Telegrafische Berichteo. Stadsberichten. V ijf j a arlijksche Algemeene Tentoonstelling Hollandsche Maatschappij van Landbouw. A n d ij v i e. Ie prijs C. Hartog, Beemster, 2e pr. P. de Boorder, Schermerhorn. Postelein niet ingezonden. S e 1 d e r yIe prijs P. de Boorder, Schermerhorn, 2e pr. G. Hartog, Beemster, eerv. verm. H. Smit, Scher merhorn. Salade niet ingezonden. Appelen. Ie prijs J. Kamp, 2e pr. P. Laan, eerv. verm. Gebr. Muntjewerf, allen te Beemster. Peren. Ie prjjs H. de Groot, Beemster, 2e pr. Th. J. Westerhof, eerv. verm. K. Rodenburg, beiden te Scher merhorn. De volledigste inzending groenten. Ie prijs Gebr. Montjewerf, 2e pr. G. Hartog, beiden te Beemster, eerv. verm. P. de Boorder, Schermerhorn. De volledigste inzending appelen en peren. Ie prijs Gebr. Mnntjewerf, 2e pr. C. Hartog, eerv. verm. D. van Gralt, allen te Beemster. De vereeniging tot exploitatie van een Groentenproef- tnin alhier, die buiten beoordeeling wenschte te bljjven en de vereeniging tot verkoop van Land-, Tninbonw- en Zuivelbereidingswerktuigen »'t Landbouwhuis" te Alk maar werd beiden een Bestuursprijs toegekend. De ee;stgenoemde voor hare uitmuntende verzameling groenten. De laatstgenoemde voor hare fraaie inzending tuin bouwgereedschappen. De tentoonstelling, die door den Eere-Voorzitter, den heer Bodenburg werd geopend, mocht zich den geheelen dag in een zeer druk bezoek verheugen. Des namiddags werd een Pietswedstrijd gehouden met hindernissen, die eveneens veel toeschouwers lokte. De prijzenhiervoor door het Bestnur der Tuinbouwvereeniging beschikbaar gesteld, werden behaald le prijsBarometer door den heer J. Schreuder. 2e ThermometerP. Alblas Jr. 3e Geldkistje E. Weeshoff. 4e L'keurstel K. Jonker. Werd deze wedstrijd opgeluisterd door de muziek van het Fanfarecorps, de leden der Rederijkerskamer »Ami- citia'' hielden des avonds, na de prijsuitreiking, door het honden van voordrachten een groot publiek eenen ge- ruimen tijd gezellig bjjeen. Westgraftdyk. Het kerkbestuur van de Doops gezinde gemeente alhier, heeft gunstig beschikt op het verzoek ;van den kerkeraad der Ned. herv. gemeente al hier, om gedurende de verbouwing der ned. herv. kerk de doopsgez. kerk te mogen gebruiken voor de wekelijk- sche catechisatiën en voor de godsdienstoefeningen om de 14 dagen. - «UP- Van wege de Rijper- en Beemster hard- draverij-vereeniging is hier een harddraverij gehouden, waaraan 12 paarden deelnamen. De le prijs (f 70) werd behaald door het paard van den heer G. de Jong te Houtrakpolderde le premie (f 30) door dat van den heer A. de Ridder te JJpolder; de 2e premie (f 15) door dat van den heer D. de Wit te Leenwarden en de 3e premie (f 10) door dat van den heer J. Zwart, te Pur- merend. 370ste Staatsloterij. 5e kl., 5e lijst, 23 Sept. Ns. 7799 en 17146 f 1500; ns. 99,1421 en 4575 f 1000 ns. 2367, 5226 en 5368 f400; ns. 7595, 7745, 8173, 8697 en 13308 f200; ns. 300, 496, 7081, 8162,12399, 15581 en 19953 f100. Het Hllandje bij den Straatweg. Vergelijkt men de fraaie kaart van „den Alkmaar der Honte" van 1765 met den tegenwoordigen toestand, dan bespeurt men met hoeveel particulier terrein sedert de openbare wandelplaats is vergroot (waartegen intus- schen omstreeks 1850 het voor exercitieveld bestemd gedeelte is verloren gegaan). Tot dit particulier terrein behoorde langs den Straatweg de uitgestrektheid van het einde van den Voorhout tot de Leprozensloot, van welke nog 3 gedeelten achter de aan