Laatste Berichten. Stadsbericiiten. Telegrafische Berichten. 3e kl., Ie lijst, 18 Aug. No. 9806 f 5000; No. 14057 f 1000; Ns. 7060 en 13007 f 400Ns. 2354, 17018 en 17834 f 200 Ns. 7780 831113413 en 18243 f 100. Nr. 15083 f 25000; Nr. 14885 f 2000; Ns. 3717, 8549 en 20550 f 1000Ns. 15414 en 17739 f 400Ns. 6526, 16511 en 20163 f 100. BURGERLIJKE STAiN J). haar huis met belendende slagerij, benevens het huis en de timmerschuur van den heer W. Bakker een prooi der vlammen werden. Ook het brandspuithuisje is verbrand. De oorzaak is tot nog toe niet bekendde schade is door verzekering gedekt. 370ste Staatsloterij. 3e Klasse, 2e lijst, 19 Aug. He Boeren-generaals. LONDEN, 18 Aug. Aan het Reuterbureau wordt mee gedeeld dat Botba, De Wet en De la Rsy, begeleid door Fischer, hedenmiddag om vijf uur uit Londen vertrekken aan boord van de Hollandsche stoomboot Batavier III", naar Rotterdam, om de heeren Kruger en Steyn te be groeten, en tegenwoordig te zijn bij de begrafenis van Lucas Meyer. Het Reuterbureau is gemachtigd om te vorklaren dat de generaals van plan zijn binnen korten tijd naar Lon den terug te keeren, om hunne zaken af te doen. Gedurende hun verblijf in Londen ontvingen de gene raals vele uitnoodigingen en vriendelijke begroetingsbrieven. Het gerucht dat de ronde doet als zou het besluit der generaals om de vloot3chonw niet bij te wonen genomen zijn onder den invloed van den heer Fischer, is ten eene male onwaar. Voor de uituoodiging was bedankt, omdat hunne kleederen niet van dien aard waren, dat zij deel konden nemen aan zoo'n feest, en wijl zij geen tijd ge had hadden om de noodige voorbereidende maatregelen te treffendaar zij Zaterdagmorgen vroeg eerst aan kwamen. De generaals waren zeer verheugd in de gelegenheid gesteld te zijn den Koning te bezoeken, nadat zij de noodige inkoopen hadden kannen doen. De clericale beweging In Frankijk. LESNEVEN 18 Aug. Om 11 uur eischte een commis saris van politie, vergezeld door troepen en gendarmes, het openen van de school te Ploudaniel. Toen dit gewei gerd werd, maakte een slotenmaker aanstalten om het slot open te steken, maar hij werd overstroomd met emmers water en vuil. De boeren zongen geestelijke liederen. Toen een luiteEant der gendarmerie, de commissaris en een gendarme trachtten over een muur te klauteren, werden zijn met stokslagen ontvangen, zoodat zij op den grond vielen, bedekt met modder en vuil. De boeren wierpen met bossen stroo, die met petroleum begoten en daarna aangestoken waren. Men zegt dat versterkingen noodig zijn. Ook te Folgoet en St. Meen wordt een krachtige tegen stand geboden. Bekroning. Tot ons genoegen kunnen we mededeelen dat de heer G. 8. kroencwoud, Payglop alhier, heden bericht ontving uit Keulen dat zijne inzending brood op de tentoonstelling aldaarbekroond werd met de gouden medaille. Wij vernemen dat er voor dit artikel niet min der dan 40 inzendingen waren. Hiesrechtmeeting. Zondag 17 Aug., des nam. één uur had op het Doelenveld alhier de openluchtmeeting plaats, die belegd was door de Arbeiderskiesvereeniging. Het was bijna half twee toen ongeveer een honderdtal personen bijeen was en de Voorzitter, de heer Uiten- b o s c h, de aanwezigen om het spreekgestoelte verzamelde. Waar tegenwoordig alom in den landezoo sprak de voorzitter ongeveerdank zij het landelijk kiesrecht comité krachtig geagiteerd wordt voor het algemeen kies recht, waar men op provinciale meetings herhaaldelijk den eisch