I Nederland. Kantongerecht te Alkmaar. u 1 R I Raadselachtig geval. Den 31en Augustus werd een beroemd oogendokter te New-York, Bates genaamd, bij een patient op een zeil, schip in de haven geroepen en kwam niet terug. Alle nasporingen bleven vruchteloos. Dezer dagen ontving zijne vrouw een brief, meldende dat Bates te Londen gezien was. Zij begaf zich onmiddellijk met haar zoontje derwaarts en heeft hem eindelijk den 21 gevonden bij 't uitgaan van een college in 't Universiteitshospitaal. Hij was schrikkelijk vermagerd en verouderd en kon volstrekt niet zeggen wat er met hem gebeurd was. Hij herinnert zich zeer goed hoe hij te New-York aan boord van 't zeilschip ging, maar verder hoegenaamd niets. Ook wist hij niet te zeggen waarom hij te Londen colleges afliep. Al wat hij zeide of deed was even werktuigelijk en den 22 is hij wederom verdwenen, met. achterlating van een onsamenhangenden brief, waarin hij o.a. verklaart eenige dagen rust noodig te hebben. Men vermoedt dat de ongelukkige te New-York in een hinderlaag gelokt en van zijn geld en zijne instrumenten berooid werd. De politie is jjverig zoekende en de geleerde wereld stelt in 't onbegrijpelijk geval veel belang. Veehandel In Friesland. De aanvoer van melk en kalfkoeien was minder dan de vorige week. Anders worden gewoonlijk in het laatst van October de aanvoeren steeds grooter in ver band met den staltijd. Dat dit nu niet het geval is, wordt toegeschreven aan den vrij drnkken handel met voldoenden omzet, welke gedurende dezen zomer in rund vee opgemerkt werd. De handel in melk- en kalfvee was niet zoo opgewekt als de vorige weekenkele bnitenlandsehe kooplieden (Franschen en Belgen) deden inkoopen. Toch werden goede prijzen besteed; vooral de beste soorten waren duur. De aanvoer van vette koeien was groot de handel daarin was goed met vaste prijzen. Stieren voor de slachtbank, met behoorlijken aanvoer, waren goed gewild. Vette kalveren waren behoorlijk gevraagd de omzet was vrij groot. De aanvoer van graskalveren wasj ook zeer afgeno men de handel daarin was voor de beste soorten le vendig de inferieure soorten stiller. In schapen en lammeren stadiger handel, met ietwat lagere prjjzen melkschapen waren daarentegen wel zoo hoog. Purmerend. Naar wij van wel ingelichte zijde vernemen heeft de pastoor en deken van de r. c. kerk te Pnrmerend, tegen wien proces-verbaal werd opgemaakt wegens het kerkelijk inzegenen van een huwelijk alvorens het burgerlijk huwelijk was voltrokken ter voorkoming van een vonnis de hoogste boete ad f 300 voldaan. De horlogemaker Arie Potk wonende alhier, voorheen te 's Hage en Monnikendam, werd heden op last van den Burgemeester aangehouden en naar Haarlem vervoerd, als verdacht van verduistering van verschillende gouden en zilveren voorwerpen. Door den Inspecteur van politie zijn reeds 13 horloges in banken van leening te Amster dam opgespoord en in beslag genomen, terwijl het onder zoek naar meerdere voorwerpen nog wordt voortgezet. Vischteelt. Uit het Schildmeer heeft de visscher F. Dijkstra gevangen een schublooze of lederkarper zijnde een van de in April 1900 door de Vereeniging ter bevordering der Zoetwatorvisscherijte Groningen uitgezette Galli- cische karpers. Het karpertje dat toen 0.15 K.G. woogheeft thans reeds een gewicht van 2 1 Kilohet zal zijne vrijheid herkrijgen om in het vierde jaar kuit te schieten. W crliinans woningen. Mejnffrouw Van Wickevoort