Nederland. President Iteyn. De doctoren die President Steyn behandelen zijn van meening dat de verlammingen van de ledematen en van de oogspierenwaaraan President Steyn lijdt zijn te beschouwen als gevolg van de ontberingen en de inspanningdoor Z. H. B. doorstaan. De geneesheeren koesteren de beste hoop op zijn herstel, dat echter nit den aard der zaak langzaam zal gaan. President Kruger is den 6 naar den Haag ver trokken, ten einde President Steyn te bezoeken. In den Haag werd de president ontvangen door den heer Wolmarans. Te SchevenJngen was vóór de villa Costa een tal rijke menigte bijeengekomen, die Krnger allerhartelijkst toejuichte. De heer Krnger, die een 3 a, 4 tal dagen te Scheveningen denkt door te brengen, zal de gast zijn van zijn vriend den heer Wolmarans, die! echter ten einde hem gedurende zijn verblijf van een schoon zee gezicht te doen genieten, dankbaar heeft aanvaard het aanbod van den president der Haagsche Pro Boerveree niging, mr. W. de Ridder, om den grijsaard intrek te doen nemen iu de bekende en nienwe villa Costa aan den zeekant, bewoond door den heer De Ridder, wiens gezin daartoe de villa tijdelijk zal verlaten. De vertrekken van den hoogen gast liggen aan de zee zijde. Krnger verscheen, even na zjjn aankomst, eenigo oogenblikken voor het venster om de menigte te be groeten. De President vindt in de villa alles ingericht naar zijne godsdienstige opvattingen. Het aangekondigd bezoek van President Kruger aan President Steyn vond den 6 plaats in tegenwoordigheid van den heer Fischer. Overeenkomstig den wensch der artsen dnnrde het bezoek in de ziekenkamer niet langer dan twee minuten Beide mannen wisselden in dit hoogst tragisch moment slechts een handdruk en de heer Krnger bad den zieke met Godes hnlp genezing toe. De berichten omtrent den toestand van President Steyn luiden bevredigend wel blijft absolute rust noodzakelijk, maar de patiënt slaapt rustig en neemt voldoende voedsel. Het schrijven door de Generaals Bolha, De Wet en De la Rey bij hun vertrek naar Europa, gericht aan de in woners van Transvaal en den Oranje-Staat, luidt in zijn geheel als volgt Broeders en Zusters, Wij achten het onzen plicht u mede te deelen, dat de vertegenwoordigers des volks te Vereeniging ons den 31en Mei hebben benoemd om in het buitenland gelden te gaan inzamelen, ten einde de slachtoffers van den oorlog, die thans van alles beroofd zijn, te hulp te komen. Om die opdracht te vervullen, vertrekken wij morgen, 30 Juli, naar Europa. Wij wenschen giften in te zamelen voornamelijk met het doel, om te voorzien in het onderhoud 7an onze we duwen, weezen en gewonden, alsook in huisvesting en onderwijs van de weezen. Ook zouden wjj gaarne hulp verleenen aan de gezinnen, die tot armoede zijn vervallen. Gij begrijpt terstond, waarom wij u schrijven. Het is om u aan te raden, geduld te oefenen. Laat u niet ont moedigen. Weest verdraagzaam. Verlaat het land nieten bidt zonder ophouden. Wij hopen weldra u hulp te kunnen bieden. Gedurende onze afwezigheid zulien de volgende leden als comité van bestuur optreden S. W. Burger, de ad- vokaat J. C. Smuts, de advokaat Hertzog, de predikant M. Kriel, de predikant Marqnard, de predikant A. J. Louw (penningmeester) en de predikant J. M. Louw (secretaris). Wij bevelen n aan in Godes bescherming en wij hopen, dat gij weldra allen in staat zult zijn uwe hoeven weder te betrekken. Broeders en zusters vaartwel Louis Botha, Christiaan