Bevolking. De Dorpsapostel. No 100. Honderd en vierde jaargang. 1902. VRIJDAG 22 AUGUSTUS. Onderwijzer Buitenland. FEUILLETON. Deze Courant wordt Dinsdag-, Vonderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele r jjk f 1, 3 Nummers f 0,0«. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. COURANT. Prijs der gewone advertentlën Per regel f 9,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Alkmaar vestigen de aandaebt der ingezetenen op den inhoud der artt. 5, 6 en 7 van het Koninklijk Besluit van 27 Juli 1887 (Staatsblad No. 141) luidende als volgt Zij die hunne werkelijke woonplaats uit een gemeente van het Rijk naar eene andere gemeente overbrengen, doen hiervan eene verklaring aan het bestuur der gemeente, die zij verlaten en waar zij ia het bevolkingsregister zijn ingeschreven mot opgaaf der gemeentewaar zij wen- sc'nen zich te vestigen. Ter plaatse, waar zij hunne werkelijke woonplaats overbrengen, doen zij uiterlijk binnen eene maand na hunne aankomst eene verklaring aan het gemeentebestuur, met overlegging van het aan hen afgegeven getuigschrift van werkelijke woonplaatsverandering. Elk hoofd van een huisgezin geeft uiterlijk binnen ééne maand kennis aan het gemeentebestuur van ieder lid dat in het huisgezin wordt opgenomen of daar uitgaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Dezelfde kennisgeving geschiedt door afzonderlijk levende personen, wanneer zij andere personen in hnn huisgezin opnemen. Overtreding van bovengenoemde bepalingen wordt ge straft met geldboete van ten hoogste f 100 of veer tien dagen hechtenis. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 20 Ang. 1902. O. D. DONATH Secretaris. «saaaBg'fc» Aan de BURGERSCHOOL te ALKMAAR jjlflBlp' (hoofd de heer F. J. AUKES) wordt ge vraagd een tevens bevoegd tot het geven van onderwijs in vak j. De jaarwedde bedraagt f 700, die na 5, 10, 15 en 20 dienstjaren in de gemeente telkens met f 50 kan worden verhoogd, terwijl het bezit der hoofdakte aan spraak geeft op eene verhooging met f ÏOO. Stukken (adres op zegel) iD te zenden aan het Ge meentebestuur vóór 1 September a.s. DUITSClIIaAïtfD. Uit Weenen komt het wel wat fantastische bericht van een aanslag op het leven zoowel van den Czaar als van den Keizer, bij;hunne samenkomst onlangs te Reval. Een stoomsloep zou op zekersn avond bij de .Hohen- zollern" gekomen zijn om beide vorsten af te halen, welke Roman naar het Dnitseh van LUDWICH GANGHOFER DOOR W. ZAALBERG. Uitgave van H. J. W. BECflT te Amsterdam verkrijgbaar f 4,50 bij de Uitgevers dezer Oourant. 29) Voor de eerste maal in zijn leven was Hanspeter in een gemoedstemming, dat hij geen gekheid verstond. Met door toorn bloedrood gezicht, keerde hij zich om en zijn vnist kwam neer. Weliswaar hield hij, toen hij den ten- geren knaap zag, nog halverwege in, maar reeds schreeuw den alle stemmen door elkaar .afweren 1 afweren Plukharen en er op losslaan. Wil ie ook nog, die!.. Afweren, jongens afweren Dit is een woord, dat ia den mond des volks een heel bijzondere, anders niet kwade beteekenis heeft. Afweren dat beteekent in het dorp, dat twintig over eenen heenrollen, z-oals bijen over éen kever, die naar hnn honig wil. Onder laid geschreeuw en verward gedrang verhief zich een heel wond van opgeheven vuisten tegen Hans peter. Zij rukten de stoelleuningen en de geknakte pooten onder ziin arm weg en begonnen daarmee op zijn hoofd en rng te trommelen. Verschrikt riep de burgemeester .rekels van