Honderd en vierde jaargang. 1902. ZONDAG 19 OCTOBER. Buitenland. Nederland. Laatste Bericliten. NO. 125. ®ers,e Wad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt I» 1 n s «t g-, Donderdag en Katerdagavond nitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f ©,80franco door het rijk f 1,—. 3 Nummers f O,«6. Afzonderlijke nummers 3 ets. PrJJs der gewone advertentiën t Per regel f «,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij vfb. HERMs. COSTER ZOON Voordam C 9. Telefoonnummer 3. HE1LGEE. De algemeene raad van bestuur der Belgische arbeiderspartij heeft den 16 een vergadering gehouden in Brussel. Hij sprak zjjn sympathie uit over de staking der Fransche mijnwerkers en drong er bij de Belgische broeders op aan geen overwerk te verrichten, opdat de markt het gemis der Fransche productie zou kunnen gewaar worden. De raad nam het volgende gewichtige besluit »Do Raad is van meening, mèt de nationale federatie der Belgische mijnwerkers, dat het rechtvaardig zou zijn van de zijde der mijneigenaars om een loonsoerhooging te geven van 15 procent. Den werklieden wordt dus geraden aan te dringen op deze verhoogingdoch zij zullen zich moeten onthouden van ^ke partieele staking." de maatregelen genomen door de Venezueelsche regee ring in haar strijd tegen de opstandelingen. De .Indefati gable" zal de blokkade voor Tucacas moeten verbreken. De Duitsche kruiser .Vinetta" is eveneens van Guayra vertrokken, hoogstwaarschijnlijk met hetzelfde doel. De Fransche kruiser »Snchet" is in Carupano aange komen en heeft protest aanaeteekend tegen de gevangen neming van een Franschman, die later met verontschul digingen werd vrijgelaten. De regeerings- en opstandelingeutroepen zijn den 13 en 14 slaags geweest bij Carupano. De uitslag is onbekend, maar het gerucht, dat president Castro ver en zou zijn, blijft aanhoudeD. De Duitsche kruiser .Panther" heeft de monding van den Orinoko geforceerd en is in Ciudad-Bolivar aange komen, waar hij blijven zal om de belangen der Duit- schers te beschermen. DUETSCHBjASTD. De ontvangst, die den generaals te Berlijn ten deel valtbewijst dat het Duitsche volk zich wat zijne sympathieën en antipathieën betrett van hoogerhand niets laat voorschrijven. Algemeen is het enthousiasme en de hartelijkheid die den bewonderden gasten betoond wordten de gaven voor het berooide Boerenvolk stroomen mild en voortdurend. Den 17 bezochten de generaals de mouumenten van Keizer Willem I en prins Bismarck en begaven zich toen naar het gebouw van den Rijksdag. Hier werden zij allereerst voorgesteld aan prins Her bert von Bismarck die hen hartelijk begroette en een levendig gesprek met De Wet aanknoopte, terwijl graaf Sehwerin zich met Botha onderhield. De generaals volgden daarna eene tijd lang de beraad slagingen van den Rijksdag op de tribune, die voor de leden der Landdagen is gereserveerd en zij vertoefden ook eenigen tijd met prins Bismarck in den dichtgevalden foyer van den Rijksdag. ENGEJLANB. De Londensche bladen melden dat een artikeldoor den warmen pro-Boer Stead in zijn .Review of Reviews" geschreven, Chamberlain tot andere gedachten gebracüt heeft omtrent de van Regeeringswege te geven vergoeding. De »Ind. Belg" laat zich althans uit Londen seinen .Het niet-bespreken van de voorwaarden waarop de leening zal worden verstrektop de vorige conferentie van Chamberlain met de generaalswas het gevolg van een misverstand. Thans zal die zaak opnieuw worden besproken." De .Westm. Gazette" heeft bij den heer Chamberlain laten informeeren naar