wone landbouwers. Zij verlangen er ook verslagen in van tentoonstellingen, door deskundigen opgemaakt. Anderen weder trekken de onpartijdigheid van dit officieel orgaan in twijfel. In 42 afdeelingen werden voordrachten gehouden, in 29 proefvelden aangelegd, in 15 landbouwcursussen gehouden, in 21 werd coöperatie toegepast. Nog een afdeeling spoorde de Maatschappij aan tot het bevorderen der coöperatie en het beschikbaar stellen van fokvee. Dr. Schejj, zuivel-consulent van Noordholland, bracht zijn gewoon verslag uit, ditmaal bestaande in eenige hoogst nuttige wenken aan het adres der bestuurders van kaasfabrieken en de boeren, die hieraan hun molk leveren. Hoe komt het toch vroeg hij, dat de fabriekskaas veelal niet met de boerderij kaas kan concurreeren. De oorzaak zit vooral in de melkleverantie. In do behan deling der melk en het leveren van ondeugdelijke, voor de kaasbereiding ongeschikte melk zit de groote fout, Bovendien zijn er veehouders, die hun mede-leveranciers te kort doen door de melk te vervalschen. Strenge con- tröle is daarom en ook om het leveren van ondeugde lijke melk te voorkomen, hoog noodig. Maar daarmede moet gepaard gaan een nauwkeurige monsterneming, die tegen woordig nog maar al te dikwijls op zeer slordige wijze geschiedt. Aan datgene, wat bij het melken gebruikt wordt en in het melkgereedschap zetelt dikwijls, als ge volg van onvoldoende reiniging, de bron van tal van melkgebreken, die den gang van het bedrijf storen. Het eenige afdoende middel is, dat een melkcontróleur op onbekende tijdstippen bij de verschillende melkleveran- ciers monsters neemt. Elk verdacht monster moet in de fabriek zelf onderzocht worden. Verdachte melk kan zeer goed afzonderlijk verkaasd worden. Moge het hieruit bereide product al weinig marktwaarde hebben, dit is minder schadelijk dan die melk bij de goede te voegen, waardoor men een grootere partij kaas van minder waar dige kwaliteit krijgt. Eindelijk moet het daarheen geleid worden, dat ook aan de kaasfabrieken de betaling van de melk naar ge halte regel wordt. En dit moet ook beschouwd worden als het eenig afdoende middel tegen vervalsching. De kennis der directeuren van kaasfabrieken, van de samenstelling der melk en haar eigenschappen laat over het algemeen te wenschen over. Door cursussen kan veel bereikt worden maar van belanghebbenden bleek tot heden i a dezen nog weinig te verwachten te zijn. Ook de zuivelconsulent voor Zuid-Hollandde beer Bos, bracht eveneens iets belangrijks onder de aandacht, nl. den wedstrijd in het bijhouden van melkstaten en de tentoonstelling van productief vee. Deze zal plaats hobben in twee afzonderlijke tenten op het terrein op 20, 21 en 22 September. 45 dieren, waarvan 35 uit Noord- en 10 nit Zuid-Holland zullen daar te zien zijn. Bij elk dier wordt vermeld de volledige opbrengst. De registers, die vermelden tijd van droogstaan, dnnr der lactatie-periode en na de keuring ook den naam hunner eigenaars, zullen mede worden bekend gemaakt. Met een en ander boopt de heer Bos aan te toonen, dat verhooging van de melk- rijpheid en het vetgehalte der melk niet noodwendig behoeft te leiden tot verfijning en abnormalen bouw; alsmede welken weg door den veehouder moet worden ingeslagen om van zyn fokvee de hoogst mogelijke op brengst te verkrijgen. Op de tentoonstelling, vervolgt hij, gaan de meeste prijzen voor roomboter naar Delfland. Wel oefent de grondsoort invloed nit op de kwaliteit van de boter, maar de melkbahandeling, de wijze van aanzuren, de dnnr van het garen spelen een groote rol. In fabrieken kan men veel verbeteren door te pasteuriseereu en op de boerderij