Groote Paardenmarkt KERMIS. De Dorpsapostel. No. 98. Tweede blad. Honderd en vierde jaargang. 1902. ZONDAG 17 AUGUSTUS. te ALKMAAR op Maandag 1 September 1902. Cre1vonden y oor werpen. Nederland. FEOILLETTON. UkMAARSCHE OOIRAM. Deze Courant wordt Diss da g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het rijk f 1, 3 Nummers f O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prys der gewone ad verten tiën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON Voordam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat de kermis dit jaar zal gehouden worden van 23 tot en met 31 Augus tus a.s.: dat de regeling van staanplaatsen en van hetgeen verder met de kermis in verband staat, opgedragen big ft aan de gemeente-politie dat de loting voor de niet verpachte staan plaatsen zal plaats hebben aan het politie-burean op Woensdag 20 Augustus a.s., des voormiddags ten ÏO ure dat oe straatmuziek zooveel mogelijk zal beperkt worden en niet meer dan vyf draaiorgels zullen wor den toegelaten en dat op maandag 1 September a.s., des mor gens, onmiddellijk een aanvang moet worden gemaakt met het afbreken en opruimen der kramententen en uit stallingen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 4 Aug. 1902. L. van der VEGT, lo. Secretaris. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een broche, een vrouwenzak inh. twee rozenkransen, een portemonnaie inh. f 0.20, een corset, een gouden oor knopje met steentje, een huissleutel, vier parapluiès, een wit, boezelaartje met rood randje, een dop van een kin derwagen, een fietspomp, een portemoDnaie inh. f 0,58 en een passer. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 15 Ang. 1902. S. M. S. MODDERMAN Jr. Aan de jaarlijksche harddraverij aan de Kalk- «vensbrug, nabij Alkmaar, namen 10 paarden deel. Ie prijs »Amia", van Th. Bjjman berijder W. Kraak man le premie Wilhelmina", van Jb. Verduin, berij der Johs. Verduin 2e premie Marie", van de weduwe J. Nagelhout, berijder J. Nagelhout. Zorgvliet. Door mr. A. E. H. Goedkoop is aan den Haag- schen Gemeenteraad een adres gericht, waarin hij er aan herinnerd dat reeds in het vorig jaar door den Raad onderhandelingen zijn gevoerd omtrent een eventueelen aankoop van park Zorgvliet en gronden in den Zegbroek- Roman naar het Duitsch van LUDWICH GANGHOFER DOOR W. ZAALBERG. Uitgave van H. J. W. BECET te Amsterdam verkrijgbaar f 4,50 bij de Uitgevers dezer Courant. 27) Toen de boer van de Woudhoeve den naam der huis jesflikster noemde, verhief zich verward geschreeuw en gelach. Ieder rekte zich om beter te verstaan. Alleen de filosofische Christin was niet nieuwsgierig, die dacht enkel aan haar zieke koe en werkte met haar beide ellebogen om op het kerkhof te komen. Dat gelukte haar eindelijk, en toen kreeg zij een kjjkje te genieten, alsof de wereld op haar uiterste grens niet met planken bespijkerd, maar met leeren broeken bepleisterd was. Want op den kerk hofmuur zaten, alle met den rug naar het kerkhof, bij de dertig knapen op een lange rij naast elkaar en lieten de beenen over den muur heen naar den straatkant boe melen. Zij hadden in den raad der gemeente nog geen stem maar luisteren wilden zij en over de wijsheid der onderen hunne ondeugende moppen tappen het waren de overmoedige »dorpsloeders", die overal bij moeten wezen, waar iets te lachen en te spotten valt. En diens volgens vonden ze bij geen andere gelegenheid zoo goed hunne rekening als hier bg de raadsvergadering der »verstandzame manskerels". Rond al den meer of minder tragischen ernst van het dorpsleven, dat daar onder den vrjjen hemel behandeld werd, vormden zij het komische koor, over welks lachende kritiek en ruwe scherts de oudeu zich dikwerf ergerden, tot hun neuzen er door prijkten in het frissche groen en blauw. Wel riep nu en dan een dar «gezeten" boeren en ge meenteraadsleden hnn verdrietig toe »jongeas, wees nou polder welke echter niet tot dau gewenschten uitslag hebben geleid mededeelt er thans in geslaagd te zijn het park Zorgvliet ter grootte van circa 88 H.A., be nevens de gronden in den Zegbroehpolder ter grootte van circa 141 H.A., in handen te krijgen en bereid te zijn deze eigendommen aan de gemeente aan te bieden voor de som van f 4.500.000 op de voorwaarden door den eigenaar den Groothertog van Saxen gesteld en te stellen. De koopsom moet zooals uit een dier voorwaarden blijkt betaald worden vóór of op 15 Januari 1903. Adressant heeft zich reeds in verbinding gesteld met de bouwgrondmaatschappijen «Duinoord" en «Zorgvliet", ten einde te verkrijgen opheffing van het