Telegrafische Berichten. Stadsberichten. Markt- en Beursberichten. H U K St e RL l.IivE STAM». ONDERTROUWD. zin van B., die weldra terugkwam met zyn broeder, ieder met een groot mes in de hand. Nu ontstond een algemeene vechtpartij, welke te ver schrikkelijker was, omdat een hunner de lamp uitgedraaid had en men in het wilde op elkander insloeg. Vijf personen zijn daarbij gevaarlijk gewond, één zelfs zeer ernstig. Grietje te Purmerend. Te Purmerend is in den ouderdom van negen-en tachtig jaar overleden de in Nederland en daarbuiten bekende juffrouw Grietje de Wolf, hotelhoudster op de Veemarkt aldaar. Menigmaal antving zij van groote kooplieden uit binnen- en buitenland brieven alléén met 't adres «Aan Grietje te Purmerend." Als burgeres was ze niet minder geacht en bemind. Gedurende vyftig jaren was ze regentes van 't Gast- en Proveniershuis, terwijl de behoeftigen en lijdenden hij haar altijd steun en troost vondeu. Bloedvergiftiging. Te Haaksbergen bezeerde de Israëlitische godsdienst onderwijzer zich verleden week aan de hand. Op aan raden van zijn hospes deed hij ongezuiverde en overvalschte carbol op de wond. Hij kreeg bloedvergiftiging en is eenige dagen daarna overleden. Te 's Mertogenbosch heeft een hoogst treurig ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. Een 15jarige schoenmakers leerling, zekere Van der Krabben, werkzaam bij den schoenmakersbaas Van der Kallen, in de Loutsche poort bezig zijnde met leder- snijden, 't welk hij daartoe tusschen zyn knieën vasthield had het ongeluk zich met het mes in 't dik van zijn been te snijden. Hoewel terstond heelkundige hulp werd ingeroepen, was de verbloeding zóó hevig, dat de doctoren Heken en Van der Heijden geen redding meer konden aanbrengen en weldra gaf de knaap den geest. Water-onttrekking. Dat het gevaar, ontstaan door de verlaging van het grondwater niet denkbeeldig is, wordt hoe langer hoe meer bewezen te Loosduinen. Sedert de Delftsche waterleiding, die, ondanks het krachtige verzet van de gemeentebesturen, op de grenzen van Loosduinen eu Monster haar prise d'eau heeft, haar buizennet meer en meer uitbreidt, worden de duinen tot op grooten afstand totaal leeggezogen. Tot het landgoed »Ockenburgh" behoorden nog voor enkele jaren vele boerderijen, welke aan den voet der hoogduinen prachtige weiden bezaten. Van deze is sedert «Solleveld" afgebroken en vinden de konijnen ternauwer nood voedsel op de voormalige weiden. «Hooijmans" ligt verlaten, de boer kon met geen mogelijkheid zijn pacht meer opbrengen en geen opvolger waagt zich aan de mosvelden. «Bochove" houdt zich nog met moeite staande, omdat de bewoner nu de melk van anderen opkoopt, en die gaat uitventen. De boerderij is feitelijk te niet. Tot vóór enkele jaren had men 's winters onder aan het duin groote waterplassen, van oudsher de ijsbaan voor het dorp geen spoor meer van over, zelfs het riviertje is uitgedroogd Rechts van den Strandweg bevond zich een moerassige streek, behoorende tot het landgoed »Meer en Bosch" de geliefkoosde wandelplaats van H. M. de Koningin vóór Haar huwelijk. Dat moeras stond de helft van het jaar blank en leverde niets dan waterplanten. Thans is 't er zelfs 's winters droog en groeit er nog goed gras, totdat na enkele jaren ook daar nog slechts een soort vilt en mos den grond bedekt. (N. v. d. D.) Pres. Steyn. Men meldt uit Den Haag In verband