door afkoeling van de grondstof en gebruitc van zuringsmateriaal. Veelal wordt te grof'zont gebruikt, waardoor men bonte boter krijgt. Mr. H. Ph. De Kanter deelde mede, dat het verzekerde bedrag der Onderlinge Assurantie voor leden der Hol- landsche Maatschappij thans meer dan 5 millioen gulden bedraagt en in de laatste ö'/j maand met rnim 2J/2 ton is gestegen. De rekening der Maatschappij over 1901 bedraagt in ontvang f 26768.82s met een good slot van f 1093.24. Zij werd goedgekeurd evenals de begrooting voor 1903, die in ontvangst en uitgaaf f 26053.94 beloopt. Een commisse uit het Hoofdbestuur bracht rapport uit omtrent de gemeentelijke contióla van melk. De heer Kenkes Borger is het met veel nit dat rapport niet eens. Het rapport hondt te weinig rekening met het gehalte der melk. Hij ziet in de gemeentelijke melk conti óle ook een landbouwbelang. Zijn inziens heeft de Oommissie haar taak te licht gesteld. De afdeeling Hoorn betreurt het, dat die Commissie geen gebruik heeft gemaakt van de voorlichting der znivel- consnlenten. De heer Perf wil het rapport zien terugge zonden aan het Hoofdbestuur. Nadat het lid der Commissie, de heer G. Kruseman duidelijk gemaakt heeft welk stand punt zij bij de samenstelling van het rapport heeft inge nomen wordt het voorstel van den heer Ferf aangenomen. Na de nn gehouden pauze bleken of werden benoemd of herbenoemd tot lid van het Hoofdbestuur uit Noord- bolland, na 2 stemmingen, de heer J. H. M. Evelein, te Haarlemmermeertot idem nit Znidholland de heer P. Loopnijt, te Schiedam; tot lid der financiëele com missie do heer H. Schuurman, te 's Gravenhage; en met algemeene stemmen herbenoemd tot secretaris-penning meester der Maatschappij de heer S. C. Kortewegte 's-Gravenhage, Laatstgenoemde uitslag wordt onder langdurigdave rend applaus bekend gemaakt. De beer Korteweg dankt in hartelijke bewoordingen. De voorzitter wenscht de Maatschappij gelnk met het feit, dat de heer secretaris de benoeming aanneemt. Vervolgens komt in behandeling de volgende motie De vergadering, gehoord de mededeelingen en plannen betrekking hebbende op het kosteloos verschaffen van jong fokvee aan de door den oorlog behoeftig geworden Zuiö-Afrikaansche Boeren, en hare volle sympathie daar mede betuigende, noodigt het Hoofdbestuur nit zich zoo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met de Hoofd besturen der Zusterverenigingen van alle provinciën in Nederland, met het doel hen uit te noodigen, gezamentlijk een hoofdcomité uit den Nederlandschen landboaw te vormen dat Jin overleg met de dezer dagen opgerichte Zuid-Afrikaansche vereeniging voor Landbouw en Vee teelt, zoo spoedig mogelijk uitvoering aan bovengenoemde plannen zal geven. De heer Loopnijt lichtte haar toe. Hij deelde mede dat te Koegras vergaderde veehouders reeds besloten aan behoeftige Znid-Afrikaners 14 stuks jong fokvee te schenken. Hij vindt dit een navolgenswaardig voorbeeld. Hg wist offieiëel, en hij las een brief voor, waaruit dit blijktdat de Boeren-afgevaardigden het zeer op prijs zullen stellen als in dezen geest in ruimen kring iets zal worden gedaan. Een algemeene Nederlandsche be weging is wenschelgk. Aan het hoofd der Vereeniging, in de motie bedoeld staan de heeren Botha, De Wet, Wolmarans en Wessels. De heer de Bruïne wist van onzen consul-generaal te Kaapstad dat in Znid-Afrika groote behoefte is aan fokvee. Op de medewerking vap het Dagelijksch Bestuur van het Landbonwcomité kan worden gerekend. De vergadering nam de motie zonder stemming aan. Teneinde den coöperatieven aankoop van meststoffen, en voederartikelen gemakkelijk te maken werd besloten 