Landbouw - Grediet, Honderd en vierde jaargang. Zondag 19 Oct. 1902. Politieke ontaarding? Ingezonden stukken. Alkmaar, Yoordam C 13. NO» 125. Tweede blad. AUDI VABSCHË COI RAVf. Bestaat er eenige kans, dat de liberale partij zich zal kuDnen uitingen zijn van een zienswijze een karakter een parlementaire tactiek een stelselen wanneer zij dan bestaan in rnwe scheldwoorden in verdachtmaking herstellen van de verliezen die zij heeft geleden en van de verdeeldheid onder hen die haar en haar naam of haar beginselen getrou w zijn gebleven 1 Die de vraag stelt en bet antwoord zoekt, zal vóór alles hebben te letten op de gezindheid tot hereeniging, die zich openbaart by de fraction of partijen, die nog tot de liberale party gerekend willen worden of uit haar leden zijn gerecruteerd. Waar de w i 1 is, de ernstige wil, moge ook de w e g steeds gevonden worden, daar tegenover staatdat waar dia ernstige w i 1 ontbreekt, het zoeken van den weg vergeefsche moeite zal wezen en waar klaarblijkelijke onwil bestaat, het zoeken naar een weg zelfs niet ondernomen zal worden. Wie naar den raad van mr. Treub luistert, zal van die vrnchtelooze poging afzien. Naar zijn meening hebben de liberalen, die te Amsterdam bij herstemming aan den heer Bijleveld de voorkeur gaven boven den heer Troelstra, het roemrijke verleden der liberale partij van vóór 25 jaren verzaakt, waarvan de herinnering haar nog bijeen hield, ook toen er in werkelijkheid geen andere band meer bestond dan anti-clericalisme het laatste restje van hun politieke bagage smadelijk weggeworpen en zich in da armen der kerkelijke partijen geworpen. Wel moet de politieke strijd den blik hebben be neveld, om zoo iets te kunnen schrijven. Met evenveel recht of onrecht zou immers van de vrijzinnig democraten en alle tot nog toe niet tot de sociaal-demo craten gerekende kiezers, die den heer Troelstra verkozen boven den heer Bijleveld, gezegd kannen worden, dat zij de beginselen hunner party verzaakt, het laatste restje van hun politieke bagage smadelijk weggeworpen en zich in de armen der sociaal-democraten geworpen hebben. Tot zulke gevolgtrekkingen moet men komen, indien men principiëel partij kiezen wil zien in de houding van een party of een fractie bij een herstemming, waarbij de eigen candidaat is uitgevallen en men staat voor de kenze tusschen twee personen, waarvan de een al evenmin ge wild is als de ander. Twee wegen blijven in znlke ge vallen open onthouding of, zoo men meent, dat het ten slotte voor de algemeeny zaak niet onverschillig kan zijn, wie van beide wordt gekozende verkiezing van den minst gewilde zoo mogelijk te beletten door zijn stem op den ander nit te brengen. Daarover nn kan verschil lend gedacht worden. En als de heer Treub, die ons zegtdat men in den politieken strijd de eandidaten moet beoordeelen naar hun beginselen en niet naar hun manieren meent, dat het daarom zells geen vraag had moeten zyn, of een onverbasterd liberaal zijn stom be hoorde uit te brengen op den heer Troelstra, dan moeten wij erkennen, niet alleen, dat wij voor die meening niet den minsten grond zien, maar ook, dat wij ons verbazen haar gehuldigd te zien door den heer Treub, die niet moede wordt het principiëele verschil tusschen vrijzinnig democraten en sociaal-democraten bij elke geschikte ge tegenheid voor ieder duidelijk te maken. Moeten wij aan nemen, dat dit verschil te Amsterdam is zoek geraakt Van dezelfde zijde, de vrijzinnig-democratische, wordt den liberalen voorgehoudendat er in elk geval geen bezwaar in stak, het toch altijd geringe aantal sociaal democraten in de Tweede Kamer met een enkel lid te vermeerderen, terwijl het gevaar van versterking van de rechterzijde in het oog springt. De houding der liberale kiezers te Amsterdam zon daarom