Laatste Berichten. Nederland. Ingezonden stukken. Staüsberichten. m en haven zullen aanleggen en dat zy het toezicht zul- len krijgen op de douanerechten en de spoorwegen als waarborg voor de terugbetaling der kosten. De souve- reiniteit van Portugal in het eigen gebied zal echter niet worden verkort. Omtrent het repatrlëeren der troepen uit Zuid- Afrika komen thans even treurige berichten als indertijd omtrent de troepenzendingen derwaarts. Te Wellington zijn tien man der Australische hulp troepen die door het transportschip »Brittannic" terug- gebracht werden overleden, tengevolge van de ongezonde toestanden daar aan boord en vele andere soldaten zijn nog ziek. Hoezeer de manschappen aan boord van die troepen schepen opeen worden gepakt blykt verder uit een officieel rapportdat vermeld hoe den 3 Augustus te Kaapstad 7 officieren en 515 manschappen, die aan boord van het schip »Aurania" waren, weder aan land werden gebrachtomdat het schip overvol was en nadat die passagiers weg warenbleven er nog 102 officieren 1047 manschappen en 31 pleegzusters over. Me vruchten der Coöperatie. Van 3 tot 7 Sept. zal te Kreuznach bijeenkomen het congres van den »Allgemeine Deutsche Genosten- schaft? ver band", d. z. de credietbanken, de spaarbanken en verbrniksvereenigingen voor den kleinen neringdoende. Ruim 40 jaren is het geleden dat Schulze-Delitzsch die soort van coöperatie in Dnitschland invoerde en thans behoorlijk daartoe 1822 vereenigingen met 1,180,000 leden en een omzet (in 1901) van 2700,000,000 mark 17de eeuwsche Schepen. Sieiliaansche duikers hebben in de Straat van Mes sina een Spaansch galjoen en een Fransch schip ontdekt op den bodem der zee. Twee Spaansche kanonnen zijn reeds opgehaald zij droegen de opschriften »Don Phelipe Rei de quese de la Artilleria 1632". Men vermoedt dat deze schepen zijn gezonken in den slag van Stromboli in het jaar 1676, den slag dus waarin De Ruyter doodelijk gewond werd. Men zal, omdat men denkt dat inde schepen nog kostbaarheden zijn te vinden, trachten ze geheel naar boven te werken. Zij schijnen nog goed in elkaar te zitten. Me hondsdagen. Men blijft algemeen in Europa nagenoeg koude lijden in deze hondsdagen. Zelfs in Italië, het »zonnige zuiden'', behoeft men aller minst den zomer te zoeken. Op andere plaatsen staat de thermometer op 44 graden Fahrenheit. In de Vogezen heeft het Woensdag zwaar gesneeuwd, in het Departement Ain viel hagel en in geheel Frankrijk, Dnitschland, Engeland enz., heeft men, evenals hier te lande, alles behalve Augustusweer. Wat de oorzaak is van dat onnatuurlijke zomerweder en of er misschien een duurzame verandering in ons klimaat is gekomen, daarover zijn de meteorologen het niet eens. Volgens sommigen is de zomerkonde te wijten aan de vulcanieehe uitbarstingen op de Antillen en elders. Volgens aDderen is het smelten van ijsbergen in het Noorden, en het afkoelen van den golfstroom er de oorzaak van. Anderen verzekeren, dat de golfstroom en andere stroo men, welke als onderzeesche verwarmers van West-Europa, worden beschouwd, van richting zyn veranderd en dat dientengevolge ons klimaat voortaan kouder zal zijn. Dus deze zomer zon nog maar eene inleiding wezen Wat daarvan is, zal de tijd leerec. Intusschen is het een troost, dat, naar men met statis tieken bewijst, het koele zomerweder over 't algemeen ge z on d is. (N. v. d. D.) Automobiel-ongeluk. Een Amerikaansch echtpaar reed den 14 in hun automobiel van 75 paardenkracht in 't Fransche depar tement Eure met groote snelheid, toen opeens een der luchtbanden sprong, met het gevolg, dat het voertuig tegen een boom aansloeg en de twee reizigers op de plaats dood bleven. De achter hen gezeten machinist werd zwaar gekwetst. ingeland en Mclagoabaal. LONDEN, 15 Ang. Volgens bij het departement van koloniën ingewonnen inlichtingen is het gerucht dat de Britsche regeering voornemens zon zijn een nieuwe haven te bouwen aan de Delagoabaai, van allen grond ontbloot. Me Clerlcale beweging In Frankrijk. PARIJs, 15 Aug. Een telegram aan da »Patrie" uit Brest geeft bijzonderheden over de incidenten bij de sluiting van de zusterscholen te Ploumoguer