Nederland. drie Boeren-generaals daarbij te noodigen. Zij zullen ont vangen worden namens minisler Chamberlain en door lord Kitchener zij worden genoodigd aan boord van een apart daarvoor gereserveerd schip om de revne en de verlichting te zien. Zondag zonden zij dan door den Koning ont vangen worden aan boord van het Koninklijk Jacht. De kronings-gave van het Engelsche volk (115,000 p. st.), waartoe alle standen hebben bijgedragen, 20000 personen hebben er ieder een stuiver voor gegeven, is den Koning door den Lord-Mayor van Londen aangeboden. Het geld is bestemd voor de fondsen om de Londensche hospitalen van schulden vrij te maken. Te Dublin is de kroningsdag rustig afgeloopen. De protest-vergadering der Iersche parlementsleden heeft tot geenerlei rustverstoring aanleiding gegeven. FHAfYKHIJK. De vrees, dat men in Bretagne, bij het sluiten der zusterscholen veel tegenstand zou ont moeten, is bewaarheid geworden. Te Gonczea, werd de politie ontvangen door eene groote menigte met steenen en stokken gewapend. De betoogers maakten de paarden aan 't steigeren, waarbij een gendarme van zijn paard word geworpen. De politie werd genoodzaakt terug te gaan, maar keerde in den avond terug met een compagnie infanterie en verdreef de zusters. Een menigte van 2000 menschen riep Leve de vrijheid Te Roscof, is door het bemiddelend optreden van den afgevaardigde De Mum, de orde bewaard gebleven hij gaf aan de bevolking den raad zich niet te verzetten tegen het leger en verzocht den commandant zijn man schappen last te geven de bajonetten af te slaan. De commandant voldeed hieraan, en de troepen verlieten vervolgens den omtrek der school. De graaf De Mum opende de schooldeur en gaf den zusters den raad zich voor het geweld te buigen. Beide scholen werden verzegeld. RUSIjAMTD. De »Morning Leader" verneemt uit Moskou, dat de Czaar, ontmoedigd door de binnenland- sche onlusten en de kracht missend tot beheersching van den toestand, afstand wil doen van den troon ten behoeve van den Czarewitsj, tenzij hem de volgende maand een zoon wordt geboren. Den 12 werden vier schoten gelost op den gouver neur van Charkof, vorst Obolenski, waardoor deze aan den hals gewond werdeen andere kogel verwondde den politiecommissaris Bessonof. De dader werd in hechtenis genomen zijn identiteit is nog niet vastgesteld. Z1IID-AFBIKA. Op raad van zijn ministers heeft de gouverneur van Natal aan alle veroordeelden wegens hoogverraad tot twee jaren gevangenisstraf of minder, het nog resteerende gedeelte hunner straf kwijtgescholden. Boeten zijn echter niet kwijtgescholden. De »Morning Post" verneemt uit Johannesburg, dat volgens een niet-oifieieele mededeeling de generaals Botha en de la Rey benoemd zijn tot leden van den nieuwen wetgevenden Raad voor Transvaal. Ken drijvende stad is het nieuwste Duitsche Lloyd-stoomsehip sKaiser Wil helm II". In het schip bevinden zich 290 hutten 1ste en 107 2e klasse, die te zamen 1118 passagiers kunnen bevatten. Bovendien kan het vaartuig 770 passagiers 3e kl. bergen. Voegt men hierbij een bemanning van 600 koppen, dan kan dit zeekasteel ongeveer 2500 menschen over den Oceaan vervoeren. De machines werken met 40,000 paardenkracht. Het schip meet 20,000 ton, bereikt een snelheid van 23,5 knoopen en kan in oorlogstijd als hnlpkruiser in dienst gesteld worden. Vóór het jaar 1886 deed de Nordd. Lloyd nog al hare booten op Engelsche werven bouwen, maar