No. 131. Eerste blad. Honderd en vierde jaargang» 1902. ZONDAG 2 NOVEMBER. Buitenland, Laatste Berichten. Nederland. Ingezonden stukken. Alk NAA KSO UK 0(1 HIAAT. Deze Courant wordt D 1 n s da g-, Donderdag en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaas ff ®,80franco door het geheele rijk ff 1, 3 Nummers ff 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën s Per regel ff 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/b. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. KENNISGEVING. Het HOOFD vau het Plaatseljjk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kannis der ingezetenen dat bij hem ingekomen en aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven: het kohier der personeele belasting No. 10 voor het dienstjaar 1902 executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 30 October 1902 dat ieder verplicht is zijn aanslag op de bij de Wet bepaalde wijze, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken, binneu welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend, Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, Alkmaar, den 1 Nov. 1902. G. RIPPING. DUITSCHIiAWR. De minimum-rechten voor granen, paarden, vee en vleescb, die in de laatste dagen door den Rjjksdag zijn aangenomen, werden heden bij hoofdelijke stemming met 158 tegen 128 stemmen goedgekeurd. Alsnu volgde de discussie over de bepaling vaD de tol- tariefvoorstellen, dat de bij tractaat bepaalde vrijstel lingen en verminderingen van rechten ook zullen gelden voor de producten van landen die zich bij de Duitsche tolunie aansloten, voor zoover niet de Bondaraad daarop uitzonderingen maakt. De sociaal-democraten trokken met kracht tegen het voorstel te velde. De Hambnrgsche afgevaardigde Mol- kenbuhr oordeelde, dat als de Bondsraad het hem ge geven recht zou toepassen, de handel der Daitsche havens zich naar Antwerpen, Rotterdam en Amsterdam ver plaatsen zou. »Wat wij den Duitschen havens ontnemen betoogde hij zouden wij aan de Belgische en Nederlandsche schenken.'' De minister van financiën von Thielmann verdedigde het ontwerp en na eene heftige discussie werd het re- geerings-voorstel aaDgenomen. EMf<JEI<AWD« De schandelijke wijze waarop Krit- zinger, Pouché en Joubert, o.a. ook door de studenten te Cambridge behandeld werden is den 29 in het Lagerhuis ter sprake gebracht, door den liberalen afgevaardigde Weir, die den minister van Binnenlandsche Zaken daar over interpelleerde. De minister antwoordde >Ik heb geen tijd gehad om mij met de zaak in te laten." En door geen der leden van het Huis werd protest aangeteekend tegen 's minister uitvlucht De reis van Chamberlain naar Zuid-Afrika brengt vele pennen in beweging. De »Daily News" uit zich over het plan op scherpe wijze. Dat blad toch keurt het zeer goed, »dan kan Chamberlain zelf eens zien met eigen oogen, welke gevolgen de oorlog dien hij had aangewakkerd heeft gehad." En die gevolgen zijn inderdaad zeer ernstig. De Engel- sche bladen zelfs erkennen, dat de toestand, zooals die nn is, onhondbaar is. De correspondent van de »Echo" seint nit Afrika, dat de hulp die aan de Boeren verleend wordt erger dan nutteloos ie. Zij krijgen hnlp, gedeeltelijk in geld, gedeel telijk in vee of goederen, Maar de ossen, die zij als deel der leening moeten aannemen, worden hun berekend tegen 25 Pond Sterling, terwijl zij bij verkoop slechts 10 tot 14 Pond kunnen opbrengen en de muildieren, waarvoor zjj 40 Pond Sterling moeten betalen, zijn slechts 