Ieder heeft zoo z'n gewone belangen, z'n eigen rich ting van geest en leven, die hij, om gelukkig te zijn, gaan moet. En zoo werken we naast en met elkaar voort, dui zenden, millioenen stamgenooten, zonder elkaar te kennen, zonder zelfs iets van elkaar te weten, ieder den eigen arbeid, samen het groote levenswerk, waarvan we samen stel noch bestemming doorgronden, dag aan dag 't zelfde, omdat 't ons als mensch gesteld is voor 't dagelijksch brood te werken. Maar dan komen er uren, dat 't ons dor van geest door den zwaren materielast moeilijk begint te vallen, dat 't ons bang wordt in dien wereldstroom van werken, denkon, voelen, dat we vastheid zoeken van wet, om als 't »waarom", »waartoe'' 'n antwoord vraagt, met ruBtigen blik om ons heen te zien. Steeds weer ervaren we dan, dat alleen gezien in hooger licht, alleen groot gezien, ons zorgleven van alledag den geest voldoen kan. Onze eeuw met haar wereldworsteling van een arbeid, die den billijken eisch stelt van loon naar werk in volle waarde-erkenning, internationaal in haar uitingen door verzet tegen 'n gemeenschappelyken vijand, dreigt natio naliteit uit te wisschen, te verwerpen als verouderd be grip, maar zou daarmee natnurgroei loochenen, natuur- groei van individueel volksvoelen. Eigenaardig dat wij daarom juist in onzen tijd allerwegen zien naast dat internationaal historisch te verklaren volkstrachten, 'n bewust gekweekte nationaliteit, volksvoelen als natuur groei aanvaard, volksvoelen, dat als plicht zich ten ideaal moet stellen eigen gezond stamleven in dienst van de gemeenschap door kweeking, ontwikkeling, ontplooiïng van zijn beste krachten, in bewuste vervulling dus van 'n wereldroeping. In stoeren, soberen eenvoud doen wat de hand vindt om te doen, zonder snoeverij en uiter lijke mooi-doenerij, trouw en eerlijk, den voet onwankel baar vast in de werkelijkheid, 't oog star-vast in ruimen blik, stug-ernstig in woord on daad, maar warm van hart, boen van geest, zijn 't niet de mooie Nederlandsche eigen schappen, waaraan Europa dankt vrijheid van geest en goed Noord en Zuid willen elkaar hierin aan. Denkt aan Uw eigen grootsch Vlaamsch verleden van stoffolyke en geesteljjke beschaving, die Europa eens het licht heeft gebracht en Vlaanderens Genius heeft Uw Vlaamsche Maagd immers de lijkwa, afgerukt Denkt aan Uw Gulden Sporenslag, voor geheel de denkende wereld 't onvergankelijk historiebewijs, dat stoere volkskracht in zelfbewuste daad overwinnen moet ijdele praal en dwang van niterlijken wereldscbijn daad vervulling, van wat vijftig jaar vroeger Uw geestige Reinaert in 't woord had voorzegd, waarvoor Uw Maerlant had gewerkt en geleefd. Denkt aan de schatten van stille vroomheid, middellijk en rechtstreeks Europa gebracht door Uw Ruysbroec, Uw Memling. Denkt aan onzen Erasmus, Rembrandt, Hugo de Groot en zooveel anderen, eenvou dige Hollanders, die uit ons drassig nevelland van licht- victorie spraken. Denkt ook aan Zuid-Afrika, dat ge zwicht voor brutale overmacht van lengen, geld en ka nonnen, groot toch in z'n nederlaag, alle volken eerbied afdwingt voor den Nederlandschen stam, die geknakt, geknot, niet afgehouwen, in nienwe loten nieuwen le- vensgroei belooft. De Nederlandsche stam in Noord en Zuid, in Oost en West, heeft 'n wereldroeping: Neder- landech 'denken, Nederlandsch handelen Nederlandsche beschaving, Nederlandsche kunBt, ze hebben Europa le vensschatten gebracht, de Geschiedenis geeft ons de feiten, en dat is de vaste grondslag, waarop we staan om voort te