na dieD tijd begon zij bij Dnitsche werven te bestellen, met dit gevolg dat nn niet alleen de Vulkan, Dnitschlands grootste scheepswerf te Stettin, maar ook vele kleinere scheeps bouwers bloeien en zich met Engeland gernst kunnen meten. Toen Katrien de denr achter zich dichttrok, boorde de heer Pelicianns met den vinger met kracht een gat in de lucht»nou juist nou wordt dat arme wijfje eerst recht verdedigd Nou juist 1" Buiten in het voorhuis zette juffer Katrien haar streng ste gezichttoen zij Hanspeter daar nog vonddie drnk was met den gebroken stoelwat doe jij daar nou nog »'k Heb den stoel nit mekaar genomen. Ik maak 'r den heer pastoor een met drie pooten, die beter dragen as de ouwe." Hanspeter pakte de leuning het zitvlak en de drie geknakte stoelpooten onder den arm. »Gods- goeienmiddag En hij ging. Katrien gooide de huisdeur achter hem dichtdat de pastorie er van dreunde met een smak alsof er een boom gevallen was. X. Op de Woudhoeve heersehte de ware zondagstilte. Het vee was gevoederdhet gansche gezin was uitge vlogen, enkel Roman was thnis gebleven om het hnis te bewaren zooals hij zei. Met best zenuwachtig gelaat en voortdurend met bevende handen scharrelend aan zijn pjjp, die niet branden won, had hij zich aan het raam gezet en keek steeds naar bniten de straat langs. Hij wachtte op zijn geluk en Jnlie Zij moet toch komen Zij m o e tAls ze hem toch maar een heel klein beetje liefheeft, kan zij toch den dag niet voorbij laten gaan, zonder hem om verontschul diging te vragen, voor de hem aangedane krenking. En Roman wou haar het moeielyko gemakkelijk maken, nog veel gemakkelijker dan hij lisabeth het bedanken had gemaakt. Slechts een enkel woordje behoefde zij te zeggen Dat niet eens Enkel hooi de hand reiken met een vriendelijken blik Dat niet eensEnkel op strnat langs gaan en Btaan blijven en een klein beetje kijken, of er niemand in de Woudhoeve voor het venster zat Hond- en klauwzeer ln België. Het mond- en klauwzeer, dat gedurende langen tijd in België onder het rundvee geheerscht heeft, is thans zoo sterk verminderd, dat men de ziekte als geweken mag beschouwen. In de laatste helft van de vorige maand werd zij slechts vastgesteld in ééne gemeente in de pro vincie Luik en in ééne gemeente in de provincie Namen. Al de andere provinciën bleven van de ziekte verschoond. Berg-ongeluk. Weder heeft een onheil op den Montblanc plaats gehad. Een gezelschap van twee personen met een gids en een pakdrager werden bij een bergtocht door een hevigen sneeuwstorm overvallen. De gids, Blanc, ried aan terug te keeren, maar de toeristen wilden doorgaan. Door de steeds toenemende sneeuw en wind konden zij echter niet verder en gingen bij elkaar gedoken in een in de sneeuw gemaakte holte zitten. Zij hielden het zoo tien nur lang nit, hun cognac tot den laatsten druppel doe lende. Te twee uur stierf een der heeien, en tien mi nuten later de ander. Blanc en de drager stortten later in een klooi, waaruit de eerste door uitgezonden redders werd verlost, na zes unr in 't ijs beklemd gezeten te hebben. Schoon een hoogte van 34 meter afgevallen, was hij weinig gedeerd, maar aan de ooren en handen bevroren. De drager moet onmiddellijk dood gebleven zijn, Blanc verklaart volstrekt niet te weten hoe hij, op den berg welbekend, in de kloof geraakt was. Hij was blindelings weggehold van de dooden naar beneden. De lijken zijn beneden gebracht. Ongetwijfeld