Ingezonden stukken. Stadsbericiiten. 3?Oste Staatsloterij. 4e kl., Ie lijst, 2 Sept. Nr. 12564 f 25,000; Nr. 833 f 2000; Nr. 1026 f 1500; Ns. 1127 en 9896 f 1000; Ns. 15834 en 18289 f 400; Nr. 16983 f 200; Ns. 4287, 8541,10519,11259, 17388 en 20927 f 100. over den weg van den eenen kant naar den anderen als zoekt hij steun bij een boom. Soms knikken de voorbeenenmen ziet den berijder opspringen met een ruk aan de tengels het paard optrekkenterwijl de karwatsslagan dof blijven doorklinken op het van zweet glimmend vleesch. Onder het volk gaat een kreet van deernis op en wordt een siddering van verontwaardiging merkbaar. Het medelijden wordt verlevendigd wanneer men het paard ziet komen, bereden door den Franschen luitenant Valdez. O die knikkende stap der verdoofde, verstijfde, ljjdende paarden, strompelende over de wagensporen, laveerende over den weg Bij eiken tred van dit paard denkt men het te zien neervallen. De zjjden van het dier zijn rood, als overdekt van een dikke, kleverige verf twee bloedende gaten in het gekneusde vleesch de sporen des ruiters zijn rood tot aan de hakken der laarzen onder de karwats onder de klemmende knieën met verwilderde oogenspant het opnieuw zich in <r- en nog zeventien kilometer af- te leggen Het is afschuwelijk, het is walgelijk. Ken natuurlijke leefwijze. Dezer dagen stond op de Molenaarsbrug te Ouds hoorn een zonderling uitgedost fietsrijder. Geheel zonder bovenkleederen, was bij in linnen gekleed, blootshoofds en barrevoetsaan zijn fiets hing een mandje, waarin voor consumptie twee kroppen sla, twee gele komkommers, acht paddestoelen (in da Haarlemmermeer gepinkt), enkele onrijpe peren en twee nien. Deze artikelen voor de con sumptie gereed makende, bood hij den aanwezigen nieuws gierigen aan met hem het maal te gebrniken, omdat, zoo beweerde hij, men een flinke gezondheid daardoor geniet, een mensch een planteneter maar geen roofdier is en alle levenskracht door vuur wordt gedood. Gekookt eten heeft hij in geen twee jaar gebruikt, evenmin heeft hij in de laatste jaren een droppel gedron ken in den winter, zegt hij, moet een mensch niet meer gebruiken dan 10 appelen en 6 okkernoten per dag. Wat men in den zomer bespaart aan vuur, zout en drinken, eieren en melk, komt in den winter te pas om 5 a 6 cent voor appelen enz. te besteden. Wat de ligging aangaat, moet deze niet zijn een veeren bed, maar een frisscbe stroozaklicht moet men niet ontsteken, daar zorgt de zon wel voor, terwijl de enthou siaste voorvechter van zulk een leefwijze de buitenlucht zeer aanbeval om 200 300 jaar oud te worden. Boven dien bood hij een bedrukte briefkaart aan, waarop aan de achterzijde staat te lezen»L9vensprotoplasma kan slechts door levensprotoplasma gevormd worden. Als we onze kinderen met rauwkost grootbrengen, znllen we een geslacht van reuzen doen ontstaan. Alle levenskracht wordt door vuur gedoodde mensch is een planteneter, geen rootdier." (U. D.) Holl. Mij. van Landbouw. Naar gemeld wordt, zal het hoofdbestuur der Holl. Mij. van Landbouw" op de agenda der algemeene ver gadering in Sept. e. k. te Alkmaar te houden, alsnog plaatsen een voorstel van urgentie, dat voor de Maatschappij van het grootste belang is. Naar aanloiding van de be kende voorstellen van den heer ar. Ph. de Kanter zal het hoofdbestuur voorstellen ook in den vervolge ver- eenigingen en corporaties als lid der Maatschappij toe te laten en een commissie te benoemen, die in verband daarmee wijzigingen zal voorstellen in de statuten der Maatschappij. Gedurende