De Dorpsapostel. No. 90. Honderd en vierde jaargang. 1902. "WOENSDAG 30 JULI. Gemeente-rekening. PARIJSCHE BRIEVEN. Buitenland. FEUILLETON AIKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Minsda g-, Donderdag- en üaterdagarond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f Afzonderlgke nummers 3 ets. Telefoonnnmaner 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f ©,16. Groote lefcters^naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam 0 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat de gemeente-rekening, dienst 1901op de secretarie van heden af voor een ieder ter lezing nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 26 Juli 1902. L. VAN DER VEGT, lo. Sec. XI. Parijs, 24 en 27 Juli 1902. Sedert eenige dagen is Parijs wel niet in revolutie, maar toch in een staat van opstootjes. Van hooger hand worden hier en in geheel Frankrijk verscheidene broeders- en zusters-scholen gesloten, en dit gaat niet altjjd zonder protest en betoogingen van hen, die met deze wijze van handelen ontevreden zijn. Wij willen trachten in het kort eene toelichting te geven, opdat de lezers beter be grijpen mogen, welke de redenen zijn, die de regeering noopten, handelend tegen die scholen op te treden. Hoewel wij in Frankrijk sedert meer dan dertig jaren deu repu- blikeinschen regeeringsvorm hebban, en hoewel in alle programma's van gematigde, radicale en socialistische republikeinen steeds de scheiding van kerk en staat op den voorgrond trad, zoo is het tot op heden nog niet tot eene scheiding gekomen, en blijven integendeel kerk en staat nog altijd aan elkander verbonden door een verdrag, het zoogenaamde .concordat" van het jaar 1801, gesloten tusschen den Paus van Rome en Napoleon, eersten consul van Frankrijk. Verder hebben wij in Frankrijk een groot aantal .congregatiën", dat wil zeggen vereenigingen van godsdienstige personen, hetzij mannen of vrouwen ver eenigingen gevormd door geestelijken en leeken beiden, en waarvan een groot deel zich in het bijzonder bezig hondt met het onderwijs. Hebben wij das aan den eenen kant het staatsonderwijs, de staatsscholen zonder gods dienst, zonder gebed en zonder bijbel, zoo zien wjj aan de andere zijde een aantal vrije scholen, in hoofdzaak gevormd door de congregatiën, en waar de .broeders" en .zusters" onderwijs geven, .écoles libres des höres" en .écoles libres des soenrs." Onder het vorig ministerie van den heer Waldeek-Roussean hebben de Kamer van Afgevaardigden en de Senaat eene wet gemaakt op die .congregatiën", en in hoofdzaak bepaalt deze wet, dat alle congregatiën verlof moeten vragen aan de regeering, en dit verlof dan moeten krijgen van de Tweede Kamer, om als zoodanig to mogen bestaan. Dat is dus zooveel als het aanvragen van rechtspersoonlijkheid. De regeering kreeg daarbij tevens het recht alle godsdienstige veree nigingen, die dit verlof niet aanvragen, te ontbinden. Van dit recht maakt thans de regeering gebruik tegen de congregatiëndie verzuimden zich aan die nieuwe wet te onderwerpen, zij ontbindt die vereenigingen eu sluit hare scholen. Natuurlyk gaat die sluiting niet altjjd even gemak kelijk. Het groote publiek begrijpt de redenen niet waarom eene regeering handelend optreedt, het is niet altjjd op de hoogte van het doel en het nut eener nienwe wet, het publiek ziet slechts één ding, opeens worden eenige vrije scholen gesloten, en de menschen, die na eenmaal hun kinderen willen zenden bij de broeders en zusters, beginnen te morren, te schreeuwen, te betoogen, en wij kiijgen eene revolutie in miniatuur. Dat begon j.l. Maandagmiddag na eene