zon ook Blanc zijn om gekomen, had niet iemand te Chamounix, die een verre kijker pleegt te verhuren, toevallig door 't glas het oog over den berg laten gaan en de twee mannen in de kloof zien rennen, waarop hij terstond alarm maakte. J. F. W. Conrad, f Na eene ongesteldheid van eenige dagen is den 13 overleden de heer J. P. W. Conrad, lid der Tweede Kamer voor Den Haag, ond hoofdinspecteur van den Wal erstaat. De heer Conrad is 28 Mei 1825 te Maastricht geboren en bereikte dns dit jaar den 77-jarigen leeftijd, hetgeen hem op de in Jnli j.l. te Utrecht gehouden algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappij tot bevor dering der Nijverheid aanleiding gaf het Voorzitterschap aan jongere krachten over te dragen. Hij was een waardig lid nit het groote geslacht der Conrads, dat aan de Nederlandsche waterbouwkunde zulk een roem, tot ver over de grenzen, verleende. Ook zijn naam is aan tal van werken van openbaar nut verbonden, en een blijk van de algemeene hulde ligt in zijne be noeming tot Voorzitter van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs. Nadat Den Haag hem in 1889 afvaardigde naar de Provinciale Staten van Zuidholland, gaf 't hem ook in 1891 een zetel in de Tweede Kamer, waar hij tot het laatst de vrijzinnige beginselen voorstond. Conrad was Commandeur der Orde van den Neder- landschen Leenw, Commandeur der Oranje-Nassanorde, Commandeur der Belgische Leopoldsorde, Officier der Orde van de Eikenkroon,'Commandeur van het Legioen van Eer, Ridder 2e klasse der Orde van de Kroon van Pruisen en Ridder der 2e klasse der Orde van den Leeuw en de Zon van Perzie. (N. v. d. D.) De Boerengeneraals. Den 13 is te 's-Gravenhage bericht ontvangen dat de »Saxon", met de Boerengeneraals Botha, De Wet en Delarey aan boord, Zaterdagochtend 5 unr te Southampton wordt verwacht. De heer Fischer vertrekt heden naar Engelandten einde bij de aankomst der bevelhebbers tegenwoordig te zijn en besprekingen te honden omtrent hnu verdere reisplannen. Foor de Boeren. Jhr. Sandberg diegelijk men zich herinneren zal een succesvolle tocht door Enropa heeft gehouden met het doel door lezingen over de BoereDZaak gelden in te zamelen ten bate der slachtoffers van den oorlog vertoefde Maandag te Scheveningen om Piesident Krug<r een bezoek te brengen. Maar buiten op straat ging de een na den ander voorbij, jongens en meisjes, lachend en vroolijk babbelend, boer innen die haar woning opzochten boeren die naar de openbare gemeentevergadering gingen, welke vóór den Rozenkrans bij het kerkhof gehouden werd. Het scheen haa-.t, alsof het beele dorp juist op dezen Zondag vooibij de Wondhoeve wandelen wou. En alleen Juiie, deze alleen wou niet komen. Reeds een paar malen was Roman, wien het klimmend ongeduld verhinderde te blijven zitten, de straat opgegaan. Daarbij deed hij, alsol hij naar het weer won kijken en daartoe op het voorplein geen vrij uitzicht genoeg had. Immers, op straat overzag meu niet alleen den hemel maar alle windstreken men had ook een rmm gezicht op de streek, die als sweerhol" bekend was en over de piek heen, waar het voetpad dat van de Standamerhoeve komt, uitloopt op den straatweg. En zonderling, de hemel was zoo blauw, het »weeihol" zoo wolkeloos, de milde zonneschijn smolt de sneeuw op alle daken en desniettegenstaande schudde Roman stee s bedenkelijker het. hoofd. Nu eens gloeide zijn gezicht, dan werd hij weer bleek