itoonsti Honderd en vierde jaargang, 1902. WOENSDAG 24 SEPTEMBER. Voltrekking van huwelijken. Amsterdamsche Brieven. 17" ijlj aarlijksche Hollandsche Maatschappij van Landbouw. NO» 114. Tweede blad. itLRHAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- sn Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het gebeele rijk f 1, 3 Nummers f O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlën t Per regel f ©,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON Vootdam 0 9. Telefoonnummer 3. De ondergeteekende Ambtenaar van den Burger lijken Stand der gemeente ALKMAAR, Brengt ter algemeene kennis, dat door de gezamenlijke Ambtenaren van den Burgerlijken Stand dezer gemeente is bepaald, dat met Ingang van 33 September aan staande, de voltrekking van huwelijken, waarvoor geene gemeentebelasting is verschuldigd, zal plaats hebben op Woensdag en Donderdag, beide dagen des morgens l© ure en dat dus met ingang van bovengenoemde dagteekening geene kostelooze voltrekking van hnwe!ijken op Zondag meer zal plaats hebben. Alkmaar De Ambtenaar voornoemd., 21 September 1902. G. RIPPING. XXV. De Kamer-ietel in district IX, opengekomen dooi de benoeming van den heer Lely tot gouverneur van Suriname, zal derhalve door den heer Bijleveld worden bezet. Ziedaar een uitkomst, d e voor de zooveelste maal be vestigt, dat men aan de stembus steeds aan allerlei ver rassingen bloot staat. Wanneer men de cijfers optelde, die bij de eerste stemming de verhouding der partijen aangaven dan was het aan geen twijfel onderhevig of mr. Troelstra moest er komen. Zelfs wannoer men aan nam, dat alle stemmen op den oud-minister Pierson uit gebracht zonden overgaan op den heer Bijleveld en de stemmen, verworven door den heer Gerritsen, den can- didaat der vrijzinnig-democraten, zich zouden verdoelen, dan moest de heer Troelstra nog met vlag en wimpel gekozen worden. Toch is hy gevallen, zij 't dan ook met een minderheid van omstreeks 100 stemmen. Voor de sociaal-democraten is deze uitslag wel een zeer pijnlijke teleurstelling. Alle omstandigheden waren in dit district in hnn voordeel. De heer Pierson heeft nu eenmaal den naam te behooren tot dé conservatieven, de menschen die in hun tijd een groote rol hebben gespeeld en ook allerminst van bekwaamheden zijn ontbloot, maar die op zekere hoogte zijn blijven staan en zich onge voelig hebben betoond voor den voortschrijdenden stroom des tijds. Misschien denken er in district IX genoeg kiezers over als hij, maar men bekent dat niet graag, men lijft zich niet gaarne in bij een corps, dat geen oog heet te hebben voor den maatschappelijken voor uitgang van onze dagen. Er zijn maar heel weinig men schen, die ongevoelig zijn voor de beschuldiging, dat ze niet met hnn tijd weten mee te gaan en wanneer men dns het publiek er maar genoeg van weet te doordringen, dat een candidaat deze richting vertegenwoordigt, dan is 't met diens kansen hopeloos gesteld. Aldus was 't niet te verbazen, dat de heer Pierson zich met ccn klein stemmencjjfer moest tevreden stellen. De tweede candidaat, de heer Gerritsen, was ook al niet zeer gevaarlijk. Er is niemand, die zijn groote be kwaamheden in twijfel trekt, maar, zooals ik reeds vroeger schreet, de heer Gerritsen mist de gave om zich bemind te maken hij stoot de menschen van zich af in plaats dat hij ze aantrekt. Daarbij heeft het feit, dat hij zijne wethouderszetel heeft verlaten op een tijdstip, dat een aanzienlijke belastingverhooging te Amsterdam wordt voorgesteld, veel kwaad bloed tegen hem gezet. De bur gerij meent, dat men juist door het regime, dat de heer Gerritsen zooveel jaren achtereen heeft verkondigd, in de impasse is geraakt en zy duidt 't hem euvel, dat hij zich aan de verantwoordelijkheid onttrekt, nu de ge volgen van dat systeem zich kenbaar