alleen verklaard kun nen worden door een bepaalde voorliefde voor de kerke' lijke partijen en hun behoudende politiek. Bij deze voor stelling van de zaak blijft de beginselqnaestie op den achtergrond en hebben wij te doen met een vraag van louter tactiek. Over hetgeen hy deze herstemming door de liberalen bij voorkeur vermeden moest worden, kan verschillend worden geoordeeld. Voor de praktyk schijnt ze ons van weinig gewicht; maar dat voor een liberaal, die zich op dit standpunt plaatst, de keuze niet twijfel achtig had kunnen zijn, moeten wij almede ontkennen. Voor hen die het tegenwoordig kabinet fair play willen geven, het in de gelegenheid willen stellen om de vruchten der Christelijke beginselen op staatsrechtelijk gebied te doen uitkomen, kon er geen overwegend bezwaar bestaan de ministeriëele meerderheid nog met een enkelen anti revolutionair te versterken, indien dit alleen voorkomen kon worden door de verkiezing van een sociaal democraat. Het land komt daardoor evenmin in gevaar als door de versterking van de sociaal-democraten -n de Kamer eD voor verplaatsing van de meerderheid, in enkele kritieke gevallen in door liberalen niet gewenschten zinslaat het gevaar aan beide zijden althans wel gelijk. Niet »naar hnn manieren" moet men de eandidaten beoordeelen leert Mr. Trenben wij zeggen het hem na. Toch is hetgeen hier manieren wordt genoemd wanneer de kiezer een kenze moet doen tusschen twee eandidaten, die geen van beide zijn beginselen zijn toe gedaan, voor hem geen onverschillige zaak. Die manieren en ophitsing dan is het toch niet te verwonderen dat een liberaal kiezer daarin nog iets anders zietiets van ernstiger aard dan min aangename manieren. Men mag aannemen, dat Mr. Trenb bij deze gelegenheid de sociaal democratische »manieren" althans niet strenger beoordeelt dan zij verdienen. Toch erkent bij»dat het waarlijk niet voor het eerst was dat van sociaal-democratische zyde de bedoelingen en zelfs de goede trouw van anders denkenden werden in verdenking gebracht." Het is helaas zoo. Het is niet voor de eerste maaldat we volksverdommers" en »brandkast-deluiam" lezen èn als de kiezersdie Mr. Troelstra geweerd hebben ons worden voorgesteld als een verbond van roovers en misleiders en dompers", als ons gezegd wordt»de brandkast heeft heul gezocht in de plooien der soutane, de effecten en bankbiljetten worden in veiligheid ge bracht tusschen de bladen van den bijbel", als van een liberaal bladdat den heer Bijleveld aanbeval boven den heer Troelstra gezegd wordtdat het »meer dan eenig ander bereid is alles veil te hebben beginselen tradities, politieke overtuiging, landsbelang, alles om de belangen der beurs de algemeene belangen van den geldzak te beschermen en te behartigen", dan verbazen wij ons daarover niet al te zeerdan herkennen wij daarin variatiën op een bekend themaiets meer dan slechte manieren, een stelsel van verdachtmaking en opruiingen wij vinden het begrijpelijk dat een liberaal met alle mogelijke trouw aan zijn beginselen voor de wering van een aanhanger van dat stelsel uit de Kamer de verkiezing van een anti-revolutionair een niet te sterk middel acht. Wat mag het doel zijn vau 's heeren Trenb's uitvaren tegen de liberale kiezersdie den heer Bijleveld kozen boven den heer Troelatra Het antwoord op die vraag geeft hy ons zelf. Hij wil hopen dat hetgeen geschied is aan de linkerzijde der liberalen de oogen openen zal en die linkerzjjde de onmogelijkheid zal doen inzien om haar democratische gevoelens overeen te brengen met een blijven in de liberale partij." Voor de leden van de Liberale Unie die nog «-liberaal" willen blijven wil hij de ontaarding blootleggen eener partij, die zij tot zijn groot leedwezen tot nog toe aarzelen den rug toe te keereu. »Don libe ralen