Buitenland. N e der 1 and. Laatste Berichten. Stadsberichten. Hinderwet. H li K W K K L 1.1 K E 8 tTHT Wie deze sobere uiteenzetting van het steeds grooter wordende gevaar ook slechts oppervlakkig leest, moet overtuigd zijn, dat het hier geldt een algemeen be lang, dat ieders aandacht eischt, ook en niet in de laatste plaats (wij zeiden het reeds) van de waterver bruikers DLITStHLAltfB. De Hamburgsche rechtbank voor Zeezaken heeft uitspraak gedaan in de onlangs plaats gehad hebbende aanvaring op de Elbe van de «Primus" en de »Hansa", waarbij, gelijk wij meldden, 92 personen het leven verloren. Als eerste schuldige wees de rechtbank aan den kapi tein van de «Primus" omdat hij met zjjn schip in een verkeerd vaarwater was en niet gelet had op do lichten, die in zijn weg konden komen. «De gewoonte van de kapiteins van kleine booten om den noordelijken oever te houden, ten einde gemakkelijker de kade te bereiken is in strijd met een Keizerlijk bevel". Aan den anderen kant verdient de kapitein van de »Hansa" gelaakt te worden, omdat hij niet door een signaal waarschuwde dat bij links aanhield, daar hij vóór aan bakboordzijde lichten zag. Bovendien zou hij voor zichtiger gehandeld hebben indien hij langzamer ge varen had. EOTPTfi. Te Kaïro zijn 41 nieuwe gevallen van cholera geconstateerd en 35 sterfgevallen te Mucha 21 nieuwe en 14 sterfgevallen. BKGKLAUifD. De berichten omtrent 's Konings toe stand spreken steeds van vooruitgang. Het bulletin van 31 Juli luidt »De Koning maakt snelle vorderingen sedert Maandag, de algemeene toestand laat niets te wenschen over. De Koning kan nu gemakkelijk de geheele lengte van het dek afwandelen zonder geholpen te worden. Het volgend bulle tin zal 7 Augustus verschijnen". De bekende admiraal lord Beresford heeft een dezer dagen aan een feestmaaltijd van de marine-ingenieurs een scherpe critiek uitgesproken over de Britsche oorlogs vloot een aanbeeld waarop hijgelijk men zich herinneren zal, reeds herhaaldelijk met kracht gehamerd heeft. Op de oorlogsvloot vertelde hij, ontbreken 51 eerste en 131 tweede machinisten en ongeveer 5000 stokers, een tekort waarin men ingeval een oorlog uitbreektniet in eens zal kunnen voorzien. Verder is het zeer bedenkelijk dat niet voor voldoenden kolen voorraad in de Middel- landsche Zee wordt gezorgd nog kort geleden was daar maar voor 5 weken aanwezig, en het is onbegrijpelijk dat men zich verbeeldt in oorlogstijd 200,000 ton kolen ongehinderd daarheen te kunnen verschepen. «Bij zulk een beheer denkt men aan een opera comique 1" FRAKKRIJK. Het verzet der clericalen tegen de sluiting der zusterscholen schijnt vrijwel gebroken te zijn. Althans te Landernan, waar men van den aanvang af ernstig verzet voorspeld had, hebben de zusters vrijwillig de stad veriaten. Het blijkt trouwens dat het verwijt ongegrond is, dat de Regeering niet de noodige voorzorgen zonde hebben genomen om de leerlingen der gesloten scholen eldérs onder dak te brengen. De Parijsche gemeenteraad toch, die zich over deze quaestie tot den minister-president gewend had, ontving ten antwoord, dat wel degelijk alle gevolgen voorzien waren, en dat alle kinderen onderwijs zullen kunnen genieten. De «Figaro" heeft bij welingelichte personen een onderzoek laten doen naar de oogstverwachtingen voor dit jaar in Frankrijk. Het koren staat uitstekend. De oogst is zeker niet minder dan 132 millioen hectoliters. Daar het verbruik in het afgeloopen jaar 128 millioen hectoliters bedroeg, behoeft men dus dit jaar geen koren in te voeren. De wijnranken zullen dit jaar een oogst geven van nauwelijks 40 millioen hectoliter, een derde minder dan verleden jaar. De planten hebben veel te lijden gehad van het koude weer en ziekten. ZWITSKKLAiVIi. Het diplomatieke geschil met Italië is, dank zij den tusschenkomst van Duitschland, beëindigd. De Officiëele nota