der arbeiders laat hooren dat ook zij stem moeten hebben in het kapittel daar meende de arbeiderskies vereeniging te Alkmaar die door omstandigheden niet mee kan doen aan de groote provinciale meeting die op 24 Aug. a.s. zal worden gehouden niet achter te moeten blijven, en had zij deze meeting belegd. Na nog zijn teleurstelling te hebben uitgedrukt over het feit dat zoo weinigen aanwezig waren sprak hij den wensch uitdat desniettemin de meeting mocht slagen en gaf toen het woord aan den eersten spreker den heer KICHELSHEIiH. In aansluiting met de woorden van den voorzitter gaf ook deze zijn teleurstelling er over te kennen dat bij de arbeiders en arbeidsters iD Alkmaar en omstreken het politiek bewustzijn nog zoo weinig is ontwikkeld. Waar men zoo weinig belangstelling zietis dat niet prettig doch dat zalzei sprekerons niet weerhoudenom steeds te blijven strijden, tot we hebben ons eerste bur gerrecht het kiesrecht. Den toestand van den arbeider ten opzichte van hot kiesrecht schetsende, vergelijkt spreker hem bij een huis vader, die voor een oortje thuis ligt, die allerlei plichten heeft te vervullen en dat ook getrouw doetmaar niets te vertellen heeft. In dien toestand verkeeren nog 3/4 van de Nederlandsche arbeiders en alle arbeidsters. Wel worden die arbeiders opgeroepen om soldaat te worden wel mogen ze werken aan gevaarlijke machinesop spoorwegen, in fabrieken, op het land, dat alles is hun toevertrouwdmaar niet hun meening te zeggen over hunne belangen. Met de vrouwen is het nog erger, geen enkele vrouw wordt toegelaten om mee te werken aan 's lands belang. Dat de toestand zoo is ligt voor een groot deel ook aan de arbeiders zelf, die niet genoeg politiek bewast zijn. Waren zij datdan zou al lang de bezittende klasse genoodzaakt zijn geworden, hun het kiesrecht te geven. Juist omdat de bezittende klasse zich sterk gevoelt nu slechts J/4 der arbeiders tot de stembus is toegelaten zitten we opgescheept met de kieswet-van Houten, een wet, vol voetangels en klemmen, zooals spreker uit verschillende bepalingen aantoont, die het den arbeider moeilijk maken op de kiezersljjst te worden gebracht. En toch, waar beschikt wordt over de door den arbeider opgebrachte belastingenwaar beslist wordt over het onderwijs voor den arbeider bijv. zonder dat deze wordt gehoord daar moeten toch de oogen opengaan en moet men tot de ontdekking komen, dat het noodig is, dat de arbeider is vertegenwoordigd in de regeeringslicbamen. Men zegge niet: »ik betaal geen belasting"; de arbeidende klasse betaalt van de indirecte belastingen 45"/0. Waar dat het geval is, dient de arbeider rechtens mee te spreken hoe dat geld besteed zal worden en daarom moet het censuskiesrecht plaats maken voor algemeen kiesrecht. Werd al dat geld nu op het oogenblik nog besteed in het belang van het Nederlandsche volk, men zou met den tegenwoordigen toestand eenigermate vrede kunnen hebben, doch nagaande hoeveil er nog voor den arbeider blijft te wenschen zooals bijv. pensionneering, hoe weinig er gedaan is voor hem, men denke aan de geschiedenis met de ongevallenwetmoeten de arbeiders inzien dat het noodzakelijk is kich te bemoeien met de politiek De hooge uitgaven voor het militarisme worden door spr. ten sterkste afgekeurd. Die uitgaven hebbeu volgens hem alleen ten doel den binnenlandschen vijand der bezittende klasse, d.i. den arbeider, te bestrijden, wanneer die opkomt voor zijn rechten. De bezittende klasse heeft