No. 114. fierste blad. Honderd en vierde jaargang. 1902. WOENSDAG 24 SEPTEMBER Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dlnsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaab ff 0,80franco door het geheele rijk f 1 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prys der gewone advertentlën Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte.] Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. BfiLBIfi. De Koningin van Belgie, (wier overlijden in ons vorig nummer vermeld werd), was de jongste dochter van Aartshertog Joseph van Oostenrijk. Zij was geboren in 1836 en trad in 1856 in het huwelijk met Leopold II, destijds Hertog vau Brabant en Kroonprins van Belgie. Zij schonk haar echtgenoot een zoon, die op jeugdigen leeftijd overleed en drie dochters. De oudste gehuwd met Prins Philips van Saksen Coburg. Gotha ljjdt sedert eonige jaren aan verstandsverbijstering en de tweede Prinses Stefanie is bekend geworden door het tragisch uiteinde van haar Gemaal den Oostenrijkschen Kroonprins Rudolf. Prinses Stefanie is daarna tegen den zin jharer ouders hertrouwd met Graaf Lonyay. De jongste dochter Clementine is ongehuwd gebleven. Koning Leopold, die zich te Luchon in de Pyreneëen bevond is den 21 te Spa aangekomen. Een zeer droevig tooneel is afgespeeld in de Chapelle Ardente. Prinses Stefanie was in gebed verzonken Dij het lijk harer moeder, toen de Koning aankwam, die verlangde dat de prinses zou heengaan, voor hij binnenkwam. De Koning zeide dat hij den stap van Gravin Lonyay niet afkeurde, maar dat hiermede het familie-geschil niet was verdwenen. Op verlangen van den Koning heeft de Prinses dien zelfden avond Spa verlaten en zich naar Brnssel begeven. Door de bevolking werd haar bij haar vertrek een warme ovatie gebracht. Een redacteur van de »Chroniqne'' werd door Prinses Stefanie ontvangen en vroeg haar wat er waars was in de geruchten over het gebeurde tnsschen den Koning en haar. Da Prinses antwoorddedie geruchten heb ik ook reeds gehoord. Maar dit is de waarheidIk bad bij de lykbaar der Koningin toen men mij kwam mededeelen, tegen 4 uur, dat de Koning mjj niet wilde ontvangen. Ik verliet onmiddellijk de sterfkamer. Ik had geen onder hond met Zijne Majesteit. Den 22 woonde de Prinses, vergezeld vau twee eere dames de mis bij, die zij liet celebreeren in de kerk St. Jacob. Vervolgens begaf zij zich naar het paleis der Gravin van Vlaanderen. Toen zij uit de kerk kwam werd eerbiedig gegroet door de menigte. Betoogingen hadden Diet plaats. Te 2.15 vertrok de Gravin naar Calais, waar kamers voor haar zijn besteld in het hotel Terminus. Het lijk der Koningin is den 22 naar Laeken over gebracht. De Boerengeneraals hebben, door den plotselingen dood der Koningin van hun plan afgezien om naar Brussel te gaan en zijn naar Nederland teruggekeerd. De ontvangst te Antwerpen was bizonder geestdriftig. Het »HaDdelsblad" van Antwerpen meldt omtrent de hulde aan generaal de Wet gebracht, het volgende »Daar begon eene ovatie, zooals nooit het volk van Antwerpen er bracht aan een mensch. »Men zag nog enkel het gezwaai van hoeden en zak doeken, men hoorde maar één kreet, maar één juichtoon. »Als een storm, als een orkaan was hethet duurde volle 5 minutenaan zijne voeten legden de comiteits- leden reusachtige palmen neer, maar wat daar uit de ziel der menigte den grooten held tegengalmde, dat konden geen duizenden palmen vertolken. »Dat was iets wat niemand, niemand, niemand kan weergeven en dat ten slotte zich uitdrukte in een einde