De Dorpsapostel. No. 99. Honderd en vierde jaargang. 1902. WOENSDAG 20 AUGUSTUS. Amsterdamsche Brieven. Buitenland. FEUILLETON. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8©franco door het gebeele rijk f 1, 3 Nnmmers f ©,Ott. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prjjg der gewone advertentlën Per regel f D,1S. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER k ZOONVoordam C 9. Telefoonnummer 3. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 dei' wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kannis der ingezetenen dat bij hem ingekomen en aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven: 3 kohieren der bedrijfsbelasting No. 3, 4 en 5, voor de dienstjaren 1902/1903 en 1901/1902 executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordhol land te Amsterdam den 16 Augustus 1902 dat ieder verplicht is zijn aanslag op de bij de Wet bepaalde wijze, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken, binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd Alkmaar, den 19 Aug. 1902. G. RIPPING. XXII. Daar staan we nn voor het ellendige geval waarover al eenigen tijd gemompeld werdB. en W. hebben aan den Gemeenteraad aangeboden de door hen opgemaakte Begrooting van Inktomsten en altgaven voor het jaar 1903 en zij stellen daarbij voor het percentage der inkomstenbelasting te brengen op 5V4 pet. en het getal der opcenten op de personeele belasting op 50120. 't Is maar geen kleinigheid. Wat misschien nog het ergste is van deze belasting- verhooging is het feitdat zij niet het gevolg is van toevallige omstandigheden, die een volgend jaar niet meer zullen aanwezig zijn integendeel de hoogere uitgaven geschieden voor afdeelingen waar zij ieder jaar zullen terugkeeren en nog eer zullen stijgen dan verminderen. Die afdeelingen zijn het onderwijs (ongeveer f 452.000 hooger geraamd), het armwezen (f 194.000 hooger ge raamd) en vooral de post rente en aflossingen (f 573.000 hooger geraamd). Alleen het lager onderwijs zal f 400.540 meer vorderen. Daarvoor zuilen de jiarwedden der onderwijzers verhoogd worden met f 287,000 terwijl aan het hoofd van scholen staande wegens gemis van vrije woning f 8000 zullen worden uitgekeerd. Bovendien zijn de kosten van het herhalingsonderwijs ruim f 40000 hooger geraamd die van de verlichting de verwarming en het schoonhouden der schoollokalen ruim f 26000 en die van het plaatselijk schooltoezicht ruim f 12000. Het middelbaar en hooger onderwijs legt beslag op f 52000 meer. De verhooging van de geiden voor het Armwezen is voornamelijk een gevolg van meerdere uitgaven voor de verpleging van arme krankzinnigen, voor de beido Gast huizen voor de Stadsbestedelingen, voor de Huiszittende Armen en voor het Armenhuis, altemaal subsidies, waar aan in de toekomst ook niet meer zal zijn te tornen. Eindelijk de post rente en aflossingen. Ook hier staat men voor niet te ontkomen verplichtingen. En wanneer eerlang nog weer ettelijke millioenen zullen moeten geleend worden om te voldoen aan den plicht Roman naar het Duitsch van LUDWICH GANGHOFER door W. ZAALBERG. Uitgave van H. J. W. BECHT te Amsterdam verkrijgbaar a f 4,50 bij de Uitgevers dezer Courant. 