Telegrafische Berichten. Ingezonden stukken. Stadsberichten. (Haarl. Ct.) De berichten omtrent deD heer Wessels luiden gunstig. Zaterdag mocht hjj, met toestemming van zijn geneesheer eenigen tijd het bed verlaten. Het ongeval heeft zich als volgt toegedraren. De heer Weasels was te Londen juist bezig op het achterbalcon van een omnibus te stappen, toen een cab, die achter hem reed, hem van het balcon sleepte, waardoor hij onder het huurrijtuig ge raakte. Een zijner ribben brak, terwijl in een der andere ribben een barst geconstateerd werd. Beverwijk. In den tooneelwedstrijd, uitgeschreven door Eensgezindheid" alhier, trad den 1 op de rederijkers kamer ^Oefening kweekt kennis" van Assendelft, met 't tooneelspel »De twee ringen", en 't blijspel »De ring van Maria Stuart". Op dezen avond werd tevens 't 10-jarig bestaan herdacht van »Eensgezindbeid". De voorz., de heer A. Hofland, sprak bij 't begin van den avond een toe passelijk woord, en herinnerde aan 't feit, dat juist 10 jaren geleden de vereeniging werd opgericht. Daarna werd namens vele belangstellenden in Beverwijk een huldeblijk aangeboden bestaande in een caligrafie versierd door een tak met kunstbloemen, benevens een groote verguld zilveren medaille, waarbij de pres. der jury, de heer Garvelink, daartoe uitgenoodigd, een toespraak hield, die door 't overtalrijke publiek hartelijk werd toe gejuicht. Brand te Botterdam. Een ontzettende brand heeft gisterenavond te Feijen- oord gewoed. De groote Stoomkniperjj van W. v. d. Vlugt en Zoon met bergplaatsen en machine-gebouw, e9n opper vlakte van ruim 1 hectare beslaande, en de enorme Boter- fabriek der firma Laming en Sons zijn geheel vernield. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Deskundigen schatte de schade voor de eerste firma alleen op ruim een millioen voor de fabriek en de grooteh oeveelheid houtwaren. Beide firma's zijn op benrspolis verzekerd. De brand is omstreeks half negen begonnen en hoewel gewerkt werd met al het blusschingsmatenaal, 35 hand spuiten en 7 stoomspuiten kon men tegenover de vreese- lijke vuurzee eigenlijk niet beginnen, maar men moesl zich bepalen de belendende pereeelen te behouden. De aanblik van de brand moet ontzettend geweest zijn. Aanranding. De zoon van den herbergier W. A., te Rijen (N. Br.), die op weg was naar de Gorkumsche markt, met ongeveer f 200 bij zich, is naar men vermoedt op weg aangerand en van zijn geld beroofd. Hij werd al thans des ochtends in zwaai gewonden toestand aange troffen, op kleinen afstand van de woning zijns vaders. Bloedvergiftiging. Een landbouwer te Gassel (N.-Br.), die bij het snijden van veevoeder het ongeluk had zich in den vin ger te snijden, beging de onvoorzichtigheid daarop een onzuivere zalf te leggen. Er ontstond bloedvergiftiging, tengevolge waarvan hij binnen weinige dagen overleed. Nogal I>ran. Tegen den griffier van 't Kantongerecht te Sneek zijn twee processen-verbaal opgemaakt en wel een wegens dronkenschap en een wegens dronkenschap en mishandeling. Sijbecarspel. Aan de school alhier wordt door 15 leerlingen van beiderlei kunne gebruik gemaakt van het herhalingsonderwijs. Met de leiding daarvan is belast het hoofd der school, L. Hoekstra, terwijl Mej, Oud on derwijs geeft in de nuttige handwerken. Burslngerhorn. Aan het hulpkantoor Kolhorn werd in de maand October in de Rijkspostspaarbank in gelegd f 1328.09 in 70 inlagen. Drie nieuwe boekjes