De Dorpsapostel. No. 102. Honderd en vierde jaargang. 1902. WOENSDAG 27 AUGUSTUS. Buitenland. Nederland. FEUILLETON ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt IMnsdag-, Bonder da g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,OS. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Frj)s der gewone advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON, Voordam 0 9. Onderstaande persoon wordt verzocht 'zich ten spoedigste ter secretarie aan te melden JOHANNES WORTEL geb. 1 Dec. 1883 te Beemster, gekomen nit Amsterdam. BEM2IE. Naar de »Petit Bleu" meldt, is het lijk van wijlen generaal Lukas Meijer den 23 met eenige plechtigheid van het lijkenhuis op het kerkhof te Eisena (Ixeiles) overgebracht naar den grafkelderwaar het tjjdelijk zal blijveo. De weduwegeneraal Botha diens secretaris, de heer van Velden, en beider echtgenooten, voorts eenige leden van het voormalig Transvaalsch ge zantschap te Brusselwoonden de plechtigheid bij. De wethouder van den burgerlijken stand van Elsene was eveneens tegenwoordig. De saamgestroomde menigte groette het lijk eerbiedig en waardig. Ia den grafkelder werd een groote krans nedergelegd, door president Kruger gezonden. De linten dragen de opdracht»Aan Lukas Meijer met hartelijke deelneming." lU tm'IEMN». Berlijn begint zieh reeds mooi te maken voor het bezoek van den Italiaaneehen Koning, dat plaats zal hebben tegen het eind van deze week. De Branden burgerpoort en de bekende Lindeniaan vooral worden versierd. De »Voss. Ztg." is niet best te spreken over de groote uitgaven welke deze vorsten bezoeken den gemeenten opleg gen. De Duitsche steden onderling wedijveren bovendien in het versieren hunner straten, wanneer de Keizer een be zoek zal brengen, en dat wordt een dure strijd, als men in aanmerking neemt, dat de Keizer bijna altijd rei zende is. Keizer Wilhelm heeft ook den Engelschen eavalerie- generaal French uitgenoodigd deel te nemen aan de manoeuvres in Posen. Hertogin Margaretha, echtgenoote van Albert van Wnrtemberg, is gisteravond te Gmiiuden ovarledeD, na een operatie die zij Vrijdag onderging. Geboren in 1870, hnwde zjj in 1893 met hertog Albert., wien zij vijf kinderen schonk. Zij was een nieht van Keizer Frans Joseph. ENGEEANB. Het War-Offiee zet met grooten ijver het transporteeren der troepen uit .Zuid-Afrika naar Engeland voort. Den 31en Augustus worden in Southampton 12 stoombooten verwacht met 10,000 aan boord. Voor het leger in Engeland zelf komen zich zeer weinig ree ruteu aanmelden. Zelfs voor de garderegimentenis de liefhebberij gering. De .Daily Mail" heeft vernomen, dat de troepen in Zuid-Afrika in October aanstaande vervangen zullen worden door een bezettingsleger van 50,000 man sterkte. Elk officier krijgt een toelage van 25 procent boven zijn tractement, omdat de levensstandaard in Zuid-Afrika hoog is. FIIANRR1JK. De Fransche minister van marine Roman naar het Dnitsch van LUDWICH GANGHGFER BOOR W. ZAALBERG. Uitgave van H. J. W. BE0HT te Amsterdam, verkrijgbaar a f 4,50 bij de Uitgevers dezer Courant. 