No. 105. Honderd en vierde jaargang. 1902. WOENSDAG 3 SEPTEMBER. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaab f ©,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Pr(Js der gewone advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte.' Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON Voordam C 9. DUITSCHXAND. Na een hartelijk afscheid is Koning Victor Emanuel weder naar zijn land vertrokken. Terwijl de Italiaansche bladen met groote ingenomenheid constateeren dat de Driebond zoo hecht hernieuwd is als hij ooit geweest is prijst de Duitsche pers als om strijd den pas vertrokken gast. Zoo schrijft o. a. de »Voss. Ztg." »De Koning heeft bij allen, met wie hij in aanraking kwameen zeer goeden indruk gemaakt. Men heeft in hem aangetroffen een vastbesloten zorgvuldig voor de regeering voorbereid man die niet alleen de binnen- landsche toestanden van zijn Rijk goed kent, maar ook de bnitenlandsche betrekkingen met een onbevangen blik aanziet,Mie er vast van overtuigd is dat de beste plaats voor Italië is aan de zijde van zijn bondgenooten Dnitsch- land en Oostenrijk." De pers in Prnisisch Polen verzekert, dat de Poolsehe bevolking niet mee zal doen aan de feesten die gegeven zullen worden ter eere van het bezoek des Keizers. Wel zijn maatregelen genomen om manifestaties van minder aangenamen aard te voorkomen. De stad Posen zal bezwaarlijk de 100,000 soldaten kannen lo- geer9n en voeden. De Poolsehe schooljeugd wordt tedwongen tegenwoordig te zijn bij den intocht van den Keizer. BNGMIiAND. Generaal Buller geeft nog steeds geen kamp! Thans publiceert de »Ninetenth Centnry" onder den titel: »de flaters van een zondebok" een artikel, met instemming van den in ongenade gevallen generaal geschreven. Da schrijver zegtdat het de ge woonte is van Engelsche ministers om steeds als zondebok te kiezen een officier, op wien zij de verantwoordelijkheid voor hnnne dwalingen kunnen afwentelen. Zoo was het ook met generaal Bnller die naar Znid- Afrika gezonden werd zonder legerin zeer eritieke omstandighedenen wien men vervolgens verweet dat hij in de war raakte. Men heeft telegrammen van Bullergesteld in de militair-technische taalgepubliceerd om te doen go looven, dat de gebruikte termen hnnne gewone dagelijksche beteekenis hadden. En de belangrijke telegrammendie Buller konden rechtvaardigen weigerde men bekend te maken. De Boerengeneraals zijn in Engeland aangekomen, doch weigeren zich te laten interviewen. De .Standard" zegt, dat de onlangs gemelde verklaring hunner eenstem migheid met president Krnger, Engeland onverschillig kan zijn, wijl Krnger, evenmin als de gedelegeerden of de generaals, politieke beteekenis heeft. De generaals mogen medewerken tot den herbouw van Zaid-Afrika doch wij kannen ook baiten hen. Voorstellen doen of eischen stellen kannen zij evenmin als onderhandelingen voeren. Alleen de Engelsche Regee ring beslist over de Kroonkolonie. Ook de Bonsleden in de Kaapkolonie moeten voorzichtig zjjn en zich niet door den steun van het Ministerie laten verleiden om de loyalisten te vervolgen. Alle overwegingen tegen de schorsing der Grondwet moeten wijken, waar het geldt de bevestiging der Britsche suprematie in Znid- Afrika, waarvoor ook do oorlog gevoerd is." Te Glasgow is een trein op een gereedstaande per sonentrein geloopen. De aankomende trein had in den tnunel voor het station door den zwaren rook niets van den gereedstaanden trein gezien. Toen de locomotief nit den tunnel kwam, zag de machinist het gevaar; hij remde, doch de afstand was veel te kort om nog vermindering van vaart te verkrjjgen. De beide