ronkHHlnt militair oMsrrii. Sluiting Tjkkantoor. De Dorpsapostel. No. 101. Eerste blad. Honderd en vierde jaargang, 1902. ZONDAG 24 AUGUSTUS. Cs-evonden f/oor werpen. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. Burgemeester en Wethouders der gemeente ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat het IJkkantoor, wegens afwezigheid van den ijker, chef van dienst, gedurende elf dagen, van 23 Augustus tot 2 Sep tember a.s., zal gesloten zijn. FEUILLETON. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Baterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,00. Afzonderlijke nummers 3 ets. y Prijs der gewone advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Telefoonnummer 3. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden dat ter gemeente secretarie op alle werkdagen van 92 uren, ter inzage is nedergelegd een overdruk der beschikking van Z.E. den Minister van Oorlog, d.d. 23 Juli 1902, lie afd. No. 90, houdende nadere regeling van het voorbe reidend militair onderricht. Alkmaar, 22 Augustus 1902. De Burgemeester voornoemd G. RIPPING. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING Voorzitter. O. D. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 23 Aug. 1902. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 nnr Een stukje van een gouden oorbelletje, een rozenkrans, een fantaisie armband, een bruin hondje (teef), een groote blauwe hazewindhond, een blauwe ulmerdog (teef), een bont boezelaar, een parapluie, een paar zwarte koueen, een zwart gitten broche, een handwagen, zwarte veeron niet gemerkt, een gieter, een goud broche met steentje. Alkmaar, Be Commissaris van Politie, 15 Aug. 1902. S. M. S. MODDERMAN Jr. BKLkIË. Den 21 is generaal Botha te Brussel aan gekomen. De perrons werden bestormd door een zoo tal rijke menigte, dat de delegaties, die waren gekomen om den generaal te ontvangen, den trein niet konden naderen. Toen de generaal was uitgestapt, werd hij door de menigte letterlijk gedragen naar den uitgang, onder de lnide toejuichingen »Leven de Boeren Leve Botha 1" Onder hen, die gekomen waren om den generaal te ontvangen, waren eenige leden van het Nederlandsche gezantschap. RWITSOMe AWD. Waarschijnlijk zal binnenkort eene Roman naar hst Dnitsch van LUDWICH GANGHOFER DOOR W. ZAALBERG. Ui-tgave van E. J. W. BECHT te Amsterdam verkrijgbaar a f 4,50 bij de Uitgevers deser Courant. 30) »Wie is begonnen vroeg mijnheer Felicianns op scherpen toon. Thans, eu de vrede hersteld was, steeg hem pas de toorn naar hei hoofd, »Wie is ®r begonnen?" Alles bleef stil. »Wil niemand mij antwoord geven?.... Wie is 'r be gonnen «Hanspeter riep Michiel van Staudam. En een dozijn anderen riepen hem achterna; «Hanspeter 1 Hanspeter 1" Het gelaat van den pastoor werd nog rooder. «Dat is niet waar Dat geloof ik niet 1Wie is 'r begonnen?" Hetzelfde witharige boertje, dat in de raadsvergade ring de meening had voorgestaan dat men niet om vijf mark twee arme vrouwslui van dak en haard berooven moest datzelfde boertje vertelde den pastoor, wie don gemeenen twist begonnen was. Toen scheen de goedige, verstandige, geduldige mijn heer Felicianns Horadam plotseling weer te veranderen in het «geweldige driftkopje," dat hij volgens zjjn eigen verklaring «voor dertig jaren" was geweest. Zijn klein, rondachtig lichaam rekt8 zich uit, en met luid klinkende stem begon hij de knapen zijn meening zoo grondig te kennen te geven, dat zij hem met scheve hoofden en schuwe oogen aanloerden. Thans hadden zjj de preek, die Hanspeter niet voor hen honden wou. Het was een preek, zoo grof en krachtig als mijnheer Felicianns er sinds lange jaren geen meer gehouden had En aangezien hij toch al zoo sterk op gang was, kregen zij meteeD te hooren, wat hun pastoor hun eerst den volgenden zondag van den kansel had willen zeggen: dat het «van christelijk standpunt beschouwd" kinderachtige onzin was, om aan heksen te gelooven, en dat hij, die zulke geruchten verbreidde, zooals zij omtrent nieuwe, belasting, (vermoedelijk op tabak of bier), worden ingevoerd, ten einde het deficit in de schatkist aan te vullen. Het tekort voor het finantieele jaar 1901 be - draagt niet minder dan 48.000.000 mark. ENQEI.AWD. Uit alle deelen des lande, komen ernstige berichten over den oogst. Hevige regens hebben overal de landvrnchten zwaar beschadigd. In Lincolnshire zjjn honderden bunders graan verregend, en er heerscht ziekte onder de aardappelen. In Sydney is aangekomen de Engelsche commissie, belast met het onderzoek naar de