Nederland. stand tot desverre bevredigend bleef en dat moest worden afgewacht hoe de Engelsche regeeriug de Boeren behan delde. Doch indien de beloften vervuld werden zag hg geen reden dat er verdeeldheid bon heerschen. Hij ver trouwde dat het een duurzame vrede zou zijn. Meyer gaat naar Dresden om een bezoek aan zijn vrouw te brengenin het eind van October keert hij waar schijnlijk naar Zuid-Afrika terug. FRANKRIJK. Te Parijs zijn de clericale en anti- clericale betoogingen den 27 niet luidruchtiger geweest, dan zich liet aanzien. Op de Place de la Concordeen de Champs Elyséa's kwamen wel voortdurend botsingen voor tusschen de voorstanders der verdreven geestelijke zusters, en de tot dat doel bijeengeroepen socialisten en de politiedie het den ganschen dag zeer volhandig had moest wel vaak met kracht optreden maar ernstige voorvallen hadden niet plaats en zelfs het aantal inhechte nisnemingen is gering. In Rijssel was 'took nog al rumoerig doch overigens heeft de proviucie zich kalm gehouden geljjk blijkt uit het feitdat de minister den 28 bericht heeft ontvangen dat in moer dan 50 depar tementen alle scholen op welke de laatste circulaire van den minister-president van toepassing wasvrijwillig gesloten zijn. Er zal dus geen reden zijn om voor hen bijzondere decreten uit te vaardigen gelijk aan dat van 25 Juli voor de scholen in de departementen der Seine en Rhone, die ambtshalve gesloten moesten worden. ITAIiIE. Uit Tripolis, aan Afrika's noordkust, wordt geseinddat aldaar een Italiaansch eskader het anker heeft laten vallen. Terwijl de buitenlaudsche pers, vooral de Duitscho, daarin een eerste pogen ziet om dit gebied van den Sultan van Turkije onder Italie's invloed te brengen, verzekeren de Italiaanscho bladen, dat het hier slechts een beleefdheidsbezoek geldt. VEBKEilClDIO STATEN. Een zeer ernstig on- geluk is gebeurd op den Pennsylvania-spoorweg. De snel trein van New-York naar Chicago liep bij Trobeins in Ohio op een kolenwagen, die van een vorigen trein was losgeraakt. Een tank met samengeperst lichtgas sprong, de wagen boven dezen tank werd geheel verbrijzeld en vatte vuur. Het bleek niet mogelijk te zijn de vlammen te dooven drie uur later was de geheelo trein met uit zondering van twee Pullman-wagens in de asch gelegd. Zeven reizigers kwamen in de vlammen om, velen werden gewond. ZUID-AFRIKA. Uit Kaapstad wordt van don 27 geseind Louis Botha en generaal de la Rey spraken heden voor vergaderingen te Paarl. Botha wees er op, dat geheel Zuid-Afrika nu onder één vlag is en stelde de vraag»Zjjn wij overwonnen Tot antwoord op deze vraag zeide hij ongeveer het volgende Wij hebben geen duistere toekomst voor ons, geloof en hoop zullen ons leiden door de moeilijkheden. Afrika is ons vaderland door geboorte on erfrecht, wij moeten er naar streven het te maken tot een gelukkig land en samenwerken om het komend geslacht zóó op te voeden, dat het een plaats zal hebben onder de toekomstige regeerders van ons land. Do la Rey zeide dat hij eerbied gevoelde voor el- ken Britscben tegenstander, maar zijn hart bloedde als hg dacht aan de »National Seonts". De Afrikaander naam moge een verwijt in bonden, evenals eertijds de naam Hugenoot, hij zal zeker eenmaal een geëerde naam worden. Een windhoos. Een windhoos heeft den 26 in vijf minuten tijds groote verwoesting aangericht in de streek aan de Maas, tusschen Luik en Visé. Daken