Laatste Berichten. Stadsberichten. Advertentie n. w«iiiioaiBE8r. Aan de Ingezetenen van Alkmaar. Gedachtenis. Zestal leerredenenT" B B G JS R L K tö S T A N i). ONDERTROUWD. king werd nu besloten 2 volksfeesten te houden mast- klitnmen en wortelen slaan. Voor den aankoop van prijzen voor die spelen werd f 35 beschikbaar gesteld. Schagen's harmoniekapel geeft bij gunstig weer haar 2e zomer-concert in den tuin van den heer Broersma op 7 Sept. a.s. Schagerbrug. De heer P. J. Bossen alhier deed met gunstig gevolg examen voor surnumerair der poste rpen en telegrafie. Brand. Ie Zaandam heeft den 28 een hevige brand gewoedwaarbij de houtzaagfabriek »De Gebroeders", van den heer C. Bon geheel in de asch werd gelegd. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was verzekerd. Brand te Amsterdam. In het Specialiteiten-Theater »Flora", Amstelstraat, bestaande uit drie groote perceelen 24, 26 en 28, ter gezamenlijke lengte van tusschen de 40 en 45 meter, is in den middag van den 29 omstreeks 2^4 uur een brand ontstaan, die zich in zeer korten tijd over de geheele lengte van het gebouw uitstrekte, en een dikke rook wolk over het midden der stad verspreidde, Uit de he vigheid waarmede de vlammen uit ramen en ver boven het gebouw uitbraken bleek alras dat daarin veel licht ontvlambare stoffen aanwezig waren. Het geheele dak en zolders stonden in een oogwenk in lichtelaaie, zoodat de brandweer, die spoedig met 4 stoomspuiten, de Jan van der Heyden, aanrukte, bij vele slangen op de water leidingen den brand wel spoedig in bedwang had, doch niet veel anders doen kon dan den steenen romp be houden. Aangaande de oorzaak van den brand verneemt men, dat die is toe te schrijven aan het omvallen van een pot met kokend vet op de bovenverdieping van perceel 28 waarin beneden een café is doch dat voor het overige evenals bet boven-midden-gedeelte van het theater, door artisten bewoond werd. Velen dezer waren in hunne kamers, zoodat de pa niek niet gering was. Eén werd zoo hevig door schrik bevangen, dat zij door een politie-agent met een lid der vereeniging van hulp bij ongelukken moest worden weg gedragen. Een ander kreeg lichte brandwonden in het aangezicht. Van de requisite werd een gering deel door spoedig opgedaagde hulp van uit perceel 28 gered. Ver der kwamen geen ongelukken voor. Alles is door ver zekering gedekt. Twee meisjes verbrand. In den nacht van 28 op 29 omstreeks 10 uur werden vlammen ontdekt, uitslaande uit het perceel van den smid Koks nabij Pannerden. Koks vloog in nacht gewaad het huis uit en riep den buren toe, dat zijn vrouw en vier kinderen zich nog in het huis bevonden. Door het moedig optreden van eenrbuurman werden de vrouw en het jongste kind door het venster naar bui ten gebracht, terwijl de knecht en een twaalfjarig zoontje zich door een sprong uit de tweede verdieping redden, 's Middags te 2 nur werden de verkoolde lijken van de beide achtergebleven dochtertjes, kinderen van 13 en 9J/2 jaar, gevonden, het eene iD het ledi'kantje, het andere in een hoek der kamer. De heele inboedel met levende have ging in de vlammen op. Alles was verzekerd. Door het niet spoedig genoeg ter plaats zijn van de brandweer gingen eenige aangren zende huizen mede verloren. St. Pancras. In de week van 23—29 Augustus werden ter afsiagmarkt aangevoerd 69 mandjes aardap pelen van 17 Vï K.G. Hoogste prijs f 0.70, laagste prijs f 0.55 per mandje. 