De Dorpsapostel. ALKMAARSCHE COURANT. Loting voor de Nationale Militie. Grroote Veemarkten te Alkmaar op Maandag 3 en Woensdag 19 November a.s. Nederland. FEUILLETON. No. 123. Honderd en vierde Jaargang. 1902. Woensdag 15 Oct. 1993. Tweede blad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de bOTEKO der in 1902 alhier voor de lichting van 1903 voor de Militie ingeschrevenen zal geBchieden op Woensdag SS October a.s., ten Raadhui ze der gemeente Alkmaar. Zij worden mitsdien opgeroepen, om zich op dien dag voor zooveel betreft de lotellngen wier laml- Uenamen beginnen met de letters A tot en met K des voormiddags te ÏO ureen met de let ters 1. tot en met Z des namiddags te 1 are aldaar te bevinden om te 1 o t e n en opgaven te doen van de redenen van vrijstelling die zij ter zake van de Militie vermeenen te moeten inbrengen. Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of die van broeders te verkrijgen, moet men overleggen een paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijken dienst. Ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst moet men bovendien overleggen een getuigschrift van den burgemeester, waaruit het getal zonen, tot het gezin behoorende, blijkt. Eerstgenoemd bewijsstuk kan, zoo het niet reeds in gevolge art. 39, derde lid van het K. B. van 2 Dec. 1901 (Staatsblad N. 230) onder den Burgemeester berust, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de zitting van den militieraad wordt geopend, worden ingeleverd bij den Burgemeester der gemeente in welke de loteling, die vrijstelling verlangt wegens eigen militairen dienst of wegens broederdienst, voor de militie is ingeschreven. De opgave van een reden van vrijstelling bij de loting ontslaat hem die vrijgesteld wenscht te worden niet van de verplichting om bij den Militieraad de reden van vrijstelling in te brengen, hetgeen in elk geval by dit college moet worden gedaan op het daarvoor bestemde tijdstip. Zij die vermeenen vrijstelling te kunnen erlangen wegens broederdienst moeten op Woensdag 19 Bfov. e.U., des voormiddags te 10 ure, op het raad huis verschijnen vergezeld van twee bij den burgemees ter te goeder naam en faam bekend staande meerderjarige ingezetenen die de vereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift onderteekenen, terwijl zij verplicht zijn de noodige opgaven voor het op maken der stukken vóór 1 Blovember a.s. ter secre tarie te verstrekken. De lotelingen worden uitgenoodigd den oproepingsbrief bij de loting mede te brengen. Burgemeester en Wethonders voornoemd. Alkmaar G. RIPPING, Voorzitter. 11 Oct. 1902. 0. D. DONATH, Secretaris. Roman naar het Duitsch van LUDWIOH GANGHOPER DOOB W. ZAALBERG. U i t g a v e van H. J. W. BEOHT te Amsterdam verkrijgbaar a f 4,50 bij de Uitgevers dezer Courant. 47) Dit haastige afbreken van het verzoeningsfeest scheen Julie niet te verontrusten. Glimlachend keek zij met haar onschuldige oogen naar hem op en zei, gedwee zich voegend»as je zoo erg vroom bentdan motten we nou ook gaan »Zeker, ja 1" Hij drukte den hoed over het haar. Maar toen bij de deurklink al in de hand had, keek hij met gramstorigen blik Julie in het gelaat. En zijn stem beefde in de woorden »één ding mo'je me nog zeggen Julie «Wat dan Zij glimlachte. Vandaag mag je alles van me verlangen I" ,Is 't waar, dat.,, dat jullie Michiel geweest is bij de gemeene kwajongensstreek, die zo bij den pastoor hebben uitgehaald alsof hem niet de kleinste beweging harer trekken mocht ontgaan. Maar Julie werd niet rood, zij werd niet verlegen en schrok niet. Rustig doorstond zy het onderzoek zijner oogen en keek hem verwonderd aan alsof zij den zin zijner woorden niet begreep. Daarop schudde zij eerst het liefelijke kopje en langzaam als een kind, dat begint te denken zei zeJa of ie 'r bij is geweest of niet daar ben 'k zelf niet zeker van. Hem 'r toe in staat achten mag men welhg is er zoo een Maar as 't waar is, wat juffer Katrien beweert, dat de ruiten 's mor gons vroeg om één uur gerinkeld hebbendan mot ie onschuldig wezen." «Zoo «Ja! 