servituutdat tot 15 Juli 1910 op het park Zorgvliet is gevestigd, waartoe hij zijnerzijds bereid is zoodat de Gemeente bepaaldelijk aangewezen gedeelten van de terreinen met villa's kan doen bebouwen. Mr. Goedkoop is bereid dit aanbod gestand te doen tot en met Woensdag 3 September aanstaande en wijst met den meesten ernst den Gemeenteraad er op, dat deze thans over het behoud van het park Zorgvliet heeft te beslissen. (Hdlbl.) Het lOOOOste nummer. Den 15 verscheen het lOOOOste nummer van «Het Nieuws van den Dag". Het blad wijdt een artikel aan dit feit, waarin het o. a. zegt«Zal men 't ons euvel duiden dat wij een oogenblik stilstaan bij dat groote, ronde cijfer van 10000 ons die nog verscheidenen in ons midden zien die aan no. 1 meehielpen Er komt eenmaal een tijd dat we dit niet meer kunnen zeggen." Het nut der kraaien. De gestreepte dennenrups, welke vorige jaren zoo veel voorkwam in de Sysselt bij Ede, is dezen zomer yerhnisd naar het nabijgelegen Roeklsche bosch. Niet minder dan 10 H. A. pl. m. 30-jarige dennen hebben zooveel van het insect geleden, dat ze verkocht moeten worden. Alleen aan de groote menigte kraaien die op het bosch zijn neergestreken, is het te danken, dat het kwaad nog geen grooter omvipng heelt genomen. Hen flinke wandeling. Een meisje van vijftien en een jongen van veertien jaren, zuster en broeder, hebben van Rotterdam naar Goes een voetreis gemaakt. Des morgens te zeven uur gingen zij op marsch en tegen den avond van den derden dag kwamen zij te Goes aan, waar hun ouders vertoefden. Over vijf overzetveeren waren zij getrokken en de twee nachten hadden zij in hótels doorgebracht. Zij waren van reisgeld voorzien en ook van een pas voor eventueele aanhouding. (»M. Ct.") Amsterdam. Alhier is den 14 een ongeluk gebeurd dat gelukkig goed is afgeloopen. Aan de stoomlijnolie- stokerij van de firma F. Alberdingk en Co. aan de Spaarn- dammerstraat naast de voormalige Westerbegraafplaats, was men bezig een zwaren schoorsteen, een gewicht ver tegenwoordigende van 15,000 K. G., op te hijsehen. Men had daartoe twee dertig meter hooge dennen geplaatst waartaaschen het gevaarte hing. Bijna op het hoogste punt gekomen, brak de strop en toch een beetje verstandig en houd je snavels 1" maar per slot van rekening was het hun «oud recht" hier op den muur zitten en ieder van de boeren, die thans in hun lange zondagsche jas op de straat rond den burge meester stonden, had zelf voor jaren als «vrijgezel" in de korte buis daar boven op den muur gezeten en zijn eigen vader geërgerd. Juist van de vergadering van dien dag schenen de jongens iets bijzonders te verwachten. Dat bespeuide men aan hun gemompel en gefluister, aan de lachdrukte, waarmee zij de koppen bij mekaar staken. De naam der huisjesflikster scheen voor hun gespannen verwachting een woord vol beteekenis. Want de boer van de Woudhoeve had ternauwernood dien naam genoemd, of do knecht van Staudam, die op den muur als vleugelman zat, riep de rij langs«jongeDS, pas op, nou komt 't Op dat oogenblik vernam hij achter zijn rug een stem die groette: «godsgoeienmiddag, vrouwtje!" Het was de de stem van Peter Johannes Zdazilek die uit de pastorie komend met de stoelbrokken onder den arm, de filosofische Christin oo het kerhof had ontmoet. Michiel van de Staudamerhoeve kreeg een schok, toen hg die stem vernam. Ving wendde hij zijn gelaat om, stiet zijn buurman met de ellebogen in de zij een pof, die de heele rij den muur langs liep en lachend riep hij Hanspeter toe: hé, jij, rattenspek, ga je daarheen Daar verhandelen ze juist wat dat kon jon wel in- tresseeren1" Hanspeter zag wel al die lachende gezichten op den muur, al die glnuroogen op hem gericht maar hij deed, alsof hij dien uitroep niet had gehoord, en ging in alle kalmte zijns weegs. Hij mocht wel denken,daar zjjn 'r veel bij mekaar, daar springt de slechtigheid over van den een op den ander 1 En den pastoor had hij 't op bandslag beloold, dat hij, «z'n snavel houden" en het evangelie der liefde een week lang in zijn eigen bo:st opsluiten zou. Wel dreef het luide gelach der knapen hem het donkere bloed io 't gelaat, maar zonder een woord te zeggen, verliet bij het kerkhof. viel het gevaarte met donderend geraas op het nieuw aangebouwde ketelhuis en langs den muur van een aan grenzende school. Gelukkig haddeu geene persoonlijke ongelukken plaats. Alleen is er belangrijke materioele schade. Was het gevaarte in tegenovergestelde richting ge vallen, dan zouden velen slachtoffer geworden zijn, want honderden stonden naar het omhoog brengen te