daaromtrent luidt als volgt »Dank zij de goede diensten van de Duitsche Keizer lijke regeering, besloten de Zwitsersche Bondsraad en de Italiaansche regeering zéér wenschende de goede ver standhouding tusschen beide landen te doen blijven voort duren hunne gezanten gelijktijdig terug te roepen en zich te doen vertegenwoordigen voorloopig door de eerste secretarissen hunner legatiën, als zaakgelastigden, tot de benoeming van n:enwe gezanten, welke zoo spoedig moge lijk zal plaats hebben''. Op deze wijze is aan de eer van beide partpen voldaan Hofberichten. De Koningin en de Prins zijn den 1, in een open rjjtuig, van Het Loo vertrokken naar Soestdijk. De Prins mende zelf het vierspan. Te ruim één uur is het Koninklijk Echtpaar te Soest dijk aangekomen, alwaar eene talrijke menigte menschon zich vóór het Paleis verzameld had en de Koningin en Haren Gemaal met geestdrift begroette. Na eene hartelijke begroeting door de Koningin-Moeder op het bordes van het Paleis werd bij het binnentreden der Koningin de Standaard geheschen. Spoorwegongeluk. Dan 1, is een personentrein van Oldenzaal naar Hen- geloo gederailleerd. Alle rijtuigen liepen uit het spoor terwijl de locomotief in een sloot terecht kwam. De reizigers kwamen allen met den schrik viij. Alleen de machinist en stoker kregen eenige kwetsuren. De mate rieels schade is belangrjjk. Te Schiedam is de ongeveer 50-jarige Dirk van Noortwpk, die op den zolder van den brander Wittkampf eenige werkzaamheden als granenmeter verricht had, toen hij per ladder of trap den zolder verliet, achterover ge vallen. De ongelukkige kwam met het hoofd op de straat teiecht en was terstond dood. Stom po toren. Aan het Hulppostkantoor is over de maand Juli op de Rijkspostspaarbank ingelegd f 1156.15 en terugbetaald f 32Ó. St. Pankras. Ter benoeming van twee zetters maakte de Raad de volgende voordracht op Kloosterboer, Dirk j aftredende Kroonenburgh, Anthonius J leden. Schopt, Jan en Timmerman, Nicolaas. Dinsdag den 5 zal ten Raadhuize dezer gemeente de verkiezing plaats hebben van twee leden in het poldor- districtsbestnur, tengevolge periodiek aftreden van de heeren M. Kalis, te Botterhuizen, en D. Nol, te Alk maar. Laatstgenoemde heeft te kennen gegeven niet meer in aanmerking te willen komen. Hollandsche Hij. van Landbouw. In de 411de vergadering van het hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw werden de punten van behandeling voor de algemeene vergadering, op 19 September a.s. te Alkmaar te bonden, vastgesteld. Ingekomen was o. m. eene afwijzende beschikking van het Nederlandsch Landbonw-comité op het verzoek om eene subsidie voor de tentoonstelling te Alkmaar. Besloten werd te voldoen aan een verzoek der Af- deeling Eiland IJselmonde om bij den minister van waterstaat aan te dringen op toepassing van een lager tarief voor het vervoer van suikerbieten door de Explota- tiemaatscbappij van de stations Zwijndreeht, Barendrecht en IJselmonde voorts, gevolg te geven aan een voorstel der afd. Dordrecht om mogelijk te maken dat ieder jaar een leerling aan de Rijkslandbouwwinterschool te Dor drecht en te Schagen met een beurs zal kunnen begiftigd worden, waar dit thans om de twee jaar geschiedt. Subsidiën zijn toegestaan aan den Smedenbond «Hol lands Noorderkwartier" te Schagen voor zijn gehouden cursus in hoefbeslag en aan de Vereeniging van oud leerlingen der Rijkslandbouw-winterschool aldaar voor een laboratorium voor melkonderzoek. Besloten werd zich tot het Nederlandsch Landbouw- comité te wenden met verzoek om in de paardenkeu- ringen in N. en Z. Holland verbetering te brengen. De volgende vergadering wordt 27 Augustus a s. te Alkmaar gehouden. He nieuwe Schutsluis te Zaandam. Den 31 is op eenvoudige wijze de eerste steen gelegd voor de nieuwe Schutsluis in den Hoogen Dam te Zaandam door den waarnemenden burgemeester, den heer