loos, donderend, hip hip hoera «Neen, voor zulk een vuur had hij nooit gestaan, de koene De Wet. »Dat is een stond, die geen der duizenden aanwezigen ooit van zijn leven zal vergeten." EUTöHIjAJVD. Volgens te New-York ontvangen be richt nit hoogst gezaghebbende bron nit Londen, heeft de Britsche Regeering een nota gericht tot de mogend heden welke het verdrag van Berlijn hebben onderteekend om haar aandacht te vestigen op den toestand der Israë lieten in Roemenië en de nota van de Vereenigde Staten daaromtrent. De Britsche regeering vraagt naar het oor deel der overige mogendheden over de aangelegenheid en tracht te vernemen of de verdragmogendheden tot eenig gemeenschappelijk optreden zouden knnnen besluiten Het telegram nit Londen legt den nadruk op het feit, dat de Britsche nota volgt op die der Vereenigde Staten en daarvan een aanvulling is. ZUID-AFRIHA. Volgens een bericht uit Johannes burg zijn thans in het gebied van den Rand 30,665 nit gewekenen teruggekeerd, van welke 5167 gevangen zijn geweest. In Transvaal wordt het cijfer op 35,000 geschat, ook de gevangenen er onder begrepen. In den Uranje-staat heet, volgens dit bericht, spoedig herstel van vreedzame toestanden nagenoeg zeker. Maar in Transvaal heet nog heel wat bitterheid te heerschen Volgens parlementaire stukken, te Kaapstad openbaar gemaakt, is aan 3437 opstandelingen in de Kaapkolonie het kiesrecht ontnomen. Nog 2434 mannen moeten wegens rebellie berecht worden. Begrafenis der Koningin van Belgie. SPA, 22 Sept. De lijkstoet, waarin geen enkele bniten- landsche mogendheid vertegenwoordigd was, begaf zich naar het station. Het lijk werd vervoerd met den trein van 12,55 naar Laeken de Koning prins Albert, prinses Clementine, de ministers en generaals gingen eveneens met den trein mede. BRUSSEL, 22 Sept. Een groote menigte begaf zich naar Laeken om de aankomst van het lijk der Koningin bij te wonen. Het station te Laeken en de aangrenzende straten waren met zeer eenvoudige roowdraperiën be hangen. De kerk te Laeken was zeer prachtig gedrapeerd. Te drie nnr begonnen de klokken van de kerken te Brnssel en in de voorsteden te luiden. Een dichte menigte, die met groote moeite in bedwang gehouden werd, stond bij het station en langs den weg naar de kerkde troepen stonden langs dien weg ge schaard. Te 3.40 kwam de trein aan het stationop de locomotief stond de "Belgische vlag met floers omgeven. De graaf van Vlaanderen begaf zie i naar den konink lijken wagen, waaruit achtereenvolgens prinses Clementine en de Koning te voorschijnn traden; de Koning d'oeg groot nniform met een rouwfloers om deu hals. Achter den Koning volgden de graaf van Vlaanderen en prins Albert, met rouwfloers om den arm en om den sabelkwast. De ljjkkist werd nit den trein gedrageu, en de stoet begaf zich r,aar de kerk, waarvoor de muziek der grena diers treurmarschen speelde. De absolatie werd gegeven door Z. Em. Goossens, kardinaal-aartsbisschop van Mechelen. Vervolgens werd de lijkkist neergelaten in de graftombe, waarheen zich ook de Koning en de overige vorstelijke personen begaven. Het lijk der Koningin zal geplaatst worden iu den kelder, waarin ook haar zoon, de graat van Henegouwen, begraven is. Honing Leopold en prinses Stefanie. BRUSSEL, 23 Sept. Gravin Lónyay verliet heden middag om 2 nar 14 Brass al', aan de Gare dn Midi plaats nemende in den trein naar Calais. De zeer talrijke menigte, bij het stationsgebonw verzameld, bracht haar een ovatie. De prinses, zich tot de menigte wendende, zei van ganscher harte dank