maken. Alles te zamen genomen genoeg factoren om den weifelenden kiezer niet naar den candidaat der vrijzinnig-democraten te doen overhellen. Dan was tr de heer Bijleveld. In de wereld der anti revolutionairen heeft zijn naam zeer zeker een goeden klank, maar veel verder strekte die reputatie zich toch niet uit. De heer Bijleveld is een lerzaam burger, die in zijn kring ongetwijfeld veel nnt sticht, maar een bek nde politieke figuur is hij toch nietmen zou niet kunnen zeggen, dat de Volksvertegenwoordiging niet compleet ls, wanneer bij daar ontbrak. Tegenover dat drietal stelle meu nu eens den heer Troelstra. Daar is geen stad of geen dorp in ons land, waar zijn naam niet gekend wordt en daar zijn maar weinig onpartjjdigen in ons land, die het recht erkennen van de sociaal-democraten om op het Binnenhof verte genwoordigd ts worden, die 't niet jammer vinden, dat de voornaamste leider er is buitengesloten. Men verwijte Troelstra wat men wil, maar men torne niet aan zijn organiseerend talent, men ontbenne niet, dat hij de voort stuwende kracht is in zijne partij. Met al zijn fouten en gebreken behoort hij toeh zitting te hebben in de Kamer. Hoe 't dan mogelijk is, dat hij toch nog werd ver slagen Ik heb zooveel kiezers gesproken, dat ik wel met vrij groote zekerheid mag zeggen, waar hem de schoen wringtde bekende vjjandige houding van de sociaal-democraton tegenover het Koningschap was voor velen een onoverkomelijk bezwaar, In Amsterdam heerscht zooveel liefde voor onze Koningin, dat men liever zijn stem kgeeft san een overigens minder geschikt vertegen woordiger, doch die zal opkomen voor het Huis van Qranje, dan aan een meer bekwaam afgevaardigde, van wien 't te duchten is, dat hij opzettelijk het Ronings- zinde deel der natie zal grieven. Was van Kol zoowe! candidaat geweest in district IX, de man, die zich nooit zoo laatdunkend uitspreekt over wat een groot deel van het Nederlandsche volk lief is, hij zon den heer Bijleveld verre in de minderheid hebben gelaten. De anti-monar chale gevoelens van den heer Troelstra zijn voor hem het struikelblok geweest. Overigens heeft man bij deze herstemming zeer vreemde dingen te zien gekregen. Het Handelsblad" b.v., dat geen gelegenheid laat voorbijgaan om de regeering van Dr. Küyper onaangenaam te zijn wat er niet op ver beterd is sedert onze Premier den hoofdredacteur van dat blad als een vneurastheniens" in een boek heeft willen dringen kon 't nu niet over zijn hart verkrijgen om zijn lezers onthouding van stemmen aan te bevelen neen, 't heeft den heer Bijleveld, een geestverwant en persoonlijk vriend van Dr. Kuyper, aan zijn lezers ge recommandeerd. Hoewel de beer Troelstra zou behooren tot de oppositie evenals het »Haadelsblad" zelf, vond het blad jde keuze van een sociaal-democraat zoo verschrik kelijk, dat 't dan nog maar liever een handje meehielp om de positie van het tegenwoordige Kabinet te ver stelken. Want dit is niet het minst merkwaardige van deze verkiezing: de heer Lely, een liberaal, ging heen en in zijn plaats is gekomen een volbloed Kuyperiaan. In de stad was 't, toen de uitslag der herstemming bekend werd, op verschillende plaatsen ongewoon drnk. De N. Z. Voorburgwalbij de bureaux van het Han delsblad en Het Nieuws van den Dag, is het gebruikelijke verzamelpnnt geworden van de belangstellenden in den afloop van politieke tournooien, en 't moet gezegd wor den, men wordt daar uitstekend op de hoogte gehouden van den stand der stemming. In de stad wilde eerst 's avonds bijna niemand gelooveD, dat de heer Bijleveld gekozen waB, zóó zekere kansen had men den heer Troelstra toegekend. Zooveel redoug te meer voor de vrienden en propagandisten van den gekozene om alleropgewekst feest te vieren daaraan hebben zij 't dan ook niet laten ontbreken. Nu praten wij weer