'k Had 'er zooveel verdriet over, da'je hard tegen me waart, weet je,en 'k kon 'r in 't geheel niet van slapen... Zondagnacht. En daardoor kon 'k hooren, heel precies, hoe ie 't thuis gekommen is. Je weet toch, da'k bij moeder in de kamer slaap Ze zuchtte en glim lachte een beetje heel lief. «En dan hoort men alles, wat in de huisgang gebeurt. Ja en eerst daarna hét 't twaalf geslagen op onze klok in de kamer. Meer he'k niet kunnen getuigen.'' »Julie En dat is waar «Wel zeker 1" verzekerde zij eerlijk en keek hem daarbij in de oogen op een manier, die men «trouwhartig" pleegt te noemen. ZOM. Nu Emiie Zola overleed, herinneren de bladen nog eens aan de antwoorden, die de groote schrijver gaf op de bekende reeks vragen, welke een jaar of tien geleden de «Revue Illustrée'' aan een aantal bekende personen deed. Eén dier antwoorden is, dat Zola als «Militair feit dat hij het meest bewonderde'' noemde «de gewone soldaat die sterft zonder te weten waarvoor". De eigenschap, die Zola in een man het hoogst stelde, is de goedheid, in een vrouw de teederheid. Zijn geliefkoosde bezigheid was de arbeid zijn ideaal van gelukniets doen. Op de vraag, welke dieren en vogels hij het liefst had, antwoordde Zola «alle". Zijn «helden" waren «zij die hun brood verdienen". Hij verafschuwde het meest «niet begrijpen". De karakters in de geschiedenis die de ver dediger van Dreyfus het meest verachtte, waren ver raders. De gave die hij het liefst zou bezitten, was die der welsprekendheid, de fouten waarvoor hij het ge makkelijkst verschooning vond waren «alle, wanneer men er berouw over heeft." Zola's antwoord op de vraag «Hoe wenscht gij te sterven?" was: «Plotseling!" en die trad maar al te zeer in vervulling. Door een Insect gedood. Te Eekloo (Belgie) is een zestienjarije knaap Bekaert overleden aan de gevolgen van een steek, tien dagen te voren hem door een insect in 't gezicht toegebracht, het welk onmiddellijk opzwol. Men vermoedt dat het insect op een dood dier gezeten had. De Campanile te Venetië. Bij het opruimen der ruïne van de Campanile te Venetië is gebleken, dat de muren aan den voet van den toren smaller gemaakt waren, om de woning van den torenwachter te vergrooten. Hierby is men zoo achteloos te werk gegaan, dat de muren op verschillende plaatsen geheel gescheurd waren, terwijl men niet gezorgd had voor voldoenden steun. Stem- machine. Veel belangstelling wordt getoond door ministers, kamerleden en staatkundigen in de etemmachine «Autovox" door den heer K. de Vries Gzn., directeur der Nederl. Meubel- en Houtwarenfabriek te Zaandam uitgevonden en in een der lokalen van het ministerie van Binnenl. zaken opgesteld. De machine is even vernuftig als be knopt een met een kruk ronddraaiende cylinder, waarop de namen der candidaten zijn bevestigd, besloten in een metalen trommel met een langwerpige opening, waarvoor bij het wentelen de naam van een candidaat zichtbaar wordt, terwijl daarnaast een knop uitsteekt, die n et den vinger moet worden neergedrukt om te stemmen. Op den cylinder kunnen acht namen worden gesteld, doch het toestel is zoo te stellen, dat elke kiezer slechts zoo veel maal den knop kan neerdrukken als er vacaturen te voorzien zyn. Verder drukken baat niet. Bij het druk ken verspringt voor eiken naam het volgcijfer, zoodat na afloop het aanbal stemmen voor iederen candidaat slechts behoeft te worden afgelezen. Tevens wordt het aantal stemmenden genumeroteerd. Eerst wanneer de kiezer gestemd hebbende, uit de deur van de cel treedt, is het toestel weer geschikt voor een nieuwen kiezer en weerklinkt de contrölebel. Ook tot blanco stemmen bestaat gelegenheid. Toen kon Roman, alsof hij de schuldige was, haar blik niet meer uithouden. Beklemd ademhalend staarde hij op den grond en trok aan zijn hoed, zeggende «nou ja we motten non gaanHij opende de deur en stapte het voorhuis in. Stilletjes lachend ging Julie achter hem aan en stak een heel klein beetje het fijne rozige puntje van haar ton getje tussehen hare lippen. In de gang bleef Roman besluiteloos staan en greep in alle zakken van zijn buis, alsof hij een of ander g wichtig ding vergeten had. «O ja, juist, ja... 