415000 slaboonen, de prijzen vari eerden van f 0.22 tot f 0.31 per 1000. Kleine partijen 2e soort bloemkool konden gelden van f 1.50 tol f 2.20 per 100 stuks. Pit Kaapstad. KAAPSTAD, 29 Aug. De Wetgevende Vergadering nam hedeu in tweede lezing de indemniteitswet aan. De attorney-general zeide dat naar zijne meening de twee groote volken des lands elkaar steeds meer naderden. Oultsctiland en Italië. BERLIJN, 29 Aug. De »Nord-Deutsche AJg. Ztg." meldt dat de rijkskanselier graat Von Bülow heden een langdurig onderhoud had met den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken Prinetti. POTSDAM, 29 Ang. De Koning van Italië ontving heden den rijkskanselier Von Bülow en had een lang durig onderhoud met hem. Met harteljjken dank aan de Ingezetenen van Alkmaar voor hunne extra-giften aan de Armen bij gelegenheid van >dezen Koninginnedag" en aan da Dames voor haar moeieiijk en welvolbraeht liefdewerk der inzamelingen, geven de ondergeteekenden hierbij een verslag van de uitkomst hunner bemoeiingen. De opbrengst van de gehouden collecte was f 452.80. Wegens de moeilijkheid aan de verdeeling van de ont vangsten verbonden, zijn ondergeteekenden te rade ge worden om die naar den maatstaf te regelen, die bij de verdeeling der Koninklijke gift aan de Armen van Alk maar in September 1894 is gevolgd. Alkmaar 31 Augustus 1902. D. VAN FOREEST. A. PRINS. J. M. DE SONNAVILLE. door Ds. J. BOUVIN, in leven predikant te Alkmaar. Onder dezen titel zijn thans bij den uitgever P. Kluit man te dezer stede genoemde leerredenen verschenen. Toen ik ze in handen kreeg, rustte mijn oog niet zonder weemoed op het opschrift en ik dacht aan hem die reeds zoo vroeg van ons is heengegaan en die velen in de stad onzer inwoning zoo goed zoo van nabij ge kend hebben. Wat was hij een eenvoudig waar christen wat was hij een degelijk ernstig innig vroom prediker Slechts enkele maleu had ik het voorrecht hem te hooren des te meer ben ik er dankbaar voor zijn stem nu nog te vernomen nadat hij gestorven is. Hij maaktegelijk wijpredikanten dat plegen te noemen werh van zijn preeken. In dien indruk ben ik opnieuw bevestigd door de lezing ervan. En welk een echt, diep geloof spreekt er uit! Bjjzonder troffen mij, om er een paar te noemen: »Na moeders overlijden" en »De groote Oogstdag". Hier spreekt een rijk gemoed rijk geworden door de liefde tot Christus. Moge menigeen van wie ds. Bouvin nog niet vergeten hebben mogen vele zijner vroegere leerlingen dit voor treffelijk boeksken koopen en lezen en mede daardoor in liefde blijven gedenken hun voorgangerdie hun het Woord Gods verkondigd heeft. H. E. V. Vreemdelingen Ugmond aan Zee. Pension »Belvédère." De heer H. Fresemanu Viëtor, mevr. D. Fresemann Viëtor geb. von Gensau, Jan, Suze en Jeanne Freseman Viëtor, mr. S. Sijbeug*, mevr. Sijbenga geb. Swaters van Schaum- burg, Mies, Abejau en Talea Sijbenga, de heer 0. Dasse Viëtor, mevr. Dasse Viëtor geb. Modderman, mej. Betty Dasse Viëtormevr. Furnée geb. Modderman de heer S. M. S, Furnée, de