No. 95. fierste blad. Honderd en vierde jaargang, 1902. ZONDAG PARIJSCHE BRIEVEN. 10 AUGUSTUS. Laatste Berichten. Buitenland. Nederland. ILklAABSCHE COURANT. Deze Courant wordt Minsdag-, Monderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor ALKMüaf 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,©O. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentiën t Per regel f O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam O 9. XII. Telefoonnummer 3. Parijs, 7 Augustus 1902. Het is vacantia, een blijde tijd voor do jeugd en voor de leeraars. Wat zijn die menschen gelukkig, wanneer zij na afloop der prijsuitdeelingen tehuis komsn en dan kunnen zeggen »zie zoo, nu hebben wij twee maanden rust." En die prijsuitdeelingen, welk een prettige feestdag is dat voor de leerlingen, maar ook voor de ouders en vooral voor de professoren. Wanneer wij zien, hoe die menschen hun best doen, hoeveel kennis en tact er noodig is, klassen van 60 en meer leerlingen te bestieren, dan denken wij er dikwijls aan, hoe het toch mogelijk is, dat overal zulke onderwijzers zoo slecht betaald worden. Wij spreken hier van de onderwijzers der lagere scholen, hoe het is op de Hoogere Burgerscholen en Gymnasiums hebben wij nog niet onderzocht, maar zooveel is zeker, als het van ons afhing, zonden wij een groot aantal on derwijzers verlangen op elke school, en allen met veel hoogere salarissen dan die menschen thans genieten. Dat sluiten der zusters-scholen zal weïlicht velen leeken ten goede komen, want de kinderen moeten toch onder- richt ontvangen, vooral hier, waar wij de leerplichtwet hebben. Intusschen is de regeering nog volstrekt niet aan het einde der moeilijkheden in de provincie toch zijn er vele dorpen en kleine steden, waar de zusters kinderschooltjes honden. De boerenarbeiders en daglooners zijn heel blij, wanneer zij 's morgens in de vroegte al dat kleine goedje aan die liefdezusters kannen toever trouwen die zusters geven zelfs dikwijls nog middageten aan de arme kinderen. Thans zijn vele der scholen ge sloten, waar moeten die arbeiders nu met hunne kleine kinderen heen ze tehuis houden, dan kan de vrouw niets verdienen. Wjj weten het niet, maar het komt ons voor, dat die wet op de congregatiën niet geheel aan het doel bèantwoordt, en.in ieder geval is het jammer, dat de tMfcstand van"r velen, die onverzoenlijk blijven tegen de Tlepubliek, regeering gedwongen heeft tot krasse maaiibgelen tegen de congregatiën. Het geeft maar aanleiding tot oneenigheid en twistgeschrijf. Wö spreken toch over scholen en onderwijs, en dan vragen velen zich af, oi zij, die op Universiteiten en bij eindexamens boven hunne medeleerlingen en studenten uitblinken, later in de maatschappij tot nut van zich- zelven en van hunne medeburgers hunnen arbeid voort zetten. Dikwgls toch lazen wij in de couranten arti keien, waarin er op werd gewezen, dat al die beloo ningen en onderscheidingen bij de examens verdiend, zoo weinig te beteekenen hebben. Zulke artikelen zijn voor jongelieden, die hun best doen in het een of andere vak van studie uit te blinken, zeer ontmoedigend. Daarom deed het ons genoegen in onze courant een antwoord te vinden van den heer Louis Manini, en uit uitantwoord blijkt, dat velen die in hunne jeugd boven anderen zich verhieven, ook op lateren leeftijd menschen waren van beteekenis. Zg zjjn niet altijd bekend bij het groote publiek, zij werken dikwijls in bescheiden kring, hun naam staat niet eiken dag in de kleine couranten zjj zijn daarom niet winder groot. Louis Manini toont ons eenigo voor beelden. en wel in de eerste plaats den beroemden schei kundige Bertbelot. Deze ontving in het jaar 1848 den eereprys voor de philosophic of wijsbegeerte, en nog heden is de heer Bertbelot een der grootste scheikun digen van Europa, tevens lid der Academie