De Dorpsapostel. No. 126. Honderd en vierde jaargang, 1902. WOENSDAG 22 OCTOBER Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. FEUILLETON. ALKMMRSCHE 00I IUM. Deze Courant wordt Dlnsd» g-, Do nderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaa» f O, SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prys der gewone advertentiën ij Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij vlh. HERMs. COSTER ZOON Voordam C 9. BEUjCJIlil. Te Charleroi is den 19 een langdurige vergadering van het Nationale Comité der Belgische mijnwerkers gehouden. Wat aldaar besloten isis nog niet geopenbaard hoewel de .Petit Bleu'' (die echter reeds herhaaldelijk genoopt werd overijld verspreide be richten later te weerspreken) verzekert dat allen werk lieden verzocht zullen worden het werk te hervatten waarna opnieuw pogingen aangewend zullen worden bij de patroons om loonsverhooging te verkrijgen. DVlTSCHLilLlïV. Er is maar één roep over de ontvangst, die Duitschland's hootdstad den Boerengene raals bereid heeft. Onverschillig welk blad men opneemt, men leest niet anders dan de uitspraakdat men te Berlijn nog nimmer znlk een echten geestdrift gezien heeft. Het sociale blad »Vorwarts" deelde eenige dagen ge leden mede dat aan de militaire autoriteiten te Berlijn het volgende bevel was gegeven »Z. M. de Keizer heeft goedgevonden te bevelen dat het den vertegenwoordigers der Regeering en den mili tairen verboden is deel te nemen aan de ontvangst en de bijeenkomsten der Boeren." Van andere zijde is dit bericht tegengesproken en een feit is hetdat verscheidene hooggeplaatste officieren aan de welkomstbetoogingen hebben deelgenomen. De Keizerzeker bevreesddat hij in deze drukke dagen eenigszins op den achtergrond zoude geraken en het vermoedelijk ook niet kunnende duldendat er zoovele redevoeringen gehouden zijnwaarbij hij zelf niet betrokken was heeft zijn voorzaten nog eens doen leven in een inwijdingsrede bij een gedenkteeken voor den Grooten KeurvorstFrederik Wilhelm dat te Fehrbellin onthuld is. »Een land dat zijne vorsten vereert zeide hij »een volk dat hun gedenkteekenen sticht, dat land, dat volk eeren zichzelf. Door den slag bij Fehrbellin legde de Groote Keurvorst den grondslag voor de ontwikkeling van de Mark Brandenburg en van Pruisen en sloeg hij den eersten hamerslag voor de Duitsche Keizerskroon. De geest van Fehrbellin is niet gedoofd. Hij openbaarde zich in den strijd van den grooten Koning Frederik; hij overleefde Jena en Tilsit en ten slotte was het den regi menten van de Mark gegeven, onder Wilhelm I en zijn heldhaftigen zoon, wiens geboortedag het heden is, mede te helpen aan de heroprichting des Rijks." ESHSKÏ.A.BTD. Te Londen is via Aden bericht ontvangendat in een hevig gevecht in Somaliland (Oostkust van Afrika) tegen den »gekken Mollah" een majoor en een kapitein sneuvelden en een kolonel ernstig gewond werd. Bericht wordt verderdat de Staats secretaris voor Indië zich in verbinding heeft gesteld met de Indische Regeeringaangaande het gewenschte van het zenden van meer versterkingen uit Indië naar Roman naar het Duitsch van LUDWICH GANGHOFER DOOB W. ZAALBERG. Uitgave van H. J. W. BECHT te Amsterdam verkrijgbaar a f 4,50 bij de Uitgevers dezer Courant. 