over andere diDgen. Daarover echter een volgenden keer. DBR Vervolgen wij ons verslag van de tentoonstelling voor zoover het 't Zaterdag ingezondene betreft. Allereerst iets van de paardententoonstelling, wat de hengsten^ voor tnigpaarden aangaat. Onze verwachtingen waren niet boog gespannen. De roep, die over de paardenfokkerij van Noordholland gaat, enkele bekende fokkers niet te na gesproken is niet zoo bijzonder gnnstig, hoewel men het ook in deze pro vincie niet aan pogingen tot verbetering laat ontbreken. Waar de paarden wij zeiden het reeds slechts be zichtigd kunnen worden in hnn boxen, tenzij gedurende het korte oogenblik waarop zij elkaar snel opvolgend, in den ring verschijnen kunnen wij natuurlijk niet een deel der dieren aan een nauwkeurige critiek onderwerpen. Onze totaalindruk is echter dat het gehalte der in Noordholland aanwezige hengsten als de tentoonstelling daarvan ten minste een beeld geeftveel te wenschen overlaat. De groote fouten zitten in rugstand en gangen. De meeste meer dan middelmatige en goede hengsten kwamen behoudens zeer weinig uitzonderingen wij denken nu aan o.a. die van den heer J. Breebaart Kz. te Winkel van buiten de proviicie. Onder de Noord- hollandsche hengsten slaan nog bet beste figuur Frits III, van K. de Vries Jr., uit den Grooten JJpolder, die van den heer Breebaart bovergenoemd welke een eereprijs werd waardig gekeurd en die van N. D. Kaan te Wie- ringerwaard. Zeer belangrijk was de tentoonstelling van melkvee waarvan geregeld de melk gemeten en deze op gehalte aan droge stof en vet is onderzocht. Do juryleden voor deze groep, zes in getal meenen we, keurden de koeien zonder iets van hear waarde als melk- of fokvee te weten. De bedoeling was na de be kroningen na te gaan of de bewering dat uitstekende melk- en boterkoeien per fé misbouwde schonkerige dieren moeten zijn vooral als men door het aanhouden van de kalveren van melkrijke koeien de productiviteit van den stam heeft verhoogd. De uitslag heeft tot op zekere hoogte hen die dit bewerenin 't ongelijk gesteld. Een vergelijking van de melk- en boteropbrengsten met de toegekende bekro ningen zal leeren, dat de, wat men noemt, de mooiste koeien in de meeste gevallen ook de beste melk- en boterkoeien zijn. Een nauwkeurige beschouwing der laatste doet in vele gevallen ook zien dat vele der kenmerken, waaraan men bij keuringen tot heden goede melkkoeien onderscheidt, ook bij de bekroonde koeien zijn te vinden. Wenschelijk is het, dat deze interessante proef, waar voor de znivelconsalenten uit Noord- en Zaidholland zich verbazend veel moeite getroost hebben met dezelfde en met andere koeien worden voortgezetniet alleen in Noord- en Zuidholland, maar ook in de andere provinciën. Nu nog een enkel woord over de vkippetjes'' en het andere gevogelte. De hoenders waren over 24 rnbrieken verdeeld. In enkele rnbrieken van voor rasverbetering geschikte hoen ders of wel van zulke, die met voordeel ons mengelmoes op de boerderij kannen vervangen, zooals o.a. twee varië teiten .Wyandottes, Plymonth-Rocks, Faverolles (vleesch- hoenders), kruisingen voor eierproductie, Minorca's, was weinig ingezonden. Voor de Patrgs-Leghorns was nog de meeste deelneming. Het gemiddeld gehalte h'ervan was vrij goed maar over 't algemeen waren ze nog te klein. Bij de beoordeeling moet men echter in aanmer king nemen, dat de vogels zich nu in den rnitjjd alles behalve op het voordeeligst voordoen. Zeer goed waren de Patrijs-Leghorns van N. Kuiper te Alkmaar en vrij goed de Buff-Leghorns van K. van der Vegt te Beetsterzwaag. De hen is groot en de haan mooi getee- kend. Ook de Minorca's van dezen mochten wel gezien worden. De zilver-Wgandottes van E. Huinink te Twisk waren behoorlijk; de haan, die een goed geteekende borst heeft, ruit op 't oogenblik