door de uitsluiting van s/4 der arbeiders geheel vrij spel en waar men dat ziet vraagt men zich wel eens af hoe een groot deel der arbeiders nog zoo laksch kan zjjn. Spreker geeft toe het kiesrecht is niet bet panacé voor alle kwalen dat weten wij wel beter zegt hij maar het is toch in ieder geval het middel, om de macht der bezittende klasse af te brokkelen. De bourgeoisie onderschat de macht van het kiesrecht geenszins en weet dat zij door 't algemeen kiesrecht baar macht verliest zooals door Woeste de conservatieve volksvertegenwoor diger in België onomwonden werd gezegd. Daarom hoopt spr. dat elke arbeider ook daardoor zal inzien dat hij moet streven om dat machtsmiddel te bezitten. Nu hopen wij nietzegt hijdat wij op dezelfde manier moeten optreden als in België en Zweden is ge schied maar als de noodzakelijkheid het gebiedt als het conservatisme te ver gaat dan weten wjj niet wat de toekomst zal baren. De houding der bezittende klasse zal den arbeider er steeds toe aansporen om des te harder te kampen voor zijn recht. Alle moeilijkheden die in den weg worden gelegdal de lakschheid der arbeiders zal ons niet weer houden zoo besluit spr. om het uit te roepen uit te schreeuwen »Wjj zullen niet rusten voor we hebben het algemeen kiesrecht 1 Leve het algemeen kiesrecht 1" (Applaus). HELSUBIClEiy. Het woord werd toen gegeven^an den heer Helsdingen. Deze spreker klaagde niet over de slechte opkomst wat ouder in de bewegingwas hij gewoon tegen den stroom op te roeien te kampen tegen onwilzelfs ook moedwilmaar zegt hijwij kennen hetwij laten ons niet ontmoedigen. Onze taak is het bewustzijn in den arbeider wakker te roepen. Den strijd voor het algemeen kiesrecht nagaande meent hij, dat die niet ontmoedigend is. Sedert 1883 toen de strijd begon is het aantal kiezers telkens met sprongen van 10 jaar verdubbeld. We moeten echter nog verder komen de helft der man nen boven 25 jaar bezitten het kiesrecht nog niet en zelfs geen enkele vrouw die het heeft. Waarom die uitsluiting. Te domzegt men wel eens, maar dat kan men niet volhouden. De bezittende klassedie de uit- geslotenen behandelt als onmondigen legt op hunne schouders de zwaarste taak en levert daardoor juist het bewijsdat ze geen onmondigen zijn. Neen het is het klassenbelangdat de oorzaak is, waardoor het kiesrecht niet behoorlijk is geregeld. In korte trekken schetst spr. den klassenstrijd in onze maatschappij toont aan hoe de bezittende klasse die alle arbeidsmiddelen heeft bovendien alle macht heeft in de regeeringslichamen, hoe het leger, de justitie, elk servituut in den staat gebruikt wordt voor hare belangen alleen. In zoo 'n klassenstaat is het niet te verwonderen dat de bezitters ook het kiesrecht voor zich willen behouden. Zij weten dat indien de thans onmondigen het ook krijgen die er het zelfde gebruik van zullen maken als zjj het is het be dreigde klassenbelang dat hier spreekt. Ook zij hebben in dien toestand van onmondigheid verkeerd vóór 't jaar '48. Toen hebben ook zy het be lang van het kiesrecht begrepen en hebben ze den con servatieven Willem IT gedwongen hun den invloed te geven dien ze verlangden. Maar nu wij komen, zeggen ze: »Neen wij hebben heten jullie moet maar zien, dat je 't ook krijgt". Dat alleen het klassenbelang de drijfveer is, om het kiesrecht den arbeiders te onthouden, blijkt ook duidelijk uit de bestaande wettenop elk daarvan staat de stempel der geldmacht. De plaatsver vanging is heet