Honderd en vierde jaargang. 1902. Z O N DA G 5 OCTOBER, 's üiands financiën. Buitenland. Nederland. JSIO. 119. fierste blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Coarant wordt JBlnsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per S maanden voor Alkmaar f O, SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prjjs der gewone advertentiën >2 Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte»! Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. OOSTER ZOONVoordam C 9. ■Telefoonnummer 3. de aankondiging dat met de vrijmaking van het Na onderwjjs voortgegaan en voor de ontwikkeling van de praktische volksopleiding gezorgd zou worden, dat de verplichte verzekering, door de ongevallenwet voorge schreven, onverwijld zou worden uitgevoerd, zoodra de regeling van het beroep zou zijn tot stand gekomen, dat zij tot de zeevisscherij en den landbouw uitgebreid zou moeten worden, en naast haar de verplichte verzekering tegen de gevolgen van ziekto, invaliditeit en ouderdom werd voorbereid, bevatte de Troonrede van 17 September 1901 de volgende verklaring «Overmits de toestand van 's Rijks sehatkist niet voldoende is om deze geestelijke en stoffelijke sociale hervormingen tot stand te brengen, wordt versterking van 's Rijks inkomsten vereisehtwaarvoor allereerst herziening van het tarief van invoerrechten in aanmer king komt. Bij deze herziening zal tevens naar bevor dering vaü den nationalen arbeid te streven zijn. Van deze versterking van 's Rijks inkomsten is intus- schen nog niets gekomen. De aangekondigde afschaffing van de Staatsloterij zal daarentegen weer een klein ofler kosten. Toch zwijgt de Troonrede van 16 September 1.1. over dit onderwerp. Zij bepaalt zich, wat onze belastin gen betrefttot de aankondiging van een gedeeltelijke herziening der wetten op de personeele en de vermogings- belasting en van een nadere regeling van het suiker- vraagstuk en de bankquaestie. Bij de indiening van de Staatsbegrooting verklaarde echter de minister van finan ciën, dat het tekort op den gewonen dienst niet als van toevaliigen en voorbij gaanden aard is te beschouwen en dat zij zich daarom verplicht achtte maatregelen te be ramen tot onverwjjlde versterking van de inkomsten. Tot dat doel werden wetsvoorstellen aangekondigd tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd van f 63 op f 70 per H.L. en tot herziening van de wet op de vermogensbelastingten doel hebbende de schatkist te vrijwaren tegen de gevolgen van ontduiking door te lage aangifte. Herziening van het tarief van invoerrechten komt dus niet meer allereerst in aanmerking. Zij is echter niet van de baan. Integendeel. Dank zij het harde wer ken aan het ministerie van financiën kon de heer Kuyper in de Tweede Kamer mededeelen, dat een wetsontwerp in hoofdzaak gereed is, maar naar de Kamers van Koop handel verzonden moet worden om advies en dat het moeilyk is reeds nn met eenige zekerheid te zeggen, dat het ontwerp nog in den loop van dit zittingjaar zal inkomen, omdat de adviezen der Kamers moeten worden afgewacht en daarin misschien op leemten of vBrkeerd- heden zal wordeu gewezen. Zoo zal dan vermoedelijk het ministerie reeds twee jaren aan het bewind zijn voordat een wetsvoorstel kan worden verwacht omtrent een herziening die bij zijn optreden werd verklaard aller eerst in aanmerking te komen voor de versterking van 's Rijks inkomsten Het is merkwaardighoe weinig in dit opzicht de nieuwe koers van de vroegere versehilt. Ook de heer Pierson zocht heil in verhooging van den aecjjns op het gedistilleerd, al kon hij later van dit voornemen afzien en een verhooging van invoerrechten op enkele artikelen achtte ook hij nog het beste en niet in strijd met zijn beginselen als vrijhandelaar. Wat de verhooging van invoerrechten betreft, zal het voorstel, dat van den tegen- woordigen minister verwacht wordt, wel van dat van zijn voorganger verschillen, omdat daarbij tevens gestreefd zal worden naar bevordering van den nationalen arbeid. Hoever dat «streven" zal gaan, moet de toekomst leeren. Heel onbednidend kan het niet zijn, indien het voorstel wordt gedaan in den geest waarin het een jaar geleden werd aangekondigd. Toen toch werd uitdrukkelijk de mogelijkheid erkend, dat door een herziening der invoer rechten, waarbij tevens naar bevordering van den natio nalen arbeid werd gestreefd, de minvermogende werd .gedrukt'". Tot zijn troost werd er bijgevoegd dat, mocht dit het geval zijn, daarmee rekening zal worden gehouden bij de bepaling van zijn bijdrage in de ver plichte verzekering. Erkend zal moeten worden, dat de geheele zaak met dit aanhangsel er niet heel eenvoudig uitziet. Aantrekkelijk wordt zij er zeker niet door; maar aangezien de