de juistheid van dit bericht. Het wordt door Chamberlain niet ontkend. Hjj zeide slechts »Er is nog niets vastgesteld en ik kan u er dos niets van mededeelen." De .Express" meldt daarentegen dat een besliste overeenkomst tnsschen de generaals en de Engelsche re geering wordt voorbereid waardoor tevens aan hun rondreis op het vastêland een einde zal worden gemaakt, Kritzingeir wordt den 18 te Sonthampton verwacht. FRANIi.KI.ViA. In het Pas-de-Calais bekken is de sta - king nog algemeen. In een der mijnen trachtte een bende sta kers binnen te dringen, om vernielingen aan te richten. De cavalerie hield hen tegen, en arresteerde twee kwaad willigen. De prefect van het Noorder-departement heeft meege deeld aan den afgevaardigde Basly, dat zeven mgnbestnren in dit departement de bemiddeling van den prefect om tot overeenstemming te geraken met de stakers hebben aangenomen. De drie overige zullen wel spoedig volgen. Minister Combes heeft de Fransche wet op de con gregaties van kracht verklaard ook voor Algiers, waar dns nu dezelfde maarregelen zullen genomen worden als in Frankrijk. President Kruger is den 15 met zjjn gevolg te Mentone aangekomen. Daar het bericht van zijn aankomst reeds vroeg in den avond bekend was, hadden een groot aantal menschen zich aan het station verzameld, waar de president met toejuichingen werd ontvangen. De maire van Mentone, vergezeld door de autoriteiten en de voornaamste ingezetenen, begroette den president bij het verlaten van het spoorwegrijtnig. In rijtuigen werd de president met zijn gezelschap ver volgens naar zijn verblijf, in de villa .Gena" gebracht. Er hadden geen incidenten plaats. EEACHMONEE. Hoezeer de berichten nog zeer uit» eenloopen (de .Times" verklaart de beweging zelfs ge heel n islukt) schijnt 't toch vrij zeker, dat de opstand zich gestadig uitbreidt. In twee en twintig dorpen, meldt de .Westm. Gaz.'', zijn de revolutionairen de baas. Een half bataljon Turksohe troepen werd vernietigd in den bergpas van Krezna. En nit Sofia wordt aan het Engelsche blad gemeld, dat de gevechten ernstige gevolgen kunnen hebben. De opstand kan, wanneer de opstandelingen aanvankelijk succes hebben, lang dnren. Bovendien is het jaargetijde ongunstig voor de Tnrken VENEKUEEiA. üit Willemstad wordt geseind, dat de Engelsche kruiser .Indefatigable" uit Gnayra is ver trokken om voedsel te brengen naar de vreemdelingen in Tncacas, die van honger omkomen, ten gevolge van Prins Hendrik. Prins Hendrik wordt a.s. Maandag nit Aken op Het 'Loo terug verwacht. Na zijn terugkeer zal definitief de dag bepaald worden, waarop de Koningin en de Prins de reis naar Mecklenburg zullen aannemen. Eerste kamer. De Eerste Kamer heeft den 17 de ontwerpen Grens regeling, Speetwet en Pantserschip goedgekeurd. Een Jonge reus. Op een school te Noorwolde is een jongen, die Zondag j.l. 6 jaar werd en die 1.40 M. lang en ruim 90 pond weegt. Schaking. Een twintigjarig bewoner van de Hobbemakade te Amsterdam is verdwenen en te gelijk een vijftienjarig meisje uit de Albert Cnijpstraat, dat hij vermoedelijk heeft geschaakt. Daar ook een rijwiel wordt vermist een aangrenzend perceel, vermoedt men dat de roman tische jongelui per wiel zijn verdwenen. Door de weder, zijdsche ouders is der politie verzocht hen op te Bporen El lef stal. Te Noordwijk zijn des nachts nit een schuurtje, op het land van den heer Parrelvliet twee groote zak ken met ruim twee hectoliter dnbbele tulpenbollen »Mu- rillo" ontvreemd, ter waarde van ongeveer f 200, toebe- hoorende aan den heer H. van