Landbouw en Veeteelt. Honderd en vierde jaargang» 1902. ZONDAG 14 SEPTEMBER. Gevonden Voorwerpen. Buitenland, Telegrafische Berichten. N e der 1 and. VERKIEZING van een lid van den Gemeenteraad. J^O. 110* Tweede blad. ALkMAARSCHE COURANT. Deze Ooarant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaak f 0,8©franco door het geheele rijk f 1, 3 Nnmmers f O.OU. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlén r Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam 0 9. Telefoonnummer 3. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat de tot invulling bestemde formu lieren voor de opgave van candidaten voor de verkie zing van één lid van den Gemeenteraad in het lste district, welke zal gehouden worden op Dinsdag, den 7 October a.s., ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn gesteld van heden af tot en met den dag der verkiezing, op alle werkdagen van 's morgens 9 tot 's namiddags 2 uur. Alkmaar, Burgemeester en voornoemd 1 September 1902. G. RIPPING. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur 2 Loterijbriefjes der 370e Staatsloterij, een gouden oor knopje, een gouden broche met groene steen, een pakje met naaibenoodigdheden, een zilveren broche, een gevlekte hond, een blauwe ceintuur, een portemonaie metf 1.055, een muilkorf. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 12 Sept. 1902. S. M. S. MODDERMAN Jr. Al is ons land op het gebied van landbouw en veeteelt niet wat het eenmaal was als zeemogendheid, toch mogen de Nederlanders er zich op beroemen als landbouwers en veehouders een goeden naam te bezitten op de Euro- peesche markt. En daar niet alleen. Ook zelfs de Nieuwe Wereld vraagt de beste exemplaren van den Nederland sehen veestapelter verbetering van hare runderrassec. De producten van de zuivelbereiding, met name de Hol- landBche kaasgenieten een meer dan Europeesche ver maardheid en een vrij aanzienlijke hoeveelheid onzer veld en tuinbouwgevvassen wordt jaarlijks over onze grenzen gevoerd. De lage vruchtbare bodem van ons land wees als van zelf landbouw en veeteelt aanals hoofdmiddelen van bestaan voor zijn bewoners evenals de ligging aan de Noordzee hun den weg wees waarlangs de kleine Staat eenmaal zou komen tot ongekenden bloei en wel vaart, in den tijd, toen bet kleine volk van visschers en kooplieden in Europa den toon aangaf. Visschers en kooplieden En thans de visscherij is niet meer de goudmijn van Nederland, de ondernemingsgeest die onze kooplieden uit de zeventiende eeuw kenmerkte is ver flauwd de handelsvloot onzer naburen heeft de onze overvleugeldals handeldrijvende natie staan wij niet meer in de eerste rij. Achteruitgang dusdoch alleen met betrekking tot deze twee. Een achteruitgang waaropvooral in de negentiende eeuw volgde een krachtiger opleven van landbouw en veeteeltwaardoor voor den Hollaudschen boer de gouden tijd zou aanbreken. En al moet worden toegegeven, dat voor menig landbouwer op dien gouden tijd wel eens wat al te spoedig de reactie volgde en al valt het niet te ontkennendat Nederland in de laatste tjjden vaak dreigde verdrongen te worden op de buitenlandsche markten, toch moet ook erkend, dat het zich desniettemin heeft weten staande ce houden. Naast eigen kracht heeft de landbouwende bevolking dat zeker in de eerste plaats te danken aan hen die den menigmaal te conservatieven boer hebben gewezen op andere landbouwstaten waardoor de meerdere theo retische ontwikkeling van den landmandoor de toe passing van doeltreffender werktuigende producten beter van gehalte en dientengevolge het bedrijf meer winstgevend werd gemaakt. Zoo heeft men ook in ons land ingezien dat de be werking van den grond, de verzorging van het vee haar nut kan doen met de vruchten der wetenschap, en waar een boer in vroegeren tijd met al die geleerdheid vaak op gespannen voet stond daar zijn hem thanB de oogen geopend en jnicht hij toe de maatregelen door de regee- ring genomen om die voor hem zoo nuttige kennis te verspreiden. Dat is hom tevens het bewijs, dat in regeeringskringen, in het parlementmeer belangstelling komt voor den toestand van landbouw en veeteeltdat met meerdere zorg de belangen van deze beide worden behartigd. En al moge hijvan Dature geen enthousiastmet min of meer ongeloovig glimlachen in verkiezingsdagen hooreu uitwijden over de landbonwparagraaf van een liberaal vrijzinnig-democratisch socialistisch anti-revolutionair of katholiek program toch ziet hij in het verschiet een alzonderlijk ministerie