Nederland. en Jonberts terugtocht, werd zijn naam zelden meer by belangrijke krijgsbedrijven vermeldvermoedelijk ook tengevolge zijner geschokte gezondheid. Tot aan de vrede bleef hij te velde. De Kroning is goed en wel afgeloopen zij 't dan ook met niet zooveel luister als men zich vóór 's Konings ziekte voorgesteld had. Zijn spoedig her stel heeft hem buitengewoon populair gemaakt en alle bladen zwaaien hem thans nog meer lof toe, dan enkele jaren geleden, toen zijn renpaard Persimmon" te Derby den eersten prijs won. Te dezer gelegenheid heeft de Koning, in een brief aan den minister president Balfour zijn volk ten geschenke aangeboden het welbekende paleis van Koningin Victoria Osborne House". De schenker spreekt den wensch uit dat het voormalige paleis zal bestemd worden voor nationale doeleinden en als herstel lingsoord voor officieren van leger en vloot wier gezond heid in den dienst van het land heeft geleden. Terwijl men in het moederland zoo weelderig aan het feestvieren is, meldt de Onderkoning van Indie dat de hongersnood toeneemt. De gevallen regen is verre van vol doende. In Gujarat, Bombay, Heiderabad en in de centrale provincies genieten 386,000 menschen onderstand. Dergelijke kleinigheden zijn echter niet in staat de feestvreugde der Jingoes eenigzins te temperen; hoe meer inlanders er sterven, zooveel te grooter is de ruimte voor het uitverkoren Engelsche volk. FBAKKRMH. In Bietagne is de sluiting der zus terscholen nog bij lange na geen voldoenden feitde politie stuit op verscheidene plaatsen op ernstig verzet. Te Falgoët wilden de zusters uit de tchool vertrekken, doch de bevolking stond dit niet toe en barricadeerde de deuren zoodat de zusters niet naar buiten konden komen. Te Ploudaniël zijn de barricades zoo sterk, dat de gendarmes ze niet kunnen afbreken. Te Lanonée, waar de gendarmes reeds voor eonige dagen onveirichter zake moesten terugtrekken, is de bevolking een krachtdadig verzet begonnen. Meer dan 400 man hebben alle veldwerk gestaakt, ter verdediging van de zusters. Een verzoekschrift van 7000 huismoeders van Tours vragende het behoud der vrije scholen, is naar minister Combes gezonden. Uit Parijs seint Reuter van den 10 De bisschop van Meaux heeft uit naam van de katho lieken van zijn bisdom aan den President der Republiek een krachtig protest gezonden tegen de verdrijving van de zusters. Een overste by het 2e regiment jagers, in garnizoen te Pontivy, is uit zijn bevel ontheven, omdat hij gewei gerd heeft een escadron te zenden naar Ploërmei, om üe overheid te helpen bij de uitvoering van de decreten betreffende de zusterscholen. De overste zal wegens wei gering van gehoorzaamheid voor den krijgsraad worden gebracht. De minister van oorlog heeft hem inmiddels vestingstraf opgelegd. De kroning van koning Kdvvard. Omtrent de plechtigheid der kroning melden de Engelsche bladen nog de volgende bijzonderheden Nadat de genoodigden in de prachtig versierde Abdij hunne plaatsen hadden ingenomen allen in kostbare staatsiekleederen, de 3.Pairs" en hun vrouwen in pur peren mantels met hunne kronen in de hand, verschenen achtereenvolgens de Prins en Prinses van Wales en de andere Prinsen en Prinsessen van het Koninklijke Huis en namen plaats op de voor hen bestemde zetels. Daarna kwam Koningin Alexandra, voorafgegaan door de geestelijkheid van Westminster on de »Lords", die hare insignes droegen. Zij schitterde van diamanten en droeg een prachtig kleed van goudlaken en een mantel van purper fluweel, waarop de rozen van Engeland, Schotsche distels en Iersche klaverbladen waren gebor