bouwen en ze zullen de volkerenge meenschap licht b 1 ij v e n brengen, als de Nederlanders zelf zich hun wereldroeping maar bewust willen worden. Ons Algemeen Nederlandsch Verbond roept ze samen, die doordrongen van hnn stamroeping, in 'n toekomst gelooven en aan die toekomst willen werken, 't Geeft ons allen, stamgenooten, 't zelfde ideaal, versterking van »Nou dan, wat mij betreftmaar om jon, zeg 1" Onder die gestamelde woorden waggelde hij de kamer door naar de deur, al weer half door den slaap bevangen. »En morgen vroeghoor, zeg je je vader, dat ie vóór de kerk eventjes bij me anloopt. Ik heb wat met 'm te bespreken.'' Ja, ja, 'k zal 't 'm wel zeggen 1Goeie nacht, II- sabetb, en moog 't je beter gaan!'' Hanspeter lachte een weinig. »Gods-goeie-nacht, Mandi I'' En toen de deur dicht was, scheen inderdaad een gevoel van welbehagen over hem te komen,' dat Roman zijn rust zocht»God dank, dat ie weggaat. Vandaag het ie z'n slaap noodig. Alles loopt bij 'm door mekaar. Hij zei zelfs »Ilsabeth" tegen mij Hij draaide zich op zijn zij en liet zijn moe-e lach in zijn kussen smoren. Lang lag hy echter niet stil. Hij gooide zich van de eene zij op de andere en zuchtte telkens, alsof hem een zware steen op de bo. st drukte. De lamp begon te stoomen, er zat een dief aan de kous, al doffer werd haar kwjjnend vlammetje, al ake liger de reuk, waarmee haar walm de kamer vulde. En al moeielijker haalde Hanspeter adem. Doch dat deed niet de walm der lamp dat deed de walm der zorgen, die zijn hoofd en hart vervulden. En wat hem de borst bijna wou doen vaneen scheuren, kwam in fluis terwoorden op zijn lippen »Net 'r huisje as ze 'r nou alleen maar 'r huisje won-en laten Wat mot ze toch beginnen, de arme vrouw, as ze geen dak en geen haard meer hèc! Wat mot ze dan beginnen Hij zette zich rechtop in het kussen, en de handen ineen wringend, zag hij met zwemmend oog op naar de door den rook der lamp omnevelde zoldering. »0 lieve Heer 1 O mijn lieve Heeregod Zie, uw mak ker in de liefde ben 'k geweest van mijn moeder af Gij zijt mijn hoop en zyt mij alles Lot nou 's 'n beetje op 1 Nou mot ik je wat zeggen Des bidders oogen begonnen te tranen. Terwijl hij zoo in bed zat, krom gebogen, en fluisterend sprak met zijn Lievenheer werd het in de kamer al somberderen donkerder. In de lamp was nn nog maar een klein, blauwig vlammetje. Nu begon het te beven, en dat veroorzaakte een gernisch alsof zware droppels snel achter elkaar op weeken bodem vielen. Al zachter en langzamer klonk die vreemde zwanen zang van het stervende lichtje. Toen ging het uit Wordt vervolgd. ons stamvoelen door eigen taal, eigen knnst-versterking van ons stamvoelen in fier bewustzijn van 'n wereldzaak. Die gelooft in zichzelf, is sterkDaarom geloof, geloof en twijfel niet, geloof alleen geen bracht tot han delen En nu richt ik mij weêr in 't bizonder tot U, Vlaam- sche Vrouwen, hier tegenwoordig. Er zijn er misschien onder U, die tot nu toe nog onverschillig misschien, niet hebt meegestreden, weinig Vlaamsch spreekt, niet Neder landsch U daarom voelen kunt, maar toch niet geheel onverschillig zijt, wat Uw hiarzijn immers alleen ver klaren kan. U roep ik met ons op tot den strijd voor eigen taal, eigen volksleven. Want Uw Vlaamsche Beweging wil immers volksont wikkeling door eigen taal, de eenig mogeljjke, en dan alleen zal ze kunnen zegevieren, als de Vlaamsche Vrou wen zich haar plaats in die beweging bewust worden. Uw volk rekent op U, kent Uw verantwoordelijkheid! Spreekt toch Uw