No. 112. Eerste blad. Honderd en vierde jaargang. 1902. VRIJDAG 19 SEPTEMBER IV ationale Militie. Laatste Berkhten. Buitenland. HNe d e r I a n d. CHE C Deze Courant wordt Einsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het sele rijk f 1, 3 Nummers ff O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prys der gewone advertentiën Per regel ff ®,1&. Groote letters naar plaatsruimte.', Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. OOSTER ZOON Voordam C 9. Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat het regis ter der in 1902 voor de lichting der Nationale Militie van 1903 ingeschrevenen en de alphabe- tlsche naamlijst, ter gemeente-secretarie ter inzage zullen liggen van 19 tot en met 87 September e. k., van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, binnen welken tijd daartegen bezwaren kunnen ingediend worden bij den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, door middel van een door de noodige bewijs stukken gestaafd verzoekschrift, op ODgezegeld papier onderteekend door hem die ze inbrengt. Het verzoekschrift wordt tegen bewijs van ontvang ingebracht bij den Burgemeester der woonplaats, die hot terstond opzendt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 17 Sept. 1902. C. D. DONATH Secretaris. In het binnenland van Rnsli nd is een man opge staan, die zich voor den wedergekomen Christus uitgeeft. Hij spreekt op pleinen en in straten tot het volk en predikt een zuivere liefde. Zijn -tem klinkt zacht en overredend en hjj spoort steeds zijde hoorders aan, goed voor elkander te wezen. Niemand weet vanwaar hij komt. Hij leeft eenvoudig als de armste boer en nooit neem hij eenige gilt aan. Waanzin. In een vreesalijke vlaag van razernij holde een gen darme door de straten van Malaga (Spanje) en loste onderweg zijn geweer op ieder die hij tegea kwam. De gek doodde op deze wijze 7 personen en kwetste er 5, vóór het der politie gelnkte hem neer te schieten. BELUIK. De toestand van de Koningin schiint weder iets minder zorgwekkend te zijnalthans de »Indépendance" van 16 Sept. meldt De graaf van Vlaauderen telegrapheerde naar Spa aan den kabinetssecretaris baron Goffiuet, of de toestand der Koningin van dien aard was dat hij zijn voorgenomen reis naar Italië kan aanvaarden. Het antwoord was bevestigend. DUITSCMIiAÏÏ». Volgens berichten nit Berlijn is men in Dnitsche Boernnkringen van u eening, dat de drie Boerengeneraals de volgende week hun bezoek aan de Dnitsche hoofdstad zullen brengen. Zij zullen aan het station door talrgke deputaties ontvangen worden van strijders die in de Boeren gelederen gevochten hebben en van de Boeronhnlpvereenigingen. In bet hotel Albrecht zal den generaals een feestmaal worden aangebodende Boerenhnlpvereeniging zou tegelijk den Boeren een bedrag van 200,000 mark ter hand stellen. Verschillende bladen bevatten een gerucht nit Posen over Berlijn dat de werklieden belast met den afbraak der keizerlijke tribune, een mijn hebben gevonden met springstoffen gevnld. De overheid heeft streng verboden dit bericht te ver spreiden. EMOEI.IV11Belangrijke telegrammen nit Kaapstad nemen de aandacht in beslag. In de Wetgevende Ver gadering heeft de premier het besluit tot opheffing van de krijgswet in de geheele kolonie. Het Staatsblad waarin °dat besluit opgenomen isbevat echter tevens een proclamatie waarin nadrnk wordt gelegd op een bestaande wet, die de Regeering bet volledig toezicht geeft op alle wapens en ammunitie in de kolonie en op den invoer daarvan. Het tweede nieuws van belang is het gerucht door de »Cape Times" vermeld dat lord Milner als regee- ringscommissaris in Zuid-Afrika zon altreden. Te ver wachten is een spoedig aftreden vrij zeker, sinds Milner zijn voorstel tot schorsing der Grondwet in de Kaap kolonie een voorstel waarmede hij allen uitge zonderd een klein troepje Jingo'stegen zich in het harnas joeg door de Regeering in het moederland ver worpen zag. Als vermoedelijk opvolger wordt genoemd sir John Ridgeway gouverneur van Ceylon. FBAIHRIJU. De minister van marine Pelletan, op een rondreis op de Middelandsche Zee heeft eenige redevoeringen gehouden, die door ban wonderlijkheid die van zekeren Keizer op ernstige wijze naar den kroon steken. Te Ajaccio, zeide hij dat de oostkust van Corsika naar het hart van Italië is gebeerd en een wachter is voor Piankrijk's veiligheid, en te Biserta, de belangrijke Fransche oorlogshavsa op Afrika's noordkust besloot hij zijne toespraak met da volgende opzienbarende volzinnen: »Een deel van de Middellandsche Zee is Fransch en moet Fransch blijven. Met Biserta, de machtige haven, die zoowel voor den aanval als voor de verdediging ge schikt is, met Corsika en Tonlon kan Frankrijk de deur tnsschen de beide heltten openhonden, ondanks Malta en Gibraltar. »Ik wensch geen conflict met Engeland of Italië. Maar daar men niet weet wat anderen zullen doeu, is het onze plicht den heiligen oorlog voor het Fransche vaderland tegen zijn vijanden, wie zij ook zijn mogen, voor te be reiden. »In de beschaafde wereld is geen veiligheid meer. Op het einde der 19e eeuw, na de nederlaag Frankrijk toe gebracht door de barbaarschheid van het oude Germanië, heeft men een terugkeer naar het recht van den sterkste beleefd, en een aanval gezien, waarbij de geheele wereld beheerscht scheen te zijn door de erkenning van het be ginsel, dat macht boven recht gaat. Of de werkverschaffing tot het doen vergeten dezer ontactvolle uitingen, Deleassó, den minister van bniten- landsche zaken, zeer aangenaam zal zijn, mag betwijfeld worken. Volgens enkele bladen, zouden er tnsschen hem enden reizenden redenaar krasse telegrammen gewisseld zijn Ut het Kaapsche Parlement. LONDEN, 17 Sept. In da Wetgevende Vergadering hervatte de afgevaardigde Beek het debat over Merriman's motie tegen de schorsingsbewegiug. De spreker werd zoo herhaaldelijk door den ond-miaister dr. Smarttin de rede gevallen dat de voorzitter tusschenbeide moest komen en dr. Smartt dreigde hem te noemen. De afgevaardigde de Graaff zeide den hesr Chamber lain dank voor zijn verzoenende houding. Hij deed nit- komen dat minister-president Gordon Sprigg de pers, de kapitalisten en het leger tegen zich heeft doch han delde als een groot Engelschman en de Britsche tradities hoog hield. De heer Saner verklaarde dat de kolonie nooit vrede en rnst zal hebben zoolang er niet een einde komt aan de machinaties en de samenzweringen om de Hollanders te berooven van hunne staatkundige rechten. Thans daagt een nieuw politiek tijdpers voor Zuid Afrika, waarin, naar spreker gelooftde gematigde Hollander en de gematigde Engelschman zullen samenwerken om de extremisten op hun nummer te zet'en. Uultschland eu de Moeren. BERLIJN, 17 Sept. De »Nat. Ztg." verneemt van goed ingelichte zijd», dat de Dait«ehe regeering besloten is bij het aanstaand bezoek der Boeiengeneraals geen anti Engelsche betoogingen toe te laten. Hofberichten. Z. K. H. de Prins der Nederlanden keerde den 17 naar Aken terug, ter voortzetting van de badkuur. Den 16 bezocht H. M. de Koningin-Moeder de ten toonstelling van de Haagsche Pro-Boer Vereeniging te Scheveningeu. In een der zijzalen van de tentoonstelling ontmoette H. M. den heer Wolmarans, het lid der Z.