Nederland. dag waren onder de bezoekers en bezoeksters zooveel boeren en boerinnen. Dat er belangstelling was, bleek voldoende uit het enorm aantal menschen die met een catalogus in de hand het vee critiseerden en zochten naar de inzendingen hunner vrienden, kennissen en buren, om te zien of ze al of niet een bekroning werden waardig gekeurd waren. De merriën kenden ons al geheel wel bevredigen. Opmerkelijk, dat toch overal naast de goede niet alleen mid delmatige, doch ook bepaald slechte worden ingezonden. Dit bewjjst, dat er nog altijd veel menschen gevonden worden, die zich fokkers wanen zonder bet te zijn. Een goed fokker dient toch zoo ongeveer te weten wat in de wereld der paardenkenneis bepaald mooi en wat bepaald leelijk wordt genoemd. Over het massieve van de Maandag aangebrachte paar den valt over 't algemeen niet te klagen ook waren er verscheidene goede dravers onder maar het komt ons voordat de collectie nog te sterk het kenmerk heeft dat men te veel het werkpaard en het koetspaard in één dier tracht te vereenigen. Intusschen kunnen wij niet zeggen dat er veel was ingezonden en als wjj nu al het goede dat gepresenteerd kan worden gezien hebben dan valt het ons toch ook weer tegen. Misschien zjjn er nog wel bescheiden fokkers die wetende wat geëiecht mag wordenhoewel ze iets goeds op stal hebben juist daarom zijn weggebleven. Onder de merriën, gedekt in 1902 kon ous die van G. O. W. Obreen te Nederhorst den Berg (N.-H.) het best voldoen, al is ze kleiner dan die van Job. Yollebregt Cz., te Zegwaard die den eereprjjs verwierf, terwijl de eerste slechts de tweede prijs werd toegekend. De waarde van een fokmerrie zit toch niet in do grootte, als de middenhand maar behoorlijk laDg is. De hoogte van het dier wordt niet in de eerste plaats bepaald dooi de schofthoogte, maar vooral door de breedte van borst en achterhand. Platribbigheid, door ons bij enkele mer riën opgemerkt, is voor een fokdier al een zeer groot gebrek. Voor de jongere merriën was weinig deelneming. Goed waren de paarden van J. C. Blauwboer te Anna-Paulowna en J. L. T. Groneman te Wieringerwaard. Neeltje van St. Laan te Ursem heeft te weinig ontwikkelde voeten en een spekhals. Voor merriën, geboren in 1900, kende de jury terecht geen tweeden prijs toe. De beste drachtige veulenmerrie kwam uit Zoid-Holland, terwijl in dezelfde rubriek een goed paard werd geëxposeerd door P. Baren- drecht te Beverwijk. Jammer, dat hier maar één prijs beschikbaar was. De merriën gedekt in 1902 vergezeld van haar dit jaar geboren veulen vormden weder een betere verza meling maar 't zijn hier alweer de meer gemelde per sonen die den eerepalm verwierven. De merriëngeboren in 1898waren slechts twee in getal één was bepaald min de andere was mid delmatig en ook die geb. in 1899 hadden veel beter moe ten zjjn. De tweejarige merriën waren eveneens schraal verte genwoordigd en niet bekroningswaardig. De foaten zaten hior vooral in de beenen en de gangen. Voor de beste drachtige veulen merrie was het alweder J. L. T. Groneman, die met Nelly bovenaan stond, maar hier had hij een zwaren concurrent in P. Barendrecht van Beverwijk met Lize. Typisch was 't, dat de jury alle vrouwelijke paarden, die in de rubrieken voor koudbloedigen waren ingezonden, in de rubrieken voor niet-koudbloedigeu moest over brengen. Intnsschen hadden al deze exemplaren in doorsnede genomen niet veel te beteekenen. Het heden ingezonden jong rundvee en vooral de pinkstieren legden een gunstige getuigenis af