Be Dorpsapostei. ALKMAARSCHE COURANT. Loting voor de Nationale Militie. Nederland. Crevonden l/oorwerpen, Kantongerecht te Alkmaar. FEUILLETON. No. 125. Honderd en vierde Jaargang. 1902. Kondag 19 Oct. 1903. Derde blad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMA AR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de lOTllIti der in 1902 alhier voor do lichting van 1903 voor de Militie ingeschrevenen zal geschieden op Woensdag 38 October a.s., ton Raadhnize der gemeente Alkmaar. Zij worden mitsdien opgeroepen, om zich op dien dag voor zooveel betreft de lotellngen wier fami lienamen beginnen met de letters A tot en met K des voormiddags te lO areen met de let ters I. tot en met Z des namiddags te I are aldaar te bevinden om te 1 t e n en opgaven te doen van de redenen van vrijstellingdie zij ter zake van de Militie vermeenen te moeten inbrengen. Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of die van broeders te verkrijgen, moet men overleggen een paspoort of ander bewijs vaD ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijken dienst. Ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst moet men bovendien overleggen een getuigschrift van den burgemeester, wahruit het getal zonen, tot het gezin behoorende, blpt. Eerstgenoemd bewijsstuk kan, zoo het niet reeds in gevolge art. 39, derde lid van het K. B. van 2 Dec. 1901 (Staatsblad N. 230) onderden Burgemeester berust, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de zitting van den militieraad wordt geopend, Worden ingeleverd bij den Burgemeester der gemeente in welke de loteling, die vrijstelling verlangt wegens eigen militairen dienst of wegens broederdienst, voor de militie is ingeschreven, De opgave van een reden van vrijstelling bij de loting ontslaat hem die vrijgesteld wenscht te worden niet van de verplichting om bjj den Militieraad de reden van vrijstelling in te brengen, hetgeen in elk geval bij dit college moet worden gedaan op het daarvoor bestemde tijdstip. Zij die vermeenen vrijstelling te kunnen erlangen wegens broederdienst moeten op Woensdag 19 Hov. e.k., des voormiddags te 10 ureop het raad huis versehjjuen vergezeld van twee bjj den burgemees ter te goeder naam en faam bekend staande meerderjarige ingezetenen die de vereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getnigschrift onderteekenen, terwijl zij verplicht zijn de noodige opgaven voor het op maken der stukken vóór 1 November a.s. ter secre tarie te verstrekken. De lotelingen worden uitgenoodigd den oproepingsbrief bij de loting mede te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar G. RIPPING, Voorzitter. 18 Oct. 1902. C. D. DONATH, Secretaris. De Prager mfllloenen-dlefstal. Volgens nadere berichten uit Praag bedraagt het tekort in de »St. Wenzels Voorschotbank" rnim 4 mil- lioen kronen. Uit gevonden papieren is gebleken, dat Drozd, do directeur Kohout en de zelfmoordenaar Orth, onder val- sche namen veel hebben gespeculeerd aan de beurs. Voorts is bekend geworden, dat Drozd toebereidselen had gemaakt om met zijne huishoudster naar Amerika te vluchten, en dat hij tot dat doel 70.000 kronen bij een vriend had gedeponeerd. De gevangen genomen kassier, Herzig heeft bekend, dat hij sinds jaren lang heeft vervalscht, om door be- driegelyke cjjfers het vertrouwen vau het publiek in de instelling te verhoogen. Van het Vatikaan uit zijn aan den Aartsbisschop uit voerige inlichtingen omtrent de zaak verzocht. Steenkolen. Volgens het vakblad »Glüekauf" strekt zich in Klein Azië, dicht bij de Zwarte Zee, tusschen Heraklea en Amastra een uitgestrekt steenkolenbed uit, dat 180 kilo- Roman naar het Duitsch van LUDWICH GANGHOPER dooe W. ZAALBERG. Uitgave van H. J. W. BEOHT te Amsterdam verkrijgbaar a f 4,50 bjj de Uitgevers dezer Courant. 