de Leprozenlaan staande Burgersocieteit over zijn. Die sloot strekte tot nagenoeg I de Kolvers(Harddravers)laan, boog zich bij deze om, volgde hare richting noordwaartsboog zich bij den Voorhout nogmaals om en bereikte dus haar loop langs I den Straatweg. Het alzoo geheel ingesloten terrein had de gedaante van een trapezium en bestond, volgens genoemde kaart, 1 uit eene boomkweekerij met nog heden bestaande woning of tuinhuis, vervolgens een erf met huisje (nu koffiehuis- v. d. Haagen), daarna het geheel van water omgeven erf van het Leprozenhuis (het gedempte dwarsslootje bij het café was er een overblijfsel van), en achter deze beide erven uit 2 warmoezierstuinen. Het is vermoedelijk, dat reeds in 1765 of in volgende jaren deze tuinen en de boomkweekerij aan denzelfden eigenaar of aan verwante eigenaars behoorden. Wjj hou den het er voor, dat de stad in 1767 den znidelijksten (dien achter bet Leprozenhuis) tot uitbreiding van den Hout aankochtde resolutieboeken van burgemeesteren en de vroedschap zwijgen er over en een eigendomsbewijs is niet voorhanden, maar in de thesauriers-rekening van dat jaar komt een post voor van f 213:17:10, betaald aan Dirk de Vries, voor de weduwe van Floris Lijnslager, voor grond ter vergrooting van den Hout en afkoop van ordinaiis en extra-ordinaris verpondingen. Genoemde Dirk de Vries trof in 1787, gelijk ook zijn eenige erfgenaam Jan Lijnslager in 1794, met molen- meesteren van Overdie c.a. eene overeenkomst tot bema ling zijner 3 morgen groote boomkweekerij, „beleed het Leprozenhuis ten zuiden en den Stadshout ten westen", door afwatering op den Klappolder, tegen jaarlijksche betaling van gelijken omslag per morgen als in Overdie, Achtermeer c.a. geheven werd. In 1806 kwamen 2 tuinen, uitmakende de boomkweekerij, in publieke veiling. Verkoopets waren de boedelreddera van Jan Pieter Goudsblom, Gijsbert van Laar en Arievan Wetering. In weerwil der zeer ongunstige tijdsomstandig heden kocht de stad het aangebodene voor f 1615, plus f 10114 bodegeld (opdracht 8 Mei). Den 28 Mei benoemde de Raad gecommitteerden om een plan van aanleg en beplanting voor te dragen, hetgeen den 3 October behandeld en vastgesteld werd. Hiertoe behoorde het graven van een vijvertje om het tuinhuis, waarin de heeren alvast hunne „zomer-besoignes" gehouden hadden, en waarvoor zjj, zoolang zjj niet van het gebruik afzagen, jaarlijks eene recognitie zouden betalen van f 60, voor de eerste maal den 1 October 1807 (van de betaling is in de thesauriers-rekeningen niets te vinden). Aan Abraham van Haffen werd een deel gronds afgestaan en aan hem, alsook aan de leden der sociëteit Eendracht, nitgang in het plantsoen verleend, respectievelijk tegen jaarlijksche recognitiën van f 10 en f 3. Velen znllen zich nog wel herinneren, dat de zonderling gegroeide benkeboom stond in de haag tusschen het koepeltje van den heer J. T. Koorn (eerder v. Haffen) en den koepel der in den Ouden Doelen zetelende sociëteit Eendracht, een en ander thans ingenomen door het landgoed Dekema'State. Na de kommervolle jaren der fransche overheersching, op het einde van 1813, had de stad een sedert 1807 op- geloopen achterstand of vlottende schuld van ongeveer f77000, waarvan f41000 wegens haar eigen huishouding en de rest wegens het gasthuis en de beide weeshuizen, van welke godshuizen het van 1807 tot 1810 onstane te kort door de fransche regeering van de begrooting voor 1811 verwijderd was. In 1816 richtte