De generaals-bedelaars. Honderd en vierde jaargang. 1902. ZONDAG 12 OCTOBER Laatste Berichten. Nederland. Stadsberichten. NO. 122. Eerste blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt D 1 n s da g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f ©,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prtys der gewone advertentlën s] Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON Voordam C 9. Het is nu voor ieder duideljjk, tot welk doel de drie Boeren-generaals geld vragen aan de beschaafde volken. Hun tocht door een deel van Europa en Amerika is geen politieke veldtocht tegen Engeland. Zij verklaren onom wonden dat de vrede gesloten is, dat zij onderdanen zijn van den Engelschen Koning en trouwe onderdanen willen blijven. Het zwaard rust in de schede, maar hun volk verkeert in de uiterste ellende. Dat volk blijven zij trouw onder alle omstandigheden. De belangen van dat volk hebben zij naar hun vaste overtuiging gediend in een hevigen strijd voor zijn onafhankelijkheid gedurende twee en een half jaar. Toen hun bleek, dat door verdere voortzetting van den strijd hun stam zou ondergaan, hebben zij zich verplicht geacht den vertegenwoordigers van hun volk te raden de vredesvoorwaarden van de Engelsche regeering aan te nemen. De ondergang van het Zuid-Afrikaansche volk van Nederlandschen stam moest in de eerste plaats worden voorkomen en daarvoor was zelfs het prijsgeven zijner onafhankelijkheid een niet te hooge prijs. Deze trouwe burgers, die wij nog altijd .generaals'' blijven noemen, omdat we hen in die hoedanigheid hebben leeren kennen en bewonderen, hebben thans een geheel andere taak te vervullen. Door voortzetting van den oorlog zou hun stam zijn ondergegaanmaar nu de oorlog voorbij is, dreigt het gevaar dat hij zal ondergaan door gebrek en ellende. Het eerste gevaar hebben de beschaafde volken niet kunnen afwenden door tusschen- komst en bemiddeling, het tweede gevaar kunnen zij bezweren door stoffelijke hulp. Als het de volken ernst is geweest met hun leedwezen over hun onvermogen om hun Zuid-Afrikaansche broeders in den oorlog te hulp te komen, zullen zij niet in gebreke blijven hun thans de reddende hand toe te steken. Dit mag in de eerste plaats verwacht worden van het Nederlandsehe volk. In den oorlog heeft het de Boeren niet kunnen helpen. Nu in anderen vorm zjjn hulp wordt gevraagd door de man nen, die het zooveel maanden lang heeft bewonderd, die het met kloppend hart heeft gevolgd op hun gevaarlijke tochten en in hun gevechten tegen een veelvuldige over macht, die het luide heeft toegejuicht bij zoo menige wonderbare ontsnapping en zoo menige wonderbare over winning, nu kan nauwelijks worden betwjjfeld, dat het Nederlandsehe volk de gevraagde hulp met milde hand zal verleenen. Niet alleen uit eigen naam vragen Botha, de Wet en de la Rey hulp aan de beschaafde volken. Zij handelen daarbij krachtens een opdracht van de vertegenwoordigers der Transvaalsche en Vrijstaatsche burgers. Overeen komstig die opdracht hebben zij zich eerst gewend tot de Engelsche regeering. Drie millioen pond, zes-en-dertig millioen gulden, was bij het vredesverdrag toegestaan voor den terugkeer der burgers naar hun verwoeste woon plaatsen, den herbouw der verbrande woningen, den aan koop van vee en landbouwgereedschap tot hervatting van hun bedrijf. Al werd de som vertienvoudigd, verklaren de drie mannen, zij zou ontoereikend zjjn om de schade volledig te herstellenmaar niet voor allen die verliezen geleden hebbenvragen zij liefdegaven. Men zal zich moeten redden zoo goed men kan en behalve de toelage uit de drie millioen pond zal er geld van de Eugelsche regeering geleend kunnen worden, renteloos gedurende de eerste twee jaren en vervolgens tegen drie percent Wat deze mannen vragen zal gebruikt worden voor de weduwen, de wezen, de verminkten en nooddruftigen en voor de opvoeding der kinderen. In de eerste plaats gold hun verzoek de Engelsche regeering nu deze daar aan geen gevolg heeft gegeven, nu zjj er tot nog toe niet in geslaagd zijn, van haar iets meer te erlangen dan bij het vredestractaat werd bedongen, blijft hun niets anders over dan zich te wenden tot de beschaafde volken in de eerste plaats tot het volk dat hun het naast is het nauwst verwant, het meest deelende in hun tegen spoed het meest mede lijdende onder hun ellende, het Nederlandsehe volkdaarna tot de aangrenzende, het Belgischehet Fransche, het Duitscbe, het Engelsche volk en waar hun roeping hen wellicht verder brengen zal Voor stoffelijke hulp aan