hetafgeschaftmaar diegenen die moeten uab ijven kunnen zich nog vrijkoopen. Bevoor rechting dus. Sterker is dit nog op het gebied der be lastingen. Deze zijn volstrekt niet geregeld naar draag kracht doch het geheele stelsel is jezuitisch ingericht onder den schijn dat men weinig betaaltbetaalt men naar rato het meest. De indirecte belastingen en accijnzen, die men ongemerkt betaalt bedragen te zamen 60 mil- lioen de 4 directe belastingen nog geen 36 millioen. Die 60 millioen betaalt het politiek onmondige volk zooals spreker aan de hand van berekeningen van dr. Vitus Bruinsma aantoonde, die als zijn meening uitsprak, dat als de bezittende klasse van de indirecte belastingen naar rato moest betalen zij allang afgesehaft zouden zijn. Verder werd op nog al humoristische wijze aangetoondhoe het kiesrecht zoo niet geheel aan de directe belastingen toch in elk geval aan het bezit van 't een of ander is vastgekoppeld zoodat men vaak kan zeggen niet de personen maar de voorwerpen van bezit hebben het het kiesrecht. De bezittende klasse schijnt te meenen dat men als men maar wat bezitook alle capaciteiten heeft om kiezer te zijn. Hoe dat bezit verkregen isdoet er niet toe. Bevoorrechting is er ook en in niet geringe mate bij ons onderwjjs een kind der lagere school kost het rijk f 20 per jaar de leerlingen van de gymnasia f 130 en een student f 800. Elke week ontvangt zoo. iemand dus f 16 bedeeling uit de staatskas en hij blijft kiezer, terwijl de arbeider met zijn gekregen brood of erwten, ook zyn kiesrecht opeet. Op de gymnasia en andere inrichtingen beeft men kleine klassen van leerlingen en goed bezol digde leerarenop de volksschool groote klassen en slecht gesalarieerde onderwijzers. Ziedaar de liefde van de bezitters voor het volksonderwijs. Zoo zon spreker verder kunnen gaanalleen bespreekt hij nog met een enkel woord de jachtwet, die, 't is in de Tweede Kamer gezegderalleen is om het wild in stand te houden voor het vermaak der groote heeren. Alle aanvallen heeft die wet doorstaan en dat kan men alleen verwachten in deze klassenmaatschappij. Zal die maatschappij anders worden dan is daarvoor eene eerste voorwaarde de invoering van het algemeen kiesrecht. Zonder dat zal men de voordeelen alleen zien toevloeien naar degenen die het kiesrecht hebben en de anderen kunnen toekijken, daarom behoort elke arbeiderelke vrouw op te komen voor het recht om mee te spreken. Vragen wijzullen we tot algemeen kiesrecht komen dan staat daar als eerste moeilijkheid de lakschheid der arbeiders zelve doch door aanhoudend hameren zullen de slapenden eens wakker worden. Een tweede moeilijkheid is dat men ons het kiesrecht wil onthouden, de liberalen uit partijbelang, de kerkelgken wijl zij de volkssouvereiniteit niet willen. Ze willen wel uitbreiding van kiesrecht in den vorm van huismans kiesrecht dat iets isdoch van deze regeering't is duidelijk gezegd door minister Knijper is niets te ver wachten in zake het kiesrecht. En het valt gemakkelijk dat te zeggen daar men weet den steun te hebben van all8 conservatieven en liberalen. Toch moeten wij niet wanhopen als 't volk iets wil, kan geen regeering zich daartegen verzettenmen heeft het nog onlangs gezien bij de beweging tegen het oproepen van de lichtingen '95 '96 en '97als er maar contact is tusschen het volk en degenen die in de Kamer voor de belangen van het volk opkomen. Als duidelijk de meeningen omtrent het algemeen kiesrecht worden uit