de Wet, J. fl. de la Rey. «Nou ja, met z'n pleizier komt ieder zelf klaar, daar voor heeft hij geen helper noodig." Mijnheer Felicianus lei het sofakussen in de kuil en zette zich weer. «Wie is 'r buiten «De Boheemsche Hans nar 1" Katrien vulde den kop. »Zoo zoo De goeje HanspeterJuist, ja, dien heb 'k hier ontboden 1 Laat die maar binnen Katrien deed de suiker in de koffie. »Nou zeg ik 't u, heer pastoornou blijf u eens thuis met uw eeuwige goejigheid en wasch den domkop de ooren, zooas 't be hoort Die doet u niks dan nadeel." Juffer Katrien vatte de preekneiging, die Hanspeter bezielde, op als een tegen haar hoogeerwaardigen heer gerichte concurrentie en be roepsstoornis. »As elke ongestudeerde 't heilige Gods woord op de straat brengen kon, waarom zou men dan nog veel geld uitgeven om voor pastoor te stndeeren En wat men uitschreeuwt op straat, het in de kerk geen waarde meer Zeg u 't 'm behoorlijk De heer Felicianus Horadam trok enkel zijn voorhoofd op, alsof hem iets pijn deed. Maar hij zei niets omdat hij wist, dat er met Katrien, als 't ging om een wer kelijk of vermeend voordeel der pastorie, niet te rede neeren viel. Zij zette den bekleeden stoel, die naast de sofa voor de tafel stond, weg, en bracht daarvoor uit den hoek der haard een driepootige houten stoel te voorschijn de »boerestoel," waaraan geen leeren broek scha kon doen. Vervolgens ging zij naar de deur en riep in den gang «kom hier, jij 1" Hanspeter verscheen op den drempel en bukte met zijn hoofd om binnen te komen. Toen hij den vriende lijken blik zag, waarmee mijnbeer Felicianus hem aan keek, werd hij kalmer en herademde. »Godsgoejemiddag, heer Pastoor!" zei hjj en bekruiste zich, want de pastoor was voor hem ook half een kerk. De hoogeerwaarde deed een trek aan zijn pijp en wenkte met de hand »Zoo, PetermanMooi dat je komt 1 Zet je nou hier bij me neer En Katrien, ga jij nou en haal nog een kopje, Peter zal ook wel 'n bakje koffie lusten 1" De ontvangst van kommandant Slegtkamp, Met groote geestdrift is kommandant Slegtkamp, de held van Spioenkop, zooals hjj bij voorkeur wordt genoemd, bij zijn terugkeer in het vaderland ontvangen. Toen hij te Haarlem aankwam, was het perron overvol met belangstellenden. In de wachtkamer werd hem het eerst 6en woord van welkom toegesproken door Jhr. Sandberg, den vroegeren adjudant van generaal Botha, bekend ook door zijn reis in Frankrijk. De spr. wenschte met enkele hartelijke woorden Slegtkamp en zijne familie geluk met zijn behouden terugkomst en IJmuiden met zulk een dapperen burger. Daarbij bood hij bloemen aan. De heer van Ooy sprak namens »Cremer" en over handigde een lauwerkrans. Nadat Slegtkamp met enkele woorden had dank gezegd, vertrok hij met de zijnen in een salonrijtuig in IJmuiden. Hier had zich een groote menigte aan het station ver zameld om den gevierden medeburger te verwelkomen. Met luid gejuich begroet, steeg Slechtkamp met de zijnen in een met eikebladeren versierden en met 4 paarden bespannen landauer. IJmuiden's Mannenkoor zong een welkomstlied. Namens de harmonie «Concordia" overhandigde mej. J. Reijgersberg een bloemstuk. Inmiddels vormde zich langzamerhand een optocht, waaraan deelnamen een aantal fanfarecorpsen, gymna stiekverenigingen commissieleden enz. Slegtkamp zelf reed met zijne familie in het midden van den stoet, overal het onderwerp van hartelyke ovaties. Hij was gekleed in Boerenpak, gemaakt van een deken afkomstig