prijsuitdeeling in de vrije school van Saint-Roch, de dames, die daarbij tegenwoordig waren, gingen in kleine groepen met hare lieve kinderen, deze laatsten beladen met fraai ingebonden boeken, naar de Champs Elysées, daar vormden al die kleine afdee- lingen zich tot een allerliefst dames- en kinderenlegsrtje, en zoo ging het in optocht naar het paleis van President Lonbet. Natuurlijk liepen talrijke nieuwsgierigen mede, zoodat de politie in allerijl de straten moest afzetten, en het geheele vronwenleger tegenhield. Vier dames over handigden toen een protest tegen het sluiten der zuster scholen, protest aan Madame Loubefc en geteekend door een aantal moeders van het eerste arrondissement van Parijs. Vervolgens ging de betooging rnstig uiteen. Maar de volgende dagen waren minder rnstig. Iu de geheele stad worden adressen en protesten verspreid, men wordt verzocht daarop te teekenen bij wijze van protest tegen het sluiten der vrije scholen. Op de muren lezen wij allerlei billetten, waarbij zij, »die de vrijheid lief hebben worden opgeroepen zich met alle mogelijke middelen tegen de regeeringsmaatregelen te verzetten. Ook zien wij spotachtige affiches, als b.v. »De politie loopt .hard wie wl zij pakken? de familie Humbert? .wel neen, »de zusters .les petites soears." Dinsdag en Woensdag had de politie de handen vol, vele bekende persoonlijkheden, afgevaardigden van Parijs, parijsche ge meenteraadsleden en vooral het bekende lid der fransohe Academie, de dichter Francis Coppée, deden hun uiterste best de menigte op to hitsen tegen regeering en politie. Hoewel deze laatste over het algemeen kalm en bezadigd te werk ging, zoo kon het niet uitblijven, of vele per- soDen werden te midden dier opatootjes in arrest genomen. En dat is alti, J. de onaangen .mj zijde van zulke wanorde, Zoolang het bljjft bij dringen en schreeuwen, loopt men niet veel gevaar, maar wanneer het gedrang dreigt de politie te machtig te worden, dan komt op eens de order de menigte uiteen te drijven. In een ommezien verandert het tooneel, de agenten, zenuwachtig geworden door ge schreeuw en gedrang, maken op ruwe wijze ruimte, zij arresteeren links en rechts wat onder hun bereik komt, en een paar dagen later worden alle aangehoudene per sonen door de strafrechtbank veroordeeld. Die veroor deelingen zijn bepaald onzinnig, van de tien personen zijn er acht onschuldig, men ziet ze voor de rechtbank verschijnen met blauwe oogen en andere kenmerken der hardhandigheid van de politiedienarenen bovendien worden die slachtoffers dan nog veroordeeld wegens verzet en geweld tegen de agenten. Na zullen vele lezers zich afvragen, waarom men die broeders en zusters niet liever met rust laat, doch het antwoord op die vraag zou ons te ver voeren. Laten wij slechts opmerken, dat de volksvertegenwoordiging eene wet maakte, dat bij die wet bepaald werd, dat de con gregatiën de [rechtspersoonlijkheid moeten aanvragen velen onderwierpen zich aan die wet, anderen deden dit niet, tegen deze laatsten treedt de regeering handelend op. Het is hier niet de vraag, of de wet goed is of niet, maar wij gelooven, dat alle bargers, tenzij zij anarchisten zijn, zich aan die wet moeten onderwerpen. De dagbladen hier weten al niet wat te bedenken om lezers te trekken. Thans heeft de .Matin" bedacht aan al zijne lezers .surprises", dat zijn verrassingen, uit te reiken. Om zulk eene surprise te ontvangen, behoeft meu slechts op straat een der bladen »Le Matin" of »Le Francais" op zichtbare wijze te lezen of te dragen. Dan kan U op eens het gelnk te beurt vallen, dat een redacteur van de .Matin" U