nieuwe koers ook in dit opzicht voor ons menig raadsel bevat, zullen wij de voorstellen moeten afwachten om er ons een juist denkbeeld van te kun nen vormen. Dnre wetten maken zonder tegelijk voor de bestrij ding der daaruit voortvloeiende kosten te zorgen, is een bekend verwijt, in de pers tegen het vorige liberale ministerie aangevoerd. Wij vreezen, dat hetgeen onder het tegen woordige ministerie zal worden voorgesteld niet minder .duur'' zal moeten worden genoemd. Tot nog toe was de steeds wassende opbrengst der bestaande belas tingen voldoende om de stijgende uitgaven te dekken ook thiins is de overtuiging, dat nieuwe voorzieningen noodig zijn, niet algemeen het voorstel tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd zal bestreden worden op grond, dat zij niet noodzakelijk is. Tegen den tijd dat het wetsvoorstel zijn behandeling nadert, zal daar over beter geoordeeld kunnen worden. Niet bemoedigend het intusschen, dat geen andere voorstellen tot ver meerdering van 's lands inkomsten bij opvolgende regee ringen van verschillende richting eerder in aanmerking, schijnen te kunnen komen dan verhooging van jenever accijns en van invoerrechten. terecht gestaan onder beschnldiging van intimidatie, daar zij op een vergadering der .United Irish League" te Bellew de aanwezigen hadden aangespoord sommige landeigenaren Caltia ce boycotten. Roohe werd veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, Duffy bij verstek tot twee maan den, de anderen uitgezonderd William Daffy tot straffen van zes en één maand, allen met dwangarbeid daarenboven. In den ministerraad van 1 October is besloten dat Zola's begrafenis niet op Staatskosten za- geschieden en zijn lijk niet in het Panthéon (waarFrank- rijks grootste mannen begraven liggen) zal worden bijgezet. De minister van financiën Ronvier zal, om de begroo ting voor 1903 sluitend te maken, aan de Fransche Kamers voorstellen doen tot versterking der inkomsten, o.a. door maatregelen tegen de ontduiking der jenever- accijns en verhooging van de ontvangsten der tabakregie. Verder zal de bezuiniging wegens de conversie der 3j °/0 en veranderde aflossing der 3 °/0 staatsschuld dienen om het tekort te dekken. Het staat nu ook vast dat de suikeraccijns belapgrijk zal moeten worden verlaagd, om in ruimer binnenlandseh verbraik den fabrikanten tege moet te komen bij het vervallen der uitvoerpremies. BHliUlfi. Van der Meulen, de gevangen genomen schrijn werker, verdacht de dader te zijn van den dyna- mietaanslag op het hnis van den afgevaardigde Carton de Wiart, blijft steeds ontkennen, niettegenstaande een direct onderzoek een ernstige verdenking op hem rechtvaardigt Zoo is in zjjn woning gevonden groen kruit en een chemisch onderzoek braebt aan het licht, dat het kruit, voor den bom gebruikt, van dezelfde soort was. Bovendien was Van der Meulen lid van een soort anar chistische bende, waarop de politie sinds tijden een waak zaam oog hield. Het is niet onmogelijk dat nog meer arrestaties zulleu volgen. OFRT'SFHfiAAO. Nog steeds schrijven de Duitsche bladen, gelijk trouweus ook de Engelsche, honderd uit, over da eveutneele ontvangst der Boerengeneraals door den Keizer. In de eerste plaats toonen zij zich, en terecht, gebelgd over den hoogen toon door de Jingo- bladen aangeslagen en betoogen zij allen met klem, dat Dnitschland en zijn Keizer zich in hunne sympathie-be tuigingen met de wet behoeven te laten voorschrijven door vieemde journalisten. Verder heeft het beweren, dat de audiëntie, nn de Boeren Engelsche onderdanen ge worden zijn, alleen op advies van den Engelschen gezant te Berlijn kan plaats vinden, reeds krachtige tegenspraak gevonden in de »Voss. Ztg." het blad schrijft o.a. De Keizer alleen heeft te beslissen of hij de Boeren generaals zal ontvangen. Evenmin als het Britsche hof in Berlijn behoeft te vragen, wie de Koning ontvangen zal, heeft de Keizer de meening van het hof van St. James in te winnen. En het kan geen onverbrekelijke wet zijn dat de audiëntie achterwege moet. blijven, indien de ge zant zijn tusschenkomst weigert. Dan zon de Keizer zich door de vreemde diplomaten laten voorschrijven wien hij ontvangen mag en wien niet. Maar de Keizer is souve- reio hij kiest zalf zijn omgeving; hij beslist persoonlijk met wie hij wil spreken, en wat hij zal zeggen. En waa neer de Keizer een vreemdeling ontvangt, beteekent dit nog niet dat hij diens streven goedkeurt. De Boeren-generaals zijn thans Engelschen. Of hun oproeping tot de beschaafde natiën de Britsche Regaering bevalt of niet, kan den Keizer onverschillig zijn. Wel licht kent hij die oproeping niet, en in elk geval behoeft hij haar niet te kennen. De Keizer heeft Oecil Rhodes, Lord Roberts, Lord