49) »'k Zon graag wat weten willen!" »Wat sOf 't waar is, zooas de lui zeggen Michiel sprak luid, opdat zij die boven bij den muur stonden het hooren zonden, »of 't waar is, dat een, die behoorlijk is inge smeerd met bezemzalf geen levend mp«nspersoon ooit kussen dnrft De toorn dreef haar het bloed naar bet voorhoofd. Doch zij verloor hare kalmte niet. »En ik dacht, dat ja nog wondt zien op de straat, of er nog bloedsporen van Hanspeter zijn 1" »0 nee Glimlachend trad bij op Liesbeth toe. »Maar jou ha'k graag 'n pleizier gedaan omdat de lui soms zeggen, da'j al in de leer bent, en dat op jou zoentjes de zekeriemand abonneerd is, van wie je moeder 't hin ken hèt geleerd. Kom, geef m'r een dat zon je on schuld bewijzen Boven bij den muur schenen ze niet goed te verstaan, want zij legden de holle handen achter de ooren. Doch nn boorden zij niet beter, ze zagen echter hoe Liesbeth het vrijgeworden pad afging, terwijl Michiel tegen de heg tuimelde en tot aan de knieën in de sloot verdween. Wanneer in het vroege voorjaar alle beekjes stroomen, is een dorpsloot nu juist geen rein logies. Michiel kroeg dat te bemerken, toen hij met van modder druipende beenen naar de straat opklauterde. Meer door het leed vermaak dat zijn kameraden hadden dan door den mis selijken afloop van zijn heksenproef in woede ontstoken, meter lang en 50 breed is, en een dikte van 2 tot 5 en voor een groot gedeelte tot 10 meter heeft. Men berekent dat het tot 600 meter diepfe 100 mi'lioen tonnen bevat en nog dieper tot 1000 meter nog 50 millioen. De quali- teit zou ongeveer gevoer gelijk staan met die van West- falen. Er ontbreken echter, behalve te Heraclea, goede havens in de nabijheid. Ken brutaal stukje. Onder het oog der politie is te Budapest een merkwaardige diefstal gepleegd. De magistraat liet ter eere van pen Int. Congres de oevers van de Dctnau ver lichten. De illuminatie, gelukte zoo mooi, dat zij nog eens vertoond zon worden. Dus bleven de 4000 lampions hangen en een sterke macht politie werd er bij geplaatst. De tweede illuminatie ging echter niet door en de magistraat besloot de lampions te laten afnemen. Van dit besluit werd de waeht in kennis gesteld. Om 4 uur, heel in de vroegte, het was nog vrij donker, verscheen een sterke troep werklieden en pakte ijverig en beleidvol aan. Elk man bracht zoowat 100 lampions bij elkaar, tilde het vrachtje op den rug en eclipseerde. Binnen 10 minuten was de heele oever onttakeld. De agenten zagen kalm op den nijveren arbeid toe en vroegen niets, in den waan dat zij gemeente-werklieden voor zich hadden. Maar een uur later rukten de arbeiders, die werkelijk door de magistraten besteld waren, aan en ter plaatse gekomen, vonden zij wel verblufte agenten-gezichten, maar niet het kleinste lampionnetje meer. Veehandel In Friesland. Nu door de vorst hier en daar gebrek aan gras komt en de beslagen vee vaak te groot zijn om te stallen, waarvoor de tijd aangebroken is, was de aanvoer van rundvee zeer groot. In melk- en kallkoeien was, ondanks dan grooteren aanvoer, de handel zeer opgewekt. Buitenlaudeche koop lieden waaronder Franschen en Italianen, kochten vooral fokvee. De prijzen waren stijgende. Vette koeien, met flinken aanvoergoed gevraagd. Vette kalveren ook behoorlijk goed gevraagd, evenals stieren voor de slaehtbank. Graskalveren, met buitengewoon grooten aanvoer, waren vrij wat beter gevraagd, deze dieren waren vrij wat duurder. Ook voor nuchtere kalveren bestond goede vraag. In schapen en lammeren drukkere handel met grooten omzet, zonder veel invloed op de prjjzen. Vette varkens waren goed gevraagd en werden grif verkocht, doch de prijzen waren lager. Ook was dit het geval met biggen voor export bestemd. De aanvoer was: 300 vette koeien, 2000 melk- en kalf- koeien, 100 stieren, 800 vette kalveren 1500 gras kalveren 3200 schapen en lammeren, 250 vette varkens 600 vette biggen300 magere varkens 400 kleine biggen, De prjjzen zijn Vette koeien, le kwaliteit, 30 —32 ct., 2e kwaliteit 2530 ct., 3e kwaliteit 20—23 ct., vette kalveren 2737 ct., vette schapen 2426J ct. vette varkens 212324 ct., export- biggen 2021J ct. per Kilo. Melk- en kallkoeien f 140f 255, pinken f 65 f 85, graskalveren