No. 116- derate blad. Honderd en vierde jaargang. 1902. ZONDAG 28 SEPTEMBER Stadsberichten. Nederland. 5e kl., 8e lijst, 26 Sept. No. 9050 f 50000; Ns. 561, 6154, 10576, 14957 15063 en 16146 f 1000Ns. 13661 en 14432 f 400 Ns. 6895, 7100, 14862, 15405 en 19801 f 200; Ns. 305 3557, 5960, 8074, 9928, 13414, 14536, 15888, 17347 en 19438 f 100. Hollands Noorderkwartier. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden Toor Alkmaar f 0,805 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prys der gewone advertentlën t) Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte.) Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het gemeenteblad van Alkmaar No. 148 van 1902 is opge nomen het besluit van den Raad dezer gemeente van 2 September 1902, waarbij is vastgesteld eene Wijziging der Verordening tot regeling der jaarwedden van de onderwijzers aan de openbare lagere scholen In de gemeente Alkmaar. Het gemeenteblad is ter gemeente-secretarie verkrijg baar tegen betaling van 5 cents. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar G. RIPPING, Voorzitter. 25 Sept. 1902. C. D. DONATH, Secretaris. Hofberichten. H. M. de Koningin is den 26 weder naar het Loo vertrokken. Hulp voor Znld-Afrlka. De Bóeren-generaals hebben aan de Commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën doen toe komen een afschrift, van hun „Beroep op de beschaafde wereld" en van een circulaire aan alle burgemeesters in het land, waarbij dezer hulp wordtingeroepen, tot het vormen eener commissiezooveel mogelijk samengesteld uit leden van de verschillende politieke en godsdienstige gezindten, om geld voor de ongelnkkigen in Zuid-Atrika te verzamelen. Aan de Commissarissen der Koningin wordt verzocht hun zedelijken steun aan het plan te willen verleenen. De Boerengeneraals. Den 26 hebben de generaals Botha en de la Rey, (generaal de Wet moet nog wat rust houden), Groningen bezocht. Op het stadhuis werden zij toegesproken door den burgemeester en ontvangen door het gemeentebestuur, waarbij ook tegenwoótdig waren de Commissaris der Koningin en de leden van Gedeputeerde Staten. In de Martini-kerk werden de generaals toegesproken door prof. van Dijk en later in eene bijeenkomst door prof. van Hamel, 's Avonds bracht het studenten-corps hen eene serenade. Heden zouden de generaals Zwolle bezoeken. Ook daar werd hen een warme ontvangst bereid. Dat zoowel te Groningen als te Zwolle eene overgroote menigte den generaals met groote geestdrift toejuichte, behoeft eigenljjk niet ve-meld te worden. De heer Reltz. De heer Reitzvergezeld van mevr. Reitzis den 25 met de Statendam van de Holland-Amerika-lijn van Rotterdam naar New-Vork vertrokken. Tegen Kerstmis hopen zij weder hier te lande terng te zijn. Ade's Brandkasten. In de kolommen van ons blad komt eene advertentie voor, waarbij de Ade's Patent Staal-Brandkasten-fabrieken, gevestigd BerlijnStuttgart (Geaeraal-Agentde heer L. E. Salomonson, Wijnstraat, Rotterdam), plaatselijke vertegenwoordigers vraagt. Voor hen, die deze inrich tingen niet kennen zij medegedeeld, dat deze fabrieken op een meer dan 35 jarig bestaan kuDnen bogen en dat hare producten wereldberoemd zijn. Zij werd successie velijk bekroond met goud en zilver op de tentoonstellingen te Ulm, Arnhem, Brussel, Graz, Bronswijk, Frankfort a/M., Stuttgart, Londen, Berlijn, Kiel, Dresden, Lnbeck en Posen en bezit bovendien vijf eere-diploma's van den eersten rangReeds in 't jaar 1879 en wel op 3, 4 en 5 September had er te Arnhem een proefneming plaats met Ade's Brandkasten, in