Franyaise, lid der Academie van wetenschappen en oud-mini3ter van Buitenlandsche Zaken. Edmond Abont, de bekende romanschrijver, haaide ook den eereprijs voor wijsbegeerte, Taine, een der grootste geschiedschrijvers den eereprijs voor rhétorique of wel sprekendheid, Prevost-Paradoi en Gréard, alle vier leden der Academie Franyaise en allen beroemde schrijvers. Vervolgens wijst de journalist ons op een aantal mannen die, hoewel meer of minder bekend bij bet groote publiek, toch allen naam maakten in letteren en wetenschappen Fagoet, professor aan het beroemde collége La Sorbonne" en lid der Academie Framjaise Lippmann, lid van het Instituut en uitvinder van de photographic in kleuren Cornu, professor in de natuurkunde aan de Polytechnische schoolSarran Léanté AppellPicard enz. enz. Ook onder de groote journalisten kan men wijzen op eereprijzen der groote examens en daar er te veel zijn om ze allen te noemen, willen wij alleen maar de aandacht vestigen op den heer Dietz, redacteur van het Journal des Débats'', die de geheele serie van alle eereprijzen haalde. Onze kinderen kunnen dus gerust zijn, zij mogen hard studeeren en hun best doen de eereprijzen te verdienen. Wel Wijven helaas velen onderweg steken zij kunnen niet meer mede met anderen die hen voorbijgaan het overwerken veroorzaakt soms teleurstellingen, doch is het niet beter te behooren tot de gewonden en gevallenen op het bescheiden veld der wetenschap dan op het zoo genaamde roemrijke veld van eer Spreken wij ten slotte nog over een echt parijsch proces. Voor jaren geleden kon men in den »Salon" eene schilderij bewonderen van den schilder Gervex »de vrouw met het masker'', dat was eene vrouw, die tot eeuig kleedingstuk een masker droeg. Misschien zouden onder de oude Grieken, in het oude Athene, al'e vrouwen trotsch geweest zijn, als model gediend te hebben voor deze mooie vrouw met het masker", maar in den tegen- woordigen tijd denkt men er te Parijs anders over. Geen wonder aizoo dat Madame Crespin-du Gast zeer boos werd toen in een door haar gevoerd proces, de advocaat der tegenpartij haar voor de voeten wierp, dat zij ge diend had tot model dier gemaskerde vrouw. Madame du Gast riep de getuigenis in van den schilder zeiven en tevens van hst model, eene juffrouw, die er rondweg voor uitkwam, dat zij het was en niet madame du Gast. Toen de advocaat do verlangde publieke verontschuldi gingen weigerde, diende de belsedigde dame eena aan klacht in wegens laster, maar advocaten en rechters kennen beter de wet en vooral de manier om een proces te voeren dan leekon, zoodat de advocaat vrijliep en Madame du Gast nog veroordeeld werd in de kosten van het geding. Daarmede was echter haar aanstaande volstrekt niet tevredenzijne toekomstige vronw was beloedigd dat eischte voldoening en zoo kwam het dat de heer Talley- rand-Perigord, prins van Sagan, den bedoelden advocaat een klap in het gezicht gaf. Natuurlijk kwam daaruit een nieuw proces, want de advocaat diende eene klacht in bij den procureur der republiek. Zooals te verwachten was werd de prins van Sagan veroordeeld tot eene boete van 500 francs en wel vooral op grond dat hij een man is in de kracht van zijn laven, gewend aan alle sport en wapenen en de geslagene advocaat een grijaard van zeven en zestig jaren. Ons dankt, de veroordeeling is gerecht vaardigd want ondanks rechtmatige grieven mag een krachtig man niet op een ander heer slaan. gende. Deze moest door de troepen worden beschermd. Het pension lat werd verzegeld. Er werd zeer heftig getwist. Voor het pensionaat lagen gewonde vrouwen op den grond. De ministerraad liet den 7 President Loubet weten dat in 29 van óe 32 departementen de uitvoering der sluitings-bevelen als geëindigd kan beschouwd worden. Thans wordt de uitvoering der bevelen voortgezet in Morbihan en de Noordkust, terwijl