De Dorpsapostel. No. 95. Tweede blad. Honderd en vierde jaargang. 1902. ZONDAG 10 AUGUSTUS. Nederland. FEUILLETON. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,805 franco door het sele rijk f 1, 3 Nummers f O,OS. Afzonderlijke nummers 3 ets. 291 Telefoonnummer 3. Prys der gewone advertentiën t Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte.' Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONYoordam C 9. TWEEDE KAMER. Droogmakerijen en Indijkingen. Ingediend is een wetsontwerp, houdende bepalingen omtrent het ondernomen van droogmakerijen en indij kingen. Uit de toelichting blijkt, dat het raadzaam is, nu de wetgever krachtens art. 188 der Grondwet, de noodige regels omtrent het waterstaatsbestuur stelt, gelijk o. a. geschiedde bij de wet van 10 November 1900 (»Stbl." no. 176), aan de ondernemers van droogmakerijen en in dijkingen uitdrukkelijk de verplichting op te leggen daarvoor de concessie aan te vragen en voorschriften te geven omtrent het onderzoek, dat aan het verleenen eener concessie moet voorafgaan. Daartoe strekt het aangeboden wetsontwerp, hetwelk op slechts enkele wijzigingen na, geljjk is aan de voor stellen der Staats-commissie, ingesteld bij Kon, Besluit van 21 April 1894. De consul-generaal der Nederlanden te kaapstad bericht, dat het onraadzaam is zich naar Zuld-Afrtka te begeven zonder van ruime geldmid delen voorzien te zijn of van te voren van een betrek king te zijn verzekerd. Nederland en Zuid-Afrika. Naar aanleiding van Generaal De la Rey's ver klaring, te Kaapstad dat hij niet naar Europa kwam om roem te zoeken, maar om te trachten iets voor de weduwen en weezen van zijn strijders te doen, vestigt de Haagsche Pro-Boer-Vereeniging de aandacht op de voor datzelfde doel te Scheveningen georganiseerde in ternationale kunst tentoonstelling en verloting. Wat zegt ze is nu logischer, wat eenvoudiger tevens, dan op vrijgevige wijze die poging tot verlichting der smarten in Zuid-Afrika te steunen door zelt loten te nemen en loten aan deD man te brengen, in deze ver loting Welk schooner huldeblijk kan men den drie be roemden Boeren-generaals want ook De Wet komt mee, naar 't schjjnt wat schooner welkomstgroet kan men hun brengen, dan hen bij hun komst in Nederland te verrassen met de mededeeling. dat er reeds een uit gestrekt en zwaar fundament voor hun werk der barm hartigheid op het Gevers Deynootpleiu is gelegd Ken -gedenkpenning. De verpleger Menieman. die. met de leden der krijgsgevangen ambulance op Ceylon in ons land is we dergekeerd, toonde aan de redactie van de »Zw. Ct." een mant, gegraveerd en geslagen door een Boeren-krijgs- gevangene op Ceylon. Aan de eene zijde vertoont zij een boom, waaraan een Boer is vastgebonden met het randschrift »Britsche Be schaving 1901." 't Is de straf op eenige Boeren toege past, die het gewaagd hadden zich buiten het kamp te begeven en daarvoor vier unr in de brandende zon aan een boom werden vastgebonden. Roman naar het Duitsch van LUDW1CH GANGHOFER DOOR W. ZAALBERG. Uitgave van H. J. W. BEORT te Amsterdam verkrijgbaar f 4,50 bij de Uitgevers dezer Courant. 