tegenwoordigheid van de heeren J. M. van Bemmelen, hoogleeraar aan de Hoogeschool te Leiden, J. J. Buddingb (van de firma Becker &Bad dingh), J. Ronffaer, fabrikant en Ph. W. van der Sleijden, Waterbouwkundig Ingenieur en toemalig lid van den Arnh. gemeenteraad. Zeer gunstige beoordeelingen om trent die proefnemingen kan men 0. m. vinden in het >Algemeen Handelsblad" van 7 en de Arnhemsche Cou rant van 6 September van meergenoemd jaar '79. Om met de Ade's brandkasten te wedijveren, was toen ook nitgenoodigd de Engeische firma Obatwood, doch deze heeft den wedstrijd niet aangedurfd. Herhaaldelijk tot proefneming uitgedaagd, heeft men hieraan niet durven voldoen. Naar onze beseheiden meening pronveert dit sterk voor de deugdelijkheid der Ade's brandkasten. Het Russische gedenkteeken. Den 21 werd bij het russische monument een plech tige lijkdienst gehouden voor de soldaten gevallen in den slag bij Bergen. De dienst werd geleid door een Rus8ischen priester en zijn n diaken be den in vol ornaat De nieuw benoemde militaire attaché kolonel Kouzmine Korovaïew en de burgemeester van Bergen waren bij de plechtigheid tegenwoordig. 3TOste Staatsloterij. Vergadering van de Vereeniging tot .Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, ge houden op Vrijdag, den 26 dezer, in »de Toelast''alhier, s namiddags '1 ure. Tegenwoordig het bestuur, 30 leden der Vereeniging, benevens eenige gasten. De Voorzitter, de heer K) Breebaart Jz., opent de vergadering met een hartelijk welkom en deelt mede, dat het Bestuur deze buitengewone vergadering heeft gemeend te moeten uitschrijven hoofdzakelijk om punt 3 van den beschrijvingsbrief te behandelen het welk als volgt luidt Voorstel van het Bestunr om adhaesie te schenken »aau een adres der Vereeniging tot bevordering.'en ver betering der Zuivelbereiding iu Noordholland, aan Hare •Majesteit de Koningin in zake Wik- en Weegloonen." Met 't lezen der notulen acüt de voorzitter beter te wachten tot de volgende najaarsvergadering, ook omdat er dan allicht voorstellen zullen inkomendie verband houden met de werkzaamheden der volgende bijeenkomst. Wel kannen er eenige mededeelingoa geschieden, zooals le. dat de vaeverloskundige, de heer Bos, zijn stand plaats zal vinden te Edam omdat na ingewonnen informatiën was gebleken dat deze daar het beste geplaatst zal zijn met het oog op de behoefte 2e. dat de beproeving van eenige machines, als stoom- dorschm. met pers, kunstmeststrooiers, gierkarren en weideploegen, heeft plaats gehad en naar wensch is geslaagd 3e. dat het lijnkoeken-onderzoek is afgeloopen 4e. dat weldra door een desknndige eene lezing zal wor den gehonden over bijenteelt 5e. dat van de veevoeder-tabellen, die op de tentoonstel ling voor het publiek ter inzage zijn geweest, weldra aan elk lid een exemplaar zal worden toegezonden Alsnu wordt aan de orde gesteld punt 3 der agenda, boven reeds vermeld. Dazen zomer hadden de Voorzitter en Secretaris, de heer T e e n g s, op verzoek, eene bijeenkomst bjjgewoond met het bestuur der Vereen, tot bev. en verb, der Zui- velber. in N.