De Dorpsapostel. No. 92. Tweede blad. Honderd en vierde jaargang. 1902. ZONDAG 3 AUGUSTUS. bevonden Uoorwerpen. Nederland. FBÜ1LLJETON. ALK1IAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prfls der gewone advertentlën t Per regel f Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. ROOSTER ZOON Voordam C 9. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een mondorgel, een vermoedelijk gouden damesring, een lorgnet, een fietsspuitje, een portomonnaie inh. 5ct., een gouden medaillon met portret, een huissleutel, een gouden ring, een vermoedelijk gouden broche met rooden steen, een knipmesje, een fantasie armband, een boot kaartje Alkmaar—Amsterdam, een portemonnaie met eenig geld, een zwarte keeshond. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 1 Aug. 1902. S. M. S. MODDERMAN Jr. Veehandel ln Friesland. Wanneer men in aanmerking neemt, dat het tegen woordig de zoogenaamde vstille tijd" is, dan ging er toch op de jongste veemarkten nog al vrij wat om. Het getal buitenlandsche kooplieden was zeer geringslechts drie Belgen en één Spanjaard, die echter nogal belangrijke inkoopen deden van melk- en lokvee. In stieren toonden zij echter weinig belang te stellen, zoodat de handel daarin niet zoo vlug was als de vorige week. Naar kalveren, zoowel nuchtere als vette, was goede vraag maar de handel daarin eenigzins traag hoewei er prachtexemplaren aangevoerd werden. Naar Londensche biggen en vette varkens was goede vraag, zoodat die tegen flinke prijzen vlug van de hand gingen. In wolvee met grooten aanvoer, opgewekt. De aanvoer was 190 stieren, 160 vette koeien, 650 melk- en kalfkoeien, 440 vette kalveren, 315 nuchtere kalveren, 1800 schapen en lammeren, 135 vette varkens, 490 vette biggen, 160 magere varkens, en 495 jonge biggen. De prijzen zijn Vette koeien, le kwaliteit, 30-32 et., 2e kwaliteit, 26—28 ct., 3e kwaliteit, 22—24 ct., stierenct., vette kalveren 2835 ct., vetto schapen 2426 ct.vette varkens 22—24 ct., Londensche biggen 1920i ct., alles per 1I2 Kilo. Melk- en kalfkoeien: f 135f 220, pinken ff- nuchtere kalveren f 9f 11, weideschapen f 19f 21, melkschapen f 18f22,lammeren f 9f 12, magere varkens f 35f 45, jonge biggen fl.25f 1.50 per week. (N. v. d. D.) In afwachting van President Steyn. Uit den Haag wordt aan de »Petit Bleu" ge schreven »Ik kan u meedeelen, dat wanneer President Steyn Zaterdag te Southampton zal aankomen, hij vol gens zijn verlangen geen voet zal zetten op Engelschen Roman naar het Duitsch van LUDWICH GANGHOFER DOOR W. ZAALBERG. Uitgave van H. J. W. BECUT te Amsterdam verkrijgbaar f 4,50 bij de Uitgevers dezer Courant. 20) Een onder al zijn bijnamen vde Boheemsche Peter gaf den knaap veel te denker. Peterman dat had hij zich gaarne laten welgevallen. Maar waarom zij »bo heemsche" zeiden, dat begreep hij niet. Want nooit had de »schnttersche" tot hem over zijn moeder gesproken, niet nit fijngevoel, maar omdat zjj iu het algemeen weinig met den knaap sprak. Maar als hij van schotel tot schotel moest kuieren, dan wierpen zij hem die herinnering aan zijn moeder als een beschimping in 't gezicht. Toen hij dat voor de eerste maal hoorde, werd de knaap krijtwit en beefde tot in do plompe botten. Daarbij greep hij met de handen in de lucht, alsof hij iets grijpen moest iets onzichtbaars. En daarom lachten zjj, alsof zjj nooit iets grappigere gezien hadden. Een paar weken droeg hij het stil en angstig met zich rond. Maar toen hij, op zekeren avond, met Roman in den tuin der Wondhoeve achter het hek zat, keek hij met zijn zwerfoogen, die weer voor