met het bezoek door prof. Winkler den 22 aan President Steyn gebracht, kan worden medegedeeld, dat de President koude heeft gevat. In zijn eigenlijke ziekte echter is een langzame maar bevredigende verbetering merkbaar. Een daad van Heide. In zijn »Medische Kroniek" in het »Hdlb.'' maakt dr. Pijnappel gewag van den gepleegden moord te Ommen en een daarbij afgelegde treffende proeve van liefde voor een gewonde. De marechaussee Hoekstra leed, toen het schot op hem was afgevuurd, zulke onlijdelijke pijnen, dat het liggen op den harden grondhem ondragelijk werd. Toen bood, naar dr. P. schrijft, zijn kameraad De Lange, die met hem gesurveilleerd had, zich aan om onder hem te gaan liggen, om hem te steunen. »En in die houding bleef hij, eerst op den grond en later op den wagen, tot de stervende gewonde in de kazerne was aangekomen. De man had toen zelf zulk een pijn, door de inspanning waarin hij zijn spieren had moeten houden om zijn ongelukkigen kameraad tegen de schokken van den boerenwagen op den slechten weg te vrijwaren alles en alles bij elkaar had hij zijn pijnlijke positie ruim een uur moeten volhouden dat hij den eersten tijd niet op de beenen kon staan. Er was geen sprake van dat hij zijn vriend kon redden, want het schot was raak geweest en overal, in longen, lever, nieren werden hagelkorrels gevonden tot zelfs in het hart het scheen een wonder dat de man zoo nog twee en een half nar had kunnen leven, en de getroffene moest be zwijken, als het zooveelste slachtoffer van een ellendige wet, die al lang had moeten afgeschaft zijn. Maar Da Lange had hem gesteund en zijn lijden verlicht op een manier, die weinigen hem na zouden kunnen doen, en voor wat hij deed, reikt men hem in gedachten de hand." „KaashandelScha gen". Schagen. Den 21 werd alhier in het Hoord.-Holl. Koffiehuis, ten overstaan van notaris van den Berg, de naamlooze vennootschap «Kaashandel-Schagen" opgericht. De directeuren dezer vennootschap zijn de heer O. Hille te Zijdewind, W. Vader, P. Menrs en O. Zijdewind te Schagen. Tot commissarissen werden gekozen de heeren J. de Veer te Schagen, Jb. Stammes te Anna Paulowna en W. Kooijman te Haringhuizen. Van de t 25.000, waarmee de vennootschap voorloopig zal werken, werden ruim 70 aandeelen f 250 geplaatst. De overige moeten in 5 jaar geplaatst zijn. Den 21 verscheen alhier het eerste nummer eener nieuwe courant, een advertentieblad, uitgegeven bij den heer C. Burger alhier. Dit is bet derde blad in 10 jaren tijds, dat in onze gemeente naast de Schager Oonrant wordt uitgegeven. De vorige twee bestaan sinds lang niet meer. Den 21 had alhier vanwege de 2de Coöperatieve lijn - koekenvereonigiDg de aanbesteding plaats van 45000 ge broken lijnkoeken. Laagste inschrijver was de heer J. D. Huizen te Barendrecht tegen f 8.94 de 100 stuks. Bïjp. In den avond van den 20 ontlastte zich boven déze gemeente een hevige onweersbui. In het land van den veehouder W. Sch. werden 5 lammeren door den bliksem gedood. De afdeeling EdamZeevangsdorpen de Puriner der „Hollandsclie maatschappij van Iiandbouw" heeft den 20 te Warder eene vergadering gehouden, welke door 20 leden werd bijgewoond, onder voorzitterschap van den heer H. J. Calkoen, burgemeester van Edam. Onder de ingekomen stukken was een circulaire van de »Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Holland's Noorder-Kwartier", behelzende