de Raad zich met een voorstel tot den Koning, tot dekking van het toen op f76133 3 1 bepaalde tekort, ten einde in 1817 75 t. h. zonder rente en de overige 25 t. h. in de 4 volgende jaren met 2'/2 t. h. rente te kunnen afbetalen Daartoe behoorde, behalve het desnoods heffen van op. centen op de directe en indirecte middelen en op de stads eigen middelen en aanwending van enkele beschikbare bedragen, ook het verkoopen van eenige stads-eigendom- men. De koninklijke bewilliging werd den 11 December verleend, en de publieke verkoop had den 28 Februari 1817 in het Stads-logement plaats, met de volgende opbrengst 13 Perceelen tienden onder Egmond-binnen en Bakkumf 17751 2 Hnismanswoningen met 5 kavels land in de S chermeer, samen verhuurd voor f 1450 's jaars 17488 Een huisje aan de oostzijde van de Koorstraat 225 Het Eilandje, geschat op f 540, kooper mr. 1. Groen 900 Naast het laatste verkocht de stad in 1852 aan me juffrouw Alida Loopuyt te Schiedam 1840 vierkante ellen grond van den Hout voor de kapitale som van f 250 Op een gedeelte daarvan werd het huis Nieuw Oosterwijk gebouwd, hetwelk eenige jaren tot woning verstrekte aan mevrouw de douairière, jhr. mr. D. van Foreest, geb. van der Palm. Het Eilandje met zijn zwaar geboomte en omringend vijvertje behoort tot de bevalligheden van onzen Hout, en toont, inzonderheid uit het noordwesten gezien, een schilderachtig geheel. Het zou daarom zeer te betreuren zijn, als men mocht overgaan tot demping van het water, te duchten, indien men niet vermag te stuiten de, door malaria-vrees versterkte, klachten over den stank van het rottend gebladerte, aat bloot ligt omdat men het water steeds laat wegvloeien. Vreemdelingen zien hier te lande soms met verbazing de schepen zich bewegen in vaarten, waarvan het oppervlak hooger ligt dan het naburig ter rein dat is mogelijk, omdat de kaden het water beletten weg te vallen. En zon dan een dam van breedte en zwaarte als de Straatweg niet in staat zijn om het water in de sloot daarnevens op een gewenscht peil te houden? C. W. B- 's-Gravenhage 23 Sept. 1902. TWEEDE KAMER. Bij de behandeling van het ontwerp-adres van antwoord antwoordde minister Kuyper aan den heer Mee3, ten aanzien van de buitenlandsche paragraaf, dat er noch een verdrag is gesloten, noch ter voorbereiding stappen gedaan zijn. Noch in deD ministerraad, noch bij de ministers, is eenig plan of denkbeeld tot het sluiten van een alliantie ter sprake gebracht, ook de minister zelf heeft noch hier noch over de grenzen met eenit? staatsman of lasthebber met een enkel woord over bet sluiten van eene alliantie gesproken. Alles berust op pure fantasie. Het adres ant woord werd goedgekeurd. Loting voor de Nationale Mi title. De loting zal plaats hebben te Alkmaar, voor de gemeente Alkmaar, op Woensdag, 22 October, voorm. 10 ure Alkmaar, voor de gemeenten Akersloot, Heiloo, Lim- men, Bergen, Egmond-binnen, Egmond aan Zee, Schoorl, Oudorp, Koedijk, Ursem, Schermerhorn. Zuid- en Noord- schermer, Warmenhnizen en Pettan, op Donderdag 23 Oct., voorm. 10 ure; Texel, op Donderdag 9 Oct., voorm. 11 ure; Helder, op Vrijdag 10 Oct., voorm. 10 ure; op Zaterdag 11 Oct., voorm. 10 ure, voor het resteerende van den Helder en voor Wieringen. Heerhngowaard, voor de gemeenten Heerhugo- waard Broek op Langedijk, St. Pancras, Oterleek, Ob- dam, Hensbroek, Oudkarspel, Noord- en Zuidscharwoude, op Vrijdag 24 Oct., voorm. 