oorzaken van de afschuwe lijke toestanden aan boord vau de «Brittannic" en «Dray ton Grange", de transportschepen, welke koloniale troepen uit Zuid-Afrika terugbrachten naar Australië en Nieuw- Zeeland. Voor deze commissie is door een officier van een der schepen verklaard, dat het dek zeer vuil en de atmospheer in het tusschendek bedorven was. Dat komt zeer dikwijls voor zei hij bij de Engelsche transportschepen, welke Zuid-Afrika verlaten. Dokter Shields, geneesheer aan boord van de «Brittannic" wijt de vele ziektegevallen aan de vnilheid van het tus schendek. De mensehen sliepen onder natte dekens. Voor drogen was seen ruimte. Da zieken konden niet behoorlijk verzorgd worden. Er was aan oord slechts één kist met medicijnen, en deze was dadel op. De mannen waren doorloopend dronken. De officieren toch deden een kleinhandel in sterken drank BUKD-AFIllKA. Het parlement der Kaapkolonie is den 20 bijeengekomen. De Jingo-pers in Engeland vindt al dadelijk heel wat af te keuren, en aarzelt zelfs niet sir Gordon Sprigg, den eersten minister der Kaap kolonie voor te stellen ais afvallig te worden aan de Regeering en mee t9 gaan met den Afrikaanderbond. De reden voor deze afkeuring moet voorzeker gezocht worden in het feit dat sir Gordon Sprigg zich indertijd krachtig verzette tegen de schorsing der Grondwet in de Kaap kolonie, een maatregel, die door lord Milner ernstig was aanbevolen, en weerklank vond bij de Jingo-bladen.. De houding, die sir Gordon Sprigg wil aannemen tegenover de Afrikaaudera wordt ook veroordeeld door hen, die meenen dat Zuid-Afrika nog met ijzeren hand bedwongen en geregeerd moet worden. Een vader van zes en dertig kinderen is te Londen tot een maand dwangarbeid veroordeeld, zekere Clark, 68 jaar oud, borstelmaker. Hij stond terecht we gens kwaadwillige verlating van zijne vrouw en drie kinderen. Ia den loop der debatten bleek, dat hij bij eene eerste vrouw 16, bij zijne tweede 20 kinderen gehad had. Laatstgenoemde vrouw, ter terechtzitting aanwezig, zeide te gelooven, dat het er 18 geweest waren, maar zeker was zij er niet van. Hoeveel er in leven waren, betuigde Clark niet te weien, maar hij had het wegens zijn talrijk kroost «zuur genoeg gehad", zeide hij. vronw Altenöder in omloop waren, of een dom mensch moest zijn of een slecht «Oei sakre," fluisterde een der jongens, die door de breede ruggen der anderen werd bedekt: «vandaag zegt ie woordjes, alsof ze twee knuisjes hebban, die je bij de ooren pakk n 1" En een tweede hitste op: «hij v roor- looft zich een beetje veelDat hét men zich toch niet te laten welgevallen 1" En een derde stiet Michiel van Staudam met den elleboog aan«dat is op jon gemnnt. Toon nou, da'j durf heb.... en zeg 't 'm!" Michiel, uit wiens kaasachtig gezicht de oogen met loerende onrnst keken als de oogen van iemand die een slecht, geweten heeft lachte droogjes«ja, 't was wel tijd, dat iemand 'm 'n woordje zeiHij speelt een beetje al te brutaal op Mijnheer Felicianns hoorde waarschjjnlijk die gefluis terde commentaren op zijn preek niet. Maar hij sctteen wel de tegenspraak te voelen, die om hem heen in de lucht hing. Maar 't deed hem niet inbinden; integendeel uit zijn half hoogduitsch in de volkstaal vallend, besloot hij zijn deftige toespraak met woorden, zoo krachtig boersch, dat zij niet op een goud schaaltje moesten ge wogen worden: «Zoo, jullie laf bekten, jullie onchristeuen! nou kau ieder van jullie 't achter z'n oor knoopen, wat ik je gezeid heb 't Zal hoop ik, wat helpen! Of 't mot bij jelui al boter an de galg wezen." In het zwijgen, dat op deze woorden volgde, klonk een stem, grof en brutaal: «hè! Jongens! Motteu we ons op de straat zooiets zeggen laten Aan de schoolplak, zijn we al lang ontgroeid, zou 'k denken Mijnheer Felicianns hief zich, met donker rood gezicht op de teenen«Wie had daar wat te zeggen «Kom, kom, blaas je niet zoo op, heer pastoor! Daar groei je toch niet van In de kerk ku'je preken zoo lang je wiltMaar op de straat is de een net as de ander. Daar is geen pastoor!" Een verward geraas verhief zich. De jongens hielden het met Michiel, die zjjn «durf" getoond had, terwijl de vrouwen en de oudere mannen partij voor den pastoor kozen. Slechts ééne enkele bleef stom Hanspeter hij bewoog wel de lippen, alsof hij spreken wou, en beproefde een stap naar mijnheer Felicianns te doen, maar ais een beschonkene waggelde hij terug eu moest zich, om niet te vallen, vasthouden aan den kerkhofsmuur. Stleriacht In riolen. Onder Leicester (Engeland) graasde vreedzaam