sterk, wat zeer in zijn nadeel is. De Hamburgers waren over 't algemeen slechtde tee- kening liet veel te wenschen over de pellen zijn te groot. Bij de met den len prijs bekroonde Hondans dengen de kammen niet. Met de Brahma's kan 't er door. De Langshans van 0. Jonk te Alkmaar, zijn goed. De eenden mogen gezien worden. De ganzen van W. Schermerhorn te Schermer zijn goede beesten. De twee kalkoenen die er zijn, verkeeren in goede conditie. De heer A. Bos te Beemster draagt door zijn inzen dingen bniten programma, bestaande uit een pauwin met 9 flinke kuikens, iets wat men niet dikwjjls tegenkomt, twee paar gondfaisanten en eenige vreemde ganzen, niet weinig tot opln:steiing dor afdeeling pluimgedierte bij. We hebben Zaterdag, Maandag en heden ook de weder» opvoering gehad van een stnkdat al meer vertoond ishet paradeeren van een viertal stukken geschat. Als onze paardenfokkers er nu maar goed naar gekeken hebbenwant 't is te doen geweest om hnn te laten zien welk paard voor de artillerie-remonte wordt ver langd. Als zij, die met den aankoop hiervan belast zijn, er in ons land op uitgaan komen zij gewoonlijk met heel weinig van de reis terug. Konden ze niet vinden, wat ze verlangden of stelden ze bun eischen te hoog in verband met de prijzen die ze mogen besteden Als we in ons land een aitillerie-paard kannen fokken kunnen we zeker een goed rijtuigpaard in vele streken zelfs een puikenechten carossier verkrijgen en die brengt gemiddeld (vraagt 't maar o. a. in de Betnwe) heel wat meer geld op dan het enkele binnenlandsche artillerie-paard, dat den heeren kan bevallen. »Laat de artillerie naar de maan loopen'', hoorden we eens een bekwaam fokker zeggen. De man had gelijk. Nu de tentoonstelling gehouden wordt in het centrum van een streek met een veehoedende en kaasmakende be volking mag nog wel even iets gezegd worden van de werktuigen voor zuivelbereiding voor zoover ze op 't oog beoordeeld kunnen worden. Het »Landbouwhuis" te Alkmaar, een nog jonge firmakomt flink voor den dag met goed afgewerkte kaasvormen zoowel wat de nit één stuk gedraaide als uit duigen en een afzonderlijken bodem bestaande betreft. De laatste zijn van binnen goed gesloten terwijl de ronde kim van onderen mooi is weggewerkt. Zijn goot- pers en de andere kaaspersen voldoen ons goed. De firma Joh. A. Beek te Hoorn heeft een kenrig afgewerkten kaasbak mooi bewerkte zettersspanen botertroggen ecz. Met genoegen hebben wij zgu wring- knipen bezien. Ze zijn niet alleen zeer mooi gemaakt echte tentoonstellingsstnkken maar zeer waarschijnlijk ook duurzaam. De wijze van bewerking de soort van hout enz. waarborgen ons dat. Door de aanwezigheid van een vertind ijzeren binnenbak zoodat tnsschen den wand van dezen en tnsschen de houten knip eenige ruimte is uitgespaardkan men door het gebruik van warm water de melk gedurende het stremmen op temperatuur houden. De firma van Beek verstaat haar vakgetuige ook het maaksel van haar karnsmelktonnen weitonnen melkemmers, enz. Zeer zwaardegelijk vertind ijzeren emmersmelk- transportkannen en dergel. zien we in de inzending van den heer Jules H. Wolf, te Rotterdam, hoofdagent voor Kraemer Co., te Oberscheden. De vortsvrije aftapkraan, door deze firma geconstrueerdis vernuftig gevonden. Ook de sluiting der melktransportkannen geeft waarbor gen voor de meest mogelijke zindelijkheid. De Maandag was een der mooiste tentoonstellingsdagen, zoowel wat de inzendingen als het weder betreft. Merriën, jong rundvee drachtig en vet veeschapen en varkens waren aan de beurt om in vreedzamen strijd getuigenis af te leggen van de bekwaamheid in het fokken hnnner meesters. Het werd reeds betrekkelijk vroeg in den voormiddag zeer drnk op 't terrein ea wat meer zegt: geen enkelen

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 5