werden uitgegeven. De palingvisschers te Kolhorn zijn met hunne vaar tuigen in de haven teruggekeerd. Deze visscherij is voor dit jaar ten einde, de uitkomsten zijn minder bevredigend dan in 1901. Gelukkig afgeloopen. De bewoners van het Oude Delft bij de Binnen- watersloot te Delft, werden den 1 opgeschrikt door een hevig gegil en een zwaren bons. In een oogwenk waren tal van nieuwsgierigen bijeen en ontwaarde men de stoom tram, een melkkar en een bakkerswagen, die met elkaar in botsing waren gekomen, vermoedelijk door het schrikken van het paard der melkkar. De 13-jarige bestuurder van de bakkerskar kreeg lichte kneuzingen. iiijuvnuwnnirnipiTi' ritsnHJi n1 'Hümuii'Hiwi'hii; ii»i itmiwuHb' mvlwnmin;n'.a~.tn|ik uiivxww1» h*'l' »Je snavel zu' je honen 'k Wil niks weten »Heden moedertje, heden kn' je slapen Rustig ku' je glapen." »Laat mij 'r nou maar buiten De hoofdzaak is, da'k jou in bed breng." »En 'r gebeurt wat, moedertjeAcht dagen en ge holpen be'je Meer mag 'k niet zeggen." »God dank en wees non's bedaard As nou de dokter je toch veel spreken verboden bèt Nee, nee maar Daar loopt me de vent in den nacht 't bed uitOm godswil, Peterman, maak nou toch om mijnentwil zoo'n drukte nietDe stem der oude vrouw klonk niet meer zoo krachtig als te voren. »Nou weet 'k hoe alles staat en nou heb 'k 't doorgeslikt. Menschen zijn menschen.... 't Kruis 'r over Hard treft mij zeker »Ik zeg je, moedertje Een zoele windstoot suisde langs de straat en vrouw Altenöder stamelde»Jesses jongenwees bedaard en bijt ae tanden op mekaar, da'je me de lucht niet naar binnen krijgtEn kijk's, gun je je zelf nou vree Verhuizen motten, zeker da's me half gelijk an afbranden. Maar ik kon me nog wat ergers denkenWe zullen wel weer 'n huisje voor ons vinden 1" Hanspeter bleef staan. Omdat hij de tanden op elkaar moest klemmen, kon hij niet spreksn. Daarom kuchte hij slechts en zoo gul, dat zijn zwaar lomp hoofd bij elke knik neerviel tot op zijn borst. »Nou ja, nou ja, ik weet wel, wa'je bedoelt Maak nou maar liever, da'je thuiskomtzei Nannemie. Maar al langzaam ging het voorwaarts. Op straat was het donker geworden, want de zwarte wolken, die de ruischende stormwind over de bergen joeg, hadden reeds alle sterren bedekt. En hoe Hanspeter zich ook inspande, om zijn toenemende uitputting te verbergen zijne schreden werden nog steeds loomer en loomer. De oude vrouw Altenöder was met haar lam been nog flinker dan hij, zij voelde dat zijn hand al zwaarder op haar arm drukte en telkens spoorde zij Liesbeth weer aan »kind hou vasten opgelucht haalde zy adem, toen zij eindelijk de Woudhoeve bereikt hadden. Wordt vervolgd. Koopjes, Nabij Hoorn is dezer dagen een verkooping ge- hen den van antiquiteiten, waarbij een aantal vreemdelin gen waren opgekomen, die hooge prijzen hebben besteed. Voor een voornaald werd f 667 gegeven een zilveren broodmandje werd betaald met f 300, twee Bybels met f 200, een veertigtal borden met f 1000, een gouden knipje (beursje) met f 154, enz. Bedolven. Den 31 is de 18-jarige H. Teesink, bezig bij het maken van een bakkersoven in een perceel te Enschede, door het instorten van den oven onder een laag puin be dolven, tengevolge waarvan bjj eenige oogenblikken, nadat hij uit zijn benarde positie was verlost, den geest gaf. Be nieuwe beurs In verzakking. Eenigen tjjd geleden is een der binnenmuren der nieuwe Beurs te Amsterdam gaan scheuren, en