'k mot nog naar Hanspeter om te zien, hoe 't 'm gaat." Maar Julie greep hem flink bij het voorpand van zijn buis, zeggend »'r is al geluid I We kommen te laat in de kerk 1" Heel argeloos voegde zij er bij«en HanS' peter hèt immers de beste verpleging." «Zeker, ja Die zal 'r al wel weer wezen, die 1 't Is verstandig, da'k 'r weg blijf." Met het hoofd vooruit, alsof het door storm en onweer ging, marcheerde Roman den zonnigen weg op en nam daarbij een pas aan zoo groot, dat Julie bijna trippelen moest, om hem bij te blijven. Op straat wou ze zijn haast beteugelen of was 't een uiting harer hartelgkheid vleide zij zich in den snel pas aan zijn arm en greep zijn hand. Roman week op zij, alsof vuur zijn vingers had aan geraakt. «Kom, laat dat nou 1 Je weet immers, da'je moeder zoo iets niet lij'en mag. En dan op straatDat de lui ons uitlachen En de straat was toch leeg 1 Zij waren de laatsten van alle kerkgangers. Zwijgend had Julie die afwjjzing zich laten welgevallen. Eerst na een poosje pruilde zij«loop heen, jij Wat wrok jij lang na «Ik ben, zooas 'k ben. En omkeeren kan 'k me niet. 't Liefste was 't me Hij verstomde en steeds haas< tiger werd zijn tred. De zon scheen warm, maar op verre na niet zoo warm, dat men er een nat voorhoofd van krijgen kon. En des niettemin nam Roman telkens weer zijn hoed af en streek met zijn zakdoek langs zijn gezicht en rond om zijn hals. De hitte, die in hem kookte, scheen te stijgen, hoe dichter zij bij de kerk kwamen. Herhaaldelijk keek Julie hem van terzijde aan. Al on- derzoekender, al onrustiger werd haar blik. «Schatje, wat hè'j, toch vroeg zij eindelijk, al de hartelijkheid eener minnende ziel leggend in haar stem. «Kom, zeg 't me 1" »'k Heb zooveel zorgen!" ontsnapte hem met bittere knorrigheid. «Nou ligt die arme, goeie kerel thuis, en 't heele huis is leeg as ie wat noodig hèt «Die hèt ommers z'n verpleegster. Of niet?" «Wat weet ik 'tMet van toorn bliksemende oogen zag Roman zijn zacht bruidje aan en vervolgde«die kan Verdronken. Te Mnaseyck (Limburg) wilde de voerman Van Heeswijk met zijn paard de Maas overzwemmen. Toen hij zich in het midden van den stroom bevond, kwam een rukwind opzetten en sleepte hen mede. Het paard bereikte nog levend den anderen oever, doch de man is verdronken. Vee-fokvereenlglngen. By onderscheidene vee fokvereeniging in Noord holland doet zich, volgens het »N. v. d. D." de behoefte gevoelen aan meer onderlinge samenwerking. Beoogd wordt een Provincialen Bond op te richten. Eene commissie bestaande uit de heeren dr. Schey, te Hoorn; W. O. Duim, te Wogmeer; Visser, te Berk hout, en Huynink, te Twisk zal voorloopig in dien geest reeds werkzaam was. Veeliandel in Friesland. De aanvoer van melk- en kalfkoeien was niet zoo groot als verleden week, die van vette koeien daarentegen grooter. De vetweiders zetten druk af, nu de staltijd meer en meer nadert en het overwachte koude weder het stal len zeker nog verhaasten zal. Door de zeer sterke nachtvorsten (het vroor op éen nacht bijna 1 centimeter dik) is bovendien het gras zeer verminderd. De handel in melk- en kalfkoeien was opgewekt, omdat buitenlandsche kooplieden flinke aankoopen deden. Itali anen en Spanjaarden kochten vooral fokvee Belgen melk koeien en vette runden. Vette kalveren, met stevigen handel, werden goed be taald. Ook in stieren, waarvan de aanvoer aanmerkelijk kleiner was, behoorlijk vlugge handel. De handel in schapen en lammeren vrij opgewekt, met goeden omzet en hoogere prijzen voor enkele soorten. In vette varkens vlugge handel met hooge prijzen, ook varkens voor export duur. Magere varkens en kleine biggen goed gevraagd. De aanvoer was350 vette koeien 800 melk- en kalf koeien, 100 stieren, 250 pinken 300 vette kalveren 1500 graskalveren 4000 schapen en lammeren, 120 vette