24) »Maar zie je, beer pastoor achterna zeg 'k altoos weer tegen mezelf, as de lui nou maar 's eeu beetje wou-en 't was toch niet eens zoo heel moeilijk. Juist maar een eenig ding behoefden ze te doen en alles was goed op de wereld Dat heeft de Heiland d'r toch ook gezegd I" Hanspeter's stem werd zenuwachtig en zijne oogen zwommen in smeltenden glans»Zoo goed en zoo mooi hèt ie 't hun gezeid «kinderen, hèt ie gezeid, kinderen, bemint mekaerWaarom doen ze 't dan niet? Dat was toch ommers geen kunststuk 1 Ik doe 't toch ooken ben een van de domsten. Dan konden de verstandigen alle toch ook een beetje nadoen Zeg nou zelf, heer Pastoorhe'k geen gelijk Lachend plaatste de heer Pelicianus Horadam de dom- pende studentenpijp in den sofahoek, pakte Hanspeters lompe hand, trok ze half over de tafel naar zich toe en overdekte ze streelend met zijn zachte, kalme handen. »Heelemaal gelijk heb je, Peterman, heelemaal gelijk 1 Maar e?n beetje ongelijk heb je ook. Want eerstens «kinderen, bemint elkaer!"... dat heeft onze Heer Jezus Cbristus in bet geheel niet gezegd." Voor Hanspeter was dat woord een slag tegen zijn hoofd. »Ja, Peterman, dat heeft de heilige Johannes eens geschreven." Hanspeter herademde weer. »Nou ben ik 'r toch niet ver van af geweest. En as de heilige Johannes 't ge schreven fcèt, dan zal ie 't wel van den Heiland gehoord hebben. Dat maakt geen groot onderscheid. Wij hebben g"t woord en dat woord is goed 1" Aan de ommezijde staat »scum of the scum" met het randschrift «Herinnering Ramaga-kamp." De Boeren werden voor «acum" schuim, gescholden en zij maakten daar, evenals de onde «geuzen" een eere naam vanvandaar op de koperen panning de typische woorden «schuim van het schuim." Veehandel In Friesland. In den aanvoer van melk- en kalfkoeien was eenige vermeerdering te bemerken, de handel daarin was tame lijk ving en de prijzen, die gevraagd werden, waren voor de Belgische kooplieden te hoog, zoodat deze van dit soort vee geen inkoopen deden. In stieren kon de handel druk genoemd worden, eveneens in vette kalveren, die hoofdzakelijk door de Belgen werden gekocht. In vette koeien, met tamelijken aanvoer, was minder opgewektheid dan de vorige week, ze werden vooral voor de Hollandsche en Friesche slachtbank gekochtnaar nuchtere kalveren goede vraag met ietwat stijgende prijzen in vette var kens was het iets beter dan op de vorige markten, zoodat de prys een weinig naar boven gingook Londenscbe biggen konden iets meer opbrengen magere varkens vrij wel in één doen; jonge biggen gingen tegen bevredigende prijzen vlug "van de hand. In vette schapen, met vrij grooten aanvoer, stadig, daar de vraag voor Engeland niet groot wasin melkschapen en lammeren weinig ver andering. De aanvoer was250 stieren, 600 melk- en kalf koeien, 185 vette koeien, 500 vette kalveren, 315 nuch tere kalveren, 1725 schapen en lammeren, 115 vette varkens, 450 vette biggen, 145 magere varkens, en 480 kleine biggen. De prijzen waren melk- en kalfkoeien f 140 a 225, pinken f 55 a 65, vette kalveren f 28 a 58, nuchtere Kalveren f 7V2 10, vette schapen f 25 a 28, weide- schapen f 19 a 100, magere 91/2 a 12, vette varkens f 90 a. 100. magere varkens f 38 a 42, vette biggon f 20 A 36, magere biggen f 5]/2 7. (N. v. d. D.) Brand. Te Oudedijk bij Eokhuizen is in den nacht van den 6 de hofstede van J. Roelofs door onbekende oorzaak een prooi der vlammen geworden. De 18-jarige knecht H. Yerwoert bekwam zulke ernstige brandwonden, dat hij in hoogst zorgelijken toestand moest worden opgenomen. Twee paarden kwamen in de vlammen om. Furnerend. Ten raadbuize alhier werd een hu welijk voltrokken, hetgeen door den pastoor van de R. 0. kerk reeds kerkelijk bleek te zijn ingezegend. De ambtenaar van den Burgelijken Stand vond deze han deling in strijd met de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek en maakte procesverbaal op. Overreden. Nabij de Loosduiusche brug te 's-Gravenhage werd den 7 een vrouw door een wagen, zwaar beladen