duurd en met een zes meter langen sleep, welke door zes pages werd gedragen. Bij haar binnentreden stonden allen op en orkest en koor barstten uit in een jubelzang. De Koningin nam nog niet plaats op den troon. Zij knielde een oogenblik op een blauw fluwcelen bidstoel en ging toen op een voor haar gereed staanden stoel zitten. Toen verscheen Koning Edward, voorafgegaan door een langen stoet van priesters, bisschoppen en »Lords" van zijn huis, die de kroon en de Rijks-insignes droegen. Ook zijn komst werd met muziek begroet. Hij droeg den grooten hermelijnen mantel en op het hoofd een soort van muts met hermelijnen rand. Twee bisschoppen liepen naast hem. De Koning zag er een weinig mager, ietwat vermoeid uit, maar hij liep met vasten tred. Ook hij knielde een oogenblik op een bidstoel bij dien der Koningin en ging daarna op een voor hem gereed- staanden stoel zitten. Daarna trad de aartsbisschop van Canterbury naar den Koning toe en vroeg den vergaderden, of zjj bereid waren Koning Edward, den wettigen erfgenaam van de kroon, te huldigen als heer des Rijks, en toen daarop met een algemeen »God save the King" was geantwoord, ging hij, na verschillende formaliteiten, over tot het af nemen van de plechtige geloften des Konings. Nadat Koning Edward een perkament, waarop die ge loften stonden geschreven, onderteekend en die op den Bijbel bezworen had, begon de zalvingsplechtigheid. Men nam den Koning den mantel af en hulde hem in een kleed van goudlaken en een mantel van dezelfde stof. Vier ^Pairs" droegen een troonhemel van met goud doorweven stof voor het altaar. De Koning nam daar onder plaats en nu zalfde de aartsbisschop van Canterbury hem hoofd, borst en handen met gewijde olie, terwijl zachte muziek door de kerk klonk. Daarna plaatste de aartsbisschop den Koning de kroon op het hoofd. Nu schalde er luide feestmuziek door de Abdij. Buiten knalden de kanonschoten en al de elec- trische lampen van het koor straalden op eens in vollen glans. Edward VII was gekroond. Hij nam gesteund door twee bisschoppen, plaats op den troon, waar hij de eer biedige hulde zijner aanzienlijkste onderdanen aanvaardde. Daarna voigde met dezelfde maar minder omslachtige formaliteiten de zalving en kroning van de Koningin, die vervolgens op haren troon, naast dien van haren gemaal plaats nam. Zoodra de Koning was gekroond, zetten de »Pairs" hunne kronen op en zoodra de Koningin de kroon op had, tooiden de »Pairs"-vrouwen zich met de hare. Lucas Meyer. Generaal Lucas Meyer, wiens plotseling overlijden in ons vorig nummer is vermeld was eerst 51 jaar oud. Hij werd in 1851 geboren in den Oranje Vrijstaat. Op jeugdigen leeftijd ging hij met zijne ouders naar Natal en later vestigde hij zich in Transvaal, in het district Vrijheid bij de grens van Zoeloeland. In den Vrijheids oorlog van 1881 was hij onder gene raal Jonbert aanvoerder van een kleinen troepenmacht, en hij werd toen in een gevecht ernstig gewond. Later stond hij het Zoeloehoofd Dinizulu bij in diens strijd tegen een mededinger naar de heerschappij, en ter belooning voor de bewezen diensten ontving hij van Cetewayo's zoon een boek van Zoeloeland tusschen het zuiden van Swa ziland en het noord-oosten van Natal, ten geschenke. Meyer vormde daar eerst een kleinen Staat, welke hij de »Nieuwe Republiek" noemde. Vele Boeren uit Trans vaal en Afrikaanders uit de Kaapkolonie kwamen zich vestigen in dat nieuwe Boerenland Maaf weldra gaf hij toch het denkbeeld van zelf een Staat te besturen, op, en hij voegde, met goedvinden zijner medeburgers, zijn gebied bij dat der