werden afgeruktdikke boomen zijn omgewaaidde oogst te velde is vernield. Verscheidene onvoltooide huizen woeien in. Te Visé zijn acht huizen ingestort en de kermistenten omvergewaaid De scheepvaart tusschen Luik en Maastricht werd ge stremd. Men heeft in die streek nog nimmer zulk een orkaan beleefd. Ook in Engeland richtte de storm veel schade aan. Te Londen^ is een der stellages voor de kroningsfeesten omvergewaaid. Drie menschen werden daarbij gewond. Voorts woei er een paard van een »cab" omver, waarbij de koetsier van zijn bok viel. ze toch haar kalmte. Zjj wierp de houtjes, die zij in haar hand hield, op de tafel en drukte haar arm tegen haar voorhoofd. Maar ze zei niets. Dat zwijgen harer moeder scheen Llesbetbs opgewon denheid nog te verhoogen. Terwijl haar groote tranen over de bevende lippen rolden, zag zij beurtelings Hans peter en baar moeder aan. En eensklaps, alsof ze haar zinnen verloor, zoo gansch en al als een menschenkind in doodsangst, klemde zij de handen om Hanspeters arm en snikte »zeg 't mij, jjj mag men dan over onschul dige lui, die bun levenlang geen mensch wat aangedaan hebben mag men dan onschuldige menschen znlke leelijke dingen zeggen, Hanspeter 1 Jij kent onzen lieven Heer jij bent zoo bevrind met 'm dat zeg je me altoos jij kent 'm beter als al die anderen 1 Spreek nou Spreek nou 1 Mag hjj dan zóó wat toelaten Zeg mij dat, Hanspeter Mag bij dat dan, als hij goed wil wezen en rechtvaardig Mag hij dan zooveel slechtigheid toelaten Hanspeter, wien bij bet zien van Liesbot's tranen bet water dik in de oogen zwol, alsof bet schreien voor hem een aanstekelijke ziekte was knikte langzaam met zrjn zwaren kop. vDenken zou men zeker, dat ie zooveel slechtigheid niet toelaten mag I'' Ieder woord moest bij als uit zijn keel trekken en zijn gelaat was geheel ver trokken en verdraaid. »Maar soms laat ie dingen toe, waarvan men heelemaal niks begrijpt, mo'j weteu Maar laat 'k je zeggen, Ilsabetje laat 'k je zeggen Voorzichtig en teeder, alsof 't een breekbare kostbaarheid was, nam bij Liesbeth's kleine hand tusschen zijn lompe knuisten. »Bjj de menschen, zie je... ook al zijn 't de schranderstenis 't verstand 'n beetje krap. Heele maal tot 't end zon'en ze willen zien met 'r kleine oogen En meestal staat daar 'n munr en niemand ziet, wat achter dat munrtje is. En wat onze lieve Heer wil zie kindje, dat ligt haast altoos achter 'n muurtje en niemand merkt 't op en niemand begrijptEn vooral 'n menschdie zou met gemak willen reizen en zou mooi weer willen hebben. Maar wat doet onze lieve Heer Die laat 'n regen neervallen. En dan foetert ie ganw, de menscb. Maar onze lieve Heer weet je, denktlaat ie maar loetoren, hij zal nog wel eens inzien, dat ik gelijk hebmijn regen doet 't gras groeien en de oogst 1" Hij streelde de hand van het snikkende kind en zyn rauwe wurgstem werd steeds zachter en kalmer. Hofberichten. Uit Apeldoorn meldt men aan het Handelsblad De Koninklijke familie vertrekt 1 Aug. naar Soest dijk, Ier bijwoning van den verjaardag van de Koningin- Moeder, en keert na enkele dagen weer naar het Loo terug. Naar wij vernemen, zal Z. K. H. de Prins der Nederlanden aan II. M. de Koningin als een niting van zijn vrengde over Hr. Ms. herstel een geschenk aanbieden, en wel een fraai kerkorgel, bestemd voor de Koninklijke Hofkapel, op Het Loo, ter vervanging van het orgel, dat thans in gebruik is. Het