Moedertaal, vooral in 't huisgezin, en geen andere, Als ge tot U zelf inkeert Vlaamsche Vrouwen, moet ge u naar gezonden natnurgroei Vlaamsch d. i. Nederlandsch gevoelen. Uw roeping ie zooals ga zijt te zijn O ik weet wel dat dit voor U lang niet gemakkelijk is, en ge met heel wat voor- oordeelen en zoogenaamde beschaving en uiterljjken modezin te kampen hebt, dag aan dag, altijd weer 't zelfde grievende gevoel, dat men Uw moedertaal minacht, dat Vlaam=ch, dat immers nooit in één adem kan genoemd worden met hun Fransch Maar ge strijdt immers niet alleen voor uw eigen Vlaamsch, ge strijdt voor 'n Nederlandsche beschaving Moedig daarom voorwaarts met 'n koninklijk »ik ver geef 't bun want ze weten nietwat ze doen." Gij hebt immers nw heerlijk ideaalhet lichtbeeld dat n voorzweeft dat n den vfaamschen taalstrijd, geheel de Vlaamsche Volksbeweging als 'n Europeesche beschavings- strijd doet zien, groot in hooger lucht, in dienst van dan Nederlandschen stam wat het verloden geweest is kan de toekomst worden aan ons het geloof en door het geloof de daad Wy, vrouwen, vermogen zooveel door onze trouw in het kleine waar onze werkkring veelal in het stille ligt, maar dat kleine dan ook altijd groot gezien in elke teleurstelling, die verlammend met ontmoediging dreigt, overwonnen door 't geloofswoord»Zaaicr, zaait in Gods naam voort Uw Willems Conscience Ledeganck, ze hebben nooit gewanhoopt en zietwat 'n machtige Nederlandsche stroom uw Vlaamsche Beweging na hen al geworden is. Daarom trouw in 't kleine houdt vast uw Moedertaal, trouw aan onze leus: in alles Nederlandsch! J. ALEIDA NIJLAND. Nog één opmerking zij hieraan toegevoegd Wil men zich als lid opgeven zoo kan dit geschieden bij de Groepssecretarisseu in de verschillende steden waar Af- deelingen van het A. N. V. zijn gevestigd of bij het Secretariaat te Dordt. Hoorn. JOHa. W. BAKKER, Veehandel ln Friesland. Op de verschillende markten neemt de aanvoer van rundvee toe, in hoofdzaak van vette koeien en gras kalveren. De vetweiders zetten druk de vetgemeste dieren af, nu de staltijd nadert en de nachten vorstig worden. De handel in melkkoeien was wat flauwer daarentegen bestond naar kalfkoeien goede vraag. Belgische kooplieden kochten flink; ook Spaansche kooplieden deden inkoopen voor den aanfok. Voor uitvoer was mede goede vraag naar stieren en ossen, welke goed betaald werden. Vette koeien blyven duur de groote aanvoeren schijnen hoegenaamd geen invloed op deze prijzen uit te oefenen. Vette kalveren van zeer niteenloopende kwaliteit waren goed gevraagd met vaste prijzen welke over het geheel bij die van verleden week eenige verbetering aangaven. Nuchtere kalveren bleven zeer prijzig het buitenland, vooral Engeland, blijft voor dit vleesch een goede kooper. In schapen en lammeren was de handel wel zoo fleurig de omzet was grooter en de prijs wel zoo hoog. Vette varkens met vrij grooten aanvoer druk gevraagd met hooge prijzen. Ook voor Londensche biggen bestond goede vraag. De aanvoer was: 1000 melk- en kalfkoeien, 300 vette koeien350 stieren en ossen 400 pinken 200 vette kalveren 1000 graskalveren —0 nuchtere kalveren 3000 schapBn en lammeren, 150 vette varkens, 700 vette biggen, 200 magere varkens 400 jonge biggen De prijzen zijn: Vette koeien, le kwaliteit, 30 - 32j ct., 2e kwaliteit, 2729 et,, 3e kwaliteit, 23—25 et., vette kalveren 26-37 ct., stieren 24—28 ct., vette schapen 2326 ct.vette varkens 23—24J ct. Londensche biggen 2122 ct. per '/j Kilo. Melk- en kalfkoeien f 130—f 245, pinken