Orommelin, te Bloe inendaalheeft ten behoeve van eene coöperatieve bouwvereeniginguitgaande van den "Werkmansbond aldaar welwillend een stuk grond beschikbaar gesteld om daarop werkmanshuisjes te doen bonwon. Eene handige diefegge. Terngkeerende uit Groningen viel dezer dagen de heer S. van Siddeburen dicht bij het dorp Sehiidwolde van zijn rijwiel. Bij zijn thuiskomst ontdekte hij dat een bedrag van f 170 uit zijn zakboekje verdwenen was Daar hij na deu val door eene onbekende vrouw was geholpen om zijne kleederen reinigen viel op haar de verdenking. Nog denzelfden nacht werd zij opgespoord en bekende zij den heer S. f 120 geen f 170 te hebben ontstolen. Voorloopig werd dit bedrag maar in beslag genomen. Gestikt. Uit IJsselstein meldt men d.d. 23 October aan het »U. D." »Hedenmorgen verspreidde zich in onze gemeente een droeve mare, dat twee arbeiders van de steenfabriek van den heer A. van den Koppel, alhier, te Maarssen in een schuit doodgevonden zijn. Den vorigen dag waren zij met die met steenen beladen schuit naar Maarssen ver- Vette varkens waren zeer gewild, de prijs was wel zoo stijfin "magere varkens goede handelnaar jonge I trokken. Naar men zegt, zou verstikking door kolendamp biggen veel vraag. de oorzaak van hun dood zijn. De aanvoer was: 350 vette koeien, 1000 melk-en kalf- *Tw6e_ huisgezinnen zijn door dit ongeval in diepe koeien, 100 stieren, 380 vette kalveren1200 gras kalveren 3500 schapen en lammeren, 150 vette varkens 600 vette biggen125 magere varkens 500 kleine biggen, 250 pinken, 100 nuchtere kalveren. De prjjzen zijn Vette koeien, le kwaliteit, 30—325 ct., 2e kwaliteit 26—29 et., 3e kwaliteit 21—24 ct., vette kalveren 26—36 ct., vette schapen 2326 ct., vette varkens 2224 ct., Londensche biggen 2223 ct. per Kilo. Melk- en kalfkoeien f 130—f 270, pinken f 55—f85, graskalveren f 40f 70, nnchtere kalveren f7.50—f 11, weideschapen f 19f 22 melkschapen f 16f 20 magere varkens f 42—56, kleine biggen f 1.15f 1.30 per week. (N. v. d. D.) Purmerend. De Gemeenteraad besloot tot ver bouwing van de gasfabriek, waaronder begrepen het maken van een gashouder, stoomketel, exhauster, condensors en het verzwaren van het buizennet zullende het een en ander een uitgave vorderen van f 80.000. Aan het verzoek van het Bestuur van de afdeeling Noord-Holland van den algemeenenNederlandschen Politie- Bond om verhooging van de jaarwedden der gemeente veldwachters kwam de raad tegemoet door f 50.voor ieder der veldwachters op de gemeente begrooting voor 1902 meer uit te trekken. droefheid en ellende gedompeld. Een der arbeiders laat eene weduwe met vijf nog zeer jonge kinderen nade ander was de kostwinner voor zijne ouders.'' Een Volksgebruik Door een bijzondere omstandigheid werd Weerdinge (Dr.) den 22 des avonds plotseling in rep en roer ge bracht. Al spoedig bleek, dat die buitengewone leven digheid, voorafgegaan door een geheimzinnige drnkte, ten doel had een jonkman te dier plaatse dringend zijn plichten tegenover een meisje te herinneren, hetgeen hij blijkbaar voornemens was te vergeten. Een talrijke menigte, die fluks een boerenwagen tot huwelijkskoets promoveerde, begaf zich te ongeveer halfacbt, onder het aanheffen van geestdriftvolle huwelijkszangen, naar de woniDg van den jonkman. Deze had zich inmiddels verscholen, doch spoedig hadden eenige gespierde handen hem gevat en was hij genoodzaakt het «wasschopsvolk" buiten te begroeten. Onderwijl