Honderd en vierde jaargang. 1902. WOENSDAG 29 OCTOBER fSrevonden "IToorwerpen. H i n d e r w e t. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. NO. 129. Eerste Made ALKHAARSGHE COURMT. Deze Coarant wordt Dlns da g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O. SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f ©,Ü6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prjjs der gewone ad verten tlën r} Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tussehen 9 en 12 uur Een bril in etui, een manchetknoop, een R. C. ker- boekjo, een duimstok, een witte zak inh. f 0,20, een houten napje, een pet, eeD huissleutel, een zilveren oorknopje, een rozenkrans, een fantassiebroche, twee gonden oorbel letjes, een gouden medaillon met dames portret, en een beenen broche. Alkmaar, 24 Oct. 1902. De Commissaris van Politie, S. M. S. MODDERMAN Jr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen, ingevolge art. 15 der Hinderwetter algemeene kennis, dat blijkens ontvangen schrijven d.d. 25 October 1.1., door 0. VAN 't HOEP, slager aldaar, hooger beroep is ingesteld bij H. M de Koningin, tegen hnn besluit van 15 October 1.1., waarbij afwijzend werd beschikt op zijn verzoek om vergunning tot oprich ting eener slachtplaats in het perceel Hofstraat wijk A, no. 23, kadastraal bekend in sectie A, no. 99. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 27 Oct. 1902. C. D. DONATH, Secretaris. DU1TSGUMKD. Op het tuberculose-congres te Berlijn hield de voorzitter van het Rijks-gezondheids wezen den 25 een voordrachtwaarin hij opmerkte, dat sedert de rede van prof. Koch te Londen tal van proeven zijn genomen, waarbij echter tot dusver noeh de gelijk heid noch het verschil van runder- en menschen-tuber- cnlose en evenmin de mogelijkheid van overdracht van run der-tuberculose op menschen afdoende zijn bewezen. Ter bescherming tegen tuberculose is, naast maatre gelen door de overheid, het koken van melk aantebevelen. Bij een levendig debat wees prof. Koch er op, dat de vatbaarheid van menschen voor de parelziekte volstrekt niet onomstootelijk is bewezen. Overbrenging der runder- tuberculose komt nooit of zeer zelden voor. Den 25 heeft de socialistische afgevaardigde Bebel in den Rijksdag eene redevoering uitgesproken in ver band met de vleeschrechten in het douane tarief-ontwerp; de Prnisischo minister van landbouw von Pobielsky ant woordde en wees er op dat de verhoogde vleeschrechten 'bedoeld waren tot wering van vleeschinvoer van bui tenaf en feitelijk een sanitaire maatregel wareneveDals in Erankrijk was ingevoerd; de ministrieele redevoering had een sterk proteetionistisehen tint, waarop natuurljjk Bebel en afgevaardigde Ganze het antwoord niet schuldig bleven en de laatste zelfs tot de orde moest geroepen worden. ENGKIiAlNB. Den 26 is te Londen de dankdienst gehouden voor 's Konings herstel. Ofschoon het weder niet medewerkte verzamelde zich velen om den Koning en .de Koningin toe te juichen toen zij naar de St. Paul reden. Zij werden gevolgd door den prins van Wales den herteg van Connaught en andere leden van het Vorstelijk Huis. De kerk was geheel gevuld. Men zag tal van uniformen van land- en zeemacht, waarop reeksen orden schitterden. Van het westelijke portaal tot de trappen van het altaar stonden de grenadiers en de artillerie in rij geschaard. De vorstelijke personen werden aan den ingang ont vangen door een processie van koorknapen en geestelijken en burgerlijke waardigbeidbekleederswelke stoet hen geleidde naar de troonzetels bij het hek van het altaar. Met medewerking van de militaire muziek en de