laatste wagens van den gereedstaanden train werden geheel in elkander geschoven Er zijn '25 reizigers gewond, onder wie velen ernstig. FRANKRIJK. Het bestnnr van de vereenigde mijn werkers in het Loire-bekken heeft niet willen wachten tot het congres van Commentry, dat den 24en September plaats zal hebben, om een beslissing te nemen in de stakings proclamatie. Den 31 besloot het met algemeene stemmen de staking te bepalen op 12 September. Het verschil tnsschen patroons an arbeiders loopt over een vermindering vaD premies. Het coDgres van Commentry zal zich moeten uitspreken over een algeheele staking in alle Franscbe kolenmijnen Het zuidwesten van Frankrijk is door zware onweders geteisterd. Stortregens veroorzaakten op verschillende plaatsen overstroomingen, waarbij een man verdronk; door groote hagelsteenen zijn tal van vogels gedood. De wijn bergen bij Perpignan hebben zwaar geledente velde staande gewassen om Largentière zijn verloren. Te St. Etienne viel zooveel water, dat het tramverkeer in de stad gestaakt moest worden. Fort de France zijn aangekomen, msldden dat het dorp Morneronge geheel verwoest is. Het derp Lecarbet is door een vloedgolf weggevaagd. Er zijn ongeveer twee honderd dooden. Storm in Zuld-Airika. LONDEN, 1 Sept. Een Lloyds-telegram uit Port Elisabeth van heden meldt dat daar een zware zuid- oosterstorm woedt. Zeventien zeilschepentwee sleep- booten en vele lichters werden op het 3trand geworpen. Men vreest dat vele menschenlevens verloren zijn. Het weder is nog altijd zeer slecht. Nieuwe uitbarsting op Martinique. NEW-YORK 1 Sept. Een telegram nit Castries van heden meldt Het. Britsche stoomschip »Korona" dat hedenavond uit Fort de France is aangekomen, bericht dat Zaterdagavond om negen unr een hevige uitbarsting van den Mont Pelée plaats greep. Personen die uit het Noorden te De verjaardag der Koningin. De verjaardag der Koningin is overal in den lande met groote opgewektheid gevierd. Uit Apeldoorn wordt dienaangaande gemeld Reeds Zaterdagavond wapperde te Apeldoorn van vele particuliere woningen de driekleur met oranje, en Zondag was de vlaggentooi schier algemeen. Zondagmorgen werd een godsdienstoefening gehouden in de hofkapel, voor de Koningin den Prins, het gevolg en genoodigden, onder bet gehoor van Ds. Van der Flier, nit 's-Gravenhage. Des middags maakten de Koninginnen en de Prins een rijtoer door het dorp. Ten Paleize Het Loo werd receptie gebonden, ge volgd door een collation, waaraan deelnamen de Minis ters, de Vice-President van den Raad van State de Voorzitters van de beide Kamers der Staten-Ganeraal, de leden van het Civiele en Militaire Huis van Hare Majes teiten, met de artsen en hofpredikers van Hr. Ms. Huis. De Boerengeneraals. De Boerengeneraals zijn den 29 Ang uit den Haag naar Rotterdam vertrokken om van daar de reis naar Engeland voort te zetten. Aan de stations der beide steden, had zich hier een groote menigte verzameld, die de generaals geestdriftig toejuichte. Te Rotterdam begaven de generaals zich in open rij tuigen langs den Westersingel naar de Boompjes, alwaar de «Batavier II" tot vertrek gereed lag. Zeer velen had den zich op de Kade aan de Boompjes verzameld om den generaals uitgeleide te doen naar Engeland. Hartelijk werden de drie dappere mannen door de menigte met hoeden en zakdoeken toegejuicht. Verschil lende schepen groetten met de stoomfluit. Kort nadat de generaals het dek hadden betreden, stak de «Batavier II" van wal. President Steyn. Thans kan worden gemeld, dat, indien de gezond heidstoestand van President Steyn, die merkbaar blijft vooruitgaan, het toelaat, hij