Charles Beresford en vele andere Engelschen ontvangen. Niemand kan in de ontvangst der Boeren generaals een partijkiezen tegen Engeland zien. Maar de geheele persstrijd over de aangekondigde ont vangst der generaals is niets dan hol geschreeuw, dat een ernstig toeschouwer niet als van beteekenis kau opvatten. En wij zijn er zeker van, dat de Engelsche gezant te Berlijn, als hem wordt verzocht de Boeren-generaals aan den Keizer voor te stellen, volstrekt geen bezwaar zal maken, om aan dit verzoek te voldoen. In ieder geval is de ontvangst een aangelegenheid die ter beslissing Btaat van den Keizer en het departement van buitenlandsche zaken, en niet van de pers van een vreemde mogendheid. En het. allerminst zullen bedreigingen in staat ziju de ontvangst te beletten, wanneer daartoe besloten is''. fiMCHÏ«AÏÏO. De Engelsch-Amerikaansche scheep vaarttrust is 30 September definitief tot stand gekomen; haar naam zat luiden «International Mercantile Marine Company''. Het uitvoerend en fiuancieele comité der maatschappij zal uitsluitend uit Amerikanen bestaan en de president heet Griscom. Voorioopig zal aan het publiek geen gelegenheid wor den geboden om zich in de zaak te interesseeren, daar het garantie-syndicaat het geheele bedrag zal overnemen. Het kapitaal bestaat uit 60 millioen dollar preferente aandeeleu en 70 millioen gewone. De twee Iersche parlementsleden William Dully en Roche benevens nog twee Ieren hebben te Mount Bellew Met Koninklijk echtpaar. H. M. da Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zullen zich vermoedelijk in het laatst van October of in het begin van November naar Mecklenburg begoven. Be Boeren generaals te Oordrecht. De Generaals Botha en De la Rey werden den 2 bij hnnne aankomst aan het station toegesproken door Dr. Kiewiet de Jonge. «Gij verlangt* zeide spreker niet in woorden te worden geprezen. Wat gij deedt deedt gij niet om roem of eer. Ook uw omgang door ons land voor weduwen en weezen is voorwaar geen blijde zegetocht.* Betreurd werd het afzijn van De Wet, en even her dacht spreker de Hollandsch-Afrikaansche vrouw. Spre ker besloot met de woorden «Weest hartelijk welkom in Dordtverlaat het zoo, dat ge er uit eigen beweging ook zonder opzettelijk doel terugkeert. Na uw vertrek zal Dordt uwe zaak gedachtig blijven.* De bereden politie hield op voortreffelijke wijze de orde. De Vereeniging »Pro Patria* vormde eene eere- wacht aan [het station, «Nederland en Oranje* aan het Stadhuis. De weg was geheel bezet door eene overtalrijke menigte. Op het Raadhuis sprak de burgemeester, de heer Zim merman, den heeren het welkom toe. Hij uitte de hoop, dat met deze reis bereikt zal worden het doel dat be. oogd wordt. Generaal Botha dankte voor de ontvangst en de har telijke woorden dos burgemeesters «Ons volk zal steeds dankbaar blijven voor hetgeen ten onzen voordeele ge daan is.« Na voorstelling aan de Raadsleden werd een poosje gekout en daarna begaf men zich naar de Groote Kerk. Onder orgelspel werd deze tempel betreden, die eene o»artalrijke schare bevatte. Een a-cappe!la-koor zong Psalm 90, van Sweelink. Ds. Broekhuyzen hield eene gloedvolle rede, schetsende het lijden daar ginds en opwekkende tot steun en geest driftig geloofsvertrouwen. Nogmaals zong het koor «Bede voor Vaderland*, uit Valerias, en daarna de gemeente Psalm 121 vers 4. Vervolgens werd ten hnize van den heer Hidde Nijland een tweede ontbijt gebruikt. fien aanranding. Een wielrijder, die den dijk van Schellink- hout naar Hoorn bereed, werd Btaande gehouden doo r vier jongelieden, die bljjkbaar verkeerden onder den in vloed van sterken drank. Zijn rijwiel werd zoodanig beschadigd, dat hij de reis te voet moest vervolgen. Bovendien werd hem geld af geperst. De politie schijnt de daders op het spoor te zijn. Schagen. Aan het post- en telefoonkantoor alhier werden gedurende het 3a kw. 1902,959 telegrammen be- handeld, waarvan 597 werden ontvangen en 363 ver zonden. fiarlngcarspel. Door de leden der kolfsocieteit te Dirkshorn werd den 2 do gewone jaarlijksche kolf- wedstrijd gehouden, waarbq de prijzen ten deel vielen aan de heeren C. Bijpost lo. met 132 punten, L. Reuvers 2o. met 124 punten, C. Kooij 3o. met 119 punten en J. Keijser 4o. met 107 punten. Sarieprijzen vielen ton deel aan de heeren L, Reuvers en C. Bjjpost, respectievelijk met 50 en 47 punten. Harslngerhorn. Te Kolhorn gaven zich veor de herhalingslessen aan 14 leerlingen, waarbij 4 meisjes. Niettegenstaande het handwerkonderwijs voor meisjes, is het getal minder dan vorige jaren. In September werd te Kol hom in de Rijkspost spaarbank iDgelegd f 753.10 in 70 inlagen. Drie nieuwe boekjes werden uitgegeven.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1