No. 115. derate biad. Honderd en vierde jaargang. 190 V R IJ D A G 26 SEPTEMBER. Buitenland. Nederland. Stadsberichten. 1LK1IAARSCHE CO I RAM. Deze Courant wordt D1 n a d a g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prya der gewone advertentlën tj Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte.) Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON Voordam C 9. Bdliöld. Het .Handelsblad van Antwerpen" zegt van het betreurenswaardig .incident" met Prinses Sté- phanie .Iedereen in ons land is het eens om diep het incident te betreuren, dat is voorgevallen aan de lijkbaar zelf onzer overledene Vorstin. .Indien familieoneenigheden altijd pijnlijk zijn en indien de kiesehheid oplegt, ze niet in 't publiek aan te roeren, in het onderhavig geval is er een gewilde ruchtbaarheid en bijgevolg behoort nu de kwestie tot het openbaar domein. .En, in 't algemeen is de gansche bevolking het eens in de beoordealing van het incident en betreurt zij, dat, van hoogerhand, niet een voorbeeld is gegeven van meer vergevensgezindheid, al was het dan ook maar voor 48 uren, zoo lang het lijk der moeder boven de aarde lag en de dochter het recht had, hier te zijn. »Er zijn dingen, die het gevoel der menigte diep tref fen 't is een van zulke dingen, dat is voorgevallen en het feit is des te meer te betreuren, daar het in zoo hoogen kring is gebeurd." En op het betoog van het .Journal de Bruxalles", .dat het den Koning niet wel mogelijk was aan de oud-Prinses van België titels en prerogatieven terug te schenken waarvan zij vrijwillig afstand had gedaan", antwoordt het blad .Het was den Koning, volgens ons, hoegenaamd niet moeilijk, aan Prinses Stèphanie de titels en prerogatieven te laten, waarop elk kind recht heeft, de eenige ook die Gravin Lonyay vroeg en die men haar had kunnen laten, zonder haar de rechten van Prinses van België terug te schenken.'' ©MIMA. De Keizer en de Keizerin-Regentes hebben te Peking ten gehoore ontvangen den Commandant van het Daitsche kruiser-eskader admiraal Geissler en den Duitschen zaakgelastigde. De audiëntie had een bevredigend verloop. In het langdurig onderhoud sprak de Keizerin den wensch uit met don Duitschen Keizer goede betrek kingen te onderhouden. KJMTOKlIiAMIK Volgens de .Daily Mail" zullen de nieuwe Zuid-Afrikaansche kolonies voor hun aandeel in de oorlogskosten 100,000,000 moeten bydragen. Het departement van financiën heeft te dien einde een reke ning geopend, waarbij om te beginnen de nieuwe koloniën voor dit bedrag gedebiteerd staan een leening van 50 millioen zou, volgens hetzelfde blad, worden nitgegeven doeh niet dadelijk, maar pas als eenige verhoogingen op verschillende inkomsten, voornamelijk een hoogere belas ting op de goudmijn-ontvangsten, zullen zijn ingevoerd. De Regeering zou aldus rekenen, dat uit verschillende bronnen binnen eenige jaren aan extra-ontvangsten een bedrag zou worden geïnd van meer dan 2 millioen, misschien zelfs wel 3 millioen. Dit zou dan ruimschoots voldoende zijn om de renté te batalen van een uit te geven leening van 50,000.000. Naar aanleiding dezer berekening merkt de .Morning Leader" op dat men voor maatregelen betreffende eene algemeene belasting te nemen, zelfbestuur moet verleeneu aan het land. .Aan een volk ontzaggelijke geldelijke verplichtingea op te leggen zonder het te raadplegen zou eene daad van dwingelandij wezen, in strijd met alle beginselen der Brit- sche koloniale staatsknnde". FRAMRLIH, In Bretagne is den 21 een groote processie rondgegaan ter eere van do vrijheid van onder wijs. Vijftigduizend volwassenen en 15,000 kinderen namen aan den rondgang deel. In het vrije veld was een altaar