en te Plou- gouvelin. Te Ploumoguer liep de bevolking met stokken gewapend te hoop bij de aankomst der gendarmen en der troepen. Er werden drie sommaties gedaan zonder resultaat, waarop de gendarmen bevel kregen te ehargeeren. Toen zij voor waarts gingen, werden zij met stokslagen ontvangen. Een gendarme werd uit het zadel gelicht, bij stond met be bloed gelaat op. Bij de deur van de school stonden de commissarissen voor een geduchte barricade van omge worpen en met kettingen samengebonden karren. Er was een uur noodig om de versperring op te ruimen. Daarop stak een slotenmaker de deur open. De verwoede menigte riep »weg met de politie". De zusters verlieten de school aan den arm van den burgemeester en zijn adjunct. Te Plougouvelin werd hardnektrige tegenstand geboden. Toen de troepen met de commissarissen aankwamen zwaaiden de boeren met groote knuppels en versperden den weg. De commissaris gelastte den gendarmen te chargeeren waarop de boeren naar de paarden sloegen. Eenige paarden werden gewond. Er werd een nieuwe charge gemaaktwaarop de menigte dreigende kreten uitende, werd teruggedreven. Eenige gendarmen werden ontwapend en op den grond geworpen. De commissaris en een brigadier werden geslagen. De troepen rukten in den looppas aan waarna eindelijk de slotenmakers aan het werk konden gaan. Een der slotenirukers werd door een steen gekwetstnadat de deur geopend was drongen soldaten en gendarmen fle sehool binnen. De commissaris las het bevel tot sluiting voorwaarop de zusters de school verlieten. Onder het gehuil der menigte werd de deur verzegeld. Hulde aan de Koningin. Men meldt uit Den Haag In eene nadere bijeenkomst van afgevaardigden van een 32-tal (corporaties op initiatief van het bestuur van de afdeeling 's-Gravenhage van den R. K. Volksbond bij eengekomen, ten einde te geraken tot een huldebetooging bij de komst van H. M. de Koningin in de residentie, als uiting van vreugde over Haar gelukkig herstel, werd medegedeeld, dat H. M. gaarne zal aanvaarden eene hulde, bestaande in de opstelling der verschillende cor poraties met banieren langs den weg dien H. M. van het Staatsspoorstation naar het paleis zal nemen. Me Boeren-deneraals. Te Amsterdam heeft zich eene commissie gevormd om de bekende generaals Botha, de Wet en de la Rey een waardige ontvangst in Nederlands hoofdstad te be reiden. Het comité had een telegraphisehe nitnoodiging tot de Generaals gericht en uit Madera een telegram terug ont vangen, meldende, dat de nitnoodiging was aangenomen en by aankomst in Nederland, Amsterdam het eerste bezoek zon krygen. Het programma van de ontvangst is reeds in hoofd zaak vastgesteld, 't Zal, in verband met de omstan digheden waaronder de leiders van den vrijheidsoorlog ons land bezoeken, een waardige en plechtige ontvangst zijn eenigszins overeenkomende met die van President Kruger na diens onderbroken reis naar Berlijn. In de Nieuwe Kerk zal een plechtige dienst worden gehouden. Ook bestaat het plan, in het Paleis voor Volksvlijt, eene byeenkomat te honden, met een défilé van corpora ties en belangstellenden. President Kruger en de heeren Weasels, Wolmarans en Fischer welke laatste ook reeds naar Southampton vertrokken is zullen met de heeren Reitz en Leyds, mede genoodigd worden de plechtigheid bij te wonen. (N. v. d. D.) Men huldeblijk voor generaal de Wet. Te Utrecht is voor generaal De Wet ontvangen een kostbaar huldeblijk van eene dame mej. Anna P. Postman te Ztirich. Het stuk van gedreven zilver stelt voor den overval van een gepantserden trein der Engelschen door Boeren. Op den achtergrond ziet men generaal De Wet te paard voorgesteld. W aarscliuwing. Van den consul generaal der Nederlanden te Kaap stad is ontvangen het volgende telegram (vertaling) »Landgenooten, voorzien van door Britsche consulaten afgegeven permits tot doorreis naar Pretoria en Johannes burg via Kaapstad, landen alhier in de verkeerde onder stelling hnn reis te kunnen vervolgenverzoeke hen tegen deze opvatting fe waarschuwen." (St. Ct.) ichermerhorn. Den 12 slaagde voor de hoofd akte mej. J. J. Weeshofi thans te Amsterdam, ond leer linge van de Gemeentelijke