heer John Furnée, allen Groningen, de heer dr. A. Rogmans, Amsterdam, mej. A. Rogmans, Njjmegen, herr Waldemar Rünge, herr Félix Doermann, frau Mareia Doermann geb. Comtessa von Bübenau-Letië, Berlijn, herr Keil, Munchen, mej. ten Doeschate, mej. R. Rodenhuis, Deventer, de heer H. Opzoomer, Utrecht, de heer mr. A. H. Brandt, mevr. Brandt-Labouchère, Velp, de aheer dr. L. Brandt, Niezijl, miss Daisy Brandt, miss Henriëtte Brandt, Velp, de heer George Brandt, de heer Francis Brandt, Rotterdam, de heer Andrew Brandt, Velp, mej. Johanna van Warmelo, Pretoria, mej. Marie Haitsma Muiier, de heer Gérard Haitsma Mnlior, de heer Karei Willink, mej. Willink, mej. Pabruwe, Winterswijk, mej. van Gigcb, Alkmaar, mej. Bogaert, de heer Bogaert, luit. Bogaert, Maastiicht, herr Walther Pock frau Polck-Heuach Hilde en Ilse PolokGretchen Ahlert, Aachen, de heer Djallengü, mevr. Djaliengü-Busé, Mies en Zus Djallengü, Harlingen, James Labouchère Esq, miss Norma Labouchèr e, Londen mej. H. KoningUtrecht, mej. van Maarseveen, Amsterdam, mej. M. Meijer Clnwon, Nijmegen, de heer Blauw, mevr. Blauw-Ruitering en kind, mevr. Büttinghausen Piet Büttinghausen Amsterdam herr Rndolf Lahmers, herr R. Liesegang, frau E. Liesegang- Stern, Mara Liesegang, Dusseldorf, dr. U. L. Stern Metz, herr Beummann, Dresden, frl. Magda Pflümer, Hamelu, de heer Berthlingmevr. Berthling-HaassenLie en Wobine Berthling, 's-Hertogenbosch, mej. E. Haas, mej. B. Haas Jetty Hnas Arnhem dr. Bierens de Haan mevr. Bierens de Haan geb. Bervoets en kinderen, mej. O. van AmstelRoosendaal (Geld.) de heer Zeeman en zoon, 's-Gravenhage, dr. Syphens. mej. Syp'beus, Krommenie A Ikmaarsche Bad- en Zweminrichting. In de weeK van den 23 tot en met den 30 Aug. zijn in de Bad- en Zweminrichting alhier genomen 101 baden door heeren 57door dames 44door weezen q en door onvermogenden 0. Drukste dag den 29 met 92 baden. Hoogste tempeiatuur van het water 65° laagste 60° Fahrenheit. Wolf's Caronssel. Burgemeester en Wethouders gaven den heer Wolf toestemming om op Maandag 1 September, ter gelegenheid van de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin, met zijn stoomcaroussel geopend te zijn. Witte Kruis. De heeren G. D. Donath, Secretaris dezer gemeente, dr. L. F. 0. Scheij, zuivelconsulent te Hoorn en D. van dor Sluis, hoofdkeurmeester aan het abattoir te Amster dam zijn aoor het Hoofdbestuur der Noord-Holl. Ver eeniging »het Witte Kruis" uitgenoodigd een advies uittebrengen omtrent een doeltreffende contlöle op het voornaamste voedingsmiddel voor den menschde melk. Stoel en Spree. In do groote Schouwburgtent werd Vrijdagavond opgevoerdUitgaan, bljjspel in 4 bedrijven door Glanor. Was voor enkele jaren in de hoofdstad en elders dit stuk dagelijks aan de orde, nog vaak wordt het op 't programma geplaatstvooral wanneer men voor 't meerendeel kunst minnend publiek verwacht. Bij veel eenvoud en vry kalme handeling bezit het een degelijke moraal terwijl de tooneelen bij nauwkeurige beschouwing treffend en de woorden voor t meerendeel daarmede in overeenstem ming zijn. Voor de hoofdpersonen, die bescheiden maar duidelijk op den voorgrond treden waren de heer W. Potharst en mevr. Maria Potharstals