was ook de betrokken jongedochter op het tooneel verschenen, die op overredende wijze den trouwe- looze zijn verplichtingen op het hart drukte, waarna het paar plaats nam op den wagen, welke onder daverende gezangen door het dorp voortrolde, gevolgd door een stroom nieuwsgierigen, die thnis hals over kop alles in de steek hadden gelaten. Bij de herbergen werd halt ge- honden en afgestegen verschillende woordvoerders hiel den ernstige toespraken tot den weifelenden jonkman, die ten slotte de gunstigste beloften aflegde. Hartelijke felici- Alzoo na de mis had de gemeentecommissie in het jonggezellenhol van de herberg haar zitting gehouden. Eu daar kwamen voor alles twee punten aan de orde de vensterruiten van mijnheer Felicianus en de vecht partij bij den kerkhofmuur. Over het eerste punt was men 't spoedig eens geworden. Omdat die ruitengooierij een »stukje" was, dat ook de »commissieladen" niet kon den «verontschuldigen" en omdat mijnheer Felicianus zich zoo «nobel" in de zaak gedragen had dat de ge meente daarbij niet kon «achterstaan" en omdat er toch een beetje gerechtigheid op de wereld wezen moet zoo had men besloten de rekening van den glazenmaker nit de gemeentekas te vereffenen. Maar de nienwe luiken, die het ie zelf aangeschaftdie kan ie ook zelf betalen." Maar een moeielijk te buigen »haakje'- had men gehad aan de bevredigende oplossing van het tweede punt der orde van den dag. Gebeurd, ja, is gebeurd daar laat zich niks meer aan veranderen. En nadat de rechter van onderzoek met al zijn schranderheid" niks had uitge- vorscht, had cok de commissie geen aanleiding, om de nen8gaten groot te maken te minder, daar elk der commissieleden een zoon had die «allicht zelf 'r bij kon geweest wezen En zijn eigen bloed bewaart men graag voor onaangenaamheden. Alzoo kwam het om allerlei redenen er op aan om een propbylaktiscben maatregel nit te praktiseeren waardoor verhinderd werd dat in de toekomst een «schandaal" als »de vechterij van 17 hujns anni cnrrentis" zich herhalen kon. Maar welk middel was hat juiste Ja, Peterman, toen hebben ze door elkaar geschreeuwd, de commissieleden en dol zijn ze geweest als stieren as een vrouwspersoon ze 'r rooie rok laat zien Als er vele hamers kloppen treft op 't laatst wel één den spijker. En het was de beekboer, die als troef der wijsheid uitspeelde as je 'n boom wilt rooien, dan mo'je de wortels losmaken. Wat was de oorzaak van de vechterij van 17 hujus anni cnrrentis? Eerstens dat «voorbarige smeedwerk" van Hanspeter maar God zij lof en dankdien was z'n snavel toegestopt van ambts wege 1" En tweedens «het domme gepraat over de huisjes- flikster. »En geklets al is 't nog zoo domhèt loopvoeten Dat kn'je niet beletten niet met goedheid en niet met geweld. Dat houdt pas op, as de persoonlijkheid verdwe nen is die men bekletst. En daarom zeggen de commis sieleden zal 'r niet eer vree wezen voor de huisjes- flikster in 'n ander »dommeciel" getrokken is. En opdat, men niet kan zeggen'n ander hèt ze verdreven daarom, zeggen de commissieleden zal het huisje leeg blijven en n i e m a n d zal 't hebben de huisjesflikster niet en d'r buurman nieten jy nietPeterman Aan de huisjesfliketer is de beste dienst bewezen, as ze ergens anders heentrekt. En in de bnnrt is weer vree meenen de commissieladen. En om te zorgen dat de ganeche herrie niet meer van voren af aan begint hebbea ze besloten dat men de zaak in de openbare vergadering