Laatste Berichten. Nederland. werden gedood want hoewel men terstond al het mogelijke deed, werden slechts twee van de bemanning 24 koppen en de loods, een Hollander gered. 8 ■illllocn voor de Boeren verleend. LONDEN5 Nov. Bij de beraadslagingen over het krediet van acht millioen pond sterlingzeide minister Chamberlain dat hij op zijn zending zal gaan met een zoo open en on bevoordeelden zin als slechts mogelijk is en met het vast besluit om alles aan te hooren wat gezegd zon worden, daar elk representatief man of lichaam het recht heeft gehoord te worden. De minister vermeldde, dat er na slechts 34,000 men- schen in de concentratiekampen zijn en van 24,000 gedeporteerde krggsgevangenen zijn reeds 14,000 naar Zuid-Afrika teruggebracht. Voor het eind van dit jaar znllen nog 7000 worden gerepatrieerd en de rest volgt binnenkort. De gift van' twee millioen, zette spr. niteen, was voor de Briteehe en Hollanüsche loyalisten in Transvaal en de Oranje-Kolonie, die op ruimere schaal vergoeding znllen ontvangen dan zy die tegen Engeland streden. Ook zal cenige uitkeermg worden gedaan aan de loyalisten in Natal. Doch geen cent zal als vergoeding worden gegeven aan de rebellen. (Toejuichingen). »Wat wij onzen vijanden geven, wordt gegeven uit staatkunde en mensehlievendheid. Het is inderdaad een goede staatkunde deze niet ontevreden te maken en hen in staat te stellen den vroegeren voor spoed te herwinnen. Chamberlain besloot zijne rede aldus Indien het voor geschoten geld niet voldoende is, zal ik niet aarzelen om meer te vragen. Wat er gedaan is tot herstel van het land en terugzending der krggsgevangenen, heeft mijn moest optimistische verwachtingen verre overtroffen. Het is ver standig om optimistisch te zijn, laten wij in de toekomst geloovon en de toekomst zal onze verwachtingen beant woorden. Ik ga naar Zuid-Afrika met den ernstigen wensch om alle onaangenaamheden te vergeten en de stamverwante volken samen te brengen tot een groote Afrikaansche natie onder de Britscbe vlag (luide toeiui- chingen). Het krediet werd met algomsene stemmen toegestaan. Botha, De la Rey en Schalk Burger waren in de zaal aanwezig tijdens da discnss'e, Een proclamatie van Bruger vernietigd. JOHANNESBURG, 4 Nov. De beslissing van het Hooggerechtshof, waarin Krnger's proclamatie, bepalende dat gedurende den oorlog de pachten ol huren van on roerend eigendom niet behoefden te worden betaald, on geld g wordt verklaard, verwekt hier de grootste ontstel tenis. Men gelooft hier dat de beslissing van het Hoog gerechtshof velen tot den bedelstaf zal brengen en me nigeen zai noodzaken om zijn onroerend goed te ver- koopen. Er is een beroep gedaan op de banken, om mede te helpen de ergste gevolgen van de gevallen beslissing af te wenden. Provinciale Staten van Nloordliolland. De winterzitting werd den 4 door den Commis saris der Koningin, mr. G. van Tienhoven, geopend. Aan de orde werd gesteld het onderzoek der geloofs brieven van de nieuw ingekomen leden, de heeren D. van Eyck, gekozen in Amsterdam VII en K. C. Wiersma, gekozen in district IX. De commissie voor het onder zoek concludeerde tot toelating waarna de heeren van Eyck en Wiersma de vereischte eeden aflegden en, na door den voorzitter gecomplimenteerd te zijn, zitting namen. Medegedeeld werd dat de heeren dr. P. P. 0. Hoek te Helder en Kolff te Schagen bericht hadden gezonden, dat zij wegens verhuizing naar buiten de provincie