jongens I Hé 1 Wi'je vreö houen of niet Er wordt niet gebakkeleid in de gemeente Maar het »atweren" was bereids in volien gang, en men hoorde het gedorsch der vuisten, kletsende klappen, en het gehijg van den eenen. over wien zij heen vielen. Om de waardigheid van den gemeenteraad op te houden, bleef de boer van de Woudhoeve niets anders over, dan de vergadering gesloten te verklaren en met haastige schreden zich te verwijderen, wijl hij .met zukke onzin nigheden" niets wou te maken hebben. Iedere verstan dige boer deed 't hem na, nam de lange panden der zondagsche jas onder den arm en maakte flinkjbeenen. In den klomp der .afwereuden", die rondom Hans peter met elkaar worstelden, werd nog steeds gelachen, zoodat het den schijn had, als had het heelemaal niets van bakkeleien, maar een vroolijke jacht, die men zich sloep met een vijftal als Russische militairen vermomde anarchisten was bemand. Het bedrog zon juist bijtijds ontdekt zijn, de hoofdman, die bekende beide Keizers te hebben willen dooden, gevangen en de andere vier anar chisten met da sloep ontsnapt zijn. Het verhaal klinkt zeer zeker niet bijster geloof waardig. Den 20 had te Croaberg n tegenwoordigheid van den Keizer en de Keizerin, van den groothertog en de groothertogin van Baden, van den kroonprins en andere vorstelijke personen, den Eugelscoen gezant en de militaire en civiele autoriteiten de onthulling van het gedenkteeken voor Keizer Friedrich plaats. EAttBIiAWD. De Engelsche bladen hebben het zeer druk over de enthousiaste ontvangst den Boerengeneraals ten deel gevallen. De Jingo-pers spuwt vuur en vlam over het feit, dat de generaals door deze begroeting den indruk zullen krijgen, dat inderdaad de groote massa in Engeland pro-Boer is en bovendien is zij zeer verbolgen over de weigering der generaals om de vlootrevue bij te wonen, welke weigering zij aan den invloed van Fischer toeschrjjft, blijkbaar met het doel te doen voorkomen, als ware er belangrijk meeningsverschil tusschen Krnger eener- zijds en de generaals aan de andere zijde. Terwijl de .Times" verzekert, dat het in Zuid-Afrika zoo goed gaat, als mogelijk is, wijst het Duitsche blad de .Franki. Zeit." op de groote gevaren, die Engeland wachten, als 't niet eerlijker en tactvoller optreedt. Het genoomde orgaan schrijft o.a, .Zooals de zaken nu staan kan Engeland niets beter doen, dan de verzoening licht maken en de vredesover eenkomst strikt volgen. Bijvoorbeeld, de bepaling, dat de burgers, die zich onderwerpen, niet van hnn persoonlijke vrjjheid of hun eigendom zullen worden beroofd. Mij is een geval bekend, dat een kostbare hoeve, die door de militaire overheid in bezit genomen was, niet aan den rechtmatigen eigenaar is teruggegeven, onder voorwendsel, dat hij eerst alle verbeteringen moet betalen deze .ver beteringen" bestaan in vernieling en verwoesting. »De Engelsche bestuurders in Zuid-Afrika moeten niet de dwaasheid begaan door chicanes de gemoederen tc prikkelen, zooals door da formule van den eed, of door de indeeling van het Transvaalsche district Vrijheid bij Natal. Dat zijn dingen, die den Boer oanoodig vertoornen, en die gemakkelijk te vermijden zijn". Kikt VliiilJSa. Uit Brest wordt van den 19 geseind: .Nadat de inwoners van St. Meen de zegels, die door den commissaris van politie aan de school waren aange bracht, hadden verbroken, gingen zij naar de zusters en boden deze aan haar naar de school terug te brengen. De overste weigerde echter. Bij de