sinds het ontstaan van deze scheur is zij in omvang toege nomen. De oorzaak moet denkelijk Bchnilen in het werken van een der heipalen, die geslagen is op de plaats waar zich vroeger het water van het Damrak bevond. Bergen. Het Panfarecops herdacht den 30sten October zijn 5-jarig bestaan, en had voor deze gelegen heid een feestavond georganiseerd, dip in alle deele vol komen slaagde. Een groot aantal genoodigden vulde de versierde zaal van den heer D. Hilbrand en te acht uur werd het eerste deel van het programma met een zeer geslaagde feestmarsch van den directeur, den heer P. Reidel, geopend. Alle nummers verwierven onverholen bijval en menigeen, die zich het fanfarecorps in zijn prille jeugd herinnerde, werd aangenaam verrast door de flinke vorde ringen op het moeilijk pad der muziek gemaakt, 't Was dan ook een woord dat algemeene instemming vond, waarmede de burgemeester, na de pauze, de leden van het corps toesprak en hen en het bestuur veel goeds toe- wenschte met hun verder streven. Terecht wees hij op de belangstelling, toewijding en de verdiensten van den direc teur, die, ondanks de vele moeilijkheden, toch geslaagd was om de ongeoefende jonge lieden tot bruikbare leden op te leiden. Een daverend applaus vertolkte de alge meene waardeering. Het tweede gedeelte werd geopend met »Pas redoublé", een nummer met zang, waarmede de heer J. Bultman welverdiende lof inoogste. Door het werk van de heeren Otto (viool), vau Arn hem (zang) en Reiriel (piano) weid het koper op aller aangenaamste wijze afgewisseld. Deze nummers met zorg en groote liefde voorgedragen waren rijk aan schoone momenten en 't is dan ook niet slechts voor hun bereid willigheid dat wij hun dank wetenmaar veel meer nog voor hetgeen zij ons deden genieten. Na afwerking van het programma sprak de voorzitter, de heer C. Bogtman Az., de aanwezigen toe en dankte voor de steun en de waardeering van vele zjjden onder vonden, en hiermede was het ofliciëale gedeelte afgeloo pen maar niet het feest. Dit nam eigenlijk pas een aanvang toen de vedel ten dans noodde en een tal van voordrachten waaronder zeer goede, de lucht deed trillen van schaterend gelach. Deze allergezelligste uren besloten de jeugd van Ber gens fanfarecorps. Moge deze vereeniging, door vriendschap en verdraag zaamheid gesteund met vlijt en volharding zich opwer ken tot een degelijk, alom'gewaardeerd corps. Nieuwe Rijksdaalders. Thans worden de nieuwe rijksdaalders in circulatie gebracht, die reeds in 1898 bij gelegenheid der kroning van H. M. de Koningin geslagen werden. De prachtig uitgevoerde beeldenaar der Koningin (opgestoken haar met diadeem) is vervaardigd door den bekenden beeld houwer, Pier Pander. militieraad. Tot Militaire leden, en hunne plaatsvervangers van den Militie-raad in de provincie Noordholland zijn voor de lichting van 1903 benoemd Amsterdam lid luit.-kolonel Klasing, 7e reg. infin- terie, te Amsterdam plaatverv. luit.-kolonel Vetter, 7e idem, aldaar Haarlem lid luit.-kolonel Van Steen- hardt Carré, prov.-adjudant in Noord-Holland, te Haar lem plaatsverv. kapitein van den Heuvel Rijnders. 4e reg. Infanterie, aldaarAlkmaar lid. lnit.