opgericht, waar een mis werd opgedragen. De pastoor van Le Folgoet hield een toespraak, waarin hij opwekte tot gebed voor de nonnen. Onder Leva's voor de vrijheid van de zusters en den godsdienst ging de menigte uiteen. VK1RK1E2MIQUK1 STATJKM. President Roosevelt heeft eene niet ernstige operatie ondergaan. Uit de lichte verwonding aan het linkerbeen, welke de president bij het rijtuig-ongeluk te Pittsfiald had opgedaan, had zich een klein abces ontwikkeld. De doetoren achten een onmid dellijke operatie raadzaam. Deze geschiedde met zoo goed gevolg dat de president nog dienzelfden avond naar Was hington kou vertrekken. Automobiel-ongeluk. Het gezin van den ingenieur Garnaert, uit Namen (vader, moeder, zoon eu dochter), is op een uitstapje per automobiel naar hel Lessedal door het breken van den rem in woeste vaart een steile helling afgerold en ten slotte met het voertuig omgevallen, waarbij de heer G. en zijne dochter ernstig werden gewond. Alpen-ongeluk. Den 21 heeft op den DKont Blanc een onheil plaats gehad waarbij, naar men vreest, zeven menschen- levens te betreuren zijn. Een troepje, bestaande uit twee Fransche toeristen, twee gidsen en drie dragers bestegen den berg van Itali- aansche zijde, toen zij door een ongeluk, dat nog niet ie opgehelderd, allen in een afgrond stortten. De tijding van de ramp werd het eerst te Aosta aan gebracht. Onmiddellijk is van daar een expeditie uitge zonden om de lijken op te sporen. Kien paniek. In een negerkerk van wederdoopers te Birmingham in Alabama, waar 1500 menschen bijeeh waren, ter ge legenheid vau een congres, ontstond twist tnsschen twee aanwezigen. Aan de andere zijde van de kerk, waar men niet kon gewaar worden wat geschiedde, werd .brand" geroepen. Dit veroorzaakte een paaiek alles droog naar de deuren en in de zucht om zich het eerst te redden, geraakten velen onder den voet. Er moeten honderd vijf tien menschen gedood zijn en zeer velen gewond. Minister van Koloniën. De .Staatscourant" bevat cle mededeeling dat tot minister van koloniën is benoemd de heer A. W. F. Iden- burg, lid der Tweede Kamer, zijnde de minister van oorlog, de gep. luitenant-generaal Bergansius, eervol ont heven van het interimair beheer van het departement. In verband hiermede is de heer Idenburg op zijn ver zoek eervol ontslagen uit den militairen dienst als kapi tein bij den generalen staf van hot Indisch leger op non activiteit. De heer Idenburg werd te Rotterdam geboren en is 41 jaar oud. Hij genoot zijne opleiding tot 2de luitenant der Genie bij het Ned.-Indische leger aan de Militaire Akademie te Breda. In 1882 volgde hij zijne bestemming. In 1894 en '95 bevond hij zich met- verlof hier te lande, in 1896 ging bij over naar den GeneraleD Staf en werd hij tot 1901 assistent van den commandant van het Indische leger. In 1901 keerde hg ten tweede male met verlof naar het moederland terug, na in 1899 benoemd te zijn tot ridder in de orde van den Nederlandsehen Leeuw. Hij nam deel aan de krijgsverrichtingen tegen Mandor en Borneo's Westen-afdeeling en aan die in Atjeh. De heer Idenburg behoort tot de anti-revolutionaire partij en staat bekend als een bekwaam eu eerlijk man. Sybekarspel. Den 24 herdacht de vereeniging .Schoolverbond", tot bevordering van getrouw school bezoek haar 25-jarig bestaan door een goed geslaagd kinderfeest in de gemeente. In feestelijkon doseh togen de 150 leerlingen der beide scholen naar de Molenbuurt, waar 85 fraai versierde rijtuigen gereed stonden hen en andere genoodigden en belangstellenden op te nemen voor een optocht door de met vlaggen versierde gemeente. Ten slotte ontving elke scholier een degelijk geschenk als sou