een keer nat waren, lang naar. den schemerenden hemel op. Plotseling vroeg hijMandi Weet je niks voor me van m'n moeder Maar Roman wist niets. »Wacht," zei hij, »ik zal *t mijn vader vragen die weet allesEn den volgenden morgen vertelde hij Hanspeter onderhands in de school »Vader heeft mij niks gezegd, maar ik weet 't van mjjn moeder, Maruscnka heette ze, de jouwe, en in de kerk hèt ze je neergelegd as kindje, en in denzelfden nacht hèt ze motten sterven zegt moeder." »Sterven hèt ze gemotten Zooas de schuttersehe Mandi bedacht zich een oogenblik. »Ja, ja, zoo zal 't wel geweest zijn. 't Sterven, bedoel ik, is overal gelijk bij de menschen. Ze doen dan de oogen toe en lachen nooit meer." Hanspeter's natte oogen werden heet, en haastig vroeg hij »Mijn moeder zon hebben kunnen lachen Zooals jij bodem. Door do zorgen van den heer Fischer, den be kenden afgevaardigde van don Oranje-Vrijstaat in Europa, zal hij te Southampton worden overgebracht op een Ne- derlandsch schip en zonder aan land te gaan zal hij zijn tocht naar Nederland voortzetten. Zijn gezondheidstoestand zal hem niet toestaan zich aan een enkel intervienw te onderwerpen, noch een enkel huldeblijk te ontvangen. De ware manier om aan dezen edelen kampioen van recht en onafhankelijkheid de be wondering eu sympathie te betuigen, die hij verdient, zal zijn hem te omgeven met een eerbiedige stilte, die door den slechten toestand zijner gezondheid, verwoest door al de vermoeienissen van den oorlog, gedurende twee jaar en acht maanden, gevorderd wordt. Het is bekend, dat de hulp van den bekenden Hol- landschen professor Winkler te Amsterdam te zijnen be hoeve ingeroepen is, en ik kan u uit goede bron mee deelen, dat de heer Winkler, die zich in 't buitenland bevond op 't oogenblik 3 dat zijne diensten gevraagd werden, antwoordde »Ik rust hier uit. Ik zou geen en kelen dag van mijn vacantia willen afstaan zelfs al gold het een Koning of een Keizer, maar voor den edelen Steyn, svoor dien held onder de helden, doe ik met het grootste genoegen afstand van mijn vacantiedagen." De eenige en de eerste persoondie zal worden toega laten, om een bezoek aan President Steyn te brengen, zoodra hij in staat zal wezen om iemand te ontvangen, zal President Kruger wezen, die hem zoo spoedig mo gelijk wil terugzien, om hem al zijne dankbaarheid te betuigen voor zijn trouwe en heldhaftige medewerking in den reuzenstrijd, die in Zuid-Afrika gestredeu is. De heer Kruger zal daartoe de reis maken van Utrecht naar de villa Norma te Scheveningen. De ontmoeting der beide presidenten van de op 't oogenblik overwonnen republieken zal een der meest treffende gebeurtenissen zijn der geschiedenis van den tegenwoordigen tijd. (Tel.) Wederlandsche zuivel te manchester. Op de internationale tentoonstelling van producten, bereid in coöperatieve werkplaatsen, welke thans in Man chester wordt gehouden was aldus wordt aan de »Leeuwarder Ct." geschreven van de buitenlandsche inzendingen Nederland en voornamelijk Friesland, wel het best vertegenwoordigd. Onder de Nederlandsche inzending was boter en kaas het hoofdproduct. Naast enkele inzendiogen van coöpe ratieve zuiveltabrieken in Friesland maakt die van de Coöperatieve Zuivel-Exportvereeniging wel den besten indruk. Terwijl Denemarken is vertegenwoordigd door 3 vaten boten van 3 zuivelfabrieken, heeft de Export- Vereeniging eene fraaie inzendiug van boter in verschil lende verpakkingen. Niet te verwonderen, dat deze zeer de aandacht trekt van de bezoekers. Maar daar schoot de meester met de hazelaarroedo