Groote Paardenmarkt Honderd en vierde jaargang. 1902. WOENSDAG 15 OCTOBER Woensdag 12 November a.s. Hinderwet. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. NO. 123, Eerste blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prys der gewone advertentlën Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij vih. HERMs. COSTER ZOON Voordam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen, ingevolge art. 8 der Hinderwet, ter algemeene kennis, dat zij in hunne vergadering van 9 October 1902 aan C. van 't Hoff, aldaar, vergunning hebben GEWEIGERD tot het oprichten van een slachtplaats in het perceel Hofstraat wijk A no. 23, kadastraal bekend in Seetie A. no. 990. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 13 Oct. 1902. C. D. DONATHSecretaris. DUITSCHAARD. De »Frankf. Zeitung" geeft het verslag van een interview, dat de Haagsehe correspondent van dat blad generaal de Wet deed ondergaan over de nog steeds niet geheel opgehelderde audiëntie-quaestie. De Wet deed de volgende mededeeling Natuurlijk zijn de beweringen van de »Nordd. Allg. Zeitung'' geen louter verzinsel. Maar de mededeeling werd ons gedaan van een derde zijdedie ons niet dichtbij genoeg toescheen. Aan een eenigszints officioele nitnoodiging zonden wij zonder meer gevolg hebben ge geven en zeer zeker zouden wij ons tot den Engelsohen gezant hebben gewendals dit officieel gewenscht was. Maar in den grond moest het ons tegenstaan tot een bezoek bij den Keizer te worden uitgenoodigd. Ik wensch hier niet verkeerd verstaan te worden want de persoon van den Duitsehen Keizer is mij zeer sympathiek, evenals aan mijn broeder-generaals. Wij zouden het tot een groote eer gerekend hebben als zulk eeu doorluchtige Vorst ons eenvoudige lieden had willen zien maar het bezoek bij den Keizer zou noodwendig een bezoek bij de staatshoofden van alle landen, die wij bereizennoodig hebben gemaakt. Hierdoor zon onze reis in de politiek verzeild zijn, en dat wilden wij onder alle omstandigheden vermijden. Wij reizen als partienlieren die voor hunne ongelukkige landslieden gelden inzamelen; dat alleen en niets anders is ons doel." Het internationaal congres tegen de .vrouwenhandel", dat te Frankfort vergadertheeft o. a. de volgende wenschen uitgesproken 1. Oprichting van eomité's in elk land om met de Regeering en bevriende vereenigingen zich in verbinding te stellen en jaarlijks in elk laud een bijeenkomst te houden. 2. Oprichting van een centraalbureau voor werkver sehaffiDg en inlichtingen in verbinding met het hoofd' comité te Londen. 3. Bevordering van het oprichten van eomité's in alle landen waar er nog geen isof althans vertrouwbare personen aan te Btellen, die zich in verbinding stellen met de bnitenlandsehe gezanten en consnls, EGYPTE. In geheel Egypte deden zich den 9en October zeventien nieuwe choleragevallen voor. 110 lij ders stierven terwijl 223 personen onder behandeling zijn. In Caïro kwamen geen nieuwe gevallen voor. In Alexandrië 9 nieuwe gevallen en 37 patiënten. fiAGEÏiARD. Terwijl de Engelsehe bladen lucht geven aan hun tevredenheid, dat de befaamde Keizer- audiöntie niet zal plaats hebben, kennen zij toch niet nalaten een vinnigen steek te geven aan die Dnitsehe bladen, die op het eerste bericht van de beweerde weige ring der generaals, als een blad aan een boom omsloegen en de pas nog hooggeprezen helden, in krasse bewoor dingen laakten. Zelfs de .Times" zegt daarover: »Het is zeker vreemd uit de Dnitsehe bladen te zien dat de generaals worden veroordeeld door hun vereerders van cisteren, over een quaestie van etiquette, dus iets behoorende tot een gebied waarmee zij van zelf volkomen onbekend zijn." De enquête-commissie voor het onderzoek naar de remonte-schandalen heeft haar rapport uitgebracht, dat volgens de .Daily Mail'' de meeste beschuldigingen voor juist erkent, tegen het remonte-departement ingebracht over de knoeierijen, die bij het aankoopen van paarden hebben plaats gehad; bovendien bleek het departement volkomen voor zijn veel omvattende taak ongeschikt. In Rijssel en andere noordelijke steden van Frankrijk wordt reeds geklaagd over de hooge steenkolen prijzen, tengevolge van de staking. Een zak van vijftig kilo's, welke een veertien dagen geleden 27 sous kostte, doet thans rreds 35 sons. Den 11 werd nog gewerkt in het Noorderbekken, vol gens den afgevaardigde der werklieden, omdat het stakings bevel te laat gekomen was. Binnen eenige dagen ver zekerde hij zal iedereen het werk neergelegd hebben. In het Loire-bekken wordt nog gewerkt in de mijnen te Saint-Chamand, Péronnière en Loritte. Ongeveer 85 procent der werklieden staken. Alle mijnen worden door soldaten bewaakt. In