uitvoering der Regeeringsbesluiten te Folgoet, op kosten van den gebochelden apostel en ter eere van den Zondag veroorloofde. Wie werkeloos toeschouwer op veiiigen afstand was, lacnte mee. Boveu bij den kerkhofs- mnur, die nu door de jongens verlaten was, verzamelden zich thans de ouden en keken glimlachend op het woelige slagveld neer, 't welk de straat innam. De vrouwen, die naar de kerk wilden, bleven staan en begonnen te schel den op »do zondagsgodsdientoefening" die daar gehouden werd. Schreeuwend kwamen de schooljongens aanloopen, en om hun bescneiden aandeeltje in die rustdagspret der jonggezellen mee te genieten, balden zjj de vnile, half- gesmolten sneeuw van de straat tot druipende klompen en begonnen nit een bedekte hinderlaag den zwerm der .afwerenden" te bombardearen. Na enkele seconden echter was het vroolijke tooneel bedenkelijk veianderd. 't Scheen also! Haaspeter, die een poos de .afwerende" vuisten op zich liet neerhameren, eensklaps genoeg kreeg van de .grap." Nog sloeg hjj niet .terug. Alaar hij begon met zyn zware armen zij waarts te roeien als een onbeholpen zwemmer en toen tuimelde nu eens ter linker, dau eens ter rechterzijde een knaap in de sneeuw, een paar anderen meeslepend op den grond. Woedend sprongen de gevallenen op, scholden en vloekten, alsof hnn een bitter onrecht was aangedaaa en sloegen ziedend van toorn op Hanspeter los. Deze begon op zijn beurt zijn huid te verdedigen, en getroffen door zjjn eersten slag, tuimelde een der jongens met bloedende neus tegen den kerkhofsmuur. Toen bespeurden lac'hbnüe toeschouwersdat het spel zich veranderde in dege ernst. De ouden op den muur begonnen te scholden en te schreeuwen verschrikt eu met bleeke gezichten slopen de schoolknapen weg, eenige vrouwen liepen gillende naar de vechtenden toe, trokken een paar van de jongens bjj hnn buis terug eu sloegen met rozenkransen en gebedenboeken op de verhitte koppen los om af te weren I Daarbij begonnen de drie klokken van den kerktoren plechtig eu feestelijk voor den na- middagdienst te laiden. De weergalm dier tonen zweefde wonderlijk vreedzaam door den zachten winterdag, en uit het reine blauw der lucht lachte de zon zoo blij alsof zij ecet genot had van de schoone aarde en hare goede menschen. Eerst toen de klokken zwegen, hoorde men weer het geschreeuw der vechtenden en het hevige geschreeuw van vrouwen eu boeren. Uit alle buurhuizen kwamen de menschen aanloopenalle kerkgangersdie het alarm Ploudaniel en St. Meen werden 12 mannen 10 jonge meisjes, 2 gendarmes, 2 soldaten en 1 commissaris van politie gekwetst." ITlIilE. Da Paus heeft den 17 zijn 92sten verjaardag plechtig gevierd met een receptie in zijn bibliiotbeek, in tegenwoordigheid van bijna alle kardinalen in Rome aanwezig, en een groot deel van zijn hofhouding. De pans was op zijn troon gezeten en zag er uitstekend uit. In een lange rede dankte hij voor alle gelnkwenschen. Hij sprak zijn droefheid uit over de vervolging der religieuse orden in Frankrijk. Jaelit. Een Engelsch jachtliefhebber, de hertog van Bedford, heeft ter versterking van den wildstand in zijn uitgestrekt jachtgebied een kudde van omstreeks twintig z.g. Dybowski- herten uit Oost-Siberië ingevoerd. Hagenbeek, de bekende dierenhandelaar te Hamburg moest er voor zorgen en zond een kenner naar Vladivostock, waar deze zeldzame herten-variëteituitmuntend door een prachtig gewei, voorkomt. Het overbrengen van de dieren vereischte zeer veel moeite en kostte