1. Behalve personen zullen ook vereenigingen kunnen worden aangenomen tot leden der Maatschappij 2. Aan een commissie wordt opgedragen het ontwerpen van wijzigingen in de Wet der Maatsch. en in de voor waarden en eischen welke voor de sub. 1 bedoelde aan neming znllen behooren te worden gesteld. Tot leden van de commissie snb. 2 worden benoemd de heeren De Kanter, Thijssen, De Bie, Groneman en De Bruïne. De afdeelingen »Zaanlandsehe'Gemeenten" zou willen, dat de Maatschappij zich tot de regeering wendde met het verzoek om voor aan miltvuur gestorven vee dezelfde waarde te vergoeden als voor afgemaakt vee, dat nog voor de consumptie geschikt is. De afgevaardigde, de heer Brinkman van Zaandam lichtte het voorstel toe. Hij beweerde, dat de vergoeding van rijkswege het nalaten van de verplichte aangifte van een geval van miltvuur zal voorkomen. Op voorstel van den heer de Kanter werd besloten de afdeeling »Zaanlandsche Gemeenten" te verzoeken haar voorstel met toelichting opnieuw in te dienen. In een algemeene vergadering zal het dan besproken worden. Het volgend jaar zal men in het Westland vergaderen. De Voorzitter ontving bij monde van den heer de Bie den dank der vergadering voor zijn degelijke leiding. De Voorzitter braebt ten slotte hulde aan den ijver van den ambtenaar der Maatschappij, den heer Weststeijn, die haar reeds 25 jaren trouw en accuraat heeft gediend en sloot daarna de vergad ring. De heer de Brnïne hul digde eveneens den heer Weststeijn. Op zijn voorstel be sloot de vergadering het hoofdbestuur een blanco crediet te verleenen, teneinde dien ambtenaar een blijvend aan denken te kunnen vereeren. Na afloop der vergadering begaven de meesten zich nog naar het tentoonstellingsterrein, te meer daar het weer aanmerkelijk verbeterd was. Het bezoek was, in aanmerking genomen dat wat den boeren het meest interesseert pas Zaterdag begint te komen, alleszins be vredigend. Aan den feestmaaltijd zaten ongeveer 100 personen aan. De vertegenwoordigers der Pers behoorden tot de genoodigden. Het gelukkig in verstaanbare taal gedrukte menu (waarom moet dat altijd Fransche-koks-Fransch zijn luiddo Groentensoep. Zwezerikpaateisjes. Ossenhaas. Postelein. Kalfskop met ragout. Kip. Compóte. Gebakken paling. Kropsalade. Padding. Vrochten. Dessert. Wat we kregen was goed en in overvloed aanwezig. De heer A. de Vries heeft er alle eer van. Aan tafel heerschte een opgeruimde stemming. Er werden vele hartelijke woorden gesproken. Onder de toasten noemen we die van den Voorzitter der Maat schappij op H. M. de Koningin, waarna de aanwezigen staande het ^Wilhelmus' zongen en die van denzellden op den Burgemeester van Alkmaar en den voorzitter der afd. Alkmaar, waarbij hij in hun persoon als eere-voor- zitter en Voorzitter der Feestcommissie dit hoogst ver dienstelijke lichaam huldigdedie van Jhr. Bepelaer, den onder-voorzitter op de juryleden; die van Jhr. van Foreest op de afgetreden leden van het Hoofdbestuur en later op den heer Herrn. Coster, den vroegeren hoogst verdienstelijken secretaris der afdeeling, wien hij een spoedig herstel toewenschte die van den secretaris, den heer Korteweg, op de werkzaamheid van de afdeelingen, waarbij hij een beetje den spot dreef met de landbonwver- tegenwoordiging, die men bezig is in den Haag klaar te maken, en die van Alkmaar's burgemeester op den Voorzitter der Maatschappij. Als wij 't hierbij laten, is 't niet om iemand te kort te doen. Menig lijntje werd getrokken, menig boertig gesprek gevoerd, menig puntig gezegde geuit. Hier kon niet worden gezegd Als de katjes muizen, dan mauwen ze niet." Nog eens, 't was aller