nu eens beefden zijne slappe handen zooals na uitputtenden arbeid, dan weer balde hij ze tot twee barde vuisten als beheerscht door stijgen den toorn. Toen hij weer in de kamer bij het raam zat, nam hij zijn duizelend hoofd tnsscben zijne banden en begon na te denken. Elk woordje, dat er tusschen hem en Juhe gevallen was, wou hp nit ziju herinnering opgraven. Want de twjjfel was in hem gerezen, of hij niet zelf de schuldige wasol bij niet zolf een v®oord to veel had gezegd en Juli zonder rede geprikkeld had. Wusdaizoo, dan moest hij zijn hoed nemen en flink dooiloopen naar Staudam, want een, die onreeüt gedaan heelt moet ook den moed hebben, zijn onrecht weer goed te maken »Dat bèt Hanspeter mij al honderdmaal gezegd 1 En gelijk heeft ie!" Hij dacht en dacht en plotseling epzong het uil de donkere herinnering te voorschijn, dat hij, toen bij tegen Julie over het do htertje Van de huisjesflikster ge- Naar hjj mededeeldeals voorzitter van het Comité International de Secours, bestaat het voornemen de door hem op die reis bijeengebrachte gelden ter beschikking te stellen van het driemanschap Botha-De Wet-Delarey, om te voegen by de opbrengst van de inzameling welke, naar men weetdie generaals beoogen ten bate der weduwen en weezen. Texel. De bloembollenverzendingen van hier naar elders hebben weer een aanvang genomen. Blijkbaar zijn dit jaar de bloemen voordeelig geteeld en van uitnemende kwaliteit. Er is veel voorraad ter verzending gereed. Sommige palingvisschers van hier beginnen thans rechtstreeks hun vangst naar het buitenland ter markt te zenden. Zy besommen daardoor over bet geheel beter prijzen dan voorheen. De zendingen worden zelfs uit gestrekt tot Parijs en Antwerpen, 't Is grootendeels zee paling die verzonden wordt. In de binnenwateren is de vangst te gering om bij groote hoeveelheden te kunnen worden afgeleverd. Een aangrijpend geval. Te Zeddam (gem. Bergh) heeft de 11-jarige knaap, die vóór 14 dagen een valsche beschuldiging inbracht tegen den Israëliet Salomonste Doetiehemals zou deze hem in een bosch gelokt en daar mishandeld hebben, zich in een bosch bij het huis zyns vaders door op hanging van het leven beroofd. Dr. P. P. C. Hoek. De »Allg. Fischerei Zeitung" meldt thans als zeker, dat dr. P. P. C. Hoek wetenschappelijk adviseur in visscherijzaken der Nederlandsche regeering zijn woon plaats Helder met Kopenhagen zal verwisselen, om daar op te treden ais algemeen secretaris der internationale commissie voor onderzoek der Noordzee. Friesch vee naar Spanje. Door den veehandelaar R. Kuipers, te Leeuwarden zijn in Friesland voor Spanje 70 kalfkoeien opgekocht, gemiddeld tegen f 285 per stuk. De tuinbouw- en bloemententoonstelling te Baarn is door ruim 8000 personen bezocht geworden, zoodat. er of geen, óf een klein nadeeiig saldo zal zijn. Uit Hoorn meldt men Herhaaldelijk komt 't voor, dat vleesch van buiten de stad alhier wordt ingesmokkeld, zonder gekeurd te zijn. Een slager verkocht zulk ongekeurd vleesch aan een 7-tal huisgezinnen, met het gevolg, dat verscheidene personen ernstig ongesteld zijn geworden. Door den dokter werden hevige brakingen, diarrbeeën en ingewandspijnen gecon stateerd. De politie onderzoekt deze zaak. Volgens latere berichten zijn alle zieken weer aan de beterende hand. Vergiftiging. De 58-jarige Anna v. R., verpleegde in het Nederd. Herv. Armenhuis te Avereest en inwonende bij de wed. Hoogonberg, een