weduwen en weezen, aan verminkten en nooddruftigen wordt geld gevraagd. Ook voor onderwjjs. Wel zal de regeering zorgen voor scholen doch dat zullen Engelsche scholen zijn, waar ook de Nederlandsehe teal zal worden onderwezen, indien de ouders der schoolgaande kindereu het verlangen, maar op de wijze waarop men een vreemde taal aanleert. De gebruikelijke taal in de school, de taal waarin alle vak ken worden onderwezen, zal de Engelsche taal zijn. Dat de kinderen van Nederlandschen stem bij gsbreke van andere scholen genoodzaakt zouden worden op deze wijze te worden onderwezen, willeu de Boeren zoo mogeljjk voorkomen daarom hebben zij den generaals opgedragen gelden in te zamelen voor de bekostiging van onderwijs door Nederlandsehe onderwijzers, waarbij de Nederlandsehe taal het voertuig zal zijn der gedachte, het middel van ontwikkeling. Wij hebben vernomen, dat ook een bezoek van Engeland tot dat doel in de plannen ligt van het driemanschap Daar ligt inderdaad niets onmogelijks, niets tegenstrijdigs in. Het zijn bewoners van een Engelsche kolonie, onder danen van den Engelschen koning, die in Engeland hulp zouden vragen en onderstand in hun ellende. Toch vragen wij ons af, of er bij de Boeren geen bezwaar bestaat om tegenover de Engelsche natie den plicht der dankbaarheid op zich te nemen. En hoe zal de meerderheid, die den oorlog toejuichte, de drie beroemde afgevaardigden ont vangen Zullen hun vrienden in Engeland, want die zijn er hen uitnoodigen te komen en hun een goede ontvangst durven waarborgen Mocht het werkelijk daartoe komen, dan zal het een merkwaardig schouwspel kunnen zjjn, waarvan de gang onze belangstelling in hooge mate zal prikkelen, en dat ons wellicht een nieu wen blik zal geven op het Engelsche volkskarakter. Zal dit volk inderdaad zich een kans willen verwerven om de Boeren ook nog op andere wijze dan door macht en geweld aan zich te binden Yóór Engeland zal althansDuitschlandbezocht worden, en ook Berlijn. Omtrent het bezoek aan den Dnitschen Keizer loopen nu vreemde berichten. Aanvankelijk zouden de generaals geen bezwaar gemaakt hebben tegen de voor waarde, die de Keizer hun gesteld zou hebben, dat zij zich zouden laten aandienen door den Engelschen gezant maar later zouden zij van plan veranderd zjjn, en een nitnoodiging van den Keizer willen afwachten. Daarmee zou nu de zaak zijn afgedaan en de ontvangst bij den Keizer zijn vervallen. Is inderdaad reeds alles beslist, en is aan den wensch der Engelsche bladen voldaan, dat die ontvangst moest worden voorkomen, want dat zij een onvriendschappelijke daad jegens Engeland zou zijn Nadere berichten zullen daarover licht kunnen doen op gaan. Laat ons hopen, dat het bij de Boeren in deze zaak aan het noodige beleid niet heeft gefaald Opstootje te Gibraltar. GIBRALTAR 9 Oct. Werklieden wilden ondanks het verbod een meeting houden. Toen de gendarmerie tusschen beiden kwam, werd er met steenen geworpen de gendar men schoten, de werklieden beantwoordden het vuur. De vechtpartij duurde meer dan een uurer werden talrijke schoten gelostwaardoor 3 personen gedood en eenigen gewond werden. In een apotheek werd alles kort en klein geslagen. De stad is door de militaire macht bezet Raadsverkiezing te Haarlem. Bij de den 10 gehouden verkiezing voor den Haar- lemschen Gemeenteraad werden uitgebracht 1677 geldige stemmen, waarvan 975 op den heer F. SI. baron van Ityndencandidaat van alle kiesvereenigingen behalve de anti-revolutionaire en 702 op den heer nr. P J Trorlstra, candidaat der S. D. A. P. en Volkskies- vereeniging. De eerste is dus gekozen. Vee-uitvoer naar België. Men schrjjtt ons uit Rozendaal Even voorbij Strijbeek op Belgisch grondgebiedzijn werklieden bezig met het bouwen van quarantaine-stallen, die met 1 Januari a.s. in gebruik gesteld zullen worden. Verandering in den toestand is dus voorloopig niet te verwachten. Schoort. Op initiatief van den h?or A. J. Peeck, burgemeester alhier, heeft zich een commissie gevormd, met het doel, gelden in te zamelen voor de noodlijdenden in Zuid-Atrika. Mogen de giften in ruime mate vloeien voor de arme verdrukten. De Boeren-Generaals te Utrecht. Eene dichte menigte had zich den 10 bij het Centraal station verzameld, om de aankomst van de Boeren-Generaals af te wachten. Bg het binuenkomen van den trein, weerklonsen reeds enkele juichkreten en bg het verlaten van het station werd hun door de duizenden, daar bijeengestroomd, een warme holde gebracht. Generaal Botba nam plaats in het eerste rgtuig, Gene raai De Wet in het tweede