9*/2 ure; Scliagenvoor de gemeenten Schagen Barsinger- horn, HaringcarspelSt., Maarten, Zijpe, Anna Panlowna, Oallantsoog en Wieriagerwaard op Maandag 27 Oct., voorm. 9]/j uur; Purmcrcnd voor de gemeenten Pnrmeïend, Beem ster, GraftJisp, Wijdewormer, de Rijp, Wormer en Oosthaizen, op Woensdag 29 Oct., voorm. 10 ure; Winkel, voor de gemeenten WinkelHoogwoud Nieuwe- en Oude Niedorp, Spanbroek en Opmeer, op Maandag, 20 Oct., voorm. 10 uur. Verloren. De beer Iman J. van der Have, te Zierikzeeop j de tentoonstelling alhier geëxposeerd, mist uit zijn pa viljoen een notitieboekje. Een flinke belooning wordt uitgeloofd aan dengenedie dit boekje terug bezorgt. Wel een bewijs dat dit notitieboekje voor den eigenaar belangrijke aanteekeningen bevat. Badhuis Witte kruis. In de week van 15 tot 20 Sept. zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 32 knipbaden 45 regenbaden le kl. en 80 regenbaden 2e kl., tezamen 157 baden. Vuurwerk. Het vuurwerk, dat Woensdagavond 24 September van wege de gemeente Alkmaar zal worden gegeven, zal worden afgestoken op het stuk land tegenover het spoor wegstation. Tentoonstelling. Zaterdagavond jl. was er op het tentoonstellings terrein uitvoering van de kapel van het tweede regiment veldartillerie nit Den Haag. Daar in de feestgids staat dat het militair concert om acht uur zou aanvangen, maar blijkbaar veel vroeger begonnen was omdat de muzi kanten denzelfden avond nog moesten vertrekken, hebben we maar een paar nummers gehoord. Het waren eenige marschen, een fantaisie nit »Carmen'' en een potpourri, 't Is een kleine bezetting, ongeveer zestien personen, maar met een goed klankgehalte; hun marschen speelden ze bijzonder goed. Hiermede wonnen zij het van de jager-kapel die Zondag middag, den 21 eene matinée gaf. De uitvoering hunner marschen was lang zoo pittig niet. Overigens speelde men vroolijke stukjes. Later hebben we nog twee nummers van degelijker inhoud gehoord en zijn daarna heengegaan. Eerstgenoemd korpsje heeft harmoniebezetting, de jager kapel is een fanfarekorps. Jubileum. Op 1 October a.s. hoopt de heer «F. Cock, leeraar aan de Cadettenschoolden dag te herdenken waarop hij 25 jaren werkzaam is geweest bij bet militair onderwijs. DIK Vandaag Dinsdag was 't reeds vroeg in den voor middag te bemerken dat er iets moest plaats hebben waarnaar der boeren hart trekt. Langs alle wegen kwa men te voet en per as talrijke buitenlui naar de stad. Geen wonder welke Noord hollandsche boer, die er zelf een klepper op nahoudtzou verzuimen te profiteeren van een harddraverijwaarop de bekende harddravers verschijnen en van een concours hippique waarbij ook een nnmmer voor het schoonste en best-gaande rijpaard toebehoorende aan landbouwers. Reeds in den voormiddag werd voor het concours hippique een voorkeuring gehouden. Het was een zeer belangwekkend gezicht de bestuurders hun best te zien doen om hun span ap het voordeeligst voor te stellen. Wij konden deze voorkeuring echter niet tot het einde toe bijwonen, omdat de tonen van bet muziekkorps, het welk het Bestuur der Harddraverij-Vereeniging naar de harddraversbaan geleidde, ons opriepen om ook hier acte van prefientie te geven. Wat is 't toch heerlijk in den Alkmaarder Hout vooral nu reeds enkele herfsttinten zich door het groen der pra chtige boomen mengelen en de zon niet meer zoc hoog Komt als in het hartje van den zomer. De scha duwen zijn nu langer en geven aan het bosch inwendig hetzelfde aanzien als midden in den zomer in den och tend