P. Laten- stein, die daarbij een toespraak hield. De heer Van Niftrik, architect, bracht een woord van dank aan den waarnemenden burgemeester en uitte den wensch, dat de sluis bij de oplevering zou zijn ten ge- noege van de nijverheid. Bij wijze van oorkonde is in een looden koker een ge dicht ingemetseld van den heer Van Niftrik van den vol genden inhoud Wie mij in mijne enge kluis Zal vinden in deez' groote sluis, Die kan aan heel het volk verkonden, Dat van deez' sluis, de eerste steen Van al de twee millioen en één, Gelegd werd in cement zeer fijn Door den heer Pieter Latenstein, Wethouder van Zaandam, Op den 31sten Juli 1902 te Zaandam. Het tweede slachtoffer. Mej. M. Loontjes, die in Calvarienberg verpleegd werd wegens de hevige verwondingen, die zij ten gevolge van den brand in de Rechtstraat te Wijk bekwam, is den 31 aldaar overleden. He clerlcale beweging In Frankrijk. PARIJS 1 Aug. Het resultaat van de mededeelingen heden gedaan aan den ministerraad die te Rambouillet vergaderde onder voorzitterschap van president Lonbet, is dat van de 6000 inrichtingen die zich niet onderwor pen hadden aan de voorgeschreven bepalingen er 400 slechts verklaard hadden dat zij de sluitingsdecreten wil den afwachten alvorens zich te onderwerpen aan de heden ochtend geteekende decreten. He zaak-Lynch. LONDEN1 Ang. Het Parlementslid Lynchbe schuldigd van hoogverraad, is naar den rechter verwezen op de beschuldiging de Iersche brigade bij de Boeren te hebben gecommandeerd. He toestand van Steyn. De oorlogscorrespondent van de «Daily Telegraph," de heer Bennet Burleigh die op hetzelfde schip als president Steyn naar Europa terugkeert, heelt aan zijn blad geseind «De reis bekomt den president Steyn zeer goed. De algemeene toestand van zijn gezondheid is aanmer kelijk verbeterd, maar hij is niet in staat tot de geringste krachtsinspanning. Zjjn gezicht is beter, en het is hem thans mogelijk de handen en beenen een weinig te bewegen hij heeft zelfs ondersteund een paar passen knncen doen. Men weet niet jnist of de ziekte het gevolg is van een val, van een zonnesteek of van algemeene verzwakking. Mor gen komt Steyn te Southampton aan. President Steyn. Men meldt aan da Telegraaf Bij aankomst hedenmorgen 8 uur aan de Boompjes te Rotterdam van het ss. «Batavier" der Nederl. Stoomb- Maatschappij, directie W. H. Mnller Co., kreeg de gezagvoerder kapitein W. J. Wilkens, order, onmiddellijk weder zee te kiezen en koers te zetten naar Southampton om president Steyn aldaar over te nemen van het ss. «Carisbroek Castle". Nadat de passagiers van de «Batavier III" van boord gegaan waren en eenige noodzakelijke goederen gelost waren, vertrok de «Batavier III" om 9,45 van de Boompjes naar zee met een vertegenwoordiger der stoomvaartlijn aan boord. De «Batavier" wordt Zondagavond verwacht aan den steiger aan den Hoek van Holland der firma Wm. H. Maller Co. terwyl de heer J. J. Gleichman, chef der Batnvieriijn zich via Londen naar Southampton begeven heeft, om maatregelen te treffen voor de overseheping van president Steyn van de «Carisbrook Castle" op de Batavier III". Naar wij vernemen, is het hoofd der firma Wm. H. Muller Co., de heer A. G. Kroller, die zijn stoomschip beschikbaar stelde, wegens ziekte verhinderd persoonlijk de honneurs tegenover president Steyn waar te nemen. Cadettenschool. Tengevolge van den uitslag van het onlangs door cadetten der cadettenschool afgelegd vergelijkend examen voor toelating als cadet bij de Kon. Milit. Academie komen voor een plaatsing bp die inrichting op 29 Sept. in aanmerking bij A. infanterie hier te landeP. R. Kuipers J. W. Stontjesdijk, A. T. Dufonr, H. J Osten. B. cavalerie hier te lande R. O. van Gennep, C. artil lerie hier te landeW. G. de Bas, J. B. Spaich, A. Fabius, J. E. Scheffer, jhr. H. Laman Trip. D. genie» hier te lande E. T. Hissink, W. van den Hout. E. in fanterie in Ned.