f70—f90, graskalveren f 42—f 65, nuchtere kalveren f 9 f 10.50 weideschapsn f 1823 lammeren f 15f 18, magere varkens f 38—f 52, jongs biggen f 1.10 f 1.35 per week. (N. v. d. D.) Brand. Op den middag van den 3 omstreeks 2 uur, brak te Rotterdam brand uit op de zolderverdieping van het politiebureau der 3e afd., Meermansstraat. De brand is waarschijnlijk ontstaan door vonken uit den schoorsteen van een nabijgelegen water- en vuurnering. Vier spuiten werkten en de brand ward tot den zolder beperkt, De waterschade is zeer groot, vooral in de woning van deu commissaris, den heer L J. C. Vuyk. Op de eerste étage, waar het hulpbureau is gevestigd van het Bevolkingsregister en in het politie-Bareau moest alles in haast in veiligheid gebracht worden. IJlt den «ast gevallen. Terwijl den 3 de jongens van de Wassenaar" op het exercitie-schip de sPollnx" te Amsterdam aan het oefenen waren, had een hunner het ongeluk uit den mast te vallen, Hij greep in zijn va! een makker beet en bei den stortten naar omlaag, kwamen eerst op de verschan sing en daarna in het water terecht. Een derde jongen sprong van het dek zijn beide mak kers na en spoedig toesnellende hulp wist alle drie de knapen in korten tijd weer aan boord te halen. Da eerste knaap bleek door zijn val op de verschansing zoo ernstig verwond te zijn, dat de dienstdoende officier van gezondheid zijn overbrenging naar het hospitaal beval. Schooi-1. In het afgeloopen kwartaal werd aan de lagere schoof te Groet in de rijkspostspaarbank inge legd f 90,97 en teruggevraagd f 5,89, alzoo meer gespaard f85.17. den honderdjarige. Te Oud-Beierland (Z.-H.) hoopt N. de Voogd van der Straten den 6 dezer zjjn honderste levensjaar in te treden. Hy heeft nog de beschikking over al zijn zintui gen en is nog zeer goed ter been. Vcckeurlng. Te Hoorn zal in November op den dag vóór de groote najaarsveemarkt eene keuring gehouden worden van kalfstieren, geboren na 1 Februari 1902. Deze keu ring wordt uitgeschreven door deVereeniging »Het rund veestamboek Noord-Holland". De vrije najaarsveemarkten te Sloten (N.-H.) zul len gehouden worden op 15 en 29 October a. s.de najaarspaardenmarkt te Houtrijk en Polanen (Halfweg) op 15 October. Haarlemsche Frans. De Haarlemsche Rechtbank deed den 2 uitspraak in de zaak tegen Frans H. Rosier, beklaagd van afdrei ging bij de wed. Van Dregt in de Nieuwstraat te Haarlem. De Rechtbank overwoog le. dat de exceptie van nietig heid der dagvaarding op geen enkele wetsbepaling steunt en mitsdien moet worden afgewezen, 2e. dat. uit de ver klaring der eerste getuige, in verband met de omstan digheden, blijkende uit andere verklaringen, wettig en overtuigend de ten laste gelegde afpersing is bewezen en veroordeelde hem tot een gevangenisstraf voor den tijd van 12 jaar. Frans Rosier gaat in hooger beroep. He buitenplaats „Westerhout". Deze buitenplaats onder Heemstede bij Haarlem, groot 2 hectaren, 14 aren, 40 centiaren, is den 2 in publieke veiling gekomen. Bij eindcombinatie werd de buitenplaats ingezet op f123,560, en afgemijnd op f 1400 daarboven. Koopster was de Kennemer Bonw-Maatschappij. Men rcuzensteur. Door den stoomtrawler »Simon" is, te IJiuuiden aangebracht een zeldzaam groote steur. Het dier woog niet minder dan 231 Kilo. In publieken afslag verkocht, bracht 't f 95 op. Da kolossale visch werd door den trawler in het net gevangen. Hergen. Zondag 5 Oct. had »Diana«, de schiet- vereenigiug alhier, een wedstrijd uitgeschreven voor de leden tot sluiting van de zomeroefeningen. Hoewel hot weer koud was, is er getrouw gebruik van deze gelegen heid gemaakt. Bijna alle leden waren opgekomen. De uitslag was, dat op de baan van 150 M. op de schrijf Amsterd. 