gezelligst. Tot beslnit van den dag weder concert varié en bovendien bal-champêtra bij de muziektent. Wij vernamen, datsde laatsten van 't leest" ook laat waren. (Zie Tweede blad.) Straks nemen wij een kijkje bij de hengsten, de stieren en de melkgevende koeien, alsmede bij het pluimgedierte. Daar zal voor den liefhebber beel wat moois 'te zien zijn, vooral op het gebied van rundvee, want we zijn hier in de bunrt van een streek, die van oudsher op dit gebied een uitstekenden naam gehad beeft, zoo uitstekend zelfs, dat overal in den lande en ook in het buitenland van hier fokvee wordt betrokken. Of dit niet geleid heeft tot den verkoop van veel goeds, dat in hot belang der fokkerij had dienen te blijven, is eeD vraag, die zeer zeker beves- tigeLd beantwoord moet worden. Wij moeten ons oordeel over het ingezondene tot straks opschorten. Zeer waarschijnlijk zal dat over de vee tentoonstelling van heden mei meer rn zijn geheel in het nnmmer van heden kannen worden opgenomen, wellicht ook om deze reden, dat we niet intijds gereed znllen zijn met bezien en vergelijken. Maar dit is, waar de levende inzendingen van heden ook morgen nog aanwezig znllen zijn, voor het verslag eer gewin dan schade. Zooals boven gezegd nn eerst nog een en ander van de endere inzendingen, speciaal van die der werk tuigen voor den landbouw en zulke, die in het landbouw bedrijf te pas kunnen komen. En al kunnen gasmotoren hier niet toe gerekend worden, omdat op de boerderij maar zeer zelden gas te bekomen is, toch vermelden wij hier gaarne de inzending van de »Alkmaarsche IJzer-en Metaalgieterij", temeer daar zij ook een petroleum-loco- mobiel exposeert, een machine, die in het landbouwbe drijf zeer zeker groote diensten kan bewijzen. Haar gasmotoren onderscheiden zich onzes inziens door een voudigheid van constructie een eerste eiech te stellen aan kleine machines, die zoo dikwijls door leeken in het machinevak moeten worden bediend. Stoomdorschmachines met stroopers zijn sterk vertegen woordigd. De kens wordt hem, die er een behoeft, zeer gemakkelijk gemaakt, want in doelmatigheid geven ze elkander weinig toe. Dat voor Visser's gierkar geen sprei bord noodig is, mag als een aanbeveling gelden, wat niet wegneemt, dat zij bet tegen die van Jac. Met te Heer- Hngowaard moest afleggen. Met de kunstmeststrooiers had genoemd kantoor een zwaren concurrent in den heer V. S. Ohmstede J. C.z. te Alkmaar, die een sedert lang gunstig bekend merk »Schlör's patent" inzond. Op Visser's weidepioeg, die de kettingeg vervangt, mag hier wel eens de aandacht gevestigd worden. Deze ploeg maakt plm. 20 cM. diepe sneden door oen grond zonder de zode om te wenden, terwijl toch vocht, licht en lucht (zuurstof) gelegenheid krijgen in den grond te dringen en dan knnnen bijdragen tot het in oplosbaren vorm brengen van de daarin, dikwijls sedert jaren, opgehoopte stikstofverbindingen, die een renteloos kapitaal vormden. Zadelmakerswerk is in flinke boeveelheid en uitstekende afwerking aanwezig. Dit moet op prijs gesteld worden, want de zadelmaker kan het lot onzer trekdieren aan merkelijk verzachten. Onder de inzenders van twee- en vierwielige rijtuigen noemen wij de heeren Jac. Met en J. Masclé te Heer- hngowaard. De firma W. F. Stoel Zn. alhier geeft een goeden mestwagen en een drietal bakwageus van verschillenden inhoud te zien. De boerenwagen van K. Vermeulen te Akersloot is goed afgewerkt. Bij programma werden ook gevraagd 10 modellen hoefijzers voor platvoet, volvoet, klemhoef, voor gevoelige voeten, voor winterbesiag, voor rijpaard, voor werkpaard enz. Uit de talrijke inzendingen bljjkt, dat cursussen