ziekelijke vrouw met twee kinderen moet gepoogd hebben die familie door muizentarwe om het leven te brengen. Vrouw Hoogerberg had aard appelen opgezet om te kokenzij had zich daarna verwijderd en aan Anna gevraagd er zoc laug op te willen letten. Deze moet zich de afwezig van vronw Hoogenberg ten nutte gemaakt hebben om muizen tarwe in den pot met aardappelen te doen. Daarna goot zij de aardappelen al. Toen ze klaar waren zeide vrouw Hoogenberg tot haar dat zij er eens even mee naar de buurvrouw moest gaan om te laten zien wat mooie aardappelen het waren. Zij deed dit en twee vrou wen namen er elk eeu aardappel uit, om eens te pro- beeren waarna Anna weer terugging. Een der vronwen wilde jnist een aardappel in den mond steken toen zij bemerkte dat er een bijzonder roode kleur aan was en er nog een korrel muizentarwe aan zat. Zij ging dade lijk vrouw Hoogenberg waarschuwen die met haar elf jarig dochtertje reeds bezig was den pot te onderzoeken, want ook zy had achterdocht opgevat. De vronw werd gearresteerd die dadelijk bekend moet hebben. Naar men aan de »Zw. Ct." mededeelde was de reden van haar daad boosheid op de beide kinderen van sproken had, niet gezegd had vLiesbeth" maar »Ilsabeth". En evenals een bliksemstraal de heele duistere streek verlicht, zoo viel Roman tegelijk ook iets anders in. Hij hoorde Hanspeter preeken d'r moeder zeit Ilsabeth tegen d'r en de namen, die uit de liefde voortkomen, zijn altoos de beste Roman zette een gezicht, alsof die herinnering hem had beleedigd als een grof scheldwoord. Ja dat was erg dom stotterde bij, sprong op en rende weer de staat op. En ditmaal trof hjj het goed. Wel was 't niet Jnlie, die hij komen zag maar toch een der buurvrouwen van Standam. »Hé! jy hé' je Julie en d'r moeder niet gezien?" Het vrouwtje schuude het hoofd. »Nee, siut van mid dag niet meer! Waarom dan?" sNon, weetje, k dacht zoo, da'ze nou gauw voor den Rozenkrans kommen mosten." »Dan ku 'j lang wachten vandaag!" Want de Standamersche was met haar Jnlie naar Eussorf gegaan om haar neef te bezoeken. Zoo vertelde het vrouwtje. Eu daarop begou ze te praten over haar zieke koe. Om te zorgen dat ze weer gezond werd had ze een gelofte gedaan van een halfponds kaars. Vooraf wou ze nog ïbillgkerwijs" met onzen lieven lieer spreken. Wellicht helpt ie, zonder da'k 'n kaars betalen mot!' Daarom ging ze nou al naar de kerk, nog voor den Rozenkians. »Als zoovele menschen bij mekaar zijn, van wie elk z'n eigen ungelegenheid heelt, heeft elk gebed slechts halve kracht 1 Dan roepen allen door mekaar, weetje eu dan hoort ie den eukeien niet. Maar, zoodra je alleen bent, ja dan let ie een beetje beter op." Lachend waggelde zy de straat langs naar beneden en begon al vusl te bidden. Voor het kerkhof moest zij zich door het gedrang der boeren heenschuiven, die in dichten kring wel bij de honderd koppen sterk rond den burgemeester stonden, die in eene openbare gemeentevergadering met luide een tonige stem een of ander geschrift voorlas. Toen deze met het lezen gtdaan had, ging er een mompelbesveging over alle hooiden heen en de honderd met zilver betresde nouden wendden en draaiden zich door elkaar als groote, glinsterende zwarte kevers. Daarop vernam men weer de stem van den Burgemeester: »pas op, menschen! Nou heb 'k nog eeü voorstel, dat de buurman van de huisjesflikster gedaan hèt." (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2