Egmond, te Katwijk. Vergiftigd. Te Baarn is een meisje van 3£ jaar gestorven, doordat zij van vergiftige bessen, die in den tnin gooiden, in een onbewaakt oogenblik gegeten had. Heerhugowaard. In den vroegen morgen van den 18 is de woning van P. Scheper, aan den Honden- weg zonder bekende oorzaak afgebrandwaarbij den inboedel mede geheel verloren ging. Verzekering dekt de schade. Tiendrecht te Heerhugowaard. Op den 16 was bij den heer Pijper eene vergade ring uitgeschreven ter bespreking van de tiendplich- tigen. Door late en onvoldoende publiciteit was de ver gadering zoo slecht bezoeht, dat men overeen kwam den 20 opnieuw te vergaderen. Een paar jaar geleden zijn drie landbouwers bij deur- waarders-expioit aangemaand tienden te betalen, waaraan niet wordt voldaan, anderen betalen evenmin en worden met rast gelaten toch wenscht men zeer beëindiging van het aanhangend geschil. Verdronken. Te Haarlem is den 16, nij den heer Muller, in de Bilderaijkstraat ingebroken, tijdens afwezigheid van den bewoner. Zjjn inboedel stond gereed om vervoerd te worden naar een ander huis. De dief of dieven hebben een lessenaar, beneden open gebroken en daarin aanwezige geld (eenige rijksdaalders en wat goud) laten liggen, doch uiü eene kast op de benedenkamer, een bedrag van ongeveer f200 aan bank papier medegenomen. Verdronken. Aan de Trekweg bij Hen Haag is een schipper door een misstap van zyn schoit in het water gevallen. Zijn lijk werd kort daarna opgehaald. Vervalschte koeien. In verband met een vervolging wegens melkver- valsching in Sunderland werd door den officieelen schei kundige melk onderzochtwelke in zijne tegenwoordigheid gemelkt en terstond door hem meegenomen was. Zijne bevinding lnidde dat, naar de wetteijjke standaard, »er water bijgevoegd moest zijn." Een specialiteit-veefokker. Schagen. De heer J. de Veer alhier teelde van een Wonsedaeie-ram, thans nog in zijn bezit, 26 uitste kende rammen, waarvan hij er in korten tijd 24 verkocht tegen prijzen van f 23 tot f 60. Met zijne inzending be haalde hij op de onlangs gehouden wolveekenring alhier den eersten prijs De tweede prijs werd toegekend aan den eersten prjjswinner op de tentoonstelling te Alkmaar, waar de heer De Veer geen mededingend inzender kon zijn, omdat hij daar als keurmeester fungeerde. De bekende hengst Adalbert van de hengstenvereeni- ging Hoil. Noorderkwartier zal den 30 alhier in het hotel Broersma publiek worden verkocht. Den 16 Nov. geeft de dameszangvereeniging Enphoni, alhier de nieuwe operette »Ridder Magnus van Schagen woorden van den heeer M. Visser, directeur der veree- niging, muzikale bewerking van den heer L. A. Schouten, onderkapelm. der K. N. Marine te Den Helder. Goed toedacht. Bij het bezoek der Boeren-Generaals te Utrecht had eene hoogbejaarde dame, die er zeer op gesteld was, de Generaals te zien, zich op den bepaalden dag naar de MJiebaan begeven. Toen zij in de verte den breeden stroom van menschen zag naderen, werd het haar echter wat bang te moede. Wat zon zij doen Naar hnis terngkeeren zonder haar doel te hebben bereikt, dat kon zij niet van zich ver krijgen. Zij besloot de stoute schoenen aan te trekken en schelde aan het hnis van president Kruger. De dienstbode, die opendeed, bracht haar verzoek om in de gelegenheid gesteld te worden de Generaals te zien, aan den President over en deze liet aan de onde dame een stoel brengen in den tnin vóór zjjne woning, om aldaar de komst der heeren op haar gemak af te wachten. En toen de rijtuigen aldaar stilhielden en de Generaals