eene enveloppe in de hand drukt, en zijt gij de gelukkige bezitter van een auto mobile-wagen, eene obiigatie der stad Parjjs, een do flesscben wijn, een kleinood, eon parapluie,een tafeltje, eene bibliotheek, ja wat niet al. De verrassing is alleraardigst, maar het middel vrij zot gekozen, want wie heeft nu tijd en last den geheelen dag voor mal met zjjne courant in de hand te loopen, in de hoop, dat misschien een redacteur met eene surprise komt opdagen. Andere bladen nemen reeds het denkbeeld van Le Matin over, maar,zg zullen een ander middel kiezen om de verrassingen onder de lezers te brengen, door b.v. alle bladen te nummeren, en dan opeens een aantal nummers op te roepen. Dan heeft men dus slechts zijne courant een paar dagen te bewaren, en kan het lot een ieder begunstigen. Met het middel der .Matin" hebben wij veel kans, dat de galante redacteuren liever eene aardige juffer begunstigen, dan een lid van het leelijke geslacht. J. M. T. Roman naar het Daitsch van LUDWICH GANGH.OFER DOOR W. ZAALBERG. Uitgave van H. J. W. BECHT te Amsterdam verkrijgbaar a f 4,50 bij de Uitgevers dezer Courant. 18) Hanspeter herademde een weinig. As jij't niet slimmer opneemt f' .Och nee 1" Zij schudde het grijze hoofd. De Ini motten 'r kevertje hebben anders gaat 't niet. As kinderen trekken ze 'n kevertje de pooten uiten as ze vol wassen zijn, dan pakken ze den een of ander op straat an en vragen niet lang, wie 't is, en rukken z'n hart nit z'n blijfweet je, enkel om iets te hebben waarom ze lachen knnnen 1" .Nee nee, moedertje, neestortterde Hanspeter erg verschrikt, .nou doe'j hun onrecht. De meesten zijn goed of ze konden 't wezen, as iemand 't hun maar goed anwees." .Was er toch niet een die 't hnn anwees?" Nanne- mie's stem klonk ietwat scherper. .Heette ie niet de Heer Jezns Christus .Non ja zeker maar weet je, da's al wel een beetje heel lang geleden Nou, meen ik, non mot iemand 't hnn zeggen .Nou Eu de heer pastoor dan Vandaag hèt ie pas weer gepreekt »En zoo heel mooiMaar ik weet niet, waarom van hem gelooven ze niks »En jij Hanspeter kreeg een kleur en stotterde .maar loop heen, moedertje ik .Zeg jij 't ze niet ieder keer? En lachen ze je niet nit? »lTIT8CHIiAWD. Uit Kingstown, de bekende haven plaats op het Engelsche eiland Jamaica wordt geseind dat den 26 van af een klein eiland in de haven op de Dnitsche stoomboot .Takla" zóó hevig is geschotendat do bemanning benedendeks moest vluchten. De kapitein liet van het voorgevallene te Kingstown procesverbaal opma ten en de Dnitsche Regeering zal zeker niet nalaten te Louden opheldering en genoegdoening te vragen. BGÏPTJE. Tot dusverre is aan het gezondheids departement te Kaïro aangifte gedaan van 118 gevallen van cholera. MGBLAND. Het bulletin van 28 Juli luidt »De toestand van deu Koning blijft uitstekend voor uitgaan de wond geneest snel en Z. M. kan van de rust bank op een rolstoel overgebracht worden". Officieel wordt berichtdat aan de vlootrevue te Spithead, die den 16 zal plaats vinden, zullen deelnemen 21 pantserschepen, 24 kruisers, 16 kanoneerbooten, 32 torpedobooten en 10 opleidingsschepen. Te Southampton is den 26 de bekende Lueas Meyer uit Kaapstad aangekomen. Hij verklaarde dat de toe- En beschimpen ze je niet achter je rug, en noemen ze je niet den .boehelapostel" Bedeesd weerde Hanspeter met beide handen dat woord van zich af. ApostelMari' en Jozef... nee, moe dertje, nee 'n Apostel ben ik niet." En aarzelend voegde hij er aan toe .Maar da'k en breeje pokkei heb, da's waar, dat kan 'k de lui niet liegen heeten." .Maar wa' j' hun zegt, dat hèt geen pokkeielk