20 tot 25 Pond Sterling waard. Bovendien zijn vele dieren ziek en sterven spoedig. Verder wordt niemand geholpen die meer dan 1100 morgen gronds bezit. Dit is een middel om de Boeren te dwingen tot verkoop van gronden een hoeve van 1100 morgen is in Zuid-Afrika nanwelijk voldoende om een gezin te onderhouden. Voorts wordt, zooals sir Arthur Lawley mededeelde, slechts geleend op eerste hypotheek, zoodat de eigenaars van hoeven, waarop reeds hypotheek genomen is, uitge sloten zijn. Bovendien heeft lord Milner de verzoeken om schade vergoeding die na 31 Mei werden ingeleverd, geweigerd te onderzoeken. »Dat alleen", zegt de »Daily News", »is in strijd met den geest, zooal niet met de letter der vredesovereen komst. Wat kunnen wij verwachten als het zoo doorgaat! Wij laten de onschatbare gelegenheid, die ons geboden wordt, voorbijgaan. De Boeren willen onze vrienden zijn maar zij zien hun bestaan en de toekomst van hun volk bedreigd door lord Milner. Zij zijn menschen en kunnen geen slaven zijn." In het Lagerhuis deelde minister Balfour den 30 mede dat de regeering nog niet in staat was een geregelde emigratie naar Zuid-Afrika aan te moedigen. Het schijnt, dat op het oogenblik de toevoer van men schen, die zich als landbouwers wenschen te vestigen, zoo groot is, dat er juist plaats voor hen is. Generaal Louis Botha heeft onder al het reizen en trekken door nog tijd gevonden voor een artikel in de »Contemporary Review" waarin wordt betoogd dat de woorden des Boerengeneraals verkeerd zijn weergegeven, hun daden toegeschreven aan verkeerde be we gredenen hun bedoelingen misvat en dientengevolge veroordeeld. Zij hebben nooit getracht buiten de vredesvoorwaarden om te gaan, maar hadden onmiddellijke hulp noodig, waaraan de Boeren dringend behoefte hebben. Deze hnlp zal het meest afdoende middel zijn om de bedoelingen van de Britsche Regeering te verwezenlijken. Er is hnlp noodig zoowel in het belang van het Rijk als van Zuid- Afrika. Er zal een Zuid-Afrikaansch garnizoen worden gevormd van 70,000 man, behalve nog 30 000 man politie. Als het volk, tot rust gekomen, voorspoedig en gelukkig is, zou dit garnizoen kunnen worden verminderd met 5o,0Q0 man. De schrijver verdedigt dan de houding van de generaals ten opzichte van hun reis op het vasteland, protesteert tegen de weigering van de vergunning voor de Boeren- gedelegeerden om naar Zaid-Afrika terug te keeren en roept 's Konings goedsrtierendheid in voor de rebellen. De pest in Engelscb Iudië neemt snel toe. In de week eindigende 3 October kwamen 9971 sterfgevallen aan die ziekte voor, tegen 7439 veertien dagen te voren. De toeneming is algemeen. Vooral in die streken van het presidentschap Bombay, welke het vorige jaar aangetast waren, heerscht de ziekte hevig. Gelukkig dat, door de overvloedige regens de hon gersnood sterk verminderd is, zoodat er nu slechts 300,000 personen ondersteuning erlangen. f'U VA'iiltl Jti. Aan de kamerleden werd den 30 het ontwerp rondgedeeld tot goedkeuring van het han delsverdrag, betreffende de Nederlandsche Koloniën, dat 13 September 1902 tnsschen Nederland en Frankrijk werd geteekend. Den 30 hervatte de Senaat de bespreking van de interpellatie over de sluiting van de geestelijke scholen. De heer Olémenceau hield, een hefttg requisitoir tegen de Congregaties en verdedigde de opheffing van deze als theocratische organen die den weg tot ontwikkeling ver sperren en daarom vernietigd moeten worden. Met 1.58 tegen 98 stemmen nam de Senaat