niet weer voorbrengen zal. Non zjjn ze eenmaal roerig, onze jongens en dan heeft men ze niet nog meer an te zetten maar men moet politikaniesch wezen en mot een kalmeerend moment laten intreden. En daarom mot de hnisjesflikst.er vortdat zal ze zelf inzien zeggen de commissieleden 1" Waldhofsr had goed gezien in zijn vermoeden, dat hem in Liesbetht's tegenwoordigheid bet spreken een weinig moeielijk zou vallen. Hanspeters vertoornde oogen zijn hijgende borst en bet beven zijner handen, dat alles had hij nog wel kunnen aanzien want van Hanspeter was hij die «overdreven histories" gewoon maar Lies- bsth's zwijgende onbeweeglijkheid haar doodsbleek ge zichtje en de paar spaarzame tranen die tegen haar wil over haar wangen rolden dat gezicht scheen zelfs zijn gezonde zenuwen aan te doen. Al moeielijker was hem het spreken gevallen en bij eiken misnoegden blik, die hij naar haar kant wierp, laschte hij in zijn rede die woorden »zoo zeggen de commissieleden 1" Toen hij gedaan had, bleef het een poosje stil. Men hoorde enkel dan zwaren adem, dien Hanspeter door zijn krijtwitten neas blies, alsof hij een windmolen drijven moest. Hjj richtte zich daarna in zijn kussen op en knikte langzaam met het hoofd bij de woorden »de commissie- taties volgden, er werd gedronken en geklonken en het wasschopsvolk" had razend veel schik, totdat schijnbaar in de beste harmonie het toekomstige echtpaar bij de woning der bruid werd afgezet en met rust gelaten, om hun verdere belangen te kannen bespreken. (N. O.) Te Scliagen hebben eenige dames het voornemen opgevat aldaar een Toynbee-vereeniging op te richten, welke ten doel heeft aan gehuwde vrouwen en dienstmeisjes onderricht te geven in het knippen, naaien en verstellen. Onvoorzichtig. Te Wleuwland is een gewezen Indisch militair, W. Smit, die bezig was zjjn revolver schoon te maken, niet wetende, dat er nog een schot op zat, plotseling door den kogel in de borst getroffen. De ongelukkige was terstond dood. Verdronken. Te Hoorn is uit de Zuiderzee het lijk opgehaald van de vrouw van den klopper F. Verbeek, aldaar. Des nachts had zij nog in hare woning doorgebracht en die in de vroegte verlaten. Brand In een trein. Toen in den avond van den 22 te halfzeven een goederentrein op de lijn Apeldoorn —Dieren het station Beekbergen binnenkwam, bleek het dat een wagen van den stoomcarronssel-honder Xhaflaire in brand stond en wel de mooie woonwagen van den eigenaar, die zich met zijn gezin ter rnste had begeven. Met moeite konden de Xhaflaire's in nachtgewaad het veege lijf bergen. De wagen is verbrand. Stuiten kon de brandweer nit Beek bergen de vlammen niet daarvoor was 't te laat. Om den spoorwagen te vrijwaren werd de woonwagen er af gekanteld. Assurantie dekt de schade. De trein ondervond veel vertraging. Droevig huwelijksleven. Voor eenige jaren vertrok uit de gemeente Schoter- land een echtpaar naar Amerika Drie jaren later kwam de vrouw in Schoterland terug, om aldaar eenige weken bij hare familie door te brengen. In dien tijd kreeg zij bericht, dat haar man door misbruik van sterken drank was verdronken. Eenige tijd later hnwde zij met A. K. en ging met dezen opnienw naar Amerika. Dezer dagen kwam deze A. K. in Schoterland terng voor een erfenis, welke hem was ten deel gevallen, en waarvan hem een gedeelte werd uitbetaald. Zoodra hij in het bezit daarvan was, gebruikte hij dagelijks te veel sterken drank, geraakte te