No. 104 fierste blad. Honderd en vierde jaargang. 1902. ZONDAG 31 AUGUSTUS. bevonden V oor werpen. Paardenmarkt. Gemeenteraad van Alkmaar Buitenland, Nederland. KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN. VERKIEZING van een Ijd van den Gemeenteraad. Deze Courant wordt Dlnsda g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het rijk f 1, 3 Nummers f ©,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prys der gewone advertentlcn Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON Voordam C 9. Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat ter secretarie dezer ge meente van 1 September a.s. af gedulende aebt dagen voor een ieder ter lezing is nedergelegd de op 7 Augustus 1902 definitief opgemaakte lijst van kiesgerechtigden voor leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. Bezwaren tegen die lijst, hetzij die den klager, hetzij die andere personen betreffen, kunnen gedurende dien tijd bij den Gemeenteraad worden ingebracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 30 Aug. 1902. O. D. DONATH Secretaris. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene keunisdat de tot invulling bestemde formu lieren voor de opgave van candidaten voor de verkie zing van één lid van den Ciemeenteraad in bet lste district, welke zal gehouden wordon op Dinsdag, den 7 October a.s., ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn gesteld van heden af tot en met den dag der verkiezingop alle werkdagenvan 's morgens 9 tot 's namiddags 2 nar. Alkmaar De Burgemeester voornoemd, 1 September 1902. G. RIPPING. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een loopereen knipmeseen stukje goud van een broche met steentjes een nickelen horlogeketting een opzetkam, een pellerine, een hondenketting, een zilveren ringetje met gouden plaatjeeen bosje sleutelseen ro zenkrans in étui, een rood koralen armbandje, een nickelen horlogekettingeen hondenhalsband met penningeen gouden staafbroche, een beursje met cent, een blauw koralen armbandje met gouden slotje. Alkmaar, De Commissaris vin Politie, 29 Aug. 1902. S. M. S. MODDERMAN Jr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen den aanvoerders van paarden ter gelegenheid van de op Maandag, 1 September a.s. te houden Paardenmarktin herinnering art. 4 der Verordening, houdende bepalingen omtrent de orde bij gelegenheid der jaarlijksche paardenmarkten (Gem. blad No. 76 van 1898) luidende Het los aan de hand houden van paarden op de marktplaatsen is ten strengste verboden. De paarden welke aldus ter markt voorstaan wor den op last van en des noodig door de marktpolitie van de markt verwijderd. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. RIPPING Voorzitter. C. D. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 30 Au?. 1902. op Dinsdag2 September 1902, des namiddags te «én nnr. Punten van behandeling 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming vau een wethouder, wegens periodieke af treding als zoodanig van don heer J. M. de Sonnavile. 3. Benoeming van een stembureau voor de eventueel op 21 October en 4 November a. s. te honden stem ming en herstemming, ter verkiezing (op 7S October a.s.) van een lid van den Raad, in de plaats van den heer W. F. Stoel (1ste kiesdistrict). 4. Beneeming van tijdelijke leeraren aan de Burger school, cursus 1902/1903. (Bijlage No. 71). 5. Benoeming van een tijdelijk leeraar in het vaktee- kenen aan de Bnrgeravondsehool, cursus 1902/1903. (Bijlage No. 72). 6. Benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim. (Bijlage No. 62). 7. Benoeming van eene onderwijzeres aan de 2de Ge meenteschool. (Bijlage No. 63). 8. Benoeming van de onder wijzers, belast met de leiding van het herhalingsonder wijs. (Bijlage No. 73). 9. Voorstel van de commissie voor de belastiuezaken enz. tot het goedkeuren van de rekening van het Burgerweeshuis, dienst 1901. (Bijlage No. 64). 10. Als voren, de rekening van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, dienst 1901. (Bijlage No. 65). 11. Voorstel van B. en W. tot onderhandsehe verhuring van gemeentegiond aan het Zeglis. (Bijlage No. 66). 12. Idem, in verband met de opheffing der plaatselijke Gezondheidscommissie. (Bijlage No. 67). 13. Rapport der commissie ad hoe betreffende het on derzoek der gemeente-rekening, dienst 1901. (Bjjlage No. 68). 14. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening tot regeling der jaarwedden van de onderwijzers (Bijlage No. 54) en amendement van den heer J. de Wit Dz. (Bijlage No. 69). 15. Vaststelling van het primitief kohier der straatbe lasting, dienst 1902. 16. Vaststelling van het eerste suppletoire kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1902. 