de mededeeling dat de Heer Bos, te Koedijk, zich op kosten dier nuttige Vereeniging had bekwaamd in de vee-verloskunde, onder voorwaarde, dat hij zich zon vestigen op eene, door het bestuur, aan te wijzen plaats. Besloten werd aan genoemd bestuur te berichten, dat het zeer op prijs zou worden gesteld, indien de heer Bos zich in deze streek vestigde. Tot afgevaardigden naar de aanstaande te Alkmaar te houden algemeene vergadering werden benoemd de beeren W. Costerns Pz., te Edam, en P. Beets te Oosthuizen tot hunne plaatsvervangers de heeren K. Kaaskooper, te Oosthuizen, en A. Visser te Warder. Uit het verslag van den landbonweursns van den heer P. Blokker, te Purrner bleek, dat die goed is geslaagd. De lessen werden trouw gevolgd, en de belangstelling bleef tot het einde bestaan. Da voorzitter wees op het groote nut dier cursussen, en niet minder van de Landbonwwinterschool te Schagen. Als spreker trad op de heer P. Blokker, hoofd der school te Purmer, die op aangename en zeer bevattelijke wijze sprak over het onderwerp: »Uit de practijk der besmetting". De begaafde spreker wist zijn gehoor te boeien toen bij een beschouwing over de proefvelden in de bunrt, de bewaring en de besmetting met urine enz." Den 21 had te Hoordwijk aan Zee een droevig ongeval plaats. Een badgast nit Barmen, de heer J. Koschland, die zich, niettegenstaande herhaalde waarschu wingen, te ver in ^ee waagde, moest zijn roekeloosheid met den dood bekoopen. Da vletman E. Vink, die zich onmiddelljjk in zee begaf, verdween dadelijk voor de oogen der aanwezigen. Ofschoon het gelukte den heer K. nog aan wal te brengen, mocht het toch niet gelukken de levensgeesten nog op te wekken. De vletman E. Vink laat een vrouw met vjjf kinderen onverzorgd achter. 's-Gravenhage 23 Aug. 1902. De Prins der Nederlanden is in den laatsten tijd lij dende aan rhenmatische aandoeningen, en denkt na den verjaardag der Koningin een kuur te gaan doen te Bent- heim, Aken of Wiesbaden. President Steyn's verkoudheid blijkt niet ernstig te zijn. Blefstallen. Door de politie alhier is aangehouden en onder be hoorlijk geleide naai Amsterdam overgebracht een 22-jarig winkelbediende, verdacht van diefstal van diverse manufac turen, ten nadeele van den manufacturer C. Taggenbroek, aan den Nieuwendijk te Amsterdam. In den laten avond van den 22 is alhier aange houden de kermisreiziger S., verdacht van diefstal van een zilveren krans met diamanten, door hem ontvreemd uit de r. c. kerk aan het Verdronkenoord, alhier. Valsch geld. Inbeslag is genomen een valsche rijksdaalder voor zien van den beeldenaar van wijlen Z. M. Willem III en het jaartal 1854. Salon de Bafralchlssenient. In navolging van de banketbakkers in grootere steden, beeft de heer J. B. Soecker, Langestraat alhier, achter zijnen winkel een fraai beschilderd, zeer net salon ingericht, tot het gebruik van gebakjes, portie's ijs, ver- frisschende dranken, enz. Dit bericht zal zeker door velen met ingenomenheid worden begroet, daar de nette gelegen heden om zich te restaureeren gedurende de kermis, hier door weer met eene is vermeerderd. Stedelijk Muziekcorps. Door het Stedelijk Muziekcorps zal op Zondag den 24 Aug., des nam. ten 2 nrein den Stadshont een concert worden gegevenwaarvan het programma luidt als volgt 1. «The Thunderer", Militaire Marsch v. J. P. Sonza. 2. »La Palme d' Honneur", Ouver ture de Concours M. Edzard Grefe. 