voor het in Noordholland aanwezige fokmateriaal. De meeste hiervan waren al was 't ook voor goed geld te koop. Jammerdat men altjjd het allerbesteverlokt door geboden hooge prijzen, van de hand doet! Niet alleen was er jongveeer waren ook drachtige koeiendie in dit najaar nog moeten kalven en kalf dragende vaarzen. Duidelijk springt ook bij deze rubrie ken in het oog dat het Noordhollandsche rund grooter is dan het Groningsche en meer afgerond van vormen dan het Friesche. Bij de goede exemplaren is het kruis langbreed en vierkantzoodat het dier tusschen de zitbeenknobbels ongeveer evenveel meet als tnsschen de heupbeenderen. Het oud Noordhollandsche rund is het type van het gemengde melk- en vleeschrund. Het spreekt vanzelf, dat het vee, hetwelk in minder vruchtbaro deelen van Noord holland en op de eilanden gehonden wordt, lichter is; het kruis springt hierbij meer in 't oog. 't Was een mooie collectie dikke koeien dit moet gezegd worden. Jammer, dat die van K. J. Govers te Stompetoren (No. 156 want hij zond er twee in) geen prijs behaalde. 't Was een zware concurrente voor de derde prijs- winster van Gb. Wijdenes Jz. te Twisk. Wasr nog enkele voor paarden uitgetrokken prijzen zijn ingehouden bad er best een extra-prijsje voor deze koe op kunnen over schieten. Wat we zeiden van de dikke koeien is ook van toe passing op de kalfdragende vaarzen. Hier deed de jury, wat wij bjj de kalfdragende koeien gedaan zouden hebben; ze kende een extra-prijs (een derden) toe en wel aan een puike vaais (No. 193) van Jn. Zijp Hz. te Twisk. Om te stelen is de eerste prijawinster van M. J. L. Schram te Bloemendaalzij laat al haar mededingsters ver ach ter zich. Nu de kuispinken. Alweder een mooie verzameling. P. Jonges Dz. te Beemster was hier de man met meerdere goede exemplaren. J. W. Clant zat hem kort op de hielen met twee beel goede. De dieren van Olant's stal waren op alle tentoonstellingen, waar ze verschenen, uit de andere te kennen hij heeft van boven mooi breede beesten. De kuiskalveren waren ook alweer allemaal gord. Daarbjj was Clant de man en kwam C. Jongens iets achteraan. Toch kreeg deze nietshoewel zijn kalf niet achterstond bjj dat van den tweeden prijswinner. Bjj de stierkalveren vooral verzamelden zich de lief hebbers. Nu, 't was dan ook een genot ze te beschouwen en te vergeljjken. Ze vormen de spes patria onder het rundvee. De eerste prjjswinner van P. Jonges kon echter in de ribbenpartjj wat beter zijn, terwjjl het bjj No. 217 van K. Otjes te Beemster juist andersom was. Daarbij waren de ribben mooi gewelfd, maar bedierf de achter hand het weder. No. 220 van J. Koorn Dz. te Aartswoud >bangt" van achterenNo. 21 van A. Koojj Dz. te Beemster is weder een best dier. Van het vette rundvee zwjjgen we, daarvan hebben we geen verstand en dat is met vele veekenners van professie eveneens 't geval, vandaar dat men voor jury leden voor het vette vee meestal veehandelaars of slagers kiest. Wat wjj reeds verwacht hadden in deze provincie van schaponhouders, in welke verwachting wij Maandagochtend op de schapenmarkt nog versterkt werden, nl. dat er veel schapen op de tentoonstelling zouden zjjn, werd ons niet alleen door den catalogus, maar ook door de aanwezige inzendingen bevestigd. Het spreekt wel vanzelf, dat wjj in hoofdzaak het Texelsche schaap aantreffen en zijn talrijke kruisingen met Engelsche rammen. Vroeger werd het Texelsche schaap ook naar Zuid-Holland uitgevoerd. Beslist zuiver zal het wel niet of weinig meer voorkomen, een