de tentoonstelling zullen twee belangrijke wedstrijden gehouden worden. De eene zal zijn een wed strijd op 10 Sept. met machines, die in staat zijn het graan te dorschen en het overblijvende stroo aan schoven te binden en te persen; vier machines zijn daarvoor in geschreven. De tweede nieuwigheid is oen tentoonstelling van koeien uit Noord- en Zuid Holland en wel van die beesten, waarvan de in het laatste jaar door de eigenaars bijgehouden melkstaten bekend zijn. Reeds zijn 40 koeien ingeschreven. Aan de bestgekeurde beesten van deze categorie znllen prijzen worden toegekend. Te Broek op Langendijk werd in den laatsten tijd bij de uitgebreide groenten-verzending meermalen ge klaagd over gebrek aan waggons waardoor aan den groen- tenbandelaar, die dan zijne wareu niet op tijd kan ver zenden, dikwijls groote schade wordt toegebracht. Ook is het zeer onaangenaam voor de bouwers, die somtijds van 's ochtends tot 's avonds met hunne schuit met ver kochte groenten moeten blijven liggen, voordat die gelost kan worden. De heer Van Hasselt, van de Hollandsche Spoorweg maatschappij, bij wien hierover eene klacht werd inge diend, is zich persoonlijk van een gebrekkigen toestand komen overtuigen, en heeft thans de toezegging gegeven, dat voortaan niit meer over gebrek aan waggons zal be hoeven geklaagd te worden. De directie der Hollandsche IJzeren 5poor wegmaatschappij heeft besloten eene houten over kapping en een loswal te doen maken aan het station Bovcnkarspel. De kosten zijn geraamd op ongeveer f 15,600. Veeprïjzen In België. Men sckrijft aan het »N. v. d. D." van de Belgische grenzen In België blijven de veeprijzen nog steeds hoog. Dit wordt toegeschreven aan den sinds twee jaren mislukten mais-oogst in Noord'Amerika, waardoor aldaar minder vee kan gevoederd en uitgevoerd worden. In Amerika kweekt, men namelijk het vee hoofdzakelijk met maïs op. In Engeland alleen zijn in de eerste zes maanden van dit jaar 44,000 runderen minder nit Amerika aangevoerd dan het vorige jaar. Daardoor gaat er ook minder vee nit Nederland naar België, wijl nit ons land veel geslacht vee naar Engeland wordt gezonden. In 1901 werden in België ingevoerd 380,000 ton Ameri- kaansche maïs, tegen 526,000 ton m 1900. Ook de varkeDS blijven in België dnnr. Vette varkens geiden van 95 centimes tot fr. 1.03 per kilo levend ge wicht. Biggen van 6 tot 8 weken ond gelden 20 tot 30 francs per stuk. Tegenwoordig worden er voor die hooge prijzen vele varkens en biggen door Belgische kooplieden alhier opge kocht en met heele vrachten frauduleus over de grenzen gebracht. Verleden week was hier vooral een groote leven digheid in het opkoopen van biggen. Op de markt te Gent waren de biggen zeer in prijs gestegen en kort daarna zag men de Belgische kooplieden komen aanfietsen en als om strijd alle jonge varkens opkoopen, die zij krijgen konden. De een bood al nmer dan de ander. Oudorp. Tot wethouder alhier is herbenoemd de heer J. Bijman. Barslngerhorn. Den 1 werd de verjaardag van H.M. de Koningin te Kolhorn feestelijk gevierd met een schoolfeest. Het was voor de kinderen een ware verrassing, vooraf was hnn niets hiervan medegedeeld. In Augustus werd te Kolhorn in de rijkspostspaar bank ingelegd f 2343.58 in 50 inlagen. Drie nieuwe boekjes werden uitgegeven. In de polders Waard en Groet ondervindt men alreeds nadeel van het natte weder. Tarwe spruit al, haver eveneens, erwten nog te veld staande, omdat ze te zacht bleven door de regens, zijn 81 Ang. uit de schee geregend en in de