in hoefbsslag nog geen overbodige weelde zijn. De heer M. Koopman te Alkmaar was de eenige, dio een prijs kou behalen. Vele fiima's in landbouwwerktuigen hebben zich be ijverd buiten programma in te zenden en zulks, we zouden bijna zeggen op reusachtige schaal. De jury is niet ondankbaar geweest en heeft de meesten hnnner een zilveren medaille toegekend, ook den heer V. S. Ohm stede J.Cz. en hei »Landbouwhuis" alhier. Dat er in Alkmaar personen zijn, die op de dubbeltjes van hun medeburgers willen passen, blijkt nit de inge zonden brandkasten van onze stadgenooten W. van Vnnre en Nico van Vnnre. Het komt ons voor, dat het geld daarin goed bewaard zal zijn Voor het geval, dat wij ooit een brandkast noodig hebben, komen we een hnnner zeker begunstigen. Ze moeten echter nog wat geduld oefenen want rijke repoiters behooren tot de zeldzaam heden. Na de mededeelingdat ook door de heeren M. de Wild, J. L. Trijbetz, J. de Jong, Gebr. Sluijter, J. B. Oortmeijer, D. Visser, Joh. F. Morra, li. van Twniver, H. Hestc-rman Jr., en de firma's W. F. Stoel en J. Schonten en Co., allen alhi»r, het beste wat ze hebben werd ingezonden, zal men ons toestemmen, dat Alkmaar's ingezetenen ook in dit opzicht niet weinig tot het welslagen der tentoonstelling hebben medegewerkt. In de afd. ^Bijenteelt" is weinig concurrentie. De heer Kelting te Santpoort, overal in den lande voor zijn bijen woningen, zijn honig en was bekend, versloeg zijn mede dingers gemakkelijk. Uver meststoffen en voederartikelen kan hier nit den aard der zaak weinig gezegd worden, omdat die hun waarde in de praktijk moeten bewijzen. We ontmoeten oneïer de namen der inzenders van lijnkoeken veel namen, die een uitstekenden klank hebben, doordat bnn bezitters zich steeds beijverden goede waar te leveren. We noemen de firma s Wessanen en Laan, Crok en Laan, Jan Prins, allen te Wormerveer, M. Twijnstra te Akkrum en J. Duyvis Jz. te Koog a/d Zaan. De Neder iandsche Gist- en Spiritusfabriek, de Olie- fabriek en de Lijm- en Gelatinefabriek te Delft dragen door de plaatsing van hnn paviljoen tot de opluistering by. Een betrekkelijk nieuw artikel is de kalfroom, een preparaat in hoofdzaak bestaande uit gröndnotenolie en rietsuiker, hetwelk dienen moet om de voederwaarde van afgeroomde melk, speciaal met het oog op 't vetgehalte, te vorhoogen. Wie er meer van weten wil begeve zich naar het paviljoen, waar hij zeer welwillend wordt ont vangen en de mi est uitgebreide inlichtingen hem op ver langen verstrekt worden. De afdeeling der Oliefabriek Company, die den kalf room iir den handel brengt maakt niet een sprekende, maar een blatende en knorrende reclame van haar product door de tentoonstelling van twee gedeeltelijk met kalfroom opgekweekte fokkalvers, een toom loopvarkens en een toom biggen, die insgelijks van »het vette" der firma genoten, en die er allen zeer welvarend uitzien. By wie al dm dieren gefokt zijn ja, dat staat in het boekje dat den bezoeker gratis wordt aangeboden. Het weder hondt zich goed en de lacht doet mooie beloften. Of zij betrouwbaar zal blijken? Tot ons leedwezen konden wij de hengsten, stieren en het melkvee niet zoo goed bezichtigen als voor een goede beoordeeling wel noodig is. De eersten stonden, als zij niet gekeurd werden, in boxen, de laatsten waren bijna zonder uitzondering ged kt. Wij moesten dan onze kans waarnemen, als zjj voor de heeren kwamen. Het werd dus een heen en weer ioopen van belang. Gelukkig hebben wij morgen nog gelegenheid een en ander nader te beschonwen. Van de hengsten voor zware trekpaarden waren slechts

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2