gevolg van genoemde kruisingen, vooral met Lincolns. Het oorspronkeljjke Texelsche schaap is te kennen aau zijn korten kop met breed voorhoofd, zjjn korten hals en zjjn dikken neus. De rug en het kiuis zjjn meestal mooi recht. De staart is kort. Thans kruist men 't met Cots-Wolds, Lincolns, Hamps- hiredowns en zelfs met Wensleydale rammen. De downs komen ons daartoe minder geschikt voor, waar de vor ming van een vleeschschaap in onzen tijd de voorkeur verdient boven het kweeken van een wolschaap; de wol is geen geld meer waard. Dat de kruising met de Lin colns zoo goed gelukt, komt hierdoor, dat deze op zwaren, eenigszins lagen (vochtigen) bodem goed thuis zijn. In dit schaap zit ook Leicester-bloed, vandaar dat hetzoo'n goed vleeschschaap is. Door die kruising werden de min derwaardige deelen zooals kop en beenen kleiner en korter en het beendergestel lichter. Dat was ook op de tentoonstelling te zien aan de kruisingsproducten uit Texelsche schapen met Lincoln-rammen. Een goed geslaagde kruising is ook die met de Cots- wolds; dat liet vooral P. Slot te Twisk ons zien. Een beste, bijna zuivere Lincoln-ram, was ook die van Corn. Leguit te Schellinkhout, die tot onze verwondering met een eervolle vermelding werd afgescheept. In dat dier zat een rug en een nieren partij, die klonken als een klok. Middelbeek leverde naar onze meening de beste collectie ramlammeren Texelsch-Lincoln. De ram van C. Middelbeek te Beemster was ook puikmaar deze leverde maar één exemplaar. Naar schatting waren niet minder dan 200 schapen ingezonden. Men zal dus wel niet van ons verwachten, dat wjj die alle de revue laten passeeren. Daar is geen doen aan ook met het oog op de te onzer beschikking gestelde plaatsruimte. Het meest interessant voor den liefhebberhoewel daarmede niet gezegd wordt het mooist, was de ten toonstelling vanwege de Wolvee-Vereeniging te Alkmaar, van de lammeren geboren in 1902, afkomstig van de door de Vereenigiug ingevoerde Engelsche fokrammen en de schapen door de Commissie uit de Vereenigicg aangewezen om deel te nemen aan een proef, die aan wijst, welke kruising voor de weiderjj in Noord-Holland de voordeeligste is. Er waren ingezonden gekruist Texelsch-Cotswold gekruist TexelschLincoln gekruist Texelsch-Wensleydale en gekruist Ttxelsch-Hampshire-down. Vergeljjking beves tigde ons in de meening, dat men het maar niet bjj de downs moet zoeken, maar bjj voorkeur in de Lincolns en de Cotswolds en dat men vooral niet moet voortgaan met wat reeds gekruist is alweder met iets anders te kruisen. Denkt men er wel aan, dat het type straathond ont slaan is, doordat zooveel rassen aandeel gehad hebben in 't ontstaan daarvan Over de dieren, aan welke wjj het spreekwoord »Veel geschreeuw maar weinig wol" te danken hebben zijn we hoogst tevreden. Er waren veel varkens, vooral veel beeren, en wat meer zegt veel goede. De jury zal 't bjj het keuren hiervan niet gemakkeljjk hebben gehad. Ze kende zeker daarom aan de beeren van groot soort twee tweede prijzen toe. Had zjj den beer van T. Koelemejj van Nieuwe-Niedorp ook maar wat gegevenHet was een dier met een mooi langen, overal even breeden rug. De beer van J. Bnurs te Beemster, die een tweeden prjjs kreeg, heeft een te veel hellend kruis. Het Yorkshire-ras en zjjn kruisingen overheerschten en dat doet ons groot genoegen. De inzending beeren van klein ras telde één inférieur exemplaar dat was alles. De zeug van J. J. Stroomer te Oterleek was mooi en had prachtige biggen. Een dar 3 