groote orgels had een dienst plaats samengesteld uit gezangen en psalmen voor deze gelegenheid gebruikt. Het geheel maakte diepen indruk. Na afloop van deu dienst werden de booge bezoekers met hetzelfde ceremonieel als bij de ontvangst naar de rijtuigen geleid. De menigte juichte hen geestdriftig toe. Den 27 heeft de Koning op de paradeplaats der Horse Guards eene wapenschouwing gehouden over 3500 uit Zuid-Atrika wedergekeerde manschappen van de Guards. Volgens officieele berichten zal Chamberlain in de laatste helft van November naar Zuid-Afrika gaan ten einde zich op de hoogte te stellen van de moeielijkheden, gerezen door het beëindigen van den oorlog en om de zaken van de nienwe koloniën te regelen. Hij hoopt te kunnen spreken met vertegenwoordigers van alle betrokken be langen en hun inzichten te vernemen omtrent de te volgen staatkunde. De minister zal de KaapkolonieNatalde 'Oranje kolonie en Transvaal bezoeken en is voornemens in het begin van Maart terng te keeren. Renter verneemt dat het plan van het bezoek door den Koning en den eerste-minister ten volle wordt goed gekeurd en hartelijk ontvangen is door lord Milner. De berichten nit Somaliland zijn schaarsch doch onrustbarend. Volgens een telegram uit Aden van den 25 werd de Somaliland-expedeiie den 6den October door den vijand besprongen in een dicht struikgewas. Deze ondervond een vastberaden tegenstand, doch ten gevolge van een ver warring bij den trein werd de linie doorbroken en een maxim genomen. De spannen voor het geschut werden ook in verwarring gebracht. Ten slotte werd de vijand door kolonel Swayne ternggedreven en bij den aftocht een Zariba (een versterkt kamp) gevormd. De vijand werd uiteengeslagen en liet 62 dooden achter De Britsche ver liezen waren 70 dooden en 100 gewonden. De sDaily Telegraph" en de »Morning Leader" be vatten telegrammen, meldende dat de Somal is 30,000 wei- bewapende mannen, onder Enropeesche officieren, bezitten, en dat minstens 10,000 man Britsche troepen noodig zjjn, om hen te onderwerpen. In het Lagerhuis gaat het gerucht, dat de Regeering de kosten van den Somali-oorlog door ludië wil laten betalen. FRANKRIJK. Ofschoon men het einde van de staking der havenarbeiders te Duinkerken reeds aangekon digd had, schijnen nog lang niet allen den arbeid hervat te hebben. De rnst is er inmiddels teruggekeerd. De arbai ders zelve hebben zich niet ingenomen betoond met de heftige tooneelen die verleden week zijn voorgevallen; in een manifest maakt hnn bestuur bekend dat het protes teert tegen het voorgevallene, terwijl het alle dokwerkers aanspoort zich waardig te gedragen als mensch en bur ger, en de besluiten van het syndicaat te eerbiedigea. Dit laatste slaat natuurlijs op het besluit tot het eindigen van de staking door het werkliedenbestunr. De toestand in de mijnwerkerscentra is voor Pas-de- Calais onveranderdde staking is er algemeen. De nacht van 23 en 24 was te Droconrt en Courrières onrustig ruiten werden ingeworpen, zoodat de troepen moesten optreden. Te Lens werden de woningen van twee niet- stakers vernield. Te Nantes werd den 25 het gedenkteeken voor kolonel de Yillebois Mareuil onthuld. Er werden verschillende redevoeringen gehouden, o.a. door den heor Pierson, consul der voormalige Zuid- afrikaansche Republiek eo door Krnger's schoonzoon Grobler. Alle autoriteiten woonden de plechtigheid bij. Er viel geen enkel incident voor. Een sanatorium. Te Beeliti bij Berlijn heeft men een prachtig sanatorium geopeud uitsluitend bestemd voor zieke werk lieden, in het bijzonder longlijders uit den arbeidenden stand. De kosten van