den hertog ten slotte een kleine 25 duizend gulden. Ben vllegenregen. Den 15 zijn te Brussel de talrijke wandelaars ge kweld door vliegen met tamelijk lange, zeer doorschijnende vleugels en zeer kort lijf. Vooral in het lager gedeelte der stad was het een echte vliegenregen. Duizenden en duizenden werden er vertrapt. Op de binnenplaats vau het stadhuis krioelde het en men heeft ze daar met een slang van de waterleiding het riool ingespoeld. Ook te Mechelen en te Leuven zijn groote zwermen gezien. mijnbrand. Een vreeselijke mijn brand heeft plaats gehad in Silezië op 450 M. onder den grond. Er zijn 18 dooden en 80 gekwetsten. Hartverscheurend waren de tooneelen, die op het terrein vau de ramp voorvielen. Aanvaring. Naar men uit Kaapstad meldt is een bark uit Cardiff, de .Highfields, bij noodweer de haven binnen- loopende, in botsing gekomen met het Duitsche stoomschip .Kaiser en onmiddellijk gezonken. De gezagvoerder, de tweede stuurman en 21 matrozen zijn verdronken. De Engelsche botermarkt. De Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen heelt aan belanghebbenden bij deD boterhandel in Neder land een schrijven rondgezonden, waaraan het volgende ontleend is vernamen, begonnen te rennen. Ook de hoo-eerwaardige heer Felicianus Horadamdie door Katrien tot den drem pel der pastorie geleid juist den weg naar de sacristi wou inslaan hoorde het geweldige spektakel. En toen wist hij dadelijk, wat er aan de hand was. .Jezus MariaDaar plukharen ze alweer, die ver- wenschte jongeDs 1" Hij wou met groote stappen vooruitmaar Katrien pakte verschrikt hem met, beide handen bjj zijn talaar en stotterde: .Hoogeerwaarde! Mar' en Jozef! Ik bid u om Godswil blyf n hier 1 Wees verstandigheer pastoor Meng u daar niet in. Mar' en Jozef .Laat los!" beval mijnheer Felicianus en deed met de hand een bevrijdenden slag tusschen Katriens handen en zjjn talaar. Hier riep zijn plicht hem hier kon geen sprake wezen van aarzelen en angst. Wel rende Katrien hem een eind na maar zij was niet in staat hem weer in te halen. Hij ijlde over het kerkhof heen met zulk een vaartdat de zwarte talaar achter hem aan wijd uitwoei. Vrouwen kwamen hem tegen en gilden.heer pastoor, heer pastoor za slaan mekaar dood Toen hij bij den muur kwam en het akelige schouwspel op de straat zag bedacht hij zich niet langnam de talaur over den arm en liet zich over den muur neer- glijden. Met het krusifiks in de hand dat hij aan een koord om de schouders hangen had drong hij door midden in den vechtenden hoop. En achter hem aan schoven een paar gespierde boerenterwjjl mynheer Felicianns riep: .Wil je 's uitBeheiden jullie godverge ten jongens, zeg! Wi'j 'r uitscheiden dadelijk, op slag Het woord van den pastoor had uitwerking en de stevige boere-ellebogen hielpen nog een beetje mee. Het kluwen der vechters ontwarde zich en terwijl de een met bloedend gezichteen tweede zonder hoed en met verward haar, een derde met hinkenden voet en gescheurde broek afdroop, bleef Hanspeter alleen op dezelfde plaats. Hij haalde zwaar adem het bnis hing in flarden bij hem neer, zyn gelaat was bleek en roodgevlekt mond en ooren bloederig gekrabt en zyn oogen staarden als de oogen van gejaagd wild. Hij scheen niet te zien, wie er voor hem stond scheen niet te weten wat rondom hem gebeurde. Met bekommerd gelaat zag de pastoor hem aan. En hij scheen oogenblikkely k te beseffen Hanspeter is de schul dige nietWordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1