nienwe orgel is bijna voltooid. (N. Rott. Ct.) Gouverneur van Suriname. Men meldt nit den Haag dat het ambt van gou verneur van Suriname is aangeboden aan den oud-mi nister 0. Lelythans lid van de Tweede Kamer voor Amsterdam. In de kapel van bet Seminarie te Hijsenburg werd den 26 het monument onthuld, opgericht aldaar ter eere van Bisschop Hamer. Het godenkteekeu is mooi en eenvoudig, geheel gehouden *n ^®n jaa'st°n Bomaanschen stijl van de kapel van het Seminairie en bestaat in een levensgroot beeld van den Bisschop-martelaar. Pastoor van Blaricum, uit Utrecht, onthulde bet gedenk- teeken. De plechtigheid werd bijgewoond door den Vicaris- generaal van het Aartsbisdom, Dr. Brouwer en Dr. Schaep- man, die nog eenige woorden sprak. Voor ontslagen gevangenen. Generaal Booth heeft hjj zijn voorlaatst bezoek aan Amsterdam, in de bijeenkomst in bet concertgebouw, gesproken van een plan van het Leger des Heils tot het stichten van een Tehuis voor ontslagen gevangenen. Dit pian zal thans worden uitgevoerd. In het begin van de volgende maand zal met het bonwen worden begonnen. Het Tehuis zal worden opgericht op de Landkolonie van het Leger, die gelegen ia bij Barneveld, in de ge meente Lanteren, waar dan ook zullen ingericht worden werkplaatsen voor verschillende vaklieden, timmerlieden, schilders, smeden, mandenmakers, enz. Behalve de personen, die thans reeds op de kolonie zijn en waarvan het meerendeel in boerenarbeid bezig is, zullen nog dertig man kunnen worden opgenomen. Zooveel mogelijk zal men trachten die plaatsen te doen innemen door ontslagen gevangenen. Een van de grootste moeilijkheden, die den gewezen gevangene bij zijn ontslag ondervindt, is, dat hij om zoo te zeggen gebrandmerkt is door zijn ver blijf in de gevan genis, al was dit voor nog zoo korten tijd. Dit was dan ook een van de voornaamste redenen, waarom besloten werd, het op te richten Tehuis voor Ontslagen Gevangenen te verbinden aan de Landkolonie, daar de in een afzonderlijk Tehuis opgenomen toch bij voortduring als ex gevangenen zouden bekend staan. Er zal ook een plaatsings-bureau worden opgericht, in verband met de maatschappelijke inrichtingen van het Leger, dat hierbij ook rekent op de medewerking van particulieren, om weder een plaatsje in de maatschappij te d oen innemen door ontslagen gevangenen die eenigen »Kjjk, kindje in 'teerst, toe je zoo in de kamer kwam en toe ik je gezichtje zoo most zien toe kreeg me de toorn haastig te pakkeD bijna zoo dat ik 'r op los had kunnen slaan I Maar nou nou heb 'k mezelf weer Nou weet 'k weer raad Nou mo'j in 't geheel niet meer schreien Ik zeg 't je ik: as onze lieve Heer de menschen zukke dingen praten laat dan weet ie waaromDan bèt i8 daarbij z'n Godsverstand en z'n goedertieren wil! Ja daaruit, daar groeit iets goeds uit Dat ku'je van me annemen I k zeg 't je ik »Ja zoker goeie kerel mompelde Nannemie en zuchtte »As den lui aan de Heere God geloofden die z'n hemel in jou binnenste hètdan was 'tgoed huizen op de wereld Met natte oogen zag Liesbeth naar hem op. Ze zei wel»God zegen je je heb weer zoo veel goeds ge zegd 1" Maar zijn geloovige eenvond en zijn Godsver trouwen schenen haar toch niet te kunnen heentroosten over de bittere krenking van dit uur. Met moede schre den ging zij naar den haardbank, zette zich diep in den hoek en schreide achter hare handen. Hanspeter was als met een koordje getrokken