Honderd en vierde jaargang. 1902. ZONDAG 21 SEPTEMBER ÜTationale Militie. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. StadsbericMen. ITijfjaarlijksche Algemeene Tentoonstelling v.v. ïïollandsche Maatschappij van Landbouw. NO. 113. Eerste blad. 4LK1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Mins da g-, Donderdag- sn Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaab f 0,8© 5 franco door bet geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,©G. Afzonderlijke nummers 3 ets. PrJJs der gewone advertentiën Per regel f 0,15. Croote letters naar plaatsruimte.) Brieven franco aan da Uitgevers HERMs. OOSTER ZOONVoordam C 9. Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat het regis ter der in 1902 voor de lichting der Nationale Militie van 1903 ingeschrevenen en de alphabe- tische naamlijst, ter gemeente-secretarie ter inzage zullen liggen van 19 tot en met 8 7 September e. k., van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, binnen welken tijd daartegen bezwaren kannen ingediend worden bij den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, door middel van een door de noodige bewijs stukken gestaafd verzoekschrift, op ongezegeld papier, onderteekend door hem die ze inbrengt. Het verzoekschrift wordt tegen bewijs van ontvang ingebracht bij den Burgemeester der woonplaats, die het terstond opzendt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 17 Sept. 1902. C. D. DONATH Secretaris. BEIiGIEc Het Instituut voor internationaal recht hield den 18 zijn 21ste zitting. Engeland, Duitscbland, Frank rijk, Rusland, Italië, Zwitserland, Portugal, Nederland, Oostenrijk-Hongarije en Noorwegen zijn er vertegen woordigd. De minister van buitenlandscba zaken hield de wel komstrede en sprak de hoop nit, dat de arbeid even vruchtbaar zal zijn als die der vorige congressen. Descamps Davids gaf een overzicht van de werkzaam heden op het gebied van arbitrage, die leidden tot de uitweiking van oen code voor arbitrale rechtspraak. CHINA. Volgens berichten in de.-Engelsche bladen hseft de Russische gezant in Peking ie overleg met den bevelhebber van Port Arthur en den directeur-geueraal van den Mandsjoerijschen spoorweg, onder voorbehoud van de toestemming der Russische regeering, besloten, den Nioe-Tswang spoorweg den 8sten October aan de Chineezen terug te geven. Tegelijk zouden ook bepalingen getroffen zijn om de zuidelijke provinciën van Mandsjoerije te ont ruimen. In hoeverre of het Rusland ernst is, met deze voor nemens, zal de toekomst moeten leeren. De toestand in het Chineesche rijk schjjnt echter nog ver van rustig. Tcben-tu-Fu, de hoofdstad van Tse- Ohuen wordt door 50.000 Boksers belegerd. MNGEEAND. Lord Salisbury, die zich in Zwitser land bevindt, is ziek. Een Engelsche en een Zwitsersche docter behandelen hem, en zijn eigen geneesheer is uit Londen ontboden. Blijkens een dezer dagen openbaar gemaakt Blauwboek beliep de Engeiseba schuld in staatsfondsen op 31 Maart 11. 609,587,248 p. st., dus 58,405,951 p. st. meer dan 't vorige jaar. FfiAlVHRIJK, De monniken en geestelijke zusters, ■die tengevolge van het sluiten der kloosterscholen in grooten getale naar Engeland de wijk genomen hebben schijnen niet geheel ongemoeid te zullen blijven. Vanwege de »ProtestaDtsebo Alliantie'' zijn bij het ge reeht stappen gedaan om te bunnen aanzien de toepas sing te verkrijgen van eene in 1829 aangenomen wet, waarbij de vestiging van kloosterorden in Engeland ver boden en bare uitbanning bevolen werd. ZriDAFRIHA. De berichten nit het binnenland der Kaapkolonie lui den gunstig en er heersebt volledige rust. De .Morning Post" verneemt, dat de ontwapening oer inboorlingen in Transvaal geen bezwaren ondervindt. De blanken in het district Lydenbnrg vreesden wel, dat het hoofd Seeo- kunie tegenstand zon bieden, doch deze vrees schijnt over bodig te zijn geweest. In Delagoabaai wordt een nieuwe wet voorbereid, volgens welke de inboorlingen voor hun bijwijven belasting moeten betalenmen meent, dat lord Milners bezoek aan Durban tot deze maatregel aanlei ding heeft gegeven. De terugkomst en het betrekken van land door de Boeren schijnt echter niet zoo vlot te gaan als men aan vankelijk verwacht had. Re generaals te Antwerpen. ANTWERPEN, 19 Sept. De Boerengeneraals zijn te drie uur hier aangekomen en ontvangen door den voor zitter van het Boerencomité. Een groote menigte juichte hen toe. Er viel geen enkel incident voor. Dood van de Koningin van België. SPA, 19 Sept. De Koningin van België is hedenavond te 7 uur 35 m. onverwacht overleden. H. M. zat aan taiel