Nederland. wijd en zijd roem door groote daden en die roem leeft nog voortmaar wij, nakomelingen, zijn ontaard en be zitten hnnne edele deugd niet meer. Wij hebben ona verslingerd aan onmatig wijndrinken." En dat was geschied ondanks eene door Keizer Yu's opvolger uitgevaardigde wet, waarbij op dronkenschap de doodstraf werd gesteld. In het jaar 1279 v. Chr. werden alle fabrikanten van sterke dranken uit China verbannen. Later dacht men minder gestreng over drankmisbruik want in het jaar 206 v. Chr. was er slechts een boete op gesteld. De Israëlieten waren het tweede volk, dat maatregelen nam tegen misbruik van sterken drank. Daarna volgden de Hindoes. Oude wetten van Ceylon, Birma en andere Boeddhis tische landen verboden het bereiden, verkoopen en gebruiken van brandewijn. In het jaar 626 n. Chr., het 4e jaar na de Hedschra verbood Mahommed, om de tucht en werkkracht van zijn leger te versterken, aan zijn soldaten het gebruik van wijn. Dat verbod werd daarna algemeen en langzamerhand een godsdienstvoorschrift. Nog in dezen tijd wordt de wonderbare dapperheid der Turksche soldaten en hun spoedig genezen van ver wondingen voornamelijk toegeschreven aan hunne ont houding van sterken drank. Ook vele legerbevelhebbers van onzen tijd zijn door ervaring tot de overtuiging gekomen, dat de prikkel van sterken drank gewoonlyk onnoodig voor de soldaten en dikwijls verderfelijk voor hen is. De meeste generaals zijn thans van oordeel, dat thee de beste drank is voor troepen op marsch. Op de Tentoonstelling te Dusseldort is de twee millioenste bezoeker geteld. IMeistal. Een Engelsche dame, mevr. Ceitenitz, is in een spoor trein van Bologna naar Venetië, beroofd van een tasch met juweelen en kostbaarheden ter waarde van f 100,000. Van de dieven is geen spoor ontdekt. Veehandel ln Vriesland. De aanvoer van melk- en kalfboeien was behoorlijk en de handel in dit vee kon vrij goed genoemd worden. Door eenige Spaansche kooplieden werden inboopen van beste soorten fokvee gedaan, waarvoor zij goede prijzen besteedden, maar toch niet ver boven marktprijs, zooals dat vroeger wel eens gebeurde, vóórdat de markt begon nen was. Andere vreemde kooplieden, vooral Belgen, kochten vet vee, dat ook door kooplieden uit Holland en Gro ningen betrokken werd. Stieren voor de slachtbank bleven behoorlijk gevraagd, met vrij vaste prijzen, ofschoon door de qualiteit deze vrij wat uiteenliepen. De aanvoer van graskalveren is, zooals om dezen tijd van het jaar regel 4s, winnende. De handel in dit vee ging nog niet heel vlug. In vette kalveren was de handel stadig, evenals in nuchtere kalveren, waarvan de aanvoer klein wordt. Over het geheel was de handel in wolvee stiller, met weinig omzet. Ondanks deze omstandigheden bleven de prijzen vrijwel gelijk aan die der vorige week niet alleen met vette schapen ook met melkschapen en lammeren was dit het geval. Veite varkens waren zeer gewild evenals vette biggen. De reeds hooge prijzen liepen nog op. Ook voor Londen- sche biggen voor export bestond goede vraag. Magere varkens wel gewild jonge biggen zeer gevraagd met stijver prijzen en Hinken omzet. De prjjzen zijn: Vette koeien, le kwaliteit, 30 32 ct., 2e kwaliteit, 2729 ct., 3e kwaliteit, 2125 et., stieren 25—27 ct., vette kalveren 25—35 ct., vette Bchapen 2325 ct.vette varkens 23—26 ct. klets en gelach, en toorn steeg in haar op: «die verma- ledeide lui, die vervloekten Half verslagen en doodge stoken hebben z'm en nou la'en z'm nog geen rust Zij sloot het venster en schoof den grendel er voor. Toen werd zij kalmer en boog zich over den kranke heen. «Wees bedaard, PetermanJe Lieveheer zal wel alles weer recht maken De andere, waar die lui an geloo- ven nou ja, la'en we dat maar zoo laten Zjj zette zich weer neer op de rnstbank en nam zijn hand in haar schoot. Op hetzelfde oogenblik trad Komau de kamer binnen en zei met zonderling bevangen lach «Non Liesbeth.... jij mot den dokter dan al bijzonder goed bevallen zijn... den heelen