haar een paar schreden achternagegaan. Midden in de kamer bleef hij staan en terwijl zijn zich wijdende oogen aan Liesbeth hingen bewoog hg voortdurend de banden alsot hij hier of daar iets grijpen won. Toen keerdejbjj zich plotseling om en nam zijn hoed. Dat was een greep was de hoed van jjzer geweest, dan was bij gebroken maar het weeke vilt gaf mee en werd in Hanspeters vuist tot een vormloozen klomp. Eu zooals hij naar do deur ging dat was geen gaan dat was tuimelen precies alsof een monsterachtig rotrblok voeten had gekregen en in den aanvang de loopknnst nog niet goed verstond. »Gud zegen je, moedertje! Godsgoeienmiddag, kindje "Peterman wat heb je vroeg Nannemie. »Waar wil je toch heen »Nou moedertje nou mot 'r wat gebeuren Ik kan Ilsabeth riet zien schreien Nou mot 'r wat gebeuren 1" Dat klonk, alof Hanspeter een andere stom had gekregen. »Of onze lievo Hoer 't zoo bedoelt.., of zoo... nou mot r wat gebeuren Mijnheer de pastoor mot helpen Mijnheer de pastoor En helpt Heer Pastoor niet Zoo weet ik 'n ander die helpt. En d:e ben ik 1 ik zeg 't jullie. verlaat je daar maar op, ik zeg 't je nou al! En troost je Ilsabeth onze lieve Heer en ik wij beide wij maken alles weer recht." tijd on-der de hoede en den invloed van het Leger des Heils zijn geweest, en die blijk hebben gegeven een ander en heter leven te willen beginnen. Brand. Ie Haastrlcht heeft in den nacht van den 27 een hevige brand gewoed. De brand ontstond in het onderhuis van den heer V., manufactuur-handelaar aldaar, hetwelk bewoond werd door drie huisgezinnen. Vermoedelijk is de brand een gevolg van het springen eener petroleumlamp. Ongeveer tegen elf uur ontdekten politieagenten uitslaande vlammen. Door hevigen wind aangewakkerd, nam de brand dade- Igk zulk een omvang, dat de trappen versperd werden. De bewoners der tweede verdieping sprongen nit het venster, waarbij een vrouw de rnggegraat brak, de man en een kind levensgevaarlijk gewond werden, terwijl twee andere kinderen min of meer ernstige kwetsuren kregen. Al deze gekwetsten werden naar het gesticht Calvariën- berg vervoerd. De toestand dezer zes slachtoffers is zorg wekkend. Het huis, dat bijna geheel uitgebrand was, stortte in. Een 14-jarig meisje werd onder de pninhoopen bedolven. Haar lijk werd den volgenden morgen gevonden. Brijfcostumes. Mej. J, Bakker Zuiderwind te Hen Helder heeft een drjjfcostnme uitgedacht, datN bij proefnemingen te Texel uitstekend werkte. Te Scheveningen zijn den 25 nabij het Wandel- hoofd door een gezelschap, bestaande uit vier mannen en eene vrouw, proeven afgelegd met dit nieuw soort redding- costuum. Een nur lang bewogen zij zich in zee in zeer diep water, eerst aan de Noordzijde en daarna aan do Zuid zijde van het Wandolhoofd. En toen zij in de boot, welke hen volgde, hadden plaats genomen gaven zij volstrekt geen teekenen van vermoeidheid. De reddingboot van de »Noord- en Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van drenkelingen" volgde even eens het gezelschap, om, zoo noodig, hulp te kunnen verleenen. Spoorwegongeluk. Den 26 's morgens om 8 unr kwam trein 509 der H. IJ. S. M. van Maassluis te Rotterdam aan het station Delfische Poort binnen, juist toen een machine van een draaischijf kwam en in plaats vooruit, achteruit reed, waardoor het gevaarte midden in den van Maassluis komenden trein reed. Drie wagens van dezen trein, die zeer veel passagiers