No. 98. Eerste blad. Honderd en vierde jaargang. 1902. ZONDAG 17 AUGUSTUS. Onderwijzer Hinderwet. Buitenland. ALMHAIISCIIF COURANT. Deze Courant wordt RMnsdag-, Uonderd ag- sn Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1» 3 Nummers f Afzonderlijke nummers 3 ets. der gewone advertentlën Per regel f ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HBRMs. COSTER ZOONVoordam O 9. Telefoonnummer 3. Aan de BURGERSCHOOL te ALKMAAR (hoofdde heer F, J. AUKES) wordt ge- vraagd een tevens bevoegd tot het geven van onderwijs in vak j. De jaarwedde bedraagt f TOO, die aa 5, 10, 15 en 20 dienstjaren in de gemeente telkens met f 5© kan worden verhoogd, terwijl het bezit der hoofdakte aan spraak geeft op eene verhooging met f ÏOO. Stukken (adres op zegel) iD te zsnden aan het Ge meentebestuur vóór 1 September a.s. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen, ingevolge art. 8 der Hinderwet, ter algemeene kennis, dat zij in hunne vergadering van 14 Augustus 1.1. aan den heer J. ASJES Ez. alhier vergun ning hebben verleend tot het oprichten van een ex p o r t- slaehterjj in een te bouwen perceel aan de zoogenaamde Houtstraatin wijk P, kadastraal bekend in Sectie B. nr. 2406 en 3479. Burgemeester en Wethouders voornoemd. AlkmaarG. RIPPING, Voorzitter. 16 Aug. 1902. L. v. d. VECHT, 1°. Secretaris. Be heer F. W. Reitz over den vrede. Met spanning ziet ieder Hollander de aankomst hier te lande tegemoet van de leiders der Trans- vaalsche en Vrijstaatsche Boeren, van de voormannen wier namen zoowel gedurende den oorlog als bij het sluiten van den vrede op aller lippen waren, en die ons eindelijk betrouwbare berichten zullen kunnen geven omtrent de omstandigheden, die er hen toe geleid hebben de wapens neer te leggen, op een tijdstip, waarop het volgens informaties nit goeden 'bron met hunne zaak zoo gunstig stond, ten einde de harde voorwaarden aan te nemen, door Kitchener gesteld. President Steyn is reeds teruggekeerd, maar zijn ge schokte gezondheid, die hem in Zuid-Afrika reeds belette het hem toekomend deel aan de onderhandelingen te nemen, verhindert hem ook thans onze vurige belang stelling op dit punt te bevredigen. De heer Reitz evenwel, gewezen Staatssecretaris van de Zuid-Afrikaansche Republiek, dezer dagen via Napels in ons land aangekomen, heeft een verslaggever van het Handelsblad" een onderhoud toegestaan, dat wij aan dat blad ontleenen, niet twijfelende of onze lezers zullen daarvan met belangstelling kennis nemen. ♦Uiterst minzaam, zoo verhaalt de verslaggever) verklaarde de heer Reitz zich bereid op mijn vragen te antwoorden, onder voorbehoud, dat ik mij zou onthouden van vragen, waarop de antwoorden misschien zijn land genooten in moeilijkheden zouden brengen. Het sprak van zelf, dat deze voorwaarde geen bezwaar opleverde. Voordat ik echter met vragen kon beginnen, diende ik den heer Reitz te vertellen, dat het bericht van den vrede geheel Nederland had overrompeld. Kort voor den vrede toch waren van de commando's met name bijv. door het rapport van generaal Smuts nog zeer gun stige berichten ontvangen, mannen, die kort geleden nog Zuid-Afrika hadden verlaten, spraken de vaste overtuiging uit, dat de Boeren den strijd nog jaren konden volhouden en daar kwam opeens het bericht dat de Boeren de Britsche vredesvoorwaarden hadden aangenomen. En welke voorwaarden 1 De onafhankelijkheid opgegeven en de Kaapsche re bellen overgeleverd aan Britsche grootmoedigheid Men kon niet gelooven, dat deze voorwaarden alles bevatten men dacht aan een geheime overeenkomst, aan een verminking van het vredestelegram door de cen suur enz. Zelfs de motie te Vereeniging door de Boerengedele- geerden