venir aan 't beleefde feit. Door de algemeene vergadering van het Frlesek Rundvee Stamboek i3 besloten, dat voortaan geen stieren of koeien, afstammende van ouders van verschil lende haarkleur, in de stamboeken zullen worden inge schreven. Bij Dordrecht is den 23 een geweldige brand uit gebroken in de hofstede van den heer H. B. de Roo van Capelle an bewoond door den landbouwer P. Molendijk. De woning met schuur en wagenkeet verbranddenvan de woning bleven alleen de muren staan. Behalve een rijke dubbele oogst hooi, tarwe, rogge, paarden boonen en erwten, in de schuur en omgeving opgetast, ver brandden nog een 50 tal konijnen en een kleine honderd kippen. Van den inboedel is een en ander gered. Alles is verzekerd. De oogst en de inboedel bij de brandwaar- borgmaatschappjj Holland voor f 16,500. De oorzaak van den brand, is aan verregaande on voorzichtigheid toe te schrijven. Er waren eenige werk lieden bezig de schunr van een nieuw rieten dak te voor zien. Da 18 jarige Klaas Beider uit Dubbeldam, een bij het werk behulpzame opperman had de onvoorzichtigheid met een lucifer het oude riet aan te steken. Van het riet sloegen de vlammen spoedig over op het rieten dak der schuur. De geheele boerderij stond toen weldra in lichtelaaie. De landbouwer N. van Leeuwen te Haarlem mermeer is jammerlijk om het leven gekomen. Met zijne schoondochter huiswaarts rijdendeschrikte het paard en sprong in een der wegslooten nabij de woning. De dochter werd met groote moeite gered, maar de vader was reeds gestikt in de modder, toen men hem van onder den wagen haalde. Haringkarspel. De eerste veiling van kool op den akker, uitgeschreven door de alhier bestaande afdeeling van de Landbouw- en Handelsvereniging zal 25 dezer worden gehouden. Het aanbod is nog al bevredigend ruim 300 snees zal worden afgeslagen. Blijkt deze wijze van verkoop levensvatbaarheid te hebben, dan zal in Oc tober a.s. nog eene veiling worden gehouden. Wijdenes. Het polderbestuur verleent een sub sidie van f 20.000 voor den spoorweg Grootebroek Venhuizen Hoorn. lobraak. In den nacht van den 21 is in het kantoor van de gebroeders Laan, te Wormerveer ingebroken. Door het intrappen van een raam hebben de dieven zich toe gang verschaft. Een paar binnendeuren zyn ingetrapt. De lessenaars zyn daarna doorzocht. Uit een dezer is on geveer f 1200 genomen. Door eon achterdeur zijn de in brekers weer vertrokken. Moordaanslag. Te Amsterdam beeft den 23 een moordaanslag plaats gehad. 'sNachts te 12 uur werd de winkelier Versluys inde Marnixstraat gewekt door het overgaan der winkelschel. Naar voren gaande, werd hij door twee mannen over vallen, die hem met een hamer aan het hoofd verwond den, zoodat hij bewusteloos werd. De vrouw, die nog te bed lag, werd eveneens door de inbrekers gewond, terwijl op haar angstgeschrei de buren en politie toeschoten en geneeskundige hulp aan het echtpaar kon verstrekt worden. De daders, zekere Liebert en Jannings, jonge mannen vau ongeveer 20-jarigen leeftijd, zijn den volgenden mor gen op aanwijzing van het echtpaar Versluys gearres teerd. Den laatsten tijd waren de aanranders herhaal delijk in de winkel inkoopen komen doen en werden bij den aanslag herkend. Versluys en zijne vrouw zijn bejaarde lieden. Onderscheiding ILandré en Ollnderotan. Het heeft Harer Majesteit der Koningin behaagd aan de firma Landié Glinderman, eigenaren der Ko- ninlijke Magazijnen van Werktuigen te Amsterdam, ver gunning te verleenen ook Harer MajesteitS; Wapen te voeren, zoodat genoemde firma gedurende de veertig jaren van haar bestaan de vergunning verkreeg tot bet voeren er wapens van van Hare Majesteit de Koningin, Wijlen Zijne