50) En op de straatbeschenen door de lachende zon vroeg het zachte Juultje, ietwat geprikkeld lachend: »waarom kijk je toch telkens om, alsof je dWoudhoeve nog nooit gezien hadt »Ik weet niet", mompelde Roman, wiens humeur zica in de kerklucht eer verslimmerd dan verbeterd had, »'k heb iedere keer mijn liefst genot gehad, zoo dikwijls ik mijn huis angekeken heb en nou bevalt 't me in 't geheel niet.vader zal 't wel motten Jaten witten in 't voorjaar." Jnlie glimlachte vergenoegd en streek met den vinger over de kanten van het gebedenboekterwijl ze zei »'n beetje ja 'n beetjo mag ie zich wel oppoetsen de Woudhoeve... na de paaschdagen." Zoo Dunkje Zwijgend gingen zij een eindje de straat langs, terwijl voor hen de Staudamersche in druk dispuuttusschen haar buurman en zijn vrouw, met de rozenkrans slingerde. Toen zij afbogen naar den kant der weidegronden, uit welker bruin winterkleed gedurende den nacht een bleek waas van jong groen te voorschijn was gekomen zette Jnlie een ernstig nadenkend geziebt en zei: wandaagin de kerk he'k 't zoo bij mezelf overlegdwe konnen op groene donderdag na de Kommnuie wel 't bruids examen doenop zoo'n dagbedoel 'k neemt ie 't niet zoo bijzonder nauw mijnheer de pastooren op paaschzondag kon ie ons voor d'eerste keer afkondigen.'' Benauwd ademhalend knikte Roman stil en zweeg. Lief lachend klemde zjj zich aan zijn arm en zag met een liefdevollen blik uit hare duivenoogen naar hem op en vroeg: »wat denk jij 'r van?" Somaliland in verband met het vechten tegen den >gekken Mollah." Men heeft in het Engelsehe leger welgeslaagde proeven genomen met het vervoeren van kanonnen door middel van automobielen. De kanonnen worden voortgesleept onder omstandig heden waarin het vervoer door middel van paarden onmogelijk zon zijn geweest en zij werden van Aldershot naar Lydd vervoerd in de helft van den tijdwelke daarvoor noodig zou zijn geweest als zjj door paarden waren voortgetr >kken. Alleen ondervond men moeilijkheden door weekheid van den grond. FRANKRIJK. De koleastaking duurt voort. In het Noorder-bekken is het kalm, doch ernstiger is de toestand in Pas-de-Calais, waar een opgewonden geest heerscht onder de stakers. Het hevigst is de strijd in hot Loire-bekken. Oen 18 is het in Firminy tot een treffen gekomen tnsschen een troep stakers eu gendarmes, die wagonla dingen steenkool escorteerden. De stakers wierpen met steenen zoodat de gendarmes verplicht waren hun sabel te trekken. Eén arrestatie had plaats. Den heer Ootte, secretaris van de nationale mijnwer kersfederatie hoeft een algemeen overzicht gegeven van den toestand der staking, waaruit te lezen is dat thans nog 14,300 arbeiders aan het werk zijn. In de werk-beurs te Saiut-Etienne is in een vergade ring van stakers besloten zooveel mogelijk de transporten van steenkool te verhinderen en te belemmeren. In ant woord op deze bedreigingen heeft de prefect van het Loiredepartement geschreven aan het federale comité, dat hij van plan was elk steenkool-transport te doen be schermen. In het Garde-bekken breidt de staking zich zeer uil VKS K3BU Kli A. Uit New-York wordt geseind: »Uit Willemstad (Curasao) wordt gemeld datnaar de leider der revolutionnairen in Venezuela verklaarde de rebellen het gevecht eerst opgaven toen zij de over- tniging hadden dat La Victoria onneembaar was en Castro weigerde de stad uit te komen en ben aan te vallen. De leider zegt dat de schuld voor de nederlaag geheel valt op 1200 opstandelingen die een trein door honderd man der regeering