tos- schen de fluisterende knapen. Mandi stak zijn neus iu zjjn boek, maar met Hanspeters opmerkzaamheid was 't voor dezen morgenschooltijd gedaan. En omdat de messter er hem tweemaal op snaptedat hij niet wist, waarover gehandeld werd moest Hanspeter na blijven zitten tot aan de middagschool en twintigmaal schrijven »het kind moet op de school opletten.'' Iu drie eenzame uren bracht de knaap die wijsheid zevenmaal op het papier maar er waren meer kladden en tranen op het papier dan woorden. Al zijn vingers waren tot de knokkels zwart van de inkt en rondom mond en oogen had hij zwarte strepen. Van dien dag afaan vroeg Hanspeter iedereen, mot wien hij alleen was »weet jij niks van mijn moeder?" Maar toen kreeg hij van lachers zulke zonderlinge vroolijke dingen te hoorea dat hij weldra den moed verloor om verder te vragen. Slechts één ding wou hij weten waar Maruschka begraven lag. »Om en bij den muur daar mot zo zoo wat liggen 1" Nanwkeuriger kon niemand het hem zeggen, want zij had heuvel noch kruis gekregen. En als Hanspeter bij den muur ging zoeken of niet op de eece plaats meer bloemen als op een andere in het gras ston den dan ging hij er op zijn teenen over heen. Over zijn moeder sprak hij echter met niemand meer, behalve met Roman. Met zijn veertiende jaar namen zij hem van de school omdat de boeren hem niet langer voeden wilden en omdat hij reeds zoo groot en sterk was als een twin tigjarige en vuisten had als een volwassen kerel. Ze maakten hem geitenhoeder. Nu at hij zijn eigen brood, en zjjn leven werd gemakkelijker. Doch hij bleef een stille vprakkezeerder". Boven op de bergweiden zat hij terwijl zijne geiten graasden, dagenlang op ééne plek, steeds met de oogoa verdiept in den blauwen hemel of met het hoofd tnsschen de handen. En lachend zei men dat zijn hoofd zoo vormloos en dnbbel uitgroeide dat kwam van het vele denken dat zooals iedereen weet niet gezond is. Eenige jaren later, in den zomer, stierf de grootvader van Jutie van de Staudamer hoeve en werd Romans vader tot burgemeester gekozen. Terstond op den eersten zondag na de verkiezing kwam Hanspeter van de weide naar beneden in de Woudhoeve. Hij was toen reeds zoo buitensporig van statuur, dat hij de geheele huisdeur vulde en do vloerplanken kreunden onder zijn stap. Het doet ons genoegen, dat men in Friesland begint te begrijpendat de handel gebaat wordt door de pro ducten te toonen op plaatsen, waar de afnemers gevonden worden. De overige inzendingen waren van de zuivelfabrieken te Wommels, Bidaard, Sybrandaburen, Winsum en Vorden (Gelderland). Bij den Raad dezer gemeente is ingediend de gemeente-rekening over het jaar 1901. De ontvang sten bedroegen f 50173,24s en de uitgaven f 50397,84s, zoodat het nadeelig saldo bedroeg f 219,60. De burge meester deelde hierbij mede dat van de Rjjks subsidie voor den schoolbouw de laatste termijn ten bedrage van f 487,235 nog niet ontvangen was wat anders het na deelig saldo veranderd zou hebben in een voordeelig saldo van f 267,63s. Oostgraftdijk. In den avond van den 30 Juli kwam men bij het hooispitten in de boerenplaats van de wed. S. alhier tot de ontdekking dat tengevolge van hooibroei een aanzienlijke hoeveelheid vuur reeds in het hooi aanwezig was. Aan dadelijk toegesnelde hulp, waar onder ook de brandspuit van hier gelukte het, het vuur te bedwingen. Het scheelde weinig of de plaatsdie voor eenige jaren gebouwd was, was een prooi der vlam men geworden. Het hooi is totaal bedorven. Boterwet. In zake de wijze van levering van margarine in winkelsol op andere voor het publiek toegankelijke verkoopplaats bevat de St.