Veiling van vaste goederen, Nederland. „Trouw aan Koning en Vaderland" Het volgend staatje geeft een overzicht van de inlagen en terngbetalingen in de laatste 4 jaren. In 1898 ingelegd f 67967.—, terugbetaald f 68384.98 1899 f 70795.—, f 68385.47 1900 f 66869 30, f 83874.93 v 1901 f 60573.50, f 85699.395 De rente bedroeg 3 °/0. Br werden in 1901 afgegeven 169 nieuwe boekjes, en ingetrokken 185 boekjes Aan rente werd bijgeschreven voor de inleggers f 8548.52, terwijl de bezittingen een rente bebben opgeleverd van f 14516.895. De kosten van beheer bedroegen f 714.555. B. Hulpbank. Het bestuur bestaat bestaat uit de Heeren W. H. Moll, voorzitterMr. W. L Luijken Glashorst, secre taris Mr. A. Prins, penningmeesterJ. C. Ohmstede, A. Goede Dzn,, P. J. 0. van Toornenburgh en J. P. Kool Pzn. De Heer Luijken Glashorst werd gekozen in de plaats van den Heer J. W. Keizer, die door zijn ver trek uit de gemeente aan het bestuur ontviel en wien hier een woord van dank wordt gebracht voor de ijverige en nauwgezette waarneming van de betrekking van se cretaris dezer instelling. De heer Mr. A. Prins werd herkozen. De zittingen worden geregeld gehouden in het meer gemelde lokaal aan de Doelenstraat, daartoe door de Spaarbank welwillend en belangeloos afgestaan,! eiken Woensdag van 12Y211/2 uur. Uit het verslag dier in stelling ontleent het bestuur het navolgende, waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat het (voor één maal) loopt over het tydvak van 1 'L jaar, van 1 April 1901-30 Juni 1902. Van de 147 aanvragen werden 146 ingewilligd tot een bedrag van f 8265 tegen 3 °/0 rente met 1 °/0 res titutie bij geregelde afbetaling. Deze restitutie werd ge geven aan 45 leeners tot een bedrag van f 3130. Het kapitaal der bank is met f 89.95 toegenomen, en bedroeg op 30 Juni 1902 f 6009.93s. Van de 146 aanvragers behoorden 71 tot den Roomsch- Katholieken Godsdienst. 67 tot den Prote9tantschen Godsdienst. 4 Israëlitischen 1 de Luthersche Gemeente en 1 Doopsgezinde terwijl van twee geene godsdienstige gezindte kan wor den opgegeven. Vergeleken bij het vorig jaar en in aanmerking nemende den langeren duur van het afgeloopen boekjaar, is daarin toch eene kleine vooruitgang merkbaar. C. Volksleesbibliotheek De commissie voor deze instelling bestaat uit de heeren H. Siebert Coster voorzitter, Mr. W. L. Luijken Glashorst secretaris, dr. D. M. Kooij penningmeester, C. van Buijsen bibliothecaris H. W. Holsmuller Mr. K. A. Cohen Stuart, C. G. Steen, Mr. A. Prins, Mr. J. Brujjo en Dr. H. E. van Gelder, terwijl een vacature bestaat door het vertrek van den heer H. Coopmans, die gedurende vele jaren zijn tijd en moeite voor deze instelling overhad en waarvoor het Departementsbestuur hem gaarne dank brengt. De heeren van Buijsen en Bruijn werden herkozen. De commissie heeft hare zittingen in het seizoen 1901/1902 geregeld eiken woensdagavond van 6J8 uur gehouden in een lokaal van het Gasthuis. Het Bestuur van het Departement betreurt het zeer, dat geen vergelyk is kunnen getroffen worden tnsschen de besturen der Spaarbank en der leesbibliotheek omtrent het mede gebruik van het nieuwe gebouw aan de Nieuwe sloot hoewel het Departementale bestuur zijne bemidde ling heeft aangeboden en ook verleend heeft, kon dat vergelijk