Eduard Valken burg en zijne echtgenoote uitstekend op hunne plaats terwijl de heer Kluizenaar als Kolonel van der Degen en Mevr. v. d. Lucht als mevr. van Meerenbeek mede een goede partij vervulden. Een zeker sympathiek figunr zal men gezien hebben in de oude trouwe Mina die zoo goed geheimen kon bewaren, maar, als erfstuk in de familie, bij allen toch sn eere werd gehouden. Mevr. Rafaël-Belder had zeer veel succes met deze rol. In het nastuk Vorstenplicht", tooneelspei van Nestor de Fiére, waarin slechts twee personen, de heer en mevr. Potharst als Koning en Koningin opiraden, was men in de gelegenheid beider talent te erkennen en vooral de laatste te bewonderen als een hoogst verdienstelijke actrice. Een daverend applaus getuigde dan ook van de sympathie der aanwezigen. Heden Zaterdagavond zal in deze tent de laatste opvoering plaats hebben van Mottige Janus", terwijl Zondagavond op vereerend verzoek, sieeht ééne voorstelling woidt gegeven van »de Fabrieksbaas" bet drama waarmede op de vorige kermis zoo veel succes werd behaald. In eene vergadering van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente deelde de heer J. KS. de fSonnaville mededat hij voor eene herbenoeming als wethouder niet weder in aanmerking wanscht te komen. Landbouwtentoonstelling. Wij vernemen dat het onzen stadgenoot den heer Stapel, eigenaar van »Diligentia gelukte zich gedurende de a s. landbouwfeesteu van eene uitvoering ta verzekeren van het zeer gunstig bekend staand gemengd koor »Jacob Kwast", van Wognum. Telefoon. Sedert de vorige opgaven zijn aangesloten *131 Lndbouwtentoonstelling. Kantoor Hoofdbestuur. 127 Gemeentereiniging. id. Accijnstoren. 129 idem id. Terrein buiten de stad. Afscheid PotharstGrader. De heer en mevrouw Potharst—Grader die, alvorens naar Brussel te vertrekken, waar zij geëngageerd zijn aan den grooten schouwburg en die gedurende de kermis gastrollen vervulden in de groote schouwburgtent van de heeren Steel en Spree achter de groote kerk, traden gisteren avond voor het laatst op in »Uitgaan" van Gla nor. Na afloop der voorstelling wachtte bovengenoemde artisten eene zeer aangename verrassing. De familie Prin- celli Schentbe die het initiatief had genomen, eenige andere directies van hier op de kermis aanwezige in richtingen, benevens eenige invloedrijke burgers van Alk maar boden Mevrouw Potharst ter atscheid een prachtig, zeer groot bloemstuk aan, waaraan twee gouden ringen met diamanten van groote waarde waren bevestigd. Dit bloem stuk was vergezeld van een zeer aardig vers, door den heer Princelle-Schentke vervaardigd, waarin de vertrek kende artisten een hartelijk afscheid wordt toegeroepen en waarin de wensoh wordt uitgesproken, dat ze te Brussel evenveel lauweren mogen plukken als in Nederland steeds geschiedt. 28 Aug. Franciscns Maria Witte en Elisa Catharina Maria Bender, Hendrik Hesterman, alhier, en Johanna Elizabeth Lindeboom, te Apeldoorn, onlangs te Hilversum. GEBOREN. 27 Aug. Wilhelmina Anna, d. van Gerrit Veldman en Aagje Beerepoot. 28 Catharina Gangerica, d. van Johannes Hendricus Smit en Maria Johanna de Graat. Oude Diledorp. Geboren: 17 Juli. Arien, z. van Arien Appel en van Neeltje Saai. 23 Franciscns, z. van Jacob Vriend en van Wilhel mina Schuitemaker. Cornelis en Trjjntje zoon en dochter van wijlen Cornelis Veldman en van Gnurtje Houtman. 