Monteeau-les-Mines is het zeer kalm. Niets zon er doen gelooven dat de algemeene staking geproclameerd is. Het werk gaat gewoon voort. De generaals Botha, De la Rey en De Wet ziju den 13 te 1 ure aan het Noorderstation aangekomen en door eene ontzaglijke menigte ia en buiten het station met warmte ontvangen. Bij hun aankomst werden zij begroet door 't Senaatslid Pauliat, voorzitter van 't comité, het (nationalistische) Kamerlid Millevoye, een groot aantal andere afgevaar digden, raadsleden en majoor Mac-Bride, (gewezen) bevel hebber van de Iersche brigade. Een langdurig geroep van: .Leven de Boerenging op en in het salon werden zij door den heer Pauliat toegegesproken, wiens woorden door een tolk in 't Engelsch werden vertaald. ZWITSERAAAD. De werkstaking der trambeamb ten te Genève, die een zoo dreigen l aanzien aangenomen had, dat de stad, dank zij den daarheen gezonden troepen geheel het voorkomen van een vesting had, is plotseling geëindigd, door toegeven der stakers. Doch niet dan nadat op het einde der vorige week, zoodanige ernstige bot singen hadden plaats gevonden, dat 50 soldaten gewond werden, 230 personen aangehouden zijn en 110 vreemde lingen, waarvan 45 Italianen en 30 Franschen over de giens zijn gezet. Een millloenen-dlefatal. De stad Praag is in rep en roer gebracht door 't ontdekken van verduisteringen -aan de St.-Wenzei -voor schotbank, ten bedrage van 4 millioen kronen. De voornaamste schuldige is de domheer Drozd, pause lijk huisprelaat en begiftigd met het eerekruis Proeccle sia et Pontifice. Drozd leefde op zeer weelderigen voet en genoot in clericale kringen groote achting. Hij orga niseerde Tsjechische bedevaarten naar Rome, maar zelf werd hem door de kerkelijke overheden verboden er aan deel te nemen, omdat bij vroegere pelgrimstochten zijn manier van doen in 't gezelschap van vrouwspersonen aanstoot had gegeven. Vóór het gebouw van de bank staat een dichte schare opeengepakt, allen inleggers, die hun geld terug verlangen. De directie heeft den Aartsbisschop eD het Domkapittel om hulp verzocht, maar slechts toezegging van moreelen steun van hem verkregen. (Haarl. Cour.) Hoe men rijk kan worden. Ik betaalde iets, dat jk nooit ontvangen zou, met geld, dat ik nooit bezeten had, en dan verkocht ik, wat niet in mijn bezit was, voor meer geld dan het mij ge kost had. Ziedaar 't recept volgens 't welk een der steunpilaren van de Londensche beurs dezer dagen verklaarde, van arm rijk gewonden te zijn. Barnum en Bally. Het circus van Barnum en Baily, dat sedert 1900 Europa bereisd heeft, zal van Duinkerken uit naar de Vereenigde Staten terugkeeren. Twee stoomschepen van de .Atlantic Transport Linie" worden den 25en dezer uit Londen aldaar verwacht, de .Minneapolis, die 183 meters lang is en 180,00(1 ton meet en de .Michigan'' van 14,000 ton inhoud. Op de dekken en in de ruimeu van deze schepen zullen de 67 groote wagens, ieder van 16 meters geborgen worden. De komst van een tweede circus in Enropa wordt aan gekondigd. Duinkerken is ook als haven van aankomst gekozen. Si Iets nieuws onder de zon? Te Haren is een vereemging gevormd met het doel, het oude gebruik van handdrukken geven af te schaffen. Een der voornaamste advocaten van de stad is voor zitter der vereeniging. De leden geven elkander niet meer de hand, maar wis selen alleen een groet. De damesleden mogen alleen met een diepe buiging worden begroet en als een harer de baud uitsteekt is het geoorloofd, een eerbiedigen kus daarop te drukken. De generaals te Parijs. Senator Pauliat zeideFrankrijk stond altijd aan de zijde van de onafhankelijkheid der volken. Niettegen staande de loop der gebeurtenissen er schijnbaar mede in strijd is, heeft Frankrijk een ongeschokt vertrouwen in de toekomst van het Boerenvolk. Spr. verzekerde de generaals van de medewerking van Frankrijk, dat evenals in het verleden al het mogelijke voor hen zal doen. Botha antwoorde in het EngelschWij hebben veel geledenwij hebben een vrede moeten sluitendie voor ons een even groote schok was als voor u. Botha hoopte dat weldra autonomie verleend zal worden, want de Boeren hebben loyaal de wapens neergelegd en het besluit genomen getrouw te zijn, doch daaruit moet men niet opmaken dat de Boeren smadelijk door het slijk kunnen gesleurd worden. Madame Fanqaeox stelde aan de Wet 75,000 frs. ter hand, de opbrengst van een inzameling gehouden door het comité »Vie aux enfants Boers". In drie landauers, geëscorteerd door een dozijn munici pale garden, begaven de generaals zich naar het Elysée, langs de rne Rivoli en de Avenue des Champs Elysées. Overal laugs den weg juichte de menigte de generaals toe. In het Elysée schreven