140 m.M. in 3 Ser. van 5 schoten werden behaald. In de le afd. van Pelt 169 p., Tadema 160 p. en R. Maschmeijer 156 p. In de 2e afd. J. Bos 137 p., van den Berg 136, Grolle 135, J. Oldenburg 133, Rusch 133 p, enz. 's avonds had de uitreiking der prijzen plaats, in de kolfbaan van den heer Veenhuijsen. In opgewekte stemming, onder afwisseling van fanfaremuziek en hartelijke toesprakenja zelfs een enkel dansje werd door velen niet versmaad, ging het naar 11 uur toen de voorz. deze bijeenkomst sloot. De heer Rusch was nog op de goede gedachte gekomen een inzameling te houden voor weduwen en wezen in Transvaal, wat f 6.025 opbracht. Het maandblad tegen de vervalschlngen no. 3, bevatschadelijk loodhoudend servies voor koffie- en theobereiding onderzoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen, gedaan aan het laboratorium voor che misch en microscopisch onderzoek dr. van Hamel Roos en Harmens, Keizersgracht 291, Amsterdam; con trole-onderzoekingen: azijn, beschuit, brood, cognacemailhoendervoer, jenever, mosterd, punch, roggebloem, vernis, wijnen uittreksel uit het verslag van den gemeentelijken Gezondheidsdienst over het jaar 1901; kunstwijn; melkvervalschingeen zonderlinge rechtspraak in zake koffievervalsching het gevaarlijke van de gebruikelijke looden capsules op de mineraalwater flesschen ratten en muizen verjagende planten nieuwe petroleum briketten eiwit en zetmeelgeheimmiddelen hygiene in kapperswinkelsgemengde berich ten: zont water tegen brandwonden het stempelen van blikken met voedingsmiddelen met den datum van ver pakkingwetenschappelijke berichten: onderzoek van honig margarine in boter het gobruik van menie vraagbordencorrespondentie; feuilleton: een vreemd gerechteen reuzen-reservoir, muggen verdelging. lilt «luaennijd. Wegens een zeldzaam misdrijf werd deze week te Neurenberg een jong werkman tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Hij had zijn meisje, een winkeljuffrouw die niets meer van hem weten wilde, in zijn woede het puntje van den neus afgebeten De jury oordeelde dat dit feit viel onder zware lichamelijke mishandeling vandaar de zware straf. Schotsche Zondagsrust. Nu hier te lande de oflicieele Zondagsrust weder bevorderd zal worden, kan een staaltje hoe soms die wet in Schotland wordt toegepast, belangstelling wekken. De postbe3teller tusschen Stirling en Blairdrummond in Schotland moet eiken dag 10 KM. heen en 10 KM. terug afleggen. In de week doet hij dat op een rijwiel, 's Zondags loopt de man. Toen hem gevraagd werd waarom hij dat dead, antwoordde hij dat hem verboden was 's Zondags wielrijdende zijn werk te doen. En hij sprak waarheid 1 Opdat zijn rijwiel 's Zondags rust zon hebben, moest hij dien dag dublel werkoD. (Handlsbl.) Hoogvliegers. Welke hoogvliegers leeuwerikken zijn, is onlangs gebleken. Eon paar Baiersche officieren, die met een luchtballon opgestegen waren zagen op een hoogte van 6900 voet '1980 meter) een zwart stipje. Zij hielden dat eerst voor een uit het schuitje gevallen kaart, welke door den dalenden ballon werd msdegesleept. Maar bjj nader inzien bleek, dat zij niet daalden maar stegen en opeens deed het zwarte stipje aan een angst kreet zich kennen als een leeuwerik, die op deze hoogte vloog en door don ballon aan het schrikken was gemaakt^

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 6