24 Petrus, z. van Pieter Vriend en van Margaretha Floris. Alkmaar, 29 Aug. Kleine baas f 27.commissie f 27,Middelbare f 27.Aangevoerd 444 stapels, we gende 167483 Kgr. Alkmaar, 29 Aug. Aangev. 1594 mudden. Tarwe f 0. a 0.—, gerst chev. f 5.10 a 5.75, baver f 3.75 a 4.60, (nieuwe), f 0.(oude), bruine boonen f 9.a 0. citroen id. f 10 a koolzaad f 8.40, 0.— a 0.—, kar- weizaad f 12.a 12.10, nieuwe groene erwten f 16.50, vale id. f 15.a rogge f 5.40 a 5.75, rood mos- terdzard f 15. Alkmaar, 30 Aug. Aangevoerd 0 paarden f 0 a 0, 20 koeien en ossen f 130 a 230, 16 nuchtere kalveren fj 8 a 20, 209 magere schapen f 10 a 22, lammeren f 0 a ,81 magere vark. f 16.a 19.159 biggen f 9, a 12.—, 12 bokken en geiten f 3 a 6, 0 bokjes f 0. a 0.—, boter, ('s middags 12 uren), f 0.55 a f 0.625, aangevoerd 4268 P., Grasboter f 0.— a 0.—, kipeieren f 0.925 en 1.05 per 25. Amsterdam 29 Aug. De prijzen der Aardappelen waren heden als volgt Friesche Borgers f 1.20 a 1.35, dito Engeische f 1.70 a 1.90, dito Blauwe f 1.65 a 1.90, Zeenwsche Bonte f 1.50 a 1.70, dito Blauwe f 1.50 a 1.80, Geld. Blauwe f 1.10 a 1.40, Andijker Muisjes f 1.a 2.— dito ronde Blanwe f 1.40 a 1.70, Westlandsche Zand f 2. a 4.alles per HL. Delft, 28 Aug. Boter. Per 1ji vat f 42.— a 55.—, per Kg. f 1,05 a 1.37. Aangevoerd 366 achtste en 26 zestiende vaten, wegende samen 7580 Kg. Enkhuizen, 27 Aug. Aangev. 4 stapels kaas, hoog ste prijs f 25,50, boter, per kop 0.57s a 0.60 Karwei- zaad f 12.a mosterdzaad f 16.50 a 17. Maanzaad f 13.—, erwtengrauwe f 17.50 a 19. groene id. f 9.— a 10.50, vale erwten f 17.50 a 18.—, w. vale f 10.— a 11.50, Platte boonen f 7.— a 7.50, paardeboonen f 5.— a 6.—, bruine boonen f 7.50 a 8.50, gerst f 4.50 a 5.50, haver f 4.a 5. Vette varkens 23 a 26 ct. per 1.5 Kg. magere var kens f 15 a 26, biggen f 7 a 12, konijnen f 0.65 a 1.30, kippen f 0.70 a 1.45 per stuk, eieren f 3.75 a 4.— per 100 stuks. Medemblik, 28 Aug. Aardappelen. Groote Muizen a 0./0 a 0.75, Kleine id. f 0.a 0.Groote ronde f 0.a 0.65, kleine id. f 0.a 0.—, blauwe f 0.a f 0.70. Aanvoer 100 manden of zakken. Hoorn, 29 Aug. Aangev. 544 vette schapen a f 18 27.per stuk. Handel vlug. Hoorn, 30 Aug. Tarwe f 7.— a 8.—, rogge f 0.— a 1 0.—, gerst f 4.75 a 5.25, haver f 3.75 a 4 25, witte erwten f 0,a 0,groene dito f 12,a 13,grauwe erwteD a vale dito f 11.a 18 bruine boonen f 0.— a 0.karweizaad f 12.— amosterdzaad f 17.25 a Hoorn, 30 Aug. Aangevoerd 6 paarden f 80 a 130, 20 koeien f 180 a 230, 172 schapen f 18 a 24, 4 kalveren f 10 a 18, 17 varkens f 13 a 24. 140 biggen f 7,a 13, kipeieren f 3.50 a 3.75, 1600 kop boter f 0.60 a f0.625 per kop, 0 zeugen f af—, lammeren 1 a Heden Beursvaeamtie. Geboren: BERNARDINA PETRONELLA MARIA dochter van P. O. PELS en M. HILKMAN. Alkmaar, 29 Aug. 1902. Hrdeu overleed op het onverwachtst, mime geliefde echtgenoote TRIJNTJE OTTOin den ouderdom van bijna 64 jaren diep betreurd door mijmijne kinderen, bebuwd en kleinkinderen. Zmdscharwoude, Uit aller naam '28 Augustus 1902. A. VREDENBURG.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2