algemeen-kiesrechters" wenscht hij het volgende »op het hart te binden"«Ieder voorstands van algemeen kiesrecht, die thans nog in de liberale party blijft, heeft het aan zich zeiven te wijten, als hij straks tegen zijn partijgenooten of tegen zijn overtui ging zal hebben te stemmen. Zij moeten zich afscheiden van de liberale partij om zich bij voorko mende gelegenheden te kannen scharen aan de zyde van den »socialist, die in zake het zoo overheerschende kies recht vraagstuk met hen een van zin is." Wij zijn het nietdie de bovenstaande woorden ge spatieerd hebben laten drukken. We hebben ze in dezen vorm van Mr. Troelstra overgenomen. Om het algemeen kiesrecht is het te doen. Om dat te bevorderenmoet de liberale party ten onder gaan, en worden de vrijzinnig- democraten nauwelijks weer op adem gekomen na het verwijt aan de liberale party dat zij alleen door ónti clericalisme werd bijeengehouden in die mate anti- clerieaaldat ze een liberaaldie bij herstemming zijn stem uitbrengt op een anti-revolntionair tegenover een sociaal-democraat, verwijten zijn politieke bagage sma delijk te hebben weggeworpen door zich te worpen >iu de armen van de kerkelijke partijen." Aan de leden der Vereeniging „de Alkmaarsche Huishoud- en Industrieschool. De gewone ledenvergadering in 't najaar te houden is ophanden, de leden zijn geconvoceerd tegen Donderdag a.s. te 2 ure in het gebouw der schoolen de agenda spreekt o. a. van verkiezing van drie nieuwe bestuurs leden en statutenwijziging. In den regel worden deze vergaderingen zeer slecht bezocht. Het weet te gebeuren dat niet meer dan een twee- of drietal der gewone leden blijk geven van be langstelling door aan de oproeping gevolg te geven. Dat is niet prettig voor het bestnur en 't is niet goed ook. Waarom het niet goed ishoop ik rnyue mede-leden hier in korte woorden duideijjk te maken. Dat deze schooldie onze sympathie heeft en die wjj allen dan ook in meerdere of mindere mate stennon, van groote beteekenis is voor Alkmaar en omstreken, behoeft geen betoog meer. Een paar cijfers zijn voldoende om het ons voor oogen te stellen. Alleen de 3-jarige cursus werd in December 1.1. bezocht door 175 leerlingen, waar van 88 kwamen uit onze gemeente en 87 nit naburige plaatsen. Aan schoolgeld werd 't vorig jaar ontvangen 1 3552,28. De vakkendie worden onderwezen zijn talrijk en van verschillenden aardhet onderwijzend personeel bestaat nit pl. m. 20 leden. Znlk eene inrichting goed te besturen is geen geringe taak. Zoolang eene wet daarin geen wijziging brengtblijft ten aanzien der school aan het bestuur opgedragen te doen alles wat bij het gewone onderwijs door burge meester en wethouders den gemeenteraadde school commissie den arrondissements- en den districtsschool opziener wordt verricht. De dames-be3tunrderessen bepalen den omvang van het onderwijs de richting die er aan gegeven zal worden en oefenen volledig toezicht uit op 't geheel. Zij regle menteeren, geven instructiën en controleeren de nakoming ervaD. Zij schaffen de leermiddelen aan hebben voort durend allerlei met de directie te bespreken en te over leggen zij zijn tegenwoordig bij de examens beslissen mede aan welke leerlingen getuigschriften of diploma's zullen worden uitgereiktbepalen tegen welk schoolgeld een leerling wordt toegelaten en wie den toegang moet worden ontzegd. Ze hebben te zorgen dat de noodige financiën er komen, hebben daarover het beheer, voeren administratie en komen velerlei verplichtingen na tegen over autoriteiten openbare besturen de leden en de onders der scholierenook is de correspondentie niet onbelangrijk. Zij moeten dikwijls vergaderen klachten aanhooren en onderzoeken besluiten nemen en worden in den loop van een jaar gesteld voor tal van vragen waarop 't antwoord