28) In het eerste oogenblik bleef de tegenspraak Nannemies bnurman in de keel steken maar toen kwam hij los. »Zoo een wat die zich verbeeldtas of een botervaatje 'n koekpot was 1" Hij wendde zich naar den burgemeester, >de gemeente mot stemmen En nou gauwnou gun 'k geen vree, voordat 'r rust is in de buurt. Die insecten, die twee, die motten me de buurt uit!" Vervolgens keerde hij zich weer naar Hanspeter »wat vermeet zich die al nietin de gemeente zoo'n gemeen wicht zoo'n boheemsch met wien z'n moeder de kerk ge schandvlekt hèt!" Hanspeter hief zjjn bevende vuist op. En liet ze weer zakken. Jij mot geen moeder gehad hebben jij nietanders ko'je zóó niet over de mijne spreken 1" Zijn zware, langzame woorden hadden een doffen klank, alsof zjjn stem ook veranderd was. »Of be'je misschien ook een van die de deur van mijn moeder dichtgegren- deld hebben Jij, Christen Jij, Christen Hij zei dat woord op de manier, waarop men een vuistslag uitdeelt. »Nou begint 't!" schreeuwde de Staudamerknecht tus' schen het lawaai en gelach der anderen. »Nou begint 't, vChristen" hèt ie gezegd, en de »liefde" volgtIn één blazer brengt ie 'r zoo'n dubbelwoord niet uit!" Een der lachende knapen klopte Hanspeter welwillend op den schouder: »Je heb gelijk, Peter Geef'm je preek de burgerij van voldoend drinkwater te voorzien een enorme uitgave die niet gepaard gaat met meerdere in komsten, is 't te voorzien, dat deze afdeeling nog hoogere eischen zal stellen aan de belasting-betalenden. Uitzicht dat er bij de behandeling der Begrooting in den Raad bezuinigingen van beteekenis zullen kunnen worden aangebrachtbestaat er al evenmin. B. en W. hebben uit eigen beweging reeds den post voor het onder- hoad van wegen straten en pleinen f 166.000 minder geraamd dan in 1902 dit zegt genoeg dat ook zij doordrongen zijn geweest van de noodzakelijkheid om te sparen wat maar kan. Doch dit streven baat niet, waar voortdurend de salarissen verhoogd worden en de Raad maar steeds geneigd is meer geld beschikbaar te stellen. Wanneer er een belangrijke voordracht aan de orde is, dan is dat nooit om wat te bezuinigen; steeds zijn meer dere uitgaven ervan het gevolg. Zoo komt men bij de Begrooting te staan tegenover den toestand, die het bur gerschap van Amsterdam werkelijk niet benijdenswaar dig maakt. B. en W. zitten dan ook zelf, zooals maar al te duide lijk blijkt, met het geval eenigszins verlegen. Zij wijzen er tot hunne verdediging op, dat reeds bij de indiening der begrooting van 1895 door het toenmalige Dagelijksch Bestuur werd geschreven »Om bij deze groote en daarbij normale stijging van de uitgaven voor het onderwijs en het armwezen de begrooting niet op een nog hooger eindcijfer te brengen, heeft men zich bij de begrooting der andere takken van dienst tot het strikt noodzakelijke moeten bepalen." En zij laten daarop volgen In den- zelfden geest is ook deze begrooting opgemaakt en zeker is groote omzichtigheid noodig ten einde de stijging der gewone uitgaven zooveel mogelijk te beperken. Duidelijk blijkt echter da behoefte aan eene Rijks-wetgeving, welke de Gemeente bevrijdt van lasten welke jaarlijks stijgen buiten verhouding tot de toename der baten. Dit alles moge waar en goed bedoeld zijn als pleister op de wonden, maar 't neemt niet weg, dat deze zullen blijven schrijnen en men zich in de eerste weken voor bereid kan honden op bittere opmerkingen van booze mensehen. Er zal gemopperd worden over geldverspilling, er zal betoogd worden dat er te Amsterdam duizenden zijn, die de belasting ontduiken, er zal gejammerd worden over de onhoudbaarheid van den toestand maar tot verlichting der lasten zal men daardoor niet komen. Zooals gewoonlijk zal ook hier wel weer betalen het slot van het liedje zijn. Alleen de bestuurderen van omlig gende gemeenten zullen zich In de handen wrijven hoe hooger het belastingbiljet in de hoofdstad wordt, des te krachtiger zal de trek naar buiten worden. Laten wij van dit sombere onderworp afstappen