17. Voorstel van B. en W. inzake het verleenen van meerderen financieelen steun bij het tot stand komen van de stoomtram SchagenZijpeAlkmaar. (Bij lage No. 51). DUITSCHIjAIVD. Te Berlijn neemt het bezoek van Koning Umberto alle aandacht in beslag. De ontvangst was natuurlijk allerhartelijkst en geen der gewone eer bewijzen, als parade's, eerewachten, uitwisseling van eere- teekenen aan de respectieve eerstejjministere, ontbreekt, op het programma. Bij het gala-diner van den 28 bracht de Keizer een toost nit, waarin hij den Koning van Italië hartelijk welkom heette, welkom als zoon van den ridderlijken Koning Umberto, wien de Keizer, zoolang hij leeft in heilige en dankbare herinnering zal bewaren, welkom als Koning van Italië, hot land onzer droomen, welkom als trouw bondgenoot na de hernieuwing van het verbond dat Italië en Dnitschland met elkander en met Keizer Franz Joseph verbindt. Met den jnbelenden groet, waar mee het geheele Duitsehe vaderland instemt, roept hij den Koning van Italië hoera toe. De Koning antwoordde Ik beantwoord van ganscher harte de door den Keizer uitgesproken gevoelens voor mijn land, mijn Hnis en mijne persoon. Ik denk met ontroe ring aan de broederlijke genegenheid van onze wederzijd- sche vaders en aan de hartelijke intimiteit onzer groot vaders. In het teeken van znlke herinneringen zullen beide volken voortschrijden op de banen der bescherming, veilig door het Drievoudig Verbond, waarin algemeen het sym bool en de bescherming des vredes erkend wordt. Spr. be sloot met; een hoch 1 op den Keizer, de Keizerin en de welvaart van Dnitschland. fiSfttfiliAWD. Telkens opnieuw bevatten de Eugel- sche bladen berichten nit Kaapstad, die getuigenis afleggen van de kleingeestige plaagzucht der Engelsche autoriteiten jegens de Boeren. Zoo sehrijft een oorrespondent zelfs van de »Times", het Jingoblad bij uitnemendheid »Gisteren was ik in de gelegenheid de »Briton" te zien binnenstoomen. De boot, die, onder meer passagiers, mee bracht eenige leden der Koninklijke commissio benoemd om onderzoek te doen naar de vonnissen uitgesproken onder de werking der krjjgswet Drie volle uren moesten de ongelukkige passagiers wachten voor zij vergunning kregen aan wal te stappen, drie volle uren die voldoende zijn om hun niet alleen het land te doen krijgen aan de »krijgswet'', maar aan geheel Zuid-Afrika. Wanneer verificatie van de permits (vergunning om te landen) noodig is, moeten zooveel ambtenaren aangesteld worden, dat net werk binnen een redeljjken tijd is alge- loopcn. Het komt niet te pas, de reizigers der drie klassen in een rij te laten staan voor een beambte, hen te ver bieden iets te eten of drinken, al dien tijd lang. Er zijn thans genoeg ontevredenen in Zuid-Afrika, en hun aantal behoeft niet vermeerderd te worden met eenige honderden 's weeks bij de aankomst van elke boot". FKANAiDUK.. De zusters der orde van den Hei ligen Geest in Landerneau hebben weer hun intrek ge nomen in het gebouw, waaruit zij verjaagd waren. Door meer dan 200 bewoners werden zij enthousiast toegejuicht. Deze terugkeer gronden de zosters op een decreet van 1828 in het archief gevonden. De royalistische grondbezitter Kerdanet is in Brest ge vangen genomen, omdat hij bij de rustverstoring in St. Méan den onderprefect een slag in het gezicht heeft ge geven. Verschillende grondbezitters worden vervolgd omdat zij de boeren opgeatookt hebben hunne inleggelden nit de spaarbanken te nemen. Uit Dominique werd naar New-York geseind Woensdagavond om zes uur, dat men gedurende een viertal nren, uit het Zuiden, aanhoudend onderaardsch gebrom hoorde. Algemeen gelooft men aan een nieuwe uitbarsting van de Mont-Pelée. Alle pogingen van New- York nit gedaan om met Martinique in communicatie te komen zijn vruchteloos gebleven. De Franscbe kabel is is verstoord. Het laatste telegram uit Fort de France is van den 25en Augustus. Hierbij werd der FranBche regeering mededeeling gedaan, dat de nieuwe gouverneur den 21en zijn betrekking had aanvaard. VfiAMEUKIiA. Blijkens telegrammen uit Curasao neemt de revolutie in Venezuela steeds grooter afmetingen aan. President Castro, die m8t een leger oprukte om generaal Matos bij zijn opmarsch naar Barcelona te ver nietigen, maar die daarin niet slaagde, is naar het binnen land getrokken. Hij heeft noch den moed, noch de mid. delen om de opstandelingen krachtig aan te grijpen. Da opstandelingen hebben echter ook niet veel tegen de regee- ringstroepen ondernomen; door de ontzettende regens waren zij genoodzaakt in de vlakte van Oritueo te blijven. Het einde van den opstand is daardoor nog lang niet te voorzien, en er zullen maanden voorbijgaan voordat