voor deze goede bejegening. Zij was ten prooi van een hevige gemoedsaandoening. BRUSSEL, 22 Sopt. De ontmoeting tnsschen de gravin Lonyay en de gravin van Vlaanderen was zeer bewogen. Snikkend wierp prinses (Stefanie zich in de armen der gravin van Vlaanderen, die haar bemoedigende woorden toevoegde. De graaf van Vlaanderen omhelsde zijn nicht Het bezoek duurde zeer lang. Bij het verlaten van het paleis van den graaf van Vlaanderen werd gravin Lonyay door de menigte eerbiedig gegroet. Be Boerengeneraals. De Boerengeneraals de Wet en de la Rey zijn met hnnne families nit Antwerpen te 's-Gravenhage terug gekeerd. Zij zijn den 22 naar Rotterdam vertrokken, tot het brengen van het aangekondigde bezoek aan de Maasstad. Generaal Botha, die zich nog te Brnssel be vond, had zich direct van daar naar Rotterdam begeven. Met veel geestdrift werden de generaals te Rotterdam ontvangen. Vertegenwoordigers van eenige vereenigingeu begroetten hen. Het hoofddoel van het bezoek der generaals aan Rot terdam was eenige modelscholen te bezoeken. Zeer terecht achten zij een der beste middelen om het thans in ver drukking zijnde Transvaalsche volk te doen herleven en weder tot een krachtige natie te maken, het land van goede scholen te voorzien, waar degelijk oDderwrjs in het algemeen zal worden gegeven en tevens ook hun moeder taal in eere zal worden gehouden. (Haarl. Ct.) Overreden. De Hnizer metselaar K. Rozendaal is den 21 door de laatste tram tnsschen Blarieum en het Paviljoen over reden en gedood. De man had zich tnsschen de rails te slapen gelegd. Een half nar voordat het ongeluk plaats had, was hem aan het Paviljoen door den kastelein drank geweigerddaar deze meende, dat de man toen reeds niet nuchter was. Den 21 is een 32-jarige smid op den Nieuwen Binnenweg door mis te stappen, onder de stoomtram geraakt naar Botterdam. Beide beenen werden hem verbrijzeld de ongelukkige is naar het ziekenhuis ver voerd. Verpachting vischwater. De banne Eenigenbnrg van Geestmer-Ambacht heeft aan het bestnur van dezen polder voorgesteld het visch water in dezen grooten polder voortaan te verpachten. Tegenwoordig is dit vischwater vrij en, behalve dat dit het terrein is voor liefhebbers van hengelen, die nit geheel Noordholland hier heen komen, verdienen verschei dene gezinnen nit de om den polder liggende dorpen hier met visschen hnn brood. Het voorstel is een gevolg van klachten over de schade, velke aan de landerijen wordt toegebracht door visschers, cie met treknetten over de kanten der akkers loopen. Brand. Te Helmond is den 20 een hevige brand uitge broken in de stoombontweverjj der firma Ramaer Co. De magazijnen, alsmede de spoelerij, de seheerderij, de sterkerij en de pakkerij, zijn geheel vernield, De schade is zeer aanzienlijk. De kantoren en de weverijen bleven behouden doch leden waterschade. Rnim driehonderd arbeiders zijn door deze ramp zonder werk. In hoop op navolging, heeft zich reeds een ingezetene verbonden tot een gift van f 100 per week zoolang de gewone werk zaamheden niet knnnen worden hervat. De oorzaak van den brand is onbekend. Aardbeien. Te Ond-Baierland (Z.H.) heeft, ondanks het koude weder, de tuinman Marinus van der Linden prachtige aardbeziën geplukt, van eene nieuwe soort planten, uit Frankrijk ingevoerd. Verschillende planten zijn nog met aardbeien beladen, alles van den kouden grond. 