-Ct. No. i77 eene zeer uit voerige beschikking van den Minister van Handel en Nijverheid d.d. 29 Jnni j.l., waarbij met intrekking van vroegere bepalingen opnieuw in bijzonderheden wordt voorgeschreven hoo het woord »margarine" op de varpakking duidelijk zichtbaar moet worden aan gebracht. De onderscheidene modellen van de letters in haar ware grootte zijn in datzelfde nummer der Staatscourant opgenomen. Afslagmarkt Fnkhulzen. Op de afslagmarkt van groenten enz. alhier is eene electrische inrichting aangebrachtdie eene groote ver betering mag genoemd worden doordat geen verschil van meening meer mogelijk is omtrent de vraag wie het eerst heeft gemijnd en geljjktijdig mijnen bijna on mogelijk is. Op de bankenwaar de kooplui zitten zijn twintig electrische drukknoppen aangebrachtwaardoor een gal- vanischea stroom kan worden gesloten. Geleiddraden gaan van de drukknoppen naar het gebouwtje, voor den markt meester en den afslager. Hier bevinden zich de kleine batterij een schelapparaat en een nummerkast. Bij eiken drukknop behoort een bepaald nummer. Wil een kooper mijnen dan drukt hij op den knop voor hem tenge- De boer was met zijn vrouw uitgegaan. Alleen Roman was thuis hij rookte zijn pijpje, en had oogen, die er uit zagen als de lachende lente, 't Was immers de eerste zondag, waarop hij Julie van de Staudam voor de eerste maal »zoo saaakscb'' had aangekeken 1 »Godsgoeiemiddag zei Hanspeter en streek met zijn zware laugzamo hand het haar over zijn voorhoofd. »Mandi, vandaag ku' je me een pleizier doen." Roman lachte. »Alles Peterman vandaag ku' je alles van me krijgen 1" »Kijk, het hindert mij altoos door, da'k schier in 't geheel niks weet van mijn moeder, en waar ze haar t'huis had. Er konden nog broers of zusters kinderen van m'n moeder leven God weet waar. 't Kon hun slecht gaan, zie je,., en... nou heb 'k een beetje ge spaard. Zou je je vader niet kunnen vragen dat ie 'n beetje nakijkt in de gemeenteboeken. Hij is nou toch burgemeester wollicht zou ie iets kunnen vinden van mijn moeder. Of ze ook getrouwd is geweesten of ook nietTrots zijn geweldige borst werd hom het ademhalen zoo zwaar, dat hij niet door kon praten. »Weet je wat Peterman zei Roman hartelijk, geroerd door die verkropte smart die zich door geen geluid verried. »Dan wacht ik in 't geheel niet dat vader komt. Do gemoentepapieren zijn alle al in huis. Laten we zelf terstond nasnuffelen. Wil je Den ganschen namiddag zaten zij gebogen over de diklijvige gemeenteregisters. Eindelijk vonden zij in het boek der afkondigingen het bericht »bij boer Rodi is aangekomen Mariitzka Tuthatzilek, een Bohoemsche. On bekend van waar. Verhuisbiljet heeft zij niet. Is zwanger" En op den rand van het boek was met een andere hand en met andere inkt bijgeschreven »de loeder heeft de heilige kerk geschand dektze is van nieuws gewijd mot ten worden heeft veel geschrijf en last veroorzaakt 1" Roman was verlegen geworden en Hanspeter staarde met natte oogen da schuinsche letters aan. Zonder een woord te zeggen, stond hij op en verliet bet vertrek. Van dien tijd af, sprak hij ook met roman niet meer over zijn moeder. Twee jaar later, in den herfst »lootte Roman er in" en werd igehouden". Hanspeter namen ze niet, omdat hij platvoeten had, en omdat men voor soldaten menschen noodig heeft, geen olifanten. Het front had zich van 't lachen niet goed kunnen honden wanneer dat onbehouwen stuk vleesch met zijn vier ellebogen in het gelid had ge-

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 5