aangenomen en eerst later hier bekend gemaakt, helderde den onverwaebten omslag niet op. .Er bleven nog altijd duistere punten En nit deze uiteenzetting kwam de vraag voort door mij tot den heer Reitz gedaan Kunt u mij ophelderen, waarom de Boeren vrede hebben gesloten »Ik begrijp dat men hier verbaasd is geweest" aldus ving de heer Reitz zijn antwoord aan, »waut het rap port van Smuts was, wat den stand van de oorlogvoering betreft, volkomen juist. De commando's verkeerden nog in vrij gunstigen toestand. Er waren geen kleeren, maar we wisten ons te helpen, op vele plekken was geen kost, maar elders was overvloed en allen hadden daarheen kunnen trekken. Munitie was er ook nog. »En toch moesten we besluiten tot den vrede en wel voornamelijk om den treurigen toestand van de vrouwen en kinderen buiten de kampen. Er waren er een 7000-tal, die hun mans en vaders op commando aan be paalde plekken bonden. Zij waren midden tnsschen de Kaffers en liepen gevaar door dezen mishandeld te wor den, dns konden de mans hen niet onbeschermd in het veld laten. Te gelijkertijd konden de mannen niet op zekere plekken blijven, omdat daar geen voldoende kost was. Op andere plekken bijv. in Zoutpansberg en Waterberg was kost genoeg voor alle commando's in het veld, niets belette den commando's daarheen te trek^ ken, maar ze mochten de vrouwen en de kinderen niet achterlaten. En ze medenemen ging ook niet, de laatste wagen was verbrand, zoodat ze te voet tnsschen de En- gelsche blokhuizen hadden moeten doorgaan. Konden deze vrouwen en kinderen niet in de kam pen komen? Deze waren wel geen gezochte plaatsen, maar ze hadden het er allicht beter gehad dan in het veld »De Engelschen hebben geweigerd deze vrouwen en kinderen op te nemen. Ik denk dit was een slinksche streek hun ingegeven door een verradar, die hun onze moeilijkheid had gezegd. Het gevaar dat deze vrouwen liepen, was wel de voornaamste beweegreden, die onze officieren drong de vredesvoorwaarden aan te nemen. »Had dit gevaar niet bestaan dan hadden we den strijd nog lang kunnen volhouden. Er is gezegd dat de kost weinig wasdit was alleen waar voor zekere plekken ik zelf heb gezien maïs, door de Kaffers gezaaid, waarvan genoeg was om wel honderdduizend man maanden lang te voeden. Op de samenkomst te VereeDÏging opperden sommige sprekers het denkbeeld dat de commando's die er zeer slecht aan toe warenzich zouden overgeven met de vrouwen en kinderen, en dan de andere commando s den strijd zouden volhouden. Daarop werd echter geantwooru dat zulk een besluit verdeeldheid moest brongen onder ons volk". Zoo werd dus tot den vrede besloten om de vrouwen en de andere in de motie duidelijk genoeg aangegeven redenen. Zou niet reeds bet gedrag van de .hands-uppers" verdeeldheid habben gebracht onder uw volk »Och merkte de hear Reitz ongeveer op er zijn zoovele redenen, die een man er toe kunnen brengen zich te onderwerpen en wie zai het den man en vader kwalijk nemen wanneer hij uit bezorgdheid voor het levenhet welzijn van vrouw eu kinderen de wapens neerlegt. Maar en hier kreeg des heeren Reitz stem een ietwat scherpen klank en blonk een harde glans in zijn zachtmoedig blinkende oogen de zich noemende .National Seouts", de Judas Iskarioth's, die tegen .eigen volk de wapens hebben gevoerd, met die zal het nooit recht komen." Belangwekkend kwam het mij voor den heer Reitz die naar ik reden heb te gelooven, persoonlijk niet instemt met het besluit te Vereeniging genomen te vragen naar den indruk dien dit besluit op de strijders heeft gemaakt. Deze vraag werd welwillend doch diplomatiek alsdus beantwoord .Over het algemeen waren onze menschen zeer terneer geslagen over de