zengen van P. Frans Pz. te Warmenhuizen heeft een te langen kop. De toornen biggen waren goed vooral die van bovengenoemden ze zagen er lekker malsch uit, niet alleen van het fokkers standpunt, maar ook van dat v^n den smulpaap gere deneerd. Vette varkens waren behoorljjk niets meer. Op de varkensmarkt waren betere. Hoewel wjj hier en daar aanmerkingen maakten, moot men ons niet houden voor geparenteerd aan den heer Robertas Nurks vermoedeljjk zaliger al leeft zijn neef Hildebrand nog. Dergeljjke individu's worden zelden oud; na bun 50ste jaar knagen ze aan zichzelf. Wjj hebben ons best gedaan alles met een onbevangen oog te beschouwen en kunnen gerust zeggen dat ten slotte het geheel een goeden indruk heeft gemaakt. Hiermede is ons verslag van de veetentoonstelling ten einde. Mooi weder hebben we gehad, de laatste drie dagen. De verschillende comité's kunnen tevreden zjjn. Wat er van do tentoonstelling terecht gekomen zou zijn, als we van dat herfstweder hadden gekrogen, waarvan we op de eerste tentoonstellingsdagen een proefje hebben gehad, ja, daar moeten we maar niet eens over denken Hoe veel geld zou dan zoo goed als weggeworpen, erger hoe veel moeite zou dan tevergeefs gedaan geweest zjjn. Zaterdagavond werd een goed geslaagd volksconcert gegeven op het Waagplein. Een groote menigte was op de been en velen zullen het Gemeentebestuur, hetwelk dit concert den volko aanbood, hiervoor zeker erken- teljjk zjjn. Zondag en Maandag" was het bezoek aan de tentoon stelling verbazend druk. Den eersten dag was dat eensdeels het gevolg van de omstandigheid, dat de Gewesteljjke turners een groot tuinfeest gaven in de Harddraverslaan, anderdeels hiervan, dat het Zondag was en velen alleen dien dag over hun tjjd kannen beschikken. Ten naastenbij 300 turners toonden aan het talrijk opgekomen publiek, dat geregelde lichaamsoefening de aandacht scherpt, do spieren staalt, het lichaam lenig maakt en in het gezonde lichaam een opgewekten geest doet huisvesten. De zoo genaamde estafetteloop was the great attraction". De ver- eeniging Concordia van Zaandam behaalde hierbjj de overwinning. Aan het station heerschte in den voormiddag en bij het vertrek der avondtreinen. meer drukte dan op eenigen tentaonstellingsdag te voren. De laatste feestgangers verlieten diep in den nacht het terrein en toen het reeds bjjna morgen was, klonk op straat nu en dan nog het gezang van clubjes, die van voor den vedel kwamen. Dat het Maandag zoo druk was op 't tentoonstellings terrein vond zijn oorzaak zeer zeker hierin, dat op dien dag allerlei vee tegelijk aanwezig was. Het was nu vooral de boerenstand die uit alle deelen der provincieja zelfs in grooten getale uit Friesland kwam opzetton. Twee leden van het bekende Transvaalsche Driemanschap, de heeren Wessels en Wolmarars, bezochten de tentoon stelling. 's Middagstoen de bekroonde dieren in den ring werden rondgeleidkon de tribune de gegadigden voor een zitje bijna niet bergen. En dat wil wat zeggen want zij biedt plaats voor 1600 personen. In de restauratie kwam men van 12—2 uur handen te kort. De van buiten gekomenen verlieten, gedeelteljjk met gerequireerde extra-treinen, de stad. Vervolg in het Eerste Blad. De Algemeene Vederlandsche Politiehond, afdeeling Noordholland, roept in verschillende bladen hare leden op ter bijwoning van eene buitengewone alge- meene vergadering, welke vergadering 3 October a.s. zal worden gehouden te Haarlem in het gebouw »Weten en Werken", des namiddags 2 uur. Het gedeelte van do gemeente Koedijk, hetwelk het bestuur dier gemeente aan Gedeputeerde Staten van Noordholland voorstelt bij de gemeente St.