opge houden hebben lid der Staten te zijn. Daarna wordt overgegaan tot het trekken der afdeelingen. Ingekomen was een adres van het comité voor den aanleg van een trambaan Alkmaar-—Schagen, mededee- lende, dat de kosten van aanleg en inrichting znllen be dragen een millioen, doch dat de exploitatie zonder finan- gegroeide bladzwam een groote, roode parapluie, en daaronder een opgeschort rokje en twee witte, flink zich bewegende kousen. »Die mot 'r noodwendig door 1" dacht Waldhofer lachend. Bij het tuinhek maakte de roode paraploie een gezwinde zwenking naar de Woudhoeve, en voor eon oogenblik was onder het druipende »paradakje" een gelaat te onder kennen. »Maria en Joseph Zoowaar Julie 1" Waldhofer liep de kamer uit en opende de huisdeur. »Zoo, mijn dochtertje lief 1 Kan de nattigheid je niet hou-en Bij zoo'n regen loopt me dat daar zoo uit Zoo staat ze me wel an, de liefde Dia mag geen zondvloed schromen Giebelend sloot Julie de parapluie, wipte over den drempel en schudde haar rokken uit. Wat is er toch, Waldhofer? Is ie soms ziek, Roman... omdat ie zich in 't geheel niet zien laat Toen zij de boodschap vernam, die Roman meegegeven had naar beneden, keek zij Waldhofer met verschrikt ge laat aan. Zij was zoo radeloos, dat haar rond kuiltjes gezicht heel lang werd. En daarop stelde ze een vraag, welker samenhang met Roman Waldhofer niet scheen te begrijpen. Zij vroeg »ligt Hanspeter nog altoos »Nee, nee, die is weer bezig.'' »En z'n verpleegster, is die'r nog altoos >0 nee! Die komt al de beele week niet meer alleen zoo nou en dan, 'n beetje toezicht hou-en." Julie voelde zich opgelucht. »Wat voor 'n goed hart mo'jij toch hebben 1" zei Wald hofer en streelde hare hand. »Om mijn Roman maak je je bezorgden om den anderen bovendien ook nog 1 Maar kom, nou laat ik je koffie zetten Hij riep naar do keuken: ^keukenmeid 1 Hé! Een kopje koffie voor Julie Maar 'n goed, hoor 1" Ze gingen de kamer in. De bezorgbeid, die Julie met het goeie hart door den klettarenden regen gedreven had, scheen tot bedaren ge komen. Want onderwijl de keukenmeid de koffie kookte, klonk aldoor de kamer uit het heldere gegichel en gebab- ciëelen steun der Staten niet zal kunnen geschieden, waarom adressanten verzoeken om een provinciaal sub sidie ten bedrage van een zesde in de kosten van aanleg enz., benevens een zesde in het aandeelen-kapitaal. Dit adres werd gesteld in handen van Ged. Staten ter fine van praeadvies. De heer mr. H. Ph. de Kanter bracht rapport uit van de commissie, dia in opdracht had een onderzoek in te stellen naar de bepalingen van het reglement van orde. De commissie doet een serie voorstellen, neergelegd in een bijlage, die in druk zal worden gegeven. Het rap port bevat lo. een voorstel om te wijzigen het eerste uur van samenkomst, en dit te brengen van 12 op 11 2o om, wanneer een motie van orde is voorgesteld, de beraadslagingen te sluiten en ook over die motie niet meer te diseussieeren 3o. een voorstel om wanneer iemand een gedaan voorstel wenscht in te trekken, daaraan niet langer de voorwaarde te verbinden dat de voorsteller daartoe verlof van de vergadering noodig heeft. Dit is een voorstel van een lid der commissie. De voornaamste wijzingen gelden den arbeid der commissie van de afdee lingen. In de eerste plaats om de mondelinge uitbrenging der rapporten te laten vervallen en, wat de, afdeelingen aangaat, het byeenblijven ook na de sluiting