Normaallessen te Alkmaar. Den 14 September a. s. zal alhier door de Tuinbouw- vereeniging »Schermerijorn en Omstreken" een tentoon stelling worden gehouden van Tnin en Boomvruchten. Hoewel ook niet leden kunnen inzenden worden alleen prijzen beschikbaar gesteld voor leden van de vereeniging. Daar de tuinbouw zich alhier belangrijk uitbreidt en het ledental der vereeniging steeds toeneemt belooft deze tentoontoonstelling de vorige te overtreffen. Verdronken. Bij het omslaan eener roeiboot met naar Dordrecht terngkeerende wenslieden der firma Kievits en van Reede te Papendrecht zijn drie menschen omgekomen. Een hun ner, de 1-1-jarige J. van Son, is Dinsdagnacht opgevischt en gistermorgen zijn de beide overige slachtoffers opge haald de 14-jarige W. Kroes en de 27-jarige H. Hurkmans. (»N. R. Ct.") Kegelen. Voor den door den »Amsterdamsebe Kegelbond" te honden korpskegelwedstrijd op de banen van het Tol huis hebben zich reeds ongeveer 80 clubs aangemeld o.a. nit Alkmaar, Amersfoort, Amsterdam, Arnhem, En schede, 's-Gravenhage, Haarlem, 's-Hertogenbosch, Helder (Nieuwodiep), Hilversum, ^Nijmegen, Purmerend, Rotter dam, Schoonhoven, Utrecht en Zntfen. De wedstrijden vangen aan Zondag 17 Augustus a.s. 's morgens 11 uur. Zuldscharwoude. De raad dezer gemeente gaf een krediet van f 3000 voor de aan te leggen tramlijn door den Langedijk. Lauwerzee. De heer Breebaart, lid der Eerste Kamer en de heer Zijlma, Tweede-Kamer-lid, hebben den 14 een onder zoek ingesteld naar den bodem der Lauwerzee met het oog op een eventueele inpoldering. Rotterdam. Een 16 jarige dienstbode, die op een plat eenige handdoeken had opgehangen is uitgegleden en door een glazen lantaarn gevallen. De ongelukkige kwam met het hoofd op een steenen vloer terecht en was onmiddellijk dood. Hoorn. Den 14 vergaderden de Heemraden en Hoofdingelanden van het ambacht van West-Friesland genaamd Drechterland ten einde de voordracht op te maken le. voor een dijkgraaf, welke post weleer bekleed werd door wijlen den heer J. Groot jr. De voordracht luidt: 1. mr. G. H. Bast te Hoorn, 2. J. Snoek te Grootebroek, 3. C. Haringhuizen te Oosterieek 2e voor een heemraad, ter voorziening in de vacature door het overlijden van den heer C. Spaans. Deze voordracht luidt 1. O. Wijdenes Spaans te Avenhorn, 2. J. Hoek Spaans te Oudendijk, 3. J. Mol Jzn. te Berkhout. Brand. In den nacht van den 13 is te Zaandam de stoom- boutzagerij »De Morgenster" van de firma Huibert van de Stadt Cornsz., door een onbekende oorzaak in brand geraakt. Het vuur woedde over een oppervlakte van 125 vierk. Meter. De zagerij, een gedeelte van de machine kamer en een loods met een party hout zijn uitgebrand door het snel en krachtig optreden van de brandweer bleef de brand daartoe beperkt. Assurantie dekt de schade. Ongeveer twee jaar geleden werd deze zagerrj, die op de grens van Zaandam aan de zijde van Buiksloot staat, ook reeds door een hevigen brand geieisterd. Scliagen. Den 14den had alhier vanwege de 2de Coöperatieve lijnkoekenvereeniging de aanbesteding plaats van 21000 stuks ljjnkoeken. Er waren 11 inschrjjvings- biljetten. De levering werd gegund aan de Ruhrorteröl- fabrik tegen f 10 de 104 stuks. Aan de bedevaart naar Den Briel voor de martelaren j van Gorkum werd den 13 door 12 ingezetenen deelge- I nomen. Koninginnedag. Schagen. Den 15den vergaderde alhier de feest commissie, ter viering van de Koninginnedag op 1 Sept. van dit jaar. Op de lijsten was geteekend voor f 334,70s. Besloten werd daarvoor een schoolfeest te honden, een f ringrijderij voor paren met paard en kar, in vereeniging 1 met de wielerclub een paar wielerwedstrijden en 's avonds een concert op de marktplaats te geven. Het feest zal j aanvangen met het luiden der klokken van beide kerk torens. BeDoemd tot hoofd der openbare school No. 1 te Z wijndrrcht de heer J. M. Hc ffmanshoofd der open- bare school te Oudkarspel. Kolven. Vervolg van den personeelen wedstrijd te Koog I aan de Zaan. Door de deelnemers werden met den gum- f mibal 10 serien geslagen. 7 Aug. J. Halff 375, H. v. d. Sleezen 355 punten. 