31) »Daar kjjk!" stotterde een vijfjarig deerntje en wees op het bloed dat van onder Hanspeters heup te voor schijn sijpelde en in den natten eneeuwklomp vervloeide. »Non mot ie sterven, dèn Rattenspekwant hij bloedt," verklaarde een klein ventje met oudwijs gezicht. »Onze Sim tèt net zoo gelegen, toen onze stier'm dood gestoken hèt. Ja, weet je die most ook sterven." Een deerntje hurkte in de sneeuwen keek Hanspeter met groote nieuwsgierige oogeu in het bleurlooze gelaat. Dacht je, Sap, dat ie al dood is?" »Ja zeker Die leeft al lang nie meer 1" Toen zag het deerntje op de straat twee kerkgangsterg aankomen die zich verlaat hadden vrouw Altenöder met haar dochtertje. Die ziende riep ze: »de huisjeeflik- ster komt.. die mot Rattenspek weer levend heksen Als gedreven door een angstdien het zelf niet begreep, begon het deerntje vrouw Altenöder te gemoet te loopen, al sneller en sneller en bij haar komende klemde het kind zich vast aan den rok der onde vrouw, onder den uitroep .hnisjeBÜikster Verwonderd keek moeder Nannemie op het deerntje neer. Ze was niet gewoon, dat de kinderen haar te ge- moet liepen die waren anders gewoon voor haar weg te hollen zich achter de hooibergen te verschuilen en te zingen: »twee maal twee geeft zes zes zes zooveel krijg je bij de heks." En nu kwam er zoo'n kleuter Camille Pelletan, heeft aiu een diner hem aangeboden, den 23 te Rochefort in de volgende bewoordingen ge sproken over het jlegerWij willen een leger dat één is met het volk, een leger dat gesproten is nit den nationalen geest. De militaire discipline moet streng zjjn voor allen. Zjj zal den soldaat een waarborg zijn tegen willekeurig ingrijpen''. De gemeenteraad van Rochefort had den minister ver zocht zijn best te doen voor de verbetering der haven. Hij antwoordde op dat verzoek»Ik kan hieraan niet voldoen, vóór ik weet of de toestanden zoo'n verbetering toelaten. Rochefort is een militair middelpunt. Zijn haven is de eenige, die de Noordkust kan verdedigen van de Loire tot Bidassoa toe. In het belang van het vaderland moet deze versterking big ven", VEBEEN.-8TATEN. Blijkens een telegram uit Caracas protesteeren Duitschland, Engeland en Frankrijk tegen het blokkeeren der havenB van Venezuela. De regeering van Venezuela antwoordde dat zij dit protest niet in overweging zal nemen, Twee Hollandscbe schoeners die niet wisten dat de havens van Venezuela geblokkeerd waren zijn buit gemaakt. President Roosevelt heeft in Providence (Rhode Island) een redevoering genouden over de trusts. Veel wordt er geklaagd zei hij over indnstrieele- en handelscombinaties, welke, volgens velen, in de tegen woordige omstandigheden door niets gerechtvaardigd worden. Samenwerkon van groote handelslichamen echter is even noodzakelijk als de organisatie van loontrekkenden, maar wij hebben het recht om in ieder geval te vragen of die trusts goed dan wel kwaad doen. Met andere woorden moeten zij onder controle gesteld worden. De wetgevende macht moet zich met deze contröle wel degelijk bemoeien." Ileawe uitbarsting op .TEarilnique. Het stoomschip Dahomé, te Castries (op Santa Lucia) aangekomenberichtdat den 17 een ernstige uitbarsting van den Mont Pelée plaats heeft gehad. De Dahomé was verplicht van koers te veranderen ten einde den dichten aschregen te vermijden. Be Boerengeneraals. De gemeenteraad van Jbimerlek, Ierland heelt besloten aan de heeren DeWet, Botha en Be LaRey het eerebnrgerscfaap der stad aan te bieden als de grootste levende verdedigers van borger- en godsdienstvrijheid. Hofberichten. H. M. de Koningin en Prins Hendrik met gevolg woonden Zondagochtend den dienst bij in de col. herv. kerk te Apeldoorn waarbij ds. C. Hattink voorging. Be Bijp. Aangenomen het beroep bij de evang. luth. kerk alnier door