en met iets grappigers besluiten. Sedert eenigen tijd herbergt Amsterdam een Bedou- lenen- karavaan, die voorstellingen geeft op het terrein van de Amsterdamsche Wielerbaan aan den Zeeburger- dijk. Een aantal Amsterdamsche dames, die van verveling niet weten wat zij doen zullen, hebben het nu in haar bol gekregen om deze Arabieren erg aantrekkelijk te vinden. Zij gaan er alle dagen heen en vinden er niets Die hèt 't verdiend! Die weet niks van de liefdez'n ouwe houdt 't met een ander." Terwyl de boorman van Nannemie, vertoornd over die lage plagerij, met groot lawaai begon te schelden, scheen Hanspeter eensklap kalm geworden. Hij drukte de stuk ken hout van den gebroken stoel aan zijn borst, keek met een blik vol pijnlijke bekommering over al die lachende gezichten heen en knikte. »Ze zijn al, zooas ze motten zijn de menschen.... hèt ie gezegd Met een bitteren lach wendde hij zich naar den tierenden bnur man »God zegen je, heer neefgoed bespijkerde schoenen heb je an mijn hart hèt 't motten onder vinden Zeg, blijf 'r 'n anderen keer niet zoo lang op staan 1" En Hanspeter kon daarbij zelfs nog lachen met een lach, die klonk alsof er een glas stuk sprong. Maar zijn kalm woord en zijn lachen verdween in het lawaai, dat hem omringde. »Nou, wat is 'r V' schreeuwde Michiel. »Yoor den dag met je heilige toon! Voor den dag met je gepreek Van daag hebben we 't weer is noodigEnkel onchristenen zijn 'r by mekaar Niet een »an ons het de liefde 1" Die spottende woorden brachten Hanspeter's met moeite herwonnen gemoedsrast aan het wankelen. In zijn blauwe oogen die anders zoo stil en zacht keken vlamde de toorn op. »Spot niet, jij. As 'reen het preeken noodig hèt, dan ben jij 't »Je heb gelijk Je heb geljjk Pak nit met je preek Pak me met de liefde Want je mot weten ik ben de eerste, die die vrouwlui, die twee, met hazelaarstokken de buurt uitransel." Verschrikt bnkte Michiel zich, toen hij die lompe vuist zich zag opheffen. Maar weer dwong Hanspeter zich tot kalmte. Zijn adem ratelde echter. »Nee, mensch Zeg, wa'j wilt vandaag heb ik onzen goeien heer pastoor met hand slag beloofd da'k kalm zon wezen 1" Hij hief zijn bran dend gelaat op. »Hè, menschen ga non nit mekaar, men- schen Om bet lawaai en gelach te overstemmen, won hij kracht in zijn stem leggen, maar ze klonk daardoor in met da kerels te redeneeren als waren 't onberispelijke cavaliers. De vorige week werd er een bruiloft op z'n Arabisch vertoond en toen is een artiste ter wille van de talenten van het meisje zal ik haar hier niet nader aanduiden zoo verliefd geworden op den held van de vertooning, dat zij onstuimig begeerde naar de rol van bruid, zij 't dan ook eene, die men ten stadhnize niet kent. Een plan de campagne was spoedig gemaakt, 's avondsjkwam er een rijtuig aan het Bedoeienen-kamp, Habdan Saleh sprong er vlug in, de zweep werd over de rossinanten gelegd en voor de woning der jonge dame werd stilgehouden, 's Nachts bleven zij daar en don vol genden morgen zijn zij naar Aken vertrokken. Als Hab dan Saleh nn bij nadere kennismaking maar niet tegenvalt Voor de Bedoeiïnen-collectie is het geval geen slechte reclame. Er zijn verscheidene vrouwen met zeer brave gedachten die zich nn met eigen oogen willen overtui gen wat er nn voor bijzonders aan zoo'n Arabier is. Ik geloof dat zij zich zullen ergeren aan het gedrag harer zusteren de vrouwen van de halve wereld die hier kwistig rondspringen met geld waarop de woestijn bewoners erg belast zijn zoodat zij den geefsters hun vurigste blikken toewerpen. Wat znllen die menschen als zij eens eenmaal in