Majesteit don Koning, Hare Majesteit dc Koningin-Weduwe, Wijlen Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Frederik der Nederlanden, en Wijlen Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden. Stedelijk Museum. Op de bovenzaal is ter bezichtiging gelegd eene wande ling door Alkmaar in het begin der 20ste eeuw. Het Museum is Zondag a s. des namiddags van 13 aar tegen betaling van 10 ets. de persoon te bezichtigen. Jacob Kwast. Een zangvereeniging in een der Noordhollandsche dorpen, die op een wedstrijd te Amsterdam met goud werd bekroond, en waarvan mee vroeger niets anders wist dan dat zij bestond, is zeker iets bijzonders. Goede stemmen zijn voor een zangvereeniging natuurlijk een machtige faetor maar van nog grooter belang voor haar is het getrouw bezoeken der repetitiën door de leden, en het door hen zoo goed mogelijk opvolgen der wenken die de direeteur hun geeftjade grootste steun voor zulk een vereeniging is: liefde voor den zang. En wat is nu de reden dat de beoefening van den zang te Wognum zoo in 't oog loopend veel grooter is dan in andere plaatsen Ons dunkt, omdat er vroeger iemand woonde die, zeer muzikaal, met groeten ijver begonnen is den kinderen zangonderwijs te geven. Het was de oude heer Kwastjaren geleden hoofdonderwijzer aldaar een naam die later in de muzikale wereld een groote bekend heid heeft verkregen. Het zingen wakkerde de heer K. bij zijn discipelen aan, en zoolang zamerhand werd de zang- lust, (ook na zijn dood wellicht door anderen wier verdien sten dienaangaande wij dan ook niet gering schatten, even min als de muzikaliteit van den tegenwoordigeu directeur, den heer W. Saai) overgebracht van ouders op kinderen. Zóó moet het gegaan zijn, anders had men de zangvereeni ging niet zoo in stand kunnen houden en op zulk een peil brengen. (In 1902 bestond zij 12J jaar.) In verschillende dagbladen heeft men kannen lezen van het groote succes dat het koor had, overal waar het optrad. Ook hier, waar zij Diusaag, den 23, een concert gaf in de zaal >Diligentia" ondervond de vereeniging veel bijval. Het dameskoor is uitstekend van klank en goed bezethet geheele ensemble zoa nog winnen wanneer men zoo gelnkkig was de mannenstemmen nog wat te kunnen versterken. Alle nummers werden zonder begelei ding voorgedragen en men heeft ze onberispelijk zuiver, met mooie nuanceeringzeker en duidelijke uitspraak gezongen. Allen zijn zeer oplettend en volgen getrouw de aanduidingen van den directeur. Het waien meestal geen moeilijke nummers die men zong, behalve »do Zee" het concoursuummer van A. O. Brouwer. Hun pianissimo is zeer fijn en toch zit er ook heel wat kracht in het koortje wat opgemerkt werd in de slotregel van »ae Zee", »Geef Hem slechts de eer, die in 't aanzijn ze riep" en dan die tegenstelling in 't begin van datzelfde couplet »Buig stil het hoofd", enz., 't wa9 keurig. Er wareu ook, zooals gezegd, eenvoudiger nummers, o.a. de koortjes va» Abtwaarvan »Woudgedachten" moest herhaald worden en waarin eene sopraan met mooi, zuiver geluid een gedeelte solo zong. In een ander werkje kwam een alt meer op den voorgrond, ook zeer goed. Mooi was ook het begin van »Avond'' van Nessier en van »Ons licht in den nacht" van Abt. De andere nog niet genoemde nummers waren »Nieuw leven" van van Beet hoven »Op hat meer" van Mendelssohn Bartboldy >In 't avondrood" van Schubertdrie oodhollandsche liederen, nm.»die Winter is vergangheu", .des Winters als het regent" eu »het Kwezelken", allen door van Tetterode voor gemengd koor bewerkt en »meisjesdroomen" van van Weinzierl. De daitsche teksten waren in het hollandsch

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1