ds. O. St-averman, te Biarn. en kiemde zich vast aan haar rok alsof het om een weldaad bedelen wou. Moeder Nannemie lei lachend haar hand op het verwarde kopje van het deerntje en vroeg »wat wou je toch, kindje, zeg »0, asjeblief, buisjasflikster, je mot me Rattenspek weer levend boksen Doch reeds had Liesbeth den bewegingloozen slaper in de bloedige sneenw ontdekt. »Jezns Maria 1" stamelde zij doodelijk geschrokken. Zij begon hard te loopen, wierp zich naast Hanspeter op de knieën, schudde hem bij zijn schouders en het hoofd en gilde als zinneloos: moeder, moeder, moeder Toen vrouw Altenöder onder klagen en schreien er bij gehompeld was had Liesbeth reeds het hoofd van den bewnstelooze op haar knieën van de kinderen kon ze niets anders te weten komen als enkel dit eene >dood- geslagen hebben z'm, de jongens en onder half door tranen verstikte woorden zonder recht te weten, hoe zij helpen zonden gaven zij zich vergeefs moeite, om het zware lichaam van den onmachtige op te richten. Vrouw Altenöder zocht naar zijn wonden wreef zijn gelaat met sneenw en voelde naar zijn hart. Dat sloeg als een zware, vermoeide hamer. 'Hij leeft nog, hij leefto, liave hemel, heb dank zijn hart, dat slaat nog.. haast je rep je, kind,en loop Jezus, Jezns Maria loop en zie da'je lai krijgt, om 'm naar hnis te brengen Liesbeth haastte zich naar het naastbijgelegen hnis en toen zag zij den jongen boer van de Wondboeve de straat langs komen. Met gesmoorde stem de armen uit stekend liep zij hem te gemoet. Roman had dien ges noorden kreet niet gehoord. Met den blik gericht op de sneeuw, met gebogen hoofd en de handen op den rug, kwam hij langzaam aanloopen als iemand, die na zwaren arbeid de vermoeienis in al zijn leden bespeurt. Zoo moe had hem het wachten op Julie gemaaktEn zoo geheel was hij in zjjn gepeins verzon ken dat hij geheel door schrik werd aangegrepen, toen Liesbeth eensklaps voor hem stond en zijn arm omklemde. Wat zij snikte en stamelde scheen hij in 't geheel niet Een speech van Be Wet. Het »Haagsche Dagblad" heeft van zijn correspon dent te Kaapstad een brief ontvangenwaarin twee uittreksels wordeu medegedeeld van een toespraak van generaal De Wetden 28 Juli op oen avondfeestje bij den heer Charlie de Villiers gehouden. Als volgt: »Geliefde vriende die Afrikanse is aan groei. Dagelijks van watter nationaliteit ook alkrijg die volk recruits. Nou ons kan nog nie hard blaas als een volk. Maar die tijd zal kom. i, Daar loop een slootje water hier bnite. Zal die water nou zehkom stop ver mij als jij kan Nee omdat die water nog te zwak is. Maar zéh non na een 8 of 10 jaar zou door groote riens (regens) die slootje tot een rivier gespoeld wees. Zal hij dan uittartend durf zehkom stop ver mij nou »Zoo ook ons volk. Maar ook riens en stroome water verander mettertijd die slootje in een rivier. Die riens is die handlangers van een messelaar. Een messelaar zonder handlangers is verlorehij kan nie bouwen word zooas een hond weggeja, zoas ons boere zeh. Nou jullie is die handlangers. Trach op julli manier hoe zwak ook, door klein bietjes,wat help die messelaars die voorgangers van ons volk te"help. Dan zal die tijd kom, dan zal die uur slaan, dat oasfeen vereenigd Zuid-Afrika, één volk zal hé bestaande uit DuitschersEngelse Afrikaners, maar, maar, onafhankelijk van eenig ander regeering of volk (groot gejuich). »Dis geen geheim politiek ik het dit geseh