een motie van vertrouwen aan. Onderscheidingen In verband met den oorlog. LONDEN, 31 Oet. De »Loudon Gazette" bevat een lange lijst van onderscheidingen en bevorderingen voor diensten bewezen in Zuid-Afrika. Lord Methuen is be noemd tot grootkruis van de Bath-ordede generaal- majoor French en Ian Hamilton zijn bevorderd tot lui tenant generaal. De uitbarsting In t«uatemala. SAN FRANCISCO, 31 Oct. De president van Guate mala seinde aan den consul te San Francisco »Het bericht van eene vulkanische uitbarsting is waar. Er is echter seen schade aangericht." Hofberichten. Den 31 zjjn H. M. de Koningin en Prins Hendrik naar Mecklenburg vertrokken. Jhr. J. W. H. Kutgcrs van Rozenburg f. Te Amsterdam is den 30 's nachts overleden Jhr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg. De overledene was gedurende tal van jaren lid van de Tweede Kamer dar Staten-Generaal en de laatste vier jaar lid van de Eerste Kamer waarvoor hij juist om gezondheidsredenen had bedankt. C. H. den Hertog jr. Uit Amsterdam meldt men In den nacht van den 30 is plotseling overleden de heer C. H. den Hertog raadslid en Tweede Kamerlid voor Amsterdam III. De overledene was verder school opziener. Hij nam den vorigen dag nog deel aan de algemeene beschouwingen over de gemeentebegrooting in den raad. De overledene, behoorendo tot de vooruitstrevend liberale richting, was 56 jaar oud. De Boerengeneraals. De Wet vertrekt den 1 naar Zuid-Afrika en zal naar men uit Londen meldtop de verdere collecte- reizen vervangen worden door den gewezen waarnemenden President van Transvaal Schalk Burger, die dezer dagen in Engeland verwacht wordt. De heer Wessels, lid der Boeren-deputatie is te Londen door een eab overreden en heeft twee ribben gebroken. Harlngcarspel. Voor de vacante betrekking van gemeente-veldwachter alhier, op eene jaarwedde van f 400 en f 30 voor bovenkleeding, hebben zich zeventig sollicitanten aangemeld. St. Pankras. De raad dezer gemeente heeft in zijne vergadering van 29 October jl. beDoemd tot hoofd en onderwgzer bij het herhalings-onderwijs de heer G. Kempers en tot onderwijzeres voor de nuttige handwerken mej, W. C. Dalmeijer. Er hebben zich geen jongens voor het herhalings-onderwijs aangegeven. De begrooting der inkomsten en uitgaven voor deze gemeente(bevolking 360 zielen) over den dienst van 1903 is vastgesteld op f 6452,46. Voor de vacante betrekking van hoofd der school in de gemeente Hensbroek hebben zich 19 sollicitanten aangegeven. lammerenmarkt. De groote najaars-lammerenmarkt te Edam zal dit jaar gehouden worden op Donderdag 27 November e.k. In de Nederlandsche Stoombieekerij te Bïljverdal (Overijsel) is een zestienjarige jongen met zijn arm tns schen de kamraderen eener machine geraakt, wawrdoor dat lichaamsdeel zeer ernstig word gehavend ook in de zijde kreeg de ongelukkige ernstige verwondingen. Hij is per spoor naar het Ziekenhuis te Ameloo ver voerd men vreest voor het behoud van zijn leven. Te Monnikendam heeft dezer dagen eene zoo genaamde grap zeer droevige gevolgen geüad, door den dood van een 19-jarig braaf en warkzaa jongmensch aldaar, P. S. genaamd. Een zijner kameraden had zich in een wit laken ge huld en met de handen opwaarts geheven was deze plot seling voor hem verschenen. De jonkman is daarvan zoo hevig geschrikt, dat hij zwaar ziek werd en binnen wei nige dagen overleed, behagen. Iu het jaar 1903 zal de gemeente het feit kunnen herdenken dat aldaar vóór 300 jaren de eerste jaarlijksche