tijd door hèt ia haast over niks anders ge praat als over jou Terwijl baar hand op Hanspeters voorhoofd rustte, zag Liesbeth den jongen Waldhofer met groote oogen aan «Bevallen? Zoo? En thans?... A'k m'n huid van m'n gezicht kon scheuren en 'r Hanspeters bloed mee stil len bij m'n ziel, ik deed 't De neiging tot lachen verging Roman. Verlegen scheen hij naar zijn woorden te zoeken. Maar daar klonk door de lange gang de forsche stem zijns vaders «Roman Jongen 1 Waar zit je toch «Ja, vader stotterde Roman, en nog altijd naar Liesbeth kijkend, verliet hij de kamer met aarzelenden tred. Achter hem viei de dear, wier klink niet sluiten wou, langzaam weer open. Zoo hoorde men van nit de huisgang de kijfwoorden van den onden Waldhofer tot in Hanspeter kamertje «Nou alzoo, nou hebben we 't. 'k Heb 't dadelijk wel gedachteu 'k kon me de haren wel nitrnkken, da 'k je heb motten toestaan om den mallen duivel in huis te nemen 1 Non hebben we het bloedige presentje In 's burgemeestershuis 1" «Maar vaderom Gods wilklonk het van Romans lippen. »La' rae met vree! En die twee vrouwlui, natuurlijk, die hokken me nou ook al in m'n huisDat duld 'k niet versta je «Vaderkom even in het kamertjeRomans stem klonk veranderdzenuwachtig hard. «Nou mo 'k je wat zeggen vader Londenscbe biggen 20—21 iji ct., alles per J/i Kilo. Melk- en kalfkoeien f 140f 230, pinken f 60—f 80, graskalveren f 20f 55, nuchtere kalveren f 6f 10, weideschapen f 16—f20, lammeren f 10f 14, magere varkens f30—f50, jonge biggen f 1.20f 1.55 per week. (N. v. d. D.) President Steyn. In den toestand van President Steyn is zooveel ver betering merkbaar, dat de zieke den 28 voor de eerste maal op het balkon aan de achterzijde der villa «Norma" eenige uren zittende kon doorbrengen. Typhns. Te Dirkshorn, gemeente Haringkarspel, is het aan tal typhuslijders geklommen tot vijftien. In drie hnis- gezinnen zijn tien personen door deze ziekte aangetast. De ziekte bepaald zich tot het z.g. Westeind. Ter voorkoming van verdere verspreiding zijn de sloten in deze buurt op last van den Burgemeester overgoten met petroleum, opdat het water daaruit niet langer worde aangewend tot het reinigen van aardewerk, pannen, kleeren enz. Grootschermer. Alhier zal een fanfarecorps op gericht worden. Voorloopig hebben zich reeds 20 leden aangemeld. Tot Directeur is benoemd de heer J. Ditmars. Te Schevenlngen heeft den 28 het volgende droeve voorval plaats gehad. Een achttienjarig meisje nit Rotterdam, Pretronella Groenendijk geheeten, die bij eene tante logeerde bevond zich met haar neefje op een der hoofden. Door de glad heid van het hoofd gleed het knaapje in zee het meisje sprong het na om het te redden, doch dreef weg en is helaas Verdronken. Zeer ernstige pogingen tot redding werden aangewend door den agent van politie Machielse, die zich tijdens het ongeluk op de golfbreker bevond, en zich terstond te water begaf. Wel slaagde hij er in, beiden te grijpen doch daar het water op die plek 3 meter diepte had en hij zelf onder geraakte, moest hij teneinde zijn eigen leven te redden, het meisje loslaten, doch slaagde er in, het knaapje behouden op het droge te brengen. Van verschillende kanten werden daarna nog vergeefsche pogingen aangewend om het meisje te redden dat 10 minuten later aar spoelde. Men kon er helaas niet in slagen de levensgeesten weder op te wekken, ofschoon hiertoe krachtige pogingen in net werk werden gesteld. Daarentegen gelukte het, 't knaapje dat het bewustzijn had verloren weder bij te brengen. Barslngerhorn. Dan 27 trad ds. H. K. W. Briode van Kolhorn te Winkel in een openbare vergade ring op, met het doel eene afdeeling van den bond voor «Staatspensionneering" op te richten, welk doel bereikt werd, 31 personen pl. m. ljs der opgekomenen traden als lid toe. In debat trad de heer P. Verweij van Hoogwoud, welke Staatspensionneering goed vond, echter niet als de bond beoogt pensionneering voor allen, maar alleen beperkt tot de loonarbeiders. In de