-H., benevens de hh. Van Balen Blan ken Jr., Avis en S. C. Korteweg, (de heer Vas Vis ser was verhinderd) ten einde te beraadslagen over de kwestie der wik- en weegloonen. Het gevolg hiervan was, dat eene commissie werd aangewezen om een adres te ontwerpen. Ter goedkeuring hiervan kwam men later te Hoorn bijeen en, na eenige wijziging, ging het reeds de wereld in, mede onderteekend door het hoofdbestuur der Holl. M. van Landb. en door het bestuur der afdeeüngen der H. M. v. L. in West-Friesland. Het bestuur van »Noorderkwartier" kon, hoewel daar toe genegen, niet teekenen, omdat daarvoor de machti ging der vergadering wordt vereischt. Daar de zaak van genoegzaam belang is, heeft het niet geaarzeld de leden daarvoor bijeen te roepen. De Voorzitter leest hierop het adres, waarvoor instem ming wordt verlangd, voor. In het verzoekschrift worden vergelijkingen gemaakt tusschen eenige Noordhollandsche gemeenten, wat betreft het bedrag dat per hoofd aan belastingen wordt betaald waarbij men tot de conclusie komt, dat de uitzonderings wetten voor de vier bekende gemeenten geen raison meer hebben. Er wordt gewezen op het onbillijke, dat dezo gemeenten tezamen minstens f 60.000 meer trekken van de kaasprodacenten dan noodig is, terwijl de strekking van het verzoek is die wetten at te schaffen of, zoo dit niet in eens kan, de heffingen geleidelijk te verminderen tot een billjjk bedrag, overeenkomstig art. 254 gemeen tewet. Na de voorlazing zegt de Voorzitter, dat de Vereeni ging in deze zaak reeds vroeger de hand aan den ploeg heeft geslagen en het Bestunr van oordeel is, dat deze nieuwe poging moet gesteund worden, en vraagt wie hierover het woord verlangt. Zonder discussie wordt het voorstel bij acclamatie aan genomen, waarop de President dank betuigt voor de toe stemming. Ter gelegener tijd zal gevolg worden gegeven aan dit besluit door aan de regeering een adres van ad haesie op te zenden, waarvan, op voorstel van den heer Brander, een afschrift zal worden gezonden aan de leden van de le en 2e Kamer der Staten-Generaal. Nadat de heer K 0 0 m e n het Bestuur dank heeft ge zegd voor de genomen moeite, hopende, dat het wat helpen zon, wordt de vergadering gesloten. De heer R e ij n e, een der tegenwoordig zijnde ver slaggevers, vraagt den President daarop verlof een paar vragen te mogen doen, wat hem wordt toegestaan. Hij houdt daarop, in verband met de desbetreffende artikelen van de gemeentewet, eenige beschouwingen en critiseert de heffingen, zooals zij thans geschieden en waarvoor geen motieven zijn te vinden, althans hem niet bekend zijn. De gemeenterekeningen worden zóó ingericht, dat men ze niet kan vinden. Men kan met nagaan of 't ge heven geld voor de bediening der markt noodig is of niet. Hij zou daarom gaarne vernemenle. of de ge meenteraden 't zóó inrichten, dat het niet minder kan e. of er voor de heffingen tot zulke hooge bedragen ook betere redenen zijn dan in 't adres der gemeente Pur- merend, gepubliceerd in de Enkhuizer Courant, zijn aan gevoerd, en 3e. of het resultaat bekend is van de ge houden conferentie over deze zaak met het gemeentebestuur van Alkmaar. De Voorzitter kon noch in 't een noch in het ander den heer Reijne eenig licht verschaffen. Stedelijk Muziekcorps. Door het Stedelijk Muziekcorps zal op Zondag den 28 Sept., des middags ten 2 ure, in den Stadshout een concert worden gegevenwaarvan het programma luidt als volgt 1. »L'Aigle," Marche Militaire v. J. Christopbe. 2. Ouverture zur Oper »Die Fel- senmiihle zu Estalières" C. G. Reissiger. 3. »Mein Traum", Ooncert-Walzer E. Waldteulel. 4. Fantaisie sur des motifs de l'opera »I. Masnadieri" G. Verdi. 5. Ouverture zur »Ein Morgen, ein Mittag ein Abend" F. v. Suppé. 6. Fantaisie op motieven uit de Opera >Tannhfinser" R. Wagner. 7. a. »Aubade printaniére" Panl Lacombe. b. »Staccato Polea'' Joh. Strauss. 