geëscorteerd, toeliet 500,000 rounds ammunitie in La Victoria te brengenzonder dien trein aan te vallen of de bruggen te vernielen. Hij verklaarde verder als bewijs dat de regeerings- troepen ontzettend geleden hebbendat Castro de opstandelingen niet achtervolgde. Hij erkent dat de opstandelingen groote verliezen ledenmaar meent dat Castro's troepen tot 3100 man verminderd zijn. Matos heeft nog 9000 manhij werd niet uiteenge slagen maar trok geregeld terug. »Ja 'k mot eerst wetenhoe vader d'r over denkt." »Die is alles goed. Bij die h'k al 's 'n appeltje opge gooid onlangs, toe 'k beneden waBom jou." >Nou jaa'j m ij daarbij niet noodig heb maak 't dan maar met hem klaar E e n s mot 't Zij hadden de heg bereiktwaarachter de Staudamer sche reeds verdwenen was. Het zien van die heg scheen in Roman een herinnering aan iets onbehagelijks te wekken. Met knorrig gezicht rukte hij zijn hoed af en keek om. Jnlie trok gekrenkt haar kersrood snuitje op. »Loop heen", zei ze, »'k weet heelemaa! nie meer, wa'k an je heb I wat kijk je toch nou al weer om »Of soms Miehiel niet weer achteranslingert »0 needie komt vandaag niet 1" zei ze snelalsof dat een zaak wasdie ze zeker wist. Daarop greep zij teeder zijn hand met een »Sehatje Je moeder is ver vooruiten ze hèt niet graagas je achter blijftdat weet je toch 1" Met een paar flinke stappen was hij de heg voorbij. In Julie's zachte dnivenoogen vonkelde een toornige blik. Maar toen zij haar verloofde had ingehaald, lachte zij weer. Nu kwamen zij aan de plek, waar zij op den bewusten dag van elkaer waren gegaan. Roman lachtte heesch »ken je dit plekje nog?" »Ja," fluisterde Julie met den oogopslag der berouw volle zondares. »Hou me dat nooit na En la'en we dat rusten laten 1" »Zeg 'k dan wat?... 'k Heb ommers enkel gevraagd, of je 't plekje kent DaaroD spraken zij geen woord meer, tot zij de schut ting vaD de hoeve Staudam reeds bijna bereikt haddeD. Julie deed kleine pasjes eu wierp een spiedenden blik naar hare moeder, die juist van de buurlui afscheid nam. Toen klampte zij zich vast aan Romans arm en fluis terde »ik zou 't je niet zeggen, moeder hèt 't verboden maar de huishoudster van onze neef is 'r van door gegaan, en na den eten mot moeder 'r heen en ik blijf thuis." Een wonderljjk lachje veranderde tuu volle haar snoezig, rozig kuiltjesgelaat en de kapellendenrtjes in hare oogen openden zich, waarin het schitterde eu gloeide: »Kom je 'n beetje?" Be oorlogskosten. LONDEN, 20 Oct. Minister Chamberlain verklaarde in het Lagerhuis dat de Regeeriug nog niet heeft be paald welke som door Transvaal zal moeten worden bijgedragen in de oorlogskosten. Be Wet gehuldigd. BERLIJN 20 Oct. Iemand die in denzelfden trein zat als De Wet deelt aan het »Berl. Tagebl." mede, dat toen de trein des nachts te 2 uur in Hannover aankwam, een talrijke menigte den generaal niettegenstaande het nachtelijk uur opwachtte. De tiein werd als "net ware bestormd, het publiek klom zelfs op de daken der wagons. De Wet verscheen in zjjn hemd voor het raampje en hield een korte toespraak die met donderende Hoch's beantwoord werd. Onder het gezang der menigte verliet de trein veel te laat het station. Ook te Essen werd De Wet met warme betoogingen ontvangen. Be Fngelschen In Somaliland. ADEN 20 Oct. 460 Bombay-grenadiers vertrekken van hier naar Somaliland waarschijnlijk reeds morgen. LONDEN, 20 Oct. De onder-staatssecretaris