aardappelvelden ontwaart men de gevreesde ziekte. Bijna alles staat nog buitendat het weder spoedig moge verbeteren I Koedijk. De kermis alhier, welke dit jaar samen valt met de Landbouwtentoonstelling te Alkmaar, is op verzoek van eenige neringdoenden éérie week vervroegd en zal gehouden worden op 14, 15 en 16 Sept. e.k. Westgraitdijk. Door de verleende f8000 subsidie nit de generale kas aan de Ned. herv. gemeente alhier, is het nu mogelijk geworden om aan den torenmuur weldra de zoo hoognoodige herstelling te laten verrichten. Bestek en teekening hieivan zijn ontworpen door den heer R. K. Koppen die tevens door kerkvoogden en notabelen tot opzichter benoemd is. Bijp. Tot directeur van de alhier door de Maat schappij van Nijverheid op te richten sigarenfabriek is benoemd de heer de Hens te Rhenen. Bonlnglnne-dag. Schagcn. Met veel opgewektheid en in een al-, lerprettigsten geest is deze dag den 1 Sept. alhier gevierd. Wel liet zich het weer 's morgens wat ongunstig aanzien en werd de openingsrede van den voorzitter der feest- con missie, den heer H. Feisser, onder een flink regen buitje aangehoord, maar gelukkig tegen half elf brak het vroolijk Oranje-zonnetje door het sombere wolken floers. De blauwe hemel lachte met het rood, wit en blauw, van alle hnisjes uitgestoken, en zonder stoornis konden de verdere feestelijkheden in de open lncht wor den afgewerkt. Het feest der schoolkinderen, de verschil lende wielerwedstrijden en de alleraardigste rindgrijdérij, waaraan 16 paren deelnamen, slaagden uitstekend. Ook het mastklimmen en het wortelenslaan, twee volksspelen, lokten heel wat toeschouwers en eene flinke deelname. Het concert op de markt er was toch concert, al had de commissie geen geld gegeven door de Winkeler kapel, was eene aantrekkelijke aanvulling van den middag, 's Avonds schitterden hier en daar verlichtingen, werd er Bengaalsch licht afgestoken, gedanst en genoten. In één woordhet was een allerprettigste dag voor jong en oud. Stow petoren. Aan het hnlppostbantoor alhier is gedurende de maand Augustus op de Rijkspostspaarbank ingelegd f 1332,17. Er zijn 3 nieuwe boekjes uitgegeven en er is terugbetaald f 170,60. Hooggeachte Redacteur Veroorloof mij voor onderstaande regelen eenige plaats ruimte in nw geacht blad te verzoeken. Den 30 Aug., des avonds, te Amsterdam zijnde, was ik getnige van de onthulling der banier van den Bond van Israël, militairen onder de zinspreuk »Getrouw aan ons Vorstenhuis en Vaderland." De eere-commissarisse, mevr. C. Kempers-Stiitterheim, alhier woonachtigwas door het bestuur uitgenoodigd de onthulling te leiden. Met onderstaande woorden sprak zij het eere-bestunr, het bestuur en de leden toe. Oud-strijders en actief dienende militairen van zee- en landmacht Het is voor mij een waar genoegen, door n allen een stemmig te zijn uitgenoodigd, uwe banier te onthullen, dat heden avond zal plaats hebben, nit vriendschap voor u en uwe vereeniging kwam ik daarvoor expres over. Allen roep ik, die hier zijn nitgenoodigd door leden of bestuursleden een hartelijk welkom toe Heden avond znlt gij dan uw banier aanschouwenvóór ik tot de onthulling overga wil ik n allen er eerst ernstig op wijzen, wat uwe banier is en wezen zal. Och 1 hoe menige kanier reikte ik uit, waarvan het mij later leed deed zulks te hebben gedaan waarom, zult gij vragen omdat zij, die zich daaronder schaarden, haar ontrouw werden. "Welk militair zonde daarginds, toen hij in onze kolo niën diende, zijn vaandel beleedigen, of laten beleedigen Ik