-Indië E. K. A. de Neve, H. G. Bran don, W. A. Grashuis, E. L. A. Becker, H. A. W. C. de Haze Winkelman, W. H. de Blauw, A. R. E. van der Marck, J. W. K. Eicbholtz, J. O. Eek, J. L. van Gogh, J. D. Koopman, A. J. F. Dessanvagie, W. A. Boswijk, H. M. Savalla, J. Hogewind, en J. P. K. Schoner. F. cavalerie in Ned.-Indië R. F. C. Smith, H. van Doornum, J. T. Mojet, F. van der Goes, J. H. Gaade, H. van den Bossche. H. Genie in Nederl. IndiëW. M. Dndok, L. C. A. van de Kasteele en I. J. Melborn. Stedelijk Muziekcorps. Door het Stedelijk Muziekcorps zal op Zondag den 3 Aug., des avonds ten 9" 1/2 ure, in den Stadshout een concert worden gegeven waarvan het programma lnidt als volgt: I. »L' Anniversaire", marebe militaire v. George Rosey. 2. «La Montagnarde", ouverture de concertSchweinsberg. 3. »A la plus belle", graude valse de concertA. Govaert. 4. Fantaisie brillante sur des motifs de l'opéra «Ernani"G. Verdi. 5. «Seconde grande ouverture de con cours" L. Langlois. 6. Fantaisie snr des motifs de l'opéra «Une nuit ii Grenade"C. Kreutzer. 7. «Die Nachtigall", Fantaisie-polka ftir kleine FlöteE. Mollenhaner. 8. «Militë,r nnd Civil", Hnmoristisches PotpourriH. Titze. Photograflsch atelier. Door het openen van een modern ingericht photo graflsch atelier door den beer L. van Vlaanderen aan de Oudegracht alhier is onze stad wederom eene in richting voor deze knnst rijker geworden. De heer van Vlaanderen heeft, om zijn werk te vertoonen voor zijn hnis een groote lijst hangen waarin door hem vervaardigde photo's worden tentoongesteld. Alkmaarsche Bad- en Zweminrichting. In de week van den 26 tot en met den 1 Ang. zijn in de Bad- en Zweminrichting alhier genomen 495 baden: door heeren 273 door dames 26 door weezen 4 en door onvermogenden 138. Drukste dag den 25 met 104 baden. Hoogste temper atnnr van het water 66° laagste 63° Fahrenheit. Hind- examens Hoogere Burgerschool. Eind examens der Hoogere Burgerscholen met 5-jari- gen cursus in Noordholland (noordeljjk ged.) te Alkmaar. 5e en laatste groep. Geslaagd: D. Dil van de H. B. S. te Alkmaar J. W. Roem J. C. Schellinger en S. W. Visser van de H. B. S. te den Helder. Afgewezen 6 candidates BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen, ingevolge art. 8 der Hinderwet, ter openbare kenris, dat zij bij besluit van 31 Juli 1.1. ver gunning hebben verleend aan C. van der Hilst alhier, tot het oprichten van eene slachtplaats voor varkens in een te bouwen perceel aan de Nienwpoortslaan in wijk E, kadastraal bekend, gemeente Alkmaar, sectie E, no. 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar G. RIPPING, Voorzitter. 2 Aug. 1902. C. D. DONATH Secretaris. ONDERTROUWD. 31 Juli. Johannes Schouten en Ida van Driel. Cor nells Martens en Anna Margareth» Oudhoff, beiden te 's Gravenhage, laatstgen. onl. alhier. Nico laas Rijs, alhier en Afra Geertruida Schot te Amsterdam. GEBOREN. 1 Aug. Gerardus Fredericus, z. van Frederik Rabeling en Antje den Nijs. Pieter, z. van Bartholo- meus Johannes Scbuijff en Iebeldina van der Pol. OVERLEDEN. 31 Juli. Tennis Baas, 79 j. en 9 m. 2 Aug. Pieter, z. van wijlen Biem Bakker en Meiatje Hoater, 12 j. en 9 m. Hgmond aan Zee Geboren: 5 Anna, d. v. Pieter Glas en Aaltje Zwart. 7 Engel, z. v. Engel Wijker en Jansje Zwart. 11 Engel, z. v. Tennis Gravemaker en Elisabeth Kolles. 14 Jan, z. v. Pieter Glas en Kniertje Zwart. 19 Willem, z. v.jRong Gul en Maartje Dekker. 27 Klaas, z. v. Jan Glas en Maartje Wijker. Getrouwd. 2 Juli. Willem Gravemaker te Velsen en Neeltje Zwart. 31 Jacob Stam en Gerritje Zwart. Overleden: 16 Cornelis Beukenkamp, wed. Johannes Kerkhof, 67 iaar. St. Pankras. Geboren: 13 Jnli. Joannes Nicolaas, zoon van Cornells Ploeger en Aagje Miessen. 31 Dirk z. van Cornelis Kloosterboer, en Baafje Visser.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2