de generaals zich in het register in en begaven zich vervolgens naar bet ministe rie van binnenlandsche zaken, waar zij werden ontvangen door den president van den ministerraad. Op het oogenblik dat de generaals op het Elysée aan kwamen, riep een jongmensch: .Dood aan de Engelschen!" Hjj werd gearresteerd. Van het ministerie van Binnenlandsche zaken begaven de generaals zich naar het departement van bnitenlandsehe zaken, waar zij werden ontvangen door Delcassé. Morgen worden de generaals ten stadhuize ontvangen in het kabinet van den voorzitter van den Gemeenteraad door den voorzitter en de leden van den Raad. PARIJS, 13 Oct. In den loop van een kort onderhoud met den minister-president, zeiden de generaals den heer Combes, hoe zeer zij getroffen waren <ioor de spontane en edelmoedige wijze waarop Frankrijk zoo ruimschoots had bijgedragen tot verlichting van de rampen van den oorlog. Zij voegden er bij, dat zij het als een plicht hadden be schouwd, dadelijk hij hun aankomst te Parijs hun dank baarheid te gaan betuigen aan de Fransche regeering. Om 7.15 verlieten de generaals het hotel om te gaan dineeren bij Margnéry. Municipale garden te paard reden vóór de landauers. Langs den geheelen weg werden de generaals toegejuicht door de menigte. Goed afgeloopen. Men meldt uit Zwolle aan het .Handsbld." Een ongeval, dat uit den aard der zaak ernstige ge volgen na zich had kunnen sleepen, maar dat nogal goed is afgeloopen, had op den avond van den 12 plaats in de Buiten-societeit, waar het bekende circus Corty Althoff zijn voorstellingen geeft. Ten einde de ruime zaal in een circus te herscheppen, zijn rondom eenige betimmeringen'aangebracht, die am- phitheatersgewijs een groot aantal zitplaatsen aanbieden, waarvan de hoogste zich ongeveer 3 a 4 meters boven den vloer bevinden. Reeds vroeg stroomde het publiek naar binnen om zich tijdig genoeg van een plaatsje te voorzien. Maar veien zijn daardoor van een slechte reis thuisgekomen. Ongeveer een kwartier vóór den aanvang der voorstelling werden de aanwezigen plotseling opgeschrikt door een hevig ge kraak en gegil. Een der planken ballustrades was onder den zwaren last bezweken. De ongeveer 200 personen, die op dit gedeelte een plaats hadden gevonden, geraakten daardoor in een weinig benijdenswaardige positie. Velen bezeerden zich aan handen en voeten en ook het Zondag- sche plunje van enkelen werd leelijk gehavend. Naar een ooggetuige meaedeelt, had het geval een ern stig verloou kunnen hebben, maar de betrokkenen bleven betrekkelijk nogal kalm, wat voor velen een behoud was. De schrik, vooral onder de dames teweeggebracht, was echter geweldig. Enkelen vielen flauw, terwijl een twee tal personen werden weggevoerd wegens kneuzingen aan de voeten. Natuurlijk heerschte er een oogenblik groote opschudding in het circus, maar de voorstelling leed er niet onder, daar op den vastgestelden tijd kon worden aangevangen. De zaal was overvol. Brandstichting. Te 's-Gravenhage heeft aan een der commis sariaten van politie eene 23-jarige dienstbode medege deeld, dat zij, ten huize van haren vader op zolder het beddegoed met petroleum heeft begoten en met vuur aangestoken, om braud te stichten, uit haat tegen haren vader. Zij werd nadat het medegedeelte bij onderzoek was bevestigd, in het Huis van Bewaring ingesloten. Een hand afgeklemd. Den 12 wilde in de Staatsspoortrein ParijsAm sterdam, bij Feijenoord, de conducteur Kouwenhoven een opengesprongen portier sluiten. Onverwacht echter sloeg het portier vanzelf dicht, met het noodlottig gevolg, dat zijn linkerhand geheel werd afgeklemd. Een der reizigers trok aan de noodrem, waardoor de trein tot stilstaan werd gebracht. De ongelukkige werd naar het ziekonhais te Rotterdam vervoerd. De afge klemde hand werd later op de spoorbaan gevonden. Gezonken. Te Sluis (Zeenwsch-Vlaanderen) lagen den 11 midden in het kanaal twee schepen, geladen met beet wortelen om die naar de suikerfabriek te vervoeren. Vier paarden kwamen om die schepen weg te brengen. Het tweede schip geladen met 300.000 K.G. is daarbij plotseling gezonken en wel zóó schielijk, dat men zelfs niet in staat was het huisraad van den schipper te redden. Het schip was verzekerd. Pro-Boer-Tentoonstelling. Het bestuur der »Haagsehe Pro-Boer-vereeniging" heeft van burgemeester en wethouders van Amsterdam toestemming gekregen om de ruim 5000 kunstwerken, welke dezen zomer te Scheveningen tentoongesteld waren bestemd voor de bekende verloting ten bate van de Botren-weduwen en weezen gedurende enkele winter maanden te mogen plaatsen in het Stedeljjk Mnseum (Mu8eum-Saasso), te Amsterdam.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1