esn aanvang gemaakt zal worden in Finiatère. ZVlD-JiERIKA. Uit Bloemfontein wordt gameid dat de bevolking der kampen van 40,000 tot 30,000 vermin derd is. De »Daily News" publiceert een serie brieven van den heer Drew, Engelsch geestelijke in Pretoria. Deze zegt dat de belofte der Britsche regeering om niet de doodstraf toe te passen op de Kaapsche rebellen niets is als een grap. De rebellen die hun onderwerping aanboden onder des- king van deze belofte, worden thans gebracht voor de rechtbanken, baklaagd niet wegens verraad of rebellie, maar wegens moord of poging tot moord. Dientengevolge werden velen van hen tot den dood ver oordeeld en de overigen tot dwangarbeid. DUKTICHLAWO. De ontmoeting van Keizer Wil helm en den Ozaar te Reval is een opeenvolging van wederzijdsche beleefdheden en betuigingen van waardee ring. Als teeken van persoonlijke vriendschap hebben beide Keizers van epauletten gewisseld 1 De in do Revaier Olub vergaderde Dnitscbers en tal van andere inwoners zonden den beiden Keizers telegram men van balde. Daarin wordt Keizer Wilhelm begroet als de krachtige beschermer van het Dnitsche volk en Keizer Nicolaas wordt gehuldigd als de verhaven vredes vorst, onder wiens scepter de Dnitsche kolonie een tweede tehnis heeft gevonden, en hem dank wordt gebracht voor zijn bezoek. Ten slotte wordt Godes zegen afgesmeekt op de Keizers en Keizerljjke Huizen. fiSHSBIiAW©. De toestand des Konings is zoo be vredigend, dat de vermoeiende Kroningsdag zonder groote bezorgdheid wordt tegemoet gezien. Het bulletin van den 7 luidt »De Koning verdroog gisteren de reis naar Londen zonder de minste vermoeienishij bracht een goeden nacht door en bevindt zich in uitstekende gezondheid. De wond is feitelijk dicht en vertoont nog slechts een litteeken. Zondag zal het volgende bulletin verschijnen Koning Edward vaardigde den 7 een boodschap aan zijn volk uit, waarin hij zegt aan den vooravond van zijn Kroning niet te kannen nalaten zijn hartelijken dank te betuigen aan zijn volk voor de sympathie hem betoond, toen zijn leven in gevaar verkeerde. Verder geeft de Koning uiting aan zijn diepe dank baarheid jegens de Voorzienigheid die zijn leven heeft heeft gespaard en hem daardoor in staat heeft gesteld zjja belangrijke plichten te vervullen. De burgemeesters der Iersche steden Glowner en Kilkeny hebben ook bedankt voor de uitnoodiging om de Kroning bij te wonen. De laatste schreef: »Ik weiger deel te nemen aan de Kroning zoolang mjjn land een grondwettelijke zelfregeeiing misten zoolang mijn dapperste medeburgers in de gevangenis geworpen worden, omdat zij voor deze autonomie vechten". In den Westminster-Abdy is den 6 eene repetitie gehouden van de Kroningsceremoniën. De repetitie moest plaats hebben in groot uniform. De pairessen hadden hare japonnen vooruit gezonden en konden zich kleeden in exprè3 voor dat doel ingericht uithoekje van de kerk. Bjjna alle pairs kwamen aanrijden in hun gala-costunm, purper en hermelijn, de Kroon onder den arm. De hofmaarschalk kwam vroeg reeds met lord Roberts. De Koninklijke kleeren werden gebracht in een groote metalen kist van twee meters lengte. De rol van Koning en Koningin werd gespeeld door een pair en pairesse. De repetitie duurde anderhalf nor. FRANKRIJK. Te Landerneau heeft de sluiting der zusterschool .Saint Julien" tot ongeregeldheden aanlei ding gegeven. De .Temps" meldt dienaangaande het volgende een compagnie infanterie, de gendarmen en de commis sarissen van politie vonden, voor het pensionaat een twee- duizendtal menschen die riepen: .Leve de vrijheid 1 Leven de zusters 1" De menigte verbrak het cordon dor troepen. Daar de slotenmaker de sloten niet kon open steken, werden de ruiten verbrijzeld en vervolgens trad de commissaris binnen. Hij sommeerde de zosters uiteen te gaan, waaraan dtze