oprichting hebben niet minder dan tien millioen mark bedragener is plaats voor 600 zie ken. Om het gebouw liggen groote dennenbosschen waar de zieken lnchtkuren kunnen volgen. De geheele inrich ting is dusdanig dat het nieuwe sanatorim tot de schoonste en best ingerichte ter wereld kan gerekend worden. De afgevaardigden van het Internationale Tnbercnlose- congres te Berlijn vergaderd zullen het sanatorium be zichtigen. De populariteit van IMckens. Chapman Hall, de Londensche uitgevers van Dicken'a werken, deelen mede, dat de jaarlijksche ver koop van die werken het hooge cijfer van 250,000 heeft bereikt, nu al eenige jaren achtereen. Het meest verkocht wordt »Pickwick" en vlak daarna volgt »David Oopperfield". »Als men bedenkt", zegt »the Academy", »dat het kopyrecht van vele werken is vervallen en dat die romans in verschillende vormen door andere uitgevers in 't licht zijn gezonden, dan krijgt men er eenig denbeeld van, hoe groot nog steeds het debiet der werken van Charles Dickens is." IJlt het Lagerhuis. LONDEN, 27 Oct. Minister Chamberlain verklaarde dat geen deel van de som van drie millioen pond ster ling, welke aan de Boeren is toegekend als hulp bij den wederopbouw van hun hoeven, gebruikt zal worden om krijgsgevangenen naar hnn land terng te brengen. Lord Stanley, de financieele secretaris, deelde mede dat ongeveer 13,000 gevangenen naar Zuid-Afrika zijn terug gebracht en nog 7000 voor het eind van dit jaar gerepa trieerd zullen worden uit Indië en Ceylon. De rest zal zoo spoedig mogelijk volgen, indien zij den eed van tronw afleggen. Ken kind gestikt. Te Amsterdam heeft in den avond van den 27 een noodlottige brand gewoed in een tapperij buiten de Haarlemmerpoort. Een jongetje van 2 jaren, hoewel nog levend uit het perceel gehaald, stierf kort daarna, blijk baar tengevolge van verstikking. Twee meisjes bekwamen ernstige brandwonden. Het vallen van een petroleumlamp was de oorzaak. Furmerend. De politie had het geluk aante- honden zekere Prinsdie er in deze gemeente werk van maakte schuiten en booten te berooven. Onder meer pleegde hij inbraak en diefstal in de schuit vaü den ker misreiziger Visser en in een der booten van de Maat schappij ^Eensgezindheid." Hij werd op heeterdaad be trapt. Een jas, f 10 aan kwartjes, een wekkerklokje, sleutels enz., welke voorwerpen door de eigenaars werden herkend, werden op hem gevonden. De aangehoudene is eene oude bekende van de politie. Aanvaring. In den nacht van 25 op 26 te ongeveer kwart over negen is de stoomboot »Hnnze IV", kapitein J. de Groot, die van Amsterdam naar Groningen vertrok, dwars voor den Meppeler steiger aangevaren door het stoomschip Vrijheid" van de Hollandsche Stoomvaart maatschappij. De »Hunze IV" werd getroffen midscheep ter hoogte van het ruim en kon, in weerwil van de ern stige schade, opstoomen tot den ingang van het Noord- Hollandsch Kanaal, waar zjj bij sluis Willem III zonk. De »Vrijheid" bekwam nagenoeg geen schade, zij kon althans haar reis naar Goole vervolgen. De opvarenden van de »Hunze" (zes personen) zijn gered, zij was ge laden met stukgoed, vaten petroleum en olie, pakken tabak, vaten jenever, manufacturen enz. Ret succes toegepast. In een der laatste nachten werd de kapitein N. Ducroix, te Assen, uit den slaap gewekt door een hevig gejank van zijn hond, die aan een ketting was vastge legd. Aangezien op eenige toeroepen van den eigenaar het gejank niet ophield, begaf zich zijn dochtertje naar den hond om te zien wat er aan haperde. Inmiddels was het gejank minder geworden en bleek, dat het dier zich in den halsband gewurgd had. Zijn