-kolonel Geel, 7e idem, te Hoorn plaatsverv. kapitein Okhuyzen, 7e idem, aldaar. Veehandel ln Friesland. De aanvoer van rundvee was op de jongste vee markten groot, vooral van vette koeien en ossen. De boeren zetten deze dieren af, nu de staltijd aangebroken is; want vet vee te stallen gaat niet. Bovendien zijn er in onze provincie een aantal vetweiders, die weiland be zitten of buren en daarin gedurende den zomer vee laten weiden, om dat vetgeweid te verkoopen. Deze vetweiders hebben vaak geen stalling en moeten dus vóór den stal tijd verkoopen. Dewijl stieren op den stal lastige dieren zijn, wo:den ook dezen verkocht, om alleen die exemplaren over te houden, welke noodig zijn voor den aanfok. De aanvoer van melke en koeien was groot. De handel in alle soorten van rundvee was opgewekt, m"t flinken omzet. Buitenlandsche kooplieden Belgen en Franschen deden inkoopen, en goede prijzen werden besteed. Ook in vette kalveren was de handel geanimeerd met hooger prjjzen, terwijl ook in nuchtere kalveren opgewekte handel viel op te merken. Zeer groot was de aanvoer van graskalveren er waren er zeker meer dan 1500 stuks en ondanks dat groote getal was de nandel fleurig, met goeden omzet en stevige prijzen. De handel in wolvee was beduidend beter dan verleden week echter de prjjs hield geen gelijken tred met den vluggeren handel. Vette varkens en vette biggen waren we) gewild doch met de laat,-markt trad een kleine reactie in. Londensche biggen voor export eer lager, met matigen omzet. De aanvoer was 500 vette koeien, 1800 melk- en kalf- koeien, 100 stieren, 220 ossen, 800 vette kalveren, 1600 graskalveren 3500 schapen en lammeren, 200 vette var kens 1000 vette biggen, 150 magere varkens, 500 kleine biggen, 100 nuchtere kalveren. De prjjzen zijn Vette koeien, le kwal. 285 315ct., 2e kwal. 2327 ct., 3e kwaliteit 2022 ct., vette kalve ren 26—37 ct., vette schapen 2426 ct.,vettevarken 232415 ct., Londensche biggen 19s22 ct. per l/s Kilo. Melk- en kalfkoeien f 135—f 275—f285, pinken f 65 f 80, graskalveren f 50—f 70, graskalveren f 50 f 70, weideschapen f 1923, magere varkens f38— f 57, jonge biggen f 1.25—f 1.50 per week. (N. v. d. D.) Rijp. Wegens de periodieke aftreding van den heer J. W. van Raven als commissaris van de Maatschappij tot bevordering van Nijverheid alhier, zijn in een ver gadering van de 5 vennooten dezer Maatschappij voor de verkiezing van een commissaris de volgende stemmen uitgebracht2 op den heer J. W. van Raven 2 op den heer JRot en 1 op den heer P. A. Romijn. Daar geen der heeren de volstrekte meerderheid bekwam, zal een nieuwe vrije stemming moeten plaats hebben. Gasontploffing. Te Amsterdam werd de vorige week in een huis door eenige werklieden van de Gemeente-gasfabrieken eene leiding aangelegd. Men was gevorderd met het aanleggen der leiding tot de tweede verdieping, bewoond door de familie J. J. Fransen. Den 1 werd door een der bewoners bemerkt, dat er iets aan de leiding haperde. In een achterkamer lagen twee katten bedwelmd. Dadelijk werden ramen opengezet en een onderzoek ingesteld. De heer Gerritsen, bewoner van de derde verdieping, beging de groote onvoorzichtigheid een lucifer aan te steken. Dadelijk volgde een ontploffing, die zoo hevig was, dat drie personen tegon den grond geworpen werden. De echtgenoote van den heer Gerritsen werd bewusteloos naar beneden gedragen. Zij kwam spoedig weer bjj. Juf frouw Fransen had lichte verwondingen bekomen. De aangerichte schade was nogal aanzienlijk. De plafonds van de tweede en derde verdieping stortten naar omlaag, terwijl binnenmuren en deuren scheurden en gedeeltelijk weggerukt werden. De ontploffing werd ver in de Watergraafsmeer gehoord. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. Enkhulzen. Op de voordracht ter benoeming van een secretaris van Drechterland zijn geplaatst de heeren Wijdenes Spaans te OudendijkWinkel te Heiloo, en Kool te Venhuizen. Boerenfonds. Vanwege het Snouck van Loozenfonds te Enkhuizen is f 1000 gegeven aan het Generale Boerenfonds. Te Grootebroek is de landman P. R. Reus uit zjjn boot gevallen en verdronken. Stompetoren. Gedurende de maand October is aan het hulpkantoor op de Rijkspostspaarbank ingelegd f 756.37® en terugbetaald f 1259. Er werden 3 nieuwe boekjes uitgeaeven. 's-Gravenhage 4 Nov. 1902. EERSTE KAMER. Gekozen tot lid van de Eerste Kamer voor de pro vincie Limburg, de heer J. Brouwer te Venlo, met 30 stemmen tegen 14 op den heer Beerenbroek. Mijnheer de Redacteur Nu het raadsverslag het volle licht heeft doen opgaan, over de in vroegere raadszitting besproken zaak, betref fende den arbeid der jongens in het Bnrger Weesbuis, voor den vader dier inrichting, en in het laatste no. uwer Courant, daaiover geen enkel woord werd geschre ven, ben ik zoo vrij u beleefd een plaatsje te vragen voor enkele opmerkingen dienaangaande. En dan meen ik dat een enkel woord van protest over de wijze waarop deze zaak behandeld is, niet achterwege mag blijven. Niet, omdat de aandacht gevestigd werd op een, wel licht, verkeerde handeling van den Vader, maar omdat die klacht daar, althans nu nog niet, op zijn plaats was. Is dan waarlijk de grootste openbaarheid voor alle zaakjes, nuttig Misschien meende dit de heer U. Doch werd daarbij niet vergeten, een bedenkeljjk kwaad, dat hieruit kon voortvloeien en verstrekkende gevolgen kan hebben t Is het dan waarlijk goed, het zoo noodzakelijke over wicht der opvoeders, en dan nog wel openbaar, te ondermijnen, zoodat zjj, die opgevoed worden, daarvan op hunne wijze, gebruik of ook m i sbruik kunnen maken? Was er geen andere en zeker b e t e r e weg geweest, klachten in te dienen, of misbruiken te doen ophouden Nu weten wij allen, dat het den vader verboden is, de Jongens werk voor hem te laten doen, dat weten allen, ook de Jongens! Voortreffelijke opvoedingsleer^! Wat zal dit den Vader in zijn zoo noodig zedelijk overwicht sterken Want natuurlijk van deze wetenschap, zal nimmer misbruik worden gemaakt. De zaak was dan ook waarlijk bedenkelijk I 't mocht wèl in 't openbaar behandeld worden. Doch waartoe ook zedelijk overwicht Waartoe meerderheid Geljj kheid moet en zijn, gelijkheid zooals ruim een eenw te voren ons volk gepredikt en opgedrongen is. Gelijkheid, die, men wete 't wel, geen zegen, maar vloek in haren schoot draagt. Is dit vroed beleid der vroede Vaderen H. W. Gz. Algemeene Nederl. Politiebond. De 32ste vergadering der Provinciale afdeeling Noordholland van bovengenoemden Bond zal gehonden worden op Woensdag, den 19, 's namiddags 12'/j uur, in de Harmonie, alhier. Te behandelen punten 1. opening der vergadering; 2. voorlezingen goedkeu ring der notulen 3. behandeling van ingekomen stukken; 4. verkiezing van een bestuurslid en wat verder ter tafel zal worden gebracht. N.B. Het bestnur zal vóór den aanvang der vergade ring bjjeenkomen daar volgens art. 5 2e lid van het reglement vijf candidaten moeten worden voorgesteld. Groote Najaars veemarkt. Op de alhier den 2 en 3 gehonden groote Najaars veemarkt waren aangevoerd 5050 stuks vee.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2