huu geboorteland zijn teruggekeerd, wonderlijke verbalen doen van de Wostersche beschaving Eén ding helptwat zij opdisschen zal zoo ongeloofljjk bevonden worden dat de wijze Mollaks znllen prevelen in huu baard als om te zeggen dat niets zóó besmet als overdrijving en lengen. En als Habdan Selah mooht vertellen van zijne blanke artiste dan zal men hem wijzen op de meest bejaarde vronw van den stam en vragen hoeveel jaar de blanke dnive nog onder was. De reputatie der Europeanen in de binnenlanden van Afrika is gunstiger dan hnn wezen. Iets grappigers zoo schreef ik zooeven. Maar zon de qnalificatie »iets nog trenrigers" eigenlijk niet juister zijn MLI'ÏSUIIMNH, Tot de groote najaarsmanoenvres, die dit jaar in Posen zullen worden gehouden, heeft de Keizer eenige bnitenlandsche generaals nitgenoodigd, ge noemd worden de Engelsche opperbevelhebber lord Roberts, luitenant-generaal sir T. Kelly-Kenny, minister Brocjrick, graaf Ronza di San Martino, Italiaansch minister van oorlog en de Amerikaansche generaals Wood, Tonng en Oorbin verder nog prins Lodewijk van Beieren en aarts hertog Frans Ferdinand van Oostenrijk. Zouden Botha, de la Rey en de Wet den Keizerlijken gastheer niet in de gedachten zijn gekomen, of wil hij liefst iedere verlevendiging der herinnering aan zijn be rucht telegram van 1896 aan Krnger gezonden, vermijden? De berichten ait Berlijn noemen den toestand van professor Virchow achteruitgaande en op het oogenblik zelfs zeer ernstig zijn vrienden maken zich zeer ongernst. EXttflüIi -%1MD. De Boerengeneraals kwamen den 16 te Southampton aan met de »Saxon" die tegelijk 1650 man Engelsche troepen uit Zuid-Afrika aanbracht. nog schraler, snijdender en schriller. Eén ding, menschen, één ding m o k je zeggenen da's geen preek da's enkel een woordje, een waar Zijn zwaar lichaam richtte zich op, zoodat hij met zijn schouders bepaald uitgroeide boven al de hoofden. Menschen doe me die Nannemie niks an Ik zeg 't julliePraat me van dat goeje wijfje niks geen kwaad I 't Is alles niet waar Die hondt 't met onzen lieven Heer en niet met den dnivel 1" Onbekommerd om de spotwoorden en bijnamen, die zij hem lachend van alle kanten toeriepen, sprak hij voort»het vaam hout bet 'n ehristenmensch 'r uit barmhartigheid geschonken. En wie dat kan jullie de burgemeester zeggen D i e weet 't 1" De boer van de Woudhoeve was verlegen geworden. Hij scheen nu wel is waar te weten, wat hij bevestigen zon maar hij scheen het politieker te vinden, om zijn jongen niet in den mail der menschen te werpen. En hij bromde enkel: »wat zou 'k weten!" En dat hoorden ter nanwernood de twee, die naast hem stonden. In het toenemend rumoer had de Staudamer Michiel geschreeuwd »liegen doet ie, non wil ie de ouwe er met lengen weer uithelpen Een fijne aposteldie 't lengen- evangelie preekt 1" Dat hoorden allen. Alleen Hanspeter scheen doof te wezen. »En ik, menschen i k ben 't geweest," riep hij, »i k ben 't geweest, die het vaam hout voor d'r heb klein gemaakt 's nachts 1 Mij hèt de nachtwacht gezien 1 En i k, menschen kijk, dat mo'je nn toch zelf toestem men ik ben toch zeker geen dnivel Non, is 't niet zoo 't Kon wel wezen, da'j d'r toch een bentklonk een schampere stem nit den kring der verbluften en schreeuwers»een van die domme duivels, weet je Onder het schaterlachen, dat die uitval wekte, trok een halfwas knaap, die bij de zaak zijn privaat-voordeel hebben won, de ziiplank van den verongelukten stoel onder Hanspeters arm weg en sloeg hem er mee op den breeden rug, dat 't kletste. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1