der zitting van de commissie van rapporteurs mogelijk te maken, m. a. w. aan 'die afdeelingen een meer permanent ka rakter te geven. De verschillende voorstellen werden commissoriaal ge maakt. Dat tot den bouw van een tweede gesticht voor krankzinnigen werd gesteld in handen van de heeren G. S. Boreel, Van Eeghen, Josephns Jitta, v. Waterschoot v. d. Gracht, Fabins, Ter Hofsteede, Kraakman, Laan en Van Houten. De vergadering werd verdaagd tot Dinsdag 18 Novem ber te 12 uur, terwijl daarna opnieuw zal worden ver gaderd op 25 November des morgens te half 11. (Handelsblad). Vee-uitvoer. In de maand October zijn uit Nederland langs het grensstation Esscher- naar het buitenland verzonden 533 stuks fok vee eu 5130 stuks slachtvee, ter aangegeven waarde van ruim f 430.000. Wegens tuberculose werden 87 stuks naar Nedeiland teruggezonden. Brand te Rotterdam. Uit de officieele assurantiecijfers blijkt, dat de firma Van der Lugt zelve ook belangrijke financieele schade heeft, daar zij haar gebouwen en inventaris zeer onvol doende bad gedekt, daar de geëischte premie haar te hoog voorkwam. Zoo was de fabriek, getaxeerd op f230 mille, slechts verzekerd voor 68van het pakhuispand waar de brand begon, waren de opstallen verzekerd voor 150 en de mhoud voor 90 mille. De hontloodsen, getaxeerd op 40, waren verzekerd voor 18 en het daarin aanwezige hout voor 35, terwijl de waarde daarvan op zeker een i ton meer wordt geschat. In totaal is dus van deze bezitting slechts orgeveer 360 mille door assurantie ge dekt, terwijl men de eigen schade der firma op 2j ton aanneemt. Het pand dor firma Laming was verzekerd voor 440 mille, de daarin aanwezige goederen voor 3 ton. Daar laatstgenoemde door vuur, rook en water onbruik baar zijn geworden, neemt men daar een schade aan van 20 percent. Neemt men nu ook nog in aanmerking, dat schade door de omgelegen huizen is geleden, dan is de reeds genoemde som van een millioen niet overdreven. Wij vernemen nog dat de assuradeuren voor het fabrieks gebouw van Van der Lugt 12j, voor het hout 4 a 5 en voor het pakhuis li p r mille aan premie ontvingen. Een gedeelte van het personeel der firma v. d. Lugt is voor haar rekening aan het werk gezet bij de firma Dubbelman, terwijl er sprake van is, dat zij voorloopig haar bedrijf zal verleggen naar het Zwaanshals. Zij wil althans zoodra mogelijk weer aan den arbeid gaan in verband met haar loopende contracten. Het wordt bovendien waarschijnlijk geacht, dat de fabriek niet op dezelfde plaats herbouwd zal worden, daar do terreinen aan de Prins Hendrikkade zulk een hooge waarde vertegenwoordigen, dat bij verkoop wellicht de door de firma geleden schade zou zijn te dekken. (Handelsblad). bel van het meisje en daarbij het luid gelach van Wald hofer. 't Was een vroolijk uurtje, dat die twee met elkaar verbabbelden. Eu toen tegen het invallen der schemering de regen een weinig ophield en Julie met voor de thuis reis opgeschort, rokje, samen met Waldhofer uit de kamer trad, zei de boer al lachend vmeisje. in jou is de vroolijk- heid as brandend buskruit. Je bent heelemaal wakker geworden Asof Onze Lieve Heer je had omgekeerd met het oog op 't trouwen Mijn jongen mag lachen 1 En ik..." Pruilend lei hij ziju hand Julie onder de kin. »Ik, zou'k denken, krijg 't ook niet slecht bij jou Zoo veel he'k wol gemerkt, vandaag!" »Goed, vadertje, goed zu'j 't hebben Zoo erg goed 1" Ze keek hem met baar vriendelijk