medio September zal worden vervoerd naar het Zuiden, en wel, zoo goed als zeker, naar Hontreux. Doodslag. In den nacht van Zondag ontstond in het koffiehuis van V. d. S. te 's-Gravenhage twist tnsschen een paar militairen en barvers, naar men zegt over het betalen van het gelag. De twist werd op straat voortgezet en spoedig vielen er klappen. Plotseling kreeg een 23-jarige korporaal der jagers met een biljardquene een slag tegen het hoofd, tengevolge waarvan hij bewusteloos neerzeeg. De man werd naar het hospitaal vervoerd, alwaar hij is overleden. De politie meent den dader op het spoor te zijn. Vee-Invoer In België. Men schrijft aan het N. v. d. D.: De Belgische [Minister heeft aan de leveranciers voor het leger toegestaan het benoodigde slachtvee in Nederland aan te koopen. Tevens is dit vee vrijgesteld van de qnarantaine aan de grens. Feitelijk is daardoor voor da leveranciers van het leger de grens geopend voor den invoer van Nederlandsch slacht vee, welke echter gesloten blijft voor de andere ingezetenen. Velen vinden dit een onrechtvaardige daad. «Waarom" zoo vragen zjj «iets toegestaan aan den soldaat, wat aan den burger geweigerd wordt Er zijn baiten de soldaten nog zoovelen, die behoefte hebben aan een stokje vleesch en het thans om de dnnrte zullen moeten missen." Wat is het geval Door het gesloten blijven der grenzen is er in Belgie van lieverlede meer en meer behoefte ontstaan aan vee, en nn in den laatsten tijd voor En gelsche rekening veel slachtvee opgekocht is, doet zich de behoefte dnbbel gevoelen. Het gevolg daarvan is, dat de veeprijzen tot eene sinds den Fransch-Dnitschen oorlog ongekende hoogte zijn gestegen en de handel in vee zeer gedrnkt is. Op de veemarkt te Antwerpen, waar vroeger wekelijks rnim 600 runderen kwamen, verschijnt thans een 150-tal magere beestjes. Geen wonder dns, dat er van verschillende zijden weer wordt aangedrongen op opening van de grens, zoowel voor fok- als slachtvee te meer wijl in Nederland alle veeziekten geweken zijn. De geheele .opening der grenzen voor den invoer van Nederlandsch en Frausch vee, met eene qnarantaine van ten hoogste drie dageu in de Rijksstallen aan de grenzen, wordt het eenige middel geacht om verandering te bren gen in den tegenwoordigen onhoadbaren toestand. Men verwacht, dat de Minister zal inzien, dat wat hij toege staan heeft aan do leveranciers van het leger, hij niet kan weigeren aan de burgerij. Jlsp. Den 29 werd alhier de eerste steen gelegd voor de nieuwe Jisperslnis door h3t bestuur der Banne Jispin het bijzyn van den met den bouw belasten architectden heer Rups van Edam. De nieuwe sluis komt in de plaats eener gesloopte houten sluis, en vormt de belangrijke verbinding van het Noordhollandsch kanaal met de vaarten van genoemde Banne. Te Hoorn hebben Bnrg. en Weth. den Gemeenteraad voorgesteld de heffing van wik- en weegloonen na 31 December te bestendigen. Ken landbouwrels. Eenige leden der Friesche Maatschappij van Land bouw zijn voornemens in de maand September een twee- daagsche landbouwreis te maken naar de Noord-Hol- landsche greidstreek en wel aldns verdeeld eerste dag Leeuwarden Stavoren Enkhnizen Alkmaar Schagen Wieringerwaard Hoorn tweeden dag Hoorn Hoog- karspel, Avenhorn, Midden-Beemster, Hoorn, Enkhnizen, Stavoren Leeuwarden. Op deze reis zullen bezocht worden, drie a vier boer derijen met bijbehoorend land en vee, het Rijkslandbouw proefstation de proef-znivelboerderijeen in werking zijnde Edammer kaasfabriek en een stoomgemaal. Ouweder. Het heeft den '29 op eenige plaatsen in ons land hevig geonweerd. Te Tiel en te Lonneker sloeg de