8. »Mnsikalische Blumenlese", PotpourriH. Tbümer. Bekronlngslijst. In de bekroningslijst welke voorkomt in ons num mer van Zondag den 21, staat vermeld, dat den heer Doggenaar, als bestunrsprijs van de inzending van bloem werken, no. 146 van den catalogus, een zilveren medaille werd toegekend. Naar wij vernemen is deze zilveren medaille later veranderd in een verguld zilveren. Nederlandsch Tooneel- De heer W. de Lange, (Harmonie) heeft het plan opgevat om bij genoegzame deelneming gedurende het seizoen 1902/3 de vereeniging »het Nederlandsch Tooneel" te engageeren tot het geven van vier voorstellingen, en stelt van af heden de gelegenheid open om zich op deze voorstellingen te abonneeren. Wij hopen van harte dat zeer velen hiervan gebruik zullen maken daar het ver bazend jammer zou zijn, als deze voorstellingen, door ge brek aan belangstelling, niet zouden kunnen doorgaan. We herinneren nog even aan het feif, dat de zaal onlangs geheel werd gerestaureerd, en tooneel, decoratief, zitplaatsen en ventilatie hierdoor een belangrijke verbe tering ondergingen. Motoren. Met genoegen kunnen wij melden dat de Alkmaar- sche IJzer- en Motaalgieterij alhier, die sedert 23 jaar beveiligheidstoestellen voor spoor- en tramwegen enz. enz. vervaardigde, 2 jaar geleden begonnen is met het fabri- ceeren van gas- en petrolyam motoren, waaraan zooveel mogelijk de nieuwste constrnctiën werden toegepast, en bracht deze in den handel onder het internationaal ge deponeerde merk »Fors Motoren." Zij heeft reeds verscheidene motoren voor fabrieks- alsmede voor scheepsbedrijf met groot succes afgeleverd, en behaalde op de onlangs gehouden 5-jarige landbouw tentoonstelling alhier met deze fors-motoren den eersten prijs, de gouden medaille. Op deze tentoonstelling werd onder meer ook door haar geexposeerd eene petroleum fors-locomobiel, alsmede eene petroleummotor welke de verschillende landbouw werktuigen van den heer V. S. Ohmstede O. J.z. alhier dreef. Examen politieambtenaren. Bij het den 26 te 's Gravenbage gehouden examen voor politie-ambtenareu, werd het diploma, ingesteld door den Alg. Ned. Politie-bond, 0. a. toegekend aan J. Vis ser en J. Overeem, agenten van politie alhier. Turnfeest. Met de vage aanduiding »Groot Turnfeest" gaf de officieele feestgids aan, wat de turners zelf beschouwd en gegeven hebben als openbare voorturnersles in de openlucht gehonden. Vandaar dat behalve bij het dames- turnen van vooraf oefenen geen sprake is geweest. Niet temin zijn de vele toeschouwers uitstekend bezig gehouden, 's Morgens reeds waren velen tegenwoordig bij het wed- strijdturnen, een soort examen dat bij voldoening faciliteiten geeft voor hen die in de loting vallen. Ongeveer 75 deelnemers tnsschen 16 en 19 jaar werkten met veel ijver in gewoon wandelkostuumpogeDd het doel te bereiken. De uitslag is nog niet bekend wegens de groote deelname, die ook oorzaak was, dat 's middags do ongeveer 225 turnersvertegenwoordigend 35 vereenigingen uit N. Holland ruim een half uur later dan aangekondigd, in de laan verschenen. Het opmarcheeren, de drie voor oefeningen onder leiding van den turnleeraar Volkert Hage uit Amsterdam, 't ging goed, hier en daar echter moet men wat door de vingers zien. Een vroolijk aanzien gaf het »jekkers en jassen uit, petten en hoeden af." De damesturners, wier optreden met recht is toegejuicht wanneer zal het vooroordeel tegen de gymnastiek onder het zwakke geslacht verdwijnen in Alkmaar en omstreken zij gaven eene keurige serie oefeningen, 't Was alles orde en regelmatigonze hulde hier voor deze dames. Aan de toestel-oefeningen kon men't meest

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1