lachje aan en vleide haar wangen in zijne handen. »Maar, niet waar, zoo'as 't vandaag bepaald is, zoo blijft 't nou Drie weken na de paaschdagen »Ja, schatje, zoo blijft 't 1 En hoe eer je bruidsexamen achter den rug is, hoe eer ik met mijn jougen naar den notaris rijd." Waldhofer had den arm om Julie geslagen en was met, ,haar in de huisdeur getreden. Reeds wou Julie het roode »parudakje" opzetten, toen zij op straat Liesbeth zag aankomen, hoofd en schouders gewikkeld in een wollen doek. In Julie's rond kuiltjesgezicht werden alle teere trekken hard en scherp, en in de vrome dniven- oogen vonkelde een blik vol baat. Zy liet de parapluie zakken, greep in de zak van baar rokje en gichelde Josses, vadertje, nou he'k in de kamer mijn zakdoekje vergeten »Wacht, ik haal 't je even 1" zei Waldhofer en ging naar de kamer terug. »Op de kanapee mot 't liggen, of onder de tafel.'' Liesbeth was den hof opgekomen en kwam naar de huisdeur toe. »Goeién avond!" zei ze zacht en bleef voor den drempel staan, om te wachten, tot ,de weg haar vrijgelaten werd. Maar Julie bewoog zich niet van haar plaats. Zij had zich midden voor de deur geplaatst en de paraplnie Schagen. Den 4 vergaderde alhier de raad der gemeente. Afwezig de heer C. N. Vlaming. De burgemeester deelde mee, dat het water in de schoolbak was afge keurd en het hoofd der school zoolang noodig den kinderen water nit zijn bak zou verstrekken. Ingekomen was de Kon. goedkeuring op de heffing van het weegloon op de kaasmarkt tot 1 Sept. 1905. De suppletoire be grooting, dienst 1902, sluit in ontvangst en uitgaaf op f 1025. De begrooting voor 1903 werd vastgesteld met algemeene stemmen, in ontvangst en uitgaaf op f 38847.12 met een post voor hoofdelyken omslag van f 9357.12®. Het salaris van den len klerk ter secretarie werd met f 100 verhoogd. Tot onderwijzers voor het herhalings- onderwgs werden benoemd de heeren J. C. Visser en lh. Roep; het aantal leerlingen is 11. Toegestaan werd het verzoek van mej. Altema om een der schoollokalen met licht en verwarming te mogen gebruiken voor het oprichten van een winter-naaicursns voor meisjes en vrouwen en eveneens werd het verzoek van de bewoners eigenaars der perceelen aan den Stationsweg toe gestaan om tuintjes voor die perceelen te mogen aanleggen. Kaasmarkt Schagen. Ook de derde kaasmarkt is wèl geslaagd. Do aan voer blijft, in verband met den algemeen verminderenden aanvoer, stationair met goede prijzen. (25373 K.g., kleine kaas f 27, middelbare en commissie f 27®). Ook de koop lieden blijven de markt bezoeken en zullen dit zeker ook nog getrouwer doen, nu andere kooplieden hebben bekend gemaakt, dat zij de mat kt, tot 1904 niet zullen bezoeken. Deze bekendmaking heeft blijkbaar kwaad bloed gezet bij de hoeren, die als b.v, de fabriek te Wieringer- waard verder voor een deel hebben besloten voortaan uitsluitend te Schagen te markten. Brand. Door een onbekende oorzaak ontstond in den nacht van den 4 brand in de boerenhofstede van den heer Schouten aan den Lageweg, gemeente Blokker. Alles brandde af, terwijl een groote hoeveelheid hooi mede een prooi der vlammen werd. Verzekering dekt de schade. Rijp. Op nitnoodiging van de heeren D. Polman en J. Sijbrands alhier zal de Zangvereeniging sJacob Kwast" van Wognum hier den 16 Nov., 's middags van 2i tot 4| uur een concert geven in de Ned. Herv. Kerk, die door het Kerkbestuur voor dit doel welwillend is