van een Engelsch officier, met een breedgeranden Boerenhoed op. Toen de stoet was gevormd, werd vooreerst een toe spraak gehouden door den heer F. P. Vermeulen, lid van den gemeenteraad, die o.a. zeide «Commandant Slegtkamp, gansch IJmuiden, ja, half Kennemerlandis samengestroomd om getuige te zijn van uw terugkeer in ons midden en om u te geleiden tot uw ouderlijke woning. Geen bloote nieuwsgierigheid dreef knapen en mannen, vrouwenen meisjes, om een uur te voren hier een plaats in te nemen, maar in aller harten leefde begeerte, om een welverdiende hulde te brengen aan hemdie voor enkele jaren IJmuiden verliet als Harry Slegtkamp, om er nu als de held van Spioenkop weder te keeren. Veel is veranderd in die enkele jaren. Als jongeling toog gjj naar Zuid-Afrika, als man van rjjpe ervaring keert gij weer. Gij verliet een opkomend dorp en ge vindt een jonge stad. Maar helaas, daartegen over gij trokt naar Zuid-Afrika, waar een volkomen onafhankelijke Transvaal was en gjj laat achter een ver trapt en mishandeld, een miskend, helaas een gekluisterd Zuid Afrika. Spr. herinnerde aan het feit waardoor Slegtkamp zich in het bijzonder onderscheidde, en voortgaande zeide hij o. a.»Met vreugde vernamen wij dat Zuid-Afrika zelf uwe verdiensten naar waarde heeft geschat en dat het Middelburgsch Damescomité uw zelfopofferende liefde voor Transvaal en den Oranje-Vrijstaat erkende door u een zijden vlag te schenken; maar schooner dan die vlag was het devies dat het daarin voor u borduurde »God zij uw banier". Wij kunnen dan ook niet beter doen in deze oogenblikken dan den wensch van de Middel- burgsche dames voor u te herhalen »God zij uw banier bij uw verder leven. Hij schenke u krachtgezondheid en voorspoed en bovenal geve Hij n dat ge steeds moogt blijven een kampioen voor recht en waarheid. Wij hopen èn voor u èn voor Zuid-Afrika èn voor ons zeiven dat gij het vrijgemaakte Zuid-Afrika nog eens moogt aanschouwen. Na deze luid toegejuichte rede nam de zegeto ht een aanvang. Onder het spelen der muziekkorpsen trok men naar het strand naar Slegtkamp's ouderlijke woning voor deze gelegenheid versierd en later geïllumineerd. Hier stond weder een groote menigte te wachten. Het rijtuig werd inmiddels met bloemen overladen. Een aantal jonge damesleden der vereeniging «Euterpe", zong weder een lied. Vervolgens hield de heer A. van der Does een toespraak en overhandigde hem een gouden remontoir-horloge met de inscriptie »IJmuiden's burgerij aan Henry F. Slegtkampden held van Spioenkop Aug. 1902. De heer Roggeband oud-vriend en school kameraad van Slegtkamp bood de bij dit geschenk be- »Nee nee... nee nee!" stotterde Hanspeter »enkel praten zou 'k willen enkel 'n beetje praten En Katrien vorklaarde «voor twee is niet gezet zij verliet met het koffieblad de kamer. Weer trok de heer Felicianus de voorhoofdrimpels. »Kom Peterman, zet je hier bij me!" Bescheiden schoof Hanspeter van ter zjjde op den stoel. Maar deze scheeve belasting met drie centenaars kwam niet overeen met de dunne stoelpooten. Krak, zeiden ze, en Hanspeter zat naast den gebroken stoel op den grond. Toen hij zich oprichtte, was hij erg bleek. »Wil mij ver geven, heer pastoor overal mot ik ongeluk anrichten overal Mynheer Felicianus lachte dat zijn schouders en het uitzettende buikje er van schudden. Katrien, die den plons had gehoord, stortte de deur binnen. Wel was de ergste schrik voorbij, toen zij den hoogeerwaarde vond