Zuid-Afri- kaansehe Republiek. Hij werd gekozen tot vertegenwoordiger van district Vrijheid (het gebied der Nieuwe Republiek) in den Volks raad te Pretoria en hij bracht het door zijn bekwaamheid en populariteit tot de waardigheid van Voorzitter van den Volksraad. Lukas Meyer wordt door Michael Davitt in zijn boek over den jongsten oorlog beschreven als een man van een indrukwekkend voorkomen, zes voet, vier duim lang en breed naar verhouding, met een krachtig, knap ge laat, opmerkelijk Duitsch in trekken en uitdrukking. Hij was een man van goede opvoeding en beschaafde manieren en zeer bemind bij de Boeren van zijn district, die hem den »Leeuw van Vrijheid" noemden. Meyer was de aanvoerder der Boeren in het eerste ernstige gevecht van den jongsten oorlog, den slag name lijk bij Talanakop (Glencoe), waar de Brit^che Generaal Penn Symons den dood vond, en dat, hoewel eerst als een Engelsche overwinning bericht, feitelijk een over winning voor de Boeren was. Hij was toen bevelhebber van het Transvaalsche Zuid- Oosterleger. Maar na het gevecht bij Modderspruit werd hij wegens ziekte van dat bevelhebberschap ontheven en door Louis Botha vervangen. In het laatste gedeelte van den oorlog was Lukas Meyer niet meer te velde. Hy maakte deel uit van de Trans vaal Regeering. Bij de vredesonderhandelingen pleitte hij vóór den vrede. De hartelijke wijze, waarop hij onlangs te Londen door verschillende Britsche notabiliteiten werd ontvangen ligt nog versch in het geheugen. (N. v. d. D.) De nieuwe gouverneur van Suriname. Bij K. B. van 5 Augustus is benoemd tot Gouver neur der kolonie Suriname, de heer C. Lely, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal oud-minister van waterstaat, handel en nijverheid. (St.-Cl.) President Steijn. De vooruitgang in den toestand van President Steijn blijft aanhouden de algemeene toestand is bevredigend. De strikste rust blylt den lijder echter voorgeschreven. De heer tteitz te 's-Gravenhage. Den 10 is te 's-Gravenhage aangekomen de heer Reitz laatstelyk staatssecretaris der Z.-A. Republiek. Twee zoons, die beiden aan verschillende gevechten hebben deelgenomen, kwamen met hem mede, twee flinke, stoere jongens, die nog den Boeren-hoed droegen. Op het perron had een allerhartelijkste ontmoeting plaats tusschen den heer Reitz en zijn overige kinderen, die met hun moeder reeds eenigen tijd te Seheveningen woonden. Mevrouw Reitz was hem te gemoet gereisd. Tot zijn verwelkoming waren 0. a. aanwezig de heeren J. A. Melder, vroeger secrelaris van den heer Reitz; A. Fischer, hoofd van het Boereu-driemanschap, De Brnyn Prince, secretaris, en Kok, bestuurslid van de Vereeniging van Gouvernements-ambtenaren in Zuid-Afrika. Maasmarkt. Schagen. Den 11 vergaderde alhier in voltallige vergadering de raad der gemeente. Bij ontstentenis van den burgemeester was de heer P. Buis Jz., eerste wet houder, voorzitter. Ingekomen was een schrijven van de heeren C. N. Vlaming, O. Asjes en D, Smit, allen raads leden, waarin zij verzoeken om een spoedvergadering op uiterlijk Maandag 11 Augustus, wijl zij het betreuren, dat de kaasmarkt tot Maart 1903 is uitgesteld en wen- schen voor te stellen dit besluit, in hunne afwezigheid genomen, in te trekken. Do heer Buis deelde voor de behandeling van dit voorstel mee, dat van den heer J. Koomen, voorzitter van den bond van kaasfabrieken, bij hem een schrijven was ingekomen, waarin deze mee deelt, dat de bond wel verplicht is de beweging tot ver laging der wik- en weegloonen te steunen en dat bij verondersteld, dat op de toegezegde steun aan de op te richten kaasmarkt