vredesvoorwaarden, maar ik heb nog nooit iemand zelf hooren zeggen dat hij ontevreden was over het gevallen besluit. Wel hebben anderen dat van sommigen gezegd maar ik heb het nooit door iemand zelf hooren zeggen. En toen de mensehen den uitleg hoorden waarom het besluit was genomenberustten zij daarin". Beslist weigerde de heer Reitz zich uit te laten over. de toekomst van zijn volk. »Ik zou zelf niet terug willen naar Zuid-Afrika, maar ik zou evenmin willen ook maar de mogelijkheid te openen dat mijn landgenooten in Zuid-Afrika zouden .benadeeld kunnen worden door mijn denkbeelden. Hun plicht is zich te gedragen als trouwe onderdanen van het nieuwe gezag. Als ik zelf in Zuid-Afrika ging wonen, zou ik het ook mijn plicht achten om niets te ondernemen dat in de verste verte ook maar zou lijken op Bamen spannen tegen Engeland. »lk zelf ben niet voornemens terug te gaan en mij of mije kinderen te stellen onder Engelsch gezag. Ik meen echter en dat is ook de meening van comm.-gener. Bothadat ons volk als geheel in Zuid-Afrika behoort te blijven. Ook onze voormannen in het algemeen moeten daar blijven' Ea gij zelf, gij behoort toch ook tot de voormannen van uw volk »Ik ga niet terug. Maar neen, dat kan ik niet zeggen. Ik ben als ieder mensch in Gods hand en ik kan niet zeggen wat ik zal doen. Maar het ligt niet in mijn voornemen om terug te gaan. Ik heb daarvoor private en publieke redenen. Ik ben ambtenaar geweest en bezit geen plaats waar ik kan wonen, zooals andere voormannen. Ik beschouw dat die moeten blijven om ons volk te helpen, niet om de Engelschen te heipen ons volk te regeeren want ik meen dat dit door Engeland verlangd en beproefd zal worden. Ik hoop en vertrouw dat zij daarin niet zullen slagen. Zij zouden graag onze voormannen maken tot medeplichtigen aan hnn misdaad, nu deze eenmaal gepleegd is". Hiermede was mijn gesprek met den heer Reitz geëindigd. Het blijkt wederom uit wat de heer Reitz mededeelde dat er geen sprake van kan zijn dat de Engelschen de Boeren hebben overwonnen. Slechts omdat zij ook in strijd met het volkeren-gebruik, tegen vrouwen en kin deren oorlog voerden, zijn de Boeren genoodzaakt geweest den strijd op te geven. Ook van andere zijde werd mij dit bevestigd en er werd een staaltje bij verteld dat de oneerlijke oorlogvoering van Engeland nog in een scherper licht stelt, 't Werd mij ook gegeven als een mededeeling van den heer Reitzhij sprak er echter zelfbij ons gesprek niet van. Doordat de Engelsche Regeering maar steeds bleef weigeren ambulancen en geneesmiddelen door te laten, waren de Boeren in den laatsten tijd van geneeskundige hulp dikwerf verstoken. Herhaaldelijk hebbes de Boeren generaals den Engelschen bevelhebbers gevraagd om genees middelen doch kregen dan steeds ten antwoord, dat zij zelf daaraan gebrek hadden. Wel wilden de Britsche bevelhebbers gewonde of zieke Boeren doorlaten naar de Britsche hospitalen doch ze zouden dan na herstel beschouwd worden als krijgsgevangenen. Op deze wijze hoopte Engeland spoediger den tegenstand der com mando's te breken". Tot zoover het interview van den verslaggever enden indruk, dien dit op dezen maakte. Van elders wordt het gerucht verspreid, dat de heer Reitz voornemens zoude zijn met de Fransche Regeering te onderhandelen over de vestiging van vele Boerengezinnen op Madagascar. Zijn besluit om in geen geval naar Zuid- Afrika terug te keeren is helaas begrijpelijk genoeg, al ..