in zoo'n gezonde lachbui. Maar toen zij zag, wat Hanspeter met den stoel had uitgevoerd, werd zij vuurrood in het gezicht. Mijnheer Feilcianus sneed haar echter het woord af»je heb je verdiende loon Had den bekleede laten staan Die had meegegeven." Zwijgend raapte Katrien do stukken van den gebroken stoel op en droeg ze de kamer u t. Daarbij liet zij de deur een weinig open. Mijnheer Felicianus zag het en glimlachte. Vervolgens schoof hij zelf den bekleeden stoel voor Hanspeter aan. »Zoo Peterman, die draagt je wel Hanspeter zette zich voorzichtig neer en hield zich op den kant der stoel in half zwevenden toestand. Lachend schoof de pastoor hem de kop koffie toe. ZooEn nou drink je die op »Nee, nee, heer pastoor om Godswil »Nou volg je mijn voorbeeld en drink Hanspeter gehooizaamde en leegde in een slok de kop koffie. Met zijn mouw veegde hij zijn mond af. «Zoo'n goeie he'k 'r nog nooit een gehad." «Ja, die Katrien Die verstaat de kunst." Mijnheer lelicianus gluurde in de richting der deur. »Voor 't koken zou 'k geen betere kunnen wenschen 1" Op dat koken' lei hij zoo'n nadruk, dat men nog een toevoegsel onderteekend door alle com- hoorende oorkonde aan missieleden. In de ouderlijke woning werd de held van den dag door vele autoriteiten gelubgewenscht. Daarbij waren o. a. tegenwoordig de burgemeesterde secretarisde commandant van het pantserfort, de postdirecteur en vele andere notabelen. De turnvereniging »IJmuiden" gaf ter eere van Slegtkamp eenige fraaie groepen te aanschouwen en op het strand werd vuurwork ontstoken. (»N. v. d. D.") St. Pancras. Herkozen tot Lid van het Bestuur over het polderdistrict St. Pankras de heer M. Kalis te Botterhuizen en gekozen de heer J. Grootjes te St. Pan kras ter vervanging van den heer D. Nol te Alkmaar, die niet meer in aanmerking wenscht te komen. De Raad dezer gemeente benoemde met algemeene stemmen tot onderwijzeres aan de openbare school in deze gemeente Mej. W. Dalmeijer te De Waal op Texel. Wormerveer. Van de ruim 6000 inwoners onzer gemeente zjju op dit oogenblik meer dan 600 lijdende aan malaria. Den 5 pleegde Bernard Snijder, te Haarlem, zelf moord door eeD revolverschot en stortte daarbij in de Leidsche Vaart. Talrijke malen veroordeeld wegens dief stal, roof, enz,, uit België verwjjderd, werd bij hier door de politie herkend en achtervolgd. De Stoompont te Velsen. Men meldt aan de N. R. C. Het Rijk geeft het nog niet op met de ponten Naar men wil, zullen zij naar Amsterdam worden gebracht, om daar te worden ingericht tot kettingponten. Den Haag. Den heer Knuijver, president van de Haagsche Kamer van Koophandel, is eon ernstig ongeluk overkomen. Wandelende in de Parkstraat kreeg hij ter ter hoogte van het Departement van Financiën, waar glazenwasschers aan het werk waren plotseling een om vallende ladder op het hoofd. Door voorbijgangers, die te hulp schoten werd de heer Knuijver opgenomen en naar het Gemeente-Ziekenhuis vervoerd, alwaar bleek, dat hij een ernstige hoofdwond had bekomen, een schouderblad was gebroken en een der beenen was gekneusd. Na ver bonden te zijn, werd de heer Knuijver naar zijn woning overgebracht. Zijn toestand was naar omstandigheden vrij goed. Barslngerhorn. Op het adres van 136 kiezers (bijna allen te Kolhorn) om aldaar een stembureau op te richten werd den 5 door den Raad der Gemeente Barsingerhorn, afwijzend beschikt. Een adres, injgelijken zin, was van de bewoners Haringhuizen ingekomen, waarop eveneens afwijzend werd beschikt. Westgraf tdijk. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school alhier is benoemd de heer R. Hoogland te St.-Nicolaasga. Purmerend. Den 6 brandde geheel af de boeren plaats in gebruik bij P. Tnrkstra, staande in de Over- weerschenpolder onder deze gemeente. Hooibroei was de oorzaak. Warmcnhulzcn. Tot leden van het Polder bestuur alhier woaden dato 5 dezer gekozen de heeren P. Pronk en K. Blom. Van de 94 stemgerechtigden waren 69 opgekomen of vertegenwoordigd. Aan het posttelefoonkantoor werden over de maand Juli jl. behandeld 30 inlagen spaarbank f 916.43, 6 te rugbetalingen f 590.50, 163 pakketten en 49 telegrammen Dolven. De jaarlijksche wedstrjjd van den «Nederlandschen Kolfbond" en algemeene vergadering zal dit jaar gehouden worden te Koog aan de Zaan op 7, 8 en 9 September a.s. Door de club »De Zaanstreek" aldaar, worden zeven personeele prijzen uitgeloofd. Bij den 2en personeelen prijs komt een medaille, uit geloofd door den heer P. B. J. Ferf, lid der Tweede bij den 3en een medaille, uitgeloofd door den de Boer Cz., lid van de Tweede Kamer, den korpswedstrijd worden door den Bond de 0 medailles uitgeloofd. Bovendien zal iemand, die onbekend blijft, een speciale club-medaille uitloven voor de club, waarvan drie leden samen de meeste punten hebben geslagen. Ursem. Bij de verkiezing van een hoofdingeland van de banne en den polder Ursem, in plaats van den Kamer heer K. Voor gewone beginnende met een »maar" zou verwacht hebben. Hij verzweeg het echter. Eerst blies hij nog een kringelend wolkje voor zich uit, leunde achterover in den sofahoek en zei dan»zoo Peterman, nou praten we met mekaar 1" «Ja, heer paBtoor Hanspeters oogen werden nat. »Zooveel he'k met u te praten Zooveel moeilijke zaken 1 Zie eens an, heer pastoorZie eens an, wat de men- schen al weer «Langzaam an Alles heel langzaam an en in volg orde Ik heb je hier besteldnou zeg ik jou eerst eens iets. Later ku' jij praten Alles goed in volgorde Uit de richting van hat voorhuis vernam men een luid gekuch. »En goed verstaanbaar, Peterman," mijnheer Felicianus schroefde zijn stem op, »goed verstaanbaar mot ik 't je zeggen 1" Hanspeter lei de zware hand op zijn hoofd en haalde benauwd adem. Maakte de smeulende haard hem zoo warm Of dreef de angst zijns harten hem het water uit het voorhoofd! Hij zweette, dat zijn leelijk gelaat er geheel van blonk. Lachend boog mynheer Felicianus zich voorover, pakte hem beet bij zijne groote oorschelp en trok er een beetje aan »Jou goeje domme kerel, die je bent! Zeg me nou eens wat voor stukjes je me toch soms uithaalt «Stukjes Dat woord scheen voor Hanspeter een slechte beteekenis te hebben. Hij schudde het hoofd. «Nee, nee... stukjes haal ik niet uit «Zoo Niet En je voortdurend gepreek op straat dan «Ja 1 maar de menschen la'en me niet in d'r huis kommen. Dan m o t 'k t'r ommers wel op straat zeggen." «Zeggen Wat toch zeggen Mijnheer Felicianus had moeite om bij dien gedachtensprong van Peter Johannes Zdazilek ernstig te blijven. «Wat wil je hun dan zeggen «Wat ik zeggen wil Met groote oogen zag Peter dan pastoor aan, zijn borst zwoegde. »Da' ze anders wor den motten, de luiDat men, zooas ze zijn, gauw in 't geheel niet meer met mekaar zal kunnen leven Dat de een den ander het leven vermorstDat men z'n chris telijke medemenschen niet beleedigen en minachten mag

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2