een stier aan de rivier, toen hij op eens waarom weet niemand te water ging, de rivier afzwom en eindelijk een riool in, waarin hij al loeiende steeds verder voort- drong. Politieagenten, door 't somber onderaardsch ge- uid opmerkzaam geworden begonnen een drijfjacht, waaraan ruim tweehonderd ingezetenen deel namen. De riolen van Leicester echter zijn 8 kilometer laBg en 't duurde een ganschen nacht en ochtend, eer men het dier opgespoord en weer boven gebracht had- Uit de Haapkolonie. LONDEN, 22 Aug. Aan de «Times" wordt uit Kaapstad gemeld dat ia een bijeenkomst der vooruitstrevende Parlementsleden (progressisten) door een-en-twintig leden een motie van wantrouwen in Sir Gordon Sprigg werd aangenomen, en dr. Smart, de afgetreden minister van openbare werktn, tot leider verkozen werd. Negen leden waren afwezigbehalve de minister stemden vier leden tegen de motie. Schoorl. Aan de beide scholen, te Schoorl en Groet, zal, desgevraagd, dezen winter herhalingsonderwijs worden gegeven. Met het onderwijs zijn belast de beide hoofden der scholen en de onderwijzeressen. Schagen. De heer H. Feisser, ontvanger der directe belastingen alhier, werd als zoodanig benoemd te Stadskanaal. Zijn heengaan is een groot verlies voor onze gemeente. Zijne groote werkkracht en helderen blik, zijn belangstelling in vele dingen de gemeene zaak be treffende, maakte hem als publiek persoon een man van grooten en goeden invloed. Velsen. Den 21 brak door hooibroei brand uit in de boerderij «De Hofgeest", eigenaar de heer Arie Schoorl. De brand werd ontdekt door de baker, die, alarm makende, met het jongste kind naar buiten vloog. De moeder, één dag kraams, redde 2 kinderen. Vader en zoon, die in den stal sliepen, ontkwamen eveneens, doch twee meisjes, Neeltje en Bertha, 14 en 12 jaar oud, die in de kamer naast het broeiende hooi sliepen, kwamen in den vlammen om en werden geheel verkoold terug vonden. De kapelaan Van Driehuizen, de arts Drenth en de heer Daniöls, secretaris van het Witte Kruis, hebben zich bij dezen nootlottigen brand zeer verdienstelijk gemaakt. In het bierhuis van A. Mies, te Rozendaal (N.-Br.), weigerde zekere B. het door hem gebruikte ge lag te betalen, waarop bij door den kastelein nit zijn bierhuis verwijderd werd. Dit was echter niet naar den Over den rand van den muur was het booze gelaat van joffer Katrien verschenen. In angst voor haar geeste lijken heer wrong zjj de handen en gilde al maar door «heer pastoor, de rozenkrans heer pastoor, de rozen krans «Ja, ja, Katrien, je heb gelijk, ik kom al," riep mjjn- heer Felicianns haar in de hoogte toe. Alle gloed van zijn hnmanen ijver, maar ook alle toorn scheen eensklaps in hem bekoeld. Hij wierp nog een kalmen blik op den Staudamerknecht en knikte zachtjes met het hoofd. «Zoo, zoo, Michiel Ja zeker die het 't noodigVervolgens hief hij de handen op, om de tierende mannen en vronwen te sussen. «Wees rustig, menschen Zoo'n gezegde doet geen pijn. 't Is alles in orde! Praten w'r niet meer over! Laat ons liever naar binnen gaan en spreken met onzen lieven Heer da's verstandiger dan elk woord op straat Katrien heeft gelijk Komt, menschen. de rozen krans begintKom, Peterman, daar binnen in de kerk is je thuis daar binnen ben je veilig Mijnheer Felicianns tilde zijn talaar op en waadde door de sneenwwaterpla8ssn naar de poort van het kerkhot. Een kakelende troep vrouwen en boeren schoof achter den pastoor aan, terwijl de lawaai-zwerm der knapen, aan gevoerd door Michiel, optrok naar de naaste herberg. Hanspeter, die met krijtwit gelaaten wezen looze oogen tegen den muur leunde, had de hand uitgestrekt, alsof hij ze deu pastoor wilde reiken. Zoo stond hij een poosje toen viel zijn arm weer neer. Zuchtend sloot hij ae oogleden, zijn zware gestalte begon te beven en te wan kelen, en uit den mondhoek sijpelde een roode droppel. Daarop zonk hij geluidloos ineen, rolde een eindje voort over de natte sneeuw en zoo bleef hij liggen. Niemand bekommerde zich om hem, Een paar oude vrouwen, die de rozenkrans vreesden te verzuimen, stapten flink voorbij en zagen Hanspeter nauwelijks van ter zijde aan alsof 't 'r een was met een roes aan, die een buiteling in de sneeuw had gedaan, om uit te slapen. De schreeuwers hadden allen lange b»enen gemaakt, en zoo stonden er enkel nog een paar schoolkinderen rond Hanspeter en staarden radeloos eu schuw van schrik op hem neer, zooals eens de beangstigde dwergen op het geweldige lijf van Gulliver. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1