en tegen den avond. Het was ons heerlijk daar te zijl iafgezien van de harddraverij. Hheraan namen 10 paarden dee', waaronder eenige, die o p de korte baan vermaard sijn. Wij noemen Sador II, 'David A en Dawnlight. De eerste omloop gaf niet veel spannends te zien. Het lot had beslist, dat de beste dravers hierbij tegen andere zouden loopen, waarvoor zij geen partij waren. Alleen Dawnlight en Sador II maakten hierop een uitzondering. Zij moesten 3 keer loopen, voor dat Dawnlight er afgereden was. Egbertine had gelukkig gel-oot en bleef alleen daarom bjj de 3 paarden, die om de prijs en premiën moesten vechten. De andere 2 waren Sador II: en David A. Toen deze het (wij hopen niet onder elkander) gingen uitmaken, moesten wij ons haasten op tijd tegenwoordig te zijn bp het concours hippique. Voor bet eerste nnmmerconcours voor het schoonste en bestgaande rijtnigpaard toebehoorende aan aiet-land- bouwers minimum hoogte 1.55 M. stokmaat, waron weinig deelnemerswaaronder nog al wat goeds. A. A. v. d. Berg Hz. te Haarlem en H. F. Bultman stonden vooraan. De paarden van J. Hiscott te Wimmenum en F.. Kessler te Zaandam ontgingen elkanerd niet veel. Deze 4 wonnen in de genoemde volgorde de 4 prijzen». Het tweede nummer was uit een landbouwkundig oog punt het meest belangrijk. Het was een concours voor het schoonste en beste rjjtuigpaard maat als boven, en toebehoorende aan landbouwers. Bp de middagkeuring waren er nog 21 paarden op 't appèl. Heel moeialgk voor de jury, toen, de eerste twee prgzen vergeven waren. De totaal-indruk is niet ongunstig maar velen bleken nog wel wat vam het mennen te mogen, leeren. Wg zagen nog al enkele leelgke hoofdaanzettingen en leelgke croupen, Velen toonen nog niet te weten, wat van de gangen geëischt mag worden. Een paar werden niet genoeg ia de hand gehouden,, een ander deed in draf aan een varkentje denken, Apollonia (20) van P. Barendrecht te Beverwgk is een goed paard met wat te dikke beenen, dat nog niet goed genoeg in 't tuig gaat. Het paard van H. Eecen te Oudkarspel (29) is een aardig diertje. We kunnen gerust zeggen, dat de volgende zes met deze het nensje van den zalm vormden, t.w. Nelson (8) van P. D. M. Scholten te Haarlemmermeer, Felix ï'&ure (23) van K. A. Kaan en cons. Jte Anna Paulowna, "Wilhelm (24) van A. D. Slentel te Wieringerwaard en de paarden van C. Biesheuvel (12) te Haarlemmermeer J. W. H. Geerlings (21) te Purmerend en J. Bruin (30) te Zuidschermer. De prgzen vielen ten deel aan de nummers (zie boven): le pr. 23, 2e pr. 12 en 21, 3e pr. 21, 24 en 30. Wjj zouden van ochtend den len prgs aan No. 12 gegeven hebben. Dit paard gaat uitstekend maar viel ons van middag tegen. De jnry kende om nit bet dilemma te geraken nog 4 vierde prgzen toe want werkelijk 't werd na do slotschifting zeer moeielgk. De twee laatste nummers van het programma hadden niet veel te beteekenen wat de mededinging betreft. Beide telden slechts twee deelnemers. In het concours voor het schoonste en bestgaande tweespan, toebehoorende aan niet-landbouwers, minimam hoogte 1,55 M. stokmaat, kwam A. A. van den Berg, te Haarlem, met twee goede spannen voor den dag. Vooral dat, hetwelk de eerste prgs werd waardig gekeurd, was een chic, goedgaand tweespan. De heer van den Berg behaalde de beide uitgeloofde prgzen. Het slotnummerconcours voor het schoonste en best gaande tweespan toebehoorende aan landbouwers, maat

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2