-Pankras te voegen, telt 355 zielen. Het bestaat uit 73 huizen en is groot 152 II.A, Gedeputeerde Staten hebben het voorstel in handen gesteld van het gemeentebestuur van St.-Pankras om advies. In zake het spoorwegplan Dlrkshorn—Broek op liangendijk worden te Heerhugowaard en omstreken pogingen gedaan, om hot plan zoodanig gewijzigd te krjjgen, dat er aansluiting komt aan het station Noord- scharwoude. Ook wordt ons gemeld, dat Ged. Staten bezwaar maken een voorstel bij Provinciale Staten in te dienen voor de aangevraagde subsidie, indien niet het plan zoodanig wordt gewjjzigd, dat ook Warmenhuizen daarin opgenomen wordt Zieke Kippen. In Friesland, waar pluimveeliefhebbers Italiaansche kippen aankoopen, wordt thans ernstig door een amateur tegen deze aankoopen gewaarschuwd. Er worden tegen woordig uit Italië wagonladingen jonge kippen uitgevoerd, die dit bleek bij onderzoek aan het grensstation Her bestal lijdende waren aan een besmetteljjke ziekte. De dieren werden bjj mandenvol in de gasfabriek daar ver brand. Een wagonvol circa 8000 stuks, werd door een veearts bij invoer in België geweigerd, omdat onder die dieren hoendercholera geconstateerd werd. De lading werd op Duitsch grondgebied teruggebracht en waarschijnljjk zal nu geprobeerd worden via Maastricht deze lading ons land binnen te loodsen. Men herinnert zich, dat in de omgeving van Maastricht ook de pest- hoenders het eorst in ons land gevonden werden, daar uit het buitenland ingevoerd. Veehandel ln Friesland. De aauvoer van melk- en kalfkoeien was grooter dan verleden week. Door den aanhoudenden regen worden de weilanden in de lage streken drassig; er, ofschoon er zeer veel gras was, vermindert dit hard. Veel wordt vertrapt »De koeien eten met vjjf bekken", aldus drukt de boer het uit. Dit verminderen van gras is oorzaak, dat de boer nu vee verkoopen gaat, waarvoor hjj op den stal geen ruimte zou hebben. Over het geheel was de handel in dit vee behoorljjk. Dit kwam vooral door de aanwezigheid van verscheidene Belgische kooplieden, die vrjjwat bochten. Toch was de prjjs eer laser dan hooger voor mindere soortende beste qualiteit hield vaste prijzen. Vette koeien, met flinken aanvoer, werden duur betaald. De omzet daarin was groot, de handel vlug. Ook in stieren voor de slachtbank was goede handel met vraag naar Holland en het buitenland. Vette kalveren waren in één doen. Graskalveren, met flinken aanvoer, waren stugger, zonder veel invloed op den prjjs. Nuchtere kalveren waren goed gevraagd met vaste prjjzen. De handel in schapen en lammeren was over het geheel n>et bjjzonder opgewekt, doch de prjjs daalde niet veel. Vette varkens, die reeds duur betaald werden, werden nog duurder, bij levendigen handel en grooten omzet. De hoogste prjjs was 25 ct. per '/2 K.G. Ook magere varkens en jonge biggen goed gevraagd. De prjjzen zjjn: Vette koeien, le kwaliteit, 30—33 ct., 2e kwaliteit, 2529 ct., 3e kwaliteit, 2024 ct., vette kalveren 25—35 ct., stieren 23 28 ct., vette schapen 2325 ct.vette varkens 22|—25 ct. Londensche biggen 211/2221/a ct. per Kilo. Melk- en kalfkoeien f 140f 230, pinken f65—f'80, graskalveren f 45—f 70, nuchtere kalveren f 7.50—f 10.50, weideschapen f 16 —f 22, lammeren f 13f 17, magere varkens f 37—f 54, jonge biggen f 1.20f 1.45 per week. (N. v. d. D.) Druk Herras. Ooster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 6