Diet verkregen worden. Met voldoening kan de commissie op hare werkzaam heden terugzien. Het aantal lezers nam aanmerkelijk toehet aantal uitgegeven leeskaarten bedroeg 301, zijnde 47 meer dan in het vorig jaarhet aantal gelezen boeken bedroeg 4338, zijnde 350 meer dan in het afgeloopen jaar. Het aantal boekdeeleD vermeerderde met 47 titels en bedroeg alzoo 1516, waardoor het drukken van een sup- Zoo »Ja, zooToegeven doet altoos, die gelijk hét. Maar die ongeljjk hèt, is stjjfkoppigDaarom maak me geen gekheid jongen, en zie, dat alles weer in 't gelijk komt. 't Lomp wezen ku' je bewaren, to' je getrouwd bent! En zoo heel erg zal 't ook wel niet gemeend zijn met jullie getwist't zal wel wezen, zooals ze altoos doen, die verliefde kabelaars! Geef haar een zoen, en alles is weer goed Roman lachte heesch en leegde zijn derde glas. »Mijn vader weet 'r goed raad op." »Nou jabij je zalige moeder bét 'n zoen altoos geholpen Lachend streek de oude met zijn hand door het haar van zijn jongen. »Kom wees verstandigMet Julie hè-je 't wel 't beste getroffen. Ze is 'n lief meisje. En hebben doet ze ook nog wat." Zeker, ja Roman wischte zich met zijn mouw het zweet van het voorhoofd. Beter, dan ik 't getroffen heb, ha'k 't niet treffen kunnen." »Is 't niet zoo Je ziet 't zelf in Nou, dan is alles weer goedDus En doe nou een sprongetje naar Hanspeter achterAs ie hoort, da' je thuis bent, en je kom niet, dat mot 'm erg hinderen de goeie kerel." »'t Is waar en gelijk hèt ie Roman zette het vierde glas, dat hij leegen won, onaangeraakt weer op tafel en ging naar de deur. »Hjj zal toch wel alleen wezen, nou Of niet Waldhofer moest lachen. »G'loof je me waarlijk ook al an die domme heksengeschiedenisDe keukenmeid vertrouwt zich zelve achter in het geheel niet meer. En eiken nacht grendelt ze alle deuren en bij flesschen vol sprenkelt ze wijwater rond. Nou ja, vrouwspersonen Maar dat jy bang kunt wezen »Voor zoo dom zal vader mij toch niet hou-en bruiste Roman op en trok met een flinken ruk de deur achter zich dicht. Toen hij door het voorhuis in de richting van Hans peters kamer ging, zwol hem uit de keuken een scherpe walm tegemoet, die hem niezen deed en bet water in de oogen dreef. »Wat duivelWat is hier bromde hij en trad de keuken in. Bij het open haardvuur stond de keukenmeid. Terwijl haar eigen oogen tranen droppelden van den bijtenden rook, [draaide zij over de opspelende vlam onder halfluid piement-eatalogus noodig werd. De commissie heeft in bibliotheek ook opgenomen bij wijze van proef boeken, betrekking hebbende op de theorie der ambachten. Zij heeft daarmede veel succes gehad en zal dus wel in die richting voortgaan. Hare bibliotheek zal binnen kort worden verrijkt met een compleet stel der Roman tische werken van van Lennep door het Hoofdbestuur der Maatschappij geheel kosteloos, namens de van Lennop- Commissie aan de bibliotheken van het Nut aangeboden. D. Volksvoordrachten. De commissie voor deze instelling bestaat uit de heeren Mr. K. A. Oohen Stuart voorzitter, G. G. Vonk secretaris, P. Kluitman penningmeester, Dr. J. G. M. Simon Thomas, Dr. R. O. G. Schröder en H. van den Berg, terwijl eene vacature bestaat door het vertrek van den heer H. Coop mans, die ook voor deze instelling zijn tijd en moeite