te Schagen wel gerekend zal kunnen worden. Bij met-verlaging der wik- en weegloonen denkt de heer Koomen, dat de Schager markt zeker grooten aanvoer van kaas zal krijgen. Dit schrijven was iuge- komen na de laatste raadszitting, wat den voorzitter zeer speet. Over de kaasmarkt zelf zeide de voorzitter, dat hij hoopte, dat die zon slagen, maar dat B. en W. op hnn standpunt bleven staan en voor uitstel waren tot na bo vengemelde beweging. De heer Vlaming, het woord be komen hebbende, zeide het te betreuren, dat de kaas markt was uitgesteld, vooral toen het schrijven van den heer Koomen bekend was geworden in de Schager Cou rant. Op officieele bescheiden en onderzoekingen was de markt ingesteld, op eene veronderstelling zon hij nu moeten vallen. Spreker is voor de instelling op Septem ber a.s., achtende hij dit het geschiktste tijdpunt. Breed voerig werd er over dit punt verder gesproken. De een wilde wa hten tot na de beweging tot verlaging voor wik- en weegloonen, de ander wenschte met September te beginnen. De heer Bnis zeide, dat B. en W. dan wel wilden wachten tot September 1903. Allen waren vóór de markt. Het geschilpunt was maar de tijd van begin. De raad, tot stemming overgaande, besloot met 6 tegen 3 stemmen, die van Hoogschagen, Vader en Buis het besluit van de laatste raadszitting in te trekken en de markt zoo mogelijk in September te (beginnen. De heer W. Vader maakte de opmerking, dat er wel een paar maanden zonden verloopen, eer de verordeningen goedge keurd van de Koningin zonden terug zijn. »Dan was de laatste vergadering ook al te laat 1", zeide de heer Vlaming. Het publiek op de tribune, een dertigtal belangstellenden, applaudiseerde op dit gezegde even. De heer Meurs, die in de vorige vergadering voor het uitstel had gestemd, stemde nu voor beginnen met Sep tember. Hij maakte de opmerking, dat B. W. hem den vorigen keer verkeerd hadden voorgelicht. Dit bleek vooral uit het schrijven van den heer Koomen. Spreker had den vorigen keer den indruk gekregen, dat de bond van kaasfabrieken heelemaai den toegezegden steun zo u onthouden. Dit bleek echter geenszins het gevai te zijn. De verordeningen op de heffing en invordering der waaggelden werden voorgelezen en goedgekeurd. Het weeggeld met inbegrip van vrij vervoer naar schip of spoor of tram werd bepaald op 30 ct. per 100 K.G. De heer Vlaming wenschte dit bedrag lager te zien gesteld, maar berekeningen van B. en W. overtuigden allen, dat' het niet minder kon. De gemeente zou er geen cent profyt van trekken bij een heffing van 30 ct. weegloon. Dat was ook de bedoeling. Het voordeel van de burgerij bij het stichten van eene nieuwe markt is natuurlijk voor deel voor de geheelo gemeente. De gemeentekas behoeft daarbij niet apart gestijfd te worden. De rondvraag, niets opleverende, sloot de heer P. Buis de vergadering. Maringcarspel. Den 11 dezer vergaderde de Raad dezer gemeente. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering werd andermaal besloten tot verandering van de schoolwijk Kerkbuurt en zuilen eenige leerlingen naar Dirkshorn worden over geplaatst teneinde te voorkomen dat reeds nu moet worden overgegaan tot aanstelling van een tweeden onder wijzer te Kerkbuurt. Op verzoek van neringdoenden te Tuitjenhom zal de kermis aldaar voor dit jaar drie weken eerder worden gehouden om ze niet te doen samen vallen met de landbonwfeesten te Alkmaar. Daarna werd de rekening der gemeente over 1901 voorloopig vastgesteld in ontvangst op f 16332,43, in uitgaaf op f 15537,87V2 derhalve met een saldo van f 794, De vergadering werd door