meester kon hem nog juist den laatsten snik zien geven. De kapitein, van oor deel, dat er nog wel iets gedaan kon worden om de levensgeesten weder op te wekken, pakte het dier beet bij voor- en achterpooten en paste toe de voorschriften om drenkelingen weder in het leven terng te roepen. En ziet, nadat de kapitein een zevental malen met de voor- pooten de vereischte bewegingen gemaakt had, was het leven weder zoodanig teruggekeerd, dat het dier uit dank baarheid de handen zijns redders kon likken. (Prov. Dr. en Ass. Ct.) Diefstal. In den nacht van 26 op 27 hoorde een schipper, met zijn vaartuig in het IJ bij het Tolhuis liggende, geloop op het dek. Naar boven komende, zag hij, dat eenige lieden, in een vlet zittende, zich van het schip verwijderden en ontdekte h(j op hetzelfde oogenblik, dat een tros touw ontvreemd was. Hij sprong in zijn bootje en zette de dieven na. Dezenzich vervolgd ziende, roeiden haastig aan land en sprongen nit de vlet, deze en het gestolen tonw in den steek latende. Krnstlge mishandeling. In den nacht van 26 op 27 is te Amersioort de milicien-sergeant van de Kamp, wachtcommandant bij het vijfde regiment infanterie door een korporaal, die zonder permissie kermis was gaan honden en beschonken thuis kwam, bij het wachtlokaal met een mes in de zijde gestoken. De dader is in arrest. De toestand van den verwonde, in het militair hospitaal opgenomen, was on danks het groot bloedverlies, hedenmiddag redelijk. Ken ijalk gelicht. De met, schelpen geladen Nederl. tjalk »Op hoop en Zegen", in het laatst der vorige maand in de haven te Nieuwediep gezonken, is door de firma Dainker, Vuerhard Oo. gelicht en achter in de haven aan den grond gezet, om het lek te stoppen. Brand. Nabij het stoomgemaal te Hoorn ia een woonhuis met houten schuur tot den grond afgebrand,] Hoewel de oorzaak onhekend is, vond men het verdacht, dat allerlei voorwerpen van waarde en kleeren in het kippenhok werden aangetroffen. In den nacht van 25 op 26 werd Apeldoorn opgeschrikt door torenklokalarm. Midden in 't dorp sloegen vlammen omhoog, wat heel de bnurt in rep en roer bracht. Gelukkig bleek slechts een stapel takken- bosschen, toebeboorende aan een bakker en gelegen achter diens woning, in brand geraakt te zjjn. De brand was spoedig nit en de rust weldra hersteld. (Hndbl.) Inbraak. Te Haarlem is in den nacht van 26 op 27 aan den Kloppersingel in het koffiehuis van den heer W. van Amstel ingebroken, in de voorkamer, waarvan de ramen blijkbaar door een breekijzer nit de harpjes zijn gelicht. Een aantal voorwerpen worden vermist, o.a, 31 zilveren lepeltjes, twee zilveren vleeschvorkjes, zes Delftsche kopjes, twaalf porseleine schoteltjes, vier ovale schoteltjes met vergalde rand. De recherche doet ijverig onderzoek. ©raft. Het Gemeentebestuur alhier heeft van den Minister van Binnenlandsche zaken een afwijzende be schikking ontvangen op het vroeger gedaan verzoek om vrijstelling van de verpliehting tot het geven van her halingsonderwijs voor meisfes buiten de avonduren. West-Wral'td ijk. Voor het herhalingsonderwijs, dat van 1 Nov. tot 1 Maart alhier gegeven zal worden, hebben zich 7 jongens en 4 meisjes aangemeld. Voor het geven dit onderwijs zijn door het Gemeente bestuur benoemd de heer B. Keizer en mej. A. Schoenmaker. Het herhalingsonderwijs is te Stompetoren aan gevangen met 13 leerlingen (jongens). Het onderwijs wordt gegeven door den heer K. Zwiep, Hoofd der school aldaar. Oterleek. Voor rekening van de >Spaarbank" alhier worden in het dorp drie nortonwellen geslagen.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1