over had. De heer P. Kluitman werd herkozen. Uit het verslag dezer instelling ontleent het bestuur het navolgende Er konden dit jaar slechts drie voordrachten worden gehouden, deels wegens te weinig finantiën, deels wegens het vergevorderd seizoen. Op 12 Januari 1902 had de eerste voordracht plaats, door den heer L. M. van den Berg met eene populaire lezing over specerijen in de pauzen afgewisseld door voordrachten van mej. A. A. Gouwe, viool, geaccompag neerd door den heer A. Kooger (piano). De 2e voordracht gehouden op 30 Januari 1902, was eene uitvoering door do vereeniging »Bilderdijk" en de 3e voordrachtavond, vallende op 10 April 1902, bestond uit het zingen van eenige liederen door kinderen van openbare scholen en in eene voordracht door den heer H. van den Berg»eene kerstvertelling van Dickens". De commissie zoekt naar middelen en hoopt daarin ook door voorlichting van elders te slagen om deze voor drachten meer te doen beantwoorden aan het doel waar voor de instelling werd opgericht, namelijk tot leering en opheffing der arbeidende klassetot vermeerdering van haar kennis, tot verruiming van haar blik. Ingezetenen van Alkmaar. Bij Koninklijk Besluit, van 17 Sept, 1. 1. werd ons weder vergunning verleend tot het houden van eene collecte door het geheele Rijk, ten behoeve van de door onze Vereeniging ondersteunde Oudstrijders. Nog 150 van die mannen zijn er in leven, eene kleine schare die telken jare slinkt maar zij, die nog overbleven, moeten toch verzekerd zijn, dat zij de ondersteuning uit ons fonds kunnen blijven genieten, want van velen hun ner is de toelage die wij hun geven de eenige inkomste en die toelage is hoogstens f 5 per week. O wij wenschen wel, dat het. niet noodig was U tel ken jare lastig te vallen, maar waarljjk wij kunnen niet buiten nwe gaven, wanneer er geen Collecte werd ge houden, zoude het de vraag zijn of de uitkeeringen niet zouden moeten worden verminderd en dat mag toch niet. Veel wordt er van u gevraagd, veel geeft gij reeds, maar voor hen, die ruim 70 jaar geleden hun bloed veil had den voor de vrijheid van het Vaderland, zal toch wel een gave mogen worden gevergd. Laat de Collectant, die U eerlang zal komen bezoeken, eene bijdrage verzoekende voor onze Vereeniging, mogen ondervinden dat do symphatie voor de afgeleefde gebrek kige mannen nog niet bij U is verdoofd. Utrecht, October 1902. Het Hoofdbestuur van »Trouw aan Koning en Vaderland", J. E. HUIJDECOPER VAN MAARSSEVEEN en NIGTEVEGT, Voorzitter. GROTHE v. SCHELLACH, Secretaris-Penningmeester. K39 geprevel een kleinen, roodachtigen struik heen en weer, uit welker glimmende takken die bijtende walm zich verspreidde. »Wat voer je daar uit? Be' je dwaas geworden?" vroeg Roman. »Nee, nee. Ik weet wel, wa'k doe." Met de eene hand de rookende struik draaiend, veegde de meid met de andere het water uit hare oogen. »In den nacht wi'k veilig wezen. Voor zoo wat is ie goed, de jeneverbesstruik." Roman rukte haar de glimmende struik uit de hand, slingerde die op deu grond en trapte^ de vonken uit. »Jou gans, jou gepinkte gansNiet eens veeren hé'je De pruilende meid zijn rug toedraaiend, verliet bij de keuken. Toen hij de lange, donkere gang, die naar Hanspeters kamer voerde, doorschreed, bleet hij eensklaps staan, alsof