uitstapten, maakten de Generaals in het voorbijgaan voor de onde dame allen een diepe bnigiDg, en enkelen van het gezelschap spraken haar allervriendelijkst toe. Toen zij allen en alles had gezien, stond zij van haren zetel op en keerde hoogst voldaan naar hnis terng, Jeugdige avonturiers. Den 17 kwamen te Noordwijk aan Zee twee jongens van 10 en 12 jaar, die over Zandvoort van Amsterdam waren gewandeld. Het bleken twee broers te zijn, die in de Karthnizerstraat aldaar bij een taate wonen. Bij den heer E. Smit te Noordwijk, waar ze hartelijk onthaald werden, daar ze doornat aankwamen, vertelden zij dat hun plan was naar Meehelen te kuieren, de woonplaats van hun oom, daar ze bij hun tante niet langer wilden blijven, omdat zij hen zoo sloeg. De burgemeester heeft hen evenwel onder geleide weder naar de hoofdstad terug gezonden. Brand te EJmutden. Den 17 te twaalf nar werd EJmulden door brand alarm opgeschrikt. Het bleek dat op den nettenboetzolder van het gebouw der stoomtrawlermaatschappij »IJmni- den" brand was ontstaan, welke aangewakkerd door den W.Z.W. st rm steeds in hevigheid toeDam. De gemeente-spnit en de sleepbooten Assistent" »Cyclop" en »Simson", benevens een waterstaatsbootje »Ingenieur Dirks" waren spoedig ter plaatse. Doch de storm spotte met de in de vuurpoel geworpen water massa's. In het gedeelte waar de netten gemaakt worden, was veel ketelvoedsel (briquetten en steenkool) opgeslagen. Dit sterk brandbare materieel vatte ook weldra vlam, en toen viel er niet meer aan blnsschen te denken. Omstreeks éen uur stortte het dak in en om halfvier viel de voorgevel van het gedeelte waar het kantoor ge vestigd is, omlaag. De geheele fabriek, uitgezonderd het ketelhuis, is in vlammen opgegaan. Hoewel het gebouw annex fabriek verzekerd waren, is de sehade zeer groot. Hcboorl. Werd dit jaar een poging gedaan, de Schoorl8che paardenmarkt te doen herleven, wat goed geslaagd mag heeten, ook tracht men het de vroegere »beestenmarkt" te doen. Den 29 zal hier n.l. veemarkt gebonden worden, waarbij, evenals met paardenmarkt, enkele premiën worden uitgeloofd. Door dezen datum te kiezen, teelt men het karakter van »voormarkt" der groote Alkmaarsohe najaarsmarkten er aan willen geven, wat ook reeds het geval was met de vroeger bestaande, die gehouden werd op Woensdag, voorafgaande aan die te Alkmaar. E»e Generaals te Berlijn. BEBLIJN, 17 Oct. In de Philharmonie werd heden avond de aangekondigde groote meeting gehouden waarin de generaals als sprekers optraden. De prachtige zaal waarin 3500 menschen plaats vindso, was geheel bezet. Aan entrées werd rnim 25.000 mark geïndvoor één plaats was dnizend mark betaald; andere brachten 50 mark per stak op. Er heerschte een verbazingwekkend enthousiasme, vooral toen De Wet sprak. Op voorstel van protestor Samassa werden huidetele grammen aan Kruger en Steyn gezonden. Jonge dames boden den generaals prachtige kransen aan, waarop de generaals haar onder onbeschrijvelijk gejnbel omhelsden. Het was een zeer schoone avond waardoor de Boeren- zaak zoowel moreel als materieel krachtig versterkt werd De generaals vertrekken morgen naar Londen. De llorren-generaals en Chamberlain. LONDEN, 17 Oct. Het departement van koloniën maakt bekend, dat er geen grond is voor de bewering, dat er plan zon bestaan op een tweede onderhoud tns schen Chamberlain en de Boerengeneraals. Geen enkele kennisgeving van de terugkomst der generaals naar Enge land berfikte het departement van koloniën.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1