gesproken, dan krijgt men het. In '84 en '85 is krachtig gemanifesteerd en toen is menvan Houten schreef het gedwongen iets toe te geven uit vrees. Als dat alleen het argument iswaarvoor men zwichtdan moet men ons niet verwijten, als wij het volk aansporen, andere propaganda te maken. Met de opwekking dat ieder democraat zich aansluite en medestrijde en den wensch dat mogen herleven de dagen van 1885 besloot spreker onder luid applaus. Daar niemand der aanwezigen van gedachten wenschte te wisselen met de sprekers en nadat één uit het publiek den beiden heeren dank had gezegd, sloot de voorzitter in aansluiting daarmede de vergadering. Concert Buitensocietelt. Door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den heer J. M. Otto, zal op Woensdag, den 30, des avonds ten 7J/2 unr, een concert worden gegeven in den stadshoutwaarvan het programma als volgt luidt 1. »Triomf-Marsch", herinnering aan het Nationaal Con cours op 17 en 18 Aug. 1902 te Purmerend v. J. P. Groot. 2. »Jubel-Concert-Ouvertnre' v. Ohr. Bach. 3. »Ein Walzer ist mein Lsben" Con- cert-WalzerRob. Vollstedt. 4. Fantaisie op motieven uit de Opera »Der Freischntz"C. M. v. Weber." 5. 2de Grande Ouverture de Concours pour Harmonie, concoursnummer PurmerendL. Langlois. 6. »La Montagnarde" Ouverture de Concours pour Harmonie, concours- nummer Purmerend v. F. J. Schweinsberg. 7. a. »Auf der Wacht", solo für Trom- pete in der Entfernung v. P. Diezig. b. »Marche turque" ponr Harmonie L. Guillaume. 8. »Offenbachiana" Potpourri über Helo- diën aus Offenbachschen Opern Aug. Conradi. Concours Purmerend. Bij het Groot Nationaal Concours, uitgeschreven door het Stedelijk Muziekkorps te Purmerend, werd op Maandag den 18 door het ïStedelijk Muziekkorps'' alhier, de 2e prijs behaald met 156 punten. Den len prijsver- wierf Utrechts Harmonie-Orkest Genietroepen'' met 161 punten, terwijl de 3e prijs met 134 punten werd toege kend aan de Harmoniekapel Apollo" van's-Gravenhage. GETROUWD. 17 Aug. Johannes Schouten en Ida van Driel.Abraham Englander en Rozettha Berkleij. GEBOREN. 16 Aug. Adriaan Laurens, z. van Bernard Joseph Hil- bers en Anthonia van Dam. Johanna Cor nelia Maria, d. van Theodorus Hendricus Hoedjes en Geertje Portegijs. August Johannes Antonins Maria, z. van Louis Adolf von Lachner en Harmina Apolonia Hoedjes. 19 Grietje, d. van Jan Benjamin en Griet je Rooker. Obdam. Getrouwd. 8 Juli. Jacobus Hendricus Rikken en Trijntje Boots. Geboren. 2 Juli. Maria Alida, d. van Jan Feld en Aagje Pater. Overleden. 20 Juli. Lourens van der Laan, echtgen. van Aaltje Groot, 50 j. Jacobus, z. van Gerrit Koster en Geertje Molenaar, 2 j. 's-Gravenhage 19 Ang. 1902. Aankomst Boerengeneraals. De ontvangst der Boerengeneraals was buitengewoon geestdriftig. Eene ontzettende menschenmassa was aan het station vulde de straten en begaf zich later naar het hotel. Na begroeting door de deputatie vandeZaid- Afrikaansche vereenigingsprak Egter van Wissekerke allerhartelijkste woordenwaarop Botha antwoordde Nederland dankende voor alles wat het voor de Boeren deed en voor de zorg voor de vrouwen en kinderen, hetgeen de strijders tot troost was geweest op het slagveld. Voor het Doelenhotel werd »Leve de Boeren" geroepen en het Transvaalsche Volkslied gezongen. De Generaals traden naar voren, groetende en dankende. Onder de bezoekers in het hotel w«ren o. a. generaal Verspyck en kapitein de Ram

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 3