woord van jon is juist en goed. Waarom luisteren z'r dan niet naar? Nee, praat me niet van die lui. Wat mij angaatlaat ze praten, wat ze verkiezen Zoo iets drupt alleen en regent niet." Zij zocht de kleine plankjes voor het dak bijeen. .En wat je mij gezegd hebt, is niks nieuws voor me. Heks noemen ze me al langen heksen motten 't toch met den duivel houen. As de lui nou van de heks op 'n duivel overspringen, dan is daar toch zin in, zon 'k zoggen 1" Droogjes lachte Annemie in zich zelve, terwijl ze naar den haard hompelde, om het lijmpannetje in den oven te plaatsen. .Jammer, dat alles onzin is 1" .Jammer Hanspeter zette groote oogen op. Hij scheen dat woord niet te begrijpen. .Wa's jammer?" .Dat men geen contract met den dnivel sluiten kan Da's een leepert Met zoo'n zaakje kat ie zich niet in omdat ie de lni veel goedkooper krijgen kan. An ders zou 'k 't eens probeeren enkel om te weten, wat de lui 'r van zeggen zonen, als 't waar was. Dan most ie me een hoop geld brengen. Nog een beetje meer as de boer van de Woudhoeve bèt. En. heks en dnivel hier [en daar dan verkozen ze me als burgemeester. Zoo zijn de lui I" .Moeder Nannemie klaagde Hanspeter, waarbij zijn stem hem ter nanwernood gehoorzamen won, en zijne oogen zwommen al weer, .da'k veel van je hou, kijk, dat weet je... maar zóó-wat mag je mij nooit zeggen, hoor niet eens voor de grap I Znkke redeneeringen mag ik niet!" Lachend hompelde zij naar hem toe, trok hem bij zijn borstelhaar en schudde zijn hoofd een beetje heen en weer .Peterman, je bent 'n goeie kérelMaar je heb gelijk Om jon won 'k, da'k die nare grap niet gemaakt had 1" Zuchtend keerde zij naar hare plaats terug. »We willen 't laten rusten. Laat ze praten, de lui Luisterend hief zij 't hoofd. »'t Kind komt 1 Wee3 bedaard die hoeft niks te weten zoolang 't niet wezen mot 1" Haastige schreden in de gang, en Liesbeth kwam, haar hoofddoek van de haren rokkend, de kamer in. Hare oogen gloeiden, haar gelaat was bleek en ontdaan, alsof er op straat een ongeluk gebeurd was, dat ze mee had aangezien. .Kindje? Wat heb je toch?" ontsnapte aan Nannemie ln haar schrik en bezorgdheid, Liesbeth kwam bij de tafel. Haar hoofddoek door de bevende handen trekkend, zei ze.moeder, 'k breng geen lijm mee. De winkelier. haar stem brak: »de winkelier heeft gezegd, dat ie niks meer verkoopt." Hanspeter, die niets anders meer scheen te zien dan het bleeke gezichtje van Liesbeth, stond log op en plantte zijn lompe vuisten op het tafelblad, dat het er door ver schoof. Zijn breede lippen werden smal en bleek, en zjin oogen vonkelden, alsof in die drie centenaars zware men- schelijke goedigheid de toorn was ontwaakt, die in vijf entwintig jaren nog nooit plaats in dat groote hoofd ge vonden had. Zuchtend knikte Nannemie hem toe: .Non alzoo, non hebben we in 't geheel geen verheimelijking meer noo- dig En zich daarop naar haar dochtertje wendend .zoo zoo? Niks meer verkoopen wil ons de winkelier? Die is ook zoo'n beste Christen, is 't niet Die mag den duivel niet tot klantMaar van de wilddieven koopt ie reebokken en den smokkelaar betaalt ie eiken zondag nit... Non ja, dan mot ik mijn lijm maar uit de stad laten kommen 1" Lachend nam ze haar werk weer op. Met radeloozen blik zag Liesbeth haar moeder aan alsof zij die kalmte niet begreep. Heel dol klonk baar woord: .Moeder: weet je dan al, wat de menschen van ons zeggen »We hebben 'r jnist over gepraat. Peter hèt 't me gezegd." Nannemie keek op naar haar kind en toen ze dat bleeke gezicht en die gramstorige oogen zag, verloor

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1