3. a. «Andante a. d. G-dur sympho nic No. 6"Jos. Haijdn. b. «Dans les bois", polka pour petite fiiiteChs. Muldermans. 4. Pantaisie sur des motifs du ballet «Coppélia"Leo Délibes. 5. «Festival Ouverture de Concert", ponr HarmonieLentner. 6. «Grande Pantaisie sur des motifs Polonais"Baudonck. 7. «Im Stadt Wald", Walzer Tonge- miilde Max Fischer. 8. «Eine Concert Reise", PotpourriA. Reckling. Hemonstrantsche gemeente. Men verzoekt ons mede te deelen dat op Zondag, den 24 de dienst in de Remonstrantsche gemeente zal vervuld worden door den heer ds. W. H. Stenfert Kroese, Remonstr. pred. te Rotterdam. Alkmaarsche Bad- en Zweminrichting. In de week van den 16 tot en met den 22 Ang. zijn in de Bad- en Zweminrichting alhier genomen 238 baden door heeren 49 door dames 6 door weezen 6 en door onvermogenden 43. Drukste dag den 16 met 104 baden. Hoogsie temperatuur van het water 65° laagste 63° Fahrenheit. Hollands Bfoorderkwartier. Het bestuur der «Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier" deelt ons mede, dat de beproevingen der werktuigen, in te zenden op de Tentoonstelling der Hollandsehe Maat schappij van Landbouw, alhier, waarvan de leiding aan de Vereeniging is opgedragen, zullen plaats hebben van Gierkarren en Kunstmeststrooiers op Woensdag 3 Sept., des voormiddags 10 ure, bij den heer Jn. Frans, te Heiloo van Weideploegen, op Maandag 8 September, des namiddags 1 ure, bij den heer D. Brander, te Hoog- carspel en van Stoom-dorschmachines met Stroopers, op Woensdag 10 September, des voormiddags 10 ure, op het terrein der Tentoonstelling. Lokaal „Harmonie." Den 22, des avonds, hadden we net genoegen de opening bij te wonen van dit in vele opzichten verbeterd en verfraaid lokaal. Gingen vroeger wel eens stemmen opdat die schouwburg- eu concertzaal te wenscheB overlietwie haar met ons bezocht, of er in de aanstaande week mocht komen, zal het direct opvallen, dat de heer W. de Lange getracht heeft, zooveel in zijn vermogen was, daarin verbetering te brengen. Het lokaal zelf is voorzien van drie eenvoudige maar sierlijke gaskronen, naar men verzekert, door den heer Erkamp zelf vervaar digd. Als hunne gesamenlijke 32 pitten branden, zal 't toch zeker wel licht genoeg zijn terwijl het gestneadoord plafond, waarin thans ook drie flinke luchtkokers zijn aangebracht, deze verlichting en bij muziekuitvoeringen de acoustiek ongetwijfeld zullen bevorderen. De Veranda, vroeger zoo gedrukt door het lage, schuin afloopend dak en de hinderlijke ijzeren pilaartjos, is nu in een recht gezellig zaaltje herschapen, voorzien van een fraai buffet en keurig met passende tapieseriën gedrapeerdterwijl 't geheel aanmerkelijk verhoogd en door een helder wit plaiond gedekt is. De grootste en meest belangrijke ver andering echter ondekt men op het tooneel, dat verhoogd en verbreed is en door het wegnemen van den lastigen tusschenmnur thans ruim 10 M. diep gezet kan worden. Bij het bezoek, waartoe de nitnoodiging geschiedde, werden achtereenvolgens drie veranderingen gezet van de gesloteu kamer, waarvan, vooral no. 1, de salon voor be zoekers, iets hier onbekend schoons te zien gaf en met de twee keurige kamers; reeds een lnid applaus uitlokte. Het bosch- en tnindoek, maar vooral de straat, bracht allen in bewondering voor de vervaardigers gebr. Bejjne, decoratieschilders te Amsterdam, die