Groote Paardenmarkt EE h mi s. De Dorpsapostel. No. 94. Honderd en vierde jaargang. 1902. VRIJDAG 8 AUGUSTUS. te ALKMAAR op Maandag 1 September 1902. Buitenland. Laatste Berichten. FEÜILLETON. ALKMAAHSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prys der gewone advertentiën Per regel f O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. [COSTER ZOONVoordam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat de kermis dit jaar zal gehouden worden van 33 tot en met 31 Augus tus a.s.; dat de regeling van staanplaatsen en van hetgeen verder met de kermis in verband staat, opgedragen blijft aan de gemeente-politie dat de loting voor de niet verpachte staan plaatsen zal plaats hebben aan het politie-bureau op Woensdag 3Ö Augustus a.s., des voormiddags ten ÏO nre dat de straatmuziek zooveel mogelijk zal beperkt worden en niet meer dan vijf draaiorgels zullen wor den toegelaten en dat op Maandag 1 September a.s., des mor gens, onmiddellijk een aanvang moet worden gemaakt met het afbreken en opruimen der kramen tenten en uit stallingen- Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 4 Aug. 1902. L. van der VEGT, lo. Secretaris. DU1T8CH1.A1MD. Terwijl de Dnitsche pers geenerlei bijzondere aandacht schenkt aan het bezoek van den reis- lustigen Keizer aan den Czaar, weet de .Daily Telegraph" te melden, dat dit bezoek alsmede dat van Koning Umberto aan Petersburg, en weldra ook aan Berlijn ten doel zouden hebben een tweede vredesconferentie te doen bijeenroepen. Aldaar zonde de Czaar dan niets minder voorstellen dan de bestaande legers dasdanig te her vormen, dat zij niet langer voor een Europeescheu oorlog, gebruikt kunnen worden, doch sleehts ten dienste zullen staan voor het handhaven der binnenlandsche orde en tot bescherming der koloniën van over de zee, waar de werkelijke belangen der groote mogendheden gelegen zjjn. De »Voss. Zeitg." schrijft o.a. naar aanleiding van dit zonderling bericht .Natuurlijk wordt bij zulke gelegenheden ook over politiek gesproken, maar dat het fiasco, dat de Haagsche Conferentie geleden heeft, den Czaar zou hebben aange- Roman naar het Duitsch van LUDWICH GANGHOPER door W. ZAALBERG. Uitgave van H. J. W. BEOHT te Amsterdam verkrijgbaar a f 4,50 bij de Uitgevers dezer Courant. 23) Daarop hadden zij in den heiligen lichtmisnacht een nacht die »voor zoo iets goed'' is Nannemie den poets met den schoorsteen gebakken. En op den laatsten Zondag had Hanspeter die .flauwe'' jongens in de her berg opgezocht, om »d'r hun onverstand een beetje" uit het hoofd te praten en om hun een .woordje in alle goed heid" te zeggen. En toen hadden zij hem jolend afge ranseld zonder dat hij zich verweerde .want een, die slaat, kan de liefde niet hebben en een, die de liefde heeft, mag niet slaan 1" De gebochelde apostel begon een martelaar zijner liefde te worden. En daar kwam nu die lamme geschiedenis van den duivelmet wien .die Nannemie en die Usabeth het honden" zouden en hij was zelf toch de dnivel ge weest, die het Christelijke vaam hout van Roman had klein gemaakt. .Zoo drijven ze 't, de mensehen Zoo praten ze Zoo verkeeren ze het goeie in 't slechte En nou was Roman ook nog een geworden van dege nen, die »de echte liefde" niet hebben En Hanspeter moest de woordjes splijten, om aan II- sabeth geen .lengen" te zeggen, en om Roman in het goede geloof van Liesbeth niet te benadeelen. Dikwerf, als hij boven in het bergwoud een boom had geveld, had hij zich zeiven uit erbarmen met den mooien boom gevraagd .hij mot toch zijn leven hebben an ders groeide hij tiet. En hij mot toch ook den goejen regen merken en de warme zon en dan zoó Wat mot de arme boom wel voelen, als de by l zoo snijdt in 't goeje hout V' Thans wist hij 't Thans bespeurde hij 't aan zich zei ven 1 Met van zweet beloopen gelaat, met hijgende borst, bereikte Hanspeter de pastorie en trok aan de schel. moedigd tot een voortzetting van zjjn ontwapenings- plannen, kan men slechts aan politieke kinderen voor praten". En het voegt er nog aan toeEr is een tjjd geweest toen de Engelsche pers als de best ingelichte en de eer lijkste ter wereld gold, doch die tijd is lang voorbij Tegenwoordig kan men niets zoo dwaas verzinnen, of een der groote Londensche bladen acht het een plaats in zijn kolommen waardig." EHMOEUjAIHT). Den 6 is de Koning te Londen terug