-A. deputatie. H. M. informeerde zeer belangstellend naar de gezond heid van de presidenten Kmger en Steijn en onderhield zich gernimen tijd met den heer Wolmarans. H. M. deed aan het bestuur een gift ter hand stellen voor het foods voor Boeren-wednwen en Weezen. Naar het »Hbld." nit goede bron verneemt, heeft de directeur-generaal der posterijen en tele- graphle, de heer Havelaar, aan de Koningin zijn ont slag als zoodanig aangeboden, op grond van zijn lidmaat schap der Eerste Kamer. Te Wormier is den 16 de bliksem geslagen in den hooiberg van den veehouder K., zonder echter brand te veroorzaken. Eenige pannen werden van het dak ge slingerd. Nabij Veldhoven (N.-Br.) is zekere Schepers, die, niettegenstaande de herhaalde waarschuwing van don con- docteur op de leuning van het balkon van de tram ging zitten, eensklaps achterover er af gevallen. Hij brak den nek en is kort daarop overleden. Te Utrecht is een 84-jarige onde dame, Mevr. F., van de bovenste verdieping van hare woning op straat gevallen. De ongelukkige was terstond dood. Vee-uitvoer naar Onltschland. Men sehrijlt aan het Handelsblad De verwachting dat de Regeering de grenzen openstelt voor den invoer van vee nit Nederland, schijnt veel kans op spoedige verwezenlijking te hebben. In zijn jongste vergadering besloot de Gemeenteraad van Emmerik tot den bonw en de exploitatie van een groot slachthuis, daarvoor de noodige terreinen beschik baar te stellen en tot dekking van de vermoedelijke bouw kosten, begroot op M. 600,000, een leening aan te gaan. Worst. Vóór ruim twee jaren werd door de douane te Til burg aangehouden een partij van 16,000 pond worst in 288 kisten, als zjjnde gefabriceerd van paardenvleesch. In hoogste instantie werd de betrokken expediteur vrijgesproken eu hij zoude zijn worst terngkrjjgen, maar daar deze iutnsschen bedorven is, werd ze geweigerd en deze week in de heide verbrand, onder toezicht van gemeenteambtenaren. (»N. T. C.") Moordaanslag. Te Maastricht zijn dezer dagen twee moordaan slagen gepleegd. Een jonkman heeft zijn meisje een niet levensgevaarlijken messteek in de borst toegebracht. De dader is in hechtenis genomen. Do andere aanslag is gepleegd op zekeren Sardinois, die zeer ernstig verwond werd. De vermoedelijke dader is voortvluchtig. T8 Karllngen heeft de heer W. Harmens Czn., bij gelegenheid van zijn gouden bruiloftsfeest, een aan bóm behoorend stak land aan de gemeente geschonken, benevens eene som van f 3500, om te laten inrichten en onderhonden als Volks-wandelpark. De ST. R. Ct. meldt het volgende Namens de erfgenamen van jhr van Swinderen, in Mei j.l. te Rjjs (Gaasterland) overleden, hebben de per sonen die aan dien boedel iets verschuldigd zijn, aan schrijving gekregen hot verschuldigde vóór 15 Nov. te voldoen. Menig schipper zit daardoor verlegenwant hoeveel schippers (bniten- zoowol als binnenvaarders) geholpen werden door jhr. van Swinderon, is niet te zeggen. Men beweert zelfs, dat tot de schnldenaaren meer dan 1300 schippers behooren. Vertrek van «ouvernenr Lely. In den morgen vnn den 17 bevond zich een groote schare belangstellenden aan de steigers van den Kon. West-Indischen Maildienst te Amsterdam, om een af scheidsgroet te brengen aan den nienwbenoemden Gou verneur van Suriname, den oud-minister Lely. Precies om tien nnr verscheen de Gouverneur, ver gezeld van zijne echtgenoote. Hij werd opgewacht door den burgemeester, Mr. W. F. van Le nwen den ko lonel plaatselijk