bliksem in eenige woningen in die geheel afbranddenelders regende het tevens zwaar. Onder Groesbeek zijn uit verschillende hellende wegen heele stukken weggespoeld door van de heuvels afstroomend water. Onder den stort regen was het, alsof een rivier door de dorpsstraat stroomde. Onder Maiden is de zoon van een schipper door den bliksem gedood. üchevenlngen. Eenige dagen geleden waren op de duinen aan het strand, nabij het Ververschingskanaal eenige kinderen aan het graven, toen eensklaps een gedeelte van het duin instortte, waardoor een ongeveer 12-jarige knaap geheel bedolven werd. Eene dame, bij wie de kinderen behoorden, snelde ter hulp, doch zij was niet in staat het zand spoedig genoeg weg te graven. Toevallig kwam iemand langs de plaats, die dadelijk hulp verleende. Hij mocht het genoegen smaken, na een paar minuten gravens het knaapje gelukkig nog levend te voorschijn te halen. Zonder zijn bijstand zon er zeker een lijkje te voorschijn gebracht zijn. H«t kind is echtei minstens 5 minuten levend begraven geweest. (N. Gt.) Amsterdam. Een droevig ongeval had alhier den 30 plaats. Op 't Rokin waren eenige kinderen aan het spelen. Een der jongens geraakte daarbij te water en verdween al heel spoedig door het spuien was er een zeer sterke strooming onder de oude gewelven van de vroegere Beurs. Dadeiijk werden door de politie pogingen in 't werk gesteld om den knaap nog met dreggen en haken te pakken te krjjgen wat echter niet gelukte. Twee heeren die toevallig voorbij kwamen en van 't ongeval hoordenbedachten zich geen oogenblik. Ze begaven zich gekleed te water en doken eenige keeren onder de gewelven. Hnnne pogingen om het knaapje te redden bleven helaas vruchteloos. Den volgenden dag is het lijkje gevonden. Velsen. Den 29 werden weder proeven genomen met een locomotief der stoomtram om op en van de pont te rijden. Hoewel eenige veranderingen aan de brng zijn aangebracht, waarover de tram eventueel moet rjjden om op de pont te komen, slaagden de proeven nog lang niet naar wenseh. Het viel dnidelijk waar te nemen, dat de pont zeer naar een kant overhelde, toen de loco motief er op stond. Kolven. Bij den te Koog aan de Zaan gehouden nationalen kolfwedstrijd werden de volgende prijzen behaald le prijs J. Harp, Alkmaar, met -166 panton 2e W. N. van Vliet, Krommenie, 464 p.3e N. van Calcar, Koog- aaa de Zaan 462 p.4e O. Keersemaker, Grootebroek, 461 pnDten. Serieprijzen le serie-prijs R. J. Vos, Bols ward 2e C. Kosse, Koog aan de Zaan 3e J. Bakker, Krommenie 4e G. Haremaker, Koog aan de Zaan 5e Jb. Westerman Barsingerhorn 6e A. de BoerKoog, aan de Zaan 7e P. N. de Boerid.8e W. F. Dilid.9e J. G. van Eden, Nieuwe Niedorp10e Jb. Kuilman, id. Schandeiyke dierenmishandeling. De militaire rit van Brussel naar Ostende, waaraan ook Nederlandsche officieren deelnamen heeft den 29 plaats gehad. Behalve enkele ruiterBdie met veel beleid wisten te rjjden, waardoor de krachten der paarden gespaard bleven, is deze afstandsrit een gruweljjke dierenmishandeling geweest. Vijf der paarden zijn doodgevallen en volgens de «Patriote" was dat van een der Nederlandsche offi cieren reeds na tien kilometer zoo uitgeputdat hij het aan een boer verkocht, die het naar Brnssel zond voor het slaehthuis. Een ooggetuige meldt verder 't volgende Daar komt jammerlijk, stapvoets, een uitgeput, geheel te gronde gericht paard. De slagen van een karwats in meedoogenlooze vuist regenen op de zijden, tegen den bnik, op den hals; de sporen martelen hem telkens weer. Het dier waggeltdronken van vermoeienishet zigzagt

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1