gekeerd, volgens de laatste berichten, zeer vermagerd, dank zij hot strenge diëet maar zoo flink en gezond, als men na de onlangs ondergane operatie maar kan ver wachten. Den 9 zal de kroning plaats hebben. De Koning zal niet per draagstoel vervoerd wordenmaar in de vergulde, door acht getuigde paarden getrokken galakoets en omgeven door een staf, waarbij de opperbevelhebber van het Engelsche leger, generalen en vleugel-adjudanten, prins Albert van Sleeswijk—Holstein en de hertog van Albanië, langs de 25,000 man rijkstroepen en honderd duizenden toeschouwers gereden worden. In de Westminster-Abdy wordt echter de plechtigheid bekort: de voorlezing der tien geboden en de gebruikelijke preek blijven achterwege, maar de eedsaflegging, de zal ving, de overhandiging der sporen en van het zwaard en de eigenlijke kroningshandeling worden volgens het oor spronkelijk programma uitgevoerd. Tot slot der kroningsplechtigheid weerklinken dan nog deze kreten: God bescherme Koning Edward", .Lang leve Koning Edward" en .Moge de Koning eeuwig leven." De Westminster-Abdy zal eenige dagen na de kroning voor het publiek tegen entrée, geopend wordon. De vraag naar tribune-zitplaatsen is zeer gr;-ot. Middelmatige plaatsen worden betaald met 70 tot 80 gulden, zeer goede met 150 galden. De stoelen, waarop tijdens de kroning de pairs en hunne vrouwen plaats nemen, zullen verkocht worden. Alle burgemeesters in de provinciën zijn uitge- noodigd bij de kroning te verschijnen. De burgemeester van Clanwieh (Ierland) heeft voor de eer bedankt. FMAKKBIJK. Over het algemeen schijnt de slui ting der zusterscholen ook in de provinciën op minder verzet te stuiten dan men gevreesd had. In Bretagne evenwel dreigt het te zullen spannen te Brest althans zijn de troepen van scherpe patronen voorzien, terwijl op verzoek der overheid versterking der militaire macht is gelast. In verschillends gemeenten is het de laatste dagen onrustig geweest. In Solaize stonden voor het schoolge bouw ongeveer 400 personen. Toen de commissaris van IX. Het gerammel van de oude pastorieschei klonk door bet stille voorhuis en door de geheele pastorie als het angstige gesnater van een ekster, die door een havik wordt opgeschrikt. Jnffer Katrien, een deftig gekleed mager persoontje, reeds zestigjarig met ernstig en barsch gezicht een gezicht zooals vrouwen van gevorderden leeftijd hebben, die geen vrouwen worden en haar jeugd en haar leven zagen opgaan in prozaischen arbeid Juffer Katriea wou juist de namiddagkoffie voor haar Hoogeerwaarde in de studeerkamer brengen. .Jesses, jesses," riep ze van schrik en ergenis»wie rukt dan zoo an de schel?" Daarop bromde ze in zich zelve.Zeker het 'r een 't laatste Oliesel noodig I En mijnheer de pastoor kan weer draven op Zondag Maar de boeren hebben een taai laven, die sterven niet zoo ganw De koffie ging voor. Die bracht zij eerst in de kamer. Die kamer was van groote afmeting, op den beganen grondouderwetsch en gezellig ingericht, met groote boekekasten aan de wanden, vol tabaksrook, verwarmd voor een zweetkuur, een beetje donker, want de kleine boogvensters aan de straatzijde waren met grove linnen gordijnen behangen. Achter de witgedekte talei lag de heer Felicianus Ho- radam in kamerjapon op de sofa, en terwijl hij een krant las, die hij wegens het doffe licht in de kamer heel dicht bij zijn oogen houden moest, stond de porceleinen kop zijner lange pjjp op het tapijt. Een blauwgrijze rookwolk omhulde het nieuwsblad on den kop, die er achter ver scholen lag. Bij het binnenkomen der keukenmeid liet de heer Fo- licianns de krant zakken en blies met bolle wangen in de tabakswolken, opdat zij zich een beetje verstrooiden. .Wie heeft 'r toch gescheld, Katrien .Eerst drinkt u nw koffie, Hoogeerwaardezei de keukenmeid kort en beslist. Haar vermoeden, waarom men gescheld had, verzweeg zij, omdat zij bij ervaring wist, dat mijnheer Felicianus Horadam de beste koffie zou laten staan en gauw naar de laarzen grjjpen, als een zieke hem riep. .En wie de vlegel is, die zoo aan de schel rnktdèn mot 'k eerst nog eens op m'n gemak bekijken Dèn .Katrien, KatrienBrom je alweer, ja Ga liever heen en open de deur Misschien hoeft mij iemand noo dig en noodzakelijk 1" politie en vijl agenten tot de sluiting wilden overgaan werden zij met steenen geworpen, zoodat zij terug moesten