hij in het donker tegen een balk stiet, die hem den weg versperde. De deur der ziekenkamer stond slechts aangeleund, mat lichtschijnsel drong door de reet naar buiten, en Roman kon een vermoeide, zachte meisjesstem hooren, die scheen voor te lezen uit den bijbel. Hij maakte een beweging, alsof hij wou omk eren. Doch de klank dier stem boeide hem. Zoo stond bij en luisterde. »Mijn God, ik roep tot u iederen dag," klonk het uit de kamer, »maar Gij antwoordt niet. En ik roep tot u ook in den nacht Met moeite ademhalend knikte Roman stil. »Onze vaders hoopten op u, en Gij hielpt Jhen. Ik echter ben een worm en geen mensch, een spot der men- schen en Liesbeth verstomde. Toen hoorde Roman het doffe, heesche lachen van den kranke! sLees verder, kindje! Je hebt een psalm ge troffen, die op mij van toepassing is. Lees verder Een spot der menschen ben ik en wat volgt er dan meer »Kom, Hanspeter, we zullen 't 'r maar bij laten Of ik lees je liever een andere voor Kijk, daar he'k 'n beteregebed om redding van de onschuld, een psalm Davids, voor te zingen op acht snaren »Niks 'r van! Niks 'r van! Mnziek behoort in de herberg! Je mot de andere voor me lezen! Doe me dat pleizier, Ilsabeth Doe me dat (Wordt vervolgd.) te ALKMAAR, door den Notaris Mr. A. P. H. DE LANGE 30 September 1902. 1. Een nieuwgebouwd en naar de eischen des tijds in gericht Winkel- en Woonhuis, annex Pakhuis, aan het Luttik-Ondorp, den besten marktstand van Alkmaar, waarin met succes den handel in verfwaren, drogerijen, ziekenverplegings- en specialiteits-artikelen enz. wordt uitgeoefend, groot 2 A. 8 c.A. Str. S. Bregman f 10800,— 2. Een Winkelhuls aan het Luttik Ondorp te Alkmaar waarin gedurende 50 jaren den handel in tapijten, matten en kleeden enz. wordt uitgeoefend, groot plm. 1 A. 20 c.A. Str. J. Muijs f 2540,— 3. Een Pakhuis achter het vorige perceel, waarin den handel in brandstoffen, groot plm. 37 c.A. Str. S. Bregman f 370,— 4. Een naar de eischen des tijds voor alle zaken geschikt Winkel- en Woonhuis met Erf, aan den Kool tuin nabij de markt te Alkmaar, met uitgang in eene gemeene steeg, groot 1 are 55 centiaren. Str. G. Diepen f 3980.— 5. Een Pakhuis, aan de Spanjaardstraatnabij perceel 4, te Alkmaar groot 50 centiaren. Str. D. J. v. Tijn f 1090,— 6. Een Huls, waarin sedert onheugelijke jaren een brood bakkerij is uitgeoefend, met Erf, te Alkmaar, aan de Ondegracht, hoek Ridderstraat, groot ongeveer 64 centiaren. Str. T J. Amersbeek q q. f 3155,— 7. Een Pakhuis en Erf, aan de Ridderstraat achter perceel 6, groot ongeveer 72 centiaren. Str. H. Jansen f 1620, 8. Een Huis en Erf, aan de westzyde van het Groot Nieuwland, hoek Looiersteeg te Alkmaar, groot 96 centiaren. Str. W. Pieket f 1390, De afslag zal plaats hebben op Dinsdag 7 October 1902, des avonds 6 uur, in het »Noord-Hollandsch Kof fiehuis'' van den heer A. M. HAZES, te Alkmaar. Delft. Den 30 is Dr. E. J. A. Kaiser op 64 jarigen leeftijd overleden. Omtrent het droevig ongeval wordt aadei gemeld Den vorigen dag wandelde Dr. Kaiser met zijn echtge- noote op den Delftschen weg bjj de Hoornburg. Terwijl hij zyn hond van de tramrails wilde weghalen, omdat de tram reeds in aantoeht was, werd hij zelf door de machine gegrepen en in een sloot geslingerd. Zijne echt- genoote