3e Coöperatieve Vereeniging. Schagen. Den 18 had alhier vanwege boven staande vereeniging de aanbesteding plaats van 350000 lijnkoeken. Er waren 11 inschrijversgegund aan de Ruhrorter-damptölfabrik te Amsterdam. Op verzoek wor den prijs en garantie 8 dagen geheim gehouden. Algemeen Belang. Den 19 vergaderde in het lokaal Ceres alhier boven genoemde vereeniging. Onder de ingekomen stokken was een schrijven van de West-Fr. kanaalvereeniging om ad hesie te willen schenken aan haar adres aan den raad van Schageu, vroeger gemeld. Besloten werd dit punt aan te houden. Tot bestuurslid _werd gekozen de heer M. Visser met 25 van de 32 stemmen. De secretaris, de heer J. Merz, had bedankt. De rekening des penning meesters betreffende de Oranje-feesten wees een ontvangst aac van t 345.70® en eene uitgaaf van 329.20®. De heer C. N. Vlaming had een schrijven ingezonden, waarin hij meedeelde om gezondheidsredenen als bestuurslid te be danken. Tuinbouw vereen! ging. De Tninbouwvereeniging Schermerhorn en Om streken" te Schermerhorn hield op Zondag 14 Sep tember jl. in het lokaal van den heer J. Koster hare 2e tentoonstelling van Tuin- en Boomvruchten. De jnry, bestaande nit de heeren J. G. Hazeloop, Rjjks- tninbonwieetaar voor N.-H. te Alkmaar en D. Dekker, practisch tuinier te Rijp, die welwillend de taak van booordeelaar te zijn op zich hadden genomen, hadden goen gemakkelijk werk, daar de inzenders zich allen hadden ingespannen om het beste wat hnnne tuinen voortbrachten, in te leveren. De tentoonstelling mag dan ook volkomen als geslaagd heeten, te meer daar ieder ook over de regeling zeer te vreden was. De prijzen werden als volgt toegekend voor Stoksnijboonen. Ie prijs G. Hartog, 2e pr. P. Bakker, eerv. verm. P. Laan, allen te Beemster. Stamsnijboonen. Ie prijs D. van Gratt, 2e pr. P. Bakker eerv. verm. Gebr. Mnntjewerf allen te Beemster. Spercieboonen (enkele). Ie prijs O. Hartog, 2e pr. J. Kamp, beiden te Beemster, eerv. verm. J. Lake- man, Schermerhorn. Spercieboonen (dubbele). Ie prijs P. Laan, 2e pr. P. Bakker, beiden te Beemster, eerv. verm. J. Kes, Schermerhorn. Erwten. Ie prijs H. Smit, 2e pr. J. Kes, eerv. verm. D. Laan, allen te Schermermerhorn. Peulen. Niet ingezonden. Doperwten. Ie prijs Gebr. Mnntjewerf, Beemster, 2e pr. en eerv. verm. niet toegekend. Aardappelen. Ie en 2e prijs D. Ootjers, eerv. verm. J. Klerk, be den te Schermerhorn, Wortelen. Ie prijs W. Klnft, 2e pr. D. Ootjers, beiden te Schermerhorn, eerv. verm. Gebr. Mnntjewerf, Beemster. Bloemkool ingehonden. Roode kool. Ie prijs W. Kluft, 2e pr. D. Ootjers, eerv. verm. J. Lakeman, allen te Schermerhorn. Witte kool. Ie prijs J. Lakeman, Schermerhorn, 2e pr. en eerv. verm. niet toegekend. Savoie kool. Ie prijs J. Lakeman, 2e pr. C. Jonk, eerv. verm. D. Ootjers, allen te Schermerhorn. Boerenkool. Ie prijs G. Hartog Beemster 2e pr. P. de Boorder, eerv. verm. C. Jonk, beiden te Schermerdorn, Sprnitkool. Ie prijs G. Hartog, 2e pr. C. Hartog, eerv. verm. Gebr. Mnntjewerf, allen te Beemster. Roode Bieten. Ie prijs H. Smit, 2e pr. J. La keman, eerv. verm. K. Rodenburg, allen te Schermerhorn. Augurken. Ie prijs G. Hartog, Beemster, 2e pr. O. Laan, Schermerhorn, eerv. veam. C. Hartog, Beemster. Uien. Ie prijs D. van Graft, Beemster, 2e pr. W. KlnftSchermerhorn eerv. verm, Gebr. Mnntjewerf, Beemster. Sjalotten. Ie prjjs P. Bakker, Beemster, 2e pr. J. Klerk, Schermerhorn, eerv. verm. G. Hartog, Beemster. Koolrapen. Ie prijs G. Hartog, Beemster, 2e pr. O. van Petten Schermerhorn eerv. verm. j J. Kamp, Beemster. Komkommers. Ie prijs J. Klerk, 2e pr. W. Klnft, beiden te Schermerhorn, eerv. verm. niet toegekend.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1