De Dorpsapostel. No. 111. Honderd en vierde jaargang. 1902. WOENSDAG 17 SEPTEMBER. Voltrekking van huwelijken. Straatbelasting. Buitenland. FEÜ1LLEÏON. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dlnsda g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 5 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prfls der gewone advertentlën Per regel f 0,15. Grooto letters naar plaatsruimte.] Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON Voordam C 9. De ondergeteekende Ambtenaar van den Burger lijken Stand der gemeente ALKMAAR, Brengt ter algemeene kennis, dat door de gezamenlijke Ambtenaren van den Burgerlijken Stand dezer gemeente is bepaald, dat met Ingang van 34 September aan staande, de voltrekking van huwelijken, waarvoor geene gemeentebelasting is verschuldigd, zal plaats hebben op Woensdag en Donderdag, beide dagen des morgens IO ureen dat dns met ingang van bovengenoemde dagteekening geene kostelooze voltrekking van huwelijken op Zondag meer zal plaats hebben. Alkmaar De Ambtenaar voornoemd., 12 September 1902. G. R I P P I N G. Hoofdelijke omslag. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat het primitief kohier der straatbelasting, dienst 1902, benevens het eerste suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1902, den 2 Sept. 1.1. door den Gemeenteraad vast gesteld en bij besluit van den 10 Sept. d.a.v. door de Ged. Staten van Noordholland goedgekeurd op heden aan den gemeente-ontvanger ter invordering zijn-uitge reikt", terwjjl afschriften der kohieren gedurende vijf maanden ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Bezwaren tegen de aanslagen kunnen op ongezegeld papier bij den Gemeenteraad ingediend worden binnen drie maanden na den dag der uitreiking van de aan slagbiljetten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 15 Sept. 1902. O. D. DONATH Secretaris. BKIi©IE. Do gezondheid van da Koningin die gelijk men weetreeds sedert lang reden tot ernstige bezorgdheid geeft, schijnt in de laatste dagen zeer slecht te zijn. Volgens «Ie Soir" is een noodlottige afloop spoedig te wachten. De Koningdie in het Zuiden van Frankrijk vertoeft, zal zijn verblijf aldaar afbreken en naar Brussel komen. H© APT JE. De cholera-epidemie in bet Nijldal neemt allengs onrustbarende afmetingen aan. Den 11 zijn in Egypte 1380 nieuwe gevallen van cholera geconstateerd, onder welke 21 voor Kaïro en 52 voor Alexandriö. Sedert 15 Juli zijn 20,328 gevallen aangevallen en 16,209 lijders bezweken. EHTGHfiAMD. Da Engelsehe pers volgt, gelijk van zelf spreektmet gespannen aandacht het optreden en de redevoeringen der Boerengeneraals in Nederland. De Jingo-bladen begrijpen allerminstdat de generaals ver- Roman naar het Dnitsch van LUDW10H GANGHOPER DOOR W. ZAALBERG. Uitgave van H. J. W. BE03T te Amsterdam verkrijgbaar f 4,50 bij de Uitgevers dezer Courant. 39) Toen de vier witharige oudjes die zwaaiende karavaan zagen, begonnen zij te juiehen en te grinniken. En een hunner pochte met zijn beefsteinmetje «vandaag hebben wij ze d'r uit gezeten, die jongensVandaag, manlui, zijn wij de sterken Vandaag zijn wij de jongen. Kel nerin, nóg een maatNon jodelen we nog eerst eens recht!" Hij begon de strofe te zingen, en de drie andere sterken vielen in «Verstandig zijn, niet uitstappennnn Verstandig zijn, niet oitstappennnn Dikwijls zit Het vosje in De vossenval bij nacht Dikwijls zit Het vosje in De vosseklemmmmm Terwjjl de zesde klinker van dat lied de vensterruiten aan het dreunen bracht, stonden buiten op de donkere straat de twintig knapen om den Staudamer knecht in een hoop opeengedrongen, alsof het gold het sluiten van een eedverbond. Vervolgens begonnen zij onder gelach en gefluister op te marcheeren, telkens bukten zij als arenlezers op den akker, en men hoorde de verzamelde steenen in hunne zakken rammelen. Toen zij de pastorie bereikten, die met zwarte ramen heel sluimervredig in den nacht te droomen lag, stelden zij zich doodstil iu een gebroken schuttergelid op langs klaardenvoor hun landgeuootendie aan het aller- noodigste gebrek hebben in Earopa gelden te zullen inzamelen. Hoe er bij mogelijkheid gebrek kan heerschen, nn Engelands royaal aanbod om met 3 millioan pond sterling een sehade te vergoeden die met 100 millioen te laag geraamd is, zie, dat is inderdaad onverklaarbaar. Enkele bladen echter denken er anders over en ver wijten der Regeering hare kleinzielige en gevaarlijke politiek. Zoe schrijft de Westminster Gazette'', dat het optreden der generaals volkomen te begrijpen en te verdedigen is. De onder wijs-qnaestie alléén zonde voldoende verklaring zijn, «Dat