Juni-paardenmarkt werd gehouden. In 1603 gaven da Staten van Holland en West Friesland aan de gemeente Schagen het recht tot het honden van die markt. Warmenhulzen. Aan het posttelefoonkantoor alhier, werden gedurende de maand October o.m. behan deld 39 inlagen spaarbank f 1128,30, 4 terngbetalingen f 1725, 182 pakketten, 71 telegrammen; tot heden dit jaar 603 telegrammen. Tot le onderwijzer aan de openbare lagere school alhier is, met ingang van 1 Jan. e.k benoemd de heer H. G. Merkx te Dreumel. Het specialiteiten gezelschap »de familie Mullens" sloeg alhier dezer dagen haar tent op om tegen den prijs van f 1, le rang ons te doen genieten Toen echter vrjjdag. avond ten half 8 het gordijn zou worden opgehaald bleken slechts 3 bezoekers waaronder 2 jongens van elders, aan wezig, tengevolge waarvan tot groot vermaak der jengd de lichten werden uitgeblazen en de tent spoedig in het donker stond. Wed. <»ymn.-Verbond Uewcit JV.-Holland. Bestunrderen van het gewest Noord-Holland van het »N. G. V. deelen mede. dat de aangekondigde ge westelijke voortnrnerslessen zullen gehouden worden te Bnssum, Zaterdagavond 1 November, 8 unr, in het gym nastieklokaal der Bussnmsche G. V. Vooruit, Veldweg een turnmakker, kenbaar aan een licht-blauwe bondspet, zal zich op het perron bevinden om de turners naar jhet gymnastieklokaal te begeleiden te H >orn, Zondagochtend 2 November, 10 nnr, in het Gemeentelijk Gymnastiek lokaal te Zaandijk, Zondagochtend 2 November 10 unr, in da groote zaal van het Café De Zwaan. De lessen staan onder leiding respectievelijk van de heeren J. J. Kieft, Volkert Haye en J. W. Haalmeyer Azn., leden der Commissie van Bijstand. Provinciale Staten. behagen. De vrijzinnige kiesvereeniging alhier koos in hare vergadering van den 30ste tot candidaat voor de Provinciale Staten, den heer K. Breebaart Jz. behagen. Deu 30 werd in het hotel »Broersma" alhier publiek verkocht de hengst »Adalbert" van de hengstenvereeniging Holl. Noorderkwartier. Het dier bracht slechts f 235 op en werd gekocht door den heer B. Bosman te Groningen, waarschijnljjk om naar Amerika gebracht te worden. Aan de éleves van de Hoogere Burgerschool te Alkmaar. Jonge vrienden en vriendinnen De dood van den Wel.Ed.Gel. heer dr. Boeke directeur van do Hoogere Bnrgerschool alhier, gaf mjj aanleiding deze regelen tot u te richten. Vrienden ik ben overtuigd, dat de plotselinge dood van uwen directeur, n allen diep zal hebben getroffen want ook ons trof deze slag en hoewel wij dezen man nog kort kenden, hadden we reeds de grootste achting voor hem en zijn werk. Ik weet voorzeker, dat er uit het binnenste van nw hart eene stem n toeroept, dat gij n niets te verwijten hebt. Gij hadt hem liefeerbiedigdet en achttet hem, evenals gij vriendschap en eerbied gevoelt voor uwe andere leeraren n indien gij voor da sympathie van eene vrouw iets gevoelt, breng ik n allen mijn dank daarvoor. Gaat voort op dan weg, dien gij bewandelt, blijft eer bied hebben voor allen, die u willen onderwijzenzij verrichten die taak, om van n nuttige leden der maat schappij te (baken. Het is zoo hard, om mannen, zooals onze ontslapen directeur, zoo vroeg te zien heengaan, in veel gevallen is de zware arbeid, de buitengewone krachts inspanning oorzaak van een vroegen dood. Daarom te meer, jonge vrienden, moogt ge gelukkig zijn, gij u niets te verwijten hebt. O laat het afsterven Van uwen directeur u den weg wijzen, hoe gij n tegen-

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 1