„ft 't te betreuren in het belang van de zaak der Boeren, die dergelijke even kundige als energieke menschen noode zullen missen in de donkere toekomst, die zij tegemoet gaan. BUBTSCHIjASr». Keizer Wilhelm bezocht den 15 de tentoonstelling te Dusseldorf. Reeds in Juni was de Keizer van plan geweest de tentoonstelling te bezoeken, maar het plotseling overlijden van den Koning van Saksen dwong hem toen daarvan af te zien. ElVCtEIiAlVD. Onder levendige toejuichingen hebben Koning Edward en Koningin Alexandra den 14 Bucking ham Palace en Londen verlaten voor Portsmouth. De Majesteiten zullen in het zuiden van Engeland blijven tot het bezoek van den Sjah van Perzië, dat op den volgenden Woensdag valt, daarna gaan zij naar Schotland. Voor Februari is het Koninklijk bezoek aan Ierland officieel aangekondigd. De thans afgeloopen Koloniale Conferentie te Londen heeft niet beantwoord aan ue groote verwachtingen van minister Chamberlain, omtrent »vernauwing van de banden met de Koloniën, een tolvereeniging, verplichte deelname aan de Rijksverdediging enz. »De Koloniale Conferentie van 1902," zegt de »Daily News", .is e e n nederlaag geweest voor het impe rialisme. »De Koloniën hebben te kennen gegeven, dat zij daar mede niet te doen willen hebben. Wat zij willen is een gezonde, practische Britsche Statenbond, vrienden zijn, maar geen onderdanen, gelijken, geen schatplichtigen." De beraadslagingen zelve worden niet openbaar ge maakt alleen de uitkomsten. Herhaaldelijk komen klachten in Engelsche bladen voor over de wijze waarop de zoogenaamde Kaapsche rebellen worden behandeld. De »Manchester Guardian" die eenige brieven van den predikant Dewdney Drew publiceerde, waarin de staaltjes van slechte behandeling der rebellen worden medegedeeld, vraagt, of dit wel de juiste manier is, om tot bevrediging en verzoening te komen. Het zou rechtvaardig zijn, dat aan beide zijden dezelfde regels werden toegepast, en nu aan de rebellen amnestie beloofd is, moeten zij niet vervolgd worden voor kleine overtredingen van de oorlogsgebruiken, die niet gestraft werden toen zij aan Eugelsehe zijde werden bedreven. De Marine is weder ongelukkig geweest. Twee torpedovernielers zjjn in aanvaring geweest, de een met een visschersvaartuig en de andere met een kolenboot, beide torpedo-booten zijn zwaar beschadigd. FBAHMBIJk. In de den 14 onder voorzitterschap van president Loubet gehouden ministerraad deelde mi nister Combes mede dat de opperste congregatie van de Pilles du Saint Esprit in Pinistère den president van den ministerraad verwittigd had in twee achtereenvol gende brieven dat zij tot twee malen toe de religieusen van deze ordedie particuliere scholen hadden in Pinis tère, gelast had deze inrichtingen te verlaten. Deze pogingen bleven evenwel vruchteloosten ge volge van den weerstand geboden door de eigenaren der lokaliteiten en de bevolking. De voorzitter voegde er bij dat uit de officieele rap porten blijkt dat de tegenstand niet het gevolg is van het catholicisme doch van een zuivere heftige royali- tische beweging. Deze beweging is vergezeld gegaan van ernstige feiten die aanleiding zullen geven tot ge rechtelijke vervolgingen. XUIO-AFRKHA. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat men daar zeer ontevreden is over de keuze van regeeringsambtenaren waarvoor veelal jonge mannen worden genomen die wel met lol een Britsche univer siteit hebben doorloopen maar, niet de minste adminis tratieve kennis bezitten. Zij kennen het land niet, waar zij thans in verantwoordelijke ambten worden geplaatst en het zal jareu duren voordat zij geleerd hebben dat ze niets begrijpen van Zuidafrikaansche zaken. Zjj leveren dus hinderpalen op vqor een gestadige ontwikkeling. De .Morning Post" verneemt uit Johannesburg van 12 dezer datin verband met lord Milners bezoek aan Delagoabaaihet gerucht looptdat de Engelschen daar

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1