de Boeren zonden trachten afzonderlijke scholen op te richten en dat zij niet tevreden zonden zijn met diedoor de regeering opgerichtwas te verwachten toen besloten werd dat de taalwaarin het onderricht gegeven zal worden Engelseh en niat Hollaodsch zijn zal. Zelis nu nog zouden wij wijziging hiervan wenschen, in ons eigen belang zoowel als in dat der Boeren." En de «Yorkshire Post", wijzend op de ervaring door Pruisen met de Polen, en door de Engelschen in Canada met de Franschen opgedaan dringt niet minder sterk aan op volkomen verdraagzaamheid en erkenning der volkomen gelijkstelling van Engelseh en Hollandsch in de nieuwe kolonieg. Reeds deze beide punten alleen zijn voldoende om het optreden der Bo rengeueraals volkomen te rechtvaardigen. Dan 14 werd .in Ierland's hoofdstad, te Dublin, een monstermeeting gehouden van 20.000 burgers. De lord- mayor zat voor. Een motie werd aangenomen waarin met verontwaardiging wordt teruggewezen de beleediging en da krenking der stad aangedaan door de afkondiging van de Crimes Act, die gericht is tegen het recht van politieke aaneensluiting en vrijheid van drukpers. De motie eindigt met een opwekking tot aaneensluiting bij de United Irish League. Dillon O'Brien en andere nationalistische Parlements leden hielden heftige redevoeringen tegen den staatssecre taris Wyndham en verklaarden dat de afkondiging der wet de macht der nationalisten slechts zal versterken. De storm die over Engebnd beeft gewoed, moet- vooral den hopoogst zwaar beschadigd hebben speciali teiten noemen de oogst,vooruitzichten zoo slecht als in geen twintig jaar het geval washet tekort wordt op 350,000 centenaars geschat. FBAAH.KIJI4.. De »Matin" ontvangt van 9 dezer uit Fort-de France een bevestiging van het geschattte cijfer der slachtoffers op 1500 dooden en een honderdtal gewonden. De vluchtelingen die het eiland verlaten willen, zijn talrijk. Den 9den was de Mont Pelée nog steeds aan het werken. Van Kingstown op Sint Vincent is het laatste bericht over den toestand van de Sonfrière ontvangen, lnidende, dat de vnlkaan zich rustig bleef honden. Groote hoeveel heden doode visch worden op de kast van het eiland aan gespoeld. De stof die in de laatste dagen uit den krater- mond te voorschijn kwam had een zwavelklenr na de hellingen van den berg afgestroomd te zijn, stroomde de beide straatfronten van het huis. Een zacht komraando van den Standamerknecht, die stram als een generaal op den hoek stond, iiet zich vernamen daarop vlogen nit twintig handen de steenen tegen alle vensters, het eene salvo na het andere, en het gekletter der verbrijzelde glazen maakte een spektakel, alsof er een glazen ster van den hemel was gevallen, om op den harden grond te ver splinteren. En toen het laatste salvo was afgevuurd, stoof de moedige sehutterzwerm onder gegiggel en gelag naar alle kanten uiteen, weg over de heggen, door de weiden en door de tuinen. Daarop lag de straat om de pastorie weer stil en ledig. En vriendelijk keken de gterren van den hemel neer die sterren, waarvan Hanspeter zoo heilig geloofde, dat zij kleine «Innkskes in den hemelbodem" waren, waardoor de glans der eei- wige gerechtigheid »een beetje nitspitst," om wankel moedige zielen in stillen nacht te verwarmen tot het goede. Ook in het rond lagen alle boerenhuizen in droomerige rast. Wel hadden de vallende glasscherven menigen baar man nit den slaap geklapperd. Maar niet een opende het venster, niet een stak het hoofd bniteo de huisdeur. Hadden de «loeders" weer eene »wat ongemanierds uit gehaald," dan vernam men dat bij dag nog tijdig genoeg. En wie dan ver buiten schot blijft, is het veiligst, en wie niets gezien heeft, behoeft geen «getuige" af te leg gen. Met een reis naar 't kantongerecht is allicht een dagloon verspeeld. En vijanden maakt man zich ook nog. Maar in de pastorie werden twee ramen verlicht, een beneden en een bo^en. Dit laatste was het venster in het kamertje van mejuffrouw, de keukenmeid. Toen Katrien de brandende kaars ophief en op den plankenvloer de glassplinters en de vnist-groote keisteenen zag, was haar vertoornd gelaat zoo krijtwit als haar nachtmuts en haar nachtjak. In rooden onderrok en blootvoets in de pantoffels ijlde zij de trap af naar be neden en klopte op de dear van de slaapkamer van mynheer Felicianns «mijnheer pastoor! Jezus Maria! Hoogeerwaarde! U leeft toch nog?" De deur ging open, en de heer Felicianns verscheen, eemgszins achteloos gewikkeld in zjjn kamerjapon eu deze stof in zee en kleurde het water over een afstand van vijftien mijl van de kust zwavelklenrig. De schoolstrijd is nog steeds niet