polders Waard en Groet is het zichten der granen grootendeels geëindigd, het ging dit jaar zeer snel. Als het weder tijdens het binnenhalen gunstig is, dan is de oogst van het witzaad (granen), tarwe gerst en haver zeer bevredigend te noemen. Amsterdam. Naar gemeld wordt, bestaat er hoop, dat het kindje, dat onlangs door ratten zoo deerlijk ge havend werd, en dat daarna in het gasthuis opgenomen is, nog in het leven zal behouden worden. De besturen der zes in Noordholland bestaande fok- vereenlgingen hebben dezer dagen te Hoorn eene ve>- gadering gehouden om te spreken over de oprichting van eenen Provincialen Bond van Fokvereenlglngen. Wijl het meerendeei der aanwezigen niet vóór deze nieuwe organisatie was, werd besloten eene commissie te benoemen, bestaande nit voorzitters en secretarissen der zes vereenigingen, teneinde na te gaan welke de voor- en nadoelen waren van een nanweren band tusschen de onder scheidene fokvereenigingen. Tevens zullen alle pogingen worden aangewend om eene verandering te verkrijgen in de wijze waarop het melkvee Men hoorde het knarsen van een deur, daarop was het stil in huis slechts buiten op het erf klonk nog ge dempt het gelach en gezwets der dienstboden. Met bezorgden blik zag vrouw Altenöder Hanspeter aan. Maar een meelijdende onmacht had hem oog en ooi- gesloten en alle hartzeer stil gemaakt. Met een bitteren glimlach stond de oude vrouw op. «Hé'j dat daar gehoord Maar zeg liever niks Laten we 't maar nemen zooas 't is 't Is verstandiger, dat ik maak da'k weg kom terwille van Hanspeter anders laten ze hem hun toorn nog voelen! Maar jij, kind, jij blijf hierZoolang ze je niet vierkant nit 't huis zetten zoolang blijf je me bij hem Die hèt 't wel an jon verdiend dat je om zijnentwil een beetje slikken mot. Maar voor 't eten kom je me alle dagen thuis en vertel mijhoe 't 'm gaat. Maar hier in huis geen brokje brood neem je me daar aanmaar ik denk da'k je dat niet eens hoef te zeggen Liesbeth schudde het hoofd, 't Scheen dat zij spreken wou doch zij bracht geen woord over hare lippen. Ter wijl hare bevende handen de vuiBt van den zieke om knelden keek zij met verstrooide oogen nu eens naar haar moeder en dan naar Hanspeter. Vrouw Altenöder boog zich over het bed en streek met zaehte hand over Hanspeters wang, waarop de vuistslagen als blauwe plek ken begonnen te dijen. «God beware je, mijn jongen mijn goeiert Zwijgend ruimde zij nog do kamer op, knielde op den vloer, wikkelde de beoioode doeken ineen eu nam ze onder den arm. Toen zij opstond, stiet zij met den schouder tegen een der boomzwammen die aan den innnr hingen. Het miniatuur speelgoedwaarmee het lijstwerk der zwam bezet was begon te waggelen en een klein kerkje buitelde over het bed eu viel op den grond. Nannemie raapte net op. Het torentje was gebarsten en de minia tuur venstertjes waren versplinterd. «Ja, ja dat meldt zich juist ter rechter tijd au biunen in me is ook wat gebroken van daag Heesch lachend drukte zjj de vuist op het sierlijke ding, zoodat het met een eventjes-gekraak in elkaar zakte. «Moeder 1" stamelde Liesbeth. 't Is toch 'n kerkje ge weest «Ik maak in plaats 'r van 'm 'n almhutje en zet 'm 'r op de tentoonstelling te Alkmaar wordt beoordeeld. De ter vergadering aanwezigen waren van meening, dat de aldaar gevolgde wijze van handelen verkeerd moet uit komen. Int. Wedstrijd van Voedingsmiddelen te Londen. Aan de groote Tentoonstelling van Fransche Nijver heid en Kunst, welke dezen zomer in Earls Court te Londen onder beschermheerschap van den lord-mayor ge houden wordt, zal in de volgende maand een Internationale Wedstrijd van Voedingsmiddelen en Gezondheidsleer toe gevoegd worden. Door bet Uitvoerend Comité is de tot stand brenging eener Nederlandsche Afdeeling opgedragen aan den heer J* Borgerhoff van Sassem, Ceintuurbaan 246 te Amster dam, bij wien prospectussen, insehrijvingsbiljetten en alle verdere inlichtingen op aanvragen kosteloos verkrijg baar zijn. Oudorp. Getrouwd: 3 Juli. Cornelis Prins en Jannetje Wittebrood. Geboren: 2 Juli. Jacobus Adrianus, z. van Pieter Blom en Maria Broers. 