sprong hem na, en beiden werden met veel moeite weer op den weg gebracht. Dr. Kaiser had eene ernstige schedelbreak bekomen en was inwendig aan de borst gekneusd. Hij is thans aan de gevolgen bezweken. StoBapetoren. Aan het Hulpkantoor is gedurende de maand September op de Rijkspostspaarbank ingelegd f 1141.70, en terugbetaald f 80.'Er werden 2 nieuwe boekjes uitgegeven. Boter-contröle. Een groot aantal boterfabrikanten en andere belang stellenden in de boterhandel, onder wie mr. Roozegaarde Bisschop, secretaris van do Kamer van Koophandel te Londen werd opgemerkt woonde den 30 te Utrecht de vergadering bij,belegd om de mogelijkheid te bespreken om alle door eerlijke boterbereiders geproduceerde boter onder contróle te stellen. De vergadering benoemde een voorloopige commissie, welke tot taak zal hebben de uitwerking van een plan om tot het beoogde doel te ge raken. Nader zal door de leden dezer commissie bericht worden of zij de benoeming aanvaarden. Tot lid van het dagelijksch bestuur van het water schap „De Westerkogge" is benoemd de heer C. Spaans Pz. Een waanzinnige daad. Het volgende ontzettend bericht komt voor in de Iudische bladen van de onderneming Bekioen. De penghoeloe van de op deze estate gelegen Batak-kam- pong heeft, vermoedelijk in een vlaag van waanzin, zijn vrouw en 5 kinderen opgesloten in zijn woning en daarna het huis in brand gestoken. Voor aan blnsscbing viel te denken was het huisje afgebrand en de ongelukkige opgeslotenen moesten allen jammerlijk in de vlammen omkomen. Hiermee was de ramp nog niet ten einde. Want het vuur deelde zich in een ommezien mede aan de overige licht ontvlambare hutjes en in een zeer korte spanne tijds was de gansche kampong, verscheidene woningen omvattend, geheel afgebrand. Een ontzettend spoorwegongeluk heeft den 27 plaats gehad op de lijn van Kamerijk naar Donai; tengevolge van verkeerden wisselstand, kwam de sneltrein uit Ryssel op een rangeerlijn in reparatiede locomotief liep nit het spoor, sloeg om en al de wagens liepen door en over elkander, op de laatste na, welke op de rails bleef. Hartverscheurend gegil ging uit den hoop geheel of half verbrijzelde rijtuigen op. Van alle kanten echoot men ter hulp en droeg de soms gruweljjk verminkte dooden en gekwetsten naar de stationsgebouwen of dorps woningen. Een zelf in het aangezicht gewond geneesheer uit den trein hielp ijverig mee en al spoedig daagde een hulptrein op. Twaalf mannen en een liefdezuster bleven onmiddellijk dood en 36 werden gekwetst, van wie al spoedig nog zeven zyn bezweken. Geheel ongedeerd bleven van de 95 passagiers op zijn hoogst 20. Waaraan de verkeerde wisselstand was toe te schrijven, is nog onzeker. Geparfumeerde boter is een der nieuwste mode dwaasheden der hoogste kringen te Londen. De melkerijen, waar dat product wordt gemaakt, geu ren als bloemenwinkels of kapperssalons. De stokken boter, die op de gewone wijze worden toebereid, worden in dun neteldoek gewikkeld en daarna in een pot met rozebladeren gelegd, zoodanig, dat de bladen de boter volkomen bedekken. Dan wordt de pot in een ijskast gezet, en nadat hij tien uren daarin heeft gestaan, is de »rozen" boter ge reed voor het gebruik. Stoomdr. v. Herms, Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 6