met hont, overreden D® wielen gingen haar over de borst, zoodat de dood bijna onmiddellijk volgde. Texel. Stierven in voorgaande jaren veel varkens aan vlekziekte, die gevallen worden steeds minder, sedert «Ja, Peterman, een van de besten, die wij hebben En dat van den heiligen Johannes heb ik je ook enkel maar gezegd, om een beetje orde in je dikke kopje te brengen." «Ja, ja, begrijp 'c, jaGod loone 't u, heer pastoor Non heb ik weer wat geleerd." «Non, kijk, alzoo!" Mynheer Felieianus streelde de grove knuist van den hontknecht. «En tweed-ens mot ik je zeggen, dat de menschenliefde geen klein, maar een heel groot kunststuk is, dat onder duizenden nau welijks een heel en al klaar Krijgt. Zij is niet een kunst- stak, men kan ze niet leeren, maar men mot ze hebben als een heilig levensbezit, zooas de dag z'n licht heeft zooas jij je goeje hart hebt en je blauwe oogen." Deze blauwe oogen waren, onderwijl mynheer Feli eianus sprak, in stomme verbazing al grooter en grooter geworden. Thans schudde Hanspeter snuivend het «dikke kopje" en de woorden braken uit hem los, de golven uit de afgedamde Molenbeek als de sluis wordt open gezet«nee, nee, heer pastoor! Dat men de liefde niet leeren kan dat laa'k me niet wijsmaken. Zie n mij an heb ik de liefde niet juist zelf geleerd?" «Neen, Peterman, je heb ze altoos gehad s-'t Is niet waar, heer pastoor Toe 'k eens een jongen was, he'k een leelijken haat tegen de menschen gehad omdat bijna niet een me lijen mochtto'k mezelt 's gezeid heb hoe durf je dan zelf liefde verlangen als je zeivers geen liefde hebt f En toen ben ik angevangen 'snaebts Ea bepaald licht is 't me gevallen da'k nou geleerd heb, de liefde Eu 'n ander exemplivoorbeeld Kijk 's naar mijn Roman 1 Die he'k zich gezeggen laten. Die heb ik goed gemaakt. Die hèt de liefde geleerd en Hanspeter stokte en wischte zich met de mouw het zweet van het voorhoofd. «Nou evenwel... non is ie me weer een beetje om geslagen. Maar toch ben ik niet bang. Nee nee. Bij Roman breng 'k de liefde wel weer in 't gelijk. Die is mijn exemplivoorbeeld En as de een de liefde te pakken krijgtwaarom zon'en de anderen ze niet te pakken krij gen Alle en alle Eerder geef ik me geen rust. Zoo as 't nou is kan men gauw niet eens meer ademhalen de boeren en anderen, die dieren laten inenten. Onze rijksveearts, de heer Roelofsen, heeft reeds tal van var kens met het beste gevolg ingeëntte Ondeschild 20 25 stuks, terwijl een grooter aantal deze kunstbewerking wacht. Men spreekt van nieuwe plannen nl. van een stoom- bootdienst tusschen Amsterdam en Texel. Uit de hoofdstad worden hier allerlei artikelen aangevoerddat geschiedt met 3 beurtschepen. Twee der schippers zijn door Amster dam en de derde is door Texel aangesteld. Het schijnt de eisck des tijds te zijn, dat iederen dag goederen kunnen worden aangevoerd, en zoo schijnen zelfs van twee zijden plannen ontstaan te zijn tot het in de vaart brengen eener stoomboot. Tentoonstelling Tuinbouw. Yan de op 13, 14 en 15 Augustus a.s. te bonden tentoonstelling van bloemen, planten, vruchten, etc. v.d. Afd. Zeist en Omstreken, der Ned. Mij. voor Tuinb. en Plantk. op het landgoed Kersbergen te Zeist kunnen we het volgende nog mededeelen. Ten 2 unr namiddags op den I3en zal de voorz. v.b. HoofdbestuurG. Baron de Senarelens de Grancyda tentoonstelling openen. Dienzelfden middag zal de tentoonstelling vereerd worden door het hooge bezoek van H. M. de Koningin- Moeder. Iederen middag zijn er muziekuitvoeringen op het terrein, respectievelijk van het Zeister Harmonie-Muziek gezelschap de kapel v.h. 2e Regt. Infanterie uit den Bosch, en de kapel v.h. Ie Regt. Hnzaren nit Deventer. Het tentoonstellingsterrein (de bestnurstent) ïb van af Maandag telephoniseh aangeslotenwat natnurljjk zeer ten gerieve der inzenders komt. Het bloemencorso heeft plaats op den 3en dag des namiddags ten 21l1 ure. De entréeprijzen op de verschillende dagen zijn als volgt13 Aug. van 2 uur n.m. tot na het vertrek van H. M. de Koningin-Moeder f 2.Vanaf dat oogenblik tot 71/2 uur n.m. f 1. 