trekken. In Bordeaux kwam het tot een yechtpartij tus- schen clericalen en republikeinen, waarbij dooden gevallen zonden zijn. De zusters van Lauotte-Servolex, in Chambery weiger den de deur van haar school te openen. De politie nam krachtige maatregelen en liet den muur, die om de school gebouwd was, afbreken. In Firminy (departement Loire) had een politie-ambte- naar de deur van een der religieuse inrichtingen ver zegeld. Onmiddelijk daarna verbrak een geestelijke dat zegel, omdat, zooals hij verklaarde, dat huis zijn eigendom was. Daarop gaf een vrouw den commissaris een klap in het gezicht. De geestelijke en de vrouw zijn beiden ge vangen genomen. §PAKJE. Uit Madrid wordt geseind, dat de Spaan- sche premier Sagasta zijn ontslag heeft gevraagd. Alge meen vreest men, dat dit aftreden het sein zal wezen, tot een krachtig herleven van de kerkelijke partij die niet zal nalaten het Vaticaan ter wille te zjjn vooral op het stuk der geestelijke ordenwaarheen thans Frankrijk den strijd aangebonden heeftdoch welke quaestie in Spanje veel dieper gaat dan daar te lande. Honing Edward te Iionden. LONDEN, 6 Aug. De Koning en de Koningin kwa men hedenmiddag om half zes aan het Victoria-station aan. De Koning liep gemakkelijk naar zijn rijtuig; zijn uiter lijk maakte;een zeer gunstigen indruk. Het koninkljjk paar reed in een open rijtuig naar Buckingham-paleis met daverende toejuichingen begroet door de dichte menigte. LONDEN, 6 Aug. Ondanks het slechte weder waren bij 's Konings intocht zeer veel menschen op de been. De Koning zag er gezonder uit dan ooit, alsof hij niet ziek was geweest. lfredesbetooging In ©uildhaïl. LONDEN, 6 Aug. Hedenavond hield het gemeente bestuur van Londen een groote receptie ter viering van den vrede. Aan lord Roberts en lord Kitchener werden met groote plechtigheid adressen aangeboden. De avond was buitengewoon schittorender waren ongeveer 2500 menschen, onder wie vele leden van het kabinet, met name de premier Balfour en de heer Ohamberlain, verder de Indische prinsen en tal van generaals die zich in Zuid-Afrika hebben onderscheiden. Roberts en Kitchener werden bijzonder gohaldigd. .Drink uw koffie! Al 't andere haast zoo niet!... En verstop me dat blad daar, zeg Voor die vermaning had ze haar goede redenen. Van de boeren behoefde er niet een te weten, dat mijnheer Felicianus Horadam een liberale krant las, »om zich op de hoogte te houden," zooals hij op de aanmerkingen der keukenmeid placht te antwoorden. Gehoorzaam aan hare vermaning, vouwde hij het blad dubbel en schoof het achter den rng der sofa. Daar werd andermaal de aan schel getrokken, nog hef tiger dan zoo even. .Non nou nou nou zei de pastoor vergoelijkend en beproefde zich op te richten. Dat ging niet zoo ge makkelijk. Want in do sofa was in den loop der jaren een diepe kuil ontstaan, waarin men wel goed en stevig liggen kon, maar om er uit op te staan had mijnheer Felicianus Horadom eigenlijk wel de hnlp van een katrol noodig. Anders hielp juffer Katrien hem daarbij. Maar die moest thans, door dat vernieuwde gelui geprikkeld, sneller de gang inloopen en de huisdeur openen. Toen zij voor den drem pel Hanspeter zag staan was zij eerst geheel stom van verbazing. Dat d i e do brutaliteit kou hebben zoo aan de schel te trekken dat zou haar eerst 't allerlaatst in de gedachten zijn gekomen, .Heb jij noodig jij om zoo'n spektakel te maken jij onruststoker in de ge meente Hanspeter was zóó buiten adem, dat hij geen woord kon uitbrengen. En aangezien joffer Katrien nog altoos op den drempel stond wou hy haar met de hand op zij schuiven. Maar daar kwam hij van een slechte reis, want Katrien zei, ofschoon van beneden naar boven toch zoo echt uit de hoogte »zeg, jij bent heel maniorlijk Daar buiten blijf je me staan. Eerst mot'k mynheer de pastoor zeggen, wie 'r isen dan is 't nog heel de vraag of je wel binnen moogt!" Zij ging de kamer in. 't Was mijnheer Felieianns Ho radam inmiddels gelukt om op de been te komen. .Katrien," vermaande hij ietwat geërgerd want hij had gehoord wat de meid buiten had gezegd »Ik heb t je al honderdmaal gezegd dat je me niet zoo onvrin- delijk tegen do menschen wezen mot 1 Ik bon 'r ommers voor, dat de lui tot mij kommen loopen om troost in hun nood." .Zeker, met z'n pleizier komt niemand

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1