en gebruikte een lichten maaltijd, toen zij zich plotseling ongesteld gevoelde en het bewustzijn verloor. Onmiddellijk werd een geneesheer ontboden. Toen deze verscheen, was de vorstin echter reeds bezweken aan een acute hartcrisis. Baron Goffinet en baroae3 Fierlant waren bij de Ko ningin en seinden onmiddellijk aan den Koniug te Bagnères Luchon en aan de overige Leden van het Vorstelijk Huis, van wie niemand aanwezig was. De minister-president komt morgen om de doodakte te teekenen. Zoodra het bericht van het overlijden bekend werd, liep een groote menigte voor bet paleis te hoop, die de gebeurtenis besprak. De Brusselsche bladen zijn met een rouwrand verschenen en wijden lange, treffende artikelen aan de Koningin. De minister van koloniën. De Haagsche correspondent van het Handelsblad be richt »Ik verneem (maar heb mij nog niet kunnen verge wissen van de juistheid), dat da heer Sweerts deLan- d a s, burgemeester van Arnhem is aangezocht voor het ministerie van koloniën. »Men zal zich herinneren, dat de heer S. d. L., een voormalig Indisch ambtenaar, ook is genoemd bij de laatste vacature voor het Gouverneur-Generaalschap". De herstemmingen in district IX. TWEEDE KAMER. Uitgebracht 6561 geldige stemmen. H. Bijleveld, (anti-rev.) 3330 st. Mr. P. J. T r o e 1 s t r a, (soc.-dem) 3231. Gekozen de heer H. R1JLRVRLM. Provincale Staten. Uitgebracht 6459 geldige stemmen. Bern. -f. M. de Bont (kath.) 2693 st. K. 0. Wiersma (vrijz.-dem.) 3766 st. Gekozen de heer li. C. WIERSMA. in de Friesche venen hooger loon en korter werkdag (10 uur per etmaal als maximum). Keeten, zooals in Friesland, kent men er niet, ieder arbeidersgezin krijgt een flinke woning. Zij hebben in de veenderij altijd werk (in Friiesland maar eenige weken in het voorjaar) en dit voor de ar beiders zeer veel waard. Dit is een gevolg van denaard van d°n bodem in Thorne, die, als het veen afgegraven is, een lichte soort kleigrond is. Deze grond wordt na afgraving van het veen dadelijk geëgaliseerd, en reeds het eerste jaar geeft de grond een goeden oogst, Men verbouwt er uitsluitend fijne vruchten, die in de omge legen steden aftrek vinden tegen flinke prijzen. (N. R. Ct.) De Bóeren-generaals. De generaals Botha, de ia Rey en de Wet hebben zich naar Antwerpen begeven. Zij zullen, gelijk thans nader is bepaald, zich Maan dag rechtstreeks van Brussel naar Rotterdam begeven om Maandagavond te 's-Gravenhage terug te keeren. Het voorgenomen bezoek aan Leiden is uitgesteld. Het vertrek van President Steya naar Montreux zal waarschijnlijk Dinsdag a. s. plaats hebben. Onweder. Bij een onweder, dat den 17 te Westenbroek (Dr.) woedde, zijn drie personen door den bliksem getroffen. De een was onmiddellijk dood. De anderen werden gewond. Op het Staatsspoor-rangeerterrein te Rotterdam was een vrachtwagen tegen een stilstaande wagen geplaatst om overgeladen te worden, toen onverwacht een goederen trein achteruitreed en den wagen gedeeltelijk verbrijzelde. De beide paarden werden zeer ernstig verwondde koetsier wist zich gelukkig nog in tijds te redden. Te Jourc kwam dezer dagen eene dochter van den heer A. Wisman, uit Heerenveen, aanrijden, juist op het oogenblik dat de brug opgehaald zou worden. De brugwachter zag haar niet, zoodat het meisje door reed en reeds op de brug was toen deze omhoog ging. Zij viel van eene hoogte van ruim twee meter naar be neden en kwam op het landhoofd terecht, waar zy spra keloos van den, schrik bleef liggen. Gelukkig bleek later, dat zij bij haren val geenerlei letsel had gekregen hei rijwiel daarentegen is er minder goed afgekomen. Naar wij vernemen heeft de heer B. Koker alhier, aan den gemeenteraad ontslag gevraagd als regent van het Gemeene Wees- en Armenhuis, omdat bij deze betrekking met vereenigbaar acht met die van commis saris der Maatschappij tot bevordering van Nijverheid, waartoe hij dit voorjaar benoemd werd. Het gemeene Wees- en Armenhuis is een der Yennooten van deze Maatschappij. Te Zaandam is opgericht een Noordliollandschc Voetbal-Bond, waartoe reeds zijn toegetreden: de Zaanlandsche V.V., de Alkmaarsche V.V. en de Hoornscbe Hoorn. Een meisje van 10 jaar had alhier het ongelak uit een zolderaam op het bleekveld te vallen, met het treuiige gevolg dat het beide armen brak. Onderdijk. Het bestuur der banne H. en L. Zwaagdijk heeft een adres gezonden aan H.H. Gedepu teerde Staten met verzoek om te komen tot eene billijker verdeeling der Hondbossche lasten over het Ambacht der Yier Noorder Koggen. Thans is die verdeeling zóó on gelijk, dat een H. A. in de banne Medemblik slechts met 