had, werden nit de rails geworpen. Vele reizigers moesten door de portierramen naar buiten worden gehaald. Vele vrouwelijke passagiers waren door den schrik flauw gevallen, twee dames kregen verwon dingen aan de boenen. Verwonderlijk is het dat alles nog zóó goed afliep, de materieele schade is groot. Kaal mum-verzakking. Men schrijft aan het N. v. d. D. u't Rotterdam Aan de Rijnhaven, Noordzijde, op het afgesloten ter rein der Liverpool- en Manchesterloodsen van de firma P. A. van Es Co. en Phs. van Ommeren, vertoonde zich sedert eenigen tijd eenige werking in den zwaren bazaltkanimuur en werd de directie der gemeentewerken gewaarschuwd. Reeds een paar weken was een aantal werklieden der gemeente bezig om den kaaimuur aan de landzijde over 30 meter te ontgraven en was drijvend materieel ter plaatse, om den muur te VersterkeD. Den 25 toen het volk aan het schaften was in de loods, stortte met donderend geraas de dikke munr voorover te water, alles in zijne vaart medesleepend. Het remming- werk werd verbrijzeld en beukte tegen ket stoomschip »Pharmigan" aan, dat nabij de breuk gemeerd lag. Over ruim 60 meter strekte zich in enkele seconden de ver zakking uit en richte zij hare verwoesting aan. Vijftien vaten jenever en een partij biezen matten gingen mede te water. De bootwerkers konden ter nanwernood ontkomen. Twee man werden een oind medegesleept door het wegzakkende zand, doch wieten zich vast te klemmen aan de goederen spoorrails, welke in de brenk bleven hangen. De kabels der electrisehe kranen knapten mede af. Dadelijk is een aantal werkkrachten begonnen te red den wat nog te behouden was. Eenige honderden hei palen, waarop de houten vloer rust, welke den bazaltmuur draagt, zijn afgeknapt. De schade wordt op ten minste f 75.000 geraamd. Sehagen. De heer S. de Vries, onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, deed met gunstig ge volg examen voor de acte Engelsch lager onderwijs. »Kom Petermanlaat 't maar zoo as 't is. Wil je water naar de zee dragen Nannemie maakte een af werende beweging met haar hand. »En verstand preeken Aan de mensehen 't Was jammer van ieder woord Ja ja zeggen ze en achter je rug praten ze voort. Kom laat 't maar zoo blijven 1" Maar Hanspeter luisterde niet meer. Op den drempel versat hij te bakken en stiet met zijn voorhoofd tegen de balken der lage deur. Dat gaf zoo'n plomp, dat Nan nemie in weerwil van alle narigheid van dat uur nog lachen moest. »Dat zal alles wezen wat ie 'r van hètde goeie kerel I En dat de lni 'm nog uitlachen!'' Ze zucht weer. »Kom kindje wees verstandig en kwel je zeiven niet 1 't Leven loopt over den openbaren weg' weet je... en die is niet altoos zuiver. Dan wjjkt men maar uit, Zie je kom hier 1 Bij het werk vergeet men alles." Hare oogen drogend stond Liesbeth op. Zij wou naar de tafel toe. Maar daar steeg haar snel met gloeiend rood het bloed in de bleeke wangen. »Hanspeter .1" Zij seheen thans eerst te bespeuren dat hij de kamer verlaten had. Hanspeter I" riep zij, snelde de deur en de gang door er nit. »Hanspeter.'' Hij was reeds buiten in den hofmaar toen hjj hare stem hoorde kwam hij met lange sprongen terug. Zijn lijf vulde de huisdeur, zoodat het in de gang geheel don ker was. »Kindje wat wm je?" »Ik mot je wat vragen Hanspeter 1" »Wat dan Liesbeth aarzelde. »Jou Roman Weer brak haar stem. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2