voldedtn. Daar de menigte een dreigende houding bleef aannemen gaf de commissaris, na nogmaals gesommeerd te hebben bevel te chargeeren. Dank zij het optreden van den afgevaardigde Villiers trok de menigte terug, den slotenmaker met den dood bcdrei- liukas Meyer overleden. BRUSSEL, 8 Aug. De .Petit Blen" meldt dat gene raal Lukas Meyer plotseling is gestorven aan een hart- aandoening, waaraan bij gedurende den oorlog veel leed. Hij stond op het punt naar Karlsbad te vertrekken. Het Britsche ministerie hervormd. LONDEN, 8 Aug. De Staatscourant" behelst do wijzi gingen in het ministerie gebracht. Earl Dudley is be noemd tot lord-luitenant van Ierland zonder zetel in het Kabinet. De heer Wyndham, secretaris voor Ierland, krijgt een zetel in het Kabinet, markies Londonderry, tot dusver postmeester-generaal, is benoemd tot presi dent van den »Board of Education", de heer ^Ritchie, tot nu staatssecretaris van Binnenlandscke Zaken treedt in de plaats van sir Michael Hieks Beach als kanselier der schatkist, de heer Akers Douglas (openbare werken), wordt staatssecretaris van Binnenlandsche Zaken, de vroe gere finantieele secretaris aan de schatkist Austen Cham berlain komt in het Kabinet als postmeester-generaal. Voorts zijn benoemd zonder zetel in het Kabinet lord Windsor tot secretaris van het departement van openbare werken, sir William Walrond tot kanselier van het hertogdom Lancaster, en Earl Hardwicke tot onder staatssecretaris van oorlog. President Hruger bracht den 7 het aangekondigd bezoek aan de pro-Boertentoonstelllng te Sche- venlngen. Ook nn werd Kruger levendig toegejuicht door een v, ij talrijke menigte. In de Hollandsche afdeeling was voor president Krnger een zetel geplaatst voor de met rouw- omfloerste portretten van dr. Coster en lult. Boldingh en nabij het gipsen beeld van de Villebois de Marenil. Eenige kleine meisjes strooiden bloemen voor Krugers voeten, toen hij gezeten was. Mr. de Ridder hield een hartelijke welkomstrede, waar op de president ongeveer het zolgende antwoordde: Mijne Heeren Ik vind geen woorden om mjjn groote dankbaarheid nit te spieken jegens al die helden en vooral jegens die zelfde mannen, van wie u, mijnheer de president, zooeven gewaagdo en die ons op zoo uiterst dappere wijze hebben geholpen, en die hun leven hebben gelaten in do gevech ten tijdens den stiijd (met stemverheffing) en znlks slechts om der rechtvaardigheids wille, niet nit eigen belang. Want het gebeurt dikwijls, dat persoonlijke belangen in in bet spel zijn, maar ik herhaal deze menschen hebben voor de rechtvaardige zaak ons hun steun verleend. De grootste dankbaarheid heb ik dan ook voor allen in mijn hart. Een hunner, Coster, was burger van onzen Staat. Hij was onze Staats-procnreur en heeft ons trouw bijgestaan in het straffen van overtredingen. Nooit zullen wij hem en al die anderen vergeten en altijd zullen wij deze mannen en allen, die vreemdeling of burger, voor onze zaak het leven lieten in dankbare herinnering gedenken. U mijne heeren bestuurders van de Haagsche pro-Boer- vereeuiging, moet ik complimenteeren voor uwen, niet genoeg te roemen, ijver en toewijding om onze bedrukte menschen te ondersteunen. Ik vind geen woorden om u te bedanken voor de belanglooze toewijding van het comité aan het werk der liefde. En niet minder groot is mjjn dankbaarheid jegens alle kunstenaren over de geheele werelddie hunne werken afstonden voor dit schoone doel en wier arbeid zoo waardig is om te worden aan schouwd. Wat ik vurig hoop, is, dat dit liefdewerk in de ruimste mate de vruchten moge dragen die gij daarvan verwacht en dat niet alleen Znid-Afrikaansche menschen, die nu in Europa verblijven, tot dat succes mogen medewerken, maar ook alle andere menschen die voor ons gevoelen. Ik heb gezegd

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1