8 Pieter, z. van Jacob Meijer en Doortje Zwakman. Koedijk. Ondertrouwd: 25 Juli. Jacob van der Wonde en Tennisje Diepsmeer. Geboren: 22 Juli. Pieter, z. van Dirk Klomp en Maartje Kos. Overleden: 9 Juli. Gunrtje Hof echtg. van Willem Klein, 69 jaar. Heerhugowaard. Ondertrouwd en getrouwd: 4 en 20 Juli. Pieter Daniel Vingerling en Bregtje Hit: tema. Getrouwd. 6 Juli. Pieter Lodder en Jacoba Spaan. Geboren. 6 Juli. Cornelis Jacob, z. van Jan Best en Jantje van Slooten. 7 Pieter, z. van Dirk Koning en Grietje Wortel. 10 Pietronella Rolina, d. van Gerard vaD de Knijt en Grietje Geerts. 13 Gerrit, z, van Hendrik Plnister en Aaltje Hemke. 14 Alida Jacoba, d. van Dirk Pijper en Marytje Helder. 16 Cornelis Eelix Johannes, z. van P eter Johannes van Kleef en Anna Brigitta Constant. 20 Gerardusz. van Johannes Tamis en Trijntje Ursem. '23 Gerbrandz. van Dirk Stet en Maartje de Haan. 26 Johanna Elisabethd. van Klaas Bijvoet en Grietje Nieuweboer. 31 Alida, d. van Pieter Koppes en Aafje Groot. Overleden: 10 Juli. Pieter Ursem, ongeh. 74 jaar. Levenloos aangegeven kind van Adrianns Hontkooper en Aafje van der Gragt. 15 Willem, z. van Cornelis Appelman en Geertje Nipshagen, 14 m. 16 Trijntje Gelder, wede. van Jan Met, 51 j. 22 Jacob Kooij, echtgen. van Maartje Goed, 43 j. een paar schapen en ossen in Met deze woorden schoof zij de miniatuur rnïne van het kerkje tusschen de bloe dige doeken en verliet de kamer. Toen zij de lange gang ten einde was en in het. voorhuis kwam bleef zij aarzelend staan. Zy won niet luisteren, maar zij moest booren, want de oude Waldhofer had een krachtige stem «als bij «heet" was. «Hanspeter hier en daar", klonk het van uit de kamer deur het voorhuis in «en tegen je christelijke erbarming wi'k niks zeggenje bent een goeie kereldat weet 'k en goed zijn zoolang men 'r zich zelf geen scha mee doetis wel mooi. Maar as men zich zelf met z'n goedheid 'n hak afslaatdan is die goedheid niet heel ver van domheid af. En daarom laat me nou mot rust Als burgemeester mot ik nog voorzichtiger zijn dan an deren. En 'k mag mijn naam en mijn volk in geen schandaal laten meêslingeren. En 't mag wezen zooas 't wil en of de hnisjesflikster schuldig is of nietze is nou eenmaal in aller mond en mjju huisMandi, is me te goed as da 'k me Waldhofer verstomde want vrouw Altenöder had de kamerdeur open geduwd. «Windt je niet op, burgemeester," zei ze bedaard, zonder den drempel te overschrijden. «Mijnentwege zal je in geen ongelegenheid komen. Enkel ter wille van Hanspeter verzocht ik dat mijn dochtertje zou mogen blijven als ziekenverpleegster. Van mij heb je dadelijk ru9tIk ga al! God zegene je met mekaar Zij trok de dear weer dicht. Roman stiekte de hand nit alsof hij vrouw Altenöder op den drempel wou vasthouden. En Waldhofer bromde, terwijl hij de handen in de broekzakken begroef geërgerd «nou ja zoo heel erg is 't ook niet geweest Een poos zwegen ze allebei. Daarop knorde de oude weer: «die hèt daar gestaan... berliggo berloggo, net as de duivel bij de Maranetten. «Ze mot bepaald achter de kamerdeur geluisterd hebben, hoor «Nee, vader zei Roman met gebroken stem «ze had niet noodig te luisteren Je hebt een drukte gemaakt - dat men 't achter zelfs het motten hooren tot in Hans' peters kamertje!" Roman greep mot zijn hand achter de ooren alsof hij pijn in deh nek had. «Dit mo'k loeh zeggen vader dat hindert mij erg, dat die ouwe vrouw non met schande uit 't huis mot gaan. En het goeie meisje achter, die zich voor Hanspeter de huid van 't lieve gezichtje scheuren lietwat mot Usabeth wel denken van van ons en onze christenliefde Kijk vaderje bent anders verstan diger als de anderen. Je mot non toch ook de beste wezen as burgemeester. En onze moeder had, denk ik het meisje niet weggestuurd. Die is er een geweest, zooas Hanspeter preekt Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 6