commandant van Amsterdam v. d. Wall en eenige commissarissen en directeuren van den Kon. West-Indischen Maildienst. Onder het spelen van de volksliederen gingen dejGou- vernenr en zijne echtgenoote aan boord, gevolgd door den burgemeester. Even voor het vertrek kwamen ook de ond-minister Marine, J. O. Jansen, de oud-Minister van Kolo niën, J. T. Cremer en de oud-Minister van Financien, Mr. N. G. Pierson, hunne opwachting maken bij den vertrekkenden Gouverneur. Zij bleven aan boord, om te IJmniden weder aan wal te gaan, ovenals de Minister van Oorlog, Generaal J. W. Bergansins, thans ook Minister van Koloniën ad in terim, de heer Elias, secretaris-generaal van het Minis terie van Oorlog, de oud-Minister van Justitie, Cort van der Linden, welke heeren met de drie directeuren van den Kon. West-'ndischen Maildienst, den Gouverneur en zijne echtgenoote aan boord verwelkomd hadden. Ook de burgemeester ging mede naar IJmniden, om den heer Lely uitgeleide te doen. Onder luide hoera's, zoowel van de belangstellenden op den steiger, als van de menschen, die op de De Rny- terkade stonden, en onder de tonen van het »Onde Wil helmus" stak het fraaie, statige schip »Prins der Neder landen" van wal, om de eerste reis naar onze bezittingen in West-Indie aan te vangen en den nieuwen Gouverneur naar zijne plaats van bestemming te brengan. Aan den Innch werd menig hartelijk woord tot den heer Lely en zijne familie gericht, en geklonken op den bloei van onze bezittingen in West-Indie. (N. v. d. D.) Me Bóeren-generaals. Omtrent de plannen van de Boeren-generaals kan thans met zekerheid het volgende worden gemeld: Vrijdag vertrekken de generaals naar Antwerpen, van waar zij Zaterdag een bezoek aan Brussel zullen brengen. Zondagavond ot Maandagochtend koeren de generaals naar 's-Gravenhage terng. Maandag bezoek aan Rotterdam. In overweging is na Rotterdam een bezoek aan de hoofdsteden van welke tot dasver nog niet bezochte provincie. Een afschuwelijk moordtooneel heeft deze week plaats gehad in het Dnitsche grensplaatsje Lobberich, zonder dat hiertoe hoegenaamd eenige aanlei ding bestond of gegeven werd. Omtrent deze misdaad verneemt de >Limburger Koe rier" het volgende Het dienstmeisje A. Tönis, ond 20 jaar, die zich Dins dagavond naar het station begaf', ten einde een familie, die bij den patroon, waar zjj in dienst was, op bezoek was geweest, bohcilpzaam te zijn bij het dragen van eenige zaken, en daarmede het gezelschap op een afstand van ongeveer 30 pas volgde, werd onverwacht door een man aangevallen, die haar een diepe snede toebracht. Door den schrik der aanranding had zij zelfs niets van de wonde heme-kt alvorens, aan het station te zijn ge komen, waar zij, badende in haar bloed, bewusteloos achterover viel en later ter verpleging in het Gasthnie moest worden opgenomen. De dader was toen onbekend. Woensdagavond werd mej. O. Ummelen, ond 38 jaar, dood op straat gevonden ten gevolge van zware verwon dingen op dezelfde wijze, doch ernstiger toegebracht, zoodat de ingewanden te voorschijn kwamen. Na het vol voeren dezer afschuwelijke daad begaf de woestaard zich naar het koffiehuis van den heer Jansen aldaar en bestelde een glas bier, hetwelk hem door het 18-jarige dienst meisje, genaamd C. Kohren, werd overhandigd. Onder deze bedrijven sprak de caféhouder J. met het meisje, om eene boodschap in de bnurt ie doen. Nauwe lijks was het meisje bniten, of zij werd door den moorde naar achtervolgd, en haar werden zware verwondingen toegebracht.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1