f 45—f 73, nuchtere kalveren f7.50fll, weidescbapen f 19f 23, magere varkens f 38—f 54, kleine biggen f 1.30f 1.50 per week. (N. v. d. D.) Ken strooper gewond. Te Tilburg waren twee personen aan het stroopen met den lichtbak, toen op eens het geweer van den eenen afging, door bet aan een tak van een denneboom bleef haken. De andere werd in de beide beenen getroffen en moest naar het gasthuis vervoerd worden. Ken oplichter. Te Almeloo is gevankelijk binnengebracht een deftig gekleed heer, die bezig was in de omstreken van Goor en Rassen waardelooze papieren als premieloten aan den man te brengen. Vooral eenvoudige boeltjes waren het slachtoffer van zijne handelingen. dreigde hij Liesbeth met de vnist achterna en siste wacht, jij Op paaschzaterdag 1 Of je me kom of niet kom zien doe'k je Terwijl hooger op de jongelui naar de kerkdeur liepen, om bet »offertori" niet te verzuimen, begon hij in de warme lachende zon met zijn mooi gepolijst mes de mod der van zich af te schaven. Liesbeth was de weiden reeds over. En tot aan de Woudhoeve had ze nog slechts een klein eind te gaan. Bij den aanblik van het deftige huis werd haar gang ai langzamer, alsof zij zich zelve tot het doen van elke schrede dwingen moest. Haar adem ging suelheet, haar lippen beefd en op den drempel der openstaande huis deur bleef zij een poosje staan en drukte haar arm tegen de oogen. Doch toen zij in Hanspeters kamer trad, kon zij kalm zeggen sgoeie morgen, Petorman I Hè je 't goed gehad van nacht V' »0, zeker, 't ging wel, ja Er gleed iets over zijn plekkerig gezicht alsof de zon andermaal in zijn kamertje geglimlacht had. »'k Mot nou zuiver 'n beetje geslapen hebben, daar 'k de kerkklok niet gehoord heb." Op eens zag hjj aan haar oogen, dat er iets niet in den haak was. Haastig vroeg hij: »Kindje Wat is 'r Wat hè je dan Zwijgend reikte zij hem de hand en schudde het hootd. Eerst het zien van zijn plekkerig gezicht deed haar spreken. »Maar mijn Petermau, hoe zie je 'r nou uit! Je zit vol roet!" »Dan zal de lamp van nacht wel u beetje gestoomd hebben." Zij plaatste de pan op de vensterbank, doopte den handdoek met de punt in de waterkan en wiesch de roetvlekken uit Hanspeters gezicht. Daarbij lachte hij een beetje, half verlegen en half welbehagelijk. Het roet was wegmaar de groenblauwe plekken bleven. Liesbeth ging naar het venster, veegde met haar schort een lepel af, die op den schoorsteenmantel lag, en nam het deksel van de pan. Branden. Te Santpoort is in den nacht van den 15 op den 16 brand uitgebroken in de hooischelf en schuur van Tromp. Door het flinke optreden der spuitgasten is het woonhuis behouden gebleven, het heeft eehter veel water schade gekregen eer) varken is omgekomen. Alles is verzekerd. In denzelfden nacht omstreeks halivier ontstond te Amsterdam in de Albert Ooypstraat brand. Op de le etage woont een weduwe met hare nichtjes. Omstreeks bovengenoemden tijd werd een van haar wakker door geknetter van hont en door rook. Zij wekte de huis- genooten en toen bleek dat het achtergedeelte van do woning in lichte laaie stond. De brandweer wist met een paar stralen op de Vecht waterleiding het vunr te bedwingen. Drankmisbruik. Te Hoorn is een jonkman van ongeveer 20 jaar gestorven aan de gevolgen van het overmatig gebruik van sterken drank. Men vond hem dood aan den kant van den dijk nabij de stad, waar hij zich te slapen had gelegd. Ken ongewone gast. Nabij Windeshelm heeft de jager G. Klaasboer een prachtigen kraanvogel geschoten, het dier had eene ylucht van ruim 2 meter en eene lengte van bek tot teenen van 1 32 meter. De vogel is te Zwolle verkocht en zal opgezet worden. Zijn er zoo Do »Haarl. Conr," meldt Eenige dames te Nieuwe Niedorp, collecteerende voor het »Generale Boerenhnlpfonds", bezochten een arm vrouwtje, dat heelemaal niets van de heele zaak afwist, noch van den oeriognoch van den vrede, niets 1 Dat klinkt waarlijk vreemd in deze dagen. Toen haar een en ander uitgelegd was, gaf ze bljjmoedig haar dubbeltje. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Drie lodige zakken twee radertjes van een klok een duimstok, een boor, twee sleutels, een schroefslentel een gouden oorknopje met rood steentje een rozenkrans, een meisjeskraagje een grijsbont konijn. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 17 Oct. 1902. S. M. S. MODDERMAN Jr. Zitting van 17 October 1902. T. W. Jz., Egmond aan Zee, strooperij f 4 boete 01 4 dagen hecht. W. W. Kz., J. W. Sz., Wijk aan Zee, jachtwet-over treding, ieder f 2 boete of 2 dagen hecht. L. H„ J. G. T„ J. W. H., A, de J J. N., J. W. N., W. K., J. A., J. W. v. d. B., Alkmaar, het verwokken van burengerucht, ieder f 2 boete of 1 dag hecht. G. K., Zuidschermer, orde verstoren f 3 boete of 2 dagen hecht. J. M., W. H. v. W., K. v. M., W. H., A, v. d. K., P. v. 't H., J. D., K. W., Alkmaar, J. C. H., Heiloo J. A.. P. B., Uitgeest G. H., Haringoarspelovertre ding politieverordening, de le, 2e, 6e, 9e, 10e, 11e, 12e, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht., de 3e vrijspraak de 4e f 5 boete of 5 dagen hecht., de 5e en 8e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 7e 2 maal f 1 boete ot 2 maal 1 dag hecht. H. de V., M. v. A., A. D., W. V., J. F. J., P. K., H. W. K„ 0. E. R. P., L. S„ J. T. S., P. J., A. S., Alkmaar, J. G., C. v. H., Zuidscharwoude J. B., Ond- karspelP. H., Helder, E. S. G., 's HertogenbosehP. B., Hoorndronkenschap, de le 2 maal f 3 boete ol 2 m al 2 dagen hecht., de 2e, 6e, 8e, 10e, 12e 13e ieder i 1 boete of 1 dag hecht., de 3e f 1,50 boete of 2 dagen hecht., de 4e en 14e ieder f 1 boete of 2 dagen hecht., de 5e en 7e ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht., de 9e f 4 boete of 2 dagen hecht., de 11e f 1,50 boete of 3 dagen hecht. de 15e, 17e, 19e ieder f 2 boete of 2 dagen hecht., de 16e f 2 boete of 1 dag hecht,, de 18e f 3 boete of 1 dag hecht. Ug.tSB«aaaK»»3TOtaT^i»ji^egaifciiglBKglMWifaSM»mgfwBai«MUI MIBMf nimf—w— »Wat he'j daar nou?" »Zure fisolen hèt moeder je klaar gemaakt, omda'je daar zooveel van houdt." Hanspeters oogen straalden. »Je moeder! Kijk non's anHèt je moeder zich weer geplaagd om mij 1" Hij richtte zich op en streek met zijn plompe handen het lodendek glad, alsof dat thans een kostbaar ding te dragen kreeg. »Houger he'k nietmaar nou je moeder ze gekookt hèt, smaken ze me zonder honger even goed." Liesbeth had de pan voor hem op het bed geplaatst en met voorzichtige bedaardheid roerde Hanspeter het kooksel om. Toen hij den eersten lepelvol nemen wou en den mond reeds geopend had, lei hij den lepe! weer neer en bekruiste zich, want de groote kerkklok begon te luiden, ter aankondiging van de verandering van den h, ouwel in het lichaam en bloed van Christus. Onder wijl bij bad, keek hij al door naar Liesbeth, alsof een onrustige gedachte hem door het hoofd ging. En nau welijks had hij met zijn vrome handeling gedaan, of hij vroeg al»zeg, kindje, is de kerk nog al niet heelemaak gedaan Waarom be'je 'r dan niet in En juist vandaag was 't bidden zoo erg pressant geweest! Je znlt toch om mij den dienst niet verzuimd hebben 1" Liesbeth, die bij bet vernemen van het klokgelui bjj het venster was neergeknield, stond op. Maar op zijn vraag zweeg zij radeloos. De waarheid wou zij hem niet zeggen, en liegen kon zij niet. VZoo spreek toch, IlBabeth Waarom be'je dan niet in de kerk »Omdat moeder thuis omdat ze thuis hèt motten blijven. En zoo ben 'k maar bij d'r gebleven en heb 'r in plaats van de pieok voorgelezen uit de Schrift." »Zoo, zoo Je moeder Dat was voor Hanspeter een grond, waarachter geen denken en vragen meer mogelijk was. Zeker, moeder, die zal wel weten wat ze doet 1 En waar moeder is, weet je, daar is onze Lieveheer ook. Die hèt overal kerk 1Nee, nee, maakt niks uit 1 Van daag helpt ie wel, onze Lieveheer. Dat hèt ie me gezeid. Met de klokken het ie 't me gezeid en met zonneschijn, ja." Hij wou lachen, maar de stem begaf hem half.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 9