nit. Te Landernean zijn den 13 de zusters, welko naar de school St. Julien waren teruggekeerd opnieuw verdreven. Enkele zusters verstopten zich in het gebouw, doch werden bij zorgvuldig onderzoek ontdekt en verwijderd. Vervolgens werd de school verzegeld. De politie werd echter daarna gewaarschuwd, dat zich nog een zuster in het gebouw verborgen zonde hebben gehouden. Inderdaad ontdekte de politiepost, dat een gordijn "gesloten was, dat den vorlgen dag nog open hing. De commissaris van politie deed een inval en drong in de kamer door, waar men da zuster bewusteloos van schrik vond liggen. Het gebouw werd daarna opnieuw verzegeld, terwijl de zuster ter beschikking der justitie werd gehouden. AJHSIEZUISIjA. Een telegram nit Willemstad van den 14, meldt dat bericht is ontvangen dat de opstande lingen R10 Chico hebben bezet eu op La Gnayra aan rukken. In den nacht van II September verrasten zij Lostegnes, waar van de regeeringstroepen 60 man sneu- yelden en 109 werden gewond. 2&AIO-AFK.IÏAA. De «Times" verneemt uit Johan nesburg, dat do uitslag van de conferentie tnsschen de generaals en Chamberlain daar niemand verbaast. Zjj gingen enkel naar Earopa met het doel geld te verzamelen, doch de opgewondenheid waarmede zij te Londen ont vangen werden, misleidde hen omtrent Chamberlain's denkbeelden. Wanneer de Boeren voortaan bniten de Regeering der kolonies gehouden worden, is dit hun eigen schuld, en het gevolg van hunne speeches in Kaapstad en van de eischen op de conferentie met Chamberlain gesteld. Volksbetoogingen als die te Londen maken bovendien de Znidafrikaansche loyalisten nijdig tegen de Boeren. De strekking van dit echte »Times"-telegram is niet ver te zoeken Spoorwegongeluk. Den 12 is de maiitrein van Madras naar Bombay in de rivier Mangaptnan gevallen, doordat de brng onder mijnd was door overstrooming. Alle rijtuigen, met uitzondering van den remwagen, vielen in het water. Slechts 25 personen, onder wie alle le klasse reizigers, brachten er het leven af50 lijkeu zijn reeds gevonden, waaronder die van 8 Europeanen vele andere reizigers zijn zwaar gewond naar het, hospitaal gebracht. - Te Soutli-Haven, in den Amerikaanschen Staat Michigan, hebben een millionnair en diens vrouw, die geen kinderen hadden, ter adoptie van een, eenige «op zieht" aangevraagd bij den directeur van een, weeshuis. Deze zond hun om nit te zoeken een dozijn jongenB en evenzooveel meisjes, die door het echtpaar gastvrij ont haald en den geheelen dag bij zich gehouden werden. Maar 's avonds, toen het op kiezen en scheiden kwam, ontdekte men, dat men samen zooveel genoegen had gehad, eveneens met een kaars in de hand. Naar zijn gelaat te oordeelen, scheen alle schrik en ergernis, die hij ten gevolge van den gemeenen streek had ondervonden, reeds nalt verdampt. Maar zijn stem beefde toch een beetje, toen hij zei: «brave jongens Vriendelijke menschen, die Ja, ja, daar zijn zeker meerderen bij mekear geweest net zoo, als Hanspeter beweert «Natuurlijk, een alleen gooit geen vierentwintig ramen inbrak Katrien los, die den filosofischen zin van Handpeter's opvatting betrekkelijk die «meerderen'' niet snapte. «Vierentwintig? Och loop heen, Katrien, daar over drijf je alweer Zooveel ramen beeft immers de heele pastorie niet!" Maar Katrien was niet in een stemming om te lachen en brak in tranen nit. «Ziet n wel, heer pastoor Ziet u wel, ik heb 't n gezegdHaar gejammer vol verwjjt veranderde in erbarmelijk gesnik. «Omdat n mij niet hebt knnuen volgen non non hebben we 'tl' »W a t nebben we Wat? Niks hebbe we dan fris- sche lacht in de kamers en dat is gezond Nou heb je jezelve niet meer te plagen, Katrien, en behoeft 's mor gens vroeg de ramen niet meer open te sluiten om te lachten." »En a kant ook nog grapjes maken Denkt n liever an de glazenrekening Jezas Maria Jezus ,Maria Mijnheer Felicianns klopte de snikkende geruststellend met de hand op den rag: «wees bedaard, Katrien, nou is immers alles gebeurd, non gebaart 'r niks meer En Rijk, ik wil je iets zeggen De menschen zjjn alle zwakke en domme HansworsijesEn ik ben zelf een mensch Wat ik in het leven goeds en verstandigs heb willen doen is alles maar halt wark geweest. Maar één ding kan je van me aannemen onze afgesneden kwetsenboom en onze ingegooide ramen die rekent onze Lieveheer me voor heel aan Daarom hnil me non niet Kabrien Haal je blikje en je bezem veeg de glassenerven bijeen ik draag onderwijl de steenen op een hoop 1" Morrend en snikkend gehoorzaamde Katrien «As ik 't niet gezeid had 'k Heb 't heelemaal voorgevoeld, dat 'r

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1