van landbouwwaarvan hij wel geen gouden bergen verwachtdoch dat niettemin in hooge mate zal kunnen medewerken, om zijn bedrijf tot meerderen bloei te brengen. Ook door eigen kracht wist men den goeden naam te handhaven zeiden wij daar straks. Daarvan getuigen zeker het. best de groote landbouwvereenigingen iu ons land waarin met onverpoosden ijver onder leiding van degelijke mannen wordt gearbeid aan de belangen van landbouw en veeteelt, twee takken van bedrijf, waaraan zoovele andere belangen innig zijn verboiden. Dat ver band bemerkt men nergens zoo goed als in een stad als Alkmaar, het centrum van Hollands Noorderkwartier, en het was dan ook vooral daardoor dat het besluit de vijfjaarlijksche tentoonstelling van de Hollandsche Maatschappij van Landbonw alhier te houden door Alkmaar's ingezetenen met ingenomenheid werd vernomen. We meenen ons niet te sterk uit te drukken wanneer we zeggen dat de verwachting omtrent het aanstaande landbouwfeest hoog gespannen ismaar zijn ook niet bevreesd daar onmiddellijk aan toe te voegen dat de Hollandsche Maatschappij die verwachting niet zal be schamen. Wanneer zij Donderdag a.s. hare terreinen en gebouwen voor het publiek toegankelijk steltzal het haar zeker niet aan belangstelling ontbrekenalthans wanneer het weer daartoe wat mag medewerken. Dan, wij twijfelen er niet aan, zal zij haar doel bereiken, om door het bijeenbrengen in onderlingen wedstrijd van de kenr van NeerlandB veestapel, de schoonste voortbreng selen van land- en tuinbouw, de aau de hoogste eischen voldoende werktuigen enz., de ontwikkeling van land bonw en veeteelt te bevorderen daardoor belangstelling te wekken bij het publiek en dit de overtuiging te schenken, dat de Nederlandscbe landman den naam van zijn land weet hoog te houden. DU1TRCHLAND. Namens den Rijksdag heeft graaf von Ballestiem, de president, aan de weduwe vau prof. Virchow het volgende telegram gezonden »Het Duitsche vaderland heeft door het verscheiden van uw echtgenoot een zijner grootste geleerden en navorschers verloren. Met u, geachte mevrouw, en de overige achter biijvenden betreuren de vertegenwoordigers van het Duitsche volk dit onherstelbaar verlies. Namens den Duitschen Rijksdag, waartoe de beroemde overledene een aantal jaren als medelid behoorde, en uit mijn eigen naam betuig ik u hierbij de diepgevoelde deelrfiïiking. De president van den Rijksdag graaf von Ballestfém.'' FIN t* HU AST D. De Jingo-bladen zijn zeer ingenomen met de wijze waarop Ohamberlaiu de Boerengeneraals ontvangen en te woord gestaan heeft. De liberale pers oordeelt minder gunstig, doch schijnt toch tevreden te zijn. Het krachtigst uit zich de Daily News", o. a. zeggende »Wg begrijpen niet", waarom de Generaals den heer Chamberlain niet herinneren aan de bepaling der overeen komst waarin uitdrukkelijk eene leening wordt toe gezegd boven en behalve de schadevergoeding van 3 millioen pond. Wij gelooven gaarne, dat die som ten eenenmale onvoldoende voor de behoeften is en moet worden aangevuld. »De heer Chamberlain had den mond vol over de «edel moedigheid"" der overeenkomst; maar van den Boer,die, met zijne staatsburgerlijke vrijheid, ook geld en goed verloor en in vele gevalleD zijne kinderen ellendig zag omkomen in de concentratiekampen kan men geen berusting in 's Ministers verklaringen daaromtrent verwachten. »Wij hebben de verplichtingen der Boeren- Regeeringen op ons genomen en de voornaamste dier verplichtingen is, den landbouw weder op de been te helpen." »De overeenkomst van Vereeniging", zoo besluit het blad, »is een ruwe schets, welke aangevuld moet worden tot eene vrije constitutie. »Dat is de kern van de zaak der Boeren-Generaa[s. En het valt te betreuren, dat de heer Chamberlain zich meer aan den vorm dan aan den geest der overeenkomst heeft gehouden. VRAKliBMli. Een telegram nit Port Castries meldt dat de gezondheidstoestand te Fort de France aller slechtst is. Het grootste deel der bevolking is ziek, een besmetting van dysenterie en scheurbuik teistert de inwo ners. Er verlaten meer en meer mensehen het eiland, Men schat dat er reeds 80,000 gevlucht zijn voor den vulkaan. De uitbarsting der Souffrière van 4 September schijnt inderdaad geen slachtoffers te hebben gemaakt. Niettemin is in den omtrek alles vernield en zullen er een aantal jaren noodig zijn om al de fabrieken weer op te richten, welke daar gevestigd waren. Uit den Mout Pelé stijgen nog voortdurend zware rook wolken op, door da drie voornaamste