afgestaan. Oudendijk. In den loop van do vorige week zijn van den vrachtman K. zes stuks konijnen ontvreemd. Uitgeest. Den 4 dezer heeft Prof. W. G. Treub de beginselen in het streven der Vrijz. Democraten uit eengezet voor de leden der Viijz. Kiesvereenigiug. Van de gelegenheid tot debat werd door niemand gebruik gemaakt. Ofschoon de toegang vrij was, was de opkomst toch niet bijzonder groot. Het maandblad tegen de vervalschingen, no. 4, bevat vervalsehing van verfstoffen en bouwma terialen de invoer van gips ter vervalsehing van voe- dermeel; pepervervalschingonderzoekingen van levens middelen en handelsartikelen gedaan aan het laboratorium voor chemisch en microscopisch onderzoek dr. van Ha mel Roos en Harmens, Keizersgracht 291, Amsterdam cóntrole-onderzoekingen: bier boter, cacao, cognac, eikel-cacao, email, gluten- en aleuronaafc brood, hoendervoer, jenever, kaasstremsel, levensmiddelen (verduurzaamde), levertraan, likeuren, melk, sigaren, sui kerwerk, vleeschmeel, wijn, zeep uittreksel uit het ver slag van den scheikundige bij den Rotterdamschen keu ringsdienst van voedingsmiddelen (dr. A. Lam) oyer April, Mei, Juni 1902; vervalschte Australische wijn; proefnemingen op den menschj met conserveermiddelen en kleurstoffen cichorei-industrieeen en ander over cacaoeen Japansch bederfwerend middelhygiëne in kapperswinkels (vervolg) vraagbord; feuil leton wat de wereld verbruikteen glaseterde electrische muizenval een »boter"-ham. dwars over baar schoot genomen. Haar rond neusje was heelemaal spits geworden, en het roode mondje was klein ineengekrnld. »Zoo, jij Van daag doe je 'n kostersgang!" zei ze heel zacht fluisterend. »Vandaag is ie niet thuis mijn Roman." Bloedrood schoot over Liesbetbs bleek gezichtje. Zij vond niet dadelijk een antwoord. En daarop stamelde ze »ik wou naar Hanspeter.'' >Zoo?... Nou ja, 't is enkel maar, da'j 't weet, men begrijpt dat wel 1 En helpen doet 't je niks 'k Heb 'n alruintje begraven. Julie laehte en bekruiste zich. »Non ku'je heksen zooveel je wilt!" Ze gaf den drempel vrij. Maar Liesbeth had haar reeds den rug toegekeerd en ging het huis langs, om haar weg door de schuur te nemen. Uit de kamer klonk Waldhofers stem »'k vind hier je zakdoekje niet »Kom maar hier, vadertje, 't is 'r al 1" riep Julie gi- chelend terug, »'k heb 't in m'n andere zak gevonden 1" Waldholer kwam en nu hielden zij voor de huisdeur onder de uitgespannen parapluie nog een kort gezellig praatje, waarin Julie zich zoo jolig uitliet, dit de oude lachend zei: »meisje, meisje! In jou mot alles los zijn van louter pret 1" »'k Ben nou zoo erg verheugd!" Waldhofer kneep de oogen bijna dicht en vroeg waarom dan Overmoedig lachte Julie hem toe: »om stille zater dag Dien kon ik bijna niet afwachten." »Wat Stille zaterdag »Nou ja," hare oogen vonkelden, »dan he'k ommers het bruidsexamen al achter den rug!'' sDai he'je al op donderdagavond achter den rug." »Daarom ben 'k dan op zaterdag avond eerst in m'n schik I" weer lachte zjj»de ware vreugde mot tijd heb ben om te groeien." Vol zaligheid dook zij met haar aardig kopje onder het roode »paradakje." »God zegen u, vader I En groet Roman vooral van ma, zul je 01 ie wel heel goed slaapt in de houthakkershut boveu Gicheleud sprong zij over een der regenplassen die voor do deur lagen en wipte als een kwikstaart de straat op. Een heksenappel. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1902 | | pagina 2