zes leden bijgewoondde heer J. B. Boekei was afwezig. Barslngerhorn. De kiezers te Kolhorn leg gen zich bij het raadsbesluitin zake de oprichting van een stembureau nog niet neder. Zij willen aaü de ge opperde bezwaren tegemoet komen door kosteloos een locaalniet met de gemeenteschool verbonden beschik baar te stellen en alle overige kosten voor eigen onder linge rekening te nemen dus zonder kosten *oor de gemeente. Verdronken. Een 23-jongeling van Ierseke, die op een stoomboot bij de oester-cultuur ,in gebruik, werkzaam was, wilde zijn hoed grijpen, die afgewaaid was. Hij gelaakte daarbij overboord, en hoewel terstond pogingen gedaan werden om hem te redden is hij jammerlijk verdronken. Binnen eenige dagen zon hij in het huwelijk treden. Moordaanslag. Te Rotterdam, is Zaterdagnacht weer een ruwe moordaanslag gepleegd. In de zoogenaamde Zeven-Centen- zaal was de 25 jarige werkman J. W. de Ju, rustig met zijne vrouw gezeten een man kwam binnen, zag De Ju en gal hem plotseling met een dolkmes drie diepe steken, welke hem levensgevaarlijk wondden. De dader is Arie ten Noorden, wiens broeder gehuwd is met de zuster van De Jo. Na den aanslag verdween hij. Den volgenden morgen echter is hij gevat ten huize zijner zuster. Met den politietransport,wagen werd hij zwaar geboeid, onder geleide van vier agenten, naar het politiebureau gebracht. Op het Beursplein brak door de hooge tramrails een der wielen van den politiewagen en daarna werd de dader onder grooten toeloop te voet naar het bureau gebracht. Hij heeft bekendhij is toen per rijtuig overgebracht naar het Huis van Bewaring. Bovendien had bij nog drie maanden te hoeten ter zake van mishandeling van een politieagent. In de gemeente Oudkarspel zijn pogingen in het werk gesteld tot oprichting van een vrijwillig brand weercorps. Reeds beeft zich een bestuur gevormd bet- welk met de voorloopige regeling is belast. Melkonderzoek. Den 9 werd te Schagen ten huize van den heer P. Hopman het station voor melkonderzoek geopend ingesteld door de vereeniging van oud-leerlingen der R. Landbouwschool te Schagen. Bij de opening waren 0. m. tegenwoordig de heer dr. Scheij znivelconsulent voor Noordholland de heer G. Nobel rijksiandbouw- leeraar en algevaardigden van de afd. Schagen en Zijpe van de Holl. Maatsch. v. Landbouw. De keurige instal latie kon de goedkeuring van de deskundigen ten volle wegdragen. De kosten van onderzoek van elk monster zijn 9 ets. voor bepaling van het vetgehalte en 3 cents voor dat van het soortgelijk gewicht. De heer P. Hopman werd door de veieeniging tot melk-controlenr aangesteld. De eerste prijs in de Beemster-Iiandbouw- vcrlotlng, een landauer met zes paarden, is gevallen bij den heer G. van Dillewijn, grutter te Wormerveer. W. S., brievengaarder te Oude-Sfledorp, heelt in de vorige week zijne woning verlaten en sedert is hij niet ternpgekomen. Men heeft hem achtereenvolgens ge zien te Veenhuizen, gem. Heer-Hngowaard, eu te Span broek, doch na dien tijd heeft men niets meer omtrent hem vernomen. Thans komt het bericht, dat in de zee bij Aartswoud zijn lijk gevonden is Het »U. D." verneemt dat de toestand van de drie slachtoffers van het rijwielongeluk te CJfobergen steeds vooruitgaande is. Muziekfeesten te Purmeread. Uit den officieelen feestgids van het groot nationaal concours van dilettanten harmonie- en fanfarecorpsen, blijkt, dat het concours, uitgeschreven door het stedelijk muziekcorps te Purmerend (directeur de heer J. P. Groot), zal gehouden worden op 16, 17 en 18 Augustus a.s.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2