en Generaal De la Rey in het derde rgtuig; terwgl in het vierde rytuig de secre tarissen van de Generaals waren gezeten. Allereerst beg iverr de Generaals zich naar Paushuizen", alwaar zg ontvangen werden door den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, Baron Sehimmelpenninck van der Oye van Nyenbeek. Dit bezoek droeg een zeer officieus en intiem karakter. Van »Pausbuizen" werd gereden naar het stadhuis, alwaar de Generaals ontvangen worden door het Dagelijksch Bestuur en den Gemeenteraad. De burgemeesterDr. Reigerrichtte een korte toe spraak tot hen. Vervolgens werd gereden naar de Maliebaanwaar President Kruger zich met een rijtuig bg den stoet aan sloot. Van de Maliebaan ging het overal toegejuicht door een geestdriftig pnbliek naar de Domkerk tot het. bgwonen van de plechtige bgeenkomst. Reeds lang vóór de aankomst van den grgzen President en de Generaals was het ruime kerkgebouw gevuld met eene dichte menigte. Het eerst werd het woord gevoerd door ds. Jonker daarna door ds. Feruhont vervolgens besteeg president Kruger den kansel en hield eene korte indrukwekkende toespraak, waarin hg hartelijke woorden van waardeering tot de generaals richtte en vroeg om de generaals in hunne pogingen om de nooden te leningen zooveel te helpen door in den beurs te tasten. De korte, in het Afrikaansch gehouden toespraak van den grgsaard maakte op de aanwezigen grooten indruk. Ds. Feruhont dankte den president voor de woorden die hg wel had willen spreken en wenschte hem die dien dag zgn 70ston jaar was ingetreden, nog tal van geluk kige levensjaren toe. Toen president Kruger den kansel verlietzong de gemeente hem toe: »Dat 's Heeren zegen op u daal". Hierna verlieten de president en de generaals met hun gevolg de kerk, terwgl het orgel het «Wilhelmus" speelde. De generaals begaven zich vervolgens naar het hótel des Pays-Bas voor het tweede ontbgtaangeboden door het Comité van ont vangst. Hier zaten mede aan de leden van genoemd comiié de heeren Jonker en Fernhout en enkele autoriteiten. Van half drie tot drie uur hielden de generaals in het hótel receptie. Deze receptie droeg echter ook een streng intiem karakter en was alleen voor vrienden en familieleden toegankelgk. Hensbroek. De heer C. Visser, hoofd der school alhier, heeft eervol ontslag gevraagd uit zijne betrekking tegen den 1 Januari 1903. Benoemd tot onderwgzer aan school No. 32 te Amsterdam, de heer J. A. Zwarteveen, onderwgzer te Alkmaar. Bennlngbroek. Voor het herhalingsonderwgs aan de openbare, lagere school hebben zich 22 leerlingen, 8 meisjes en 14 jongens, aangegeven. Dit is het hoogste ejjfer sedert dat onderwgs hier gegeven wordt. Het herhalingsonderwgs in de nuttige handwerken werd te Kolhornalsook te Barsingerhorn opge dragen aan mej. J. Bol, onderwijzeres te Kol horn. 370ste Staatsloterij. 5e klasse, 17e lijst, 10 Oct. No. 14436 f 100 en premie van f 3000; nr. 15714 f 400; nr. 17603 f 100. De Bijbel van generaal Botba. De volgende gebeurtenis, zoo zegt de «Manch. Guar dian" moet zeker een pgnlgken indruk maken op elk fatBoenlgk Engelsehman Tjjdens den oorlog werd het lager van generaal Botha overvallen en vielen zgn bezit tingen in handen der Engelschen daaronder bevonden zich psalmboeken en een Bgbel, waar Botha's naam voorin geschreven stond. Lord Kitchener zond hem de psalm boeken terug, maar verklaarde niets te weten van den Bgbel, waaraan Botba groote waarde hechtte. Thans wordt den generaal uit Engeland, uit Plymouth, gevraagd of hg er prgs op stelt dien Bgbel terug te krgget, en op zgn bevestigend antwoord, ontving hg het bericht, dat de Bgbel te koop was voor 25 Pond Sterling. De generaal heeft, diep verontwaardigd over deze han- delwgze, op dit bericht niet verder geantwoord. Bezoek Commissaris der Koningin. De heer Commissaris der Koningin, vergezeld door twee leden van Gedeputeerde Staten en den Griffier der Staten brachten den 10 aan deze gemeente hun gewoon bezoek. Na aan verschillende autoriteiten en particulieren audiëntie te hebben verleend en gedejeuneerd te hebben ten huize van den Burgemeester, werd door Z.H.E.Gs. vergezeld door B. en W. en den Secretaris dezer gemeente een bezoek gebracht aan de Burgerschool, het gemeente Ziekenhuis, de R. H. Burgerschool, het St. Elisabeths- gesticht, de Boterfabriek «Kinheim», de fabriek van verduurzaamde levensmiddelen »Kennemerland« en de Kaasmarkt. Benoeming. De heer H. W. JBolldirecteur van het Post kantoor alhier, is als zoodanig te Haarlem benoemd.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1