varkens 600 vette biggen 250 magere varkens 700 kleine biggen. De prijzen zjjn Vette koeien, le kwaliteit, 29—32 ct., 2e kwaliteit 2528 ct., 3e kwaliteit 19—22 ct., vette kalveren 26—37 ct., vette schapen 2326 ct. stieren 24—27) ct., vette varkens 22J—25 ct.Londensche biggen 2123 ct. per 1/2 Kilo. Melk- en kalfkoeien f 125f 255, pinken f 65f 90, graskalveren f 45f 70, nnchtere kalveren f7.50—f 10, weideschapen f 18—f 22, lammeren f 15f 19, magere varkens f 38—f 52, kleine biggen f 1.20 f 1.50 per week. (N. v. d. D.) Uitgeest. In de le vergadering van «Nut en Genoegen" alhier, trad als spreker op de heer L. P. Lamberts van Amsterdam. Zooals we dit van dien talent vollen spreker gewoon zijn, waren ook nu weder zijn ernstige en comische voordrachten in één woord voor treffelijk. De hoofdnummers van 't programma waren «De oude admiraal" van Werumeus Buning en «De nalatenschap", onuitgegeven gedichten van J. van Maurik, waarin op geestige en vermakelijke wijze de moderne dichtkunst aan de kaak worde gesteld. Inbraken. In den nacht van 9 op 10 is te Zaandam op twee plaatsen ingebroken aan den Westzanendijk. Bij den smid Bezooyen zijn f 35 gestolen en een paar voorwer pen bij Witkamp zijn de dieven gestoord, daar de be woner ontwaakte. toch nou evengoed in de kerk wezen Getelegrafeerd hèt ze 't mij niet. En jij heb me toch niet laten nagaan om te zien Weer veegde hij met den zakdoek over zijn voorhoofd. «En nou kan ie daar liggen, de armé vent, alleen en verlaten Julie bleef staan en keek glimiaehend naar hem op. «As 'r niemand thuis is, dan konden wij beide wel gaan en Hanspeter verplegen Dat zou 'n christelijk werk wezen I" Jy en ik Daar bedank 'k je wèl voor Dat zou je de rechte verpleging geven! Kom, voort!" Met aandrij vende schreden marcheerde hij naar de kerk. »'k Hoop dat ze bij 'm is en niet in de kerk Hij keek over zijn schouder achteromlachte heesch en maakte zijn stappen nog langer. Jnlie moest trippelen om tegelijk met hem het kerkhof te bereiken. Bij de kerkdeur waarvoor alle de vromen stondendie in de kerk geen plaats konden vinden ontstond een weinig gedrang toen Roman er door kwam. Julie klemde zich vast aan zijn buis en lachend gaf zij de poffen die zij aan beiden zijden kreeg met de ellebogen terug. Daar zag zij tussehen de andere koppen het spotachtig grin nikend gezicht van Michiel. Nog lachte zijmaar hare duivenoogen schoten een toornigen blik naar den knecht. Bij de eerste schrede in de kerk keek Roman zoekend naar de bidstoelen in den uitersten hoek. Twee plaatsen waren leeg. Met een zucht van verlichting want leege plaatsen gaat men gemakkelijk voorbij doopte bij de hand in het wijwaterbakje knikte zijn bruidje een kort «gegroet" toe en wipte langs de trap zoo flink naar de galerij op alsof hij naar de danszaal ging. Daar de plaatsen van de hofstee Staudam zich in de eerste rij bevonden, moest Julie de heele kerk door naar voren loopen. Met neergeslagen oogen, zedig, zooals der onschuld eigen is, en zonder haar rokjes ook slechts met een heel klein heupbeweginkje te zwaaien ging zij tus sehen al de haar opnemende oogen door. Wie haar zag, moest een welgevallen in haar hebben. Alleen de heer Felicianus Horadara hij stond in zijn wit koorhemd reeds op den kansel fronste het voorhoofd. Hij had juist de preek willen beginnen doch toen hij de telate kerkgangster zagwachtte hij totdat ze haar bidstoel bereikt had. Hier ontving de Staudamersche haar vroom dochtertje met een woedenden blik. En toen bekruiste de heer Felicianus zich en deed het gebed voor de prediking. Een bijzondere spanning scheen in de kerk te heerschen; op vele gezichten zag men een lichten glimlach, op anderen de uitdrukking van onrustige vreesachtigheid. Geen ge fluister werd er gehoord maar men draaide de hoofden en de oogen spraken. Allen verwachtten, dat men een heel bijzondere preek zou krijgen ongeveer zoo, als de pastoor er een gehouden had op den gebeurtenisrijken ft

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 5