kraters. Sedert twee dagen werden geen ontploffingen meer gehoord en de stilte in de bergen is volkomen. ZUID-AFBIliA, Uit Johannesburg seint Reuter van den 11 het volgende belangrijke telegram, omtrent de schadevergoeding Officieel wordt gemeld, dat de drie millioen Pond ster ling, die krachtens artikel 10 der voorwaarden van over gave aan den Vrijstaat en Transvaal worden toegestaan, ten laste zullen komen der Engelsche schatkist en niet op rekening der nieuwe kolonies zullen komen. Bovendien is thans een bedrag van twee millioen Pond- sterling toegekend, eveneens ten lasts van de Engelsche Schatkist, voor schadeloosstellingen aan Engelsche onder danen en vreemdelingen, die niet schuldig zijn aan schen ding der neutraliteit en aan inboorlingen in de beide kolonies. Deze beide bedragen zijn onafhankelijk van betalingen, gedaan door de militaire compensatie-raden. Het stoomschip »Niwarn", dat 27,000 geslachte schapen nit Nieuw-Zeeland naar Engeland bracht, is op de Noordzee genoodzaakt geweest, die geheele lading over boord te werpen. De schapen werden in bevriezingstoestellen vervoerd maar onderweg werden die toestellen onklaar, het vleesch begon te bederven en men moest al de 27,000 schapen in zee werpen. De bemanning was 3 dagen lang bezig met dat werk. De reeder lijdt, gelijk men begrijpt, een zeer aanzienlijke schade. De toestand der Koningin van België. SPA, 12 Sept. De geneesheeren die heden een consult hadden, hebben een geringe verbetering in den toestand der Koningin geconstateerd. Morgen wordt weder een consult gehouden. 's-Gravenbage 13 Sept. 1902. TWEEDE KAMER. De sluitingsrede van de Tweede Kamer bevatte eene dank betuiging aan de Staten-Generaal voor de krachtige mede werking verleend aan de totstandbrenging van verschil lende gew'chtige wetten, die geheel of gedeeltelijk hnn beslag konden krijgen, ondanks de Regeering zich bij de voorbereiding der aangekondigde belangrijke ontwerpen, in niet geringe mate belemmerd zag door hetgeen noodig was voor de invoering van verschillende groote wetten. De sluitingsrede somt de afgedane wetten op, waaronder de militaire wetten gedeeltelijk en de beroepswet. Veel heeft de Tweede Kamer gedaan, wat betreft de Telegraaf en andere overeenkomsten, ook voor Indië's verkeer enz. Uitvaart van Asch van Wijek. Indrukwekkend door pleebtigen eenvoud had heden de uitvaart plaats van minister van Asch van Wjjck. Eerst werd een lijkdienst in het sterfhuis gehouden. In de stoet waren drie Hofkoetsen vertegenwoordigers der Koningin, der Koningin-moeder en van den Prins. Mi nisters, oud-ministers, vele leden van de Staten-Generaal, talrijke dignitarissen en een buitengewoon groot aantal belangstellenden. Alleen dr Koyper hield eene hoogst gevoelvolle lijkrede, gewijd aan het christelijk leven en sterven en aan het hoogst werkzame leven van den over ledene ten nutte van staat en gemeenschap. Verkiezingen. 's-GRAVENHAGE II. Tweede Kamer (vacature-Oonrad). Uitgebracht 3816 geldige stemmen, Volstrekte meer derheid 1909. Gekozen Mr. W. DOLK (lib.) met 1916 stemmen. Voorts verkregen Jhr. Mr. W. Th. Gevers Deynoot (anti-rev. en kath.) 1883 st., P. H. van der Kemp (vrijz,- dem.) 17 st. Verkiezingen te Amsterdam. De uitslag der den 11 gehouden verkiezingen is als volgt District IX. Tweede Kamer. Uitgebracht 5513 geldige stemmen. Volstrekte meer derheid 2757. Herstemming tusschen Mr. P. J. TROELSTRA (soc.-dem.) 2050 stemmen en H. BIJLEVELD (anti-rev.) 1643 stemmen. Voorts verkregen C. V. Gerritsen (vrijz.-dem.) 1016 st., Mr. N. G. Pierson (lib.) 803 st. Provinciale Staten. Uitgebracht 5365 geldige stemmen. Volstrekte meer derheid 2683. Herstemming tusschen: K. C. WIERSMA (vrijz.-dem.) 2618 stemmen en B. J. M. DE BONT (kath.) 1602 stemmen. Voorts verkreeg J. J. Ie Fèvre de Montigny (lib.) 1145 stommen. District VII. Provinciale Staten. Uitgebracht 1786 geldige stemmen. Volstrekte meerder heid 894. Gekozen D. VAM KIAK (anti-rev.) met 1063 stemmen. Voorts verkregen G. van der Horst Hzn. (lib.) 487 8t. en J. Prinsen Jr. (vrijz.-dem) 236 st. Te Fr» nek er zag een elfjarige knaap R. R. het tweejarig zoontje van den heer W. W. in een der binnen grachten vallen. Zonder zich een oogenblik te bedenken, sprong R. den kleine na ea hield hem zoolang vast, tot dat op zija roepen anderen toesnelden en beiden behouden op den wal brachten. Te Xwaagdijk is een driejarig zoontje van den heer J. Laan in eene sloot verdronken.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 5