14 Aug. van v.m. 10 uurn.m. 7*/2 uur f 0.50. 15 Aag. van v.m. 10 uur—n.m. 1 uur f 0.25van 12 uur gesloten van n.m. 2 uurna afloop van het Bloemencorso f 1.Vanaf den afloop v.h. Bloemencorso tot de sluiting der tentoonstelling 7 uur n.m. f 0.L0. De tentoonstelling belooft zeer schitterend te zullen worden, daar niet minder dan 347 inschrijvingen bij den secretaris zijn ingekomen, waaronder de meeste zeer belangrijk zijn. Inzenders op de nummers 85, 86, 87 en 88 v.h. pro gramma worden en nog op attent gemaakt, dat zij evenals de inzenders op no. 60 tot en met 84 gerechtigd zijn hunne inzendingen op den 13en tot 10 nur v.m. te rangschikken. Nog geen varkens naar Dultschland. In de dezer dagen gehouden zitting der Kamer van Koophandel te Aken, deelde de voorzitter mede, dat de Pruisische minister van landbouw andermaal afwijzend beschikt had op het verzoek der Kamer, om den invoer in de wereld. Zonder liefde geen leven heer pastoor... dan mot alles te gronde gaan, dan mot alles vernielen. Kijk 's an: juist as ze 'n beetje liefdegevoel hadden, de menschen dan bad m'n moedertje niet..." Hanspeter slokte. «Nee nee heer pastoor van mijn zaken neen daar wi'k niet van spreken de oogen van den «bocheligen apostel" begonnen alwear te tranen «maar zie nou 's, wat de lui nou weer uithalen met die arme vrouw, met die Nannemie beneden! Heks en ouwe heks en strompelheks hebben z'er allemaal al genoemd en en den schoorsteen hebben z'r dicht gestopten en nou praten ze onder mekaar in de heele buurt, dat ze 't met den duivel houdt. Hebt u Liesbeth gezien heer pastoor wat voor oogen dat lieve kind hèt opgezet en 'r gezichtje Hanspeter kón onder de tranen beken, uit zijn oogen stroomend ter nanwernood met spreken voortgaan. Slechts met moeite, stootsgewijze bracht hy er nit«de geschiedenis van het christelijke vaam hont van Roman en van zijn eigen arbeid in den nacht. En daar zeggen ze non de duivel het 'r het vaam hout gebracht en hèt er de blokken klein gemaakt 1" Door ergernis aangegrepen was de heer Felieianus Ho radam opgestaan. Met de handen wier viDgors zenuw achtig speelden op ziju rug trappelde hij de kamer op en neer, zoo krachtig, dat de panden van zijn kamer japon en de lange kwasten achter hem aanwoeien. Van de pantoffels had hij er een bij de sofa verloren zonder dat hij 't merkte. Rood van toorn in zijn gelaat, bleef hij bij de tafel staan en sloeg met de vuist op het tafel blad dat de kopjes er van dansten. «De duivel moet ze toch allen met mekaar halen, die godvergete lui!" Hanspeter schrok van dat woord veel minder dan mijn heer Felieianus zelf. Buiten in den gang werd laid gehoest. En de hoog eerwaarde half nog in toorn en half verlegen, stotterde, de deftige spreektaal heelemaal vergetend «nou ja, 't is zoo, men weet gauw heelemaal niet meer hoe men 't anleggen mot. An onzen lieven Hesr willen ze niet ge- looven as men hun niet nou en dan 't helsche vuur onder d'r stool aanstookt En zegt men een woordje over

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 5