zeker alle eer hebben van hun vluggen en toch zoo kenrigen arbeid. In 't geheel kunnen meer dan 10 tooneelen worden gezet en de spelers zullen zeker tevreden zijn, over de aanwinst van ruimte en de verplaatsing der nieuwe goed ingerichte kleedkamers. Binnenkort zal de voltooiïng plaats hebben, door eene naar achter oploopenden vloer en de noodige nieuwe gemakkelijke stoelen. Ieder zal nu reeds gaarne toegeven dat de heer de Lange blijken geeft alan de eischen des tijds en die van Alkmaar's burgerij zooveel mogelijk te willen voldoen en gaarne wenschen wij dan ook dat een ruim bezoek met deze kermis en de a.s. winteravonden, den ondernemer moge bewijzen, hoezeer het publiek zulke pogingen weet te waardeeren. 21 Aug. Jacob Elzas, alhier en Elisabeth Manheim, te Amsterdam, onlangs alhier. GEBOREN. 22 Aug. Dina Johanna Ida, d. van Simon Johannes Hoff en Johanna Maria Arbous. Jacoba Margaretha d. van Jan Paauwels en Margaretha Johanna Koot. OVERLEDEN. 22 Aug. Nanning Temme, 40 jaren. Alkmaar, 22 Aug. Kleine kaas f 27.25, commissie f 26,50, Middelbare f 26.50. Aangevoerd 476 stapels, we gende 176688 Kgr. Alkmaar, 22 Aug. Aangev. 979 mudden. Tarwe f 0. a 0.—, gerst chev. f 5.25 a 0.haver f 4.10 a 4.75 (nieuwe), f 0.(oude), bruine boonen f 9.a 0. witte id. f a koolzaad f 8.10, 8.25 a 0.kar- weizaad f 11.a 12.37, nieuwe groene erwten f 9a 105, Aale id. f 12.a 15.rogge f 6.75. Alkmaar, 23 Aug. Aangevoerd 4 paarden f 130 a 150, 37 koeien en ossen f 150 a 240, 38 nuchtere kalveren f 8 a 20, 177 magere schapen f 10 a 22, lammeren f jO» 99 magere vark. i 16.a 18.277 biggenf 9. a 13.6 bokken en geiten f 2 a 6, 0 bokjes f 0. a 0.boter, s middags 12 uren), f 0.55 a f 0.60, aangevoerd 3812 P., Grasboter f 0.a 0.kipeieren f 0.875 en 1.per 25. Amsterdam 22 Ang. De prijzen der Aardappelen waren heden als volgt Friesche Franeker Jammen f 2.a 2.50, dito Blauwe f 1.80 a 2.Zeeuwsche Borgers f 0.a 0.dito Bonte i 0.— a 0.dito Blauwe f 1.50 a 1.60, Geld. Blauwe f 1.30 a 1.50, dito Kralen fl.20 a 1.30, Pruis. Hambnrgeis f 0.a 0, Andijker Muisjes f 1.80 a 2, dito ronde f 0 a 0.dito Blauwe f 1.80 a 1,90, West- landsehe Zand f 2.a 3.alles per HL. Leiden 22 Ang. Aangevoerd 0 paarden t a 120 stieren f 58 a 310, 142 kalf- en melkkoeien f 117 a 273, 107 varekoeien f 92 a 218,215 vette ossen en koeien f 122 a 285 of t 0.56 a 0.74 per Kg. 93 graskalveren f 20 a 61, 57 vette ido. f 38 a t 65, f 0.65 a 0.80 per Kg., 21 nucht. id. f 8.a 20. 717 vette schapen f 18.a 28.of f 0.45 a 0.48 por Kg., 581 weide dito f 13.a 23.560 lammeren f 10 a 13.50, 270 magere varkens f 15 a 36 of a ct. per Kg,, 535 biggen f 5 50 a 14.677 runderen, 78 kalveren, 1298 schapen. IQL sides, 22 Aug Aangev. 140 stapels kaas. Goudsche f 18.a 27.50, Leidsehe f 57.a 69.per 50 Kg. Delft, 21 Aug. Boter. Per 1ji vat f 42.a 54. per Kg. f 1,05 aj 1.35. Aangevoerd 380 achtste en 29 zestiende vaten, wegende samen 7890 Kg. Meppel, 21 Aug. Boter, per */8 vat le soort f 22.—f a 2e soort f 21.a 3e soort f 20.a per 1.5 Kg. f 1.55 a 1.75. Aangevoerd 4000 Kg. Edam 21 JAug. JAangevoerd 59 stuks boter 56 a 58 ct. de 5 Lg. kipoieren f 3.25 a 3.50 per 100. Leeuwarden 22 Aug. Boter f 38.50. Aangevoerd 71 vierde, 17 achtste en 7 zestiende vaten. Zwolle, 22 Aug. Boter, per kg. f 1.10 a f 1.20, per */4 vat f 18.a f 21.50, afwijkende f a

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2