de orde en rast weer hersteld zullen zijn. Maar in dien tijd staan de zaken stil en men kan, zonder overdrijving, gerust aannemen dat van de groote handelshuizen te Caracas drie vierden genoodzaakt zullen zijn hunne be talingen te staken. Prins Hendrik te Leeuwarden. Den 29 per extra-trein is Prins Hendrik in het met vlaggen getooide Leeuwarden aangekomen. De Prins werd aan het station verwelkomd door den commissaris der Koninginmr. B. P. baron van Harinxma thoe Slooten, en den burgemeester jhr. mr. A. Roëll. Aan het station waren mede aanwezig de hoofdoffi cieren van het garnizoen en de commandant der schutterij. Overal langs den weg werd de Prins hartelijkvaak geestdriftig toegejuicht. Z. K. H., blijkbaar zeer ge troffen, groette aanhoudend terug. In een hier gekomen hofrijtnig, met 2 paarden, voor rijder en jockeyging het toen door eenige voorname gedeelten der stad naar de woning van den Commissaris der Koningin op het Hofplein. Na hier korten tijd te hebben vertoefd reed1 de Prinsmei den Commissaris der Koningin en den |burgemeester naar de expositie salon voor Friesche Knnst en Kunstnijverheid van de firma Meijer en Schaatsmawaar de Prins alles met groote belangstelling bezichtigde en verschillende inkoopen deed. Vandaar ging*het naar hef tentoonstellingsterrein, waar de Prins door het hoofdbestuur der Friesche Maat schappij van Landbouw en Veeteelt werd rondgeleid. Hierop nam de Prins met zijn gevolg plaats in het fraai versierde afgeschoten middenvak der op het sport terrein opgestelde groote tribune. En nu volgde een hoogst eigenaardig défilé, n.l. eerst van mannelijk, daarna van vrouwelijk Friesch fokvee. Toen dit was afgeloopen, volgden de atdeelingen klein vee, de inzending der Ned. Heidemaatschappij en nog een en ander. Na den lunch woonde Prins Hendrik nog geruimen tijd de harddraverij bij. Een aardige afwisseling werd hierin gebracht door een achttal daartoe nitgenoodigde personen, die met hun dames in Friesch costuum en in Friesche beogelsjeezen vóór de tribune rondreden. Het weder was bizonder mooi en de tentoonstelling en het sportterrein werden door duizenden personen bezocht. Te Huihuizen, gemeente Gent (Over-Betnwe), zijn in den nacht van den 27 drie woningen "afgebrand, waarbij twee menschenlevens zijn te betreuren. De brand ontstond in het achterhuis! van den smid Koks, die met groote moeite de inmiddels toegesnelde baren wees op de in het brandende perceel aanwezige vrouw en kinderen. Door het moedig optreden van by- wonenden is het gelakt de vrouw en het jongste kind te redden, terwijl de knecht en de jongste zoon door een sprong nit de tweede verdieping zich in veiligheid brachten. De twee meisjes de dertienjarige Geertruida en de negenjarige Theodora werden eenige aren later helaas dood teruggevonden. Verder verbrandden de inboedel en levende have. Alles was verzekerd. De vlammen sloegen over op drie nienwe woningen, welke eveneens met de inboedels verloren gingen. Van dezen was alleen het gebonw verzekerd. Dan heer Van Hien, Rijks-ontvanger te Utrecht, is naar het »U. D." meldt een ongeluk overkomen. Op het Lncasbolwerk voor een ander voertuig willende uitwijken, geraakte hij onder een rijtnig, dat met beide voorwielen over hem heenging, waarbij hij van het paard bovendien nog een trap tegen het hoofd kreeg. De heer _y. H. werd in hetzelfde rijtuig naar zjjne woning vervoerd. De geneesheer heeft verklaard, dat de inwendige kneuzingen van niet ernstigen aard zijn geen enkel lichaamsdeel is gebroken. Te Haarlem heelt iemand in de maag van een geslachte kip niet minder dan 24 koperen kopspijkertjes, een dubbeltje en twee paarlemoeren knoopjes gevonden. In den Spaarndammerpolder is tnsschen twee ploegjes Belgische arbeiders hevig gevochten. Eene vrouw kreeg een messteek in het hoofd en een bejaard man werd zoodanig getrapt en geslagen, dat hij moest worden weggedragen. De politie heeft proces verbaal opgemaakt. Te JUjnshecrenland (Z. H.) heelt het negenjarig zoontje van K. Vogelaar eene pen ingeslikt. Niettegenstaande spoedig geneeskundige hulp aanwezig was, is de knaa^ eenige nren later onder hevige pijnen overleden. Op den Oostdljk (eiland Flakkee) sprong in de woning van den arbeider Vonk een steenen pot met vet, welke op het vaar stond, uit elkander. De vrouw kreeg het kokende vet in beide oogen, waardoor zij waar schijnlijk voor altijd hot gezicht zal hebben verloren. konlnglnne-dag. Schagen. Den 2U vergaderde hier nogmaals de feestcommissie, omdat er barieht was gekomen, dat de harmoniekapel wegens het niet kunnen krijgen van ad- sisten;en geen concert kon geven. Na langdurige bespre-

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1