niet steeds zoo maar voor de hand ligt. Zij regelen de jaarwedden roepen sollicitanten op nemen informatiën maken de voordrachten be noemen, schorsen en ontslaan het onderwijzend en ander personeel, ook de directrice alles geheel op eigen hand. Van de genomen be iluiten in zake salarissen en benoe mingen wordt slechts kennis gegeven aan den inspecteur. Ziedaar een lijstje van werkzaamheden dat geen aan spraak maakt op volledigheid, maar zeker voldoende zal worden bevonden om te doen inziendat het bestuur onzer Vereeniging nog al wat op de schouders heeft en voor veel verantwoordelijk is. Duidelijk blijkt er nit dat het volstrekt geen onverschillige zaak is wie daarin zitting heeft of nemen zalen dat niet zoo maar de eerste de beste brave huismoeder daar op haar plaats zal zijn. Elk verstandig mensch zal het dan ook een groot voorrecht noemen wanneer zoodanig college een of meerdere leden telt, die, der zake kundig, volkomen tot- oordeelen zijn bevoegd. Het verkiezen van bestuursleden is een recht der leden, waarvan de uitoefening aan het bestnnr een krachtigen moreelen stenn kan verleenen. Men make daarom van dit recht gebruik. Het voorstel tot verandering van art. 6 der statuten, dat niet van ingrijpenden aard is en slechts de wijze van aftreding der bestuursleden geldt, deed ons de grondwet onzer Vereeniging eens ter hand nemen en inzien. We merkten daarbij op, dat hetzelfde artikel nog bepaalt, dat »het bestuur bestaat nit ten minste vijf en ten hoogste «negen personen, door de leden der Vereeniging uit »de vrouwelijke leden gekozen". Als wij ons niet vergissen is het regel, dat ook manne lijke leden in de besturen dezer scholen zitting hebben; alleen de Alkmaarsche school wijkt hiervan af. Op de vraag waarom deze uitzondering bestaat, kunnen we geen bevredigend antwoord vinden. We meenen evenwel, dat een andere vraag is gewettigd, nl. of het niet wenschelijk zon zqn deze uitzondering op te heffen. Er zijn er, die met mij meenen hierop een bevestigend antwoord te moeten geven. Niet omdat we niet ten hoogste zouden waardeeren, wat door deze wakkere vrouwen in dienst van dit zoo schoon en vrnchtendragend maatschappelijk werk reeds sedert jaren met toewijding belangeloos werd verricht. Integendeel, hare veelzijdige werkzaamheden waren steeds boven onzen lof verheven doch wat wij aanbevelen zou hare taak een weinig kuunen verlichten en bovendien de bezwaren die bij sommigen bestaan nit den weg ruimen. Het is daarom, dat wij het bestuur met bescheiden heid in overweging geven, wijl art. 12 amendeering ver biedt, de voorgestelde wijziging terug te nemen om deze in een later bijeen te roepen vergadering weder aan de orde te stellen maar dan aangevuld met de bepaling dat het bestnnr zal bestaan nit vrouwelijke en mannelijke leden. Getal en verhouding laten we in 't midden. Het belang der zaak rechtvaardigt uitstel en het bijeen roepen eener buitengewone ledenvergadering. Het is niet te verdedigen, dat de leden de algemeene vergaderingen steeds verzuimen. Ik hoop van harte, dat velen a.s. Donderdag gelegenheid zullen vinden zieh bjj de te honden stemmingen uit te spreken. Een lid der Vereeniging. KIOO»U-HOLLA9iDIC H 's Gravenhage, Molenstraat 45. Helft. Koornmarkt 99. Hoorn, Kaasmarkt 16. HapltaalHen nlllloen Gulden, geheel geplaatst waarop gestort 998,20 0. De VENNOOTSCHAP verleent Credleten, neemt gelden ln deposito, koopt en verkoopt effecten en coupons slnit beleeningen en prolongation en verricht verder alle werkzaamheden tot het Kassiersvak behoorende. Staat op 30 September 1902. Loopende Credietenf 2.289.275.39! Deposito's1.93ö.969.62è Reserve139.829.17 Jhn Mr. P. VAN FOREEST, J. F. M O E N S, Vice-President-Commissaris. Directeur

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 5