kijken. Akersloot. Gekozen tot lid van den gemeenteraad alhier, de heer J. Hollenberg met 111 stemmen tegen 65 op den heer K. Meijne. üchagen. Aan de bedevaart naar Lourdes op 22 Augustus a.s., wordt door 6 personen uit onze gemeente deelgenomen. Hezoiidslieldscommlssle De Commissaris der Koningin in Noord-Holland heeft aan de gemeentebesturen de volgende missive ge zonden Door den centralen gezondheidsraad wordt medegedeeld, dat niet alle gemeentebesturen voldoende rekening ge houden hebben met de kennelijke bedoeling der gezond heidswet. Het is reeds voorgekomen dat uit alle gemeenten, voor welke eene gemeenschappelijke commissie zal worden in gesteld, eene opgestelde gelijkluidende aanbevelingslijst werd ontvangen, waarop geen andere namen voorkwamen dan die van de burgemeesters der betrokken gemeenten. Op andere aanbevelingslijsten kwamen enkel de namen voor van geneeskundigen. Het is niet te verwachten, dat uit zulke aanbevelingen door dien raad voordrachten voor com- missiën samengesteld zullen kunnen worden, welke in werkelijkheid zijn, gelijk de toenmalige Minister van Bin- nenlandsche Zaken in de Memorie van Toelichting tot het ontwerp Gezondheidswet in September 1899 schreef «over het geheele land verspreide, deels technische, deels veelzijdig samengestelde organen, geroepen tot doel treffend onderzoek en een krachtig plaatselijk mede arbeiden aan de belangen der volksgezondheid, zoodat zij aan het leidende centrale eoll8ge geven, wat dit noodig heeft om het. staatstoezicht cp de volksgezondheid tot een levende kracht te maken en voor eene regeering, die de belangen der volksgezondheid wil behartigen tot een üaadwerke- lijken steun en raad zijn." De centrale gezondheidsraad meent, dat het overweging verdient in de te vormen commissie, naast geneesheeren en ingenieurs, scheikundigen en rechtsgeleerden, zoo mogelijk ook mannen op te nemen, die, hoewel misschien geen titel bezittende, metterdaad getoond hebben belang stelling te gevoelen voor de verbetering der volksgezond heid, door hunne werkzaamheid op sociaal philantropisch of finantieel gebied. Mede zullen bekwame ontwikkelde werklieden in aanmerking kunnen komen. Voorts is het zeer wensehelijk, met het oog op den grooten invloed, welken de school heeft op de gezond heid van het kind, in de commissie mannen op te nemen, op wier ervaring en doorzicht op het gebied van onder wijs en opvoeding gerekend ban worden. Evenzeer ver dient ook de vraag overweging of in menige gemeenten niet reeds vrouwen aanwezig zijn, die ruimschoots blijk Buiten op do straat vernam men het praatlawaai der ver gaderde boeren slechts een weinig gedempt, maar dui delijk kon men over alle koppen heen de stem van den burgemeester vernemen «Op Georgedag is de hnurtijd van de huisjesflikster om. En nou dus mot de gemeente het beslissen, of men haar het huisje weer wil laten voor 't volgende jaar. Wat mij betreft kan ze 't behouden. Maar Toen Hanspeter dat hoorde, stond hij stil als iemand, die voorwaarts wil maar wiens voeten aan den grond vast zitten. Zijn leelijk gezicht verloor zijn kleur en hij strekte het «dikke kopje" hoog boven de schouders uit. Dat was echter heelemaal niet noodig geweest ook zonder dat hij zijn hals uitrekte, zag hij over alle andere hoofden heen. «Maar daar is thans een voorstel van 'r buurman daar, die 'r hnisje hebben wou." «Zal wel weten, waarom 1" klonk 'r een lachstem van den muur. «Zukke buurlui hèt men niet graag 1" En een tweede stem «die zwavelluchtjes, die verdraagt iedereen niet 1" En een derde «as men den dnivel zoo dicht bij z'n voet hèt, dan ku'j 'm licht op zijn staart trappen. En dat zet ie je betaald, hoor 1 Is 't niet, buurman Een verward alarm, half ernstig half met gelach, ont stond. En de buurman van de huisjesflikster riep met schreeuwstem«ja, jongen, je heb geljjk I Ik wil m'n rust hebben in m'n buurt. Ik ben gemeenteburger en betaal mijn lasten. Mijn recht gaat voor dat van vreemde lui 1" Hij schroefde zijn stem nog wat op, opdat toch vooral de heele gemeente de hooge troef zijner wijsheid mocht leeren kennen «en as 't 'r op ankomt, dan be taal ik vijf mark meer voor 't hnisje 1" Een oud boertje nam den hoed af en streek met de rimpelige beefhand het witte haar over zijn voorhoofd. «Vijf mark hier en daar... daarom mot men twee arme vrouwlui niet van dak en haard berooven 1" Die meening deelde de burgemeester en hij riep den buurman der huisjesflikster toe «Kom, laat je niet op hitsen 1 Behoud liever je vijfendertig markjes 1 't Huisje

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 5