water en verdronk. Zijne vrouw is dns nu voor de tweede maal wodnwe en beide malen verloor zij haren man op verren afstand, op dezelide wijze en door dezelfde noodlottige oorzaak. Zitting van 24 October 1902. J. v. A., H. K., D. B., G. A. K., N. H., Alkmaar, A. R., Ondkarspel, N. K. Heerhngowaard, B. O., H. v. R., Beverwijk, G. B. Hz., A. B. Jz., Heemskerk, O. G., Schermeer, A. B., Purmerend, dronkenschap, de le f 2.50 boete of 3 dagen hecht., de 2e f 1 boete of 2 dagen hecht., de 3e f 2 boete of 3 dagen hecht., de 4e f 6 boete ot 2 dagen hecht., de 5e, 6e, 8e, 9e, 10e, 11e, 12e, ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 7e f 2 boete of 2 dagen hecht., de 13e f 3 boete of 3 dagen hecht. J. G., Heerhngowaard, overtreding Provinciaal Regle ment f 1 boete of 2 dagen hecht. J. ZEgmond aan Zee, overtreding Leerplichtwet fl boete of 1 dag hecht. P. B S. J., J. K., Alkmaar, E. J. D., Egmond aan Zee, R. S., N. v. d. M., Broek op Langendjjk, overtreding Politie verordering, ieder f l boete of 1 dag hecht. leden Zoo, zoo Zoo, zoo Non, Waldhofer, nou mo'k je 's 'n geschiedenis vertellen 1" Waldhofer scheen zijne ooren niet te vertrouwen. «Loop heen, malle vent 1" zei hij. «Geschiedenisje van de buurvrouw Hanspeters stem Klonk, alsof ze nit een put kwam, «de buurvrouw weet je, Walhoferde buurvrouw het 'n beetje te veel van slechte kool en geitevleesch gegeten. En toe het ze niet kunnen slapen. En in den hof het 'n hen netje gekakeld, wijl het kippetje 'n goed ei had gelegd. En de buurvrouw het gemeend, dat ze niet kon slapen, omdat het kippetje gekakeld had. En toen hebben ze 't kippetje opgesloten. Maar 't kippetje het gekakeld, omdat 't 'n goed ei had gelegd. En opdat de bnurvronw zon kannen slapen, daarom hebben ze 't kippetje met 'n mes het kopje afgesueeëu. Toen het 't nie meer gekakeld, 't kippetje Maar de bnurvronw hèt toch niet kunnen slapen En zoo gaat 't non toe op de wereld «Laat mij 'r buiten, versta je!" viel Waldhofer ;ge- ergerd nit, alsof hij de moraal van die geschiedenis had opgevat als een beschuldiging tegen zich zelf. «Wat kan ik 'r dan an doen Vertel je geschiedenissen aan de commissieleden Ik ben de burgemeester, de «heelemaal- niks" in de gemeente 1 De commissieleden hebben de grootste bekken, en daarom mot men achteruitgaan met z'n kop, of ze bijten 'r in 1" Hij won het vertrek verlaten, maar Liesbeths oogen schenen hem vast te houden. «Non weet je 't, maar de zaak presseert niet 1" begon hij stotterend te troosten. «Tot an Georgi is 'r nog vier weken tijd, je moeder kan daarin kommood naar 'n ander dommeciel omzien. En opdat de verhuizing je geen kosten bezorgen zon, zie je, daarom he'k volmacht van de commissieleden datnon ja, da'k je vijftig mark schavergoeding kan uitbetalen."( Waldhofer loog. Want van een schavergoeding aan de hnisjesflikster was in den meeningenstrijd der commissieleden met geen syl labe sprake geweest* 't Geld ku'je dadelijk meenemen." «God looce 't n. Maar mijn moeder neemt niks aa." Het was het eerste woord, dat Liesbeth sprak. En ze zei geen ander. «Ze neemt niks an Zoo Nou ja, met den lepel kan ik 't 'r ook niet ingeven." Woedend stapte Waldhofer de deur uit. Liesbeth keek hem zwygend na, streek met de hand laDgs haar voorhoofd, over haar oogen en liet zich op den stoel vallen, alsof hare kniëen gebroken waron. Wordt vervolgd. Druk Herms. Oostei Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 6