13 G. Slegtkamp 3C8, M. Govers 347, J. Harp 466, A. Hannema 188 punten, allen van Alkmaar. W. F. Dil, Koog a. d. Zaan, 123 p. Coloradokever. De directeur van het Phytopathologisch Laboratorium Willi Commelin Scholten", te Amsterdam, deelt mede, dat er, naar aanleiding van een bericht aangaande het optreden van den coloradokever in de provincie Utrecht, door hem een j onderzoek is ingesteld, waaruit gebleken is, dat dit schadelijke insect aldaar niet is verschenen, 't Is n.l. gebleken, dat de verwoestingen, aangericht in een aardappelveld te Linschoten en van welke men meende, dat zij door coloradokevers waren veroorzaakt, door veen mollen veroorzaakt zijn. De hoofddirecteur der Rijkslandbouwschool heeft echter nooit een toezending van deze dieren ontvangen en dus evenmin ooit eene verklaring afgegeven, dat deze dieren coloradokevers waren. De landbouwers in Nederland be hoeven dns voorloopig nog niet bevreesd te zijn voor een aanval van den coloradokever. Furmerend. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad werd beëedigd de heer K. Drost en tot Wethouder benoemd de heer C. W. Bakker. Op het verzoek van eenige corporatiën en van vele particulieren om in het vervolg de jaarmarkten niet op Zondag te doen aanvangen werd met algemeene stemmen afwijzend beschikt. Schoort. De Koninginnedag zal te Groet gevierd worden op 2 September a. s. De feestelijkheden zullen bestaan in een schoolfeest, terwijl 's avonds een vuur werk zal worden afgestoken, opgeluisterd door muziek uitvoering van Schoorl's ianfarekorps. Alkmaar's eerste Bezlnsverpleegster. 't Was een goede gedachte van eenigen te dezer stede, I toen zij pogingen in het werk gingen stellen om alhier te stichten een Vereeniging voor Gezinsverplegingen mochten zij ondervinden dat hun streven met goeden uitslag werd bekroondthans vervullen hen rechtmatige blijdschap en dankbaarheid nu gij »zuster" Hopper gereed staat namens haar alhier uw schoonemaar moeilijke taak te aanvaarden. Een heerlijk arbeidsveld naar hetwelk gij verlangd hebtis thans het uwe geworden. Immers uw roeping iszieken en lijdenden in eigen woning de behulpzame hand te bieden en al het uwe te doen om de rechterhand te wezen van de geneesheerendie ten bate hunner patiënten een beroep op u zullen doen. Veeleischende arbeid want gij zult gaan van de eene woning naar de andere naar die van aaDzienljjsen zoowel als naar die der armen. Gij aanvaardt uw werkkring met moed en goed vertrouwen en met het ernstig begeeren aan hooge verwachtingen te voldoen. Een groot deel van Alkmaar's ingezetenen rekentzoo noodig op n. Zij roepen n van neeier harte een welkom toe. Berouwe het u nimmer onder ons dien arbeid te hebben aangevangen en zij het n gegeven veler harten voor u te winnen èn door de wijze waarop ge nw taak vervult èn door uwe persoon lijkheid. Zegen ga er uit van uw werken Wees ons welkom in ons midden Stedelijk Muziekcorps. Door het Stedelijk Muziekcorps zal op Zondag den 17 Aug., des avonds ten 7 ure, in den Stadshont een concert worden gegeven waarvan het programma luidt als volgt: 1. »Oastaldo", militaire marsch v. R. Novacek. 2. Ouverture de concert ponr harmonie L. Langlois. 3. »Meeres Wellen" Cencert-Walzer I. Ivanovici. 4. Grande fantaisie concertante sur des airs russesF. Blumentritt. 5. Ouverture de concours Schweinsberg. 6. Fantaisie sur des motifs de 1' opéra sLakmè"Léo Délibes. 7. a. »Im greinen Walde", concert- polca mit carillon-solo Eitner. b. »Une solrée chez les Hannetons" fantaisie humoristique M. Krein. 8. »Fidele Gesellscbaft" grosser Lie- der-PotponrriA. Boettge. Cadettenschool. De le lnit. H. L. G. Donleben is tot 13 Sept. bij het 3e regt. huzaren te Amsterdam gedetacheord. Benoemd tot leeraar in de natuurkunde aan de hoogere burgerschool en het gymnasium te Nijmegen de heer H. C. van Cappelle leeraar aan Ue Cadettenschool. Alkmaarsche Bad- en Zweminrichting. In de weet: van den 9 tot en met den 15 Aug. zijn in de Bad- en Zweminrichting alhier genomen 159 baden door heeren 82door dames 9 door weezen en door onvermogenden 68. Drukste dag den 9 met 53 baden. Hoogste temperatuur van het water 64°, laagste 61° Fahrenheit.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2