van bui- tenlandsche zaken, lord Cianborne, deelde in het Lager huis mede dat aan kolonel Swayne meer versterkingen zullen worden gezonden. Hij zeide te vreezen dat de operaties tegen den Mullah van langoren dunr zouden zijn en op grooter schaal gevoerd moesten worden dan te voren werd vermoed. Be werkstaking ln de V. S. WILKESBAbRE20 Oct. De confentie der mijn werkers voor de beraadslaging over president Roosevelt's voorstel werd heden geopend. Er waren 650 gedele geerden aanwezig. De heer Mitchell raadde sterk aan het voorstel aan te nemen daar het deD mijnwerkers een grootere rechtvaardigheid verzekert dan te verkrijgen zou zijn door de voortzetting van den strijd. Beroep op de Kroon. De Minister van Waterstaat heeft de Gedeputeerde Staten in de onderscheidene provinciën er op gewezen, dat besturen, ot andere belanghebbenden, bij een beroep op de Kroon net daartoe strekkend adres aan de Koningin moeten indienen bij den Commissaris der Koningin in die provincie. Het blijkt herhaaldelijk voor te komen dat apellanten met voorbijgaan van een dezer voorschriften hun adres van beroep rechtstreeks bij de Koningin indienen. In zoodanig geval leidde de begane informaliteit telkens tot een niet-ontvankelijk verklaring. De afdeeling Frïam van don Roomsch-Katholieken Volksbond heeft op een der hoofdgrachten aldaar een Geheel in zich zelf verloren keek Roman in dat ver anderde gezicht, en langzaam schudde hij het hoofd, alsof de sombere vraag in hem washoeveel gezichten hou 'j 'r toch op na? Al weer 'n nieuw? »Kom je Met een stikstem, en zonder zelf te weten, wat hij antwoordde, zei hy »Zeker kan 'k niet zeggen allicht, dat Hanspeter me noodig het." »Den Hanspeter? Zoo?... En ik?" Was het toorn, die haar de tranen in de oogen dreef Of de krenking, die haar teeder hart onderging Zeker wel het laatste, want haar stem klonk zoo smartvol en daarbij zoo zacht »ik mag zeker niks noodig hebben? Ben ik 'r dan voor jon heelemaal nie-meer? En zou ik heelemaal geen recht hebben »Zeker! Recht op me, dat he' je!" Roman knikte zachtjes met het hoofd, alsof er ook bij hem geen twijfel bestoud aaa dit ernstig feit. »En kom je'n Deetje Ja?" Daar riep de Staudamersche van den kant van het tuinhek: swat he'je nou? Be'je bij de rozenkrans al weer nit op 'n Onze Vader 1Zoo'n verliefd volk Onderwijl je 'n stap vooruit komt, draait de wereld zich 'n half maal om »Hij het, juist gezeid, dat ie voor het eten naar huis mot," antwoordde Jnlie, plotseling weer in de kinderlijke Jnlie veranderd. Maar het waren geen kinderoogen waar- meö ze van onder den rand barer hoed beteekenisvol knikte, terwijl zij haar verloofde met geheel het voor komen van zedige ingetogenheid de hand reikte. En zoo luid, dat haar moeder het hooren kon, zeidesGod zij met jetot Zondag 1" Roman beantwoordde dien groet niet. Maar hjj greep Jnlio's hand en keek haar met ernstigen biik in de oogen als iemand die den weg over glad ijs, waaronder zich de donkere zeediepte bevindt, niet weet; iets on heilspellends besluipt hem, maar het is de weg zijns levens, hij kan niet meer terug en moet vooruit. Julie's kuiltjesgezichtje werd donker rood tot onder den rand der hoed. »Wat ku'jij iemand ankijken Gi- chelend maakte zij haar hana los dat moest bijna met geweld gebeuren, want Roman hield vast eu liep haar naar moeder. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1