zeg, geen uwer wie kent niet den heldenmoed van menig militair, die liever gestorven zon zijn, dan zelfs maar een klein gedeelte van het dierbare vaandel in handen van den vijand achter te laten Ik herinner me nog zoo goed en zal dit nimmer ver geten den nachtelijken overval op Lombok. Verplette rend was de tijding, van zooveel gesneuvelden en gewon den en aan mij was de taak opgedragen, de namen van ben, die hnn leven lieten bij het 6e bat., bekend te maken van kameraden, mannen en vaders, doch toen het telegram kwam vaandeldrager van het 6e met vaandel vermist", toen kon van die honderden militairen, die om mij heen stonden, met één zich zelf meester blijven en had men hen laten doen wat zij 't liefst deden, zij waren dade lijk naar Lombok vertrokken niemand sprak over den man wien het vaandel was toevertrouwd, doch ieder had maar ééne gedachte: »het vaandel is weg Alleen door mijn eigen gedachten nit te spreken, bracht ik de gemoederen tot bedaren. Ik zeide imannen weest niet bezorgd, uw vaandel komt terug, óf met den levenden vaandeldrager, of, indien hij gesneuveld is, dan zijn uwe kameraden daar om het terug te halen en dit znllen ze zeker doen. Hoe groot was de vrengde dan ook, toen na drie dagen de tijding kwam vaandeldrager met. vaandel terug te Ampenan 1" De dappere man had op den terugtocht in een kogelregen zijn vaandel meêgenomen over dag het met boombladeren bedekkende en 's nachts er meê op marsch gaande, tot hy te Ampenan terug was. Wat nu het vaandel is voor den actief dienenden militairis de banier voor den oud-strijder. Nimmer zult gij, hoop ik, nw banier smaad aandoen door eerlijkheid en eendracht knnt gij het onbesmet be waren zij, die niet liefhebben, doch de eendracht door twist en tweedracht verstoren, werpen er een smet op. Belooft gijheeren van het bestuur en leden dezer vereeniging, dat gij waken znlt dat uw banier onbesmet blijft Zoo gij dit voor God en menschen hebt beloofd, dan werp ik het omhulsel af en geef het u te aanschou wen. (Mevr. K. zich naar de banier wendende) »Banier Wij hebben n thans in uw volle pracht aanschouwd, maar wat zijt ge echter op n zeiven, niets dan een dood voorwerp, gemaakt door menschenhanden en al heb ik ook eerbied voor hen, die u vervaardigden, toch zijt ge niets dan een lap fluweel met goud bewerkt. Indien ge ginds in onze koloniën zoudt wapperen, dan zou het voor nw roem zijn in kruitdamp te schitteren, omringd van strijdhier zal het uw grootste eer zijn, indien nwe kleuren in liefde en eendracht verbleeken. Gij toch, hebt na eerst waards gekregen, nu ge zult wonen te midden van deze dapperen, die eens hnn leven veil hadden voor Vorstin en Vaderland en daarom hun Ver eeniging den naam gaven van Getrouw aan ons vorsten huis en vaderland." De leden van dezen bond scharen zich onder n, moge Gods zegen boven u schijnen Ik salueer u op militaire wijze en hecht dezen krans van levende bloemen aan uwen top, de hoop uitsprekend, dat eenmaal iemandwaardiger dan ik, een zilveren lauwerkrans aan u ten geschenke moge geven, welke onvergankelijk is, en thans roep ik u toe uit volle borat »Hnlde aan de banier der Vereeniging!" Voor vorsten huis en vaderland(Thans defileeren alle leden en bet bestnnr voorbij de banier). Een laatste woord nog aan de leden Mannen thans heb ik aan nw verzoek voldaannn staat het aan u om nw banier hoog te honden ik hoop, dat er steeds voor spoed in uwe vereeniging moge zijn, doch dat gij dan ook bij dien voorspoed eenvoudig znlt blijven, want ver geet niet, dat gij dezen bond sloot ten behoeve van weduwen en weezen. Toont, dat gij Israëlieten zijt, gedreven door liefde voor weduwen en weezen en dat gij uw belofte, voor God en menBchen gedaan, honden kunt. Thans het woord richtende tot 't eere-bestunr, mr. Wertheim ridder Ned. Leeuw, voorzitterdr. Graanboom, oud-lnit.