60 ets is belast, en men in de banne H. en L. Zwaag- ajjk 85 ets. per H. A. moet betalen. Het bannebestnur verzoest nu een gelijke verdeeiing van die lasten. Naar we vernemen hebben de bannen Medemblik en Opperdoes nu definitief het Tiendrecht dor stad Medem blik overgenomen. Met de banne Hoog- en Laag Zwaag dijk is eene dergelijke regeling nog niet getroffen. Metterwoon naar Engeland. Trokken Friesche veenarbeiders voeger tijdelijk naar Thorne in Doncaster (Engeland) om daar in die venen werk te vinden, zij gaan er zich thans metterwoon vestigen. Zij hebben het daar naar hun zeggen beter dan DER Algemeene Vergadering. Deze jaarlijksche Algemeene Vergadering stond, wat de belangrijkheid der gehouden besprekingen betreftzeer stellig niet bij haar voorgangsters achter. Toch zou er een verontschuldiging voor te vinden zijn als op de agenda van een met de tentoonstelling samenvallende vergadering geen belangrijke punten voorkwamen. Im mers meestal hebben vele leden geen geduld genoeg de vergadering tot het eind toe bij te wonen; zij willen naar de tentoonstellicg en dan zijn ook zij op hun beurt weder te verontschuldigen omdat de meesten hunner direct of indirect bij den landbouw betrokken zijn en zij dus belang stellen in en belangen hebben bij het zien van hetgeen door de inzenders wordt gepresteerd. Maar Vrijdag j.l. hebben bijna allen van de velen, die het vergaderlokaal de Raadzaal van het Stadhuis letterlijk opvulden, met taaie volharding de vergadering tot op het laatste oogenblik bijgewoond. De voorzitter, de heer G. Yas Visser, opende de ver gadering te kwart voor twaalf ongeveer 3 kwartier na den bepaalden tijd. Allereerst verwelkomde hij de afge vaardigden en de overige aanwezige leden der Maat schappij. Vervolgens bracht hij hulde aan het Gemeen tebestuur van Alkmaar dat bjj het vele dat het in 't belang yan de tentoonstelling heeft gedaan ook nog de welwillendheid had de Raadzaal beschikbaar te stellen voor de vergadering. Dan herinnert hij aan hetgeen de Maatschappij in de eerste halve eeuw van haar bestaan voor den landbouw heelt gedaan. Dat is veel geweest en boezemt vertrouwen in voor de toekomst. Veel wat de Maatschappij of haar afdeelingen tientallen jaren ge leden reeds heelt gevraagd is sinds verwezenlijkt of staat geheel of gedeeltelijk werkelijkheid te worden. Denken wij slechts aan een Ministerie van Landbouw, (we hebben alvast een afdeeling Landbouw met een Directeur-Generaal aan het hoofd)de omzetting van de tienden in een grondrente de oprichting van een Rijkslandbouwschool, het nemen van proeven met hulpmeststolfan, het honden van veekeuringen en landbouwvoordrachten enz. En het is niet altijd van de Bestuurstafel geweestdat het initiatief is gekomen. Ook de atdeelingen hebben op veel, wat later goed gebleken is, de aandacht gevestigd. Dat de afdeelingen ook in 't vervolg voortgaan de noodige energie te ontwikkelen. (Applaus). Ter vergadering waren vertegenwoordigd 75 afdeelingen, die 586 stemmen uitbrengen. Uit het verslag van het Hoofdbestuur aan de Alge meene Vergadering over 19011902 ontleenen wij het volgende. Het aantal leden bedraagt thans 8623. In hoofdzaak door de tentoonstelling, het vorige jaar te Oud-Beierland gehouden vermeerderde het met 250. Hiertegenover staat, dat het ledental in elke afdeeling voortdurend daalt. Het aantal afdeelingen bedraagt thans 92. Over den financieelen toestand der Maatscb. valt niet te klagen. Voor de beurs aan de Rijkslandbouwschool kwam ge durende de drie laatste jaren in aanmerking C. Zwagerman te Hanwert, terwijl A. Kuiper te Haringcarspel het vorig jaar met die voor de Winterschool te Schagen begiftigd werd. Voortaan zal niet om de twee jaren, doch elk jaar een beurs beschikbaar zijn voor een leerling aan laatstge noemde school. De zuivel-consulenten hielden als vorige jaren cursussen in zuivelbereiding en melkonderzoek. Cursussen in paar denkennis en hoefbeslag en de smedenbond ^Hollands Noorderkwartier" genoten subsidie uit de kas der Maat schappij. Enkele afdeelingen genoten geldelijken steun voor het houden vaD een tentoonstelling in hun gebied. Met de toetreding van het botercontrólestation te Leiden gaat het naar wensch. Het is te betreuren dat altijd enkele afdeelingen In gebreke blijven de vragen lijst, hun jaarlijks door het Hoofdbestuur toegezonden, ingevuld terug te zenden. Vele afdeelingen spraken een afkeurend oordeel uit over den inhoud van het Nederl. Landbouwweekblad. De meesten achtten den inhoud te weinig|bevatt,elijk voor ge-

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1