met mjjn aansprake onder die Engelse in die koionies. Hnlle weet dit in Engeland en hall' hon ook ver hnlle daar voor klaar. Die tijd zal kom dat ons zal seh waarlik ons lijde was niet voorniet. »Nou ik zien baain meisies en jong kerels hier. Een dink wat ek die kerels voor wil waarsknw is pas op dat die dames jullie niet verlei. Ik het baain jong kerels in mijn commando gehad en sommige van hnlle wou soms na een 10 of 12 maanden hulle meisies nie gezien te hö zoo graag hall maar voor die eerste maal doch laatste maal een bezoek breng die end was meermale dat huil' daar op huil' blijplek werd doodgedruk door een Engelse patrollie en gevang werd (gelach), nie omdat hnlle wou oergee maar omdat hulle onvoorzichtig en onverstandig was. Noehtans ons het baain aan ons vrouw- mense te dank, waar die mans inpö het huil vas gestaan tot aan die dood (daverende toejuiching). »Nou vrinde vaarwel! plig roep ons om de weduwen eu wees van dappere gesneuvelde vaderlanders op een of ander wijs zien te hulp te kom. Daar vertrekt ons morre. Dank voor julle warme ontvangst. Nogmaals dank." Be Boerengeneraals. De generaals De Wet en De la Reyzoomede de heer Wolmarans hebben den 24 met hunne dames de voormiddag-godsdienstoefening bijgewoond in de Ooster- kerk (gereformeerde kerk) te 's-Gravenhage waar voor ganger was dr. H. Bavinckhoogleeraar te Kampen. Een bnitengewoon groote schare toehoorders vulde het kerkgebouw, terwijl zich daarbuiten eveneens een talrijke menigte bevond om de Boerenhelden te begroeten. te faooren hg keek haar aldoor in het lieve gezichtje, naar haar bovenden mond en in de oogen van welker zwarte wimpers de blinkende tranen afrolden. De stem van vronw Altenöder wekte hem eerst uit dat doffe kijken: »Waidhofer 1" gilde ze. »Waldhofer, om Christus wilkom hier En toen zag hij dat het Hanspeter was die daar tegenover hem in de sneeuw lag en wiens hoofd vronw Altenöder in haar armen hield. »0 goeie Heerengod Zonder Liesbeth's hand los te laten begon Roman te loopen en trok het meisje met zich voort. »Daar, Waldhofer, kijk daarheen! Ze hebben Hans peter doodgeslagen 1" Roman had slechts een oogenblik noodigom alle schrik en radeloosheid van zich af te werpen. Hij jam merde niet maar wist dadelijk wat er te doen was. Allereerst mot ie naar huis 1" Hjj gelastte een der kin deren naar den dokter te loopen die moest dadelijk op de Wondhoeve komen! Daarop vloog hij naar den hof van het naaste huis en haaide een schuif'kar. 't Was een zwaar werk, om het zware lichaam van den bewnstelooze een half voet hoog op den bodem der kar te heffen. Hijgend hielpen die drie elkaar. Roman en Liesbeth legden de handen ineeu en zoo schoven zij Hanspeter, hunne vast aaneengesloten armen als draag- singel onder den rug. »God dank zeiden alle drie, toen de bewnstelooze op de kar lag. Om te zorgen dat zijn hoofd niet kwam liggen op den harden bóom, rukte Liesbeth haar wollen doek en spon sor af. Roman voegde er zijn buis bij en dat alles ineengerold tot een kussen, schoven zij onder Hanspeters nek. En opdat zijne armen niet van de kar zouden kun nen afglijden en slepen in de sneenw, vatte Liesbeth de eene en hare moeder zijn andere hand. Roman lichtte do kar op en begon te schuiven. Onder den last van dien dnbbelmensch, en in de kleverige, halfgesmolton sneenw ging het plompe rad slecht3 lang zaam voorwaarts.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1