-kolonel en dr. S. A. Norden, commissarissen. Hooggeachte Voorzitter Een woord van dank uit naam van al deze mannen moet mij van de lippenhoeveel hebt gij niet gedaan voor hen in dit afgeloopen jaar, blijft voor de Vereeniging wat u waart vanaf de oprichting en dat zij, deze mannen, daardoor mogen worden aangespoord dit alles op waren prijs te stellen. Mocht n worden opgeroepen naar een beter vaderland, dan hechten zij of ik, die n overleven, een krans aan nw doodbaar en voegen er de woorden bijhij had zijn naasten lief als zich zeiven." Een woord van dank aan de doctoren Graanboom en Norden, ook aan donateurs en niet het minst aan mej. de Vries, die door haar edel streven voor de kas zorgde. Dan wijs ik de leden op hen, die lid van verdienste kunnen worden volgens art. 4 der statuten, maar toch verzoekende, hiervan een zeer matig gebruik te maken, opdat het »lid van verdienste zijn", zijn hooge waarde niet moge verliezen. En na vrienden! Een »leve voor H.M. de Koningin", een »leve voor Z. K. H. den Prins der Nederlanden" en een »leve voor den Bond van ond- en actief dienende Israël, militairen" onder de zinspreuk»Getrouw aan ods Vorstenhuis en Vaderland Toen haar laatste bezielende woorden weerklonken haddendaverde het in de zaal van een geestdriftig applaus. Het eere-lid, de hooggeachte heer Perel, dr. in de letteren sprak na afloop mevr. K, in prachtig ge kozen bewoordingen toewelke gevoelvolle rede door den Bond met groote en dankbare instemming werd aangehoord. Toen mevr. K. aanstalten maakte voor vertrek, werd HEd. door den voorzitter een prachtig b'oemstuk over handigd. Met het oog op het schoone doel, dat de nog jonge vereeniging beoogt, n.l. den steun te wezen van weduwen en weezen" van gevallen kameradon van den Bond, kan ik niet nalaten hierop de algemeene aandacht te vestigen en ieders welwillende medewerking in te roepen tot steun der stoffelijke belangen van den Bond. Nadere inlichtingen kunnen verkregen worden bij den voorzitter de Vries, Lindengracht 25 te Amsterdam. Alkmaar, 1 Sept 1902: Een OUD-STRIJDER. Samenkomst Leger des Hells. Naar aanleiding der advertentie betreffende een samenkomst van den kommandant van het Leger des Heils in de »Harmonie", verzoekt men ons de aandacht van het publiek er op te vestigen, dat de kommandant, vroeger rechtsgeleerde in Zwitserlandeen reeks van jaren in het Leger werkzaam wasonder anderen in Frankrijk en Znid-Afrika waar hij vele jaren arbeidde en nu reeds eenige jaren in ons land is. De kommandant zal belangrijke mededeelingea doen betreffende den arbeid van het Leger hier te lande zoodat deze meeting bij te wonen de moeite wel zal loonen. Alkmaarsche Paarden-loterij. Door de verlotings-commissie van de vereeniging tot het bevorderen van den bloei van jaarlijksche paarden markten te Alkmaar, werden tot heden, behalve verschil lende rijtuigen en andere fraaie doelmatige prijzen, reeds 14 paarden aangekocht. Deze verloting trektzooals bekend is, beslist 6 September a. s. Landbouw-feesten. Wij vernemen dat vanwege »Bnrgerkring" op Woensdag 24 September a.s., ter gelegenheid van de landbouwtentoonstelling, in de groote Harddraverslaan in

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2